Recommended Posts

να ρωτησω

μου ειπε ο γιατρος μου να κανω doppler,ξερει καμια κοπελα που μπορω να την κανω μεσω Ικα????

νομιζω σε οποιο νοσοκομειο εχει μαιετικη κλινικη.αλλα δεν ξερω ποσο αναμονη εχουν και αν τα κανουν καλα

Διαφημίσεις

μου ειπε ο γιατρος μου να κανω doppler,ξερει καμια κοπελα που μπορω να την κανω μεσω Ικα????

Εγώ το'κανα στο "Έλενα" και κόστισε 40 Eur.

νομιζω σε οποιο νοσοκομειο εχει μαιετικη κλινικη.αλλα δεν ξερω ποσο αναμονη εχουν και αν τα κανουν καλα

Όντως..τα ραντεβού είναι ένα θέμα. Θέλει 2 μήνες πριν να κλείσεις.

Γιατί όμως αμφιβάλλεις αν τα κάνουν καλά;

Ap1rp3.png

Εγώ το'κανα στο "Έλενα" και κόστισε 40 Eur.

Όντως..τα ραντεβού είναι ένα θέμα. Θέλει 2 μήνες πριν να κλείσεις.

Γιατί όμως αμφιβάλλεις αν τα κάνουν καλά;

ο γυναικολογος μου,δεν ειχε εμπιστοσυνη στα δημοσια.δεν εχω αποψη προσωπικη.

Καλησπέρα,

αύριο το πρωί θα κάνω το doppler και είμαι γενικά πολύ αγχωμένη γιατί προέρχομαι από μία αποτυχημένη εγκυμοσύνη, και σε αυτή παίρνω όλο τον καιρό αντιβίωση για ουρολίμωξη.

Είχα ρωτήσει τον γιατρό αλλά δεν μου είπε πολλά. Συγγνώμη αν γίνομαι φορτική αλλά ξέρει μήπως καμία να μου απαντήσει τι ακριβώς δείχνει αυτή η εξέταση, και τι μπορεί να σημαίνουν τα αποτελέσματα :confused:

Ποιά μπορεί να είναι η χειρότερη περίπτωση:?::?: :?:

και πάλι συγγνώμη αν γίνομαι φορτική :oops:

csdRp2.png

SpIfp2.png

Αν θυμάμαι καλά στο ντόπλερ κοιτανε την ανάπτυξη του μωρού και το βάρος, το αμνιακό υγρό, επίσης κοιτάνε τα αγγεία στις αρτηρίες αν αιματώνουν τον πλακούντα και καπουν γραφουν και σε τι βαθμό έχει "γεράσει". Βασικά ο σκοπός του ντόπλερ είναι να δουν αν ο πλακούντας λειτουργεί σωστά και το παιδί τρεφεται και αναπτύσσεται σωστά.

Στη χειρώτερη περίπτωση, αν το παιδί δεν τρεφεται σωστά και δεν παίρνει βαρος, ισως να χρειαστεί να κάνει και αλλο ένα ντόπλερ. Νομίζω ότι σε περίπτωση που και στο 2ο τα αποτελέσματα δεν ειναι καλα, ίσως ο γιατρός να αποφασίσει να επισπέυσει τον τοκετό.

Μην βαζεις όμως αυτό με το μυαλό σου. Ολα να πάνε καλα σου έυχομαι, και μην αγχώνεσαι.

κοριτσια καλημερα να ρωτησω κατι....ειμαι στην 33 βδομαδων και 5 ημερων....δεν εχω κανει ακομη doppler περιμενω να με παρει ο γιατρος μου τηλ...ομως δεν ειναι λιγο αργα? μου ειχε πει στην 32 βδ που μιλησαμε οτι νωρις ακομη...τι λετε κ εσεις?

Διαφημίσεις

κοριτσια καλημερα να ρωτησω κατι....ειμαι στην 33 βδομαδων και 5 ημερων....δεν εχω κανει ακομη doppler περιμενω να με παρει ο γιατρος μου τηλ...ομως δεν ειναι λιγο αργα? μου ειχε πει στην 32 βδ που μιλησαμε οτι νωρις ακομη...τι λετε κ εσεις?

Εγω ειμαι στην 31η και θα το κανω την 34η απο οτι μου ειπε ο γιατρος μου.

καλησπέρα

Έκανα την εξέταση στο Ιασώ και πλήρωσα 60 ευρώ, και ασχολήθηκαν πολύ ώρα μαζί μου.

το doppler πήγε καλά. το μωρό είναι 1970 γραμμάρια και όλες οι μετρήσεις ήταν στα φυσιολογικά επίπεδα. Απλά έχω λίγο περίεργη κοιλιά (σαν λουκάνικο).

Το θέμα είναι ότι η μπέμπα έχει ήδη πάρει θέση (ευτυχώς ο τράχηλος είναι κλειστός) και ο γιατρός είπε ότι μπορεί να με πιάσουν οι πόνοι ανά πάσα στιγμή :confused:

Μου αύξησε το μαγνήσιο, και έκανα μια διπλή ένεση celestone χθες και άλλη μία σήμερα, οπότε από εδώ και πέρα περιμένουμε :shock: (κρίση πανικού)

το πιθανότερο είπε μέχρι το Πάσχα :confused:

Ξέρει καμία εάν η celestone επιταχύνει τον τοκετό, ή απλά ενισχύει τους πνεύμονες του μωρού;

csdRp2.png

SpIfp2.png

Δεν σου εδωσε κατι για να καθυστερηση τον τοκετο?Καποιο τοκολυτικο για παραδειγμα yutopar?Δεν ειναι νωρις αν κρινω απο το τικερακι σου?Εγω ειμαι στην 31η εβδομαδα και στις 23/03 ειδαμε οτι μικρυνε ο τραχηλος και μου εδωσε εκτος απο την κολπικη αλοιφη για να ανεβει και 4 ενεσεις για τα πνευμονια του μωρου σε περιπτωση που γεννηθει προωρο να μην μπει στη θερμοκοιτιδα αλλα δεν θυμαμαι πως το λεγανε,θυμαμαι μονο οτι το κουτι απεξω ειχε μπλε χρωμα το μισο.Μου αυξησε και το yutopar που ειδη επαιρνα.Δεν τον πειραζει αν γεννησεις τοσο νωρις?

Μου έχει πει να αγοράσω pre-par και τα έχω στην τσάντα μου τουλάχιστον ένα μήνα, μήπως και χρειαστεί, αλλά δεν μου έχει πει να πάρω ακόμη.

Οι ενέσεις είναι προφανώς παρόμοιες (και μένα για τους πνεύμονες του μωρού είναι αλλά το κουτί είναι άσπρο με κόκκινο). Ευτυχώς, βέβαια, ο τράχηλος είναι κλειστός, παρόλο που η μικρή είναι τέρμα κάτω (κάποιες μετρήσεις έγιναν με κολπικό)

Για τον χρόνο μου είπε ότι το παιδί είναι αρκετά μεγάλο και δεν υπάρχει θέμα που θα γεννηθεί τόσο νωρίς γιατί έτσι και αλλιώς υπάρχει πρόβλημα με το σχήμα και τις διαστάσεις της κοιλιάς.

Τι να σου πω? Μήπως παίζει ρόλο ότι έχει πάρει θέση? Ειλικρινά δεν έχω ιδέα...:confused:

csdRp2.png

SpIfp2.png

Δεν καταλαβαινω, το οτι εχει παρει θεση το μωρο ειναι απο μονο του προβλημα; αν ολα τα αλλα ειναι καλα , χωρις συσπασεις, καλος τραχηλος, κτλ γιατι να περιμενουμε προωρο τοκετο;

Το σχημα της κοιλιας τι ρολο παιζει; Συγνωμη που ρωταω αλλα δεν το εχω ξανακουσει.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Διαφημίσεις

Αυτά πρέπει να τα ξαναρωτήσει του γιατρού της, προφανώς κάτι δεν κατάλαβε ή παρέλειψε να πεί. Εκτός κι αν είδαν ότι το μωρό πιέζεται στην κοιλιά, δυσανασχετεί και γι'αυτό να λένε για το σχήμα? Αλλά αυτά είναι πιθανολογίες!

Οταν δεν καταλαβαίνουμε κάτι ρωτάμε το γιατρό, πρέπει να ξέρουμε τί γίνεται. Το επιπλέον άγχος δεν κάνει καλό σε κανένα, η ψυχολογία είναι το παν.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Μου έχει πει να αγοράσω pre-par και τα έχω στην τσάντα μου τουλάχιστον ένα μήνα, μήπως και χρειαστεί, αλλά δεν μου έχει πει να πάρω ακόμη.

Οι ενέσεις είναι προφανώς παρόμοιες (και μένα για τους πνεύμονες του μωρού είναι αλλά το κουτί είναι άσπρο με κόκκινο). Ευτυχώς, βέβαια, ο τράχηλος είναι κλειστός, παρόλο που η μικρή είναι τέρμα κάτω (κάποιες μετρήσεις έγιναν με κολπικό)

Για τον χρόνο μου είπε ότι το παιδί είναι αρκετά μεγάλο και δεν υπάρχει θέμα που θα γεννηθεί τόσο νωρίς γιατί έτσι και αλλιώς υπάρχει πρόβλημα με το σχήμα και τις διαστάσεις της κοιλιάς.

Τι να σου πω? Μήπως παίζει ρόλο ότι έχει πάρει θέση? Ειλικρινά δεν έχω ιδέα...:confused:

Κοιτα να δεις κι εμενα ο μικρουλης μου ειναι με το κεφαλακι κατω απο τις 29/02 αν αυτο εννοουμε οταν λεμε οτι εχει παρει θεση.Κι εμενα κλειστος ειναι και ολες τις μετρησει σχετικα με τον τραχηλο μου τις κανει κολπικα.

Γεια σας μέλλουσες μανούλες!

Έχω μια ερωτησούλα! Είμαι στην 32η εβδομάδα και ο γιατρός μου μου συνέστησε να κάνω και τον υπέρηχο γ επιπέδου το λεγόμενο ντόπλερ κυήσεως! (χωρίς να υπάρχει καμία ανησυχία απλά μου είπε ότι το κάνει το 60 -70 % των εγκύων ). Ποια η γνώμη σας για την χρησιμότητα αυτής της εξέτασης; Δίδεται και εδώ DVD; Πόση ώρα διαρκεί αυτή η εξέταση; Γνωρίζετε το κόστος της και σε ποιόν ενδείκνυται να την κάνεις στην Θεσσαλονίκη? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!:lol:

Καλησπερα!!!! ειναι αληθεια οτι οι περισσοτερες εγκυουλες το κανουν το doppler βεβαια εξαρταται και απο το γιατρο.

η εξεταση αυτη μας δειχνει αν το εμβρυο τρεφεται σωστα. εγω εκανα καθε βδομαδα καθοτι η μπεμπουλα ειχε χαμηλο βαρος.

η τιμη του κυμαινεται απο 80 - 120 ευρω. στην κορινθο ειχα πληρωσει 80, αθηνα 120. DVD δεν πηρα και η εξεταση διηρκησε περιπου 20 λεπτα

Εγω κοριτσια οπως εχω γραψει και παραπανω μου εχει πει ο γιατρος μου οτι θα το κανουμε στην 34η εβδομαδα αλλα οποτε εχουμε το καθιερωμενο ραντεβου παντα ελεγχει αν οξυγωνονεται το παιδι.Το doppler κοιταει αν τρεφεται καλα το παιδι αλλα δεν βλεπει και το αν οξυγωνονεται καλα?

Κορίτσια ευχαριστώ παρα πολύ για όλα!

Τελικα τα περισσότερα από αυτα που μου είχε πει ο γιατρός μάλλον δεν ίσχυαν. Χρειάστηκε να περάσω όλη την μέρα χτες μεταξύ Ιάσω (για nst) και βιοκλινικης (για καρδιολόγο κ παθολόγο).

Τελικα διαγνώστηκα με φαρμακευτική γαστριτιδα εξαιτίας της παρατεταμένης χορήγησης αντιβιωσης (είχα διαγνωστεί με ουρολοιμωξη στην αρχή της εγκυμοσύνης). Σύμφωνα με τον παθολόγο ευτυχώς δεν πήρα αντιβίωση Τετάρτη κ Πέμπτη γιατί ήμουν ένα

βήμα πριν την γαστρορραγία. Την Δευτέρα παω για triplex καρδιάς, η αντιβιωση κομμένη και ξεκίνησα ήδη αγωγή για το στομάχι. Εννοειται ότι ο παθολόγος με έστειλε σε γυναικολόγο, που έλεγξε όλες τις εξετάσεις μου, με άκουσε και μου εξήγησε ότι ρώτησα αναλυτικα.

Την Δευτέρα εχω ραντεβού για εξετάσεις αλλά λογικα θα συνεχίσω με τον γυναικολόγο που με εξέτασε χτες γιατίστον άλλο δεν εχω πολύ εμπιστοσύνη.

Εσείς τι λέτε?

csdRp2.png

SpIfp2.png

mpoumpounitsa μου χαιρομαι που βρηκατε μια ακρη,

αλλα... δεν καταλαβα τιποτα. Που κολλαει το στομαχι με τον φοβο προωρου τοκετου; Ποναγες και νομιζες οτι ηταν συσπασεις; η μηπως αναφερεσαι στο σχημα της κοιλιας και την θεση του παιδιου; τσαμπα τις εκανες τις ενεσεις;

Κι η καρδια τι ρολο παιζει;

Σε ποιον γιατρο δεν εχεις εμπιστοσυνη; αυτον που σε παρακολουθει η αυτον που σου εκανε γ επιπεδου;

αν το τσεκαρες οτι σου ειπε βλακειες να τον αλλαξεις, να πας εκει που συνεννοησαι και νιωθεις εμπιστοσυνη. Τον ηξερες καθολου τον καινουριο η τον βρηκες τωρα;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

καλησπέρα

Έκανα την εξέταση στο Ιασώ και πλήρωσα 60 ευρώ, και ασχολήθηκαν πολύ ώρα μαζί μου.

το doppler πήγε καλά. το μωρό είναι 1970 γραμμάρια και όλες οι μετρήσεις ήταν στα φυσιολογικά επίπεδα. Απλά έχω λίγο περίεργη κοιλιά (σαν λουκάνικο).

Το θέμα είναι ότι η μπέμπα έχει ήδη πάρει θέση (ευτυχώς ο τράχηλος είναι κλειστός) και ο γιατρός είπε ότι μπορεί να με πιάσουν οι πόνοι ανά πάσα στιγμή :confused:

Μου αύξησε το μαγνήσιο, και έκανα μια διπλή ένεση celestone χθες και άλλη μία σήμερα, οπότε από εδώ και πέρα περιμένουμε :shock: (κρίση πανικού)

το πιθανότερο είπε μέχρι το Πάσχα :confused:

Ξέρει καμία εάν η celestone επιταχύνει τον τοκετό, ή απλά ενισχύει τους πνεύμονες του μωρού;

To μωρό μπορεί να πάρει θέση με το κεφάλι προς τα κάτω οποιαδήποτε στιγμή από την 27η-28η εβδομάδα και μετά, δεν σημαίνει ότι θα γεννήσουμε κιόλας. Μήπως είδε κάτι άλλο ο γιατρός και μπερδεύτηκες;

Εγω κοριτσια οπως εχω γραψει και παραπανω μου εχει πει ο γιατρος μου οτι θα το κανουμε στην 34η εβδομαδα αλλα οποτε εχουμε το καθιερωμενο ραντεβου παντα ελεγχει αν οξυγωνονεται το παιδι.Το doppler κοιταει αν τρεφεται καλα το παιδι αλλα δεν βλεπει και το αν οξυγωνονεται καλα?

απ οσο ξερω βλεπει και αν οξυγονωνεται σωστα!

mpoumpounitsa μου χαιρομαι που βρηκατε μια ακρη,

αλλα... δεν καταλαβα τιποτα. Που κολλαει το στομαχι με τον φοβο προωρου τοκετου; Ποναγες και νομιζες οτι ηταν συσπασεις; η μηπως αναφερεσαι στο σχημα της κοιλιας και την θεση του παιδιου; τσαμπα τις εκανες τις ενεσεις;

Κι η καρδια τι ρολο παιζει;

Σε ποιον γιατρο δεν εχεις εμπιστοσυνη; αυτον που σε παρακολουθει η αυτον που σου εκανε γ επιπεδου;

αν το τσεκαρες οτι σου ειπε βλακειες να τον αλλαξεις, να πας εκει που συνεννοησαι και νιωθεις εμπιστοσυνη. Τον ηξερες καθολου τον καινουριο η τον βρηκες τωρα;

Άλλαξα γιατρό γιατί έπαψα να εχω εμπιστοσύνη σε αυτόν που με παρακολουθούσε.

Έπαθα φαρμακευτική γαστριτιδα εξαιτίας της αντιβιωσης που μου έδινε για ουρολοιμωξη ενώ οι εξετάσεις μου ήταν καθαρές. Η δυσφορία από το στομάχι ήταν τόσο εντονη που προκαλούσε ταχυκαρδία λαϊκό δύσπνοια. Ευτυχώς πρόλαβα την γαστρορραγία.

Βεβαίως πλέον δεν ισχύει σχεδόν τίποτα από όσα έλεγε ο προηγούμενος γιατρός. Δεν είναι απαραίτητη η καισαρική και δεν προκύπτει από τις εξετάσεις μου κάτι που να σημαίνει σίγουρα πρόωρο τοκετό και αλλά.

Το σημαντικό είναι ότι είμαστε όλοι καλά και ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι

ευχαριστώ πολύ :)

csdRp2.png

SpIfp2.png

Καλησπέρα,

αύριο το πρωί θα κάνω το doppler και είμαι γενικά πολύ αγχωμένη γιατί προέρχομαι από μία αποτυχημένη εγκυμοσύνη, και σε αυτή παίρνω όλο τον καιρό αντιβίωση για ουρολίμωξη.

Είχα ρωτήσει τον γιατρό αλλά δεν μου είπε πολλά. Συγγνώμη αν γίνομαι φορτική αλλά ξέρει μήπως καμία να μου απαντήσει τι ακριβώς δείχνει αυτή η εξέταση, και τι μπορεί να σημαίνουν τα αποτελέσματα :confused:

Ποιά μπορεί να είναι η χειρότερη περίπτωση:?::?: :?:

και πάλι συγγνώμη αν γίνομαι φορτική :oops:

αύριο πάω για doppler και αυτά που ξέρω είναι τα εξής: σε κάποιες εγκυμοσύνες ο πλακούντας γερνάει πιο γρήγορα απ' ότι σε άλλες με αποτέλεσμα το μωρό να μην τρέφεται σωστά και σταματάει να παίρνει βάρος. όταν συμβαίνει αυτό το μωρό αρχίζει να τρώει το αμνιακό υγρό. το doppler δείχνει την κατάσταση του πλακούντα, της ομφαλικής αρτηρίας και την ποσότητα του αμνιακού υγρού, είναι σημαντική εξέταση και η διαδικασία του απλή. σώθηκε το μωράκι φιλικού μας ζευγαριού απ' αυτό, γεννήθηκε πρόωρο 2700 kgr αλλά χωρίς να διατρέξει κανέναν απολύτως κίνδυνο.

μου είπαν πως θα κοστίσει 100 ευρώ και χαλάλι, επί 2 μήνες ξερνούσα 2 και 3 φορές τη μέρα, έκανα αμνιοπαρακέντηση ενώ είχαμε πει να την αποφύγουμε, δεν θα κολλήσω στο doppler. το μόνο που θέλω είναι να είναι γερό.

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα