Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πρόβλημα με το σύζυγο σε σχέση με τους γονείς του


sevoula

Recommended Posts

πώς να χειριστώ τη στάση του άντρα μου που δεν πήρε χαμπάρι πόσο τον υποτιμούν πόσο τον μειώνουν οι γονείς του με τη συμπεριφορά τους.

έχουν γίνει πολλά.

το πιο πρόσφατο είναι ότι δεν ήρθαν στη βάφτιση της κόρης μας, ενώ πήρε το όνομα της πεθεράς, επειδή δεν με χωνεύουν και επειδή εκπλήρωσα το τάμα μου. όλος ο κόσμος έμαθε τα κατορθώματά μας.

η δε αδερφή του προτίμησε να πάει διακοπές με τον γκόμενο, παρά να παρευρεθεί στη βάφτιση της μοναδικής ανηψιάς της.

τον σύζυγο τον λυπήθηκαν και οι ρέγγες χθες. μόνος του. οι συγγενείς-περιβάλλον του ακολούθησαν τις οδηγίες των πεθερικών και δεν πάτησαν το πόδι τους. τόσο ανεγκέφαλοι.

και μέσα σε όλο το χαμό ο άντρας μου χθες το βράδυ μου είπε ότι ανυπομονεί να πάει να ψωνίσει με τη μάνα του τον εξοπλισμό της μικρής για να την κρατάει στο σπίτι της (εναλλάξ με τη μάνα μου), να μη με βλέπει, όσο δουλεύουμε.

ευγνώμων δηλαδή που η μανούλα του δεν τήρησε την απειλή της να μην κρατάει το παιδί, να πηγαίνουμε στις δουλειές μας.

από Απρίλιο παιδικός. είμαστε μικρά ακόμα.

βγάζετε συμπέρασμα; εγώ δεν την παλεύω. τη μια τον λυπάμαι, την άλλη με λυπάμαι.

σημειωτέον ότι ο πατέρας του με έδιωξε από το σπίτι τους, όταν τους είπα για το τάμα μου και όσα έμαθα ότι έλεγαν πισώπλατα.

έχουν πει πολλά ψέμματα, τον εκμεταλλεύονται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • sevoula

    sevoula 25 δημοσιεύσεις

  • JENIA

    JENIA 9 δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 5 δημοσιεύσεις

  • Niki81

    Niki81 5 δημοσιεύσεις

πώς να χειριστώ τη στάση του άντρα μου που δεν πήρε χαμπάρι πόσο τον υποτιμούν πόσο τον μειώνουν οι γονείς του με τη συμπεριφορά τους.

έχουν γίνει πολλά.

το πιο πρόσφατο είναι ότι δεν ήρθαν στη βάφτιση της κόρης μας, ενώ πήρε το όνομα της πεθεράς, επειδή δεν με χωνεύουν και επειδή εκπλήρωσα το τάμα μου. όλος ο κόσμος έμαθε τα κατορθώματά μας.

η δε αδερφή του προτίμησε να πάει διακοπές με τον γκόμενο, παρά να παρευρεθεί στη βάφτιση της μοναδικής ανηψιάς της.

τον σύζυγο τον λυπήθηκαν και οι ρέγγες χθες. μόνος του. οι συγγενείς-περιβάλλον του ακολούθησαν τις οδηγίες των πεθερικών και δεν πάτησαν το πόδι τους. τόσο ανεγκέφαλοι.

και μέσα σε όλο το χαμό ο άντρας μου χθες το βράδυ μου είπε ότι ανυπομονεί να πάει να ψωνίσει με τη μάνα του τον εξοπλισμό της μικρής για να την κρατάει στο σπίτι της (εναλλάξ με τη μάνα μου), να μη με βλέπει, όσο δουλεύουμε.

ευγνώμων δηλαδή που η μανούλα του δεν τήρησε την απειλή της να μην κρατάει το παιδί, να πηγαίνουμε στις δουλειές μας.

από Απρίλιο παιδικός. είμαστε μικρά ακόμα.

βγάζετε συμπέρασμα; εγώ δεν την παλεύω. τη μια τον λυπάμαι, την άλλη με λυπάμαι.

σημειωτέον ότι ο πατέρας του με έδιωξε από το σπίτι τους, όταν τους είπα για το τάμα μου και όσα έμαθα ότι έλεγαν πισώπλατα.

έχουν πει πολλά ψέμματα, τον εκμεταλλεύονται.

 

σεβούλα ταρακούνα τον!

τουλάχιστον ο δικός μου ξύπνησε και δεν τους κάνει τα χατήρια....

να σου ζήσει η μικρή! πώς την βγάλατε??

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

ειμαστε καλα ?????? δηλαδη για το οτι δεν ηρθαν στη βαφτιση , ο συζηγος σου δεν εχει να πει τιποτα ?

ουτε το ονομα δε θα εβγαζα .....μη τρελαθω.....ααααα, ξυπνα τον γιατι δε σας βλεπω καλα ....

 

συγχιστηκα παλι.......ακουω πεθερα και βγαζω σπυριααααα :evil:

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ αυτοι οι αντρες με την μαμα....ΑΧ!!!!!!!!!

αλλα τοσο μεγαλη χοντραδα και δεν ειπε τπτ???

ισως ξερει και νιωθει ασχημα αλλα δεν θελει να σου πει τιποτα μην τον ζαλιζεις μετα...

για την πεθερα σου δεν εκφραζομαι αστο.........ουτε για την αδερφη του!

Link to comment
Share on other sites

ρε κοριτσακι τι πραγμτα ειναι αυτα?

καλα θες να μου πεις οτι δεν θυμωσε με τους γονεις τους?

δεν ηρθαν και αυτος ολα καλα?

μηπως ουτε ο αντρας σου ηθελε να βγει το ταμα σου?

που αυτο μου φαινεται παρα πολυ τραβηγμενο.. ξυπνα τον κοριτσι μου..

τωρα εχει οικογενεια δικη του, δεν τρεχει πισω απο την "μανουλα"

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε θελουνε και εβγαλες το ονομα της πεθερας σου; Επειδη μια απο τα ιδια και μενα η πεθερα μου, μονο για τον κουνιαδο μου νοιαζεται, δεν ασχολουμαι πλεον καθολου μαζι τους. Εμενα μενει σε αλλη πολη και δεν ερχεται ουτε μια φορα το χρονο για να δει τα εγγονια της.Μονο εμεις παμε αλλα τωρα το εκοψα και αυτο. Μονο η μητερα μου βοηθαει μετα παιδια. Οταν ξεκινησα δουλεια ελεγε πως θα ερθει να βοηθησει γιατι δουλευαμε πολλες φορες τις ιδιες ωρες με τον αντρα μου και δεν ειχα που να αφησω το παιδι και δεν εχει ερθει ουτε μια μερα! Ο αντρας μου ευτυχως εχει καταλαβει τι συμβαινει. Αγορασαμε σπιτι με δανειο (αυτη εχει 3) και εξοχικο, ασε που δεν εφερε ουτε ενα κουτι γλυκα καινουριο σπιτι, το μονο που ειχε να πει ηταν "τι το θελατε τοσο μεγαλο σπιτι, πως θα το πληρωσετε;" Ακομα και στον γαμο μας εκβιαζε οτι δεν θα ερθει. Εχει τσακωθει με ολα τα αδερφια του πεθερου μου και με τα δικα της και οπου να παει (δημοσια υπηρεσια, τραπεζα) φροντιζει να τσακωνεται και μετα παινευεται στους αλλους για αυτο, πραγμα που με εκνευριζει αφανταστα.

2T40p3.pngcIPLp3.png
Link to comment
Share on other sites

πώς να χειριστώ τη στάση του άντρα μου που δεν πήρε χαμπάρι πόσο τον υποτιμούν πόσο τον μειώνουν οι γονείς του με τη συμπεριφορά τους.

έχουν γίνει πολλά.

το πιο πρόσφατο είναι ότι δεν ήρθαν στη βάφτιση της κόρης μας, ενώ πήρε το όνομα της πεθεράς, επειδή δεν με χωνεύουν και επειδή εκπλήρωσα το τάμα μου. όλος ο κόσμος έμαθε τα κατορθώματά μας.

η δε αδερφή του προτίμησε να πάει διακοπές με τον γκόμενο, παρά να παρευρεθεί στη βάφτιση της μοναδικής ανηψιάς της.

τον σύζυγο τον λυπήθηκαν και οι ρέγγες χθες. μόνος του. οι συγγενείς-περιβάλλον του ακολούθησαν τις οδηγίες των πεθερικών και δεν πάτησαν το πόδι τους. τόσο ανεγκέφαλοι.

και μέσα σε όλο το χαμό ο άντρας μου χθες το βράδυ μου είπε ότι ανυπομονεί να πάει να ψωνίσει με τη μάνα του τον εξοπλισμό της μικρής για να την κρατάει στο σπίτι της (εναλλάξ με τη μάνα μου), να μη με βλέπει, όσο δουλεύουμε.

ευγνώμων δηλαδή που η μανούλα του δεν τήρησε την απειλή της να μην κρατάει το παιδί, να πηγαίνουμε στις δουλειές μας.

από Απρίλιο παιδικός. είμαστε μικρά ακόμα.

βγάζετε συμπέρασμα; εγώ δεν την παλεύω. τη μια τον λυπάμαι, την άλλη με λυπάμαι.

σημειωτέον ότι ο πατέρας του με έδιωξε από το σπίτι τους, όταν τους είπα για το τάμα μου και όσα έμαθα ότι έλεγαν πισώπλατα.

έχουν πει πολλά ψέμματα, τον εκμεταλλεύονται.

 

 

Καλά αδιανόητο.... Να μην έρθουν στην βάπτιση της εγγονούλας τους;; Πως βάσταξε η καρδιά τους;; Ντροπή...... Sevoula μην αφήνεις να σου κρατήσουν την κόρη σου. Σα να σου δείχνουν ότι σου κάνουν χάρη...Βρες άλλο τρόπο... μήνες θα έκανα να τους μιλήσω...τι λέω ΧΡΟΝΙΑ.....Ούτε αν αρρώσταινε δεν θα περνούσα να την δώ.....Εξοργιστικό!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να καταλάβω:

Σε βρίζουν πισώπλατα, σε διώχνουν από το σπίτι, παρόλα αυτά δίνεις στην κόρη σου το όνομα της πεθεράς σου :confused: αλλά αυτοί δεν έρχονται στη βάφτιση και μάλιστα παροτρύνουν και το υπόλοιπο σόι τους να κάνει μποϋκοτάζ.:roll:

 

Και παρόλα αυτά συνεχίζετε κανονικά τις σχέσεις μαζί τους και τι ωραία τι καλά θα κρατάνε και το παιδί;

 

Καταρχάς, δεν κατάλαβα γιατί κρατήσανε μανιάτικο αφού τελικά δώσατε το όνομα της πεθεράς στην μικρή σου. Άσχετο, βέβαια, γιατί ακόμα και αν δεν το δίνατε θα ήταν απαράδεκτο από μέρους τους να μην έρθουν στη βάφτιση.

 

Τώρα όμως μετά από αυτή τους τη συμπεριφορά, τους φέρεστε σαν να μην έγινε τίποτα; Στη θέση σου ΔΕΝ θα άφηνα να πάει το παιδί μου εκεί στο μέλλον ούτε για επίσκεψη, όχι για να το κρατάνε. Επίσης, δεν θα τους ξαναμιλούσα η ίδια, ούτε στο τηλεφωνο.

 

Ίσως όχι για πάντα αλλά σίγουρα για αρκετούς μήνες.:wink:

Όπως αυτοί είναι πλέον συγγενείς σου και μπορούν να κάνουν τις γαϊδουριές τους αλλά να παραμένουν παππούδες της μικρής έτσι και εσύ πλέον είσαι συγγενής και μπορείς να κάνεις και τις δικές σου γαϊδουριές, χωρίς να τρέχει και τίποτα.:wink:

 

Γενικότερα πιστεύω ότι οι άνθρωποι καταλαβαίνουν μόνον όταν τους πληρώνεις με το ίδιο νόμισμα και όταν τους μιλάς στη δική τους γλώσσα.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

πώς να χειριστώ τη στάση του άντρα μου που δεν πήρε χαμπάρι πόσο τον υποτιμούν πόσο τον μειώνουν οι γονείς του με τη συμπεριφορά τους.

έχουν γίνει πολλά.

το πιο πρόσφατο είναι ότι δεν ήρθαν στη βάφτιση της κόρης μας, ενώ πήρε το όνομα της πεθεράς, επειδή δεν με χωνεύουν και επειδή εκπλήρωσα το τάμα μου. όλος ο κόσμος έμαθε τα κατορθώματά μας.

η δε αδερφή του προτίμησε να πάει διακοπές με τον γκόμενο, παρά να παρευρεθεί στη βάφτιση της μοναδικής ανηψιάς της.

τον σύζυγο τον λυπήθηκαν και οι ρέγγες χθες. μόνος του. οι συγγενείς-περιβάλλον του ακολούθησαν τις οδηγίες των πεθερικών και δεν πάτησαν το πόδι τους. τόσο ανεγκέφαλοι.

και μέσα σε όλο το χαμό ο άντρας μου χθες το βράδυ μου είπε ότι ανυπομονεί να πάει να ψωνίσει με τη μάνα του τον εξοπλισμό της μικρής για να την κρατάει στο σπίτι της (εναλλάξ με τη μάνα μου), να μη με βλέπει, όσο δουλεύουμε.

ευγνώμων δηλαδή που η μανούλα του δεν τήρησε την απειλή της να μην κρατάει το παιδί, να πηγαίνουμε στις δουλειές μας.

από Απρίλιο παιδικός. είμαστε μικρά ακόμα.

βγάζετε συμπέρασμα; εγώ δεν την παλεύω. τη μια τον λυπάμαι, την άλλη με λυπάμαι.

σημειωτέον ότι ο πατέρας του με έδιωξε από το σπίτι τους, όταν τους είπα για το τάμα μου και όσα έμαθα ότι έλεγαν πισώπλατα.

έχουν πει πολλά ψέμματα, τον εκμεταλλεύονται.

 

Μετά από όλα αυτά έδωσες το όνομα της πεθεράς σου :shock:;

Ο πεθερός σε έδιωξε από το σπίτι :shock:;

Τι πρόβλημα είχαν με το τάμα σου;

Εαν μου έκαναν όλα τα παρά πάνω δεν θα έβλεπαν με δική μου συναίνεση το παιδί μου, μα με τίποτα.

Έχουμε τρελαθεί;

Προσωπικά θα πλήρωνα γυναίκα για να μην χρειαστεί να αφήσω το παιδί μου σε αυτήν την τέρας-πεθερά.

Ο άντρας σου πως τα ανέχεται όλα αυτά;

Δεν τον ενοχλούν;

Προσωπικά θα είχα μεγάλο πρόβλημα και με τον άντρα μου, εαν έβλεπα ότι εθελοτυφλεί.

υγ. βέβαια δεν ξέρω τι τους έχεις πει ή τι τους έχεις κάνει, για να σε μισούν έτσι.

Αλλά όσο και να σε αντιπαθούν, όλο αυτό είναι απαράδεκτο απέναντι στο γιο τους και στο εγγόνι τους.

Link to comment
Share on other sites

ειμαστε καλα ?????? δηλαδη για το οτι δεν ηρθαν στη βαφτιση , ο συζηγος σου δεν εχει να πει τιποτα ?

ουτε το ονομα δε θα εβγαζα .....μη τρελαθω.....ααααα, ξυπνα τον γιατι δε σας βλεπω καλα ....

 

συγχιστηκα παλι.......ακουω πεθερα και βγαζω σπυριααααα :evil:

 

κι εγώ βρε παιδάκι μου!αλλεργία με πιάνει!

Link to comment
Share on other sites

Σεβούλα να χαίρεσαι το μωράκι σου και πάντα καλότυχο. Η συμβουλή μου είναι ας τον να κάνει ότι θέλει με τους δικούς του απλά ότι αφορά το παιδί σου να το αποφασίζεις εσύ και μόνο εσύ και σε όποιον αρέσει. Αν αποφασίσεις να το αφήνεις στην πεθερά σου όσο θα δουλεύεις να τηρεί τις οδηγίες σου και εσύ μόνο και αποκλειστικά εκείνες τις ώρες να της το αφηνεις. Η άλλη επιλογή είναι ο παιδικός. Το δικό μου από 4μιση μηνών σε βρεφικό πήγε και όλα ΟΚ. Εγώ αποφασίζω, εγώ διατάζω, εγώ κτυπιέμαι για τις συνέπειες.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είναι πολύ δύσκολο για πάρα πολλούς ανθρώπους να αποδεχτούν ότι οι ίδιοι τους οι γονείς τους απορρίπτουν και δεν σέβονται τις επιλογές τους, βρίσκοντας ένα εκατομμύριο δικαιολογίες, για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα. Δεν θέλει να παραδεχτεί οτι οι γονείς του είναι άκαρδοι, εγωιστές ακόμα και με τα παιδιά τους. Αλήθεια πώς ήταν οι γονείς του όταν ο σύζυγος ήταν παιδί, εννοώ του έδιναν πραγματικοί αγάπη ή απλώς ηθελαν να φαίνονται καλοί γονείς στο κοινωνικό περιβάλλον;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πώς να χειριστώ τη στάση του άντρα μου που δεν πήρε χαμπάρι πόσο τον υποτιμούν πόσο τον μειώνουν οι γονείς του με τη συμπεριφορά τους.

έχουν γίνει πολλά.

το πιο πρόσφατο είναι ότι δεν ήρθαν στη βάφτιση της κόρης μας, ενώ πήρε το όνομα της πεθεράς, επειδή δεν με χωνεύουν και επειδή εκπλήρωσα το τάμα μου. όλος ο κόσμος έμαθε τα κατορθώματά μας.

η δε αδερφή του προτίμησε να πάει διακοπές με τον γκόμενο, παρά να παρευρεθεί στη βάφτιση της μοναδικής ανηψιάς της.

τον σύζυγο τον λυπήθηκαν και οι ρέγγες χθες. μόνος του. οι συγγενείς-περιβάλλον του ακολούθησαν τις οδηγίες των πεθερικών και δεν πάτησαν το πόδι τους. τόσο ανεγκέφαλοι.

και μέσα σε όλο το χαμό ο άντρας μου χθες το βράδυ μου είπε ότι ανυπομονεί να πάει να ψωνίσει με τη μάνα του τον εξοπλισμό της μικρής για να την κρατάει στο σπίτι της (εναλλάξ με τη μάνα μου), να μη με βλέπει, όσο δουλεύουμε.

ευγνώμων δηλαδή που η μανούλα του δεν τήρησε την απειλή της να μην κρατάει το παιδί, να πηγαίνουμε στις δουλειές μας.

από Απρίλιο παιδικός. είμαστε μικρά ακόμα.

βγάζετε συμπέρασμα; εγώ δεν την παλεύω. τη μια τον λυπάμαι, την άλλη με λυπάμαι.

σημειωτέον ότι ο πατέρας του με έδιωξε από το σπίτι τους, όταν τους είπα για το τάμα μου και όσα έμαθα ότι έλεγαν πισώπλατα.

έχουν πει πολλά ψέμματα, τον εκμεταλλεύονται.

 

Συγνώμη ο άντρας σου μήπως είναι ΤΕΛΙΚΑ στην κοσμάρα του τελείως? Τον λυπάσαι κιόλας αντί να του απαιτήσεις να σε σέβεται γιατί με αυτά που κάνει δείχνει τελικά ότι ούτε και αυτός σε σέβαιται........ και παρεπιπτόντως δεν θα το έδινα το παιδί μου στην πεθερά μου να το κρατάει μετά απο όλα αυτά που να χτύπαγε και αυτή και ο γιός της τον κ..λο τους κάτω........

Link to comment
Share on other sites

σεβουλα,μην το αφησεις να περασει ετσι! εγω την πατησα πολυ ασχημα και λουζομαι τις συνεπειες ακομη...μη δειξεις οτι επιτρεπεις να σου φερονται με αυτο τον τροπο! προφανως εβγαλες διπλο ονομα τη μικρη-και της πεθερας και του ταματος αν καταλαβα καλα?ο σντρας σου διαφωνουσε για κατι τετοιο?

στην τελικη να ξερεις οτι τα ορια αυτος θα τους τα βαλει-αν τα βαλει- οχι εσυ!εσυ προσπαθησε να μη λες πολλα ,να παραμενεις ευγενικη γιατι θα σε πουν και γλωσσου και αυθαδη κι αυτα θα λενε και στους συγγενεις!:evil: προσπαθησε να εξηγησεις στον αντρα σου -οσο γινεται με καλο τροπο-πώς αισθανεσαι και ποσο σημαντικο ειναι για σενα να κανει κατι ωστε να μη γινει χρονια τετοια συμπεριφορα,χωρις να απαιτεις ωστοσο να τσακωθει μαζι τους!

οσο για το παιδι μην εχεις αυταπατες ,θα στο βγαλει ξινο αν δε σε χωνευει,θα κανει του κεφαλιου της,μεγαλωνοντας λιγο μπορει να προσπαθησει να του βαζει και λογια,θα σε κατηγορει στον αντρα σου πως δεν κανεις σωστα το ένα και το αλλο!θες παραδειγματα?εμενα στον πρωτο που με βοηθουσε 2-3 φορες τη βδομαδα,του αρχισε φρουτο χωρις να με ρωτησει,του εδινε φαρμακα απο μονη της,μου εβαλε νομο να μην τον παω στο σταθμο αν θελω να τον παιρνει εστω και σπανια ...για να μην την κολλαει ιωσεις, εβαζε λογο απο το πως θα τον κουρεψουμε μεχρι τι μαρκα γιαουρτι θα του αγορασουμε ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ...τον εμαθε να τη λεει μαμα...

 

οποτε μην τα λυπασαι τα λεφτα,θα βρεις μια γλυκια γυναικα και για τους μηνες που σου απομενουν μεχρι το σταθμο θα κανεις ηρεμα τη δουλεια σου!

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που έχω να σου πώ είναι ότι οι γονείς εκατέρωθεν, τα πεθερικά αν προτιμάς, είτε καλές προθέσεις έχουν είτε όχι, μπορεί να δημιουργήσουν τρομερές τριβές στο ζευγάρι. Είμαι παθόν και ξέρω. Και στην περίπτωση μου δεν ήτανε τα πεθερικά μου, αλλα οι δικοί μου.

 

Το θέμα είναι ότι όσο "κακοί" ή "καλοί" είναι οι εκάστοτε γονείς το όλο θέμα πέφτει στους ώμους του ζευγαριού. Αυτό που οφείλετε να κάνετε σαν ζευγάρι, είναι να ξεκαθαρίστε μεταξύ σας την κατάσταση. Πές του την πραγματική διάσταση του θέματος, και δείξε του πόσο σε επηρεάζει αυτό το πράγμα. Εξήγησε του πόσο έντονη ειναι η κατάσταση. Αν δεν έχετε πλήρη κατανόηση ο ένας για τον άλλο ή αν προσπαθείτε να κατευνάζετε καταστάσεις θα έχετε πρόβλημα. Όπως σου είπα είμαι παθόν σε τεράστιο βαθμό απο αυτό το θέμα.

 

Αυτό όμως που θα σου πώ επίσης, και μιλάω πολύ σοβαρα, είναι να έχεις και εσύ ξεκάθαρη θέση στον άντρα σου ώς προς τα πεθερικά σου. Να ξέρει τι νιώθεις γι'αυτούς και τι νιώθεις γι'αυτόν, και να μην μπερδεύεις τον άντρα σου με τα πεθερικά σου. Μην προσπαθείς να δείξεις ότι τα πας καλά μαζί τους για να μην τον στεναχωρήσεις, και τελικά να βγαίνει η αντίδραση σου ώς προς αυτόν.

 

Καλό κουράγιο και σε εσένα και στον άντρα σου! Να ξέρεις ότι ένα παιδάκι που μεγαλώνει έχει πολύ μεγαλύτερη ανάγκη να έχει δύο αγαπημένους γονείς, παρά την γιαγιά και τον παππού και τη θεία...

Link to comment
Share on other sites

sevoula,να σου ζησει το κοριτσοπουλο σου και να χαιρεται το ονοματακι του!!

μην σκας...απλα,δεν θα στειλεις εκει το παιδι σου.

μα με τιποτε ομως!

εχουν και απαιτησεις οι αμορφωτοι(ναι,ναι να βρασω τα πτυχια τους που μαλλον εχουν)

βρες γυναικα για το παιδι ή εναν καλο παιδικο σταθμο...καλυτερα απο το να πεσει στα χερια της γιαγιας που ουτε στα βαφτισια του δεν πηγε!!

ανθρωποι χωρις ανιδιοτελη αγαπη για τα παιδια τους και τα εγγονια τους δεν αξιζουν κανεναν σεβασμο και καμια στιγμη μαζι τους.

Link to comment
Share on other sites

μηπως να ξεκινησεις να φωναζεις την κοριτσαρα σου με το 2ο ονομα (του ταματος) που την βαφτισατε?????

 

 

αν δεν ερχοτανε η δικια μου πεθερα 'πεθερος στη βαφτιση του μωρου μου δε ξερω κ εγω τι θα εκανα....

ειλικρινα θα γινοτανε καταρχην ενας αμεσος κ προσωπο με προσωπο καυγας ...στα ισα κ τσεκουρατα ...

:γιατι δεν ηρθατε???

μα πως ειναι δυνατον?

τωρα μη περιμενετε κ πολλα απο μενα μετα απο αυτο !!!!

 

 

κοκ κοκ κοκ

Link to comment
Share on other sites

την κόρη μας την βαφτίσαμε Παναγιώτα Χρυσοβαλάντου.

το τάμα μου το γνώριζαν και το αποδέχτηκαν όλοι "Ειρήνη Χρυσοβαλάντου" από πριν. ο άντρας μου και η πεθερά μου από τις πρώτες μέρες γνωριμίας. όπως και ο πεθερός.

έχουν γίνει πολλά. ποτέ δεν παραδέχτηκε τα σφάλματα της μάνας του. για τον πατέρα του παραδεχόταν εν μέρει τα σφάλματά του. ποτέ για τη μάνα του, ενώ ο ίδιος μου μετέφερε τα λόγια της. μετά έπεφτε άρνηση, κοινώς ανακαλούσε τα ίδια του τα λόγια.

η δική μου πεποίθηση είναι ότι πρέπει να ταρακουνηθεί, αλλά πώς; όχι με εκβιασμούς και σταριλίκια. αυτά του τα κάνουν οι γονείς του.

εγώ του πρότεινα σήμερα που ζήτησαν τη μικρή να την δουν, να της βάλω φόρεμα που έχει πάρει η πεθερά, την ταυτότητα που της αγόρασαν με το Παναγιώτα και την πρόσκλησή μου για τραπέζι την Κυριακή. είπα στον άντρα μου να της πει της όρκας να έρθει το πρωί στην εκκλησία, της μην πω τίποτα..., να κοινωνήσει την μικρή.

αν δεν.., ξανά πρόβλημά τους. ελπίζω να τα μετρήσει ο αγαπούλης μου, στον οποίο έχω πει, παλαιότερα σε νηφάλια στιγμή, ότι τους σιχαίνομαι και ντρέπομαι που τον γέννησαν, αλλά για χάρη του μπορώ να είμαι τυπική μαζί τους.

δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα άλλο. έχετε καμία ιδέα;

8 μήνες είναι, θα περάσουν μέχρι τον παιδικό.

Link to comment
Share on other sites

σεβούλα εγώ είμαι Χρυσοβαλαντάκι!

τότε, σε αγαπάω! είσαι αδερφούλα μου! θα ήμουν κι εγώ, αλλά το άλλαξε η μάνα μου για χάρη της γιαγιάς του πατέρα μου!;)

να την χαίρεσαι και μην σκας...

διάβασες το δικό μου θέμα??

δεν πρόλαβα καρδιά μου. χθες ήμουν κάπως. πρώτη μέρα στο γραφείο, μετά τα ντράβαλα! θα το διαβάσω όμως από την αρχή.

και εσύ πεθερόπληκτη να υποθέσω; δεν με χαλάει αυτό, αλλά η στάση του άντρα μου που δεν ξέρω πώς να την διαχειριστώ. με φρικάρει!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...