Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι θερμόμετρο χρησιμοποιείτε???


Τι θερμομετρο χρησιμοποιειτε?  

691

  1. 1. Τι θερμομετρο χρησιμοποιειτε?

    • Υδραργύρου
      370
    • Ηλεκτρονικό
      529
    • Αυτιού
      104
    • Μετώπου
      133


Recommended Posts

Χρησιμοποιώ θερμόμετρο αυτιού. Σαφώς και δεν είναι το ίδιο αξιόπιστο με του υδραργύρου αλλά είναι πολύ γρήγορο. Αν ου υδραργύρου δείχνει 36,5 αυτό δείχνει 36. οπότε πάνω κάτω ξέρω τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χρησιμοποιώ θερμόμετρο αυτιού. Σαφώς και δεν είναι το ίδιο αξιόπιστο με του υδραργύρου αλλά είναι πολύ γρήγορο.

 

Γιατί λες ότι δεν είναι αξιόπιστο?Το δικό μου είναι με ακρίβεια δέκατου!Το έχω διασταυρώσει με του υδραργύρου, αλλά και με ψηφιακό-κανονικό εννοώ, από τη μασχάλη. Γιατί και του αυτιού ψηφιακό είναι. Σε ένα δευτερόλεπτο, χωρίς ταλαιπωρία, ξέρω τι θερμοκρασία έχει...Μισός βαθμός είναι διαφορά...Άλλο 37,5 και άλλο 38...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο μικρός μου δεν κάθεται με τίποτα να του βάλω το θερμόμετρο. Τι προτείνετε να κάνω?

 

Τι θερμόμετρο δοκιμάζεις να του βάλεις? Εγώ προσπαθούσα και στη μασχάλη και στον π.. το κανονικό το θερμόμετρο και είχαμε κλάματα και όλα τα σχετικά.. Το ίδιο και με το απλό ηλεκτρονικό. Μετά μου συστήσανε το θερμόμετρο αυτιού που εμάς δεν μας βόλεψε επίσης δεν το ήθελε. Στο τέλος αγοράσαμε αυτό του μετώπου και τελικά μας βόλεψε. Στην αρχή πάλι δεν το ήθελε αλλά του το κάναμε και σαν παιχνίδι. Τώρα θα βάλει η μαμά, τώρα θα βάλει ο μπαμπάς, α! τώρα θα βάλει και ο Γιάννης....Εύχομαι να τα καταφέρετε!!

Ήρθες!!!!! 21/4/2008

Ήρθαν και τα ζουζούνια μου 4/8/2012

Link to comment
Share on other sites

Τι θερμόμετρο δοκιμάζεις να του βάλεις? Εγώ προσπαθούσα και στη μασχάλη και στον π.. το κανονικό το θερμόμετρο και είχαμε κλάματα και όλα τα σχετικά.. Το ίδιο και με το απλό ηλεκτρονικό. Μετά μου συστήσανε το θερμόμετρο αυτιού που εμάς δεν μας βόλεψε επίσης δεν το ήθελε. Στο τέλος αγοράσαμε αυτό του μετώπου και τελικά μας βόλεψε. Στην αρχή πάλι δεν το ήθελε αλλά του το κάναμε και σαν παιχνίδι. Τώρα θα βάλει η μαμά, τώρα θα βάλει ο μπαμπάς, α! τώρα θα βάλει και ο Γιάννης....Εύχομαι να τα καταφέρετε!!

Μασχάλης χρησιμοποιώ. Δεν ήξερα ότι υπάρχει μετώπου. Θα ρωτήσω στο φαρμακείο. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Aυτό το πρόβλημα το ξεπέρασα βάζοντας αρχικά εγώ το θερμόμετρο μασχάλης σε άσχετες στιγμές, δείχνοντας στην κόρη μου τη διαδικασία σαν παιχνίδι και δίνοντάς της και καλά να με βοηθήσει, έτσι ώστε να αρχίσει να εξοικειώνεται και να αντιληφθεί ότι δεν είναι κάτι που πονάει Πήρε λίγο χρόνο, αλλά τελικά ζήτησε από μόνη της κάποια στιγμή να το βάλει και αυτή. Έτσι κάπως ξεπεράσαμε και το φόβο για το φυσιολογικό ορό, το otrisalin, το κόψιμο των νυχιών, το πιστολάκι, κτλ…Πρώτα έκανα επίδειξη εγώ για μέρες, ίσως και εβδομάδες . Το μόνο που δεν έχω καταφέρει ακόμα είναι το depon που το βάζω μέσα στο γάλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά τόσο πίσω είμαι?

 

 

εαν εχεις τζαμπο στην επριοχη σου και πας στα θερμομετρα θα δεις πολλα διαφορετικα ειδη,,,μεχρι και θερμομετρο υπαρχει (οχι στα τζαμπο ομως αλλα φαρμακειο ) που το βαζεις απο μακρια στο μετωπο και ''διαβαζει'' τη θερμοκρασια σαν σκανερ...(το ειχα δει αυτο στο ιασω οταν μας παιρνανε θερμοκρασια ολονων)

 

παντως να ξερεις οτι το καλυτερο ειναι να παρεις το σετακι με τα εργαλεια του γιατρου (νομιζω 5 ευρω κανει ) απο τα τζαμπο και να παιζεται το γιατρο οπως σου ειπανε και παραπανω....εμας ετσι επιασε και το συνηθισε η μεγαλη......

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Aυτό το πρόβλημα το ξεπέρασα βάζοντας αρχικά εγώ το θερμόμετρο μασχάλης σε άσχετες στιγμές, δείχνοντας στην κόρη μου τη διαδικασία σαν παιχνίδι και δίνοντάς της και καλά να με βοηθήσει, έτσι ώστε να αρχίσει να εξοικειώνεται και να αντιληφθεί ότι δεν είναι κάτι που πονάει Πήρε λίγο χρόνο, αλλά τελικά ζήτησε από μόνη της κάποια στιγμή να το βάλει και αυτή. Έτσι κάπως ξεπεράσαμε και το φόβο για το φυσιολογικό ορό, το otrisalin, το κόψιμο των νυχιών, το πιστολάκι, κτλ…Πρώτα έκανα επίδειξη εγώ για μέρες, ίσως και εβδομάδες . Το μόνο που δεν έχω καταφέρει ακόμα είναι το depon που το βάζω μέσα στο γάλα.

 

 

ντεπον ξεντεπονα ολα τα φαρμακα ειναι τα μονα πουτης τα δινω με το ζορι με συριγγα γιατι με το γαλα α.δεν εισαι σιγουρη οτι θα πιει ολη τη δοση και β.μου ειπε ο παιδιατρος οτι δε κανει γιατι κατι αλλαζει στη συσταση....καλυτερα να τη ζορισεις να το πιειε.....:D

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Όντως πολύ πρακτικά τα θεμόμετρα μετώπου! Πήρα κι εγώ ένα πέρισυ τέτοιον καιρό, που η κόρη μου αρνιόταν το υδραργύρου, έσκασα μια πενηντάρα (sorry, 49,90) στα mothercare κι έκανα τη δουλειά μου. Για λίγο τουλάχιστον... Φέτος που το ξαναχρειάστηκα... "σαν ζεστή μου φαίνεται" είπα μια μέρα, και το εν λόγω θερμόμετρο έδειξε ένα ωραίο 39,9 που μου έκοψε τα πόδια! Ευτυχώς που είναι πιο ώριμη πλέον η πιτσιρίκα και έχει μάθει να παίζει τη γιατρό με ένα από αυτά τα σετάκια ιατρικών εργαλείων που λέτε παραπάνω, οπότε της έβαλα και το απλό. 38,2 -έχει μια διαφορά, δε νομίζετε;

Link to comment
Share on other sites

ντεπον ξεντεπονα ολα τα φαρμακα ειναι τα μονα πουτης τα δινω με το ζορι με συριγγα γιατι με το γαλα α.δεν εισαι σιγουρη οτι θα πιει ολη τη δοση και β.μου ειπε ο παιδιατρος οτι δε κανει γιατι κατι αλλαζει στη συσταση....καλυτερα να τη ζορισεις να το πιειε.....:D

Πραγματικά δεν το γνώριζα.Το γάλα της βέβαια λίγο δύσκολο να μην το πιει όλο, γιατί είναι φαγανή, αλλά για την αλλαγή της σύστασης ήταν πολύ χρήσιμη πληροφορία, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτιου μετα απο συζυτηση με την γιατρο. Πηραμε αυτο που χρησιμοποιει εκεινη. Πολυ μικρη αποκληση, γυρω στον 0.5 στην χειροτερη. Και βγαζει θερμοκρασια σε 3 δευτερα. Το χρησιμοποιω πλεον και σε μενα και στον αντρα μου. Τα αλλα τα εχω αποσυρει. Απλα θελει προσοχη να ΜΗΝ παρεις θερμοκρασια απο αυτι καπακωμενο απο μαξιλαρια ή κουβερτες.....τιποτα αλλο.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

εμείς έχουμε το σετάκι της avent. κυρίως της βάζω το θερμόμετρο πιπίλα, γιατί είναι πιο εύκολο.

πριν χρησιμοποιούσα του υδραργύρου, γιατί μας το είχε προτείνει η παιδίατρος, παρά τις ενστάσεις μου, από αυτά που διάβαζα περί επικινδυνότητάς του.

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς ηλκετρονικό χρησιμοποιούμε. Έτσι και αλλιώς πρίν 1 εβδομάδα που πήγα στο φαρμακείο να αγοράσω ένα επιπλέον θερμόμετρο, μου είπαν ότι του υδραργύρου καταργήθηκαν.Δεν υπάρχουν πουθενά. Υπάρχουν τα απλά αναλογικά αλλά αργούν να κατέβουν και δεν είναι τόσο αξιόπιστα μου είπε ο φαρμακοποιός.

Link to comment
Share on other sites

όταν της τα έλεγα εγώ της παιδιάτρου έκανε πως δεν ήξερε, με θεωρούσε υπερβολική.

μετά που πήραμε της avent και της είπα για την κατάργηση του υδραργυρικού έκανε την πάπια! ωραίες σπουδές!μακάρι να με ακούγατε πώς την αναπαριστώ. έχει χαρακτηριστική ψιλή ψωνή και είναι εντελώς για γέλια. "α, πήρατε της avent; α, ωραία. κι αυτό καλό είναι."

Σώπααααα!!!!!

αυτό που κατάλαβα από πολλές περιπτώσεις είναι ότι το βασικότερο είναι η αγάπη των γονιών για το παιδί, τότε ψάχνεις, ρωτάς, διαβάζεις, δεν εφησυχάζεις, ψάχνεσαι συνεχώς για το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

εμείς έχουμε 2 ηλεκτρονικά (αν μετρηθεί πυρετός πάνω από 38,5 βάζουμε διαδοχικά και τα 2) και 1 αυτιού που είχαμε πάρει από όταν ήταν ακόμα 2 μηνών. Το αυτιού βόλεψε μέχρι 6-7 μηνών, τώρα στους 15 μόνο αν κοιμάται προλαβαίνουμε να πάρουμε μέτρηση.

 

Τα ηλεκτρονικά τα βάζουμε σχεδόν χωρίς πρόβλημα, αρκεί να του βάλουμε να βλέπει λίγο gummy bear ή mazoo&thezoo, οπότε απασχολείται εκεί για τα κρίσιμα 2-3 λεπτά.

 

Θα πρότεινα να αγοράζετε ηλεκτρονικά θερμόμετρα επώνυμα, από φαρμακεία ή μαγαζιά ηλεκτρονικών (άλλωστε τώρα πιά έχουν πέσει στο 10ευρω) και όχι από τζαμπομάγαζα....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα της ΜΠΑΓΕΡΝ το οποίο δεν θυμάμαι πόσο το έιχα αγοράσει αλλά ήταν αρκετά ακριβό. Αυτο που πήρα από το φαρμακείο έκανε 6,40 μόνο.Τι στο καλό όμως; λογικά αξιόπιστο θα είναι αφού το πουλάει το φαρμακείο...έτσι δεν έιναι;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από μένα, εδώ και χρόνια μόνο ηλεκτρονικό. geratherm digital γράφει αλλά δεν θυμάμαι πόσο το είχα πάρει. Είναι όμως πολύ αξιόπιστο...Μου έχε τύχει το απλό να δείχνει 39,9 και το ηλεκτρονικό να κοντεύει το 41!!! να σας πω όμως και κάτι για το θερμόμετρο μασχάλης. Θα πρέπει να ακουμπαει στο κέντρο της μασχάλης και το χεράκι να είναι διπλωμένο μπροστά στο στήθος... αλλιώς δεν δείχνει τη σωστή θερμοκρασία και ασφαλώς χρειάζεται τη μανούλα να το κρατάει όχι μόνο για να μην κουνηθεί αλλά και γιατί αισθάνονται ασφάλεια...

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω διαβασει τα παραπανω,ισως να ειπωθηκε, εγω πηρα ενα με φωτοκυτταρα κ σε 1 δευτερολεπτο δειχνει τη θερμοκρασια του σωματος η του νερου η οτι θες,γυρω στα 50 ευρω αλλα θα γλυτωνω ψυχικη οδυνη!

Link to comment
Share on other sites

Eιχα παθει τρελο σοκ οταν στη 2η εγκυμοσυνη μου (δεν ηξερα οτι ειμαι εγκυος ακομη) ειχα σπασει και σκουπισει με το σκουπακι ενα θερμομετρο υδραργυρου...Μεχρι και τοπικ ανοιξα εδω...Τι σε παιδιατρο μιλησα,σε γυναικολογο,στο κεντρο δηλητηριασεων,παντου....Με καθησυχασαν...Μετα αγορασα ενα πολυ καλο -λεει- ηλεκτρονικο...Μεχρι φετος το φθινοπωρο που ο μικρος μου δεν ενοιωθε καλα...Βαζω το "ακριβειας" ηλεκτρονικο, τπτ μια χαρα η θερμοκρασια...Το μωρο ομως δεν ηταν καλα...Στελνω τον αντρα μου και παιρνει υδραργυρικο....39 πυρετο το μωρο!!!!ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:Υδραργυρου και ξερο ψωμι...Απλα το προσεχουμε να μην σπασει (οχι οτι θα παθουμε και τιποτα-πιο πιθανο ειναι να αρρωστησουμε απο αυτα που τρωμε).

 

 

ΟΝ ΚΑΙ ΟΦ ΤΟΠΙΚ:Την Δευτερα ειχα πυρετο και πονολαιμο και παω στον Αγιο Παυλο στη Θεσσαλονικη.Ο γιατρος ετοιμαζεται να μου βαλει θερμομετρο και κουνοντας το,εσπασε...Ε και?Ουτε καν το σηκωσε απο το πατωμα, απλα φωναξε σε εναν αλλο γιατρο "Βασιληηηηη,θελω αλλο θερμομετρο,μου εσπασεεεε!".Ηθικον διδαγμα:αυτοι που το εχουν σπουδασει δεν αγχωνονται,εγω θα κατσω να σκασω?

Link to comment
Share on other sites

βρε Σοφία Τ μη μου βάζεις ιδέες και το διαβάζει το forum και ο άντρας μου. είναι ικανός να της κάνει 10 μετρήσεις για να σιγουρευτεί, όταν φτερνίζεται η μικρή.

είδα κι έπαθα να τον πείσω για τα avent.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Αυτιου μετα απο συζυτηση με την γιατρο. Πηραμε αυτο που χρησιμοποιει εκεινη. Πολυ μικρη αποκληση, γυρω στον 0.5 στην χειροτερη. Και βγαζει θερμοκρασια σε 3 δευτερα.

ellemphriem....

μπορεις να μου πεις τι μαρκα ειναι το δικο σας?

ψαχνουμε κι εμεις για θερμομετρο και εχω μπερδευτει...

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...