Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χωριζονται τα διδυμα στο σχολειο?


Recommended Posts

miriki ... εγώ σταθερά... με κερί είμαι (σβηστό), και ψάχνω να βρω κανέναν να μου το ανάψει... ;)

 

Α, δεν συνενοούμεθα μανδάμ...

....

 

Εμ πού να συνενοηθούμε;; Έμεινε μυαλό!

Είπες μεσημεριανό... κι εγώ φαντάστηκα κάποιο ιδιωτικό νηπιαγωγείο κτλ κτλ. Μετά μου ήρθε η αναλαμπή.... ολοήμερο!

 

Εμείς δεν έχουμε μεσημεριανό. Είμαστε του "κλασικού".

 

 

σνιφφφ-σνιφφφ (εμοτικόν που μυρίζει να δει τι καίγεται.... ΩΩ! Το μυαλό μου!!) :P:lol:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 184
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

miriki ... εγώ σταθερά... με κερί είμαι (σβηστό), και ψάχνω να βρω κανέναν να μου το ανάψει... ;)

 

 

 

Εμ πού να συνενοηθούμε;; Έμεινε μυαλό!

Είπες μεσημεριανό... κι εγώ φαντάστηκα κάποιο ιδιωτικό νηπιαγωγείο κτλ κτλ. Μετά μου ήρθε η αναλαμπή.... ολοήμερο!

 

Εμείς δεν έχουμε μεσημεριανό. Είμαστε του "κλασικού".

 

 

σνιφφφ-σνιφφφ (εμοτικόν που μυρίζει να δει τι καίγεται.... ΩΩ! Το μυαλό μου!!) :P:lol:

Εχω αναπτήρα διαθέσιμο....

Τι ιδιωτικο παιδικο βρε μου τσαμπουνάς?

Δεν φτάνουν τα μισθά για τέτοιες πολυτέλειες....:lol:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις τωρα ενα περιεργο...αν ειναι μοναχοπαιδια...ψαχνουν να βρουν ενα κολληταρι να κανουν μια σχεση δυνατη και συνηθως ειναι μαζι εκτος απ το σχολειο και σ αλλες δραστηριοτητες...και ολο αυτο το θεωρουμε + ....ενω τα διδυμα...δεν πρεπει να εχουν αυτη την σχεση ...και πρεπει να τα αποθαρυνουμε.!!!!

 

Εχω διδυμα....ξερω κι αλλους γονεις με διδυμα... και το θεωρω γενικα πολυ μεγαλο λαθος ...να ομαδοποιουμε καταστασεις...χωρις να κοιταξουμε καθε μια ξεχωριστα με ευαισθησια....και κατοπιν ν αποφασισουμε τι ειναι καλο για την μοναδα πρωτα και μετα και για τα δυο παιδια

 

Οσο κι αν ακουστει καπως...το θεωρω πιο πολυ σαν ζηλεια να προσπαθουμε να καταστρεψουμε εναν απ τους πιο ισχυρους δεσμους που υπαρχουν!!!Εδω κανουμε κοπο να ειναι τ αδερφια αγαπημενα και δεμενα σαν γροθια...και στα διδυμα..οχι...να τα εχουμε χωριστα ....ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΣΧΕΣΗ (αλλα και στην σχεση τους προς τους αλλους)....σ αυτο θελω απαντηση μονο

 

 

Δεν λέω ότι ότι ''πρέπει οποσδήποτε'' να χωρίζονται, αλλά αυτές οι απόψεις ΑΦΡΟΔΙΤΗ, με κάνουν να απορώ:

αν χωρίζουμε τα παιδιά σε διαφορετικά τμήματα, σημαίνει ότι δεν θέλουμε να έχουν αυτή την ισχυρή μεταξύ τους σχέση και ότι την αποθαρρύνουμε;

Ή ότι είναι μια προσπάθεια καταστροφής της σχέσης τους και δεν θα είναι δεμένα πλέον σαν γροθιά;

Αυτά πιστεύω είναι λίγο ακραία, δεν είναι τόσο ευάλωτη η σχέση που έχουν,

αυτό ήθελα να πω.

miriki, τα έχω ήδη χωρίσει τα παιδιά- είναι φέτος Α δημοτικού:?

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

[/b]

 

 

Δεν λέω ότι ότι ''πρέπει οποσδήποτε'' να χωρίζονται, αλλά αυτές οι απόψεις ΑΦΡΟΔΙΤΗ, με κάνουν να απορώ:

αν χωρίζουμε τα παιδιά σε διαφορετικά τμήματα, σημαίνει ότι δεν θέλουμε να έχουν αυτή την ισχυρή μεταξύ τους σχέση και ότι την αποθαρρύνουμε;

Ή ότι είναι μια προσπάθεια καταστροφής της σχέσης τους και δεν θα είναι δεμένα πλέον σαν γροθιά;

Αυτά πιστεύω είναι λίγο ακραία, δεν είναι τόσο ευάλωτη η σχέση που έχουν,

αυτό ήθελα να πω.

miriki, τα έχω ήδη χωρίσει τα παιδιά- είναι φέτος Α δημοτικού:?

Εσύ ως μανούλα τους ξέρεις καλύτερα τι πρέπει να κάνεις (λέμε τώρα, γιατί εγω προσωπικά, ΠΑΝΤΑ έχω τις αμφιβολίες μου αν πράτω σωστά σε κάθε απόφαση...:?).

Κανεις δεν λέει ότι πρέπει το ένα ή το άλλο. Ούτε οι επιστήμονες. Λέμε τι πιστεύουμε, παρατηρούμε η καθεμία με τα παιδάκια της...;)

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

:|

(λέμε τώρα, γιατί εγω προσωπικά, ΠΑΝΤΑ έχω τις αμφιβολίες μου αν πράτω σωστά σε κάθε απόφαση...:?).

...;)

 

κι εγώ το ίδιο...ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

[/b]

 

 

Δεν λέω ότι ότι ''πρέπει οποσδήποτε'' να χωρίζονται, αλλά αυτές οι απόψεις ΑΦΡΟΔΙΤΗ, με κάνουν να απορώ:

αν χωρίζουμε τα παιδιά σε διαφορετικά τμήματα, σημαίνει ότι δεν θέλουμε να έχουν αυτή την ισχυρή μεταξύ τους σχέση και ότι την αποθαρρύνουμε;

Ή ότι είναι μια προσπάθεια καταστροφής της σχέσης τους και δεν θα είναι δεμένα πλέον σαν γροθιά;

Αυτά πιστεύω είναι λίγο ακραία, δεν είναι τόσο ευάλωτη η σχέση που έχουν,

αυτό ήθελα να πω.

miriki, τα έχω ήδη χωρίσει τα παιδιά- είναι φέτος Α δημοτικού:?

 

serba συμφωνώ στο ότι δεν είναι τόσο ευάλωτη η σχέση. Και αν και τα έχω μαζί ούτε εγώ λέω ότι "πρέπει όπωσδήποτε να είναι μαζί". Αλλά το να αποφασίζεται από πριν από το εκπαιδευτικό σύστημα ότι πρέπει να χωρίζονται νομίζω ότι ναι στοχοποιεί αυτή την σχέση ως κατι που χρήζει επέμβαση και πιστεύω (προσωπικά) και με βάση αυτά που μέχρι τώρα διάβασα ότι το κάνει ανυπόστατα.

 

Επίσης χωρίς να λέω ότι δεν κάνω λάθη στις αποφάσεις που παίρνω για τα παιδιά μου πιστεύω ότι το μητρικό ένστικτο είναι σημαντικό. Επίσης και η κριτική σκέψη. Γιατί δηλαδή να δεχτεί μια μαμά αυτό που τις λέει ο εκπαιδευτικός ότι συστείνεται να γίνεται, όταν άλλοι εκπαιδευτικοί, ψυχολογοι ή και μελέτες που εχει διαβάσει λένε κάτι άλλο? Ναι φυσικά η πείρα έχει σημασία, αλλά αν έχω μπροστά μου κάποιες μελέτες που μιλάνε για συστηματική έρευνα και την πείρα του εκπαιδευτικού τι θα εμπιστευτώ περισσότερο?

 

Αν κάποια ξέρει για μελετές (σύγχρονες) που να υποστηρίζουν ότι γενικά είναι καλύτερα να χωρίζουν θα την παρακαλουσα να μου το πει.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εμένα μου αρέσει αν παραδέχομαι τα λάθη μου, παραδέχομαι, λοιπόν, ότι η αρχική μου άποψη για χωρισμό των διδύμων ήταν λάθος.

Η συζήτηση εδώ με έβαλε στο τριπα΄κι να ψαχτώ περισσότερο.

Βρήκα, λοιπόν, ότι από τη μία δεν υπάρχουν έρευνες συστηματικές που να δείχνουν αν πρέπει ή δεν πρέπει τα δίδυμα να είναι μαζί. Από την άλλη, βρήκα αυτό το άρθρο http://www.atypon-link.com/AAP/doi/pdf/10.1375/twin.7.2.115?cookieSet=1

στο οποίο υποστηρίζεται ότι 1) Αν χωριστούν τα μονοζυγωτικά, μπορεί να εμφανίσουν προβλήματα τα οποία δεν ξεπερνιούνται εύκολα (δεν σημαίνει ότι συμβαίνει πάντα), 2)Τα παιδιά που χωρίζονται αργότερα (αφού ξεκινήσουν μαζί σχολείο) παρουσιάζουν σε μεγαλύτερη συχνότητα προβλήματα τόσο ψυχολογικά όσο και μαθησιακά (ανάγνωση), 3) Δεν υπήρξαν ενδείξεις παραβατικής συμπεριφοράς σε καμία κατηγορία παιδιών (χωρισμένα ή μαζί) και 4) Τα δίδυμα που χωρίστηκαν κατέβαλαν μεγαλύτερη προσπάθεις στο σχολείο και είχαν καλύτερα αποτελέσματα στους βαθμούς από αυτά που δεν χωρίστηκαν. Προτείνεται, η κάθε απόφαση να παίρνεται σε συνεργασία με τους γονείς και κατά περίπτωση αφού συνυπολογιστούν τα χαρακτηριστικά του κάθε παιδιού. Επίσης, οι γονείς πρέπει να προετοιμα΄ζουν το παιδί για την πιθανότητα να χωριστούν. Αυτό θα γίνει αν από την προσχολική ηλικία στο σπίτι και στη διασκέδαση τα χωρίζουν.

 

Βέβαια, σε αυτά έρχονται τα δικά μου ερωτήματα: 1)Πώς μπορώ εγώ ως εκπαιδευτικός να αξιολγήσω τι είναι καλό για το κάθε παιδί, όταν πριν το χωρισμό των τμημάτων δεν έχω καμία επαφή με τα παιδιά (ή έχω ολιγόλεπτη επαφή κατά τη διάρκεια των εγγραφών); Επίσης, σε τις σημερινές συνθήκες στα σχολέια, αν χωριστούν τμήματα είναι πολύ δύσκολο να γίνουν αλλαγές μιας και τα παιδιά είναι πάρα πολλά και τα τμήματα "κλέινουν".

2)Οι γονείς είναι αντικειμενικοί ή "βλέπουν" αυτό που θέλουν;

Link to comment
Share on other sites

emmaki δες και εδώ καλυτερα πολλές φορές τα άρθρα μεταφέρουν την μισή αλήθεια - (αν εχεις πρόσβαση εγώ μόνο την περίληψη μπορώ να διαβάσω)

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15169595

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17708698

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16176724

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20007633

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19803773

 

Εδώ αναφέρονται πολλές μελέτες και κάποιες παλαιότερες.

http://scholar.google.be/scholar?q=twins+classroom+separation&hl=nl&as_sdt=0&as_vis=1&oi=scholart

 

Δεν εχω απάντηση για τα ερωτήματα σου, και ναι και οι γονείς δεν είναι παντα αντικειμενικοί αλλά πιστεύω ότι μερικές φορές η μη παρεμβαση είναι καλύτερη από την παρέμβαση. Δηλάδη πιστεύω στατιστικά θα παρθούν περισσότερες σωστές αποφάσεις και θα είναι στο σύνολο προς όφελος των παιδιών αν συζητηθεί με τους γονείς και τα παιδιά πρώτα. Το τελευταίο το θεωρώ πολύ βασικό και πιστεύω ότι πρέπει να σεβόμαστε τα συναισθήματα των παιδιών μας. Ναι είναι παιδιά, ναι δεν ξέρουν τι θα βοηθήσει γνωστικά, αλλά ξέρουν τι νιώθουν και αν τα βοηθήσουμε να το εκφράσουν και να το σεβαστούμε τότε τα βοηθάμε και στην ανάπτυξη τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διδυμομάνες να μιλήσω κι εγώ ως δίδυμη ιδίου φύλου με καθαρή πρόθεση να σας βοηθήσω όσο μπορώ :D!Είμαι ετεροζυγωτική ναι μεν αλλά με την αδελφή μου μοιάζουμε σαν δυο σταγόνες νερό!(Όπως μοιάζουμε αρκετά και με τη μεγάλη μας αδερφή,οι γονείς μας μοιάζουν αρκετά μεταξύ τους και τα 2 σόγια ισχυρίζονται πως είμαστε ίδιες με τον ανάλογο γονιό, εξού και μοιάζουμε τόσο)

 

Πρώτον, όλοι πάντα μα πάντα μας έλεγαν τα δίδυμα, ποτέ στη σχολική μου ζωή δεν με χαιρετούσαν ''Γεια σου Χριστίνα'', αλλά ''Χριστίνα;;;Το πέτυχα;;;Ναι, το πέτυχα (χοροπηδητό θριάμβου):)!Αυτό με ενόχλησε μόνο γύρω στα 10 για κάνα δυο μήνες, την αδερφούλα μου ουδέποτε!Είμασταν πάντα στο ίδιο τμήμα και μια φορά πήγαν να μας χωρίσουν στο Λύκειο και έγινε το σώσε!Ποτέ δεν μας ξεχώριζαν εμφανισιακά ούτε οι καθηγητές παρόλο που δεν φορούσαμε τα ίδια ρούχα, αλλά είχαμε το ίδιο κούρεμα (καθότι ίδια μούρη μας πήγαιναν τα ίδια μαλλιά). Γι'αυτό μας έβαζαν ακριβώς τους ίδιους βαθμούς, παρόλο που σε κάποια μαθήματα ήμουν πιο δυνατή εγώ, σε άλλα πιο πολύ η αδελφή μου. Αν μετανιώνω που ήμασταν στο ίδιο τμήμα;Με την καμία!Το λατρεύω που είχα έναν πολύτιμο σύμμαχο στη σχολική μου ζωή.Οι δασκάλες δεν μας ήθελαν μαζί στο θρανίο γιατί κάναμε φασαρία παρότι άριστες μαθήτριες και οι δύο, οπότε καθόμασταν μπρος πίσω, ούτε κουβέντα για πιο μακριά.Αποφασίσαμε από κοινού να πάμε σε διαφορετικό Πανεπιστήμιο γιατί δεν θέλαμε να έχουμε ανταγωνισμό στην επαγγελματική μας ζωή και σοφά πράξαμε όπως αποδείχθηκε.

 

Στις παρέες τώρα: Περάσαμε μια φάση στα 14 που για λίγους μήνες κάναμε διαφορετικές παρέες, αλλά μας πέρασε, έπαιζε κι ένα αγοράκι που τον ήθελε η μία αλλά αυτός ήθελε την άλλη και καταλαβαίνετε :oops:...Κατά τ'άλλα είχαμε την ίδια παρέα και ήταν υπέροχα!

 

Πολύτιμα μαθήματα: Η σύγκριση πάντα υπάρχει για όλους τους ανθρώπους, οπότε ένα μάθημα ζωής πιο νωρίς για μας. Γίναμε ακομπλεξάριστα άτομα όσον αφορά την εμφάνιση μας, γιατί καταλάβαμε από πολύ πολύ μικρές ότι ο χαρακτήρας μετράει πάνω απ'όλα αφού αρέσαμε σε διαφορετικά αγοράκια.

 

Γνώμη μου: Μην χωρίζετε τα δίδυμα στο σχολείο. Όσοι γονείς δεν είστε δίδυμοι και οι ίδιοι είναι αδύνατον να καταλάβετε πόσο ιδιαίτερο δέσιμο έχουν τα δίδυμα, τελείως διαφορετικό από τα απλά αδέλφια...Μην ισοπεδώνετε ό,τι δεν καταλαβαίνετε. Καλώς ή κακώς αυτές οι ψυχές ήρθαν μαζί στη ζωή, αν θέλουν θα χωριστούν αργότερα μόνες τους.

 

Για το αν το ένα καπελώνει το άλλο: πρέπει να καταλάβετε ότι τα δίδυμα συμπληρώνουν το ένα το άλλο, γι'αυτό είναι εντελώς αντίθετοι χαρακτήρες, π.χ. εγώ είμαι οξύθυμη, η αδελφή μου φιλειρηνική κτλ Αν εσείς οι ίδιες έχετε την τάση να είστε δυναμικές π.χ. αυτό δεν έχει σχέση με τους άλλους αλλά με τον χαρακτήρα σας. Απενοχοποιήστε τις συμπεριφορές των διδύμων, το καθένα έχει το δικό του χαρακτήρα, το οποίο εκφράζει σε σχέση με το διδυμάκι του καθώς και σε σχέση με τη μαμά του, το μπαμπά του κτλ., δηλ. μπορεί να έχει επαναστατική ή παθητική συμπεριφορά προς όλους...

 

Ό,τι απορία έχετε εδώ είμαι!:D

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Ω! Πολύ ενδιαφέρουσα εμπειρία και συνοψίζει πολλές φάσεις της σχολικής και της μετέπειτα ζωής.

 

Θυμάσαι πώς και γίνατε καλές μαθήτριες; Υπήρχε ευγενής άμιλλα μεταξύ σας; Σας διάβαζε κάποιος μεγάλος ή διαβάζατε μόνες σας, στο Δημοτικό;

 

Αν μπορείς να διαβάσεις στο παραπάνω μήνυμά μου, με απασχολεί που το ένα από τα δικά μου παιδάκια έχει την τάση να ξεμυαλίζεται, αν και είναι παιδί με αντίληψη. Πιστεύω ότι η επιμελής αδερφούλα θα τον επηρεάσει προς το καλύτερο. Τουλάχιστον τώρα στο προνήπιο ακόμα που μαθαίνουν κάτι πραγματάκια, τέτοια μηνύματα παίρνουμε μέχρι στιγμής. Ότι με λιγη καλή τύχη θα είναι καλοί μαθητες και οι δύο.

 

Κατά τα άλλα, ως μαμά, μπορώ να πω ότι είναι ωραία εμπειρία τα δίδυμα, παρά τις αρχικές δυσκολίες. Πιστεύω και με τη μαμά σας να είχατε παρόμοια εμπειρία. Αν και υπήρχε και τρίτο παιδί, που όσο και να είναι, ισορροπεί τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Παιδιά απο την εμπειρία σας μια ερώτηση. Υπάρχει περίπτωση το δημοστικό που θα πάμε την επόμενη χρονιά να επιβάλει το χωρισμό των παιδίων και να μη λάβουν καθόλου τη γνώμη του γονέα. Δηλαδή με άλλα λόγια υπάρχει νόμος που επιβάλει τον χωρισμό του;

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι θεια διδυμων αγοριων

απο το προνηπιο μεχρι τωρα που ειναι μεγαλα δεν τα εχει

χωρισει ποτε κανεις

ισα ισα που ξερω οτι απαγορευεται να τα χωρισεις

ακομα κ στο στρατο ισχυει αυτο!!!

Το χαμογελο σου

ολη η ζωη μου.....

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι θεια διδυμων αγοριων

απο το προνηπιο μεχρι τωρα που ειναι μεγαλα δεν τα εχει

χωρισει ποτε κανεις

ισα ισα που ξερω οτι απαγορευεται να τα χωρισεις

ακομα κ στο στρατο ισχυει αυτο!!!

ασχετο αλλά νόμιζα ότι στον στρατό πρέπει να χωρίζουν, όπως πρέπει και τα αδέλφια να χωρίζουν (για να μην σκοτωθούν και οι 2 μαζί...)

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι θεια διδυμων αγοριων

απο το προνηπιο μεχρι τωρα που ειναι μεγαλα δεν τα εχει

χωρισει ποτε κανεις

ισα ισα που ξερω οτι απαγορευεται να τα χωρισεις

ακομα κ στο στρατο ισχυει αυτο!!!

 

Ας μην λέμε ό,τι θέλουμε....

 

Δεν υπάρχει πουθενά κάτι γραπτό για το τι πρέπει να γίνεται.

 

Εγώ μέχρι πέρυσι ήξερα ότι χωρίζονται, πέρυσι, με αφορμή όσα γράφτηκαν εδώ, αναθεώρησα και πλέον θεωρώ σωστό να μην χωρίζονται πάντα αλλά όταν πρέπει (γαιτί υπάρχουν και φορές που πρέπει να χωριστούν).

 

Όσο για το στρατό....πάαααρα πολλές οι περιπτώσεις χωρισμένων διδύμων....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

[quote

Εγώ μέχρι πέρυσι ήξερα ότι χωρίζονται, πέρυσι, με αφορμή όσα γράφτηκαν εδώ, αναθεώρησα και πλέον θεωρώ σωστό να μην χωρίζονται πάντα αλλά όταν πρέπει (γαιτί υπάρχουν και φορές που πρέπει να χωριστούν).

 

.

 

Γιατί το λές αυτό Emmmaki θα ήθελα την άποψη σου μια και το έψαξες λίγο πιο πολύ απο εμένα.

Link to comment
Share on other sites

[quote

Εγώ μέχρι πέρυσι ήξερα ότι χωρίζονται, πέρυσι, με αφορμή όσα γράφτηκαν εδώ, αναθεώρησα και πλέον θεωρώ σωστό να μην χωρίζονται πάντα αλλά όταν πρέπει (γαιτί υπάρχουν και φορές που πρέπει να χωριστούν).

 

.

 

Γιατί το λές αυτό Emmmaki θα ήθελα την άποψη σου μια και το έψαξες λίγο πιο πολύ απο εμένα.

 

 

Διάβασε όλο το θέμα, να μην επαναλαμβάνομαι.

Περιέχει και την αρχική μου άποψη, και την αναθεωρημένη

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι μιλατε για διδυμα ιδιου φυλου..

εγω που εχω ας πουμε κοριτσι και αγορι δεν νομιζω να αντιμετωπισω τετοιο θεμα αργοτερα....

 

 

Εξαρτάται από τα παιδιά και όχι από το φύλο τους.

 

Έχω δει δίδυμα αγόρι κορίτσι, όπου το κορίτσι ήταν πλήρως εξαρτημένο από το αγόρι, το αγόρι πλήρως εξαρτημένο από το κορίτσι, και δίδυμα που δεν είχαν καμία σχέση εξάρτησης.

Στην πρώτη και δεύτερη περίπτωση χωρίζονται, στην τρίτη δεν υπάρχει λόγος

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από τα παιδιά και όχι από το φύλο τους.

 

Έχω δει δίδυμα αγόρι κορίτσι, όπου το κορίτσι ήταν πλήρως εξαρτημένο από το αγόρι, το αγόρι πλήρως εξαρτημένο από το κορίτσι, και δίδυμα που δεν είχαν καμία σχέση εξάρτησης.

Στην πρώτη και δεύτερη περίπτωση χωρίζονται, στην τρίτη δεν υπάρχει λόγος

 

και αυτο να υποθεσω ειναι στην κριση του διευθυντη και του δασκαλου αν θα χωριστουν η οχι...θελω να πιστευω οτι τα παιδια μου δεν εχουν σχεση εξαρτησης μεταξυ τους....μπορω να πω οτι η κορη μου ειναι πιο αυτονομημενη ενω ο μικρος ακολουθει κατα ποδας τον μεγαλο...!!!!

Link to comment
Share on other sites

και αυτο να υποθεσω ειναι στην κριση του διευθυντη και του δασκαλου αν θα χωριστουν η οχι...

 

αυτό δεν είναι σίγουρο, θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάποιος κανονισμός - περαν του ότι χωρίζονται αλφαβητικά - αν υπάρχει κάποια σχετική εγκύκλιος ή κάτι άλλο για το Δημοτικό. Κανένας δάσκαλος / δασκάλα στο φόρουμ δεν ξέρει να μας πει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανονισμός ή οδηγία που να αναφέρει κάτι τέτοιο. Απλά, υπάρχει σύσταση από τους δασκάλους να χωρίζονται τα παιδιά.

Εγώ μίλησα με μία γνωστή μου δασκάλα, που έχει την Α' δημοτικού σε κάποιο δημόσιο της Αττικής. Αμέσως μου είπε να χωρίσω τα παιδιά. Όταν άρχισα να μιλάω και να αναφέρω κάτι και για τις πιο πρόσφατες έρευνες, μου είπε "οκ, ζήτησε ότι θέλεις, αλλά αυτή είναι η πρακτική".

Link to comment
Share on other sites

ασχετο αλλά νόμιζα ότι στον στρατό πρέπει να χωρίζουν, όπως πρέπει και τα αδέλφια να χωρίζουν (για να μην σκοτωθούν και οι 2 μαζί...)

 

Κοπελια μαλλον εννοεις σε περιπτωση πολεμου με αυτο

το παραδειγμα....που εφερες!!!!!

εγω μιλαω για στρατιωτικη θητεια

μην τα μπερδευεις!!!!

 

κ εννοειται απο προσωπικη εμπειρια!!!!

Το χαμογελο σου

ολη η ζωη μου.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα απο jannis viewpost.gif

ασχετο αλλά νόμιζα ότι στον στρατό πρέπει να χωρίζουν, όπως πρέπει και τα αδέλφια να χωρίζουν (για να μην σκοτωθούν και οι 2 μαζί...)

 

Κοπελια μαλλον εννοεις σε περιπτωση πολεμου με αυτο

το παραδειγμα....που εφερες!!!!!

εγω μιλαω για στρατιωτικη θητεια

μην τα μπερδευεις!!!!

 

κ εννοειται απο προσωπικη εμπειρια!!!!

 

Γινονται ομως και ατυχήματα ..(στρατός είναι αυτός.)...οπως αυτο που έγινε πρόσφατα στην Κύπρο και σκοτώθηκαν 2 δίδυμοι που υπηρετούσαν

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανονισμός ή οδηγία που να αναφέρει κάτι τέτοιο. Απλά, υπάρχει σύσταση από τους δασκάλους να χωρίζονται τα παιδιά.

Εγώ μίλησα με μία γνωστή μου δασκάλα, που έχει την Α' δημοτικού σε κάποιο δημόσιο της Αττικής. Αμέσως μου είπε να χωρίσω τα παιδιά. Όταν άρχισα να μιλάω και να αναφέρω κάτι και για τις πιο πρόσφατες έρευνες, μου είπε "οκ, ζήτησε ότι θέλεις, αλλά αυτή είναι η πρακτική".

 

 

Πράγματι έτσι είναι.

Υπάρχει προφορική οδηγία από τους συμβούλους να χωρίζονται.

 

Θεωρητικά, πρέπει να δούμε πρωτα τις δυναμικές και τις σχέσεις μεταξύ τους και μετά να παρθεί η απόφαση.

Πρακτικά αυτό ειναι αδύνατον να γίνει. Δεν μπορεί δηλαδή να βάλουμε τα παιδιά σε μια τάξη μαζί, να τα παρατηρήσουμε και μετά (αν χρειαστεί) να τα χωρίσουμε. Θα γίνει μπάχαλο το σχολείο.

Στην πράξη, λοιπόν, ή μένουμε στα λόγια των γονέων ότι τα παιδιά είναι ανεξάρτητα, ή τα χωρίζουμε από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Δουλευω 8 χρονια στην εκπαιδευση, τοσο πρωτοβάθμια όσο και δευτεροβάθμια, και δεν εχω συναντησει ποτε χωρισμένα διδυμα ή τρίδυμα (και εχω πετύχει πολλές περιπτωσεις). Απο τις περιπτωσεις που έχω συναντησει, μόνο στη μία (τριδυμων) θα έλεγα πως καλό θα ηταν να ειχαν χωριστει τα παιδια. Απο στατιστικής άποψη λοιπον (στο δικο μου δειγμα) θα έλεγα πως δεν ειναι ιδιαιτερα πιθανη η περίπτωση τα παιδια να πρέπει να χωριστούν.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...