Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΠΕΡΗΧΟΣ Γ ΕΠΙΠΕΔΟΥ (DOPPLER ΚΥΗΣΕΩΣ)


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 220
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμεις θα την κανουμε την Τεταρτη αυτην την εξεταση κ εχω αγωνια!!αχ να ναι ολα καλααααααααααα!

συγχαρητηρια σε οσες ηδη την εκαναν κ ειχαν τελεια αποτελεσματα!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αντε μπραβο.Θα ηρεμησεις τωρα.Με το καλο

 

θενκς άνευ πλάκας, όχι μόνο είμαι ήρεμη πλέον αλλά έχω και τα κέφια μου!! μέχρι που πήγαμε και του αγοράσαμε τα πρώτα του ρούχα χθες, τα οποία μέχρι να τα βάλω στο πλυντήριο τα είχα δίπλα μου και τα κοιτούσα συνέχεια!! :D :D

 

@ANNA4 με το καλό εύχομαι!

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην 34? Νομιζα νωριτερα. Δηλαδη απο ποια μεχρι ποια εβδομαδα γενικοτερα γινεται?

 

Eγω δεν εκανα το ντοπλερ δεν χρειαζεται μ ειπε ο γιατρος γιατι εχει καλα μηχανηματα και παντα ελεγχει πλακουντα κτλ...και ειναι ολα καλα!

Αλλα και εγω νομιζω γινεται απο 32η μεχρι 34η καπου εκει....

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...
Να ρωτησω κ εγω κατι η ασχετη,αυτο το ντοπλερ,ειναι αυτο που λεμε βιοφυσικο προφιλ??

 

Το καρδιοτοκογράφημα καταγράφει τη δραστηριότητα του εμβρύου και τη διακύμανση του ρυθμού της καρδιάς του, σε συνδυασμό με την καταγραφή της δραστηριότη τας της μήτρας στην εκάστοτε χρονική περίοδο. Το υπε ρηχογράφημα Doppler απεικονίζει και καταγράφει την απρόσκοπτη ή μή ροή του αίματος στα αγγεία είτε του εμβρύου είτε της μητέρας. Το ποια αγγεία θα εξεταστούν στην εκάστοτε εξέταση εξαρτάται από την ηλικία της εγκυμοσύνης και τον λόγο για τον οποίο διενεργείται η εξέταση - ρουτίνα, υποψία υπολειπόμενης ανάπτυξης του εμβρύου ενδομητρίως ή εμβρυϊκής δυσχέρειας. Το Βιοφυσικό Προφίλ έχει τις εξής παραμέτρους: α) αμνιακό υγρό β) επιταχύνσεις στο καρδιοτοκογράφημα γ) κινήσεις εμβρύου δ) «αναπνευστικές» κινήσεις ε) τόνος εμβρύου.

Link to comment
Share on other sites

Το Βιοφυσικό Προφίλ έχει τις εξής παραμέτρους: α) αμνιακό υγρό β) επιταχύνσεις στο καρδιοτοκογράφημα γ) κινήσεις εμβρύου δ) «αναπνευστικές» κινήσεις ε) τόνος εμβρύου.

 

Τι ειναι ο τονος εμβρυου;

Τι ρολο παιζουν οι επιταχυνσεις στον καρδιοτοκογραφο;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Eγω δεν εκανα το ντοπλερ δεν χρειαζεται μ ειπε ο γιατρος γιατι εχει καλα μηχανηματα και παντα ελεγχει πλακουντα κτλ...και ειναι ολα καλα!

Αλλα και εγω νομιζω γινεται απο 32η μεχρι 34η καπου εκει....

 

 

Ο γιατρός σου έχει δίκιο! Βρήκα αυτό το link που εξηγεί με λεπτομέρεια την εξέταση Doppler:

 

http://embryomedica.blogspot.gr/2011/02/doppler.html

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εδώ πέρα πάντως τα ντόπλερ τα ξεκινάνε μετά από τις 40 εβδομάδες κύησης (εκτός κι αν νωρίτερα υπάρχουν ενδείξεις κακής αιμάτωσης του εμβρύου, υπολειπόμενης ανάπτυξης κλπ).

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

ως μανα 3 παιδιων θα σας πω δειτε τη λιστα με τους πιστοποιημενους

https://courses.fetalmedicine.com/lists?course=6

πααρτε ενα τηλ στους πιστοποιημενους γιατρους συνενοηθειτε αν πρεπει να το κανετε,ειναι αφελες να ανταλασουμε πληροφοριες

Link to comment
Share on other sites

ως μανα 3 παιδιων θα σας πω δειτε τη λιστα με τους πιστοποιημενους

https://courses.fetalmedicine.com/lists?course=6

πααρτε ενα τηλ στους πιστοποιημενους γιατρους συνενοηθειτε αν πρεπει να το κανετε,ειναι αφελες να ανταλασουμε πληροφοριες

 

Έχεις απόλυτο δίκιο! Οι συζητήσεις σε μη ιατρικά site και forum είναι χρήσιμες μόνο για ανταλλαγή μη ιατρικών απόψεων, γιατί στο ιατρικό κομματι προκαλούν σύγχυση, διχογνωμίες και stress. Επομένως καλό είναι να ρωτάμε τους ειδικούς.

Παραθέτω 2 επιπλέον χρήσιμα links που βρήκα παλαιότερα. Αφορουν στις πιστοποιήσεις. Γιατί είναι καλό να είναι κάποιος πιστοποιημένος σε κάποια ή κάποιες εξετάσεις (εν προκειμένω στο Doppler), αλλά είναι καλύτερο να έχει το Δίπλωμα Ιατρικής Εμβρύου που περιλαμβάνει όλες τις πιστοποιήσεις μαζί (και άλλα πολλά) και άρα έχει πιστοποίηση σε όλη την υποειδικότητα. Αυτοί οι γιατροι είναι σαφώς λιγότεροι στη χώρα μας.

 

http://embryomedica.blogspot.gr/2011/04/blog-post.html

 

https://courses.fetalmedicine.com/lists?course=8

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο! Οι συζητήσεις σε μη ιατρικά site και forum είναι χρήσιμες μόνο για ανταλλαγή μη ιατρικών απόψεων, γιατί στο ιατρικό κομματι προκαλούν σύγχυση, διχογνωμίες και stress. Επομένως καλό είναι να ρωτάμε τους ειδικούς.

Παραθέτω 2 επιπλέον χρήσιμα links που βρήκα παλαιότερα. Αφορουν στις πιστοποιήσεις. Γιατί είναι καλό να είναι κάποιος πιστοποιημένος σε κάποια ή κάποιες εξετάσεις (εν προκειμένω στο Doppler), αλλά είναι καλύτερο να έχει το Δίπλωμα Ιατρικής Εμβρύου που περιλαμβάνει όλες τις πιστοποιήσεις μαζί (και άλλα πολλά) και άρα έχει πιστοποίηση σε όλη την υποειδικότητα. Αυτοί οι γιατροι είναι σαφώς λιγότεροι στη χώρα μας.

 

http://embryomedica.blogspot.gr/2011/04/blog-post.html

 

https://courses.fetalmedicine.com/lists?course=8

μετα απο 3 εγκυμοσυνες θα σου πω πως εχεις δικιο και μονο εσεις μπορειτε να παρακολουθειτε τις εγκυμοσυνες.

θελω να ρωτησω γιατι δεν ερχονται ολες οι εγκυμονουσες σε εσας απο την αρχη της εγκυμοσυνης? αυτο που καταλαβα εσεις μονο μετην εξειδικευση μπορειτε να παρακολουθειτε μια κυηση σωστα και οι απλοι γυναικολογοι ειναι μονο για ενα γυναικολογικο ελεγχο οχι για εγκυμοσυνη.

ευτυχως σταθηκα τυχερη στα μισα της δευτερης και ολη την τριτη κυηση μου ειχα την τυχη να με παρακολουθει γιατρος Παπαγεωργιου Σπυρος εδω στις σερρες ο οποιος εχει παραμερους πιστοποιησεις οχι το διπλωμα. εχει πιστοποιηθει στη γερμανια και πηρε καποιες πιστοποιησεις απο το κεντρο της αγγλιας,ομως ειναι ενας εξεραιτικος επιστημονας και σε αυτον καταλαβα πως απο την αυχενικη διαφανεια και μετα με εβλεπε απο την κορυφη ως τα νυχια κατι σα β επιπεδου.οποτε γιατι να μην ερχομαστε απο την αρχη σε τετοιους ιατρους?γιατι να πηγαινω σε αλλους οι οποιοι απλα κανουν τους τροχονομους και περνουν τις μιζες τους?γιατι να παιζουν με την υγεια του παιδιου μου?ας πουνε επιτελους πηγαινετε στους ειδικους εμεις δε ξερουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μια απορια. Στο ντοπλερ σου λενε πιο συγκεκριμενα και ποτε θα γεννησεις? ή δεν εχω καταλαβει καλα...:oops:

Επισης βλεπεις το μωρακι σε τριασδιαστατο ή δεν γινεται πλεον λογω ογκου?

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μια απορια. Στο ντοπλερ σου λενε πιο συγκεκριμενα και ποτε θα γεννησεις? ή δεν εχω καταλαβει καλα...:oops:

Επισης βλεπεις το μωρακι σε τριασδιαστατο ή δεν γινεται πλεον λογω ογκου?

Εμένα πάντως δε σχολίασε τίποτα σχετικά με την ημερομηνία τοκετού. Απλά σημείωσε -ή ενίσχυσε?, την ήδη υπάρχουσα ΠΗΤ μου, που από την αρχή βγαίνει ίδια σε όλες τις εξετάσεις (αυχενική, Β' επιπέδου και doppler).

Επίσης, φυσικά και σου δείχνει τρισδιάστατο αν το θέλεις, αν κι εμείς δεν το είδαμε γιατί το μουτράκι του ήταν μέσα στη λεκάνη μου και δε φαινόταν. :rolleyes:

8OgYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως δε σχολίασε τίποτα σχετικά με την ημερομηνία τοκετού. Απλά σημείωσε -ή ενίσχυσε?, την ήδη υπάρχουσα ΠΗΤ μου, που από την αρχή βγαίνει ίδια σε όλες τις εξετάσεις (αυχενική, Β' επιπέδου και doppler).

Επίσης, φυσικά και σου δείχνει τρισδιάστατο αν το θέλεις, αν κι εμείς δεν το είδαμε γιατί το μουτράκι του ήταν μέσα στη λεκάνη μου και δε φαινόταν. :rolleyes:

 

 

σε ευχαριστω Maraki+ για τις πληροφοριες.

Δηλαδη οταν εκανες ντοπλερ ειχε εμπεδωθει ή δεν καταλαβα καλα? στις ποσες εβδομαδες την εκανες?

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω Maraki+ για τις πληροφοριες.

Δηλαδη οταν εκανες ντοπλερ ειχε εμπεδωθει ή δεν καταλαβα καλα? στις ποσες εβδομαδες την εκανες?

Όχι, δεν είχε εμπεδωθεί. Ήταν και εξακολουθεί να είναι ψηλά ακόμα (ευτυχώς!) απλά έτυχε να είναι έτσι εκείνη την ώρα. Το κούνησε λίγο, το "ενόχλησε" μπας και έρθει λίγο πιο πάνω αλλά ούτε καν...:lol: Ίσως είχε να κάνει και με το γεγονός ότι το μωρό είναι σχετικά μεγάλο, ποιος ξέρει;

 

Το doppler το έκανα στις 31+5.

8OgYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είχε εμπεδωθεί. Ήταν και εξακολουθεί να είναι ψηλά ακόμα (ευτυχώς!) απλά έτυχε να είναι έτσι εκείνη την ώρα. Το κούνησε λίγο, το "ενόχλησε" μπας και έρθει λίγο πιο πάνω αλλά ούτε καν...:lol: Ίσως είχε να κάνει και με το γεγονός ότι το μωρό είναι σχετικά μεγάλο, ποιος ξέρει;

 

Το doppler το έκανα στις 31+5.

 

 

α μαλιστα. και απο ποτε θελουμε να κατεβει (εμπεδωθει) απο ποια εβδομαδα και μετα δηλαδη?

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...