Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΩΣ ΝΑ ΧΕΙΡΙΣΤΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ????


Recommended Posts

λοιπον ενεργοποιουμαι ξανα σαν μελος που ειχε χαθει καιρο...

η τωρινη μου καθημερινοτητα εχει ως εξης (για να σας βαλω στο θεμα)

πριν ενα χρονο και κατι μετακομισα με την οικογενεια μου στα πεθερικα μου για να φτιαξουμε το δικο μας σπιτι καθως τα οικονομικα δεν εφταναν και για το ενοικιο

προεκυψε η ασθενεια της πεθερας μου και δυστυχως τη χασαμε

συνεχιζουμε να μενουμε με τον πεθερο μου μεχρι να τελειωσει το σπιτι που φτιαχνουμε και υπολογιζουμε να τελειωσει περιπου το επομενο καλοκαιρι

ωστοσο εκτος απο τα προβληματα που αντιμετωπιζουμε λογω συγκατοικησης υπαρχει ενα τεραστιο προβλημα που δημιουργειται λογω της "αναισθησιας "της κουνιαδας μου και δεν ξερω πως να το χειριστω τελικα

ουτως ή αλλως απο την αρχη της συγκατοικησης με την ανοχη ολων η κουνιαδα μου στην κυριολεξια ξεφορτωνε τα παιδια της (2 παιδια 12 ετων ) στα πεθερικα μου για ωρες ολοκληρες με αποτελεσμα τελικα να συγκατοικουμε 8 ατομα σε ενα σπιτι με ολα τα προβληματα που συνεπαγεται αυτο

τωρα ομως μετα το θανατο της πεθερας μου ολα τα εξοδα εχουν πεσει σεμενα (ενω στην αρχη δια 2 ,ουτε καν δια 3 μην ρωτησετε :evil:) αφου ο πεθερος μου δεν εχει κανενα εισοδημα

καθε μερα 7 ατομα τρωμε και πινουμε απο μια τσεπη και μαλιστα μια τσεπη που μεδυσκολια μενουν 200 ευρω το μηνα για σουπερ μαρκετ

τα παιδακια μου στερουνται πολλα πραγματα λογω αυτης της καταστασης κι εγω πολλες φορες μενω νηστικη για να μην τα στερω

η κουνιαδα μου φυσικα δεν εχει μπει ποτε στον κοπο να παρει κατι για το σπιτι το θεωρει δεδομενο και κανεις δεν της εχει πει κατι γιαυτο

σημερα 3 μηνες μετα το θανατο της πεθερας μου ειπα στον αντρα μου οτι δεν ανεχομαι αλλο να στερουνται τα παιδια μου και η αδερφη του να κανει τη ζωη της στη δικη μου πλατη (το λεω αυτο γιατι δεν εχει μειωσει τα ψωνια και τις βολτες της )

μιλησε στον πατερα του και του ειπε οτι δεν το συζηταει καθολου για τα παιδια δεν κανει καμια συζητηση με την κορη του οτι εχουμε θα τρωμε :evil:

ακουσον ακουσον

ο αντρας μου ενω εχει πει πως θα της μιλησει δυσκολευεται γιατι φοβαται οτι θα φανει οτι δε θελουμε τα παιδια ενω δεν ειναι ετσι

ειμαι σε πολυ δυσκολη κατασταση

τι να κανω????

Χ 6/9/2004 Μ 18/7/2006

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτή η κατάσταση είναι παράλογη. Τι θα πει στερούνται τα παιδιά σου για τα παιδιά τρίτων, ακόμη και για τα ξαδέρφια τους. Και πως το ανέχεται ο άντρας σου αυτό? Αν δεν μιλήσει αυτός να μιλήσεις εσύ!!! Αυτά τα πράγματα είναι εξωφρενικά.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε Ελενακι ,τι να πω .......................

τοσο καιρο ηταν αυτη η ιστορια με τα πεθερικα σου ,μετα ηρθε η ξαφνικη αρρωστια της ,μετα ο θανατος πιστευα πως καποιοι ανθρωποι και καταστασεις θα ειχαν αλλαξει εκει μεσα,αλλα δυστηχως δεν εγινε.

 

Καλα ο πεθερο σου γιατι δεν εχει καποιο εισοδημα?δεν μπορει να βοηθησει?στο κατω κατω εγγονια του ειναι και το μονο σιγουρο ειναι τωρα που εφυγε και η γυναικα του τα θελει ακομα περισσοτερο κοντα του για να ξεχνιετε οποτε αυτα θα τα θεωρει ¨μικρα¨

 

Τωρα εσυ δυστηχως δεν μπορεις να κανεις και πολλα παρα μονο να μηλησεις στον αντρα σου και εκεινος να μηλησει με ομορφο τροπο στην αδελφη του.Τουλαχιστον εφοσον τρωνε και αυτοι εκει να ψωνιζουν τις μισες μερες της εβδομαδας και να μοιραζονται καπως τα εξοδα.

Βεβαια ξερω οτι για την κουνιαδα σου απ¨οτι θυμαμαι ειναι ψηλα γραμματα αυτα και μαλλον απο το ενα αυτι θα μπουν και απο το αλλο θα βγουν.

 

Ελενακι μηπως κοριτσακι μου να αρχιζεις να σκεφτεσε την λυση να νοικιασετε καμια φθηνη γκαρσονιερα προσωρινα και να πατε εκει μπας και ηρεμησετε λιγακι.Ποσα να αντεξεις ακομα βρε κοριτσακι μου η ψυχικη σου υγεια.Αυτα που περνας εδω και τοσο καιρο δεν αξιζουν για κανενα χρηματικο ποσο.

Τουλαχιστον εκει θα ειστε μεν στριμογμενα ,προσωρινα βεβαια ,αλλα τουλαχιστον θα ειστε μονοι σας και θα ηρεμησετε.

Link to comment
Share on other sites

η κουνιαδα μου φυσικα δεν εχει μπει ποτε στον κοπο να παρει κατι για το σπιτι το θεωρει δεδομενο και κανεις δεν της εχει πει κατι γιαυτο

σημερα 3 μηνες μετα το θανατο της πεθερας μου ειπα στον αντρα μου οτι δεν ανεχομαι αλλο να στερουνται τα παιδια μου και η αδερφη του να κανει τη ζωη της στη δικη μου πλατη (το λεω αυτο γιατι δεν εχει μειωσει τα ψωνια και τις βολτες της )

μιλησε στον πατερα του και του ειπε οτι δεν το συζηταει καθολου για τα παιδια δεν κανει καμια συζητηση με την κορη του οτι εχουμε θα τρωμε :evil:

ακουσον ακουσον

ο αντρας μου ενω εχει πει πως θα της μιλησει δυσκολευεται γιατι φοβαται οτι θα φανει οτι δε θελουμε τα παιδια ενω δεν ειναι ετσι

ειμαι σε πολυ δυσκολη κατασταση

τι να κανω????

 

Πολύ μπέρδεμα βρε παιδί μου......

Κατ'αρχας η κουνιάδα κοιτάει την πάρτη της και καλά κάνει αφού κανείς δεν της λέει τίποτα.

Δεύτερον ο άντρας σου γιατί το συζήτησε πρώτα με τον πατέρα του?? Για να πάρει την άδεια?? Το συζητήσατε μεταξύ σας, αυτό φτάνει, έπρεπε να το πει κατ'ευθείαν στην αδερφή του.

Το ότι έχουμε θα τρώμε το λέει ο πεθερος εκ του ασφαλούς, γιατί έχει και τρώει....

Το να μην τρως για να μη στερεις από τα παιδιά σου και να τρώνε οι υπόλοιποι, πάλι κουλό.....

Κάτι δεν πάει καλά.......σε έχουν βρει τοσο κοροιδο βρε παιδί μου?? Τί να πω??? πότε προλαβαίνεις και δουλευεις και κρατας και το σπίτι για τόσα άτομα??? Αφώνη:shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παρε την κατασταση στα χερια σου γιατι να μαγειρευεις για 7 ???? μαγειρεψε ακριβως αυτα που θα φατε εσεις π.χ 5 μπριζολες κ πες της βρε τι κριμα στεναχωρηθηκα που δεν ειχα περισσιο φαγητο για τα μικρα. αλλη φορα ρωτα με αν εχω αλλιως να στελνεις κατι εσυ!!!!! Ή ΑΧ ΔΕΝ προλαβαινω μηπως μαγειρεψες κατι εσυ να σου στειλω κ τα δικα μου??? η γαιδουριά θελει γαιδουριά. μην το ανεχτεις αλλο. ΑΝΤΕ με αυτες τις κουνιαδες.....

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Πωπω μπλεξιμο...:confused: Και ξερεις ποιο ειναι το χειροτερο? Οτι απο την στιγμη που δεν εχει ο πεθερος εισοδημα οταν πατε στο σπιτι σας θα πεθανει απο την πεινα? Οχι , μαλλον θα ερθει μαζι σας και μαζι και τα ανηψια.:mad: Εκτος κι αν τον στειλεις στην κουνιαδα σου. :twisted: Καλα μιλαμε για γαιδουριά. Δεν ειναι μονο η φασαρια να εχεις τοσα παιδια στο σπιτι , ειναι και το οικονομικο. Μια χαρα τα βολεψε η κουνιαδουλα σου.:roll:

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

ποσο σπαστικο ειναι καποιοι να παιρνουν τοσες ευθυνες κ να φροντιζουν για ολους κ...καποιοι αλλοι να καλοπερνανε κ να επιβαρυνουν!!!η κουνιαδα σου ειναι Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Η!!!:evil:τρωνε κ πεινουν κ δεν δινουν το κατιτις να διευκολυνουν λιγο τα πραγματα??αυτο ειναι γαιδουρια κ μπορω να πω οτι μου κανει για ''παρτακιας'' η κυρια!!πρεπει να ειναι πολυ δυσκολο για σενα να στερεισαι κ συ κ τα παιδια σου για να καλοπερνανε αλλοι...τοση αδικια πρεπει να σε πνιγει!!:confused:

ε μα δεν γινεται η μια να παλευει κ να θυσιαζεται να μην λειψει τιποτα...κ η αλλη να πινει,να τρωει κ να βολταρει...μεγαλη αδικια...:evil::evil:

ενταξει ο πεθερος σου αφου δεν εχει εισοδημα,δεν μπορει να κανει τιποτα να βοηθησει...αλλα πρεπει τουλαχιστον να βαλει μια ταξη μεσα στο σπιτι κ να μιλησει στη κουνιαδα σου!!αν κ δυσκολο το βλεπω,οπως επισης μου φαινεται απιθανο να ιδρωσει τ'αυτακι της...θα το παιζει παρεξηγημενη μετα!!

αυτα ειναι θεμα χαρακτηρα....απο μονη της πρεπει να το καταλαβει κ να αναλαβει ευθυνες!!

αμα σκεφτεις ποσα χαλας για ολους μαζι....καλυτερα να συνεχιζες να μενεις με ενοικιο.....ο πεθερος σου ομως τι θα κανει αν φυγετε???:confused:

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

μανούλα ελένη δεν γνωρίζω τίποτα για το ιστορικο σου μ' αυτούς τους ανθρώπους αλλά εμένα μου φαίνεται σαν ο πεθερός σου και η κουνιάδα σου να απαιτούν από σας κάποια πράγματα σαν ανταπόδοση της φιλοξενίας που σας κάνουν και του γεγονότος ας πούμε ότι γλιτώνετε το νοίκι με το να μένετε στο πατρικό του άντρα σου.

 

Φυσικά και δεν συμφωνώ με αυτή τη λογική, απλά φαίνεται από αυτά που περιγράφεις ότι αυτοί έτσι το βλέπουν. Και σε ρωτώ: τα χρήματα που γλιτώνετε από το ενοίκιο είναι περισσότερα από αυτά που ξοδεύετε για να συντηρείτε τα έξτρα μέλη της οικογένειας συνυπολογισμένου και του χρόνου που καταναλώνεις και του κόπου σου; Βάλτε τα σε μια ζυγαριά και αν σας συμφέρει καλύτερα, νοικιάστε προσωρινά ένα σπιτάκι να μείνετε και αφήστε όλη αυτή την κατάσταση πίσω σας.:wink:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

δεν ξερω τι ιστορικο εχεις με τους συγγενεις του ανδρα σου,παντως εγω θα εκοβα το φαι απ τον πεθερο για να φανε τα εγγονακια του!!στα παιδια μου δεν θα στερουσα τιποτα..για κανεναν λογο και θα επεμενα να μιλησει ο ανδρας μου οπωσδηποτε στην αδερφη του..δεν καταλαβα γιατι να βγεις εσυ η κακια της υποθεσης?αλλωστε τον αδερφο-παιδι τους θα τον συγχωρησουν την νυφη ΠΟΤΕ!! 5-4 χρονων να στερουνται φαι?αν ειναι ποτε δυνατον..εγω ισως να εβαζα και μικροτερη μεριδα στα παιδια τη να γυρισουν πεινασμενα στη μαμα τους κι αμα ερχοταν και μου ζητησει τον λογο θα της ελεγα τοσα εχω τοσα κανω..αλλωστε οσο και να τα αγαπαας δεν ειναι δικα σου δοξα το Θεο εχουν μητερα που μπορει να τα μεγαλωσει..κι αν ο αντρας φοβαται να μιλησει στην αδερφη του,να μιλησει στον γαμπρο του..ισως να ειμαι λιγο ψυχρη αλλα επειδη τα περασε η μητερα μου αυτα,τετοια αντιμετωπιση θελουν..οσο εισαι καλη και ειλικρινης θα διαιωνιζεται το κακο..γινε λιγο πιο "υπουλη"..κανε πραγματα πισω απ την πλατη τους και μπροστα τους με το χαμογελο και την καλοσυνη..και αν εσυ δεν τρως δεν εισαι σε καλη κατασταση ποιος θα μεγαλωσει αυτα τα 4 παιδια?γιατι απ οτι καταλαβα και τα 4 εσυ τα μεγαλωνεις..κι ενα ο πεθερος σου 5!!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αναρρωτιεμαι πως διαμορφωνεται τωρα το σκηνικο, που πεθανε η πεθερα σου...

 

Αν ο πεθερος δεν εχει κανενα εισοδημα, εσεις θα φυγετε στο ενο σπιτι οταν χτιστει και θα τον αφησετε πισω, η θα ερθει μαζι σας και θα ακολουθησουν και τα ανηψια σας? Δεν ξερω δλδ κατα ποσο ειναι λυση να πατε να μεινετε σε αλλο σπιτι.

 

Καταλαβαινω οτι ο αντρας σου δεν θα θελει να ρθει σε δυσκολη θεση απεναντι στον πατερα του και στην αδερφη του και συμφωνω οτι δεν θα πρεπε να ανακατεψει τον πατερα του. Θα επρεπε να μιλησει στην αδερφη και να της πει οτι χρειαζεται να συμβαλει οικονομικα αν θελει να της ταιζετε καθημερινα τα παιδια.

 

Εγω δυο τινα βλεπω.

 

Ειτε πιανεις εσυ τη κουνιαδα και της λες οτι θα χρειαστει η συμβολη της οικονομικα στο θεμα του φαγητου, γιατι δεν τα βγαζετε περα, αλλιως να παψει να τα παρκαρει (εσυ θα της το πεις με ωραιο τροπο κι ευγενικα, δεν λες κατι παραλογο, ζητα της να συνεισφερει). Συμφωνω οτι δεν πρεπει να γινεις εσυ η κακια αλλα το θεμα ειναι πως οι αντρες ειναι κοτες αρα πρεπει να καθαρισεις εσυ - παντα με ωραιο τροπο.Ρωτα πχ αν θα ερθουν και αυριο τα παιδια και πες της οτι αν θελει να φανε κατι ιδιαιτερο, πχ κρεας ας στειλει μερικες μπριζολες, ας κανει τα ταδε ψωνια, γιατι ειστε υποχρεωμενοι σε περικοπες και μονο μακαρονια μπορεις να τους κανεις.

 

Ειτε θα αρχισεις αιματηρες οικονομιες στους δυο αντρες της οικογενειας αρχικα και επειτα στα παιδια (οσο κι αν δεν μου αρεσει αυτο και δεν φταινε τα ιδια, δεν γινεται να σε εκμεταλευεται η μανα τους). Αφου οι αντρες το παιζουν υπερανω θα τους κοψεις το κρεας...θα πεις δεν φθανει γι αυτους, πως εχεις μονο για τα παιδια. Θα κοψεις κι αλλα εξοδα που κανεις για αυτους. ΔΕΝ ΘΑ ΚΟΨΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ!

 

Και θα μπορουσες να ταιζεις τα παιδια με μικροτερες μεριδες, με καποιο τροπο δλδ να καταλαβει η κουνιαδα οτι υπαρχει θεμα με το φαγητο.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη κιόλας αλλά νομίζω πως γίνεστε λίγο σκληρές με τον πεθερό. Στην τελική ο άνθρωπος μπορεί να μην έχει εισόδημα αλλά έχει προσφέρει το σπίτι του ο άνθρωπος για μια τετραμελή οικογένεια.. Και φυσικά μπορεί να μην του είναι βάρος ο γιος του και η οικογένεια του δεν παύει όμως να είναι και σπίτι του. Ούτε να στερήσει το φαγητό από τα παιδιά ρης κουνιάδας το βρίσκω σωστό γιατί αυτά δεν φταίνε σε τίποτα, αντιθέτως κακό θα τους κάνει αν γίνονται διακρίσεις μεταξύ των δικών σου και των παιδιών της. Θέλω να πω ότι φυσικα και αγαπάς περισσότερο τα παιδιά σου από τα ξένα, αλλά δεν χρειάζεται να γίνονται διακρίσεις και να διαλύουμε παιδικές ψυχές.. Η κουνιάδα θα έπρεπε απο μόνη της να προσφερθεί να συνεισφέρει με τον ένα ή τον άλλοο τρόπο και καλύτερα να λύσεις μόνη σου τις διαφορές γιατί το να βάζεις τον αδελφό της έμμεσα να τσακώνεται μαζί της, κάνεις περισσότερο κακό στις δικές σου σχέσεις που μπορεί έπειτα η κουνιάδα να ισχυριστεί πως είσαι υπουλη στον άνδρα σου και να σας κάνει να τσακωθείτε. Δεν ξέρεις ποτέ πως θα αντιδράσει κανείς. Η καλύτερα οδός είναι πάντα η ευθεία..

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη κιόλας αλλά νομίζω πως γίνεστε λίγο σκληρές με τον πεθερό. Στην τελική ο άνθρωπος μπορεί να μην έχει εισόδημα αλλά έχει προσφέρει το σπίτι του ο άνθρωπος για μια τετραμελή οικογένεια.. Και φυσικά μπορεί να μην του είναι βάρος ο γιος του και η οικογένεια του δεν παύει όμως να είναι και σπίτι του. Ούτε να στερήσει το φαγητό από τα παιδιά ρης κουνιάδας το βρίσκω σωστό γιατί αυτά δεν φταίνε σε τίποτα, αντιθέτως κακό θα τους κάνει αν γίνονται διακρίσεις μεταξύ των δικών σου και των παιδιών της. Θέλω να πω ότι φυσικα και αγαπάς περισσότερο τα παιδιά σου από τα ξένα, αλλά δεν χρειάζεται να γίνονται διακρίσεις και να διαλύουμε παιδικές ψυχές.. Η κουνιάδα θα έπρεπε απο μόνη της να προσφερθεί να συνεισφέρει με τον ένα ή τον άλλοο τρόπο και καλύτερα να λύσεις μόνη σου τις διαφορές γιατί το να βάζεις τον αδελφό της έμμεσα να τσακώνεται μαζί της, κάνεις περισσότερο κακό στις δικές σου σχέσεις που μπορεί έπειτα η κουνιάδα να ισχυριστεί πως είσαι υπουλη στον άνδρα σου και να σας κάνει να τσακωθείτε. Δεν ξέρεις ποτέ πως θα αντιδράσει κανείς. Η καλύτερα οδός είναι πάντα η ευθεία..

Ο πεθερος λεει πως δεν λεει τιποτα στην κορη του και κατα τη γνωμη μου ειναι λαθος γιατι ουτε δικα του ειναι τα λεφτα που ξοδευονται αλλα και στο ιδιο σπιτι ζουνε ολο και κατι θα εχει προσεξει για την οικονομικη κατασταση που επικρατει..Οπως λεει πως για τα παιδια να εχουν τα παντα ετσι θα πρεπει να πει και στην κορη του πως πρεπει να συνεισφερει..

Οσο για τις παιδικες ψυχουλες,τα παιδια της κοπελας που γραφει το θεμα δεν διαλυεται η ψυχη τους αφου τους στερει πραγματα?και ειναι και πιο μικρα απ οτι της κουνιαδας..πιστευεις πως αν συνεχιστει αυτη η κατασταση δεν θα προσεξει καποιο απ τα παιδια οτι η μητερα τους δεν τρωει?

Φυσικα και ο αδερφος πρεπει να μιλησει και οχι η νυφη γιατι μπορει πολυ απλα να της απαντησει πως αφου ο αδερφος της δεν εχει προβλημα δεν χρειαζεται να δωσει λογαριασμο σε μια ξενη!δεν ειναι η οικογενεια της που τα κανει αυτα αν ηταν πιστευω πως θα ελεγε κατι και δεν θα αφηνε τον συζηγο να βγαλει το φιδι απο την τρυπα..αλλωστε ο αντρας της δεν βλεπει την κατασταση που επικρατει?επειδη φοβαται την αδερφη του πρεπει η κοπελα να λογομαχισει μαζι της?

εγω προσωπικα αν πειραξει τον αντρα μου κατι που θα κανουν οι δικοι μου δεν προκειται να τον αφησω να μιλησει..θα τους το πω εγω γιατι πολυ απλα τους ξερω καλυτερα και θα βρω τον καλυτερο τροπο ωστε να μην τους πειραξει..εγω εκανα το λαθος να μιλησω για κατι που με ενοχλουσε στην οικογενεια του ανδρα μου απευθειας και πεσαν ολοι να με φανε..γι αυτο το λεω η νυφη ειναι παντα ΝΥΦΗ..κανεις δεν θα την καταλαβει κανεις δεν θα παρει το μερος της..βεβαια υπαρχουν κι εξαιρεσεις..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω τον πεθερο δεν τον αδικω που ντρεπεται να μιλησει...ανηκει και σε αλλη γενια, δεν θελει να δειξει αδυναμια, ειναι κορη του, ποιος πατερας ζηταει λεφτα απο την κορη του για να ταισει τα εγγονια του? Θα προτιμουσε να πεθανει παρα να ντροπιαστει ετσι...

 

Και τον αντρα της τον καταλαβαινω η αδερφη του ειναι, επισης ντρεπεται να της δειξει οτι ειναι δυσχερης η οικονομικη του θεση, αλλωστε προκειται για μια κατασταση που διαιωνιζεται, ηταν αποδεκτη παντα και ξαφνικα πρεπει να την αλλαξουν και να γινει κακος.

 

Για αυτο νομιζω οτι θα μπορουσε η ιδια να κανει μια νυξη στην κουνιαδα, με καλο τροπο. Αν θυμωσει η κουνιαδα σημαινει ειναι γαιδαρα και το εκανε συνειδητα οποτε ας γινουν κουβαρια, θα γινοταν ουτως αλλως.

 

Απο κει κι επειτα θεωρω μεγαλη αδικια να ταλαιπωρειται η ιδια, να μην τρωει, να στερουνται τα παιδια και οι αντρες να μην αισθανονται την κατασταση...γι αυτο λεω αν καποιος πρεπει να στερηθει, ας ειναι αυτοι που δεν ψαχνουν λυση......αλλιως δεν θα κατανοησουν και το προβλημα. Στην τελικη ας βρουν αλλες οικονομικες πηγες.

 

Δεν εχω καταλαβει αν τα παιδια ειναι καθε μερα εκει και ποσες ωρες καθονται.....καθημερινα? Η κουνιαδα δουλευει?

 

θα πρεπει να καταλαβει οτι πεθανε η μανα της και δεν ειναι δουλεια της νυφης της να συνεχισει το καθημερινο μπειμπισιτινγκ...δεν νομιζω να περιμενει οτι ο παππους φροντιζει τα παιδια της...

 

 

Ειχαμε κι εμεις ενα αντιστοιχο προβλημα οταν πεθανε η πεθερα μου, αυτη ειχε μια συνταξη, αλλα ο πεθερος ηταν χωρις τιποτα. Τελικα καταφερε να παρει αυτος τη συνταξη της και ετσι τα βγαζει περα μια χαρα. Δεν υπαρχει τετοια δυνατοτητα? Πως ζουσαν τα πεθερικα μεχρι προσφατα?

 

Γιατι αν ειναι χωρις κανενα εισοδημα, τοτε θα πρεπει να χτιστει το νεο σπιτι, να μετακομισουν ολοι μαζι εκει, ωστε ο πεθερος να χει ενα εισοδημα απο ενοικιο (κατι που εφαρμοσε και ο δικος μου πεθερος και μετακομισε στο χωριο του) Αλλα ετσι θα συνεχισουν να μενουν ολοι μαζι.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Όταν αμφιβάλλεις (για το τι είναι σωστό) πες την αλήθεια. Με κάθε ειλικρίνια. Πές τα όπως έχουν και τόνισε ότι δεν υπονοείς κάτι άλλο. Δεν θα εκτιμηθεί αλλά κάτι μπορεί να αλλάξει προς το καλύτερο...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βλεπω το θεμα απο το μεσημερι και ειλικρινα το σκεφτομαι συνεχεια..προσπαθω να ερθω στη θεση σου.Νομιζω οτι αν αυτο με τα παιδια ειναι μια συνηθεια απο παλια ,απο συνηθεια η κουνιαδα σου δεν σκεφτηκε οτι πρεπει να συμβαλει σε κατι ή δεν εχει αντιληφθει τη σοβαροτητα της καταστασης.Αν δεν τολμαει ο αντρας σου να της μιλησει μιλησε της με απολυτη ειλικρινεια για την κατασταση σας και πες της το τι περνας ,ζητησε της να βρει εκεινη μια λυση και ριξτης το μπαλακι..Πες της κι ολας οτι και τα δικα της παιδια στρουνται..φανταζομαι ετσι θα συμβαινει..πχ δεν θα μπορεις να τους παρεις παγωτο οταν θελουν... ¨Η θα σκεφτει(αν ειναι λογικη) ή θα θυμωσει(αν ειναι γαιδουρα)Οπως και να χει θα πρεπει να κανει κατι γι αυτο.Ζητα απλα βοηθεια!!!

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλά... με τόση ταλαιπωρία και τόσα έξοδα για τους τρίτους δε θα ήταν πιο βολικό, εύκολο κι οικονομικό να πάτε να μείνετε σε ενοίκιο μέχρι να τελειώσει το σπίτι σας;;;;;;;;;

αφού έτσι κι αλλιώς ξοδεύεστε και για τους άλλους και τραβάς και τη ταλαιπωρία και βοήθεια από ότι καταλαβαίνω δεν υπάρχει από πουθενά....

Link to comment
Share on other sites

Ο πεθερος λεει πως δεν λεει τιποτα στην κορη του και κατα τη γνωμη μου ειναι λαθος γιατι ουτε δικα του ειναι τα λεφτα που ξοδευονται αλλα και στο ιδιο σπιτι ζουνε ολο και κατι θα εχει προσεξει για την οικονομικη κατασταση που επικρατει..Οπως λεει πως για τα παιδια να εχουν τα παντα ετσι θα πρεπει να πει και στην κορη του πως πρεπει να συνεισφερει..

Οσο για τις παιδικες ψυχουλες,τα παιδια της κοπελας που γραφει το θεμα δεν διαλυεται η ψυχη τους αφου τους στερει πραγματα?και ειναι και πιο μικρα απ οτι της κουνιαδας..πιστευεις πως αν συνεχιστει αυτη η κατασταση δεν θα προσεξει καποιο απ τα παιδια οτι η μητερα τους δεν τρωει?

Φυσικα και ο αδερφος πρεπει να μιλησει και οχι η νυφη γιατι μπορει πολυ απλα να της απαντησει πως αφου ο αδερφος της δεν εχει προβλημα δεν χρειαζεται να δωσει λογαριασμο σε μια ξενη!δεν ειναι η οικογενεια της που τα κανει αυτα αν ηταν πιστευω πως θα ελεγε κατι και δεν θα αφηνε τον συζηγο να βγαλει το φιδι απο την τρυπα..αλλωστε ο αντρας της δεν βλεπει την κατασταση που επικρατει?επειδη φοβαται την αδερφη του πρεπει η κοπελα να λογομαχισει μαζι της?

εγω προσωπικα αν πειραξει τον αντρα μου κατι που θα κανουν οι δικοι μου δεν προκειται να τον αφησω να μιλησει..θα τους το πω εγω γιατι πολυ απλα τους ξερω καλυτερα και θα βρω τον καλυτερο τροπο ωστε να μην τους πειραξει..εγω εκανα το λαθος να μιλησω για κατι που με ενοχλουσε στην οικογενεια του ανδρα μου απευθειας και πεσαν ολοι να με φανε..γι αυτο το λεω η νυφη ειναι παντα ΝΥΦΗ..κανεις δεν θα την καταλαβει κανεις δεν θα παρει το μερος της..βεβαια υπαρχουν κι εξαιρεσεις..

 

Συγγνώμη αλλά πιστεύω πως είναι μεγάλη κατινιά να βάλει τον άνδρα της να τσακωθεί με την αδερφή του. Δηλαδή τι να πει: "Πες την αδερφή σου να μην φέρνει τα παιδιά της"; Το θέμα είναι να μπορέσει μόνος του να πάρει το μέρος της γυναίκας του και όχι να βάζει λόγια.. Έτσι παρεξηγιόμαστε έπειτα οι νύφες... :?

Ο πεθερός πάλι από την άλλη μπορεί να σκέφτεται πως αφού δεν έχει εισόδημα και προσφέρει το σπίτι του στο γιο του αυτός με τη σειρά του θα μπορεί να προσφέρει ένα πιάτο φαί στα παιδιά της αδερφής του για ανταπόδοση.. Εγώ τον συμπονώ τον πεθερό.. Ούτε ισχυρίστηκα η κατάσταση αυτή να συνεχιστεί επ' άπειρον το θέμα όμως δεν είναι να το πληρώσουν τα παιδιά της κουνιάδας για τα λάθη της, γιατί όσα και να 'χουμε ακόμα και μία φρατζόλα ψωμί είναι σκληρό να πεις σε ένα παιδί πως δεν του δίνεις να φάει.

Link to comment
Share on other sites

μανουλα-ελενη πραγματι εισαι σε δυσκολη θεση!

τι να κανεις???

νομιζω μια λυση ειναι αυτη που ειπαν και καποιες κοπελες παραπανω-να μετακομισετε και να αφησετε τον παππου στο σπιτι του να εχει τα εγγονακια οσες ωρες θελει.Ισως τοτε να αξιωθει η μαμα τους να στειλει μαζι και το φαγητο τους.

Αλλη λυση ειναι να μαγειρευεις φαγητα που φτουρανε,φακες-φασολακια-ρεβυθια-μακαρονια με σαλτσα,καμια σουπιτσα...κι αν νομιζεις οτι ετσι στερουνται και τα δικα σου παιδια φτιαξε και δωστους κατι εξεζητημενο οταν δεν θα ειναι εκει τα ανηψακια καιδεν θα το βλεπουν ωστε να ζηλεψουν

κατα τα αλλα,κανε υπομονη.Ευχομαι οταν πας με το καλο στο σπιτι σου να σταματησουν τα προβληματα!!!

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα ειναι δυσκολη η θεση σου..

θα προτεινα να μιλησεις στην κουνιαδα σου ηρεμα και ωραια και να της πεις πως τα εξοδα σας τωρα με το σπιτι και αφου εχει φυγει και η μαμα της ειναι πολυ περισσοτερα και καλυτερα να προσφερε και αυτη κατι για τα παιδια της φυσικα!!

 

μην ντρεπεσαι να το κανεις, οποιος ντρεπεται πολλα στερευεται!!!

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά πιστεύω πως είναι μεγάλη κατινιά να βάλει τον άνδρα της να τσακωθεί με την αδερφή του. Δηλαδή τι να πει: "Πες την αδερφή σου να μην φέρνει τα παιδιά της"; Το θέμα είναι να μπορέσει μόνος του να πάρει το μέρος της γυναίκας του και όχι να βάζει λόγια.. Έτσι παρεξηγιόμαστε έπειτα οι νύφες... :?

Ο πεθερός πάλι από την άλλη μπορεί να σκέφτεται πως αφού δεν έχει εισόδημα και προσφέρει το σπίτι του στο γιο του αυτός με τη σειρά του θα μπορεί να προσφέρει ένα πιάτο φαί στα παιδιά της αδερφής του για ανταπόδοση.. Εγώ τον συμπονώ τον πεθερό.. Ούτε ισχυρίστηκα η κατάσταση αυτή να συνεχιστεί επ' άπειρον το θέμα όμως δεν είναι να το πληρώσουν τα παιδιά της κουνιάδας για τα λάθη της, γιατί όσα και να 'χουμε ακόμα και μία φρατζόλα ψωμί είναι σκληρό να πεις σε ένα παιδί πως δεν του δίνεις να φάει.

δεν ειπα ποτε να βαλει τον αντρα της να τσακωθει απλα εγω θεωρω πως ειναι καλυτερο να μιλησει ο αδερφος να ΜΙΛΗΣΕΙ και ΟΧΙ να τσακωθει γιατι το εχω περασει και οταν μιλησε ο αντρας μου δεν ειπαν τιποτα αλλα οταν μιλησα εγω πεσαν ολοι να με φανε..αν γι αυτο με θεωρεις κατινα τοτε ειμαι..ο πεθερος κατα τη γνωμη μου κανει κουμαντο με ξενα λεφτα και δεν ειπα ΠΟΤΕ να μην δωσει στα παιδια να φανε προτεινα να τους δωσει πιο μικρη μεριδα και ουδεποτε ειπα να πει στον αντρα της να πει στην αδερφη του να μην τα φερνει..διαβασε καλυτερα αυτα που γραφω..προφανως παρεξηγουνται αυτα που λεω οποτε καλη συνεχεια και καλη τυχη στην κοπελα που ανοιξε το θεμα σε οτι κι αν αποφασισει..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Daniela επειδή έχω και εγώ δει πολλά αδέρφια να μη μιλάνε εξαιτίας μιας νύφης πιστεύω πως η ειλικρίνεια είναι η καλύτερη οδός και ο κάθε άνθρωπος να έχει το θάρρος της γνώμης του. Τώρα αν στη δική σου οικογένεια λειτούργησαν έτσι είναι άσχημο γιατί μια ζωή θα φοβάσαι τι να πεις για το πως θα το πάρουν οι δικοί του. Δηλαδή θα μπορείς μια ζωή να μετράς τα λόγια σου; Αν ναι τότε πάω πάσο.

Φιλικά παντα.

Link to comment
Share on other sites

Daniela επειδή έχω και εγώ δει πολλά αδέρφια να μη μιλάνε εξαιτίας μιας νύφης πιστεύω πως η ειλικρίνεια είναι η καλύτερη οδός και ο κάθε άνθρωπος να έχει το θάρρος της γνώμης του. Τώρα αν στη δική σου οικογένεια λειτούργησαν έτσι είναι άσχημο γιατί μια ζωή θα φοβάσαι τι να πεις για το πως θα το πάρουν οι δικοί του. Δηλαδή θα μπορείς μια ζωή να μετράς τα λόγια σου; Αν ναι τότε πάω πάσο.

Φιλικά παντα.

καταλαβαινω οτι το λες φιλικα..η δικη μου περιπτωση ειναι τελειως διαφορετικη..εστω κι ενα οχι να πω στην πεθερα μου θα θιχτει,θα την πειραξει θα με κανει βουκινο σε ολο το χωριο που μενει..οποτε και λεω στον ανδρα μου τι με πειραζει(σχεδον ολα εχουν να κανουν με το τι κανει στο μωρο η πεθερουλα) και τους μιλαει αυτος..ακομα και να τους βρισει που λεει ο λογος δεν θα τους πειραξει..μια κουβεντα δικια μου θα τους θιξει..να φανταστεις εγκυος ημουν στον 8ο και με αφησαν να κοιμηθω στον καναπε και την επομενη μερα που ειπα οτι πονεσε η μεση μου(τιποτα παραπανο απο αυτο,ουτε λεξη) ειπε ο αδερφος του αντρα μου 'ε δεν θα ξεβολευομαι εγω απ το κρεβατι μου..ας μην ερχοσασταν' και να φανταστεις οτι αυτοι επεμεναν να παμε και ο αδερφος του εκτος του οτι εχει 2 κρεβατια στο δωματιο,νοικιαζει κι ενα στουντιο οπου θα μπορουσε να μεινει!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

καταλαβαινω οτι το λες φιλικα..η δικη μου περιπτωση ειναι τελειως διαφορετικη..εστω κι ενα οχι να πω στην πεθερα μου θα θιχτει,θα την πειραξει θα με κανει βουκινο σε ολο το χωριο που μενει..οποτε και λεω στον ανδρα μου τι με πειραζει(σχεδον ολα εχουν να κανουν με το τι κανει στο μωρο η πεθερουλα) και τους μιλαει αυτος..ακομα και να τους βρισει που λεει ο λογος δεν θα τους πειραξει..μια κουβεντα δικια μου θα τους θιξει..να φανταστεις εγκυος ημουν στον 8ο και με αφησαν να κοιμηθω στον καναπε και την επομενη μερα που ειπα οτι πονεσε η μεση μου(τιποτα παραπανο απο αυτο,ουτε λεξη) ειπε ο αδερφος του αντρα μου 'ε δεν θα ξεβολευομαι εγω απ το κρεβατι μου..ας μην ερχοσασταν' και να φανταστεις οτι αυτοι επεμεναν να παμε και ο αδερφος του εκτος του οτι εχει 2 κρεβατια στο δωματιο,νοικιαζει κι ενα στουντιο οπου θα μπορουσε να μεινει!!

 

Καλα συγγνώμη δεν είχαν ένα κρεβάτι να σε βάλουνε; Ο άντρας σου που κοιμήθηκε; Εσύ απλά κοίταξε να τα πηγαίνεις καλά με τον άντρα σου γιατί αν γίνονται όλα αυτά δεν θα έχουν πρόβλημα μαμά και αδερφός να στον γυρίσουν εναντίον σου. Και μένα η πεθερά δεν ξέρει να πιάνει το μπέμπη και όλο κλαίει αλλά της το φέρνω με τρόπο του στυλ "γιατί δεν δοκιμάζεις να τον κρατήσεις έτσι..." ή "έκανα αυτό σήμερα στο μπέμπη και του άρεσε" κλπ ευγενικά. Έτσι ούτε αμφισβητώ τις ικανότητες της και περνάει και αυτό που θέλω εμμέσως

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και ο πεθερος δεν φταιει σε τιποτα και δεν θελει να παρει το μερος κανενος, ουτε να ξεχωρισει τα εγγονια του. Αυτη που φταιει ειναι η κουνιαδα που θα μπορουσε καθε εβδομαδα να πηγαινει καμια σακουλα απο το σουπερ, με ψωμι, γαλα, υλικα για τοστ , 4-5 κιλα πατατες κλπ. Μαλλον εχει βολευτει η κυρια αφου γλυτωνει αρκετα εξοδα.

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...