flower

Χωριζονται τα διδυμα στο σχολειο?

Recommended Posts

Για να πω την αλήθεια, χειρότερα τα περίμενα!

Το πιο κουραστικό απ' όλα μέχρι στιγμής, είναι που κουβαλάω τις τσάντες και ας έχουν και ροδάκια.

Εγώ γλυτώνω το κουβάλημα γιατί έχω τη ... δική μου τσάντα! (που συνήθως είναι ασήκωτη!) :lol:

Τους προτείνω ανταλλαγή τσάντας... και φυσικά δεν τολμάνε να πάρουν τη δική μου. Οπότε μένουν με τη δική τους.

Εεε αν τύχει πότε πότε, την κουβαλάω για λίγο, έτσι για χατηράκι. Αλλά όχι συστηματικά και όχι για ολόκληρες διαδρομές σπίτι-σχολείο. Αυτά προς το παρόν... αργότερα βλέπουμε... ;)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Διαφημίσεις

Μέχρι έξω από το σχολείο, τις κουβαλάω γιατί δεν υπάρχουν μεγάλα πεζοδρόμια να κινηθούν με άνεση τα παιδιά, οπότε χτυπάει η τσάντα, γυρνάει, πέφτει,…. Μέχρι να ισιώσει η μία τσάντα, έχει στραβώσει η άλλη,… Πρωινό cartoon!

Τις περισσότερες φορές τα πάω με το αυτοκίνητο και ας είναι 2 στενά πιο κάτω το σχολείο.

an1cxL0Fg2B0010Nzc3MmpkfDU2OTUyMDJkYXxOaWtvbGFzICYgS2F0ZXJpbmE6IA.gif

αχ.... βασανα που τράβηξα με τις τσαντες....

Στην αρχή αγοράσαμε με ροδάκια που τις βάζεις και στην πλάτη. Το θέμα είναι ότι ήταν αρκετά μεγάλες και βαριές από μόνες τους. Σε πολλές φάσεις μέσα στο σχολείο και στην διαδρομή δεν μπορούν να την τσουλάνε και ήταν πρόβλημα. Είναι και τα δικά μου μικροκαμωμένα... Σε άλλα παιδιά της τάξης τους φαινόταν πιο ταιριαστή.

Μετά αγοράσαμε πιο μικρές για τον ώμο, αλλά βασανίστηκα να βρω να που να χωράνε φάκελο Α4 (με δυσκολία). Βασικά προς το παρον δεν πηγαινω-φέρνουν πολλά (η κασετινα μένει στο σχολείο -τους βάζω 2-3 μολυβια και σβυστρα στην θήκη) αλλά νομίζω ότι η τσάντα με το νερό τους κλπ φτάνει τα 3 κιλά. Ε αυτό είναι πολύ (βιολογικά) για την κόρη μου που δεν είναι 16 κιλά! Ετσι της την κουβαλάμε στο πανε έλα (είναι περιπου 1χλμ περπάτημα μακριά το σχολείο), ο αδελφός της την κουβαλά στην πλάτη αλλά αν ζητήσει την κουβαλάμε και αυτού, τι να του πω? Εσύ μπορείς? Σκέφτομαι ότι όσο το δυνατό λιγότερο κουβάλημα κάνουν τόσο το καλύτερο για την σπονδυλική τους στήλη.

Πωπω γράψτε, γράψτε...

Εδώ εμείς με το νήπιο-ολοήμερο και είναι ζόρι η τσάντα που 2 τσουμπλέκια έχει μέσα. Αλλά δεν το είχα συνειδητοποιήσει για του χρόνου.

Το μυαλό της διδυμο-μαμάς-στρατηγού που λέγαμε. Εστιάζει σε κάποια πράγματα και κάποια άλλα τα προσπερνάει :confused:

..! Ετσι της την κουβαλάμε στο πανε έλα (είναι περιπου 1χλμ περπάτημα μακριά το σχολείο), ο αδελφός της την κουβαλά στην πλάτη αλλά αν ζητήσει την κουβαλάμε και αυτού, τι να του πω? ....

Στη θέση σου θα σκεφτόμουν σοβαρά να πάρω καροτσάκι της λαϊκής για να βάζω μέσα τη γνώση!! :P:lol:

Έχουμε ξεφύγει του θέματος, και μάλλον θα έπρεπε να ανοίξουμε καινούριο "διδυμομαμάδες εν σχολική δράση!"

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Γεια σας,

εχω μια κορη και ενα γιο διδυμα. Φετος θα πανε την Α΄Δημοτικού και σημερα μας ενημερωσαν απο το σχολειο οτι προσανατολιζονται στο να τα χωρισουν για "ετσι λενε οι μελέτες".

Περα απο το τι λενε οι μελέτες (μπορω να βρω αλλες τοσες που να λενε το αντιθετο) το ερωτημα μου ειναι αν μπορουν να τα χωρισουν με το ζόρι. Θελω να πω υπαρχει καποια διαταξη, νομος, εγκυκλιος, υπουργικη αποφαση που να το επιβαλλει?

Αν υπαρχει θα το δεχτω, αν όχι δεν πιστευω οτι μπορουν να επιβαλλουν να χωρισουν υποχρεωτικα τα παιδια μου σε δυο τμηματα.

Μιλησα ευγενικα με τη διευθυντρια για το ποια ειναι η επιθυμια μου και για ποιους λογους θεωρω οτι ειναι καλο για τα παιδια μου να ειναι μαζι (και για μενα για πρακτικους λογους) και μου απαντησε "θα δουμε".

Γνωριζετε κατι για το νομικο πλαισιο; μπορει να το επιβαλλει ο σχολικος συμβουλος ας πουμε? θα ηθελα τη γνωμη/γνωση σας.

Ευχαριστω

Δεν υπάρχει κανένας κανονισμός που να υπαγορεύει κάτι τέτοιο. Ίσα ίσα, που η γενική οδηγία είναι τα τμήματα να σχηματίζονται με αλφαβητική σειρά. Άρα η γενική οδηγία, σας ευνοεί. ΑΝ ο γονιός πει "μαζί", τα παιδιά μένουν μαζί. Τέλος. Χωρίς "θα δούμε".

Κι εγώ τα δικά μου μαζί τα έχω. Στο νηπιαγωγείο πήγαν να τα χωρίσουν και διαφώνησα. (Κάπου εδώ μέσα έχω και σχετικό θέμα, αν και είναι παλιό). Στο δημοτικό μου είπαν πως ό,τι διαλέξω κάνω. Οδηγία ΔΕΝ υπάρχει, ούτε νόμος, ούτε εγκύκλιος, ούτε τίποτα που να τα χωρίζει. (Θα ήταν ρατσιστικό).

Από εκεί και πέρα, εσύ γνωρίζεις τη δυναμική των παιδιών. Αν υπάρχουν θέματα ισχυρού-υποχωρητικού, καλό θα ήταν να χωριστούν. Αν τα παιδιά δεν εμφανίζουν ανταγωνιστικότητα, ούτε "καπακώνει" το ένα το άλλο, τότε δεν έχεις λόγους να τα χωρίσεις.

Προσωπικά έχω δει δίδυμα στο γυμνάσιο που τα είχαν μαζί πάντα. Ήταν τραγική η μεταξύ τους σχέση. Μίλαγες στο ένα και δεν προλάβαινε να ανοίξει το στόμα του. Απαντούσε το άλλο για λογαριασμό και των δύο τους. Μιλάμε για μεγάλη εξάρτηση και συγχώνευση προσωπικοτήτων.

Εσύ κρίνεις... Εσύ αποφασίζεις.

Κανένας νόμος και καμία διάταξη δεν υπαρχει για το χώρισμα των δίδυμων. Αλλα και η δίκη μου παιδαγωγική άποψη ειναι να τα χωρίσεις. Όσες φορές έχω δουλέψει με δίδυμα στο ίδιο τμήμα πάντα το ενα υπερτερούσε του άλλου ή ένιωθε υπεύθυνο και για το αδερφάκι του και όποιο απο τα δυο ήθελε να κάνει φίλο κάποιο άλλο νήπιο προέκυπτε πρόβλημα.

Εσυ για ποιο λόγο δεν θέλεις να τα χωρίσεις?

4vrkp2.png cEvWp2.png

Η δική μου εμπειρία με δίδυμα, δείχνει πως εξαρτάται από την περίπτωση. Εκτός από εκείνη την εξόφθαλμη περίπτωση συγχώνευσης προσωπικοτήτων που ανέφερα, οι υπόλοιπες ήταν κανονικές σχέσεις. Άλλες πιο χαλαρές κι άλλες πιο δεμένες. Κάποια κάθονται σε διαφορετικά θρανία και κάνουν και διαφορετικές παρέες. Άλλοτε παίζουν μαζί κι άλλοτε δεν ξέρει το ένα πού είναι το άλλο.

Αν οι γονείς κοιτάζουν με ειλικρίνεια τη σχέση των παιδιών τους και έχουν την αυτοπεποίθηση πως μπορούν να διακρίνουν τα σημάδια εξάρτησης τότε νομίζω πως το "ένστικτο" του γονιού θα κινηθεί μάλλον σωστά. Έπειτα, φυσικά πρέπει να έχει το νου του, να ρωτάει και να μαθαίνει για τη μεταξύ τους σχέση στο σχολείο. Αν υπάρχει θέμα, σχεδόν όλοι οι εμπλεκόμενοι δάσκαλοι θα το εντοπίσουν γρήγορα και συνήθως θα επαναλάβουν τις προτροπές τους για διαχωρισμό.

Δεν υπάρχει νομοθετικό πλαίσιο, ίσως γιατί έχει να κάνει με ψυχολογία το όλο θέμα?!

Ούτε και εγώ τα έχω χωρίσει. Δεν έχουμε κανένα θέμα στη τάξη (μέχρι στιγμής τουλάχιστον). Η ουσία είναι να μην υπάρχει ανταγωνισμός στα παιδιά και εξάρτηση ώστε να μπορούν να αναπτύξουν την ατομικότητά τους. Και αυτά ο γονιός θα τα καταλάβει σε συνεργασία με τη δασκάλα.

Επίσης, οι τελευταίες μελέτες λένε ότι "καταρχήν δεν θα χωρίζουμε".

Κάπου τα έχω ξαναγράψει αυτά.... ή δεν θυμάμαι....

an1cxL0Fg2B0010Nzc3MmpkfDU2OTUyMDJkYXxOaWtvbGFzICYgS2F0ZXJpbmE6IA.gif

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα