Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΠΕΡΗΧΟΣ Γ ΕΠΙΠΕΔΟΥ (DOPPLER ΚΥΗΣΕΩΣ)


Recommended Posts

καλημερα και με το καλο σε όλες μας!

 

εγω αυριο παω για το β επιπεδου αλλα μου εχουν δωσει ενα χαρτι απο το διαγνωστικο που κανω όλες τις εξετασεις και εχουν το γ επιπεδου οπως και την αυχενικη και το β επιπεδου στις υποχρεωτικες εξετασεις.

Στην κορη μου πριν βεβαια και 6 χρονια περιπου δεν καναμε αυτην την εξεταση.Οπως στο τελος πηγαινα πιο συχνα στον γιατρο καθε περιπου 10 μερες και βλεπαμε την ποσοτητα του αμνιακου υγρου αλλα σκεφτειτε οτι πηγα Τριτη στο γιατρο εκανα και Nst και υπερηχο και ημουν οκ και Δευτερα δεν ειχα καθολου αμνιακο υγρο!! μου το πηρε με καισαρικη εκτακτα στην 38η εβδ....οποτε κοριτσια οτι αλλαγη δειτε ή ακομα και προαισθημα να το δειτε αμεσως (εγω ολο το σκ πηγαινα συνεχεια στην τουαλετα και ειχα ανυσηχια και τελικα ειχε τρυπησει λιγο ο αμνιακος σακος χωρις να σπασει)

ΕΦΗ 20/12/2004

Ο ΠΙΠΙΛΑΣ ΜΟΥ 11/12/2010 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 220
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εμενα μοιυ δωσανε δωρακι χαχαχαχα

 

 

λες να καθομασταν και διπλα διπλα ???

Εγω 11:00 ειχα ραντεβου μπηκα στις 11:20 και τελειωσα στις 13:30 περιπου...

 

Εγώ μπήκα λίγο νωρίτερα,στις 10.30 και τελείωσα στις 13.00 όλες τις εξετάσεις...Σίγουρα θα συναντηθήκαμε κάποια στιγμή.....

G2Mbp3.png

--------------------------------------------------

Μy boy is 5 years old-my girl is 3 years old!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια!

σημερα εκανα το β επιπεδου και ολα μια χαρα με το μπεμπε μου.ρωτησα για την υπέρηχο γ επιπεδου μου ειπε οτι κακος λεγετε ετσι οτι δεν υπαρχει τετοια εξεταση αλλα αυτο που υπαρχει ειναι υπερηχος καρδιας!(σοκ εγω και ρωταω γιατι το γραφει ετσι το χαρτ τοτε??)η απαντηση ειναι οτι το κανουν για να το κανει ο κοσμος ειδικα οι νεες μανουλες αλλα κανονικα γινεται μονο αν υπαρχει κατι στην β επιπεδου που να δειχνει οτι πρεπει να γινει!!! κανει 190 ευρω και δεν υπαρχει λεει λογος να την κανω! αυτα μου τα ειπε ο γιατρος που εκανε το β επιπεδου (και την αυχενικη ο ιδιος μου την εκανε) τον πιστευω στην τελικη οι περισσοτεροι θα θελαν να τα παρουν τα παραπανω λεφτα! τωρα τι να πω...αυτος με ρωτησε αν εχω καποιο ιστορικο στην οικογενεια μας (εμενα και του ανδρα μου) και δεν ειχαμε ειδε τα αποτελεσματα της αυχενικης και της β επιπεδου και μου ειπε οτι οχι δεν θα την κανεις.Απλα θα παρακουλουθουμε τον πλακουντα γιατι ειναι περιεργη η θεση του....και ο γιατρος μου ειπε ακριβως τα ιδια (και οι δυο θεωρουνται απο τις κορυφες στο Ηρακλειο..)

ΕΦΗ 20/12/2004

Ο ΠΙΠΙΛΑΣ ΜΟΥ 11/12/2010 

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια!

σημερα εκανα το β επιπεδου και ολα μια χαρα με το μπεμπε μου.ρωτησα για την υπέρηχο γ επιπεδου μου ειπε οτι κακος λεγετε ετσι οτι δεν υπαρχει τετοια εξεταση αλλα αυτο που υπαρχει ειναι υπερηχος καρδιας!(σοκ εγω και ρωταω γιατι το γραφει ετσι το χαρτ τοτε??)η απαντηση ειναι οτι το κανουν για να το κανει ο κοσμος ειδικα οι νεες μανουλες αλλα κανονικα γινεται μονο αν υπαρχει κατι στην β επιπεδου που να δειχνει οτι πρεπει να γινει!!! κανει 190 ευρω και δεν υπαρχει λεει λογος να την κανω! αυτα μου τα ειπε ο γιατρος που εκανε το β επιπεδου (και την αυχενικη ο ιδιος μου την εκανε) τον πιστευω στην τελικη οι περισσοτεροι θα θελαν να τα παρουν τα παραπανω λεφτα! τωρα τι να πω...αυτος με ρωτησε αν εχω καποιο ιστορικο στην οικογενεια μας (εμενα και του ανδρα μου) και δεν ειχαμε ειδε τα αποτελεσματα της αυχενικης και της β επιπεδου και μου ειπε οτι οχι δεν θα την κανεις.Απλα θα παρακουλουθουμε τον πλακουντα γιατι ειναι περιεργη η θεση του....και ο γιατρος μου ειπε ακριβως τα ιδια (και οι δυο θεωρουνται απο τις κορυφες στο Ηρακλειο..)

 

Κορίτσι μου καλησπέρα. Μάλλον έχεις καταλάβει κάτι λάθος από όσα είπε ο γιατρός. Ο υπέρηχος στον οποίο αναφερόμαστε σαφώς δε λέγεται υπέρηχος γ επιπέδου αλλά doppler ομφαλοπλακουντιακής κυκλοφορίας και είναι ένας από τους 3 βασικούς υπερήχους. Σε αυτόν τον υπέρηχο δεν ελέγχεται η καρδιά του εμβρύου (παρά μόνο η καρδιακή συχνότητα, δλδ οι παλμοί/λεπτό) αλλά το πόσο καλά τρέφεται και οξυγονώνεται το έμβρυο μέσω του ομφάλιου λώρου και στην ουσία είναι ένας τρόπος να ελέγχεται και η μελλοντική υγεία του εμβρύου και να προλαμβάνονται πολλές καταστάσεις οι οποίες μπορεί να προκύψουν ξαφνικά. (Ελέγχονται επίσης και κάποια άλλα πράγματα, όπως θέση πλακούντα, αμνιακό υγρό κα.) Η αλήθεια είναι ότι κάποιοι γιατροί ίσως να μην τον προτείνουν, εγώ όμως δεν γνωρίζω καμία περίπτωση εγκύου στο περιβάλλον μου που να μην την έχει κάνει. Ο υπέρηχος καρδιάς στον οποίο αναφέρεσαι (εμβρυικό υπερηχοκαρδιογράφημα)είναι ένας ειδικός υπέρηχος, ο οποίος αφορά αποκλειστικά και μόνο τον έλεγχο της καρδιακής ανατομίας κ λειτουργίας του εμβρύου, γίνεται μόνο από εξειδικευμένο εμβρυοκαρδιολόγο (κ όχι από τους γιατρούς που κάνουν τις αυχενικές, τις β επιπέδου και τα doppler), διαρκεί πάρα πολύ ώρα και γίνεται μόνο όταν υπάρχει κάποια ένδειξη. Η τιμή του είναι γύρω στα 150 ευρώ ενώ το doppler κοστίζει λιγότερο. Ας μην τα μπερδεύουμε λοιπόν.... Με το καλό το μπεμπάκι σου...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι έχει δίκαιο η mpoumpoula.

Άλλο ο υπέρηχος καρδιάς και άλλο η εξέταση Doppler.

Έκανα υπέρηχο καρδιάς, με εξειδικευμένο καρδιολόγο. Κράτησε πολύ περισσότερη ώρα απο τη β-επιπέδου και επικεντρώνεται μόνο στην καρδιά. Όλες οι "φωτογραφίες" που έβγαλε ήταν μόνο απο την καρδιά.

Κόστιζε 139? και με την έκπτωση πλήρωσα 111?.

Και τον έκανα γιατί υπήρξε πρόβλημα στη β επιπέδου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καριτσια να ρωτησω κατι εμενα μου ειπε να κανω κ μια καλλιεργεια κολπικου υγρου step-b ξερετε τι εινΑι αυτο???

 

 

καλημερα,δεν την εχω κανει αλλα βλεπουν αν εχεις ενα βακτηριδιο(στρεπτοκοκκο) που μπορει να βλαψει το μωρο(κατα την γεννα,νομιζω πιο πολυ) μια στις 3 το εχουν,αν το εχεις πρεπει ο γιατρος κατα την διαρκεια της γεννας να χορηγηση αντιβιωση για να μην περασει στο μωρο,αν και δεν ειναι σιγουρο οτι δεν θα περασει(σπανια περιπτωση,αλλα γινεται).ωραια κατι καινουργιο μαθαμε παλι....

 

http://www.dhpe.org/infect/strepb.html

 

http://www.womenshealthcaretopics.com/strep_b.htm

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σίγουρα άλλο πράγμα είναι ο υπέρηχος καρδιάς (εμβρυικό υοερηχοκαρδιογράφημα) γιατί το έιχα κανει όταν ήμουν έγκυος, συγκεκριμένα στο Ωνάσειο. Ο λόγος που το έκανα ήταν κυρίως τυπικός επειδή η αυχενική διαφάνεια ήταν πάνω από το φυσιολογικό. Το doppler δεν το έκανα (γιατί άραγε;;), άμα ξαναμείνω έγκυος με το καλό θα το κάνω χωρίς 2η σκέψη και ας μην το προτείνει ο γιατρός, καλύτερα να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο και ας μας πιάσουνε και κώτσους (για τα λεφτά εννοώ).

Με το καλό να γεννήσετε όλες κοριτσάκια !!! :) :) :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

να κανεις! η μπεμπουλα ειχε μονηρη ομφαλικη αρτηρια και επρεπε να δουμε αν ολα ειναι καλα!!!! καλο ειναι να κανουμε ολες τις εξετασεις στην ωρα τους!!!!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Ειμαι εγκυος σε διδυμακια στην 25 βδομαδα και ο γιατρος αρχισε να υποπτευεται υποκλοπη του ενος εμβρυου απο το αλλο. Ποτε γινεται ο doppler? Ειχε καποια αλλη κοπελα παρομοια εμπειρια?

Link to comment
Share on other sites

Κοντά στην 32 εβδομάδα γίνεται το dopller.

Στα δυδιμακια είναι συνηθισμένο να τρέφεται το ένα περισσότερο από το άλλο. Ξέρω περίπτωση με 3δυμα, 2 κοριτσακια και ένα αγοράκι. Το αγοράκι το κακομοιρο το είχαν ταράξει η αδελφουλες και του «έτρωγαν το φαγητό». Από ότι ξέρω συνηθίζεται να μεγαλώνει το ένα περισσότερο από το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

pinakiiii γίνεται κυρίως προληπτικά.

Βέβαια αν δει κάτι ο γιατρός εννοείται θα σε στείλει να κάνεις dopler, αλλιώς κάποιοι γιατροί (όπως ο δικός μου) στέλνουν όλες τις εγκυούλες να κάνουν αυτή την εξέταση...

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ DOPPLER ΓΙΝΕΤΕ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ Η ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΚΑΤΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΗ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ??
η αυχενικη διαφανεια η β επιπεδου και το ντοπλερ ειναι υποχρεωτικες και ΠΡΕΠΕΙ να γινοντε υποχρεωτικα.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υποχρεωτική δεν είναι καμία εξέταση από ότι γνωρίζω. Αλλά οπως λέει και η elina1978 είναι μέσα στις 3εξετασεις που γίνονται. Είναι πολύ σημαντική, βλέπει την ομαλη ανάπτυξη του εμβρυου. Οπότε, ναι, είναι μέσα στις "υποχρεωτικές" εξετάσεις.

Link to comment
Share on other sites

.........και ένας απλός υπέρηχος - που καλύπτεται από το ασφαλιστικό σου ταμείο - κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά!!!!!! βάρος, θέση, ποσότητα αμνιακού, κατάσταση πλακούντα και λώρου είναι αυτά που σε ενδιαφέρουν.

........όλα τα άλλα τα έχεις δει στο β' επιπέδου

 

άλλωστε στην τριανταφεύγα εβδομάδα και κάτι γενετικό ή οτιδήποτε να έχει ξεφύγει στον β' επιπέδου, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο από το να γεννήσεις (σόρρυ για το ωμό)

 

δηλαδή τι επειδή είναι κάτι που το κάνουν "όλες" δεν σημαίνει ότι είναι αιτιολογία να το κάνω κι εγώ!!!!!!!!

 

δεν έκανα σε καμία από τις τρεις εγκυμοσύνες μου ντόπλερ και χαίρομαι για αυτό!!!!!!!

 

 

συμφωνω,με εναν απλο υπερηχο τα ειδε ολα αυτα ο γιατρος μου στο ιατρειο του,την καθορισμενη μηνιαια επισκεψη,χωρις χρεωση,περαν των 30 ευρω που ειναι η επισκεψη,τσαμπα λεφτα!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι με το Doppler βλέπει και τη ροή. Εμάς που είχε θέμα (μονηρη) κάναμε.

Ούτως η αλλιώς δεν κοστίζει. Εμειςπληρωσαμε 50?. Και απλα την πήγαμε στο γιατρό μας να τη δει. Δεν μας παίρνει επίσκεψη ο γιατρός.

Link to comment
Share on other sites

Απο τους πολλους υπερηχους που μας κανουν θα παθουμε ραδιενεργεια........η αποβλακωση εγκεφαλου

αχαχαχα!!

Σοβαρά πάντως, οι υπέρηχοι δεν είναι βλαβεροί, δεν έχουν ραδιενέργεια. Λειτουργούν στέλοντας ηχητικά κύματα και αυτά μετατρέπουν κάθε εμπόδιο σε εικόνα, έτσι βλέπουμε τι γίνεται.

Αυτά το γράφω σε περίπτωση που κάποια χρειαστεί να κάνει πολλούς υπερήχους: να μην ανησυχεί καθόλου, κακό δεν κάνει στο έμβρυο!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Κι εμενα μοιυ δωσανε δωρακι χαχαχαχα

 

 

λες να καθομασταν και διπλα διπλα ???

Εγω 11:00 ειχα ραντεβου μπηκα στις 11:20 και τελειωσα στις 13:30 περιπου...

 

Συγνώμη να σε ρωτήσω κάτι? Πόση ώρα διαρκεί η εξέταση αυτή; Εγώ τώρα είμαι 34 + 4 ημ. και θα την κάνω σε 10 μέρες, δηλαδή όταν μπω στον ένατο (15/11).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Έχει κάνει καμιά μανούλα την εξέταση doppler κυήσεως στο Προγένεσις για να μου πει πόσο κοστίζει?Ευχαριστώ!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα.

ειμαι εντελως ασχετη με την εξεταση και ακουω διαφορες φιλες μου/ μαμαδες που μου δινουν συμβουλες για το ποιες εξετασεις πρεπει να κανω. Μου εχουν πει για βιοφυσικο προφιλ και για καρδιοτοκογραφο... Αυτα ειναι το ιδιο με τον doppler? αυτες τις εξετασεις μου λενε οτι τις κανανε καθε βδομαδα προς το τελος? Αυτο ισχυει? Ξερετε ποσο κοστιζουν?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα χιονατούλα, δεν νομίζω πως είναι το ίδιο. δεν ξέρω τι ακριβώς είναι το βιοφυσικό προφίλ, αλλά ο καρδιοτοκογράφος είναι ένα μηχάνημα όπου με βάζει ο γιατρός μου (το έχει στο ιατρείο του) κάθε φορά που πηγαίνω μέσα στο 3ο 3μηνο. έχει 2 ζώνες που τοποθετεί στην κοιλιά και δίνει ένδειξη των παλμων της καρδιάς του εμβρύου και αν η μήτρα κάνει συσπάσεις. όλα αυτά καταγράφονται για 10 λεπτά σε χαρτί. δεν με χρεώνει επιπλέον για αυτό. απ' ότι κατάλαβα μιλώντας και με την ξαδέρφη μου, δεν το έχουν όλοι οι γιατροί.

Εσύ μην ακούς τι σου λέει ο ένας και ο άλλος πάντως, εμπιστέψου το γιατρό σου και το ένστικτό σου. Αυτή είναι η γνώμη μου. Εκτός κι αν είναι κάτι πολύ κραυγαλέο. στην τελική, ρώτα τον ίδιο τις απορίες σου. Εξάλλου η κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική, ειδικά όταν πρόκειται για γυναίκες μεγα΄λύτερης ηλικίας συνίστανται άλλες εξετάσεις και, τέλος, άλλα κάνανε πριν 10 και 20 χρόνια και άλλα τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάνει καμιά μανούλα την εξέταση doppler κυήσεως στο Προγένεσις για να μου πει πόσο κοστίζει?Ευχαριστώ!

 

Δυστυχως και εγω δεν ξερω εχω ραντεβου εκει τελος του μήνα για doppler

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...