Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΠΕΡΗΧΟΣ Γ ΕΠΙΠΕΔΟΥ (DOPPLER ΚΥΗΣΕΩΣ)


Recommended Posts

Kαρδιοτοκογραφο ο δικος μου βαζει της εγκυουλες απο 34 εβδομαδα και μετα σε καθε επισκεψη δηλαδη καθε εβδομαδα.

Doppler μου εκανε στην 30 εβδομαδα και θα ξανακανω στην 34.Ολα στον ιδιο τον γιατρο μου οπως ειχα κανει και την αυχενικη και ολα χωρις χρεωση.Το μονο που εχω κανει εξω και πληρωσα σε ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης μου ηταν ο Β' επιπεδου.

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 220
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Doppler μπορώ να κάνω κ σε δημόσιο νοσοκομείο? Γιατί να δώσω παραπάνω λεφτά για μία εξέταση για την οποία άλλοι γιατροί δεν χρεώνουν extra παρά μόνο την καθιερωμένη επίσκεψη?

eNortjKzUjIytDQzNVayBlwwFZsC1w,,87.pngeNortjKzUjIyMjAyslCyBlwwFVsCzQ,,29.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα θα μου την κάνει o γιατρός στον οποίο έκανα αυχενική κ β΄επιπέδου που συνεργάζεται με το γιατρό μου και θα κοστίσει 150 ευρώ, θα την κάνω στις 33 εβδ. και 5 μέρες.

Mdvgp2.png

 

I00Jp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς σήμερα κάναμε ντόπλερ (για πρώτη φορά, θα το επαναλάβουμε) στο Μητέρα, πληρώσαμε 163 ευρώ (ίσως κόστισε παραπάνω γιατί αφορά δίδυμα:?:).

Δόξα τω Θεώ, όλα καλά...

 

Πάντως ο γιατρός μου από την αρχή μου είχε πει ότι είναι πολύ σημαντική αυτή η εξέταση και ότι σίγουρα θα την κάνω, μάλιστα, πάνω από μία φορά.

Αλλά το ντόπλερ το ήξερα από παλιά ως μία από τις υποχρεωτικές εξετάσεις που γίνονται στην εγκυμοσύνη. Και όλες οι γνωστές μου έγκυες το έχουν κάνει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λινακι καθε ποτε σου ειπε ο γιατρος σου να το επαναλαμβανεις με τα διδυμακια?

Ποσο εβδομάδων εισαι?

 

Εμείς σήμερα κάναμε ντόπλερ (για πρώτη φορά, θα το επαναλάβουμε) στο Μητέρα, πληρώσαμε 163 ευρώ (ίσως κόστισε παραπάνω γιατί αφορά δίδυμα:?:).

Δόξα τω Θεώ, όλα καλά...

 

Πάντως ο γιατρός μου από την αρχή μου είχε πει ότι είναι πολύ σημαντική αυτή η εξέταση και ότι σίγουρα θα την κάνω, μάλιστα, πάνω από μία φορά.

Αλλά το ντόπλερ το ήξερα από παλιά ως μία από τις υποχρεωτικές εξετάσεις που γίνονται στην εγκυμοσύνη. Και όλες οι γνωστές μου έγκυες το έχουν κάνει...

Link to comment
Share on other sites

Λινακι καθε ποτε σου ειπε ο γιατρος σου να το επαναλαμβανεις με τα διδυμακια?

Ποσο εβδομάδων εισαι?

 

Είμαι στην 28η εβδομάδα και σίγουρα θα το ξανακάνω άλλη μία φορά τουλάχιστον.

Νομίζω ότι το κάθε πότε θα κάνω και πόσα, εξαρτάται από την κατάσταση των εμβρύων και την πορεία της εγκυμοσύνης...

Link to comment
Share on other sites

Λινακι την εξεταση αυτη από οσο ξερω την κανεις πολυ συχνα στο τελος για να παρεις την σωστη ωρα τα μωρα.

 

Ξερει κανεις ποσο στοιχιζει στο ΙΑΣΩ αυτη η εξεταση?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια να ρωτησω λιγο και εγω κατι...οταν κανεις DOPPLER φαινεται στην οθονη ενα κοκκινο κ ενα μπλε σημαδακι εκει καπου πανω στο μωρο κ απο κατω κατι κυμματομορφες ????δηλαδη οπως ειναι κ οταν μετρας τους παλμους τις καρδουλας του?? αν ειναι αυτο εμενα μου το εκανε ο γιατρος μου την 20 εβδομαδα στο ιατρειο του στην μηνιαια επισκεψη που ειχα χωρις να με παρει παραπανω χρηματα

 

eyEbp3.png

 

iaTAp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια να ρωτησω λιγο και εγω κατι...οταν κανεις DOPPLER φαινεται στην οθονη ενα κοκκινο κ ενα μπλε σημαδακι εκει καπου πανω στο μωρο κ απο κατω κατι κυμματομορφες ????δηλαδη οπως ειναι κ οταν μετρας τους παλμους τις καρδουλας του?? αν ειναι αυτο εμενα μου το εκανε ο γιατρος μου την 20 εβδομαδα στο ιατρειο του στην μηνιαια επισκεψη που ειχα χωρις να με παρει παραπανω χρηματα

 

Ναι, κάποια στιγμή, αυτό φαίνεται στην οθόνη!

Να σου πω την αλήθεια δεν κατάλαβα τι σημαίνει το κόκκινο-μπλε, (είχα τόσο άγχος για το αποτέλεσμα που ούτε που ρώτησα :oops:), οι κυματομορφές πρέπει να είναι η κυκλοφορία του αίματος :?: στις αρτηρίες (με κάθε επιφύλαξη το λέω αυτό, δεν είμαι σίγουρη...).

Για να κάνει κάποιος γιατρός αυτή την εξέταση, πρέπει να έχει και κάποια πιστοποίηση, δεν την κάνουν όλοι...

Αλλά αν σου έκανε doppler γιατρός σου, δε θα σου το έλεγε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω δεν καταλαβα διαφορα αναμεσα στο doppler και τον υπερηχο εξελιξης που κανει ο υπερηχογραφηστης. Φυσικα με τον υπερηχο του γιατρου μου καμια σχεση- χαμενος χρονος κατα την αποψη μου ειδικα τωρα στο τελος, ειδικα για διδυμη κυηση

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κάποια στιγμή, αυτό φαίνεται στην οθόνη!

Να σου πω την αλήθεια δεν κατάλαβα τι σημαίνει το κόκκινο-μπλε, (είχα τόσο άγχος για το αποτέλεσμα που ούτε που ρώτησα :oops:), οι κυματομορφές πρέπει να είναι η κυκλοφορία του αίματος :?: στις αρτηρίες (με κάθε επιφύλαξη το λέω αυτό, δεν είμαι σίγουρη...).

Για να κάνει κάποιος γιατρός αυτή την εξέταση, πρέπει να έχει και κάποια πιστοποίηση, δεν την κάνουν όλοι...

Αλλά αν σου έκανε doppler γιατρός σου, δε θα σου το έλεγε?

 

δεν θυμαμαι αν μου ειπε οτι αυτο ειναι doppler . ξεκινησε με τους χτυπους της καρδιας , μετα μετρησε κεφαλακι , κοιλιτσα , και μηριαιο, μετα σπονδυλικη στηλη και πλευρα και τελος μου εκανε κ αυτο που ειπα. τα εχω κ φωτος ολα αυτα κ εχω 2 με τετοια μπλε και κοκκινα σημαδακια κ κυμματομορφες το ενα ειναι καρδουλα σιγουρα το αλλο ομως δεν ξερω:-(:-(:? αλλα νομιζω οτι μαλλον θα ειναι doppler....τι αλλο θα μπορουσε να ειναι???:confused:

 

eyEbp3.png

 

iaTAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μέλλουσες μανούλες!

 

Έχω μια ερωτησούλα! Είμαι στην 32η εβδομάδα και ο γιατρός μου μου συνέστησε να κάνω και τον υπέρηχο γ επιπέδου το λεγόμενο ντόπλερ κυήσεως! (χωρίς να υπάρχει καμία ανησυχία απλά μου είπε ότι το κάνει το 60 -70 % των εγκύων ). Ποια η γνώμη σας για την χρησιμότητα αυτής της εξέτασης; Δίδεται και εδώ DVD; Πόση ώρα διαρκεί αυτή η εξέταση; Γνωρίζετε το κόστος της και σε ποιόν ενδείκνυται να την κάνεις στην Θεσσαλονίκη? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!:lol:

ειναι ακριβη η εξεταση 80 ε πληρωσα κ δεν το κανουν κ ολες

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΟΤΑΝ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΕΧΕ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΓΙ'ΑΥΤΟ (ΑΛΛΩΣΤΕ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΕΠΙΣΚΕΠΤΟΜΑΣΤΕ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΟΥΜΕ) - ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΠΕΡΝΑΜΕ ΤΑ ΛΑΘΟΣ ΜΗΝΥΜΑΤΑ.ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ "ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ DOPPLER ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΓΙ'ΑΥΤΟ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λινακι την εξεταση αυτη από οσο ξερω την κανεις πολυ συχνα στο τελος για να παρεις την σωστη ωρα τα μωρα.

 

Ξερει κανεις ποσο στοιχιζει στο ΙΑΣΩ αυτη η εξεταση?

Αν έχεις ήδη κάνει στο ΙΑΣΩ όλες τις προηγούμενες εξετάσεις (διάφορους υπερήχους) σου δίνουν μία καρτούλα και πληρώνεις το doppler στη μισή τιμή -εμένα μου στοίχισε € 60 αντί για € 120

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τελικα την 20εβδομαδα ο γιατρος μου χωρις να με παρει λεφτα στο προγραμματισμενο ραντεβου ειδε την ομφαλικη αρτηρια του μωρου.

την 22+5 που πηγα για β επιπεδου ειδε την ομφαλικη και τις μητριαιες. αυτo ειναι τo doppler? :confused:υπαρχει και μια ακομα νομιζω η εγκεφαλικη αρτηρια αυτη νομιζω δεν την εχω δει μεχρι στιγμης.νομιζω την βλεπεις την 30-32 εβδομαδα

 

eyEbp3.png

 

iaTAp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γειά σου. Έγραψες πως ο γυναικολόγος σου σου έκανε ο ίδιος doppler. Την αυχενική και την β επιπεδου, τις έκανες πάλι μαζί του? ΑΝ επιτρέπεται πιος είναι ο γιατρόςσου?

Link to comment
Share on other sites

και ένας απλός υπέρηχος - που καλύπτεται από το ασφαλιστικό σου ταμείο - κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά!!!!!! βάρος, θέση, ποσότητα αμνιακού, κατάσταση πλακούντα και λώρου είναι αυτά που σε ενδιαφέρουν.

........όλα τα άλλα τα έχεις δει στο β' επιπέδου

 

 

Και εγώ δεν την έχω κάνει αυτήν την εξέταση χώρια από τον υπέρηχο.. τις δυο τελευταίες φορές που πήγα για τον έλεγχο, μου έλεγε πόσο μεγάλη είναι η μπεμπούλα, ότι το αμνιακό υγρό είναι σε καλή κατάσταση όπως επίσης και ο πλακούντας... όλα αυτά βέβαια στο περίπου δεν μπορείς ποτέ να ξέρεις ακριβώς.

Zzlwp3.png
Link to comment
Share on other sites

.........και ένας απλός υπέρηχος - που καλύπτεται από το ασφαλιστικό σου ταμείο - κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά!!!!!! βάρος, θέση, ποσότητα αμνιακού, κατάσταση πλακούντα και λώρου είναι αυτά που σε ενδιαφέρουν.

........όλα τα άλλα τα έχεις δει στο β' επιπέδου

 

άλλωστε στην τριανταφεύγα εβδομάδα και κάτι γενετικό ή οτιδήποτε να έχει ξεφύγει στον β' επιπέδου, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο από το να γεννήσεις (σόρρυ για το ωμό)

 

δηλαδή τι επειδή είναι κάτι που το κάνουν "όλες" δεν σημαίνει ότι είναι αιτιολογία να το κάνω κι εγώ!!!!!!!!

 

δεν έκανα σε καμία από τις τρεις εγκυμοσύνες μου ντόπλερ και χαίρομαι για αυτό!!!!!!!

 

 

Καλησπέρα,

 

Δεν είναι ακριβώς έτσι:P όπως είπε κ η άλλη κοπέλα , ελέγχουν τις αρτηρίες κ αν τρέφεται σωστά το μωρό. Υπάρχουν περιπτώσεις που λειτουργεί μια αρτηρία , με αποτέλεσμα να μην αναπτύσσεται όπως πρέπει. Αλλωστε 3 ΄μεγάλοι υπέρηχοι΄ είναι. Σιγουρα το μονο που μπορούμε να κάνουμε ειναι νε γεννήσουμε , αλλά αν για κάποιο λόγο χρειάζεται παρακολούθηση , να μην το ξέρουμε ?

 

Και βεβαια δεν ειναι κριτηριο ΄επειδη το κανουν όλες΄. κι εγω που είμαι 38 , θα έπρεπε να κανω αμνιοκέντηση , επειδή το κάνουν όλες ? οχι βεβαια

 

οσο για τις τιμες, αυτό εξαρτάται που κανεις τις εξετασεις. εγω εκανα το doppler σε δημόσιο νοσοκομείο , κ μου στοίχισε 44 ευρώ. Και για τις τρεις εξετάσεις αυχενική, β επιπεδου , doppler , συνολικά έδωσα 152,00 ακριβώς

Επομένως επιλογές υπαρχουν:P

Γερά μωράκια σε όλες :P:p

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως και εγω δεν ξερω εχω ραντεβου εκει τελος του μήνα για doppler

εγω εκεί εκανα όλες μου τις εξετάσεις 150 ε με απόδειξη, αν δεν την θέλεις κάτι σου αφαιρούν.... Πολύ καλό κέντρο και σε εξετάζουν διεξοδικά

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...