Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χωριζονται τα διδυμα στο σχολειο?


Recommended Posts

Δεν υπάρχουν κανόνες ούτε στερεότυπα, ούτε χωράνε στατιστικές, οι γονείς αποφασίζουν κρίνοντας από τα παιδιά τους, που τα ξέρουν καλύτερα από οποιονδήποτε,

ο δάσκαλος βλέπει τα παιδιά για πρώτη φορά, δεν μπορεί να κρίνει ποιο είναι το καλύτερο γι'αυτά.

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 184
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν υπάρχουν κανόνες ούτε στερεότυπα, ούτε χωράνε στατιστικές, οι γονείς αποφασίζουν κρίνοντας από τα παιδιά τους, που τα ξέρουν καλύτερα από οποιονδήποτε,

ο δάσκαλος βλέπει τα παιδιά για πρώτη φορά, δεν μπορεί να κρίνει ποιο είναι το καλύτερο γι'αυτά.

 

Πολλές φορές οι γονείς δεν μπορούν να κρίνουν ή δεν κρίνουν σωστά.

Οι γονείς βλέπουν πώς είναι τα παιδιά. Δεν είναι πάντα αντικειμενική η άποψη τους, δεν γνωρίζουν πάντα να ερμηνεύουν συμπεριφορές κλπ κλπ κλπ

Δεν το κάνουν επίτηδες, απλά είναι γονείς και βλέπουν τα παιδιά τους ως τέλεια (φυσιολογικότατο είναι αυτό).

 

Όσο για το αν χωρίζονται.....Μέχρι πέρυσι, όλα τα δίδυμα που είχα δει σε σχολεία (νηπιαγωγεία και δημοτικά) ήταν χωρισμένα. Και έχω δει πολλά, γιατί έχω δουλέψει σε 4 διαφορετικούς νομούς και γυρνάω σε όλα τα σχολεία των νομών.

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές οι γονείς δεν μπορούν να κρίνουν ή δεν κρίνουν σωστά.

Οι γονείς βλέπουν πώς είναι τα παιδιά. Δεν είναι πάντα αντικειμενική η άποψη τους, δεν γνωρίζουν πάντα να ερμηνεύουν συμπεριφορές κλπ κλπ κλπ

Δεν το κάνουν επίτηδες, απλά είναι γονείς και βλέπουν τα παιδιά τους ως τέλεια (φυσιολογικότατο είναι αυτό).

 

Όσο για το αν χωρίζονται.....Μέχρι πέρυσι, όλα τα δίδυμα που είχα δει σε σχολεία (νηπιαγωγεία και δημοτικά) ήταν χωρισμένα. Και έχω δει πολλά, γιατί έχω δουλέψει σε 4 διαφορετικούς νομούς και γυρνάω σε όλα τα σχολεία των νομών.

 

Δεν αμφισβητω αυτο που λες. Αλίμονο. Απλά πρώτη φορά άκουσα πως χωρίζονται τα διδυμα εδω μέσα. Εγω ειμαι εκπαιδευτικος μουσικής οπότε ως τακτικη δεν την ήξερα. Το θέμα για μενα ειναι αν αυτος ο χωρισμος ήταν αναγκαίος και πραγματικα οφέλημος. Γι αυτο λεω πως απο ολες τις περιπτωσεις που συναντησα, μονο σε μια θα έλεγα πως χρειαζόταν να χωριστουν.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές οι γονείς δεν μπορούν να κρίνουν ή δεν κρίνουν σωστά.

Οι γονείς βλέπουν πώς είναι τα παιδιά. Δεν είναι πάντα αντικειμενική η άποψη τους, δεν γνωρίζουν πάντα να ερμηνεύουν συμπεριφορές κλπ κλπ κλπ

Δεν το κάνουν επίτηδες, απλά είναι γονείς και βλέπουν τα παιδιά τους ως τέλεια (φυσιολογικότατο είναι αυτό).

 

Όσο για το αν χωρίζονται.....Μέχρι πέρυσι, όλα τα δίδυμα που είχα δει σε σχολεία (νηπιαγωγεία και δημοτικά) ήταν χωρισμένα. Και έχω δει πολλά, γιατί έχω δουλέψει σε 4 διαφορετικούς νομούς και γυρνάω σε όλα τα σχολεία των νομών.

 

δεν συμφωνώ ότι σε τόσο σοβαρές αποφάσεις οι γονείς δεν είμαστε αντικειμενικοί σε ότι αφορά τα παιδιά μας επειδή τα βλέπουμε τέλεια και είναι και φυσιολογικό αυτό (!).

Δεν ζούμε σε ροζ συννεφάκι, συζητάμε και για τα προβλήματα και για τις αδυναμίες των παιδιών μας, αυτό είναι το φυσιολογικό.

Κάθε μέρα που περνάει, τα παιδιά μας μας στέλνουν μυνήματα, μεταξύ άλλων και για την μεταξύ τους σχέση και την δυναμική της,

αν παρόλα αυτά αμφιταλαντευόμαστε, το ψάχνουμε περισσότερο,

δεν θα βασιστούμε σε αυτό που συνηθίζεται, δεν είμαστε πρόβατα.

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

Φάνηκε πολύ χρήσιμη αυτή η κουβέντα για τους γονείς των διδύμων, γιατί προέκυψε ότι ανάλογα την περιοχή και τις πεποιθήσεις των σχολικών συμβούλων "επιβάλλεται" η μία ή η άλλη "γραμμή"... Δεν ξέρω ποια είναι αυτή στην περιοχή μας και δεν ρώτησα. Δεν μου ανέφερε όμως κανείς ότι υπάρχει, στα δημόσια σχολεία που έχουμε αρχίσει να ρωτάμε διευρευνητικά για τις επόμενες χρονιές. Εκτός και αν θεωρείται τόσο καθιερωμένο που δεν μπήκαν στον κόπο καν να το αναφέρουν... :?:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όσο για το αν χωρίζονται.....Μέχρι πέρυσι, όλα τα δίδυμα που είχα δει σε σχολεία (νηπιαγωγεία και δημοτικά) ήταν χωρισμένα. Και έχω δει πολλά, γιατί έχω δουλέψει σε 4 διαφορετικούς νομούς και γυρνάω σε όλα τα σχολεία των νομών.

καλά στα νηπιαγωγεία πως χωρίζονται? Αφού τις περισσότερες φορές δεν υπάρχει αυτή η επιλογή (πχ. ενα είναι το ολοήμερο ή το κλασσικό τμήμα). Το ίδιο και στο Δημοτικό, για να χωριστούν πρέπει να υπάρχουν 2 τμήματα.

Link to comment
Share on other sites

καλά στα νηπιαγωγεία πως χωρίζονται? Αφού τις περισσότερες φορές δεν υπάρχει αυτή η επιλογή (πχ. ενα είναι το ολοήμερο ή το κλασσικό τμήμα). Το ίδιο και στο Δημοτικό, για να χωριστούν πρέπει να υπάρχουν 2 τμήματα.

 

Υπάρχουν και νηπιαγωγεία με 2 κλασσικά ή 2 ολοήμερα τμήματα. Επίσης υπάρχουν νηπιαγωγεία που συστεγάζονται με άλλο νηπιαγωγείο (στο ίδιο κτήριο 4 αίθουσες, 2 Ν/Γ)

Όσο για το δημοτικό, τα περισσότερα σχολεία έχουν πλέον τουλαχιστον 2 τμήματα.

 

Αν δεν υπάρχουν οι παραπάνω προϋποθέσεις, εννοείται ότι δεν γίνεται να χωρίστούν, όσο εξαρτημένα και αν είναι. Εκτός, αν οι γονείς είναι διατεθημένοι να τα πάνε σε διαφορετικά σχολεία (προσωπικά είμαι εντελώς αντίθετη σε αυτή την εναλλακτική) και αν το θέμα είναι πολύ σοβαρό και πρέπει όπωσδήποτε (μα όπωσδήποτε) να χωριστούν

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποια σχολεία υπάρχει κάποια γραμμή που προτείνεται, όχι επιβάλεται, για τον διαχωρισμό ή όχι των παιδιών σε διαφορετικά τμήματα,

εγώ όταν πήγα να γράψω τα παιδιά στο δημοτικό, ήμουν ανάμεσα σε δύο σχολεία, στο ένα ο διευθυντής με κοιτούσε σαν εξωγήινη όταν είπα ότι θέλω να είναι χωριστά και προσπάθησε να μου αλλάξει γνώμη, ενώ στο άλλο σχολείο απλώς με ρώτησαν τι θα ήθελα και τα έγραψαν χωρίς σχόλια.

Επίσης θα ήθελα να πω ότι δεν είναι η εξάρτηση μεταξύ τους ο μοναδικός λόγος για ενδεχόμενο διαχωρισμό των παιδιών σε τάξεις, είναι πολλοί παράγοντες που παίζουν σημαντικό ρόλο, όπως ο έντονος ανταγωνισμός, η αδιάκοπη σύγκριση, η διαφορά στις επιδόσεις και άλλα,

στα δικά μου για παράδειγμα δεν υπάρχει εξάρτηση του ενός από τον άλλο, αλλά ο ανταγωνισμός είναι έντονος και ήθελα να αποφύγω όσο μπορώ τις συγκρίσεις.

Αυτό γιατί όπως παρουσιάστηκε το θέμα ήταν σαν να είναι άσπρο-μαύρο:

τα εξαρτημένα τα χωρίζουμε, τα ανεξάρτητα όχι

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές οι γονείς δεν μπορούν να κρίνουν ή δεν κρίνουν σωστά.

Οι γονείς βλέπουν πώς είναι τα παιδιά. Δεν είναι πάντα αντικειμενική η άποψη τους, δεν γνωρίζουν πάντα να ερμηνεύουν συμπεριφορές κλπ κλπ κλπ

Δεν το κάνουν επίτηδες, απλά είναι γονείς και βλέπουν τα παιδιά τους ως τέλεια (φυσιολογικότατο είναι αυτό).

 

Όσο για το αν χωρίζονται.....Μέχρι πέρυσι, όλα τα δίδυμα που είχα δει σε σχολεία (νηπιαγωγεία και δημοτικά) ήταν χωρισμένα. Και έχω δει πολλά, γιατί έχω δουλέψει σε 4 διαφορετικούς νομούς και γυρνάω σε όλα τα σχολεία των νομών.

 

Μπορεί από μόνοι τους οι γονείς να τα βλέπουν όλα φυσιολογικά, αλλά με τους παιδαγωγούς της προσχολικής ηλικίας μπορούν να αποκτήσουν μία πιο τεκμηριωμένη άποψη. Εγώ τη μόνη άποψη που έχω για τα δικά μου παιδιά είναι η άποψη των παιδαγωγών του σχολείου που πάνε. Αν κάνουν λάθος, έχω λάθος άποψη! Αλλά κάποιον πρέπει να εμπιστευτώ αφού δεν μπορώ να ντυθώ κλόουν και να κάτσω σε μια γωνιά να τα παρατηρήσω στο σχολείο.

Κάπου πιο πριν έγραψες ότι επειδή δεν μπορούμε να παρατηρήσουμε τα παιδιά και να αποφασίσουμε, τα χωρίζουμε εκ των προτέρων. Έχεις δίκιο ότι οι δασκάλες της Α’ αρχικά δεν μπορούν να γνωρίζουν τα παιδάκια. Γι’ αυτό προτείνεται και ο χωρισμός. Αλλά είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα με το να μην τα χωρίσεις. Τυφλά πάμε και στις δύο περιπτώσεις.

Έχω την αίσθηση, ότι παλαιότερα ίσως και οι γονείς των διδύμων δεν προωθούσαν τη διαφορετικότητα στα παιδιά τους (από το ντύσιμο έως και τη συμπεριφορά). Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να ανακύπτουν προβλήματα στην Α’ δημοτικού που όντως λύνονταν με το χωρισμό των παιδιών.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συμφωνώ με την Emmaki πως οι γονείς (αν κρίνω απο εμένα) δεν είμαστε αντικειμενικοί με τα παιδιά μας . ¨Ομως άλλωστε ποιος είναι με τον εαυτό του; Αλλο θέλω να πω εγώ...εγραψα τα παιδιά μου σε μια ταξη πιο πολύ απο πρακτικό ζήτημα...ώστε να παίρνω την υλη όταν είναι κάποια ΄'αρρωστη να πηγαίνω σε μια δασκάλα-ο και να έχουν περίπου τα ίδια για το σπίτι ώστε η μια να μην έχει ο ένας δουλειά και ο άλλος να κάθεται...Δηλαδή κατα κύριο λόγο, προσπάθησα για πρακτικούς λόγους να οργανώσουμε καλύτερα το σχολείο. Ειδικά για μένα που τρέχω όλη μέρα και θα έχω και την επιμέλεια για το σχολείο ...είναι πολύ δύσκολα να είχα δύο δασκάλους δύο διαβάσματα...ήδη οι διδυμομανες είναι πολύ κουρασμένες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ με την Emmaki πως οι γονείς (αν κρίνω απο εμένα) δεν είμαστε αντικειμενικοί με τα παιδιά μας . ¨Ομως άλλωστε ποιος είναι με τον εαυτό του; Αλλο θέλω να πω εγώ...εγραψα τα παιδιά μου σε μια ταξη πιο πολύ απο πρακτικό ζήτημα...ώστε να παίρνω την υλη όταν είναι κάποια ΄'αρρωστη να πηγαίνω σε μια δασκάλα-ο και να έχουν περίπου τα ίδια για το σπίτι ώστε η μια να μην έχει ο ένας δουλειά και ο άλλος να κάθεται...Δηλαδή κατα κύριο λόγο, προσπάθησα για πρακτικούς λόγους να οργανώσουμε καλύτερα το σχολείο. Ειδικά για μένα που τρέχω όλη μέρα και θα έχω και την επιμέλεια για το σχολείο ...είναι πολύ δύσκολα να είχα δύο δασκάλους δύο διαβάσματα...ήδη οι διδυμομανες είναι πολύ κουρασμένες...

αυτοί οι πρακτικοί λόγοι μπορεί να βοηθήσουν και τα παιδιά όμως, όχι μόνο εσένα.

Και γω μαζί τους έβαλα. Το συζήτησα και με την νηπιαγωγό τους πρώτα που μου είπε ότι δεν βλέπει κανένα πρόβλημα να είναι μαζί, αλλά ούτε το αν ήταν χωριστά πιστεύει ότι θα τους προκαλούσε πρόβλημα.

Ετσι και γω για πρακτικούς λόγους τους έβαλα μαζί - πιστεύω όμως ότι θα είναι και για καλό τους! Αν αλλάξω ιδέα στην πορεία τους χωρίζω στην 2α

Link to comment
Share on other sites

Τα δικα μου ειναι μαζι απο τον παιδικο. Ποτε δεν σκεφτηκα να τα χωρισω. Περιση πηγαν πρωτη δημοτικου και δεν ειχα κανενα προβλημα. Ασχετα αν ο ενας εινα πιο τεμπελακος απο τον αλλο, ξερανε οτι ο ενας ειναι ο καλυτερος μαθητης και ο αλλος ο τριτος κατα σειρα καλυτερος στην ταξη.Δεν ζηλεψε ο τεμπελακος και χαρηκε και για τον αδελφο του που βγηκε πρωτος(εγω περιμενα κλαματα). Το καλο ειναι πως εχεις λιγοτερη δουλεια(ενας δασκαλος, μια υλη) το κακο οτι μεχρι να τους ξεχωρισει ο δασκαλος εφτασε το Πασχα(ειναι ομοιοι).

Link to comment
Share on other sites

Απλά κάποιοι με κατακρίνουν γιαυτή την απόφαση, μάλιστα γονείς που ένουν ένα ή δύο παιδιά σε διαφορετική ηλικία βαράθηκα να εξηγώ και να δικαιολογούμαι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω δίδυμα, το ξεκαθαρίζω. Αλλά αν είχα, θα τα χώριζα σίγουρα. Έχω διαβάσει ότι η δυσκολία στην ανατροφή των διδύμων είναι να πετύχουμε να αυτοπροσδιοριστούν ως μονάδες και φυσικά το να είναι όλη την ημέρα δίπλα δίπλα δεν το διευκολύνει αυτό. Επίσης κάνει και τους άλλους, χωρίς να το θέλουν πάντα, να τα συγκρίνουν, να τα αντιμετωπίζουν ως ένα κλπ κλπ. Αλλά αυτό είναι ζήτημα στόχου των γονιών. Εγώ πάντως που έχω παιδιά του ιδίου φύλου και πολύ κοντά σε ηλικία, έχω καταλάβει ότι απαιτείται προσεκτική οριοθέτηση του χώρου και του κόσμου τους, ώστε να μπορέσουν να αναπτύξουν την προσωπικότητά τους ανεξάρτητα το ένα από το άλλο. Και όταν το πετυχαίνουν (πχ. ο ένας πάει σε δικό του πάρτυ και ο άλλος μένει σπίτι, ή έχει καλέσει δικούς του φίλους και ο άλλος πρέπει να ακολουθεί την παρέα), 'επιστρέφουν' ο ένας στο άλλον με μεγαλύτερη τρυφερότητα. Φυσικά το να είναι μαζί.... βολεύει για την αρχή. Απλά νομίζω ότι αυτή η εγγύτητα (όλη μέρα μαζί) αφαιρεί από τα αδέρφια την απαιτούμενη απόσταση, ώστε να γίνουν φίλοι και να κερδίζει το ένα από τις εμπειρίες του άλλου.

 

Από την άλλη θέλω να προσθέσω ότι νομίζω ότι οι γονείς που νοιάζονται, όταν κάτι δεν πάει καλά (πχ. σχέση εξάρτησης των παιδιών), όσο υποκειμενικοί και να είναι, το καταλαβαίνουν και ενεργούν κατάλληλα. Οπότε ας μην αισθανόμαστε άσχημα που θέλουμε να κάνουμε τη δύσκολη καθημερινότητά μας λίγο πιο εύκολη.

Link to comment
Share on other sites

'Εχω κ εγώ δίδυμα κ δεν έχω κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα που είναι μαζί στο σχολείο. Βέβαια είναι αγόρι-κορίτσι οπότε το καθένα έχει τη δικές του παρέες κ ας είναι στην ίδια τάξη πάντα. Ωστόσο παίζει μεγάλη σημασία κ η αντιμετώπιση που τους έχω, λέω με απόλυτη βεβαιότητα οτι δεν υπάρχει κανέναν διαχωρισμός στη συμπεριφορά μου απέναντι τους, τα αντιμετωπίζω το ίδιο πχ όταν γίνει ζαβολιά, θα υπάρξει τιμωρία για όποιον το έκανε, όπως κ όταν κάνουν κάτι καλό πχ να με βοηθούν, υπάρχει επικρότηση της συμπεριφοράς αυτής, οπότε δεν υπάρχουν ούτε ζήλιες αλλά ούτε κολλήματα ανάμεσα τους. :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απλά κάποιοι με κατακρίνουν γιαυτή την απόφαση, μάλιστα γονείς που ένουν ένα ή δύο παιδιά σε διαφορετική ηλικία βαράθηκα να εξηγώ και να δικαιολογούμαι!!!!

 

Κοίτα 10 ξυλιές στον ποπό του άλλου δεν είναι τίποτα - αυτό είναι μια απάντηση που μπορείς να δώσεις στα εκνευριστικά σχόλια...

Μήν σκας, αλήθεια πιστεύω ότι οι γονείς είναι οι καλύτεροι κριτές, και οι εκπαιδευτικοί που εχουν ζήσει τα παιδιά (πχ η νηπιαγωγός που είχαν την χρονιά που πέρασε) μπορούν να κρίνουν, οι άλλοι ας κοιτάνε την δουλειά τους...

Ειλικρινά νομίζω ότι εκτός και αν έχεις ασχοληθεί επαγγελματικά αν δεν είσαι διδυμο γονιός είναι πολλά που δεν μπορείς να καταλάβεις - πρέπει να τα ζήσεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Λοιπόν... ρώτησα στο σχολείο και μου είπαν πως τα δίδυμα τα βάζουν μαζί ή χώρια ανάλογα με την επιθυμία των γονιών. Έσπασα το κεφάλι μου, έβαλα κάτω παράγοντες, ψυχολογίες, υποδείξεις, παιδαγωγικά... Ρώτησα φίλους, γνωστούς, συγγενείς, φόρουμ, ψυχολόγους κτλ... και τελικά μετά από βασανιστική σκέψη κατέληξα να θεωρήσω πως μάλλον θα τα βάλω μαζί στο ίδιο τμήμα. Αλλά σίγουρη δεν ήμουν. Με έτρωγε η αμφιβολία.

 

Τα παιδιά μπήκαν μαζί τελικά. Δεν τους είπα κάτι. Ούτε καθίστε παρέα, ούτε χώρια. Δεν είπα τίποτα στα παιδιά.

Κάθισαν κοντά με μια φίλη τους (όχι όμως δίπλα δίπλα στο ίδιο θρανίο).

Η δασκάλα λίγες μέρες μετά πήρε τη μία και την έβαλε με ένα ζωηρό παιδί. Ζορίστηκε η δικιά μου, αλλά βρήκε άκρη (μόνη της!!) και 2 βδομάδες μετά τον "έστρωσε" τον ζωηρούλη δίπλα της, χωρίς να εμφανιστώ στο σχολείο και χωρίς να ανακατέψω δασκάλα, γονείς και παιδιά (ναι ναι... εμοτικόν που καμαρώνει).

 

 

Πριν λίγες μέρες, σε ενημέρωση γονέων η δασκάλα μου είπε πως της έκανε εντύπωση που την πρώτη μέρα τα δίδυμα δεν έκατσαν παρέα. Και γενικά δεν κινούνται πάντα στην ίδια παρέα. Και στην επόμενη αλλαγή θέσεων που έκανε γενικά στην τάξη... τις έβαλε μαζί!! :shock::lol: :lol:

 

Εεε εντάξει... δεν το περίμενα! :lol:

Τσάμπα η σπαζοκεφαλιά του καλοκαιριού δηλαδή.... :lol:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

alcyon

πρωτάκια είναι τα δίδυμα σου?

 

Εμένα πρωτάκια, μαζί είναι και ευτυχώς για μένα! Βλέπω ότι στην πρώτη πρέπει να ασχοληθείς ακόμη και αν τα παιδιά δεν έχουν πρόβλημα (να δεις τι τους έβαλε, αν το κάναν κλπ) και νομίζω είναι πιο εύκολο αν έχεις να μάθεις μόνο 1 δασκάλα.

Link to comment
Share on other sites

Αααα ναι, με τα μαθήματα πώς τα πάνε; Θα έχουμε και εμείς του χρόνου...

 

Προς το παρόν, στο νήπιο έγινε η έκπληξη και ο ζωηρούλης της παρέας μου αναφέρει αρκετά αναλυτικά τι κάνουν, καθώς και κάποια πράγματα σποραδικά που ζητάνε από το σχολείο ως "εργασία"... Το άλλο παιδί, για να είμαι ειλικρινής, δεν μοιάζει να έχει πιάσει το νόημα... Ή μπορεί να επαναπαύεται και στο αδερφάκι του.

 

Πάντως, καταλήγετε να μαθαίνετε πλήρως τι πρέπει να κάνουν και γενικά, πώς τα πάνε;

Link to comment
Share on other sites

Ναι πρωτάκια είναι.

Κι εγώ το βλέπω, πως όσο δεν ξέρουν να διαβάζουν, έχεις να λες εκφωνήσεις κτλ κτλ... Για μένα είναι βολικό το 1 δασκάλα. Για τα παιδιά αναρωτιόμουν τι είναι καλύτερο... Αλλά κατά πώς φαίνεται... τζάμπα οι ερωτήσεις. ;):lol:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, πλήρως, δεν το μαθαίνεις ποτέ. Ο έλεγχος πηγαίνει όλο και περισσότερο στα παιδιά και φεύγει από εμάς. Βέβαια με τα δίδυμα έχεις πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες να μάθεις τι γίνεται στο σχολείο, γιατί περιγράφουν τα πράγματα από τη δική τους οπτική γωνία. Άρα... μαθαίνεις δύο "εστίες" προσοχής και ... διασταυρώνεις δεδομένα. :P

 

Κατά τα άλλα...

Η δασκάλα δείχνει ποιες είναι οι ασκήσεις των παιδιών ξεκάθαρα. Άρα δεν κινδυνεύει το παιδί να ξεχάσει κάτι (εκτός αν το αφήσει στο σχολείο). Επίσης μας έχει ενημερώσει και ξέρουμε πάνω-κάτω τι χρειάζεται να κάνουμε.

 

Βασικά δεν έχω ρόλο να εξηγήσω (ούτε τον ήθελα). Μόνο λίγο να τα βάλεις σε τάξη και να μην ξεχνιούνται χαζεύοντας. Όσο αυξάνεται η προσήλωσή τους, αυξάνεται και η ταχύτητα στο διάβασμα και η αποτελεσματικότητα.

 

Πολλές φορές ξεκινάνε τα μαθήματά τους με άλλη σειρά (κι εγώ κάνω τον Χότζα :lol:) ή και σε διαφορετικό χρόνο (π.χ. η μία αμέσως μετά το φαγητό, ενώ η άλλη προτιμά να κοιμηθεί λίγο και να αρχίσει μετά) Αυτό το τελευταίο, το αποφεύγω γιατί με βάζει εμένα ένα γεμάτο 2ωρο δεσμευμένη.

 

Εντάξει... συνηθίζουμε όλοι μαζί τους νέους ρόλους. ΟΚ.. δεν είναι τραγικό! :)

 

edit: Ο χρόνος διαβάσματος, μέχρι στιγμής φαίνεται να κυμαίνεται από 20 λεπτά έως 1 ώρα ανάλογα με το τι έχουν να κάνουν (εφόσον διαβάζουν τα παιδιά ταυτόχρονα, αλλιώς...........).

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Πωπω μπράβο... αυτό με το ταυτόχρονο διάβασμα δεν το είχα συνειδητοποιήσει.

 

Με αγχώνει η πρώτη. Φαντάζομαι αν τα παιδιά μπουν σε καλή σειρά στην πρώτη, μετά χρειάζονται μια χαλαρή επίβλεψη. Αλλά η πρώτη...

 

Ό,τι άλλο θυμηθείτε, καλό είναι, να μαθαίνουν οι επόμενες :-)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, αν τα παιδιά έχουν μάθει να προσηλώνονται (π.χ. στη ζωγραφιές τους κτλ), τότε τα πράγματα θα είναι πιο "στρωμένα". Αν εξαιρέσω κάποιες λίγες φορές, που κάτι δεν είχαν καταλάβει και έπρεπε κάπως να το εξηγήσω, τις υπόλοιπες απλά επιβλέπεις. Έχει τύχει (την τελευταία εβδομάδα), να λαγοκοιμάμαι και να έρχονται μόνο για να επιβεβαιώσουν την εκφώνηση.

 

Ο ρόλος μου ουσιαστικά είναι να τους δείξω πώς να ανιχνεύουν τα μαθήματά τους (για να μην ξεχνάνε κανένα) και πώς τελειώνοντας να κλείνουν την τσάντα (ελέγχοντας αν τα έκαναν όλα). Επίσης να μην ξεχνιούνται την ώρα που γράφουν. Και τα τρία αυτά, τα μαθαίνουν και αν μπουν στο νόημα, αποκτάς, διακοσμητικό ρόλο! ;)

 

(Σήμερα μου είπαν να πάω να κοιμηθώ και να τις αφήσω να διαβάσουν με την ησυχία τους. Έφαγα φτύσιμο δηλαδή! :lol: )

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

εγώ τις πρώτες 2 βδομάδες ζορίστηκα, γιατί είχανε κάτι να κάνουνε από την αρχή, και έπρεπε να συνηθίσουν στην ιδέα ότι έχουν μαθήματα κλπ.

Τώρα έρχονται ''γραμμένα'' συνήθως σπίτι και δεν μας μένουν πολλά να κάνουμε μόνο ανάγνωση / ορθογραφία.

Το θέμα είναι ότι όλο αυτό ήταν μια καινούργια εμπειρία για όλους μας! Και την έχεις εις διπλούν. Είναι μια καινούργια φάση, και κάθε φορά που ''αλλάζουν φάση'', που τα παιδιά παιρνάνε από ένα σταδιο σε άλλο, νιώθω ότι εχω μια επιπλέον δυσκολία, ότι δεν μπορώ να αφιερώσω στο κάθε παιδί τον χρόνο του κλπ. Κατα τα άλλα μια χαρά είμαι προς το παρον και εγώ με τους 2 στην ίδια τάξη!

Link to comment
Share on other sites

 

Πριν λίγες μέρες, σε ενημέρωση γονέων η δασκάλα μου είπε πως της έκανε εντύπωση που την πρώτη μέρα τα δίδυμα δεν έκατσαν παρέα. Και γενικά δεν κινούνται πάντα στην ίδια παρέα. Και στην επόμενη αλλαγή θέσεων που έκανε γενικά στην τάξη... τις έβαλε μαζί!! :shock::lol: :lol:

 

Καλά είστε φοβερές! Αυτό δεν το έχω ξανακούσει!:lol:

Τα δικά μου τα πρωτάκια, σε νέο σχολείο, χωρίς κανένα φιλαράκι στην ίδια τάξη, κάθισαν μαζί στο ίδιο θρανίο. Στα διαλλείματα έπαιζαν με παιδάκια από το παλιό τους σχολείο.

Μέσα σε δύο εβδομάδες είχαν εξοικειωθεί με το νέο σχολείο, τους άρεσε πολύ… Και πάνω που σκέφτηκα να μιλήσω στη δασκάλα για να τα χωρίσει, μου λένε ότι όλα τα παιδάκια έκαναν αλλαγή σε θρανία. Ο Νικ κάθισε με έναν άλλο Νικόλα, η Κατ με ένα άλλο κοριτσάκι, άρχισαν να κάνουν παρέα και με παιδάκια από την τάξη τους. Μίλησα και με τη δασκάλα, όλα καλά, προς το παρόν δεν υπάρχουν παρεμβολές ή καπελώματα μεταξύ τους.

Τώρα με το διάβασμα, μένουν στο ολοήμερο μέχρι τις 2 οπότε εκεί κάνουν όλες τις εργασίες και μένει να κάνουμε στο σπίτι την ανάγνωση και γενική επανάληψη. Συνήθως τα κάνουμε ταυτόχρονα και θέλουμε 20 λεπτά με 1 ώρα στην περίπτωση που κάνουμε γενική επανάληψη. Πάντως, όταν δεν κάνουν μαζί τη γενική επανάληψη (έτσι τη λέω εγώ, γράφουμε κάποια γράμματα να στρώσει το χέρι τους…) όλο το απόγευμα ασχολούμαι μαζί τους.

Για να πω την αλήθεια, χειρότερα τα περίμενα!

Το πιο κουραστικό απ' όλα μέχρι στιγμής, είναι που κουβαλάω τις τσάντες και ας έχουν και ροδάκια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...