Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

επιθέματα θηλασμου


tree

Recommended Posts

Παρόλο που εντέλει δεν θηλασα, θήλαζα στο μαιευτήριο (εκεί δεν έδωσα καθόλου συμπλήρωμα) και επειδή ρωτάς ειδικά για το μαιευτήριο, η προσωπική μου εμπειρία είναι ότι εκεί τα κοχύλια βολεύουν πιο πολύ, γιατί το στήθος αναπόφευκτα είναι ερεθισμενο όποτε θέλεις να μπορεί να αερίζεται. Στο μαιευτήριο κατά κανόνα το γάλα δεν είναι ακόμα τόσο πολύ ώστε να ξεχειλίζουν τα κοχύλια, ίσα-ίσα που το λίγο που μαζεύεται θα μπορείς να το βάζεις πάνω στις πληγές για να γιανουν. 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Επιθέματα είχα στις εξόδους, στο μαιευτήριο δεν μου χρειάστηκαν. Όλες τις άλλες ώρες που θήλαζα, επειδή το άλλο στήθος μου έτρεχε πολλά μλ ανά θηλασμό, είχα τα κοχύλια που αποστείρωνα καθ' υπόδειξη της παιδιάτρου και το γάλα που μαζευόταν μας έφτιαξε μια τράπεζα γάλακτος στην κατάψυξη που χρησιμοποιήσαμε επί 4 μήνες. Έτσι γλύτωσα θήλαστρα και ταλαιπωρίες.

 

Α, και τα κοχύλια τα αγόρασα στο μαιευτήριο, δεν είσαι σίγουρη αν θα τα χρειαστείς από πριν. Και τώρα πάλι έτσι θα κάνω, στο κατάστημα του μαιευτηρίου υπάρχουν αν χρειαστείς. Εμένα και τον μπέμπη ήρθε και μας είδε παιδίατρος-σύμβουλος (που τώρα είναι πια η παιδίατρός μας) ήδη από τη 2η μέρα στο μαιευτήριο και αμέσως αγόρασα και έπειτα σπίτι κατέψυχα το γάλα. Όλοι μου έλεγαν ότι είναι κρίμα να το πετάς, γιατί στις αρχές πετούσα λίτρα επειδή βαριόμουν λίγο τη διαδικασία. 

Επεξεργάστηκαν by Josephine

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τα καχύλια με έσωσαν για 1,5 μήνα που είχα έντονο πόνο στις θηλές, δεν μπορούσα να βγω χωρίς αυτά διότι δεν άντεχα να αγγίζει τίποτα την περιοχή. Αν δεν πονάς, δεν είναι τόσο  απαραίτητα, μπορείς να χρησιμοποιείς επιθέματα.

Η αλήθεια είναι πάντως ότι μπορείς να μαζέψεις μεγάλη ποσότητα γάλακτος με τα κοχύλια. Προσωπικά το πετούσα το γάλα, δε με ενδιέφερε να κάνω τράπεζα στη φάση που τα χρησιμοποιούσα, πάντως να ξέρεις ότι από τα κοχύλια και μόνο, άνετα μπορείς να συγκεντρώσεις ένα γεύμα την ημέρα, μη σου πω και παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Θα προτεινω υφασματινα επιθεματα αν ειναι αναγκη να φορας για τις διαρροες.στα μιας χρησης δ ειναι τοσο υγιεινο,λογω  Συνθετικου κ υγρασιας

Τα κοχυλια αξιζουν σε περιπτωση πληγων για να αεριζεται το στηθος,κ αν θελεις να συλλεξεις το γαλα που ανεφερε η ζοζεφιν.γτ αν εχεις υπερπαραγωγη κανενα επιθεμα δ σε σωζει

Link to comment
Share on other sites

Οπότε θα αγοράσω 1-2 σετ πλενόμενα επιθέματα και 1 κοχύλια, έτσι κι αλλιώς στα ηλεκτρονικά φαρμακεία τα βρίσκεις και πολύ φτηνά, και βλέπουμε. Αν μου χρειαστούν για υπερπαραγωγή, τυχερή θα είμαι. Αλλά επειδή ξέρω το δέρμα μου, φοβάμαι ότι θα μου χρειαστούν για πληγές!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Οπότε θα αγοράσω 1-2 σετ πλενόμενα επιθέματα και 1 κοχύλια, έτσι κι αλλιώς στα ηλεκτρονικά φαρμακεία τα βρίσκεις και πολύ φτηνά, και βλέπουμε. Αν μου χρειαστούν για υπερπαραγωγή, τυχερή θα είμαι. Αλλά επειδή ξέρω το δέρμα μου, φοβάμαι ότι θα μου χρειαστούν για πληγές!

Αν εχεις πληγές δεν επιτρέπεται να βάλεις τίποτα. Ούτε σουτιέν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...