Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι θερμόμετρο χρησιμοποιείτε???


Τι θερμομετρο χρησιμοποιειτε?  

691

  1. 1. Τι θερμομετρο χρησιμοποιειτε?

    • Υδραργύρου
      370
    • Ηλεκτρονικό
      529
    • Αυτιού
      104
    • Μετώπου
      133


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Κι εγώ χρησιμοποιούσα ηλεκτρονικό αλλά δεν είναι ακριβείας... Υδραργύρου δεν θέλω να χρησιμοποιώ αλλά τι να κάνω... :?:?

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

όπως σας είχα ξαναγράψει στις 11 Ιουλίου το καλοκαίρι δηλ:

 

...Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 11, 2007 11:15 am Θέμα δημοσίευσης:

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Καλημέρα σε όλους σας!!!

Το πρωί είδατε την εκπομπή του Αλφα που έλεγαν για το πόσο επικύνδινος είναι ο υδράργυρος;;;;;;;

Οτι τα θερμόμετρα υδραργύρου αν πέσουν και σπάσουν δεν κάνει να τα μαζέψουμε εμείς ειδικά με γυμνά χέρια και πρέπει να φωνάξουμε την Πυροσβεστική και θα έρθουν ή αυτοί ή μια άλλη εξιδικευμένη ομάδα να το μαζέψει γιατί είναι τοξικό;;;;;

Οτι έχουν ήδη απαγορευτέι τα θερμόμετρα αυτά αλλά και τα πιεσόμετρα με υδράργυρο παντού εκτός από την Ευρώπη γιατί υπάρχουν ισχυρά οικονομικά συμφέροντα και θα απαγορευτούν επισήμως από το 2011;;;;

Οτι όλα τα μεγάλα ψάρια στιλ καρχαριοειδή είναι όλα μολυσμένα με υδράργυρο και καλό θα είναι ειδικά οι έγκυες να μην καταναλόνουν τέτοια ψάρια όπως τόννος και σολωμός και γενικά να μην τρώνε ψάρια πάνω από μία φορά τον μήνα καιοι υπόλοιποι άνθρωποι όχι πάνω από μία φορά την εβδομάδα;;;;

Το είδατε;;;; το ακούσατε;;;;

 

Προσοχή στα απλά θερμόμετρα μπορει να είναι ακριβίας και φθηνά αλλά κρύβουν κινδύνους!!!

 

 

Βρε παιδιά ισχύει αλήθεια αυτό με την πυροσβεστική;;; Κι έχουμε σπάσει καμιά δεκαριά θερμόμετρα φέτος με τόσες ιώσεις;;; Δεν αρκεί δηλαδή να μαζέψεις προσεκτικά τον υδράργυρο με την ηλεκτρική και μετά να αλλάξεις τη σακούλα; Εγώ αυτό κάνω... :?:?:?

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ηλεκτρονικο και υδραργυρου (το ειχα απο παλια για αμς).Οταν αρρωστησα εκανα τεστ και ειδα οτι δεν εχουν διαφορα με του υδραργυρου στον πυρετο που δειχνουν οποτε το θεωρω αξιοπιστο το ηλεκτρονικο

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όπως σας είχα ξαναγράψει στις 11 Ιουλίου το καλοκαίρι δηλ:

 

...Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 11, 2007 11:15 am Θέμα δημοσίευσης:

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Καλημέρα σε όλους σας!!!

Το πρωί είδατε την εκπομπή του Αλφα που έλεγαν για το πόσο επικύνδινος είναι ο υδράργυρος;;;;;;;

Οτι τα θερμόμετρα υδραργύρου αν πέσουν και σπάσουν δεν κάνει να τα μαζέψουμε εμείς ειδικά με γυμνά χέρια και πρέπει να φωνάξουμε την Πυροσβεστική και θα έρθουν ή αυτοί ή μια άλλη εξιδικευμένη ομάδα να το μαζέψει γιατί είναι τοξικό;;;;;

Οτι έχουν ήδη απαγορευτέι τα θερμόμετρα αυτά αλλά και τα πιεσόμετρα με υδράργυρο παντού εκτός από την Ευρώπη γιατί υπάρχουν ισχυρά οικονομικά συμφέροντα και θα απαγορευτούν επισήμως από το 2011;;;;

Οτι όλα τα μεγάλα ψάρια στιλ καρχαριοειδή είναι όλα μολυσμένα με υδράργυρο και καλό θα είναι ειδικά οι έγκυες να μην καταναλόνουν τέτοια ψάρια όπως τόννος και σολωμός και γενικά να μην τρώνε ψάρια πάνω από μία φορά τον μήνα καιοι υπόλοιποι άνθρωποι όχι πάνω από μία φορά την εβδομάδα;;;;

Το είδατε;;;; το ακούσατε;;;;

 

Προσοχή στα απλά θερμόμετρα μπορει να είναι ακριβίας και φθηνά αλλά κρύβουν κινδύνους!!!

 

 

Βρε παιδιά ισχύει αλήθεια αυτό με την πυροσβεστική;;; Κι έχουμε σπάσει καμιά δεκαριά θερμόμετρα φέτος με τόσες ιώσεις;;; Δεν αρκεί δηλαδή να μαζέψεις προσεκτικά τον υδράργυρο με την ηλεκτρική και μετά να αλλάξεις τη σακούλα; Εγώ αυτό κάνω... :?:?:?

 

Δεν ξέρω αν έρχεται η πυροσβεστική αλλά το κακό με τον υδράργυρο είναι ότι εξατμίζεται παρά του ότι είναι μέταλλο και εισπνεόμενο μας κάνει κακό.

 

Αλλά αλήθεια όσα θερμόμετρα και να σπάσετε, όσο υδράργυρο και αν εισπνεύσετε από αυτά σίγουρα θα είναι πολύ λιγότερος από αυτό που παίρνουμε συνεχόμενα από τα σφραγίσματα αμαλγάματος (τα μαύρα σφραγίσματα....). Σε κάποιες χώρες έχουν απαγορευτεί εδώ και χρόνια. Στην Ελλάδα ακόμη τα διδάσκονται και μάλιστα μαθαίνουν ότι ο υδράργυρος έτσι όπως αναμιγνύεται με τα άλλα μέταλλα είναι πρακτικά αδρανής...

 

πρακτικά ανυπόστατο!!! πρακτικά κ θεωρητικά απαράδεκτο!!!

 

Επίσης αν δεν το ξέρετε, οι περισσότεροι οδοντίατροι πετούν στην αποχέτευση τα αμαγάλματα που τους περισσεύουν ενώ είναι πολύ τοξικά... Φταίνε αυτοί;;; Εν μέρη ναι γιατί δεν έχουν πιέσει να γίνεται κανική αποκομιδή τοξικών αποβλήτων. Όμως το μεγαλύτερο μέρος της ευθύνης το έχει η πολιτεία που δεν κάνει αποκομιδή τοξικών αποβλήτων!!!!

Επίσης όλα τα επικίνδυνα χημικά (μη ραδιενεργά) που χρησιμοποιούνται στα διαγνωστικά εργαστήρια αλλά και σε ερευνητικά εργαστήρια στο πανεπιστήμιο και εκτός πανεπιστημίου καταλήγουν στο νεροχύτη ή στα σκουπίδια....

Δεν υπάρχει υπηρεσία αποκομιδής τέτοιων αποβλήτων.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Άσχετο λίγο με το θέμα, αλλά κάποιος μου είπε ότι τα μωρά έχουν φυσιολογική θερμοκρασία μεγαλύτερη κατά μισή μονάδα από εμάς. Χρησιμοποίησα 4 διαφορετικά θερμόμετρα και έδειξαν διαφορετικές θερμοκρασίες. Ανησυχώ γιατί ο άντρας μου έχει κολλήσει ίωση και θέλω να προλάβω τα χειρότερα. Από ποια θερμοκρασία και πάνω θεωρείται πυρετός.

Παρεπιπτόντως, όταν παλιότερα δοκίμαζα ένα ηλεκτρονικό που έχουμε έδειχνε 35,5 και πίστευα ότι δεν το βάζω καλά. Τώρα η πιπίλα έδειξε 37,2 και το απλό 37, ενώ το ηλεκτρονικό 36,7.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πυρετός θεωρείται πάνω από 38-38,4. Θα σου τα πει και ο παιδίατρός σου. Άλλωστε το μωρό δείχνει και από μόνο του ότι δεν είναι καλά: είναι νωθρό, δεν θέλει να φάει κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα ειναι να βρεις ενα αξιοπιστο θερμομετρο (να το εχεις τεσταρει δηλαδη οτι οντως δειχνει θερομκρασιες) και να χρησιμοποιεις εκεινο μονο οταν θερμομετρεις το μωρο.Εγω ειχα ενα αυτιου που τελικα καταλαβα οτι εδειχνε οτι να ναι(βαζω μια μερα στο μωρο στο ασχετο και δειχνει 38,5 :shock: .Ευτυχως σκεφτηκα μετα και το εβαλα και σε μενα κι εδειχνε και σε μενα και στον αντρα μου απο 38-38,5 ενω δεν ειχαμε τιποτα :twisted: )!Τελικα πηρα ενα απλο ηλεκτρονικο και μονο με εκεινο συγκρινω την πορεια της θερμοκρασιας.Βεβαια πυρετο μονο απο εμβολια εχει ανεβασει ο μικρος προς το παρον οποτε δεν εχω και πολυ εμπειρια... :roll:

 

Πυρετο (τουλαχιστον για να δωσεις depon) εμας η παιδιατρος μας ειπε πανω απο 38.Αλλα αν εχεις 37,8 δε σημαινει οτι ολα οκ.Το παρακολουθεις...

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

έχω πάρει της chicco το θερμόμετρο που μετράει απο απόσταση την θερμοκρασία αλλά μου βγήκε μάπα! εκτός του ότι μετά απο κάποιες χρήσεις χάλασε (δεν άναβε καθόλου) -ευτυχώς μου το αντικατέστησε το μαγαζί που το πήρα- δεν μετράει σωστα την θερμοκρασία, έχει απόκλιση απο το κλασσικό θερμόμετρο και κάθε 5 λεπτά αλλάζει μέτρηση, ο παιδίατρος μου είπε να αγοράσω το κλασσικό ή αυτο της ομρον (δεν ξέρω αν θυμάστε την διαφήμιση που ενα κοριτσάκι έλεγε " μαμά σφύριξε") και είμαι πολύ ικανοποιημένη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σήμερα το πρωί ανέβασε πυρετό, 38,2 με την πιπίλα, 38 με το υδραργυρικό 36,7 με το ηλεκτρονικό :shock: Τελικά έδωσα depon και έπεσε στα 37,2 με την πιπίλα. Α έχω και αυτό του μετώπου αλλά ανεβαίνει μια-μια μονάδα και έδειχνε επίσης 38. Η φυσιολογική θερμοκρασία μασχάλης είναι 36,5-37 στα βρέφη; Τα δέκατα σε ποια κλίμακα τα υπολογίζουμε;

Link to comment
Share on other sites

στην αρχη ειχαμε ενα πιπιλα...αλλα πια δεν το κραταει, οποτε τη κραταμε αγκαλίτσα και της βαζω στη μασχαλη του υδραργυρου...νομιζω ρε παιδιά ότι ειναι το μόνο αξιόπιστο...το ίδιο μου λεει και η αδερφη μου.Σπουδαζει νοσηλευτική και ειναι στο παιδων αυτο το καιρο και στα νοσοκομεία μονο τετοια χρησιμοποιουν.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε ένα της PHILIPS, είναι "σετ". Έχει ένα θερμόμετρο ηλεκτρονικό, ένα σε πιπίλα και μία σκέτη πιπίλα για να το συνηθίζει. Και στο ηλεκτρονικό θερμόμετρο και στην πιπίλα, δεν είχαμε πρόβλημα... τα δέχεται και τα 2. Μόνο που βγάζουν άλλα αποτελέσματα... όχι με μεγάλη διαφορά. Το ηλεκτρονικό έβγαζε 37.4, η πιπίλα 37.2

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εμείς πήραμε ένα ηλεκτρονικό αυτιού που δίνει μέτρηση σε 2 δευτερόλεπτα. Είμαι γενικά ευχαριστημένη μόνο που πρέπει να βρεις τη σωστή θέση για παιδιά ή ενήλικες. Αυτό που το ακουμπάνε στο μέτωπο το επέστρεψα γιατί όσες φορές και αν μέτραγα έβγαζε άλλο!!!

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς πήραμε θερμόμετρο αυτιού αλλά δεν είναι πρακτικό. Η παιδίατρος είπε ότι για να γίνει σωστή μέτρηση πρέπει το παιδί να μην κουνήσει καθόλου το κεφαλάκι του ............... πράγμα δύσκολο.Κάναμε 4-5 διαδιχικές μετρήσεις και πάντα είχαμε διαφορετικά αποτελέσματα.

Οπότε πήραμε ένα υδραργυρικό το βάζουμε στη μασχαλίτσα του μπέμπη για 1 λεπτό και είμαστε σίγουροι..........

Link to comment
Share on other sites

Το omor αυτιού το έχει κανείς;;; Είναι ευχαριστημένος; Το είδα σήμερα στο φαρμακείο και κάνει 65 ευρώ, αξίζει να τα δώσω;

Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα ένα ηλεκτρονικό με εύκαπτη άκρη, αλλά και αυτό όταν είναι να θερμομετρήσεις πολλές φορές στην διάρκεια της νύχτας είναι δύσκολο σε τόσο μικρό μωρό, ξυπνούσε με το παραμικρό :cry: !

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Κανονικό υδραργύρου εμείς... στη μασχαλίτσα!

:D

 

Και εμείς το ίδιο. Ο γιατρός μου λέει ότι είναι ασυζητητί το πιό αξιόπιστο και συγκρίνοντάς το με τα διάφορα άλλα που κυκλοφορούν συμφωνώ απολύτως. Απλώς το προσέχουμε λίγο παραπάνω μη σπάσει...

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κάτι?Τα βρεφικά ψηφιακά θερμόμετρα έχουν καμιά διαφορά με τα απλά ψηφιακά θερμόμετρα?

Γιατί έχουμε ένα ψηφιακό,αν ειναι να μην αγοράσουμε ειδικά βρεφικο..Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε μία εγκύκλιος και αποσύρθηκαν τα θερμόμετρα υδραργύρου από αρκετά νοσοκομεία και στην Ελλάδα.

 

Προσωπικά έχουμε ένα ψηφιακό αυτιού της ΟΜRON και είμαστε ευχαριστημένοι :)

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε μία εγκύκλιος και αποσύρθηκαν τα θερμόμετρα υδραργύρου από αρκετά νοσοκομεία και στην Ελλάδα.

 

Προσωπικά έχουμε ένα ψηφιακό αυτιού της ΟΜRON και είμαστε ευχαριστημένοι :)

 

Θα πρέπει να αποσυρθούν και από την αγορά τότε φαντάζομαι.... σωστά; :?

Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη που πρόσφατα αγόρασε θερμόμετρο έλεγε σε μια συζήτηση ότι ζήτησε στο φαρμακείο το παλιό καλό θερμόμετρο υδραργύρου και της είπαν ότι έχουν απαγορευθεί και αντικατασταθεί με (νομίζω) οινοπνεύματος :roll::roll:

Ίδιο σχήμα και μέγεθος, άλλο υγρό μέσα :wink:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Τι θερμομετρο χρησιμοποιειτε? Το θεωρειτε αξιοπιστο? Πώς κανετε την θερμομετρηση?Τι σας χει πει ο παιδιατρος?

 

Εγω εχω θερμομετρο αυτιου, -δεν το εμπιστευομαι παντοτε-, εχω ηλεκτρονικο,-στην μασχαλη δειχνει αλλα αντ'αλλων,στο στομα ειναι αξιοπιστο-, μετωπου κ το τριγωνικο υδραργυρου....

 

Γενικως,οπως καταλαβατε, η θερμομετρηση με προβληματιζει αρκετα...Ειδικα την νυχτα, οταν το παιδι κοιμαται...Τι κανετε?Το ενοχλειτε με θερμμετρησεις ή δινετε αντιπυρετικο στο περιπου?

.png.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

Το υδραργυρικό το αποφεύγω και χρησιμοποιώ ηλεκτρονικό. Βέβαια μάλλον δεν κάνει και τις πιο σωστές μετρήσεις, αλλά για ώρα ανάγκης έχω και ένα υδραργυρικό, για να συγκρίνω.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και από τα 4 είδη : Υδραργύρου , ηλεκτρονικό απλό , αυτιού , μετώπου.

Ένα έχω να πω : 4 συσκεύες = 4 διαφορετικές θερμοκρασίες :D:D

 

Πάντως , με την προϋπόθεση ότι οι συσκευές είναι καλής ποιότητας και δεν τις πέρνει κανείς από κανένα... πανηγύρι, θεωρώ ότι καμία δεν είναι εγγενως καλύτερη από τις υπόλοιπες. Όλα τα θερμόμετρα έχουν σφάλμα περίπου ±0,2°C. Το ±0,2 σημαίνει ότι δύο συσκευές μέτρησης μπορεί να έχουν εώς και τέσσερεις βαθμονομήσεις απόκλιση μεταξύ τους. Εξηγώ :

 

Ας πούμε ότι με κάποιον τρόπο γνωρίζουμε ότι η πραγματική και ακριβής θερμοκρασία ενός μωρου είναι 37,3°C. Όμως ,οι μετρήσεις μπορεί δυνητικά να δείξουν :

 

37,5 στο Υδραργυρικό (+2)

37,1 στο Ηλεκτρονικό (-2)

37,4 στο αυτιού (+1)

37,2 στο μετώπου (-1)

 

Επίσης επιπλέον αποκλίσεις μπορεί να έχουμε εάν την στιγμή της μέτρησης η θερμοκρασία έχει ανοδική ή καθοδική πορεία και τούτο διότι διαφορετικά σημεία του σώματος (μασχάλη , ποπός, αυτί , μέτωπο) φτάνουν στην ίδια τελική θερμοκρασία σε διαφορετικές στιγμές.

 

Εγώ εμπιστεύομαι πολύ του μετώπου που με βολεύει και τις νύχτες. Σε περίπτωση αμφιβολίας . διπλοτσεκάρω με ένα ηλεκτρονικό μασχάλης που θερμομετρεί σε 10-15 δευτερόλεπτα. Στο 95% των περιπτώσεων οι δύο μετρήσεις συμφωνούν. Στο υπόλοιπο 5% των περιπτώσεων παρατήρησα ότι το μασχάλης θα δείχνει παραπάνω θερμοκρασία και μετά από 10 λεπτά που θα ξαναμετρήσω θα "συμφωνεί" και το μετώπου. Το μετώπου δηλαδή με δυό λόγια έχει μια μικρή "καθυστέρηση"

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...