Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι θερμόμετρο χρησιμοποιείτε???


Τι θερμομετρο χρησιμοποιειτε?  

691

  1. 1. Τι θερμομετρο χρησιμοποιειτε?

    • Υδραργύρου
      370
    • Ηλεκτρονικό
      529
    • Αυτιού
      104
    • Μετώπου
      133


Recommended Posts

χρησιμοποιούσα ηλεκτρονικό αλλα δεν έδειχνε τη σωστή θερμοκρασία.Πήραμε υδραγύρου του λεπτού και όταν τα σύγκρινα είχαν μεγάλη διαφορά. Μας είπαν όμως απο το φαρμακείο ότι θα τα καταργήσουν του υδραγύρου.Του μετώπου είμαι και εγώ περίεργη κάνει δουλειά?

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 3 εβδομάδες μετά...

Το ηλεκτρονικό το τσεκάραμε πολλές φορές σε παιδικό σταθμό ότι είναι αναξιόπιστο. Κάποιες φορές δείχνει τη σωστή θερμοκρασία, κάποιες άλλες όχι. Το κακό είναι ότι δεν ξέρεις σε ποια φορά θα πέσεις. Τι μπαταρίες αλλάζαμε τι μοντελα, τα ίδια. Μετώπου και αυτιού δεν έχω χρησιμοποιήσει. Ειδικά του αυτιού με αγχώνει κάπως.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τα θερμόμετρα που λειτουργούν με IR (αυτά του μετώπου), έχουν κάτι που πρέπει να προσέξουμε; Δηλαδή εκτός της απόκλισης... υπάρχει κάτι που θα πρέπει να μας κάνει να προβούμε σε μια αγορά ή να αποφύγουμε κάποια άλλη;

 

Βλέπω πως υπάρχουν μεγάλες διαφορές στις τιμές. Είχα ψάξει για τέτοιο θερμόμετρο πριν χρόνια όταν το είδα σε λειτουργία στο μαιευτήριο, αλλά η τιμή του ήταν στα 120 ευρώ! Φυσικά προτίμησα το απλό αναλογικό, άντε και κάποιο ψηφιακό.

Σε μια πρόχειρη ματιά αυτές τις μέρες στο net... είδα πως υπάρχει και με καμιά 40αριά ευρώ... αλλά και με .... 12 ευρώ!!

 

Ξέρει κανείς τι πρέπει να προσέξουμε; Χαρακτηριστικά, ποιότητα κτλ κτλ... και ποια είναι αυτά;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Αααααα και κάτι ακόμα...

κάτι θερμόμετρα πιπίλες........ τα έχετε δει; Πήρε το μάτι μου στα jumbo πριν αρκετό καιρό. Αλλά φοβάμαι να ψωνίσω θερμόμετρο από εκεί....

Είναι ασφαλές;;;;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ....

γενικά μου φαίνεται κάπως επικίνδυνο να βάλω θερμόμετρο στο στόμα παιδιού.....

Όσο για το jumbo.... είχα πάρει θερμόμετρο μπανιέρας.... και έδειχνε άλλα αντί άλλων.... Αν το ακολουθούσα θα επρεπε να τα έχω τσουρουφλίσει τα παιδιά! :?:evil:

 

Για τα άλλα με ενδιαφέρει πιο πολύ. Αυτά του μετώπου.... με IR. Γιατί αρχίζουμε παιδικό το Σεπτέμβρη... και είναι και τα 4 μικρά.... και ......... θέλει φασαρία να βάζεις θερμόμετρα σε τόσα παιδιά ειδικά τη νύχτα.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Στα θερμόμετρα μετωπου κάπου διαβασα πως χρειαζονται calibration. Η αναφορά όμως ειναι του 2005. Ισχύει κάτι τέτοιο ή έχει βελτιωθεί η τεχνολογία;

 

Όσοι έχετε, είστε ευχαριστημένοι;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

εγω ηλεκτρονικο εχω και οσες φορες να το εχω βαλει στην μικρη μου δειχνει κανονικα την θερμοκρασια σε μενα οπως ειπε και η φιλη παραπανω 35,9το πουλυ μου δειχνει παντα...:roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα είχα με αυτά του αυτιού. Η παιδίατρος μου είπε πως αν υπάρχει κερί στο αφτάκι... δείχνει άλλα αντ' άλλων!

Εγώ σύμφωνα με αυτά... είμαι ψυχρόαιμο... 35,1. Χάλια... άχρηστο.

 

Του μετώπου ψάχνω... αλλά τελικά πληροφορίες σοβαρές στο ιντερνετ δεν μπορώ να βρω (τουλάχιστον στα ελληνικά site). Ούτε προδιαγραφές, ούτε τι πιστοποιήσεις μπορεί να χρειάζονται, αν έχουν αξιοπιστία, αν χρειάζεται calibration, ....

 

Ξέρει κανείς;;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πριν παμε για το πρωτο εμβολιο, είχα πάρει αυτό το θερμόμετρο πιπιλα, αλλά ο γιατρος μου είπε ότι δεν είναι αξιοπιστο και μας είπε να πάρουμε από τα κλασικά υδραργύρου.Το φοβάμαι όμως μην σπάσει.

Link to comment
Share on other sites

εμεις πηραμε ενα καινουργιο οικολ.ογικο χωρις υδραργυρο νομιζω μεχρι στιγμης που το συγκρινο με το ηλεκτρονικο ειναι το ιδιο πολυ μικρη διαφορα . υδραργυρου τα φοβαμαι καθοτι εχει σπασει επανω μου 2 φορες και μια απο αυτες στην εγκυμοσυνη. αυτιου και μετωπου εχω παρει αλλα δεν τα θεωρω αξιοπιστα .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Λοιπόν πήραμε θερμόμετρο μετώπου!

Βρήκα και σε καλή τιμή από ηλεκτρονικό κατάστημα (12 ευρώ!) και είναι μια χαρά! Μέχρι στιγμής δείχνει καλα και χωρίς προβλήματα. Δε χρειάζεται να ταλαιπωρείς το παιδί μέσα στη νύχτα για να του το βάλεις (αφού μετράς, χωρίς επαφή, θερμοκρασία μετώπου) ;)

 

Είμαι πολύ ευχαριστημένη! :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια χαζή ερώτηση; Η ακτινοβολία αυτή είναι ΟΚ ε; (θα μου πεις τόση ακτινοβολία τρώμε από παντού στο θερμόμετρο μια στο τόσο θα κολλήσεις, αλλά ξέρω κι εγώ)

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω γι αυτό ρωτησα, αλλά είδα πως έχει καποια iso (άρα θα έχουν κάποια στάνταρ κατασκευής ως ιατρικά μηχανήματα). Δεν μπορεσα όμως να βρω κάτι σχετικό σε κινδύνους.

 

Επίσης η ακτινοβολία IR είναι αρκετά ασθενής (IR έχει και το τηλεκοντρόλ. Σκεφτείτε πως αν βάλουμε το χέρι μπροστά δε φτάνει στον δέκτη μας).

 

Επίσης... νομίζω πως τα θερμόμετρα αυτά ΔΕΝ εκπέμπουν IR!! Αλλά είναι ανιχνευτές IR (δηλαδή.... θερμότητας ;) )

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς χρησιμοποιούμε ηλεκτρονικό στην αρχή το σύγκρινα με το θερμόμετρο υδραργύρου είδα ότι δεν είχανε μεγάλη απόκλιση και τώρα έχουμε μόνο ηλεκτρονικό στο σπίτι μας .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ενώ αρχικά είχα πάρει θερμόμετρο πιπίλα η παιδίατρος μου είπε ότι έχουν μια μικρή απόκλιση και μου πρότεινε να πάρω αυτά του λεπτού που έχουν και στις κλινικές.... Μια χαρά είναι και γρήγορα και σίγουρα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Λοιπόν πήραμε θερμόμετρο μετώπου!

Βρήκα και σε καλή τιμή από ηλεκτρονικό κατάστημα (12 ευρώ!) και είναι μια χαρά! Μέχρι στιγμής δείχνει καλα και χωρίς προβλήματα. Δε χρειάζεται να ταλαιπωρείς το παιδί μέσα στη νύχτα για να του το βάλεις (αφού μετράς, χωρίς επαφή, θερμοκρασία μετώπου) ;)

 

Είμαι πολύ ευχαριστημένη! :)

 

Δεν πωλείται στα φαρμακεία?

Εχω 2 υδραργύρου, και χθες παρατηρήσαμε ότι το ένα δείχνει συνεχώς υποθερμία σε όποιον το βάλει! Τώρα έχει ο γιος μου πυρετό και χρησιμοποιώ το άλλο. Χαλάνε τα θερμόμετρα υδραργύρου? Δεν το γνώριζα αυτό, και ανησυχώ μήπως και το άλλο που απέμεινε δε λειτουργεί σωστά...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα θερμόμετρα υδραργύρου είναι πολύ αξιόπιστα. Για να δώσουν εσφαλμένη ένδειξη, θα πρέπει να έχει π.χ. χτυπηθεί κάπου, οπότε να "χωριστεί" ένα τμήμα του υδραργύρου από το υπόλοιπο. Δηλαδή κάποιο εσωτερικό σπάσιμο μπορεί να προκαλέσει φθορά στο θερμόμετρο και φυσικά αυτό θα έχει αποτέλεσμα να δίνει λάθος ενδείξεις.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τα θερμόμετρα υδραγύρου είναι όντως πολύ αξιόπιστα σε σχέση με τα ηλεκτρονικά που έχουν πάντα μια μικρή αποκλιση. πχ με του υρδαγυρου μπορει να έχεις 37,5 και το ηλεκτρονικό να δείξει 37,8.

Δυστυχώς όμως τα κατάργησαν πλέον και μόνο ηλεκτρονικά θα έχουμε ποια. Ακόμα και στα νοσοκομεία.

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Λοιπόν πήραμε θερμόμετρο μετώπου!

Βρήκα και σε καλή τιμή από ηλεκτρονικό κατάστημα (12 ευρώ!) και είναι μια χαρά! Μέχρι στιγμής δείχνει καλα και χωρίς προβλήματα. Δε χρειάζεται να ταλαιπωρείς το παιδί μέσα στη νύχτα για να του το βάλεις (αφού μετράς, χωρίς επαφή, θερμοκρασία μετώπου) ;)

 

Είμαι πολύ ευχαριστημένη! :)

 

 

 

Απο που το πήρες αυτο το θερμόμετρο?Αν μπορεις στειλε μου πμ

Link to comment
Share on other sites

πμ έστειλα..!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Αχ, κι εσείς θερμόμετρα ψάχνετε; Κι εγώ με δύο παιδιά άρρωστα αυτές τις ημέρες, ψάχνω για online αγορά θερμόμετρου, στιγμιαίου και αξιόπιστου.:roll:

Alcyon, θα μπορούσες να μου στείλεις κι εμένα πληροφορίες για το δικό σου;

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

πμ έστειλα..!

 

καλησπέρα.. αν σου είναι εύκολο μπορείς να στείλεις και σε μένα? :)

...άνθρωπέ μου τί ξεφτύλα,να σου χαλάνε το όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...