Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΜΙΛΗΣΩ ΣΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ


culte

Recommended Posts

χμμμ...κατι καλο ειπε το φυστικακι παραπανω!

 

εγω παντως αν μου το εκανε αυτο η πεθερα μου θα της απαντουσα με ψυχραιμο τροπο,οτι την εχει αναγκη και η εγγονη της,η κορη σου εν προκειμενω που δεν την βλεπει σχεδον καθολου!καλα να μην σου πω το τι θα ακουγε αν το εκανε σε καποιον απο εμας η μανα μου.

και ναι,ειναι σημαντικο να εξοικειωνονται τα παιδακια με τους παπουδες-γιαγιαδες.

κι απορω,,,δεν λαχταραει να δει το εγγονακι της,δεν της εχει λειψει???

εκεινη χανει!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Είχε βγάλει ήδη εισητήριο και για το άλλο εγγονάκι. Είχαν πει ήδη στο παιδάκι ότι θα πάει στην Αθήνα στην ξαδέλφη του που έχει γενέθλια και θα κόψουν τούρτα. Πώς θα του πουν μετά όχι δεν πας, ακυρώνουμε το εισητήριό σου και θα πάει μόνο η γιαγιά;

 

Όταν ο άντρας σου της είπε να μην φέρει μαζί της το μικρό ουσιαστικά την έβαλε να διαλέξει, είναι άσχημο αυτό και άδικο για το άλλο παιδάκι, οπότε η γιαγιά πήρε το μέρος του.

βρε ζετα συγνωμη δηλαδη αλλα ποιον ρωτησε και με ποιον συνενοηθηκε για ολα αυτα?

επειδη ειναι συγκενης αποφασιζει εκεινη ποιον θα φιλοξενησουν και ποιον οχι?πρεπει να μαθει να σεβεται η συγκεκριμενη κυρια!

Link to comment
Share on other sites

καλή μου culte, δεν βλέπω κακία ή εγωισμό στη γιαγιά.να τα συμβιβάσει θέλει η γυναίκα. αν κατάλαβα καλά, είναι παλαιάς κοπής γιαγιά που η καρδιά της είναι μπαχτσές, τους χωράει όλους.

λάθος είναι και η στάση του άντρα σου. πώς μπόρεσε να βάλει τέτοιο δίλημμα σε μια γιαγιά. ποιό δάχτυλο σε πονάει περισσότερο, αν σου το κόψουν; όλα το ίδιο γλυκιά μου. η γιαγιά είναι κυρία!

ο κουνιάδος, η κουνιάδα απαράδεκτοι. να μην πάρουν ένα τηλέφωνο.

το παιδάκι τους μια χαρά θα βοηθούσε τη γιαγιά, θα γνώριζε την ξαδέρφη. η γιαγιά θα ήταν πλήρης. έλα στη θέση της και επέλεξε εσύ. ποιόν να κάνει καλά; τις νύφες, τα παιδιά της, τα εγγόνια; όλους θέλει να σας έχει καλά, ικανοποιημένους!

βλακεία βλέπω στον πεθερό.

το ότι εντέλει δεν έρχεται, το κατανοώ. μπορεί και να της το επέβαλαν η συνυφάδα σου και ο κουνιάδος σου. δεν το ξέρεις. μην βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα.

λάθος είναι ο άντρας σου, κι αν υποστηρίξεις τώρα τη μάνα του, θα το βρεις μπροστά σου το καλό. στη θέση σου θα έπαιρνα τηλέφωνο στην πεθερά να έρθει με το εγγονάκι. αν δεν έρθει, το βάρος έίναι όλο δικό της και εσύ ΚΥΡΙΑ!

ξέρεις χρυσοβαλαντάκι μου εσύ. όλα εδώ πληρώνονται.

κατά τα άλλα, φυστικάκι μου συμφωνώ με τον τρόπο που σκέφτεσαι, όπως και με πολλά κορίτσια που έγραψαν, για το ότι πρέπει να δίνουμε βάση στα συναισθήματα του άντρα μας. ισορροπίες χωρίς δώσιμο δεν υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

ρε σεβούλα και εγώ το σκέφτηκα...

αλλά να πάρω και να μην το πω στον άντρα μου?

και άμα μου πει πάλι όχι δεν έρχομαι να συγχιστώ περισσότερο??

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

την πήρε ο άντρας μου πριν από λίγο και της τα είπε μαζεμένα όλα..

 

οτι ήταν λάθος της που δεν μας πήρε τηλέφωνο, ότι εντάξει ας έχουμε ευθύνη να φέρει το παιδάκι...

ότι ο παπούς είναι τελειως off ...ότι θα έπρεπε να λαχταράνε να δούνε το εγγόνι τους και όχι να τους παρακαλάμε...

και άλλα τέτοια...

 

εκείνη ανένδοτη, γιατι λέει άμα έρθει θα της έχουμε μούτρα...

 

οπότε κορίτσια το θέμα τελειώνει εδώ...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λυπάμαι για την κατάληξη.μήπως να την έπαιρνες εσύ τηλέφωνο αύριο να της μιλήσεις όμορφα να έρθει;γιατί για να λέει "άμα θα έρθει, φοβάται ότι θα έχετε μούτρα" άρα θέλει η γυναίκα να έρθει. λέω εγώ τώρα. εσείς ξέρετε καλύτερα.φιλιά πολλά στη Ζωίτσα!

Link to comment
Share on other sites

ο άντρας μου μου είπε να μην ανακατευτώ καθόλου...και έτσι θα κάνω...

 

το μόνο ανακάτεμά μου είστε εσείς εδώ, που λέω τον πόνο μου...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

να σου πω την αληθεια εχω διαβασει λιγο απόλα τα μνματα ,εμενα η γνωμη μου ειναι οτι το παρατραβηξατε λιγο εσυ και ο συζηξ το θεμα χωρις ιδιαιτερο λογο.σιγουρα η γιαγια δε φταιει και εκεινη θα εχει πικραθει αυτη τη στιγμη.εγω καταλαβα οτι μεσω της γιαγιας ο αντρας σου ξεσπασε τα απωθυμενα που ειχε για τον αδερφο του.δεν ειναι κακο που εκεινοι εχουν βοηθεια και εσεις οχι.και το γεγονος οτι θα εφερνε και το αλλο παιδακι οκ επρεπε ο αδερφος του να τον παρει τηλ και οχι να το μαθετε ετσι αλλα δε νομιζω οτι θα ηταν και τραγικο να δειτε το ανηψακι σας.

θα μπορουσατε να κανετε μια υποχωρηση και αν θελατε βοηθεια για ξεκουραση και καμια βολτιτσα να κανονιζατε ειλικρινα με τη πεθερα να εθρει καποια στιγμη το χειμωνα που δε θα εχει αλλες υποχρεωσεις να σας βοηθησει.η γυναικα καταλαβε οτι θα ερθει για τα γενεθλια οποτε θα εφερνε και το ξαδερφακι.που να ξερει οτι εσεις ειχατε σκοπο να αδραξετε την ευκαιρια και να κανατε και καμια τσαρκα;

το θεμα του πεθερου το αφηνω ασχολιαστο,ειμαι ανθρωπος που σεβομαι τα παθη και τα χομπι των αλλων.

sorry αλλα δε νομιζω οτι ουσιαστικα σε πειραξε που λυπηθηκε ο συζηξ αλλα πιο πολυ με ολο αυτο το θεμα θελατε και οι δυο σας να πειτε οτι ειχατε μεσα σας.

εσεις πρεπει να διορθωσετε τωρα τα πραγματα,δε το χειριστηκατε σωστα και τωρα εσεις θα ειστε οι κακοι και περιεργοι.

με ολη μου τη συμπαθεια;)

Link to comment
Share on other sites

Τιγράκι έχεις εξ'ολοκλήρου άδικο...

εμείς δεν έχουμε κανένα απωθημένο...

πέρυσι μου είμαστε στη Μυτιλήνη πέρναμε το ανηψάκι και βγαίναμε βόλτες και ας μας είχαν γραμμένους εμάς..

ζητήσαμε παρκοκρέβατο για τη Ζωίτσα, δεν μπορούσαν να το κατεβάσουν από το πατάρι (δεν είχαν γεννηθεί τα δίδυμα ακόμη) τρέχαμε και αγοράζαμε πέρυσι εμείς....

 

επίσης έχω στείλει σακούλες με ρουχαλάκια για την μικρούλα που δεν τα φοράει η Ζωίτσα και δεν μας έχουν πάρει ούτε για ευχαριστώ..

αλλά πάλι λέω τα παιδάκια δεν φταίνε σε τίποτα....

 

δεν γίνεται όμως να είσαι πάντα το κορόϊδο...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

βρε ζετα συγνωμη δηλαδη αλλα ποιον ρωτησε και με ποιον συνενοηθηκε για ολα αυτα?

επειδη ειναι συγκενης αποφασιζει εκεινη ποιον θα φιλοξενησουν και ποιον οχι?πρεπει να μαθει να σεβεται η συγκεκριμενη κυρια!

Ελένη, όταν είναι τόσο στενοί συγγενείς, το "πρωτόκολλο" δεν εφαρμόζεται. Τουλάχιστον στη δική μου οικογένεια γιατί ο καθένας μας απαντά με βάση τα βιώματά του. Εγώ βλέπω ότι είναι ένα παιδικό πάρτυ γενεθλίων. Τι πιο φυσικό να έρθει και το ξαδερφάκι. Το λάθος είναι ότι τα αδέρφια δεν μιλιούνται μεταξύ τους, ίσως η γιαγιά να το είδε σαν ευκαιρία να τους επανασυνδέσει. Και η άλλη πλευρά έδειξε να τους εμπιστεύεται να φιλοξενήσουν το παιδί, το θεωρώ περισσότερο δείγμα καλής θέλησης, παρά δολοπλόκο σχέδιο για να χαλάσουν τις σχέσεις με τη γιαγιά. Δεν νομίζω ότι η γιαγιά δεν σέβεται, το εγγόνι της θα έφερνε, όχι πέντε φίλες της να κάνουνε σόπινγκ.

Τώρα καλύτερα να το αφήσετε να ξεθυμάνει και να μην κρατάτε μούτρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε Ζέττα μου άμα είναι δείγμα καλής θέλησης όπως λες, γιατί δεν πας παίρνουν ένα τηλ για ευχαριστώ για τα ρουχαλάκια??

το πάτημα τους το έχουμε δώσει...

 

επίσης ο κουνιάδος μου κάθε δίμηνο έρχεται Αθήνα για τη δουλειά του...

γιατί δεν παίρνει ένα τηλέφωνο να ερθει να δει την ανηψούλα του??

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

βρε Ζέττα μου άμα είναι δείγμα καλής θέλησης όπως λες, γιατί δεν πας παίρνουν ένα τηλ για ευχαριστώ για τα ρουχαλάκια??

το πάτημα τους το έχουμε δώσει...

 

επίσης ο κουνιάδος μου κάθε δίμηνο έρχεται Αθήνα για τη δουλειά του...

γιατί δεν παίρνει ένα τηλέφωνο να ερθει να δει την ανηψούλα του??

 

Δεν ξέρω... Κυμαίνεται από το να είναι γαϊδούρι, μέχρι το να μην προλαβαίνει ή να ντρέπεται ή να μην έχει το θάρρος, άμα έχουν προηγηθεί διάφορα. Μπορεί να έχετε και απόλυτο δίκιο, εσείς ξέρετε πρόσωπα και καταστάσεις.

Απ' την άλλη όμως, όταν δεν υπάρχουν μεγάλα προβλήματα και η ζωή κυλάει ομαλά, είναι κρίμα να δημιουργούμε από μόνοι μας θέματα.

Εσύ από μόνη σου έχεις κρατήσει καλή στάση ως τώρα, αφού δεν ανακατεύτηκες, ο άντρας σου ό,τι κι αν είπαν, είναι οι γονείς του και θα τα ξαναβρούν.

Πάντως εγώ θα της ξαναμίλαγα και θα ήμουν κι ευγενική.

 

Μόνο με τη δικιά μου πεθερά δεν είμαι καλή νύφη...:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τί συζητάμε. Με ξαδελφάκι ή χωρίς, με τρένο ή με τα πόδια η γιαγιά και ο παππους έπρεπε να παραβρεθούν στα γενέθλια της Ζωίτσας. Ολα τα υπόλοιπα είναι άλλα ντάλα.

 

Τι παει να πει δηλ οτι δεν έρχεται γιατί θα έχετε μούτρα???? Στην τελική δεν έρχεται για εσάς, για το εγγόνι της θα έρθει.

 

Καλά έκανε και της τα έχωσε ο άντρας σου. Ε μα πια, όλα έχουν κάποια όρια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...