Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΜΑΙ ΠΑΛΙ ΕΓΚΥΟΣ.ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΑΙΔΙ;


Recommended Posts

Εμένα μου το έχει απαγορεύσει ρητα και κατηγορηματικά ο γιατρος.

Καθολου αγγαλιά και βάρος, διοτι εχω ενα προβλημα με τον τραχηλο μου.

 

Πλέον έμαθε και έπαψε να ζητάει αγγαλιά απο εμένα..

Ενας απο τους λογους που ανυπομονώ να γεννησω ειναι να μπορώ να ξαναπάρω τον Αλεξανδρακο μου αγγαλιά, να χορευουυμε, να χοροπηδάμε κλπ κλπ..! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 138
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμένα είναι 10,5 κιλά και μέχρι πρότινος την έπαιρνα αγκαλιά κανονικότατα, ώσπου είχα μια μικρή αποκόλληση. Τώρα πάλι την παίρνω αγκαλιά, αλλά όχι τόσο συχνά και κυρίως όταν χρειάζεται (πχ να την βάλω στην κούνια).

 

Ευτυχώς για τώρα, δεν είναι καθόλου χαδιάρα :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Το δικό μου μπουμπούκι είναι 16 μηνών και 11 κιλά, δεν υπάρχει δευτερόλεπτο να κάτσει στον ποπό της όλη μέρα με αποτέλεσμα να είμαι από πίσω της για να την κατεβάζω από το τραπέζι, από τη πλάτη του καναπέ που το έχει βρει για αλογάκι και τόσα άλλα... Πριν 2 μέρες μάθαμε ότι είμαι έγκυος και το άνχος μου είναι τεράστιο για το λόγο ότι είχα μια αποβολή πριν την Πολυτίμη μου, στην Πολυτίμη είχα πονάκια και ο γιατρός μου είπε ξεκούραση με μια αγωγή τους πρώτους μήνες και τώρα έχω πάλι πονάκια. Τι να κάνω; Θα προσπαθήσω να βρω κολπάκια για όλα, αγκαλιά στο χαλί, στο καναπέ όσο για το πλύσιμο.... σκέφτηκα να την καθαρίζω με μωρομάντηλα και μετά με βρεγμένη πετσέτα, αυτό που ίσως δεν θα μπορέσω να αποφύγω είναι να την βάζω στο καρέκλι του φαγητού, έχετε βρεί κανένα κόπλο για αυτό; Όλα θέλουν υπομονή και είμαι και της άποψης ''ότι μας έχει γράψει'' αλλά ποτέ δεν προκαλούμε τη μοίρα μας. Καλή συνέχει εγκυμοσήνης σε όλες μας και καλή λευτεριά!

Link to comment
Share on other sites

Ισως ειναι καλυτερα να ρωτησεις το γιατρο σου και αφου εχεις πονακια να το αποφευγεις οσο ειναι δυνατο (ποσο ειναι δυνατο?). Καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη. Εγω δεν ειχα κανενα προβλημα και σηκωνα τον μεγαλο αγκαλια (και καναμε και σκαλες) μεχρι που γεννησα (και ειχε φτασει τα 13 κιλα). Στο πρωτο τριμηνο κυκλοφορουσαμε και με το μαρσιππο... Ομως δεν ειχα προβλημα ουτε καν στην μεση (με πονεσε λιγοτερο στην δευτερη εγκυμοσυνη απο οτι στην πρωτη)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εγώ πέρασα τα ίδια, χωρίς προηγούμενη αποβολή αλλά με κρεβάτωμα στην πρώτη εγκυμοσύνη, προσπάθησε να βρεις τρόπους να σκαρφαλώνει μόνη της. Σκαλοπατάκια για το καρεκλάκι και την κούνια (θα κατεβάζεις το κάγκελο) ώστε μόνο να την σπρώχνεις, χαμηλότερο καρότσι ώστε να ανεβαίνει μόνη της. Θα δεις που δεν θα το πιστεύεις πόσα πράγματα μπορεί να κάνει χωρίς να την παίρνεις αγκαλιά. Εμένα ο μεγάλος ήταν 14 μηνών όταν έμεινα έγκυος και τα καταφέραμε. Φυσικά την έλλειψη αγκαλιάς+βόλτας στο σπίτι πρέπει να την αναπληρώσει κάποιος άλλος (μπαμπάς, παππούδες, θείοι και όποιος είναι διαθέσιμος...). Μην το παίζεις παλλικάρι. Την μεγάλη μπορούν όλοι να την προσέξουν, το έμβρυο όμως είναι δική σου δουλειά, οπότε χωρίς φόβο και με προσοχή όλα θα πάνε τέλεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η μαρκελλιτσα μου ειναι 16 κιλα και 25 μηνων...την βοηθαω πιανοντας της το χερακι να ανεβαινει μονη της στο καρεκλακι της και να μπαινει στη μπανιερα...ολα καλα πανε μεχρι στιγμης....και οταν θελει αγκαλιτσα γονατιζω και την παιρνω χωρις να τη σηκωνω!!!...

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΕΧΩ ΒΟΗΘΕΙΑ, ΜΟΥ ΚΡΑΤΑΕΙ Η ΜΑΜΑ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ, ΑΛΛΑ ΤΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΗ, Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΑΡΓΕΙ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΟΛΥΒΟΗΘΑΕΙ...ΚΑΤΑ ΣΥΝΕΠΕΙΑ, Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ ΜΟΝΟ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ...

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι 20 εβδομαδων και ο γιος μου 15 μηνων και τον σηκωνω συνεχως.Βεβαια η γιατρος μου μου συνεστησε να μη το κανω καθως ειναι 11 κιλα και επιτρεπεται λεει ως 6 με 8 κιλα.Αυτο ομως ειναι αδυνατο καθως ειμαι πολλες ωρες μονη και ο μικρος μου θελει αγκαλιες με τη μανουλα.μεχρι στιγμης δεν υπαρχει καποιο προβλημα.Ελπιζω να μην υπαρχει και στο μελλον..

Link to comment
Share on other sites

Και εγω τον σηκωνω.. Ειναι 3 χρ κ 15 κιλα.

Εχω παθει μια αποκολληση στην αρχη (οχι ομως απο βαρος αλλα απο τρανταγμα) εχω μεινει κ ενα μηνα σχεδον εσωκλειστη στο σπιτι (οχι ξαπλα εντελως) πριν εναν μηνα.

Επισης το μωρο εχει παρει θεση απο τον 6 μηνα κ ειναι χαμηλα κ εχει εκλειψει ο τραχηλος ..

Η ιατρικη οδηγια σε ολη μου την εγκυμοσυνη ειναι καθολου βαρος, ουτε ενα κιλο.

Οταν δεν επρεπε να τον σηκωνω απλα το απεφευγα χωρις να το αποκλειω αν ηταν αναγκη κ δεν ηταν αλλος παρον να το κανει.

Ποτε ομως δεν του ειπα οτι δεν μπορω να τον παρω αγκαλια η κατι παρομοιο.. Μπορει να του ελεγα ελα να κατσουμε μαζι στον καναπε γιατι ποναει η μεση μου ή τα ποδια μου η κατι τετοιο κ τον επερνα αγκαλια καθιστη.

Και τωρα δεν κανει να τον παιρνω αγκαλια γιατι ειμαι ετοιμη να γεννησω κ μολις χτες μπηκα στο μηνα μου κ ο γιατρος θελει να παρω τουλαχιστον μια βδομαδα ακομα.

Ομως δεν θελω με τιποτα να συνδιασει ο μικρος το οτι δεν μπορω να τον παρω αγκαλια εξ αιτιας της εγκυμοσυνης. Πιστευω θα του κακοφαινοταν παρα πολυ κ ισως να δημιουργουσε ασχημα συναισθηματα για το μωρο που ερχεται..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

ΜΟΛΙΣ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΠΑΛΙ!!!Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΚΛΑΨΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΞΑΝΑ ΕΓΚΥΟΣ.ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΩ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΗ ΤΗΝ ΜΠΟΥΜΠΟΥ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 10 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ, ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ,ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ!!!ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΠΟΥ ΑΝΤΕΔΡΑΣΑ ΕΤΣΙ ΟΜΩΣ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΔΥΝΑΤΩ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΩ, ΝΙΩΘΩ ΤΥΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΟΤΙ ΘΑ ΜΕ ΣΤΕΡΗΘΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΗΛΙΚΙΑ.

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΩ ΑΓΚΑΛΙΑ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 10 ΚΙΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ Η ΛΑΘΟΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΣ ΣΤΕΡΗΣΩ ΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΑΚΟΜΗ.

JgiCp3.pngv9Xtp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΜΟΛΙΣ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΠΑΛΙ!!!Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΚΛΑΨΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΞΑΝΑ ΕΓΚΥΟΣ.ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΩ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΗ ΤΗΝ ΜΠΟΥΜΠΟΥ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 10 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ, ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ,ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ!!!ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΠΟΥ ΑΝΤΕΔΡΑΣΑ ΕΤΣΙ ΟΜΩΣ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΔΥΝΑΤΩ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΩ, ΝΙΩΘΩ ΤΥΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΟΤΙ ΘΑ ΜΕ ΣΤΕΡΗΘΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΗΛΙΚΙΑ.

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΩ ΑΓΚΑΛΙΑ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 10 ΚΙΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ Η ΛΑΘΟΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΣ ΣΤΕΡΗΣΩ ΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΑΚΟΜΗ.

Καλημέρα ΜΑΜΑ TO BE! Σκέψου τη θετική πλευρά του πράγματος:ότι θα χαρίσεις στη μικρή σου ένα αδελφάκι, ότι θα είναι κοντά τα παιδάκια ηλικιακά, το οποίον συνεπάγεται καλύτερη επικοινωνία και παιχνίδι και ότι όσο περνούν τα χρόνια συνήθως τόσο δυσκολεύουν τα πράγματα στο θέμα της εγκυμοσύνης. Άρα όσο νωρίτερα, τόσο καλύτερα. Επίσης η μικρή σου δεν πρόκειται να σε στερηθεί! Σε μια εγκυμοσύνη χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα μπορείτε να κάνετε τα ίδια πράγματα, μόνον με λίγη περισσότερη προσοχή. Όσο για το θέμα της αγκαλιάς (όπως και για άλλα θέματα) είναι καλύτερο να ακολουθήσεις τη συμβουλή του γιατρού σου. Για παράδειγμα, εγώ στην αρχή της εγκυμοσύνης μου είχα μια μικρή αποκόλληση και μου είχε πει ο γιατρός να αποφεύγω να σηκώνω τη μικρή (17 κιλά). Έτσι την έπαιρνα πολλές αγκαλίτσες, αλλά καθιστή. Τώρα, παρόλο που όλα βαίνουν καλώς με την εγκυμοσύνη και ο γιατρός μου είπε ότι μπορώ, με μέτρο πάντα, να τη σηκώνω, πάλι την παίρνω αγκαλιά μόνο καθιστή και τη σηκώνω μόνον το βράδυ για να την βάλω στο κρεβατάκι της. Βέβαια ποτέ δεν της είπα ότι δεν την σηκώνω επειδή έχω "το μωράκι στην κοιλίτσα", αλλά επειδή "...πω πωωω πώς έχει μεγαλώώώώσει και έχει βαρύνει και έγινε παιδάκι και η μαμά είναι τώρα πια δύσκολο να τη σηκώσει..."

Με τον κατάλληλο χειρισμό και με καλή διάθεση όλα γίνονται και είναι όμορφα! :)

Εύχομαι να έχεις μια υπέροχη και χωρίς προβλήματα εγκυμοσύνη και να έλθει με το καλό το μωράκι σου!! :D

hxvGp3.pngY8wEp3.png
Link to comment
Share on other sites

SANDI ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΑ ΘΕΤΙΚΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ!ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΡΑ ΑΡΧΙΖΩ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ ΠΙΟ ΚΑΛΑ ΤΟ ΟΛΟ ΖΗΤΗΜΑ,ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΘΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΦΟΥ ΔΟΥΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΤΥΨΕΙΣ ΚΑΙ Η ΑΡΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ!

ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ!

JgiCp3.pngv9Xtp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κι εγώ πρόσφατα έμαθα ότι είμαι 6 εβδομάδων και ο μπεμπάκος μου είναι μόνο 9,5 μηνών. Περιέργως ο γιατρός μου μου δε μου απαγορευσε να τον παίρνω αγκαλιά (είναι σχεδόν 11 κιλά) και φυσικά δε θα μπορούσα να του στερήσω την αγκαλιά της μαμάς, είναι τόσο μικρούλης ακόμα, πώς να του εξηγήσεις, αφήστε που θηλάζουμε ακόμα και ήμασταν έτσι κι αλλιώς αυτοκόλλητοι.

MAMA TO BE όπως βλέπεις δεν είσαι η μόνη! :)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

κι εγω μια απο τα ιδια ο μεγαλος ηταν 8 μηνων οταν εμεινα εγκυος και εχει 2 μερες που μπηκα στο μηνα μου κια περιμενω να γεννησω με το καλο.τον επαιρνα κανονικα αγκαλια αφου αυτο μου συνεστησε και ο γιατρος αλλα δεν ειχα και επιλογες αφου ηταν πολυ μικρος για να καταλαβει...τωρα που ειναι 16 μηνων χαιδευει την κοιλιτσα της μανουλας και λεει καο καο τωρα δεν ξερω αμα δει τον αδερφο του πως θα αντιδρασει!!!!ελπιζω καλα

Αγορακια μου σας λατρευω!!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από την πρώτη μου εγκυμοσύνη ο γιατρός μου, μου είχε πεί:

 

Να κάνεις ότι είναι συνηθισμένο το σώμα σου να κάνει και έκανες μέχρι τώρα αλλά με λίγο παραπάνω προσοχή!

Μην κάνεις δραστηριότητες και κινήσεις που δεν έκανες μέχρι τώρα.

 

 

Τώρα που είμαι στο πρώτο τρίμηνο την νέας μου εγκυμοσύνης και το κοριτσάκι μου είναι 17 μηνών και 10 κιλά δεν μου απαγόρευσε να την σηκώνω (πράγμα που δεν μπορείς να καταφέρεις απόλυτα γιατί και αυτά έχουν ανάγκες) αλλά να προσέχω και να αποφεύγω τις απότομες κινήσεις. Εγώ την σηκώνω όσο μπορώ με προσοχή και αν μπορώ να το αποφύγω (με τύψεις βέβαια) το αποφεύγω γιατί πρέπει να σκεφτώ και το νέο μωράκι.

 

Όπως και να έχει ας εμπιστευτεί η κάθε μία μας τον γιατρό της γιατί αυτός ξέρει την κλινική μας εικόνα και μπορεί να αποφασίσει.

13e2p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα ο ιατρος μου μου ειπε να τον παιρνω αγκαλια αλλα να μην κανω αποτομες κινησεις....Απλα τις ωρες που ειναι εδω ο συζυγος μου τον κραταει αυτος.....

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημέα και από εμένα. Μολις εμαθα οτι είμαι εγκυος πάλι και έχω εναν παιδαρο 9 μηνων 9 κιλά. προς το παρόν ειμαικαλά και δεν έχω σκοπό να σταματησω ν τον παίρνω αγκαλια!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εγώ κορίτσια μου τραβάω μεγάλο ζόρι...έχω δίδυμα θηριάκια αγόρια 22 μηνών και είμαι στην 20η εβδομάδα κύησης στο τρίτο μου παιδάκι..συνέχεια τους σηκώνω, τους κάνω μπάνιο, τους αλλάζω, σκύβω, τραβολογιέμαι...μέχρι να συμβεί το κακό! και να φανταστείτε ότι στην αρχή της κύησης είχα επιπωματικό πλακούντα, που ευτυχώς ανέβηκε στις επόμενες εβδομάδες.

τρεμει το φυλλοκάρδι μου, αλλα και τι να κάνω;; δενέχω και βοήθεια από πουθενα..

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

εγώ κορίτσια μου τραβάω μεγάλο ζόρι...έχω δίδυμα θηριάκια αγόρια 22 μηνών και είμαι στην 20η εβδομάδα κύησης στο τρίτο μου παιδάκι..συνέχεια τους σηκώνω, τους κάνω μπάνιο, τους αλλάζω, σκύβω, τραβολογιέμαι...μέχρι να συμβεί το κακό! και να φανταστείτε ότι στην αρχή της κύησης είχα επιπωματικό πλακούντα, που ευτυχώς ανέβηκε στις επόμενες εβδομάδες.

τρεμει το φυλλοκάρδι μου, αλλα και τι να κάνω;; δενέχω και βοήθεια από πουθενα..

 

 

Μπράβο κοπελιά, χαρά στο κουράγιο σου κι έτσι να συνεχίσεις καλή δύναμη! και μόνο που έχει δίδυμα!!!

εγώ παρομοίως είμαι στην 13η εβδομάδα και έχω ένα ταρζανάκι 11 μηνών το οποίο είναι αγκαλίτσας γιατί εμεις τον ζουλάμε πολύ οπότε λογικό είναι να είναι κι αυτός αγαπησιάρης. Δεν σταμάτσα ποτέ να τον αγκαλιάζω, ούτε καν ρώτησα την γιατρό μου, παρ' όλο που ακούω από διάφορες, αχμην συκώνεις το παιδί κλπ, δεν του το στερώ πρώτον ούτε σε άυτόν ούτε σε εμένα αυτό το προνόμιο και δεύτερον δεν είναι και συνέχεια κρεμασμένος πάνω μου, άρα όλα με μέτρο και χωρίς υπερβολές και φανφάρες τύπου δεν συκώνουμε τίποτε. Αν δεν αντιμετωπίζεις σοβαρό πρόβλημα ποιος ο λόγος να αποκόψεις το πλασματάκι από την αγκαλιά σου? μεγαλύτερο κακό πιστεύω θα πάθει το μωρό παρά το έμβρυο μέσα στην κοιλιά....άε που σιγά σιγά και το μεγάλο μαθαίνει την κοιλιά και με την κατάλληλη καθοδήγηση θα προσέχει κι εκείνο!!! ταπεινή μου άποψη....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ άμα θέλει αγκαλίτσα κάθομαι στο πάτωμα και τον αγκαλιάζω. Για το μωρό δεν έχει καμιά διαφορά, για μένα όμως... Φοβάμαι γιατί μια φίλη μου που όλο έπιανε την 10κιλη κακομαθημένη σκυλίτσα (!!!) της, γέννησε πρόωρα, αφού έσπασαν τα νερά.

6Jmep3.png

 

8nxrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κορίτσια το ίδιο πρόβλημα αντιμετοπίζω! Είμαι 9 εβδομάδων έγκυος και ο γιος μου είναι 13 μηνών και 12 κιλά!

 

Όταν ρώτησα το γιατρό μου μου είπε πως δεν είναι δυνατόν επειδή έμεινα έγκυος να παρατήσω το 1ο μου παιδάκι! Να το πέρνω αγκαλίτσα όπως πρίν!

 

Όταν είναι ο άντρας μου στο σπίτι τον αναλαμβάνει αυτός και έχω και λίγη βοήθεια από την μητέρα μου κάποιες φορές τα πρωινά.

 

Όμως εγώ αν και τον πέρνω αγκαλίτσα όπως πρίν, έχω συνέχεια ένα φόβο μέσα μου μην συμβέι τπτ με την εγκυμοσύνη μου...

 

Τώρα είμαι οκ σχετικά...σε λίγους μήνες που θα φουσκώσει η κοιλίτσα μου όμως?

eNortjK1UjK2NDM0U7IGXDASyAKl94.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κορίτσια έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα και μάλιστα με απασχολεί πάρα πολύ και στεναχωριέμαι. είμαι στη 15η εβδομάδα και ο γιατρός μου είπε να τον παίρνω αγκαλιά μόνο καθιστή. όμως εγώ με το μωρό ήμασταν πολύ δεμένοι και ήθελε εμένα συνέχεια, ό,τι και αν γινόταν στη μαμά του έτρεχε, με περίμενε από τη δουλειά στην πόρτα και έτρεχε στην αγκαλιά μου, στον πατέρα του δεν τρελαινόταν να πάει αν ήμουν εγώ. επειδή όμως δεν τον παίρνω πλέον αγκαλιά και δεν του κάνω τα καθημερινά γιατί ήμουν και με υπερέμεση (15 εμετούς την ημέρα) και ήμουν συνήθως σε αφασία, ξερή στον καναπέ, πλέον δεν μου έχει την αδυναμία που μου είχε και σκάω από τη στεναχώρια μου. έχει κολλήσει στη γιαγιά του και τρελαίνομαι. αφού έσκασα τόσο πολύ που πια τον ψιλοπαίρνω αγκαλιά κανονικά (έχουν μειωθεί και οι εμετοί) και προσπαθώ να τον "ξανακερδίσω".

το ξέρω ότι πολλές έγκυες παίρνουν κανονικά τα παιδιά τους αγκαλιά αλλά δεν είναι όλοι οι οργανισμοί και οι εγκυμοσύνες το ίδιο και σκέφτομαι: αν μία στις χίλιες υπάρχει κίνδυνος για το έμβρυο είναι δυνατόν να διακινδυνέψω μια ζωή για τις αγκαλιές με το μωρό μου;;;; δεν ξέρω και έχω στεναχωρεθεί πολύ με αυτή την κατάσταση....

4opXp3.png 1cSqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για εμένα δεν είναι επιλογή, είναι πολύ μικρό το κοριτσάκι μου ακόμα για να μην το πάρω αγκαλιά. Δεν μπορώ να του αρνηθώ κάτι τόσο βασικό. Την παίρνω αγκαλιά όσο και όποτε χρειάζεται, προσπαθώ να μην το παραπάνω αν νιώσω κουρασμένη ή αν αρχίσω να πονάω.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Πάντως για εμένα δεν είναι επιλογή, είναι πολύ μικρό το κοριτσάκι μου ακόμα για να μην το πάρω αγκαλιά. Δεν μπορώ να του αρνηθώ κάτι τόσο βασικό. Την παίρνω αγκαλιά όσο και όποτε χρειάζεται, προσπαθώ να μην το παραπάνω αν νιώσω κουρασμένη ή αν αρχίσω να πονάω.

 

Συμφωνώ με την Coraline. Έχω ένα κοριτσάκι 16 μηνών και είμαι έγκυος 18 εβδομάδων. Για να είμαι ειλικρινής, δεν ρώτησα καν τον γιατρό μου για το αν μπορώ να παίρνω την μικρή αγκαλιά, γιατί το θεωρώ αυτονόητο! Είναι πολύ μικρή για να της το αρνηθώ. Εννοείται ότι δεν την έχω συνέχεια αγκαλιά, αλλά τουλάχιστον όταν μου το ζητάει δεν το αρνούμαι. Προσπαθώ να την αφήνω σχετικά γρήγορα κάτω, και όταν είναι και ο άντρας μου σπίτι λέω στην μικρή: πάμε να αγκαλιαστούμε όλοι μαζί με τον μπαμπά, και έτσι την παίρνει εκείνος;)

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...