Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΜΑΙ ΠΑΛΙ ΕΓΚΥΟΣ.ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΑΙΔΙ;


Recommended Posts

αχ βρε Αφροδιτη θα το νιωσεις πιστεψε με!!!στην αρχη βεβαια θα εισαι βουτηγμενη στις τυψεις για τον Χαραλαμπο αλλα θα το ξεπερασεις γρηγορα και οσο μεγαλωνει το μωρο θα εκπλαγεις με το πως γινεται η αγαπη να μοιραζεται στα δυο ισομερως...

Τωρα προσπαθησε να παιζεις με τον Χαραλαμπο καθιστικα παιχνιδια που λεω και γω...στον καναπε,στο πατωμα,να τον κρατας αγκαλια καθιστη,μην τουλες πως δεν μπορεις γιατι εισαι εγκυος αλλα να βρισκεις αλλες δικαιολογιες...θα συνηθισει μην αγχωνεσαι.Θελει χρονο και αυτος....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 138
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αfrodite D. με το καλό να έρθει το μωράκι σου!

Εγώ έχω να πω από την εμπειρία μου ότι είχα μια αποβολή το 2006 όταν ο γιος μου έφτανε σχεδόν 2 ετών!Δεν κατάλαβα τελικά το λόγο γιατί δεν ξεκαθαρίστηκε αλλά σχετικά με το θέμα μας έχω να πω ότι δεν ήθελα με τίποτα να μην παίρνω αγγαλιά τον Κωνσταντίνο μου!Έτσι αποφάσισα ότι θα τον παίρνω αγγαλιά και αν είναι να γίνει το 2ο θα γίνει! :cry:

Μπορούσα τότε να σκέφτομαι διαφορετικά!Ίσως τώρα ο γιος μου να είχε αδελφάκι που ήδη τώρα θα έπαιζαν μαζί!Και από τότε ο Κωνσταντίνος μου ήταν συνέχεια με την απορία πότε θα έχει αδελφάκι!

Και του έλεγα πως εγώ σε αγαπάω εσένα τόσο πολύ που δεν θέλω άλλο παιδάκι!Κι αυτός εκεί: Γιατί ο Γιάννης έχει αδελφή κι εγώ τίποτα?

Τακαταφέραμε λοιπόν ακριβώς 2 χρόνια μετά την αποβολή να ξαναμείνω εγγυος!

Ο Κωνσταντίνος αν και στην είδηση έδειξε ενθουσιασμό εντούτοις δεν καταλάβαινε γιατί τώρα δεν μπορούσαμε να κάνουμε αγώνες τρεξίματος στο δρόμο, να τον σηκώσω για να τον βάλω στην κούνια της παιδικής χαράς και στο μπάνιο του πάντα η μαμά τον τύλιγε στην πετσέτα και τον πήγαινε αγγαλίτσα μέχρι το κρεβατάκι του τώρα έπρεπε όλα αυτά να τα κάνει μόνος του?????

Τον πρώτο καιρό λοιπόν που η εγγυμοσύνη δεν είναι απόλυτα εμφανής παίζεις "Εθνικό Θέατρο" όπως λένε παραπάνω(θυμίσου για σένα ότι όλα γίνονται και για το δικό του καλό, θα αποκτήσει αδελφάκι που αργότερα πολύ αργότερα ίσως θα 'εχει το ένα το άλλο).

Αργότερα βλέπει και ο ίδιος ότι η μαμά αλλάζει σωματικά, γίνεται "χοντρή"!

Τότε μιλούσαμε συνέχεια για το νινί(τόσο ώστε να μην κουράζετε), παίζαμε κάρτες διάφορες(έμαθε να μετράει στα Ελληνικά και στα Αγγλικά :wink: )και ο μπαμπάς αναλάμβανε τα χοροπηδήματα(είναι και ο καιρός που κάνουν και οι άντρες τα "αντρικά" τους).

Όσο για τη "χοντρή" μαμά του έλεγε πως η γιαγιά και η θεία Έλενα είναι χοντρές γιατί τρώνε πολύ αλλά η μαμά μου έχει νινι!(εδώ όλοι ζήλευαν τη μαμά του και αυτόν φυσικά που έχει τέτοια μαμά)

Κι όλα κυλούσαν όμορφα(πιο πολλές ήταν οι δικές μου ανασφάλειες παρά του παιδιού)!

Και έφτανε η μέρα της γέννησης της μπουμπούς και κάθε μέρα έλεγα στον άντρα μου πως αποκλείεται να αγαπήσω το μπεμπέ σαν τον Κωνσταντίνο και πρέπει να βρούμε μια λύση γι αυτό ώστε να μην φαίνεται τόσο!

Και γέννησα!Η εμπειρία του τοκετού υπέροχη αλλά και πολύ πολύ επώδυνη! Εως τότε τίποτα. Μια ώρα μετά όταν είχα τη μπουμπού μου αγγαλιά γιατί εγώ ήμουν η μαμά της και έπρεπε να την κρατήσω πάλι τύψεις: και ο Κωνσταντίνος?

Και η μπέμπα στο εντωμεταξύ είχε "πεταχτεί" μέχρι το βυζάκι για λίγο φαγητό και πολύ πολύ αγάπη που ζητούσε κι εγώ ω ναι, ως εκ θαύματος είχα ήδη αποκτήσει μια δεύτερη καρδιά ίδια με την πρώτη και αισθανόμουν ήδη πολλά πράγματα με τη 2η αυτή καρδιά!!!!

Κι επειδή έγραψα πολλά να πω τώρα πως 4 μήνες μετά τη γέννηση της μπουμπούς θηλάζουμε αποκλειστικά(με την συμπαράσταση του γιου μου), τρέχουμε στους δρόμους όποτε μπορούμε και δεν θέλει κάτι η μπουμπού και ο Κωνσταντίνος ξυπνάει πάντα με το: Που είναι το μπεμπόνι, φέρε το μου αγγαλιά! :lol:

Γενικά δεν θέλει να κάνουμε και τίποτα χωρίς το "μπεμπόνι"μας!!!!

Αυτά τώρα όποιος έχει υπομονή το διαβάζεο και επίσης ελπίζω να βοήθησα την Afroditi D έστω τόσο δα λιγάκι!! :):):)

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

Αφροδιτακι ετσι ειναι που τα λενε οι κοπελες !! ΚΑι εγω ειχα τυψεις τρελες γιατην μικρη...με τον πατερα της γινομασταν μπιλιες γιατι δεν με αφηνε να την ακουμπαω καθολου...και του εξηγουσα πως δεν σκοπευω να θυσιασω το ενα παιδι για το αλλο :mad:

Τωρα ειμαστε μια χαρα...την κλοτσαει και η "μεσα"μπεμπα οταν μου πλακωνει την κοιλια και εχει μπει στο νοημα!!

Προσοχη θελει στην αρχη μην το παρει στραβα.... βρες εναλλακτικους τροπους να παιζεται...και προσπαθησε να τον πεισεις οτι ειναι μεγαλος και οπου θελει να παει μπορει να παει περπατωντας (οχι αγκαλια δλδ) στο κρεβατι σκαρφαλονει μονος του κλπ :) Θα τα βρεις τα κουμπια του :)

Ειναι κολπα που μονο η μανουλα γνωριζει :)

Μακια :)

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε Αφροδιτούλα τα ίδια περνάμε...Εγώ όμως έφαγα και μια καραμπινάτη έκπληξη πριν περίπου 1 μήνα..Δεν πρόσεχα καθόλου και έπαιρνα συνέχεια την Άννα αγκαλιά, στα παιχνίδια, στο αυτοκίνητο, στην αλαξιέρα..Δεν ξέρω αν έφταιγε αυτό ή απλά τύχη αλλά είχα αίμα...Συμπέρασμα; Μικρή αποκόλληση και Utrogestan (ας είναι καλά η Jean και η maryp που με συγκράτησαν από το εγκεφαλικό..). Έπρεπε να κοπούν όλα και μάλιστα απότομα :cry:

Αν και κάπου είχα διαβάσει ότι τα παιδιά δεν καταλαβαίνουν στην έννοια της εγκυμοσύνης πριν δουν την τεράστια κοιλιά, κάθισα και μίλησα στην Άννα για το νινί που θα έρθει και ότι η κοιλίτσα της μαμάς πονάει..Το γλυκό μου μου έκανε ωωωω στην κοιλιά... Σιγά σιγά μαθαίνει, βέβαια τα παιχνίδια συνεχίζουν στο ξαπλωτό , καθιστό..Επειδή και εγώ έχω στέρηση αρκετές φορές το βράδυ ή το σκ που είναι και ο σύζυγος εκεί, την παίρνω αγκαλιά και εκείνος ουσιαστικά της κρατάει το βάρος σηκώνοντας την ταυτόχρονα (η χαρά των αεροπλανικών). Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο το χαίρεται :lol:

Επίσης οφείλω να ομολογήσω (σε εσάς όχι στην γιατρό μου γιατί θα με σκοτώσει) ότι καμμιά βδομάδα τώρα δεν προσέχω τόσο πολύ και την σηκώνω...Θα είναι πολύ δύσκολα για μένα..η άννα είναι τα πάντα..και αυτή την στιγμή έτσι το βλέπω..απλά εμπιστεύομαι αυτό που λέτε ότι κάποια στιγμή θα νιώσω για το δεύτερο το ίδιο..αύτή τη στιγμή όμως Αφροδιτούλα μου απλά συμπάσχω μαζί σου :wink:

Link to comment
Share on other sites

Αφροδίτη μου δεν μπορείς να φανταστείς ποσο σε καταλαβαίνω......

Τύψεις απίστευτες οτι εχω παραμελήσει τον Ιωάννη μου...λίγα παιχνίδια ,ποτέ βόλτα μόνοι μας ,μετρημένες αγκαλιές κ.ο.κ.....

Απίστευτα συναισθήματα στο πώς θα έρθει το άλλο παιδάκι και πώς θα αγαπήσω αλλό παιδί...

Πιστέυω και ελπίζω οτι η φύση εχει προνοήσει για όλα........

Ελπίζω να πάνε όλα καλά με τα μωρά μας και τα υπόλοιπα έπονται.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ισως να του έλεγες ότι αν η μαμά σε πάρει αγκαλίτσα, θα πονέσει πολύ η κοιλίτσα της? Ή ότι πονάνε τα χέρια σου?

ΟΧΙ σε οτιδήποτε που δίνει την εντύπωση οτι η μαμά ειναι ΑΡΡΩΣΤΗ ή κάνουν το παιδί να ανησυχεί για την υγεία της και αν είναι καλά,

ή του προκαλούν ενοχές για το ότι αν η μαμά αγκαλιάσει θα πάθει κάτι (πχ αν σε αγκαλλιάσει η μαμά θα πονέσει κτλ κτλ κτλ)

 

εκεί θα γίνεις ΧΙΤΛΕΡ με μπαμπά και γιαγιά!

 

Η μαμά κουβαλάει κάτι μέσα της και μπορείτε να το παίξετε σαν παιχνίδι να μιμηθεί να κουβαλάει και αυτός με μια εσάρπα κάτι στην κοιλιά του ένα μπαλόνι πχ και να του πεις να αγκαλιάσει πχ έναν αρκούδο του -και θα δει οτι δεν είναι τόσο εύκολο

 

θα του λες να έρχεται αυτός να σε αγκαλιάσει! θα λες ειναι βαρύ το μπαλόνι που κουβαλάω, μπορείς να έρθεις εσύ εδώ? Δώσε και σε εκείνον κάτι "βαρύ" να κουβαλήσει .

 

ναι σε αυτα που γραφει η MAYA γιατι χρησιμοποιούν τον θετικό τρόπο, δηλαδή του δείχνεις τι μπορείτε να κάνετε .

 

 

απαγόρεψε στον μπαμπα και στη γιαγιά να λένε το ΔΕΝ και όλα τα συναφή,

γιατί αν ειναι τους επόμενους μήνες να τους περάσει έτσι θα είναι πολύ δύσκολο και κουραστικό για αυτόν μιας και θα το ακούει συνέχεια.

 

θέλει λιγο εκπαίδευση αυτό το αν ... θα

 

αντί το δεν μπορεί η μαμά τώρα αυτο και εκείνο.

 

 

θα τη βρείτε τη συνταγή!

 

δοκιμάστε την "ανάποδη αγκαλίτσα" στο κρεβάτι - ξαπλωμενη εσύ εκείνος έρχεται απο πάνω σου αλλα απο την πλευρά του κεφαλιού σου.

έτσι σου δίνει φιλάκι και αγκαλιάζεστε αλλά δεν σου πιέζει την κοιλιά κτλ και έχει πλάκα.

 

 

Αφροδίτη πολύ ωραία νέα!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Μαρία μου (70) ναι έχεις δίκαιο θέλει και ο Χαραλαμπάκος μας τον χρόνο του!

 

Λένακ μου με βοήθησες και όχι μόνο τόσο δα λιγάκι!

 

Ζουζουνίτσα μου σε ευχαριστω πολυ , με το καλό και το δικο σου μωρό!

 

Νάνσυ μου ευχαριστω κ εσένα και εγω με Utrogestan πρωί - βράδυ ...

 

Βικάκι μου τα είπαμε απο το τηλέφωνο εμείς!

 

Μαρία Στυλιανάκη σε ευχαριστώ για τις ευχές και σε ευχαριστώ που ακόμα για μία φορά ανοίγεις ένα "νέο παράθυρο" στον ορίζαντα της σκέψης μου...

 

Αυτό με την "ανάποδη αγκαλιτσά" με ενθουσίασε σαν ιδέα και πιστευω θα αρέσει πολύ και στον Χαράλαμπο!

 

Αυτή την φορά την εγκυμοσύνη την βιώνω εντελώς διαφορετικά απο την πρώτη ... μεγάλο ανχός , αισθάνομαι μεγαλύτερη ευθύνη και παράλληλα υπάρχουν πολλές στιγμές που έχω κρίσεις ανασφάλειας όσο αφορά τον Χαράλαμπο θέλω να "εμπλακεί" με ευχαρίστηση στη διαδικασία των 9 μηνών και μετέπειτα στην φροντίδα ενός μωρού ...

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

μπορείτε να διαβάσετε κι αυτό το άρθρο:

 

http://parents.org.gr/psych/a218

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

μπορείτε να διαβάσετε κι αυτό το άρθρο:

 

http://parents.org.gr/psych/a218

 

ευχαριστούμε πολύ ! ήδη το τυπώνω ! :D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Αφροδίτη μου εύχομαι να πάνε όλα καλά με την εγκυμοσύνη σου!

Περνάω την ίδια φάση και χειρότερη, διότι είμαι σε μερική ακινησία από την αρχή της εγκυμοσύνης ως το τέλος... Ως αποτέλεσμα αυτού, ο Αντωνάκης μου είναι από το πρωί ως το βράδυ στη γιαγιά μια κι εγώ αδυνατώ να τον φροντίσω και επιστρέφει το βράδυ με τον μπαμπά. 6 μέρες την εβδομάδα, το παιδί είναι μακριά μου και όταν είναι κοντά μου δε μπορώ να κάνω τίποτα μαζί του.

Τον έχουμε εκπαιδεύσει να σκαρφαλώνει στον καναπέ και να κάθεται στην αγκαλιά μου όταν το θέλει και επειδή διαβάζουμε πολύ σ΄αυτή τη θέση, του δείχνω το βιβλίο του και βλέπουμε φωτογραφίες από υπερήχους, στο μαιευτήριο, τις πρώτες μέρες στο σπίτι... Του επαναλαμβάνω πως κι αυτός ήταν στην κοιλίτσα της μαμάς και προσπαθώ να τον προετοιμάσω για τον ερχομό της αδερφής του. Του΄χω δώσει και το στηθοσκόπιο ν΄ακούσει την καρδιά της!

Εγώ στενοχωριέμαι πολύ φυσικά που δεν τον βλέπω και δε μπορώ να συμμετέχω σε τίποτα στη ζωή του, έχει γίνει γιαγιάκιας και δε θέλει να ξεκολλάει από κει, αλλά είμαι υπεύθυνη και για το μωράκι που έχω μέσα μου και κάνω ότι μπορώ καλύτερο. Πολλά βράδια δεν τον βλέπω καν γιατί ο άντρας μου είναι ελεύθερος επαγγελματίας και γυρίζει αργά, με αποτέλεσμα το παιδί να΄χει κοιμηθεί στο αυτοκίνητο.

Τι να κάνουμε Αφροδίτη μου, ας πάμε καλά ως το τέλος και θα περάσει κι αυτό!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ταρα μου ευχομαι καλή συνέχεια και σε εσένα!

Πραγματικά πολύ "ζόρικη" η δική σας περίπτωση :( (μου θύμησες την Olg@ ... ) Έυχομαι ολόψυχα καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου , και ο Αντωνάκης να συνεχείσει να είναι ετσι όσο πιο συνεργάσιμος στα νέα δεδομένα... (αχ! ευτηχώς που υπάρχουν και αυτές οι γιαγιάδες ... )

 

... Του΄χω δώσει και το στηθοσκόπιο ν΄ακούσει την καρδιά της!...

 

πολύ καλή ιδέα ! θα το δοκιμάσουμε και αυτό ... :D

 

Εχτές που είμασταν στο κρεβάτι και κουβεντιάζαμε για το μωρό , μου είπε πως θέλει να την ονομάσουμε "μπέμπά" :lol:

 

και πάλι με το καλό TARA η αδερφούλα του Αντωνάκη σας! :D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ πολύ! Κι εσύ να προσέχεις, ειδικά τώρα που είσαι στην αρχή και μην ξεχνάς, πως άσχετα από το πως νιώθουμε για τα αγοράκια μας, προτεραιότητα έχουν τα μωράκια μέσα μας που δεν έχουν γεννηθεί ακόμα!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ax Aφροδιτούλα μου χτύπησες ευαίσθητη φλέβα με το θεματάκι που άνοιξες .... σε καταλαβαίνω απόλυτα και το ξέρεις, τα έχουμε συζητήσει πολλες φορές γιατί ήσουν απο τους ανθρώπους που με στήριξες πάρα πολύ όταν περνούσα δύσκολα. Όλα αυτά λοιπόν που περιγράφεις τα έχω νιώσει πολύ έντονα και είχα τρομερές τύψεις στην αρχή που δεν μπορούσα να αγκαλιάσω και να χαρώ το παιδάκι μου όπως πρώτα, ομολογώ πως αυτό ήταν το μεγαλύτερο μαρτύριο μου όλους τους μήνες που ήμουν σε απόλυτη ακινησία (ήμουν πιο κοντά στη περίπτωση της ΤΑRA). Κάθε φορά που το παιδάκι μου με ζητούσε και έκλαιγε μάτωνε η καρδιά μου, ήταν τόση η στεναχώρια μου που ένιωθα πως έκανα κακό και στο μωρό που κουβαλούσα όμως δεν μπορούσα να το ελέγξω. Το χειρότερο μου ήταν όταν την έπαιρνε η μαμά μου να την κοιμήσει και αυτή ούρλιαζε και φώναζε μαμά μου, μαμά μου :cry::cry::cry:, χωνόμουνα κάτω απο τα μαξιλάρι και έκλαιγα με λυγμούς, μου έπαιρνε πόση ώρα να ηρεμήσω....

Τελικά όμως είδα οτι δεν βγαίνει έτσι, επεισα τον εαυτό μου ότι είναι ανώφελο να βασανίζομαι με αυτόν τον τρόπο και κυρίως κατάλαβα ότι έχω χρέος απέναντι και στο δεύτερο παιδάκι μου που παλεύει μέσα μου με νύχια και με δόντια ώστε να κρατηθεί στη ζωή. Το πηρα απόφαση λοιπόν ότι οφείλω και στα δυο παιδιά μου να διατηρώ την ψυχραιμία μου, να σκέφτομαι θετικά και να κοιτάω μπροστά. Από τη στιγμή λοιπόν που έγινε αυτο το κλικ μέσα μου, απελευθερώθηκα απο τύψεις και προσπάθησα να βρω εναλλακτικους τρόπους να χαίρομαι και να με χαίρεται το παιδί μου.

Τώρα πια εκ των υστέρων λέω πως άξιζε τον κόπο όλη αυτή η ταλαιπωρία ... και η δικιά μου αγκαλιά γέμισε διπλά αλλα και στο Κατερινάκι μου όλη αυτή η φάση λειτούργησε έτσι που έγινε πιο εκδηλωτική και τώρα πια δεν ξεκολλάμε η μια απο την αγκαλιά της αλλης :wink:

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα!΄Ολγα μου συγκινήθηκα πολύ μ΄αυτά που έγραψες, εσύ πέρασες πολύ χειρότερα την εγκυμοσύνη σου και χαίρομαι που ευτυχώς πήγαν όλα καλά και χαίρεσαι τα κοριτσάκια σου.

Εγώ έχω τον μικρό μου με πυρετό, 6η μέρα σήμερα και ο γιατρός είπε να μην τον πλησιάζω και να είμαι με μάσκα όταν το παιδί είναι στο σπίτι!΄Εχω τρελλαθεί στην κυριολεξία και στενοχωριέμαι απίστευτα. :(

΄Αντε με το καλό να γεννηθούν κι εμάς με το καλό τα μωράκια μας γιατί είναι δύσκολη κατάσταση. :?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω τον μικρό μου με πυρετό, 6η μέρα σήμερα και ο γιατρός είπε να μην τον πλησιάζω και να είμαι με μάσκα όταν το παιδί είναι στο σπίτι!΄Εχω τρελλαθεί στην κυριολεξία και στενοχωριέμαι απίστευτα. :(

΄Αντε με το καλό να γεννηθούν κι εμάς με το καλό τα μωράκια μας γιατί είναι δύσκολη κατάσταση. :?

 

Τara μου πάρτο λίγο αλλιώς και μη ρίχνεις την ψυχολογία σου ... το αγοράκι σου σύντομα θα γίνει καλά και σε λίγο καιρό θα έχεις αγκαλίτσα και τα δυο σου παιδάκια και θα ζουζουνιάζετε όλοι μαζί .... εκεί να δεις μέλια και ευτυχία :wink: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Μαρία Στυλιανάκη σε ευχαριστώ για τις ευχές και σε ευχαριστώ που ακόμα για μία φορά ανοίγεις ένα "νέο παράθυρο" στον ορίζαντα της σκέψης μου...

 

Ποσο δικο εχεις !!!

καλη εγγυμοσηνη να εχεις αφροδυτουλα μου !

και μην μου ανυσιχεις ολα θα πανε καλα με τον χαραλαμπουκο σου!

(γμτ ολα τελευταια τα μαθαινω ...) ♥♥♥

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω τον μικρό μου με πυρετό, 6η μέρα σήμερα και ο γιατρός είπε να μην τον πλησιάζω και να είμαι με μάσκα όταν το παιδί είναι στο σπίτι!΄Εχω τρελλαθεί στην κυριολεξία και στενοχωριέμαι απίστευτα. :(

΄Αντε με το καλό να γεννηθούν κι εμάς με το καλό τα μωράκια μας γιατί είναι δύσκολη κατάσταση. :?

 

Τara μου πάρτο λίγο αλλιώς και μη ρίχνεις την ψυχολογία σου ... το αγοράκι σου σύντομα θα γίνει καλά και σε λίγο καιρό θα έχεις αγκαλίτσα και τα δυο σου παιδάκια και θα ζουζουνιάζετε όλοι μαζί .... εκεί να δεις μέλια και ευτυχία :wink: !!!

 

Η ακινησία στην εγκυμοσύνη κάποιες φορές είναι αναγκαία και σχεδόν πάντα ψυχοφθόρα. :(

Κι όμως, το Ολγάκι , μου "έδειξε" πως υπάρχουν τρόποι για να αντιμετωπιστεί με αισιοδοξία, ηρεμία και πολλές φορές χωρίς... πλήξη...

Θυμάμαι τα γέλια που κάναμε στο msn ή απο το τηλ ... όταν τα έβαζε με τον μάστορα που τους εφτιαχνε το σπίτι ... :lol::lol::lol:

Πιστευώ , (βεβαια είμαι έξω απο το χορό της ακινησίας) πως μεγάλο ρόλο επίσης παίζει το συναισθηματικο κομάτι με τον συντροφό ... να "είμαστε κοντά" ....

Tara μου , άκου την Ολγα έχει δίκαιο ... ξέρει πολύ καλά :wink:

Τάρα ίσως θα μπρούσες να βρείς καινούρια χόμπι ... σταυρόλεξα , sudoku ή να "φρεσκάρεις" μια ξένη γλώσσα με ανάλογα βιβλία ή dvd....

Περαστικά στον μικρό σας!

 

Εχτές με τον Χαραλαμπάκο μου , βλέπαμε το άλμπουμ με τις φωτό , απο τότε που ήμουν έγκυος , την γέννηση αλλά και απο τα πρώτα του γενέθλια ... πολλές ερωτήσεις , πολύ χαρά ... λιγότερη αδιαφορία προς το θέμα " μωράκι στην κοιλίτσα της μαμάς" ... :D

 

Άρια σε ευχαριστώ πολύ. :D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Ευχαριστώ για τις ευχές σας, κλείσαμε 24ωρο απύρετοι και πιστεύω πως αυτό ήταν!

Αυτή η εγκυμοσύνη, αν και μου λείπει το παιδί μου, σίγουρα είναι καλύτερη από την προηγούμενη, γιατί ήμουν προετοιμασμένη ψυχολογικά. Στην πρώτη, μου ήρθε κεραυνός εν αιθρία και πέρασα νευρικό κλονισμό, κατάθλιψη, όλα μαζί... Τώρα βέβαια η αλήθεια είναι πως δεν είχα υπομονή για κρεβάτι, αντίθετα με τις οδηγίες της γιατρού. Είμαι κλεισμένη στο σπίτι, δεν κάνω τίποτα, αλλά κ ά θ ο μ α ι, πράγμα που μου δίνει σχετική ελευθερία! Ευτυχώς ασχολούμαι με το διαδίκτυο, διαβάζω, βλέπω καμιά ταινία, περνάει η ώρα. Στον γιο μου, έπλεκα ξάπλα! Είχα φτιάξει κουβερτούλες, κουρτινάκια κλπ. αλλά αυτή τη φορά δεν υπάρχει κανείς να μου ψωνίζει υλικά, οπότε δεν ασχολούμαι.

Φιλιά!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

παιδιά σε τέτοιες καταστάσεις, ιατρικές δηλαδή της μαμάς,

 

θα παίρνετε βαλιτσάκια του γιατρού και να παίζετε και το αντίστροφο δηλ το παιδί σας να φοράει και εκείνο τη μάσκα, και να παιζετε γιατρό. ..,. έτσι ώστε να αισθανεται οτι εχει και εκείνο τον έλεγχο.

(να ακούσει την κοιλίτσα της μαμάς με τα εργαλεία, αν θέλει πχ να της δώσει φάρμακο ή ότι άλλο ταιριάζει στο σενάριο της υπάρχουσας κατάστασης)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά σε τέτοιες καταστάσεις, ιατρικές δηλαδή της μαμάς,

 

θα παίρνετε βαλιτσάκια του γιατρού και να παίζετε και το αντίστροφο δηλ το παιδί σας να φοράει και εκείνο τη μάσκα, και να παιζετε γιατρό. ..,. έτσι ώστε να αισθανεται οτι εχει και εκείνο τον έλεγχο.

(να ακούσει την κοιλίτσα της μαμάς με τα εργαλεία, αν θέλει πχ να της δώσει φάρμακο ή ότι άλλο ταιριάζει στο σενάριο της υπάρχουσας κατάστασης)

 

Αυτό δεν το ξέρα ... αλλα όντως ισχύει ... το καλύτερο της ήταν της κόρης μου να μου φέρνει τα φάρμακα και το νερό χωρίς να της το ζητήσω ή πάντα όταν με εβλεπε να παίρνω χαπάκια έτρεχε να με "βοηθήσει" ... δεν το είχα σκεφτεί ότι έτσι ένιωθε οτι ασκεί κάποιο έλεγχο στην όλη διαδικασία ...

Ευχαριστώ Μαρία :wink:

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

αυτό φυσικά απο την στιγμή που η μαμά δεν είναι σε άσχημη κατάσταση,

 

γιατί αν η υγεία της δεν είναι πολύ καλά και φαίνεται αυτό, δηλαδή πονάει,

δεν θα είναι καλό να αισθάνεται το παιδί ότι έχει ευθύνη για αυτή την κατάσταση ή την βελτίωσή της.

 

δηλαδή αυτό που ανέφερα γίνεται μόνο όταν η μαμά μπορεί/ειναι σε θέση να το δεί σαν παιχνίδι/έστω ευχάριστη δραστηριότητα, και μεταδίδει αυτό στο παιδί.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δεν θα σε σημβουλέψω τι θα κάνεις αν θα πάρεις το μωρό σου αγκαλιά ή όχι αυτό είναι καθαρά προσωπικό σου θέμα και θα το κάνεις μόνο αν εσύ νιωθεις ασφαλής να το πράξεις αυτό,σου λέω τι κάνω εγώ ειμαι στην 5η εβδομάδα και μέχρι στιγμής δεν έχει αλλάξει κάτι στην ζωή μου παίρνω αγκαλιά τη Νίνα όπως έκανα και πριν είναι το πως νιώθεις εσύ με το σώμα σου....Οι υπερβολές δεν είναι καλό αλλά σε ένα μωρό 14-15 μηνών δεν μπορείς να χαλάς το χατήρι έχει ανάγκη από την αγκαλιά της μαμάς του...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

εγω τη σηκωνω αγκαλιτσα οποτε μου το ζηταει, βεβαια αποφευγω τις υπερβολες...η φυση εχει προνοησει για τις μαμαδες. δηλαδη παλια που δουλευανε στα χωραφια και σηκωναν βαρη πως δεν παθαιναν τιποτα???η γιαγια μου 2 παιδια εκανε δουλευοντας σκληρα...

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σε σημβουλέψω τι θα κάνεις αν θα πάρεις το μωρό σου αγκαλιά ή όχι αυτό είναι καθαρά προσωπικό σου θέμα και θα το κάνεις μόνο αν εσύ νιωθεις ασφαλής να το πράξεις αυτό,σου λέω τι κάνω εγώ ειμαι στην 5η εβδομάδα και μέχρι στιγμής δεν έχει αλλάξει κάτι στην ζωή μου παίρνω αγκαλιά τη Νίνα όπως έκανα και πριν είναι το πως νιώθεις εσύ με το σώμα σου....Οι υπερβολές δεν είναι καλό αλλά σε ένα μωρό 14-15 μηνών δεν μπορείς να χαλάς το χατήρι έχει ανάγκη από την αγκαλιά της μαμάς του...

συμφωνω μαζι σου.και εγω οταν εμεινα εγκυος η κορη μου ηταν 17 μηνων και δεν μπορουσα να της στερησω την αγκαλια και ας ειχα προβλημα με την εγκυμοσυνη μου (αιμοραγιες). προσπαθουσα να μην ειμαστε συνεχεια αγκαλια και πολλες φορες ημουν καθιστη οταν το εκανα, αλλα δεν αποφευγεται αφου ακομη και για το αλλαγμα της πανας επρεπε να τη σηκωσω! ευτυχως πηγαν ολα καλα και τωρα σηκωνω τον κουκλο μου και η κορη μου ακομα θελει να τη σηκωνω που ειναι 3,5 .;)

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Εγω παντως μπαινω στον 5ο μηνα σε 5 μερες και η κορη μου ειναι 17 κιλα και την παιρνω που και που αγκαλια (δηλαδη τι να κανω να την αφησω αμα πλανταζει?). Δεν εχει γινει τιποτα και ουτε νομιζω πως θα γινει. Απλα μην το παρακανεις

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...