Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΠΕΡΗΧΟΣ Γ ΕΠΙΠΕΔΟΥ (DOPPLER ΚΥΗΣΕΩΣ)


Recommended Posts

α μαλιστα. και απο ποτε θελουμε να κατεβει (εμπεδωθει) απο ποια εβδομαδα και μετα δηλαδη?

Δεν το ξέρω με σιγουριά γιατί και μένα το πρώτο μου παιδάκι είναι αλλά η λογική μου λέει όταν μπαίνουμε στο μήνα μας και μετά, δηλαδή από 37η βδομάδα που και να γεννηθούν δε θεωρούνται πρόωρα.

8OgYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 220
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Είμαι στην 34η εβδομάδα και ο γιατρός μου δεν μου είπε να την κάνω την εξέταση....

να ανησυχώ?

 

εξαρταται ποιος γιατρος σε παρακολουθει.αν κανει σωστα τις μετρησεις τοτε οκ αν οχι υπαρχει κινδυνος να του ξεφυγει κατι και οπως ειπα επειδη εχει να κανει με την υγεια των παιδιων μας δεν θα επρεπε να παιζουν και να αδιαφορουν να ενημερωνουν για τις σωστες εξετασεις

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην 34η εβδομάδα και ο γιατρός μου δεν μου είπε να την κάνω την εξέταση....

να ανησυχώ?

 

Το αντιθετο!

Το πιθανοτερο ειναι οτι πανε ολα καλα και δεν βρηκε ιδιαιτερο λογο να σε παραπεμψει σε κατι τετοιο. Μην ξεχναμε οτι αυτες οι εξετασεις ειναι προαιρετικες.

Επισης ναι μεν παμε σε πιστοποιημενους γιατρους για περισσοτερες λεπτομερειες και ακριβεια αλλα ολες αυτες οι μετρησεις γινονται και απο απλα μηχανηματα υπερηχων κι αν θελει ο γιατρος σου μπορει να το δει κι ο ιδιος (εγω να φανταστεις παρακολουθουμαι σε δημοσιο νοσοκομειο, απο παλαιο μηχανημα κι οταν υπηρξε προβλημα ο γιατρος μου τσεκαρε μια μια ολες τις παραμετρους που χρειαζονταν -αν δεν αναγκαζονταν, λογω του προβληματος μου δεν θα εμπαινε στον κοπο βεβαια...)

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 3 εγκυμοσυνες θα σου πω πως εχεις δικιο και μονο εσεις μπορειτε να παρακολουθειτε τις εγκυμοσυνες.

θελω να ρωτησω γιατι δεν ερχονται ολες οι εγκυμονουσες σε εσας απο την αρχη της εγκυμοσυνης? αυτο που καταλαβα εσεις μονο μετην εξειδικευση μπορειτε να παρακολουθειτε μια κυηση σωστα και οι απλοι γυναικολογοι ειναι μονο για ενα γυναικολογικο ελεγχο οχι για εγκυμοσυνη.

ευτυχως σταθηκα τυχερη στα μισα της δευτερης και ολη την τριτη κυηση μου ειχα την τυχη να με παρακολουθει γιατρος Παπαγεωργιου Σπυρος εδω στις σερρες ο οποιος εχει παραμερους πιστοποιησεις οχι το διπλωμα. εχει πιστοποιηθει στη γερμανια και πηρε καποιες πιστοποιησεις απο το κεντρο της αγγλιας,ομως ειναι ενας εξεραιτικος επιστημονας και σε αυτον καταλαβα πως απο την αυχενικη διαφανεια και μετα με εβλεπε απο την κορυφη ως τα νυχια κατι σα β επιπεδου.οποτε γιατι να μην ερχομαστε απο την αρχη σε τετοιους ιατρους?γιατι να πηγαινω σε αλλους οι οποιοι απλα κανουν τους τροχονομους και περνουν τις μιζες τους?γιατι να παιζουν με την υγεια του παιδιου μου?ας πουνε επιτελους πηγαινετε στους ειδικους εμεις δε ξερουμε.

 

Στη σύγχρονη ιατρική δεν υπάρχουν γιατροί που είναι καλοί σε όλους τους τομείς γιατί η κάθε υποειδικότητα (πχ ιατρική εμβρύου) έχει αναπτυχθεί πλέον σε πολύ μεγάλο βάθος μέσα στα πλάισια της γενικότερης ειδικότητας (Μαιευτικής-Γυναικολογίας) . Ετσι κάποιος γιατρός που είναι άριστος στους υπερήχους και στον προγεννητικό έλεγχο δεν θα είναι άριστος σε κάποιον άλλο τομέα μαιευτικής κοκ. Κανονικά ο καθένας θα πρέπει να κάνει μόνο την υποειδικότητά του και να μην ασχολείται και με άλλα θέματα της υπόλοιπης ειδικότητάς του. Στην Ελλάδα του ''είμαι ότι δηλώσω'' όλοι δηλώνουν ότι τα κάνουν όλα άριστα!

Επομένως για να σου απαντήσω, στην εγκυμοσύνη μια γυναίκα θα πρέπει να παρακολουθείται από το γενικό Μαιευτήρα-Γυναικολόγο της, ο οποίος θα πρέπει να τη στέλνει για τις επιμέρους εξετάσεις στον ειδικό της Ιατρικής Εμβρύου. Δεν υπάρχουν τροχονόμοι!

Θα πρέπει να σημειώσω βέβαια ότι στην Ελλάδα ΔΕΝ υπάρχει ακόμη εκπαίδευση για υποειδικότητες και συνεπώς εξ ορισμού όποιος δεν έχει πάει στο εξωτερικό, μπορεί να είναι μονο γενικός μαιευτήρας-γυναικολόγος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον εκανα το ντολερ σημερα στο Ιασω. ολα καλα. μου φανηκε πολυ συντομη εξεταση παντως. 5 λεπτα. ισως να μην χρειαζονται και περισσοτερο αλλα αν ειναι ετσι τουλαχιστον στο Ιασω επρεπε να χρεωνουν λιγοτερα. Αποψη μου.

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Στη σύγχρονη ιατρική δεν υπάρχουν γιατροί που είναι καλοί σε όλους τους τομείς γιατί η κάθε υποειδικότητα (πχ ιατρική εμβρύου) έχει αναπτυχθεί πλέον σε πολύ μεγάλο βάθος μέσα στα πλάισια της γενικότερης ειδικότητας (Μαιευτικής-Γυναικολογίας) . Ετσι κάποιος γιατρός που είναι άριστος στους υπερήχους και στον προγεννητικό έλεγχο δεν θα είναι άριστος σε κάποιον άλλο τομέα μαιευτικής κοκ. Κανονικά ο καθένας θα πρέπει να κάνει μόνο την υποειδικότητά του και να μην ασχολείται και με άλλα θέματα της υπόλοιπης ειδικότητάς του. Στην Ελλάδα του ''είμαι ότι δηλώσω'' όλοι δηλώνουν ότι τα κάνουν όλα άριστα!

Επομένως για να σου απαντήσω, στην εγκυμοσύνη μια γυναίκα θα πρέπει να παρακολουθείται από το γενικό Μαιευτήρα-Γυναικολόγο της, ο οποίος θα πρέπει να τη στέλνει για τις επιμέρους εξετάσεις στον ειδικό της Ιατρικής Εμβρύου. Δεν υπάρχουν τροχονόμοι!

Θα πρέπει να σημειώσω βέβαια ότι στην Ελλάδα ΔΕΝ υπάρχει ακόμη εκπαίδευση για υποειδικότητες και συνεπώς εξ ορισμού όποιος δεν έχει πάει στο εξωτερικό, μπορεί να είναι μονο γενικός μαιευτήρας-γυναικολόγος.

θα συμφωνησω ομως θα μεταφερω αυτο που ελεγε ο γιατρος μου κανεις αυχενικη στο Χ ιατρο ολα καλα σε παρακολουθει ενας απλος γυναικολογος και σε στελνει 22 εβδ για β επιπεδου εκει διαπιστωνεις πως υπαρχει καποια ανωμαλια η οποια δε φανηκε στην αυχενικη στην 11η εβδομαδα τι κανεις τοτε?τρεχατε ποδαρακια μου,αν ομως με παρακολουθουσε ενας γιατρος με εξειδικευση στην περιγεννητικη το πιθανοτερο ειναι να το ειχε δει καποιες εβδομαδες πριν.γιατι να φτασω να κανω διακοπη στην 23-24η εβδομαδα ενω θα μπορουσα πιο μπροστα.

οποτε με την υγεια του παιδιου μου δε θελω να παιζουν,

και ναι ειναι τροχονομοι γιατι δεν εχουν καλους υπερηχους δεν εχουν γνωσεις και οτι γραψετε εσεις οι ειδικοι θα το επαναλαβουν.δεν εχουν γνωσεις για να πουν αν αυτα που γραφεις ειναι σωστα ή οχι ,μπορει να με στειλει αλλο για αμνιοπαρακεντηση αλλο για β αλλου για ντοπλερ

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω ομως θα μεταφερω αυτο που ελεγε ο γιατρος μου κανεις αυχενικη στο Χ ιατρο ολα καλα σε παρακολουθει ενας απλος γυναικολογος και σε στελνει 22 εβδ για β επιπεδου εκει διαπιστωνεις πως υπαρχει καποια ανωμαλια η οποια δε φανηκε στην αυχενικη στην 11η εβδομαδα τι κανεις τοτε?τρεχατε ποδαρακια μου,αν ομως με παρακολουθουσε ενας γιατρος με εξειδικευση στην περιγεννητικη το πιθανοτερο ειναι να το ειχε δει καποιες εβδομαδες πριν.γιατι να φτασω να κανω διακοπη στην 23-24η εβδομαδα ενω θα μπορουσα πιο μπροστα.

οποτε με την υγεια του παιδιου μου δε θελω να παιζουν,

και ναι ειναι τροχονομοι γιατι δεν εχουν καλους υπερηχους δεν εχουν γνωσεις και οτι γραψετε εσεις οι ειδικοι θα το επαναλαβουν.δεν εχουν γνωσεις για να πουν αν αυτα που γραφεις ειναι σωστα ή οχι ,μπορει να με στειλει αλλο για αμνιοπαρακεντηση αλλο για β αλλου για ντοπλερ

Δυστυχώς δεν είναι πάντα τόσο απλά τα πράγματα. Σε ό,τι αφορά στους υπερήχους οι χρονικές στιγμές που γίνεται ο α' και β' επιπέδου δεν είναι τυχαίες, έχουν να κάνουν με τη φάση ανάπτυξης του εμβρύου. Στοιχεία που είναι ορατά στις 20 εβδομάδες δεν είναι απαραίτητα εμφανή στις 16 γι'αυτό και δε γίνεται αναλυτικό υπέρηχογράφημα τότε. Οπότε γνώμη μου είναι ότι και ειδικός της εμβρυομητρικής να σε παρακολουθεί δε θα είναι στο σενάριο που αναφέρεις απαραίτητα πιο ανώδυνα τα πράγματα...

Είναι θεμιτό να υπάρχουν υποειδικοί σε μια ειδικότητα, π.χ Εμβρυομητρικής, Ουρογυναικολογίας, Λαπαροσκοπικής Χειρουργικής ώστε να παραπέμπονται οι γυναίκες τη στιγμή που χρειάζονται ειδικές εξετάσεις (όπως ο β' επιπέδου) ή εξειδικευμένα χειρουργεία. Το θέμα όπως ειπώθηκε είναι πώς εξασφαλίζεσαι ως ασθενής ότι ο γιατρός που θα σε δει είναι όντως ειδικός... και εκεί το τοπίο είναι πολύ θολό. Μέχρι να υπάρξει ελεγκτική Αρχή που να ρυθμίζει την ιατρική πρακτική (όχι το Υπουργείο...) ο καθένας δυστυχώς μπορεί να λέει ό,τι θέλει.

 

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν είναι πάντα τόσο απλά τα πράγματα. Σε ό,τι αφορά στους υπερήχους οι χρονικές στιγμές που γίνεται ο α' και β' επιπέδου δεν είναι τυχαίες, έχουν να κάνουν με τη φάση ανάπτυξης του εμβρύου. Στοιχεία που είναι ορατά στις 20 εβδομάδες δεν είναι απαραίτητα εμφανή στις 16 γι'αυτό και δε γίνεται αναλυτικό υπέρηχογράφημα τότε. Οπότε γνώμη μου είναι ότι και ειδικός της εμβρυομητρικής να σε παρακολουθεί δε θα είναι στο σενάριο που αναφέρεις απαραίτητα πιο ανώδυνα τα πράγματα...

Είναι θεμιτό να υπάρχουν υποειδικοί σε μια ειδικότητα, π.χ Εμβρυομητρικής, Ουρογυναικολογίας, Λαπαροσκοπικής Χειρουργικής ώστε να παραπέμπονται οι γυναίκες τη στιγμή που χρειάζονται ειδικές εξετάσεις (όπως ο β' επιπέδου) ή εξειδικευμένα χειρουργεία. Το θέμα όπως ειπώθηκε είναι πώς εξασφαλίζεσαι ως ασθενής ότι ο γιατρός που θα σε δει είναι όντως ειδικός... και εκεί το τοπίο είναι πολύ θολό. Μέχρι να υπάρξει ελεγκτική Αρχή που να ρυθμίζει την ιατρική πρακτική (όχι το Υπουργείο...) ο καθένας δυστυχώς μπορεί να λέει ό,τι θέλει.

 

Γιώργος

ειμαι τυχερη γιατι ειχα γιατρο με εξειδικευση στους υπερηχους και καταλαβα τι σημαινει παρακολουθηση και δε θα αναφερθω στη διαρκεια των ραντεβου αλλα στα χαρτια με μετρησεις που μου εδινε οχι αυτες του υπερηχου αν θυμαμαι καλα αστρα λεγοταν το προγραμμα που χρησιμοποιουσε με νεα δεδομενα.οποτε αλλη βαρυτητα ειχαν οι μετρησεις του αν καθε φορα σου υπογραφει χαρτια με 2-3 σελιδες τουν προγραμματος εχουν καποια βαρυτητα απο το να μη σου δινει χαρτια.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν είναι πάντα τόσο απλά τα πράγματα. Σε ό,τι αφορά στους υπερήχους οι χρονικές στιγμές που γίνεται ο α' και β' επιπέδου δεν είναι τυχαίες, έχουν να κάνουν με τη φάση ανάπτυξης του εμβρύου. Στοιχεία που είναι ορατά στις 20 εβδομάδες δεν είναι απαραίτητα εμφανή στις 16 γι'αυτό και δε γίνεται αναλυτικό υπέρηχογράφημα τότε. Οπότε γνώμη μου είναι ότι και ειδικός της εμβρυομητρικής να σε παρακολουθεί δε θα είναι στο σενάριο που αναφέρεις απαραίτητα πιο ανώδυνα τα πράγματα...

 

 

Γιώργος

 

δε ξερω τι υποειδικοτητα εχετε ομως αν κανατε τους μεγαλους υπερηχους και ειχατε κυριες που παρακολουθουσατε να τις ξεγεννησετε πιστευω θα κανατε οτι εκανε και ο δικος μου ιατρος θα τα βλεπατε ολα καθε φορα εστω με λιγοτερη βαρυτητα.αν υπογραφεται χαρτια σε καθε κυρια που ερχεται στο ιατρειο θα εισασταν πολυ περισσοτερο προσεκτικος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι παρεξηγήσατε. Φυσικά και υπάρχουν εξαιρετικοί συνάδελφοι ειδικοί της εμβρυομητρικής που κάνουν τη δουλειά τους όπως ακριβώς το περιγράφετε, με χαρτιά υπογεγραμμένα και έτσι πρέπει! Όπως λέτε έτσι η γυναίκα αισθάνεται μεγαλύτερη σιγουριά από να της τα λένε μόνο προφορικά και σε πολλές χώρες είναι ο μόνος τρόπος που ασκείται η ιατρική (όλα γραπτά και με υπογραφή).

Αυτό που νομίζω ότι παρανοήσατε είναι ότι το να είναι κάποιος ειδικός σε κάποιον τομέα δε σημαίνει ότι αυτομάτως ξεχνάει τις βασικές γνώσεις της ειδικότητας της Μαιευτικής-Γυναικολογίας. Τη βασική ειδικότητα πρέπει να την κατέχουν όλοι και αυτή περιλαμβάνει την παρακολούθηση της κύησης που με τη σειρά της απαιτεί γνώσεις υπερήχου. Όλοι οι Μ/Γ οφείλουν να μπορούν να αναγνωρίσουν τις βασικές ανωμαλίες του εμβρύου και να εντοπίσουν το έμβρυο που δεν αναπτύσσεται σωστά ώστε να παραπέμψουν τη γυναίκα στον ειδικό. Αυτό είναι λογικό γιατί θα ήταν αδύνατο να υπάρχουν αρκετοί ειδικοί εμβρυομητρικής για να παρακολουθήσουν όλες τις εγκύους καθόλη τη διάρκεια της κύησης.

Προσωπικά, εφόσον το αναφέρατε, όπως και όλοι οι συνάδελφοι που σέβονται τη δουλειά τους κοιτάζω τα πάντα κάθε φορά γιατί μόνο έτσι μπορώ να κοιμάμαι ήσυχα το βράδυ... Για τους α' και β' επιπέδου όμως φυσικά και εμπιστεύομαι τους ειδικούς, αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν μπορώ να ελέγξω αυτά που γράφουν. Νομίζω ότι αν φτάσαμε στο σημείο να πηγαίνουν οι έγκυες στο γιατρό μόνο για ερμηνεία αποτελεσμάτων (ο τροχονόμος που αναφέρατε) τότε το χάσαμε το παιχνίδι...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι παρεξηγήσατε. Φυσικά και υπάρχουν εξαιρετικοί συνάδελφοι ειδικοί της εμβρυομητρικής που κάνουν τη δουλειά τους όπως ακριβώς το περιγράφετε, με χαρτιά υπογεγραμμένα και έτσι πρέπει! Όπως λέτε έτσι η γυναίκα αισθάνεται μεγαλύτερη σιγουριά από να της τα λένε μόνο προφορικά και σε πολλές χώρες είναι ο μόνος τρόπος που ασκείται η ιατρική (όλα γραπτά και με υπογραφή).

Αυτό που νομίζω ότι παρανοήσατε είναι ότι το να είναι κάποιος ειδικός σε κάποιον τομέα δε σημαίνει ότι αυτομάτως ξεχνάει τις βασικές γνώσεις της ειδικότητας της Μαιευτικής-Γυναικολογίας. Τη βασική ειδικότητα πρέπει να την κατέχουν όλοι και αυτή περιλαμβάνει την παρακολούθηση της κύησης που με τη σειρά της απαιτεί γνώσεις υπερήχου. Όλοι οι Μ/Γ οφείλουν να μπορούν να αναγνωρίσουν τις βασικές ανωμαλίες του εμβρύου και να εντοπίσουν το έμβρυο που δεν αναπτύσσεται σωστά ώστε να παραπέμψουν τη γυναίκα στον ειδικό. Αυτό είναι λογικό γιατί θα ήταν αδύνατο να υπάρχουν αρκετοί ειδικοί εμβρυομητρικής για να παρακολουθήσουν όλες τις εγκύους καθόλη τη διάρκεια της κύησης.

Προσωπικά, εφόσον το αναφέρατε, όπως και όλοι οι συνάδελφοι που σέβονται τη δουλειά τους κοιτάζω τα πάντα κάθε φορά γιατί μόνο έτσι μπορώ να κοιμάμαι ήσυχα το βράδυ... Για τους α' και β' επιπέδου όμως φυσικά και εμπιστεύομαι τους ειδικούς, αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν μπορώ να ελέγξω αυτά που γράφουν. Νομίζω ότι αν φτάσαμε στο σημείο να πηγαίνουν οι έγκυες στο γιατρό μόνο για ερμηνεία αποτελεσμάτων (ο τροχονόμος που αναφέρατε) τότε το χάσαμε το παιχνίδι...

 

δυστυχώς ετσι ειναι εδω στις σερρες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! Είναι 41 ευρώ! Αλλά πάρε και κλείσε σχετικά νωρίς γιατί βρίσκεις εύκολα!! Θα πάρεις στα ραντεβού και θα τους πεις μέχρι πότε πρέπει να γίνει για να σου βρούνε ημερομηνία!

 

Μήπως ξέρετε το κόστος του doppler στο Έλενα??
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Καλημερα,

ειμαι στην 38η εβδομαδα, doppler δεν ειχα κανει γιατι ηταν ολα καλα και το βαρος εμβρυου κλπ

Πριν 3 μερες μου ειπε να το κανω γιατι εχουν μειωθει τα αμνιακα υγρα και το μωρο ειχε για 1 εβδομαδα σταθερο βαρος (3 κιλα δηλ απο την προηγουμενη φορα που με ειδε)

Εχετε καμια παρομοια περιπτωση?

Δεν ειναι λιγο τραβηγμενο το doppler στην 38η?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

ειμαι στην 38η εβδομαδα, doppler δεν ειχα κανει γιατι ηταν ολα καλα και το βαρος εμβρυου κλπ

Πριν 3 μερες μου ειπε να το κανω γιατι εχουν μειωθει τα αμνιακα υγρα και το μωρο ειχε για 1 εβδομαδα σταθερο βαρος (3 κιλα δηλ απο την προηγουμενη φορα που με ειδε)

Εχετε καμια παρομοια περιπτωση?

Δεν ειναι λιγο τραβηγμενο το doppler στην 38η?

κάλλιο αργά παρά ποτέ... θα δει και το βαθμό γήρανσης του πλακούντα και θα αποφασίσει πώς θα προχωρήσει

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΣΤΗΝ 31ηΕΒΔΟΜΑΔΑ ΔΗΛΑΔΗ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΣΤΟΝ ΜΑΛΙΓΓΙΑΝΝΗ ΣΤΟ ΚΟΛΩΝΑΚΙ.ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΡΤΗΡΙΕΣ,Η ΜΙΚΡΗ ΗΤΑΝ 1800ΓΡ.ΜΑΣ ΣΤΟΙΧΙΣΕ 140ΕΥΡΩ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΦΟΥ ΜΑΣ ΤΟ ΣΥΣΤΗΝΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ.ΚΑΛΗ ΓΕΝΝΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι κατάλαβα θα την κάνω 2 φορές αυτήν την εξέταση, γιατί είχα ένα θέμα με τη μία μητριαία αρτηρία , η οποία παρουσίασε αυξημένη αντίσταση. Οπότε θα κάνω μία στην 28η-29η εβδομάδα και μία στην 32η όπως γίνεται φυσιολογικά. Εύχομαι να πάνε όλα καλά σε όλες μας!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Μήπως γνωρίζει κάποια πόσο περίπου κοστιζει η εξεταση dopler σε σερρες ή θεσσαλονικη??

 

εγω εκανα περυσι στη θεσ/νικη σ ενα ιδιοτικο απεναντι απο την μητροπολη και μου κοστισε 80-90 ευρω καπου εκει...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κάποια πόσο περίπου κοστιζει η εξεταση dopler σε σερρες ή θεσσαλονικη??

 

https://courses.fetalmedicine.com/lists?course=6

Στις Σέρρες ενας ειναι ο πιστοποιημενος για doppler παπαγεωργιου σπυριδων ειμαι πανευτυχης γιατι ειναι ο γιατρος μου!!!Και κάθε σαββατοκυριακο κανει υπερηχους στη θεσσαλονικη σε ενα κεντρο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...