Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΗΤΡΑ ΣΤΟ ΣΧΗΜΑ ΚΑΡΔΙΑΣ


Recommended Posts

On 23/12/2017 at 6:48 ΜΜ, Stallitsa3 είπε:

Θα ήθελα, να ανοιξω αυτο το Θέμα για να συγκεντρώθουμε εδω οσες εχουμε το ιδιο πρόβλημα και να ανταλλάξουμε ιδέες και σκέψεις πανω σε αυτο το θεμα.

Επίσης θα ήθελα Και την γνώμη σας σε ενα διλλήμα που μου εχει δημιουργήθει, εχω κανει λοιπον πολλες προσπάθειες για να αποκτήσω παιδι συγκεκριμένα 4 στην δεύτερη και τελαιυτεα μου εξωσωματικη αποφάσισα να αλλάξω κεντρο. Ο νεος μου γιατρός μου ειπε οτι εχω καδριοσχημη  μητρα.  Μου ειπε οτι θα πρεπει να κανω υστεροσκοπιση και να το διορθώσω γιατι αυτο φταιει που ειχα μια αποβολή και που δεν μπορω να συλλάβω .εγω του απάντησα οτι εκανα υστεροσκοπιση πριν απο ενα μηνα και δεν ηταν παρεμβατική γιατι ο γιατρος μου ο παλιος μου ειπε οτι δεν επηρεάζει αυτο. Ειμαι σε αδιέξοδο και δεν ξερω τι να κανω θελω να κανω και μια τελευταία προσπάθεια εξωσωματικής ...και σκέφτομαι αν θα πρεπει να το κανω η οχι. Μπορει να διορθωθεί αυτο με μια υστεροσκοπιση? Και πρεπει να την κανω ?  ξεχασα να σας πω οτι ο γιατρός μου ζήτησε χιλιά ευρώ για την υστεροσκοπιση και αυτο με εχει βαλει σε σκέψεις. Αλλά απο την άλλη αν ευθύνεται αυτο για την αποβολη και τις αποτυχίες θελω να το κανω για να εχω μια ολοκληρωμένη εγκυμοσύνη χωρίς προβλήματα. Έσεις τι θα κάνατε στην  θέση μου ...?

 

Έχω συγγενικό πρόσωπο με παρόμοια κατάσταση...Η κουμπάρα μου για την ακρίβεια είχε καρδιοσχημη μήτρα.Είχε πάει σε πολυ γνωστό γιατρό της Αθήνας κ της είχε πει οτι λόγω της μήτρας δε θα μπορείς να συλλάβεις κλπ.Απογοητευμένη λοιπόν πήγε σε άλλον γιατρό δημοσίου νοσοκομείου κ την καθησύχασε.Την προγραμμάτισε σε επέμβαση για να αφαιρεθεί το προεξεχον κομμάτι.Στο μεταξύ ήρθαν σε επαφή με τον άντρα της κ ενώ περίμενε να αδιαθετησει για να πάει μετά για την επέμβαση ήταν ήδη έγκυος.Βέβαια της είχε πει ο γιατρός οτι λόγω του σχήματος της μήτρας είχε αυξημένες πιθανότητες αποβολής.Στην ουσία της είπε ότι Μπορεί να συνέχιζε να αποβάλει συνεχώς μέχρι να "ξεχυλωσει" η μήτρα κ να μπορεί να κρατήσει το μωρό.

Οπότε μην απελπίζεσαι!!!

Κάνε την επέμβαση να εξαντλήσεις ολα τα περιθώρια.Νομίζω το ποσο που της ειχε πει ήταν το ιδιο οποτε μαλλον ειναι ταρίφα..Αν θες μπορώ να σου στείλω σε πμ τον γιατρό κ το νοσοκομείο (Δημόσιο Νοσοκομείο Αθήνας) μηπως θες να πάρεις μια γνώμη κ απο εκεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πραγματικά μολις διάβασα το μυνήμα σου δεν μπορουσα να συγκεντρώσω τα δάκρυα μου ....αυτο το μήνυμα μου έδωσε τοσο μεγάλη χαρά και ελπιδα που εύχομαιμεσα απο την καρδιά μου να στο γύρισει ο Θεός δίπλο και τριπλό. Πραγματικά δεν εκανα γιορτές φέτος όλο αυτο σκέφτομαι, πως δεν θα μπορεσω ποτε να κανω δικο μου παιδι ..... εχω γύρισει σε πόλους γιατρουςκαι το μονο που μου έκαναν ειναι να μου περνούν λεφτα .μονο αυτος στην Θεσσαλονίκη μου το ειπε ...να φανταστείς ο γιατρος στην Αθήνα μου εκανε υστεροσκοπιση και μου ειπε πβς η καδριοσχημη μητρα δεν επηρεάζει την σύλληψη και την εξωσωματική....σε ενα τέτοιο τρελό κόσμο δεν ξερεις τι να πιστεψεις και τι να κανεις ...πραγματικά εχω τρελαθεί...Και εγω λεω να την κανω την επέμβασή για να αυξήσω τις πιθανότητες αλλά για να μην εχω και αποβολές αργότερα...

Ελπίζω σύντομα να βρω τη δύναμη να πω «ΤΕΛΟΣ» και να συνεχίσω ήρεμη και συμφιλιωμένη με τον εαυτό μου, τη ζωή μου.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , Stallitsa3 είπε:

Πραγματικά μολις διάβασα το μυνήμα σου δεν μπορουσα να συγκεντρώσω τα δάκρυα μου ....αυτο το μήνυμα μου έδωσε τοσο μεγάλη χαρά και ελπιδα που εύχομαιμεσα απο την καρδιά μου να στο γύρισει ο Θεός δίπλο και τριπλό. Πραγματικά δεν εκανα γιορτές φέτος όλο αυτο σκέφτομαι, πως δεν θα μπορεσω ποτε να κανω δικο μου παιδι ..... εχω γύρισει σε πόλους γιατρουςκαι το μονο που μου έκαναν ειναι να μου περνούν λεφτα .μονο αυτος στην Θεσσαλονίκη μου το ειπε ...να φανταστείς ο γιατρος στην Αθήνα μου εκανε υστεροσκοπιση και μου ειπε πβς η καδριοσχημη μητρα δεν επηρεάζει την σύλληψη και την εξωσωματική....σε ενα τέτοιο τρελό κόσμο δεν ξερεις τι να πιστεψεις και τι να κανεις ...πραγματικά εχω τρελαθεί...Και εγω λεω να την κανω την επέμβασή για να αυξήσω τις πιθανότητες αλλά για να μην εχω και αποβολές αργότερα...

Να σκέφτεσαι θετικά κ ολα θα πάνε καλά!!!Καλές γιορτές να έχεις με υγεία και του χρόνου διπλή-τριπλή ότι επιθυμείς!!!

 

 

Ααα ξέχασα να σου πω ότι κατά τη γέννα (καισαρική σε άλλον γιατρό απο αυτόν που ξεκίνησα στην αρχή) έμαθα ότι έχω μονοκερο μήτρα.Παρ'όλα αυτά συνελαβα γρήγορα κ είχα πολύ καλή εγκυμοσύνη!!

 

Think positive!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, να χαίρεσαι το μικρούλι σου....

Σου εύχομαι να εχεις Καλες γιορτές με αγαπη και ευτυχία....τον Απρίλιο μάλλον θα ξαναπροσπαθησω ελπίζω να πανε ολα καλα .και να εχω ευχάριστα να σπου πω . 

Ελπίζω σύντομα να βρω τη δύναμη να πω «ΤΕΛΟΣ» και να συνεχίσω ήρεμη και συμφιλιωμένη με τον εαυτό μου, τη ζωή μου.

Link to comment
Share on other sites

On 26/12/2017 at 8:06 ΜΜ, Stallitsa3 είπε:

Πραγματικά μολις διάβασα το μυνήμα σου δεν μπορουσα να συγκεντρώσω τα δάκρυα μου ....αυτο το μήνυμα μου έδωσε τοσο μεγάλη χαρά και ελπιδα που εύχομαιμεσα απο την καρδιά μου να στο γύρισει ο Θεός δίπλο και τριπλό. Πραγματικά δεν εκανα γιορτές φέτος όλο αυτο σκέφτομαι, πως δεν θα μπορεσω ποτε να κανω δικο μου παιδι ..... εχω γύρισει σε πόλους γιατρουςκαι το μονο που μου έκαναν ειναι να μου περνούν λεφτα .μονο αυτος στην Θεσσαλονίκη μου το ειπε ...να φανταστείς ο γιατρος στην Αθήνα μου εκανε υστεροσκοπιση και μου ειπε πβς η καδριοσχημη μητρα δεν επηρεάζει την σύλληψη και την εξωσωματική....σε ενα τέτοιο τρελό κόσμο δεν ξερεις τι να πιστεψεις και τι να κανεις ...πραγματικά εχω τρελαθεί...Και εγω λεω να την κανω την επέμβασή για να αυξήσω τις πιθανότητες αλλά για να μην εχω και αποβολές αργότερα...

Εγω που νοσηλευτηκα για εξωμητριο στη θεσσαλονικη κατα τη διαρκεια τησ νοσηλειασ με ειδαν πολλοι γιατροι..

Ειχα πολλα ινωμυωματα..οι μισοι γιαυτοι που νε εξετασαν( ειχα μεινει συνολικα 9 μερεσ κ μαλιστα περασα απο 2 κλινικεσ οποτε με εξετασαν πολλοι.) ελεγαν πωσ δεν ενοχλουν την συλληψη..οπωσ κ το σχημα τησ μητρασ μου..και οι αλλοι μισοι να τα αφαιρεσω...

Επελεξα να ακουσω την γνωμη του γηραιοτερου κ πιο εμπειρου...που μου πε πωσ θα χα θεμα..

Τα αφαιρεσα εφτιαξα τη μητρα κ μεσα σε 6 μηνεσ κ μαλιστα με 1 σαλπιγγα εμεινα εγκυοσ..

Υπαρχουν πολλεσ περιπτωσεισ...μπορει κ εσυ κ εγω να τα καταφερναμε κ ετσι..

Αλλα γιατι να το ρισκαρεισ κ να χασεισ χρονο???

Καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλη Χρόνια....με Υγεία αγαπη και πολλά χαμόγελα ευτυχία....εύχομαι κάθε ευτυχία απο εδω και περα μονο εύχρηστα να εχουμε .Ναι εχεις δίκιο και εγω ετσι σκέφτομαι και λεω θα ειναι η τελαιυτεα προσπάθεια μας ας την κάνουμε σωστά...σκευτομαι μονο να μείνω έγκυος μετα απο τοσες ταλαιπωρίες και να γινει κατι επειδή δεν την εκανα θα το σκέφτομαι μια ζωη μετα ....τοσα περασα ας κανω και ακομα λιγο υπομονή....τι να γινει τωρα ...

Ελπίζω σύντομα να βρω τη δύναμη να πω «ΤΕΛΟΣ» και να συνεχίσω ήρεμη και συμφιλιωμένη με τον εαυτό μου, τη ζωή μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η ιστορία μας είναι περίπου ίδια είχα κ εγώ μια αποβολή το Δεκέμβριο ήταν όμως το πρώτο μας παιδί έχω κ εγώ σχήμα καρδιά καταλαβενω το δίλημμα σου  εύχομαι ολόψυχα να πετυχεις κ σύντομα να έχεις το μωράκι σου ο Θεός να σου δώσει δύναμη κ επιτυχία 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σε όλες ! Κορίτσια είμαι αρκετά αγχωμενη. είμαστε στ 2μηνα προσπαθειών με τον άντρα μου . Είμαι 28 χρόνων κ πρόσφατα ο γυμαικολος Μ είπε ότι έχω τοξοειδής μήτρα.διαβασα στο ίντερνετ ένα σωρό πράγματα κ δεν σταματώ να κλαίω . Προκαλεί στειροτηρα προκαλεί το ένα κ το άλλο. Ποιες από εσάς κάνατε παιδάκια χωρίς διόρθωση χωρις τπτ με τοξοειδή μήτρα ?? 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε όλες ! Κορίτσια είμαι αρκετά αγχωμενη. είμαστε στ 2μηνα προσπαθειών με τον άντρα μου . Είμαι 28 χρόνων κ πρόσφατα ο γυμαικολος Μ είπε ότι έχω τοξοειδής μήτρα.διαβασα στο ίντερνετ ένα σωρό πράγματα κ δεν σταματώ να κλαίω . Προκαλεί στειροτηρα προκαλεί το ένα κ το άλλο. Ποιες από εσάς κάνατε παιδάκια χωρίς διόρθωση χωρις τπτ με τοξοειδή μήτρα 

Link to comment
Share on other sites

On 8/5/2020 at 10:34 AM, Maria1992! said:

Καλημερα σε όλες ! Κορίτσια είμαι αρκετά αγχωμενη. είμαστε στ 2μηνα προσπαθειών με τον άντρα μου . Είμαι 28 χρόνων κ πρόσφατα ο γυμαικολος Μ είπε ότι έχω τοξοειδής μήτρα.διαβασα στο ίντερνετ ένα σωρό πράγματα κ δεν σταματώ να κλαίω . Προκαλεί στειροτηρα προκαλεί το ένα κ το άλλο. Ποιες από εσάς κάνατε παιδάκια χωρίς διόρθωση χωρις τπτ με τοξοειδή μήτρα 

Μαρία, γειά σου!  Κ φυσικά υπήρξαν γυναίκες που κατάφεραν να αποκτήσουν παιδιά, αν και είχαν καρδιόσχημη/τοξοειδή μήτρα. Εγώ είμαι ένα από αυτά τα... παιδιά. Κ μιλάμε για 30 χρόνια πριν, όταν με απέκτησε φυσιολογικά και χωρίς χειρουργείο η μητέρα μου. Είχε μία δύσκολη εγκυμοσύνη βεβαίως, μένοντας πολλούς μήνες ξαπλωμένη στο κρεβάτι, αλλά το "δώρο" σε αποζημιώνει. Η μητέρα μου μετά έκανε ένα χειρουργείο στην μήτρα και η δεύτερη εγκυμοσύνη της ήταν παιχνιδάκι. Μην αγχώνεσαι και να έχεις υπομονή. Θα έλεγα να βρεις  έναν κατάλληλο γυναικολόγο και να ακολουθήσεις τις συμβουλές του, είτε σου προτείνει χειρουργικές ή άλλες παρεμβάσεις, είτε όχι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 5/8/2020 at 12:34 ΜΜ, Maria1992! είπε:

Καλημερα σε όλες ! Κορίτσια είμαι αρκετά αγχωμενη. είμαστε στ 2μηνα προσπαθειών με τον άντρα μου . Είμαι 28 χρόνων κ πρόσφατα ο γυμαικολος Μ είπε ότι έχω τοξοειδής μήτρα.διαβασα στο ίντερνετ ένα σωρό πράγματα κ δεν σταματώ να κλαίω . Προκαλεί στειροτηρα προκαλεί το ένα κ το άλλο. Ποιες από εσάς κάνατε παιδάκια χωρίς διόρθωση χωρις τπτ με τοξοειδή μήτρα 

Καλησπέρα! Μην αγχώνεσαι κορίτσι μου.. Εγώ έχω καρδιόσχημα μήτρα κ γέννησα δίδυμα! Είσαι τυχερή που το βρήκες πριν μείνεις έγκυος. Με τις οδηγίες του γυναικολόγου σου όλα καλά θα πάνε!

Link to comment
Share on other sites

On 11/8/2020 at 8:15 ΜΜ, maria 84 είπε:

Καλησπέρα! Μην αγχώνεσαι κορίτσι μου.. Εγώ έχω καρδιόσχημα μήτρα κ γέννησα δίδυμα! Είσαι τυχερή που το βρήκες πριν μείνεις έγκυος. Με τις οδηγίες του γυναικολόγου σου όλα καλά θα πάνε!

Σε ευχαριστώ πολύ για το θάρρος που μου δίνεις !! Δεν φαντάζεσαι πόσο το έχω ανάγκη !!!!!! Μόνο άσχημα διαβάζω τίποτα θετικό .....φυσιολογικά έμεινες έγκυος ? Η με εξωματικη ??

 

Link to comment
Share on other sites

On 11/8/2020 at 6:37 ΜΜ, Iris89 είπε:

Μαρία, γειά σου!  Κ φυσικά υπήρξαν γυναίκες που κατάφεραν να αποκτήσουν παιδιά, αν και είχαν καρδιόσχημη/τοξοειδή μήτρα. Εγώ είμαι ένα από αυτά τα... παιδιά. Κ μιλάμε για 30 χρόνια πριν, όταν με απέκτησε φυσιολογικά και χωρίς χειρουργείο η μητέρα μου. Είχε μία δύσκολη εγκυμοσύνη βεβαίως, μένοντας πολλούς μήνες ξαπλωμένη στο κρεβάτι, αλλά το "δώρο" σε αποζημιώνει. Η μητέρα μου μετά έκανε ένα χειρουργείο στην μήτρα και η δεύτερη εγκυμοσύνη της ήταν παιχνιδάκι. Μην αγχώνεσαι και να έχεις υπομονή. Θα έλεγα να βρεις  έναν κατάλληλο γυναικολόγο και να ακολουθήσεις τις συμβουλές του, είτε σου προτείνει χειρουργικές ή άλλες παρεμβάσεις, είτε όχι. 

Αχχχχχ τι δύναμη που έδωσες !! Μακάρι να μπορέσουμε να αποκτήσουμε ένα παιδάκι που τόσο θέλουμε !!! Ξέρω ότι αν μείνω έγκυος θα είναι δυσκολη η εγκυμοσύνη..αλλά αυτό δεν με απασχολεί . Θα κάνω ότι πρέπει

 

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Maria1992! said:

Αχχχχχ τι δύναμη που έδωσες !! Μακάρι να μπορέσουμε να αποκτήσουμε ένα παιδάκι που τόσο θέλουμε !!! Ξέρω ότι αν μείνω έγκυος θα είναι δυσκολη η εγκυμοσύνη..αλλά αυτό δεν με απασχολεί . Θα κάνω ότι πρέπει

 

 

Επίσης, έχεις την ηλικία με το μέρος σου, που είναι πολύ σημαντικό. Να έχετε ηρεμία και έναν γυναικολόγο που επίσης να σου εμπνέει ηρεμία, θα έλεγα, και να είναι μεθοδικός. Ό,τι καλύτερο εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

On 13/8/2020 at 6:03 ΜΜ, Maria1992! είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για το θάρρος που μου δίνεις !! Δεν φαντάζεσαι πόσο το έχω ανάγκη !!!!!! Μόνο άσχημα διαβάζω τίποτα θετικό .....φυσιολογικά έμεινες έγκυος ? Η με εξωματικη ??

 

Φυσιολογική σύλληψη!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια έχω Και εγω δίκερη μήτρα και τωρα ειμαι στην 26η βδομάδα.Είναι η πρώτη μου εγκυμοσυνη και ενώ όλα πήγαιναν καλά,εκτός από κάτι αιμορραγίες τις πρωτες βδομαδες,λόγω του σχηματος,χθες που πηγα στο γιατρό μου βρήκε οτι κόντυνε ο τράχηλος στο 2,2 εκ.Μου εδωσε εξτρα προγεστερονη και μου ειπε ξάπλα και οτι εχω πολλές πιθανότητες να γεννήσω πρόωρα και να ελπίζουμε να μη γεννήσω πριν τις 28 βδομάδες γιατι μετά το παιδί θα χει προβλήματα.Ξέρει καμιά αν με παρόμοιο πρόβλημα(Δικερη  και τραχηλος κατω απο 2,5) να γέννησε  μετά τις 30 βδομαδες ?Έχω αγχωθεί πολυ...

Link to comment
Share on other sites

On 5/8/2020 at 12:34 ΜΜ, Maria1992! είπε:

Καλημερα σε όλες ! Κορίτσια είμαι αρκετά αγχωμενη. είμαστε στ 2μηνα προσπαθειών με τον άντρα μου . Είμαι 28 χρόνων κ πρόσφατα ο γυμαικολος Μ είπε ότι έχω τοξοειδής μήτρα.διαβασα στο ίντερνετ ένα σωρό πράγματα κ δεν σταματώ να κλαίω . Προκαλεί στειροτηρα προκαλεί το ένα κ το άλλο. Ποιες από εσάς κάνατε παιδάκια χωρίς διόρθωση χωρις τπτ με τοξοειδή μήτρα 

Ο γιατροσ σου σου προτεινε να κανετε επεμβαση για διορθωση??τι σου ειπε περα απο το οτι ειναι τοξοειδησ??

Εγω ειχα δικερη μητρα κ την διορθωσα με υστεροσκοπηση.ειχα κανει 2πλο χειρουργειο( λαπαροσκοπηση για ινομυωματα κ την υστεροσκοπηση για το σχημα) 

Αλλα εγω τοτε ημουν στα 35..ειχα μια εγκυμοσυνη που ηταν εξωμητριο κ δεν θα ρισκαρα αλλη εγκυμοσυμη..

Θα συνεκτιμησετε ολουσ τουσ παραγοντεσ..κ ειναι βασικο να εμπιστευεσαι φον γιατρο σου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...