Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι θερμόμετρο χρησιμοποιείτε???


Τι θερμομετρο χρησιμοποιειτε?  

691

  1. 1. Τι θερμομετρο χρησιμοποιειτε?

    • Υδραργύρου
      370
    • Ηλεκτρονικό
      529
    • Αυτιού
      104
    • Μετώπου
      133


Recommended Posts

Διαβασα καλα σχολια και για το medisana και microlife αλλα εχω μπερδευτει.Δεν θελω αυτιου να σου πω την αληθεια γτ η μικρη εχει πολυ κυψελιδα και ισως να μη βγαζει σωστη θερμοκρασια.

Εσυ ποια μαρκα ειχες;(για να μην το παρω):lol:

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Διαφημίσεις


μαπα αυτο του μετωπου.εμενα δειχνει οτι να ναι και εδωσα και 50 ευρω

 

Και εμένα αρχικά έδειχνε 34 βαθμούς σε εμένα που ήμουν μια χαρά, το πήγα πίσω και μου έδωσαν άλλο, αυτό που θέλουν τα ηλεκτρονικά ειναι καλιμπραρισμα, οπως και οι ζυγαριές, κάποια στιγμη χάνουν ρυθμίσεις. Αν στο φτιάξουν, αυτό που μπορεις να κανεις για να δεις αν ειναι καλο ειναι να ελέγξεις την επαναληψιμοτητα του, να παρεις 3με 4 μετρήσεις για να δεις αν σου δωσει τα ίδια αποτελέσματα αν ειναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 6 months later...

Εμεις μετωπου της microlife εχουμε. Καλο ειναι. Μπορεις να κανεις 2 με 3 μετρησεις για να εισαι σιγουρος. Αν εχω αμφιβολια βαζω υδραργυρου στη μασχαλη. Γενικα δειχνει λιγο παραπανω αλλα σωστα συνηθως. Ειναι ευκολο στη χρηση κ ιδ οταν το παιδι κοιμαται. Ενω στην αρχη ειχα αντιρρησεις τελικα το εμπιστευομαι σε μεγαλο βαθμο.

 

QUOTE=Cacao;2786269]Διαβασα καλα σχολια και για το medisana και microlife αλλα εχω μπερδευτει.Δεν θελω αυτιου να σου πω την αληθεια γτ η μικρη εχει πολυ κυψελιδα και ισως να μη βγαζει σωστη θερμοκρασια.

Εσυ ποια μαρκα ειχες;(για να μην το παρω):lol:

Link to comment
Share on other sites

Του μετώπου είναι καλό για να δεις καταρχήν αν το παιδί έχει υψηλό ή χαμηλό πυρετό, αλλά οι μετρήσεις δεν είναι ακριβείς και έχουν αποκλείσεις, σε 3 μετρήσεις πιθανόν να προκύψουν 3 διαφορετικά νούμερα. Το χρησιμοποιώ ωστόσο γιατί μπορώ να έχω μέτρηση σε 5 δεύτερα, απλώς δεν περιορίζομαι ποτέ στη μία μέτρηση, κάνω 2 έως 4. Έχω και ηλ/κό θερμόμετρο για τη μασχάλη, το οποίο θεωρείται πιο αξιόπιστο, για τις φάσεις που η μικρή δείχνει κάπως συνεργάσιμη (σπανίως δηλαδή...).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις μετωπου της microlife εχουμε. Καλο ειναι. Μπορεις να κανεις 2 με 3 μετρησεις για να εισαι σιγουρος. Αν εχω αμφιβολια βαζω υδραργυρου στη μασχαλη. Γενικα δειχνει λιγο παραπανω αλλα σωστα συνηθως. Ειναι ευκολο στη χρηση κ ιδ οταν το παιδι κοιμαται. Ενω στην αρχη ειχα αντιρρησεις τελικα το εμπιστευομαι σε μεγαλο βαθμο.

 

 

Το πιο αξιόπιστο ειναι του υδραργύρου αλλά το φοβάμαι ρε γαμωτο. . Επειδή έχω ένα αυτιου της chicco κι είναι εντελώς άχρηστο σκεφτομουνα κ εγώ το μετωπου της microlife και στις μεγαλες αμφιβολιες να βαζω με προσοχή του υδραργυρου. Διάβασα καλές κριτικές και βλέπω κι εσύ είσαι ευχαριστημένη.

 

Έχετε καμία άλλη πρόταση? ???

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 χρόνια μετά...

Καλημέρα σας. Έχω ένα μωράκι 7 μηνών  υπό παρακολούθηση λόγω εμβολίου (bexsero). Και εκεί που δεν είχε καθόλου πυρετό ,μου ανέβασε 38.7 ( θερμόμετρο υπερύθρων) . Μετά από μια ώρα του έβαλα υδραργυρικό θερμόμετρο κ έδειξε 38.1 ενώ το θερμόμετρο γαλίου έδειχνε 38.6.   Δεν ξέρω ποιο να εμπιστευτώ κ επιπλέον σκέφτομαι μήπως και το πρώτο θερμόμετρο υπερύθρων δεν έδειχνε σωστά στην αρχή κ είχε πιο ψηλό πυρετό.

Link to comment
Share on other sites

On 24/9/2020 at 10:39 ΠΜ, Fany Kon είπε:

Καλημέρα σας. Έχω ένα μωράκι 7 μηνών  υπό παρακολούθηση λόγω εμβολίου (bexsero). Και εκεί που δεν είχε καθόλου πυρετό ,μου ανέβασε 38.7 ( θερμόμετρο υπερύθρων) . Μετά από μια ώρα του έβαλα υδραργυρικό θερμόμετρο κ έδειξε 38.1 ενώ το θερμόμετρο γαλίου έδειχνε 38.6.   Δεν ξέρω ποιο να εμπιστευτώ κ επιπλέον σκέφτομαι μήπως και το πρώτο θερμόμετρο υπερύθρων δεν έδειχνε σωστά στην αρχή κ είχε πιο ψηλό πυρετό.

Άργησε μάλλον να εγκριθεί το μνμ σου

Γενικα το bexsero μπορεί να σου κάνει πυρετο κ σχετικά ψηλο

Γενικα δ προτιμω των υπερηθρων. Εγω βαζω απλό ηλεκτρονικό στη μασχάλη κ γαλιου αν για κάποιο λόγο τα παίξει εκείνη την ώρα το ηλεκτρονικό, σπανίως. Κ γενικα έχουμε 3οποτε το ελεγχω

Πώς είναι τωρα το μικρούλι; 

Link to comment
Share on other sites

Ηλεκτρονικο εγω, υδραργυρου ο συζυγος και διαφωνουμε παντα. Το θεωρει πιο αξιόπιστο,  εγω παλι το φοβαμαι ενω εκεινος επιμένει ότι δε βαζουν πια υδραργυρο στα καινουρια θερμόμετρα κι αυτο ειναι κατι αλλο το υγρο μεσα. Εμενα παντως μου χουν σπάσει τετοια 2 φορες στα τοσα χρονια και αγχώνομαι καθε φορα. Εχουμε 3 ηλεκτρονικα κι ενα υδραργυρικο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή τα έχω δοκιμάσει όλα,θεωρώ ότι τα ηλεκτρονικά δε δείχνουν πάντα τη σωστή θερμοκρασία.Έχω και αυτό από το μαιευτήριο που με δυσκολεύει λόγο στη χρήση.Όποτε χρησιμοποιώ την παλιά σταθερή αξία αυτού του υδραργύρου.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως τα ηλεκτρονικά, μια σωστή θερμοκρασία δεν μου έχουν δείξει ποτέ. Άσε που χαλάνε μετά από λίγο καιρό. όποια μάρκα και να έχω πάρει. Εγώ από τότε που γεννήθηκε ο μικρός, του μετώπου χρησιμοποιώ.

Link to comment
Share on other sites

Το παιδί  είναι 2,5  κ αμφιβάλλω αν έχω καταφέρει πάνω από δυο φορές να του βαλω θερμόμετρο στη μασχάλη σωστά (ηλεκτρονικό). βέβαια έχει αρρωστήσει με πυρετό μόνο δυο φορές κ άντε να έκανε κ λόγο πυρετό με το bexsero. οπότε του είναι τελείως άγνωστη εμπειρία, κ όποτε έχει χρειαστεί απλα δεν καθόταν (τελευταία φορά βέβαια σχεδον πριν από ένα χρόνο).  γι αυτό θέλω να πάρουμε μετώπου. αλλά το ξεχνάμε συνεχώς όποτε παραγγέλνω από φαρμακείο. το ηλεκτρονικό που χρησιμοποιώ κατά καιρούς για μένα νομίζω ότι δείχνει αλλά αντ’ άλλων. συχνά νιώθω ότι έχω δέκατα ή κ λίγο παραπάνω κ δείχνει 36.. ο άντρας μ για τον εαυτό του έχει ένα κλασικό, που τελικά κ εγω εκεί καταλήγω όταν είμαι σίγουρη ότι έχω πυρετό κ το ηλεκτρονικό δείχνει 36,5. είναι αυτό του μαιευτηρίου βέβαια, δεν θα είναι κάτι της προκοπής. 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε και ηλεκτρονικό και υδραργύρου αλλά κι εγώ δεν εμπιστεύομαι τα ηλεκτρονικά. Το μόνο καλό του ηλεκτρονικού είναι ότι μετράει πιο γρήγορα κ δεν κρατάς το μωρό ακινητοποιημένο πολλή ώρα. Εμάς μόνο μια φορά έχει κάνει πυρετό όταν ήταν 14 μηνών και της το βάζαμε όταν θήλαζε στην αγκαλιά μου (που δεν πετύχαινε πάντα) ή όταν κοιμόταν (που είχε το μειον ότι αν έπρεπε να πιει ντεπον έπρεπε να την ξυπνήσουμε, αλλά δεν χρειάστηκε)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι είναι τόσο το θερμόμετρο όσο το πως κάνεις την μέτρηση. Εμείς έχουμε αυτιού για μια πρώτη "διάγνωση", και μετά ηλεκτρονικό στον πωπουδακι. Μασχάλη, μέτωπο, στόμα, όλα έχουν αποκλισεις. Η πιο αξιόπιστη μέθοδος είναι μέτρηση θερμοκρασίας στον πρωκτο. Άσε που ειναι πιο εύκολο από ότι να το βάλεις στην μασχάλη. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω ηλεκτρονικά πολλά χρόνια, τα ίδια. Μαρκα omron, ελπίζω να μην θεωρηθεί διαφημιση

Δ εχουν χαλάσει, κ τα έχω ελέγξει κ με υδραργύρου κ δουλεύουν μια χαρα

Επισης είμαι πολύ τυχερή, είναι πολύ συνεργασιμα τα παιδια, από ενός μήνα χρησιμοποιώ μασχάλης, δ αρρωσταινουν συχνά, αλλά το ελέγχουμε συχνά κ ποτε δ δυσανασχετησαν

Απο τον πρωκτο είναι σωστότερο, αλλα για ευκολία προτιμω μασχάλη κ ηλεκτρονικο

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος μας έχει πει τα θερμόμετρα υδραργύρου -αν υπάρχουν ακόμη σε ένα σπίτι- τα φυλάμε ως κόρην οφθαλμού. Είναι τα μόνα έγκυρα (το αρνητικό ως γνωστόν είναι η τοξικότητα τους εάν διαρρεύσει το περιεχόμενο, οπότε πολλή προσοχη σε ατυχήματα ή στην περίπτωση απόρριψης-χρειάζεται ειδικό χειρισμό στην συλλογή και να απορριφθούν σε σταθμό τοξικών αποβλήτων-επικοινωνούμε με τον φαρμακοποιό/τον δήμο μας). Τα ηλεκτρονικά/υπερύθρων από όσο ξέρω, το καθένα έχει δικές του οδηγίες ως προς την θερμομέτρηση (πχ 3 διαδοχικές λήψεις, με την 3η ληφθήσα ως έγκυρη).

1 hour ago, little lamb είπε:

Εμείς έχουμε και ηλεκτρονικό και υδραργύρου αλλά κι εγώ δεν εμπιστεύομαι τα ηλεκτρονικά. Το μόνο καλό του ηλεκτρονικού είναι ότι μετράει πιο γρήγορα κ δεν κρατάς το μωρό ακινητοποιημένο πολλή ώρα. Εμάς μόνο μια φορά έχει κάνει πυρετό όταν ήταν 14 μηνών και της το βάζαμε όταν θήλαζε στην αγκαλιά μου (που δεν πετύχαινε πάντα) ή όταν κοιμόταν (που είχε το μειον ότι αν έπρεπε να πιει ντεπον έπρεπε να την ξυπνήσουμε, αλλά δεν χρειάστηκε)

Το θερμόμετρο σας είναι σχετικά πρόσφατα αγορασμένο (πχ 10ετίας), έχετε την συσκευασία του; Αναγράφονται τα στοιχεία του (εταιρεία, κωδικός CE, κλπ); Αν ναι το πιο πιθανό είναι να είναι γαλλίου. Αλλιώς εάν είναι κληρονομιά από παππούδες τότε μπορεί να είναι και υδραργυρικό. Είναι σημαντικό να ξέρει κανείς το υλικό για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω.

 

Και μια μικρή επισήμανση (επειδή κι εγώ στο πρώτο, όταν ήταν μωρό, τις ίδιες σκέψεις με εσάς έκανα). Όταν ένα μωρό-παιδί κοιμάται ήρεμα, ακόμη κι αν έχει ανεβάσει πυρετό, δεν το ξυπνάμε για αντιπυρετικό. Μιλώ για ύπνο ήρεμο, όχι να έχει σημάδια δυσφορίας (να έχει κρυάδες, να στριφογυρνά, να παραμιλάει, κλπ). Εκεί φυσικά το θερμομετρούμε κι αν έχει πάνω από 38 χορηγούμε αντιπυρετικό. Αλλιώς αν κοιμάται ήρεμα, αν μπορούμε να το θερμομετρήσουμε στον ύπνο του χωρίς να το ενοχλήσουμε εννοείται το κάνουμε. Αλλά εάν ο πυρετός δεν είναι πολύ υψηλός, δεν το ξυπνάμε για αντιπυρετικό. Το παρακολουθούμε όμως στενά!

1) Ελέγχοντας ανά τακτά διαστήματα τη θερμοκρασία (και με το χέρι - μάγουλα, κορμάκι, άκρα και με θερμόμετρο).

2) Παρατηρώντας για σημάδια δυσφορίας.

3) Σκεπάζοντας το με ένα σκέπασμα ακόμη ή δροσίζοντας το στο μέτωπο με ένα νωπό πανάκι (μόνο εάν το δέχεται και δεν το ενοχλεί), αναλόγως την περίπτωση.

Εννοείται αυτά να τα συζητήσετε πρώτα με τον παιδίατρο σας και κατόπιν να πράξετε.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Η παιδίατρος μας έχει πει τα θερμόμετρα υδραργύρου -αν υπάρχουν ακόμη σε ένα σπίτι- τα φυλάμε ως κόρην οφθαλμού. Είναι τα μόνα έγκυρα (το αρνητικό ως γνωστόν είναι η τοξικότητα τους εάν διαρρεύσει το περιεχόμενο, οπότε πολλή προσοχη σε ατυχήματα ή στην περίπτωση απόρριψης-χρειάζεται ειδικό χειρισμό στην συλλογή και να απορριφθούν σε σταθμό τοξικών αποβλήτων-επικοινωνούμε με τον φαρμακοποιό/τον δήμο μας). Τα ηλεκτρονικά/υπερύθρων από όσο ξέρω, το καθένα έχει δικές του οδηγίες ως προς την θερμομέτρηση (πχ 3 διαδοχικές λήψεις, με την 3η ληφθήσα ως έγκυρη).

Το θερμόμετρο σας είναι σχετικά πρόσφατα αγορασμένο (πχ 10ετίας), έχετε την συσκευασία του; Αναγράφονται τα στοιχεία του (εταιρεία, κωδικός CE, κλπ); Αν ναι το πιο πιθανό είναι να είναι γαλλίου. Αλλιώς εάν είναι κληρονομιά από παππούδες τότε μπορεί να είναι και υδραργυρικό. Είναι σημαντικό να ξέρει κανείς το υλικό για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω.

 

Και μια μικρή επισήμανση (επειδή κι εγώ στο πρώτο, όταν ήταν μωρό, τις ίδιες σκέψεις με εσάς έκανα). Όταν ένα μωρό-παιδί κοιμάται ήρεμα, ακόμη κι αν έχει ανεβάσει πυρετό, δεν το ξυπνάμε για αντιπυρετικό. Μιλώ για ύπνο ήρεμο, όχι να έχει σημάδια δυσφορίας (να έχει κρυάδες, να στριφογυρνά, να παραμιλάει, κλπ). Εκεί φυσικά το θερμομετρούμε κι αν έχει πάνω από 38 χορηγούμε αντιπυρετικό. Αλλιώς αν κοιμάται ήρεμα, αν μπορούμε να το θερμομετρήσουμε στον ύπνο του χωρίς να το ενοχλήσουμε εννοείται το κάνουμε. Αλλά εάν ο πυρετός δεν είναι πολύ υψηλός, δεν το ξυπνάμε για αντιπυρετικό. Το παρακολουθούμε όμως στενά!

1) Ελέγχοντας ανά τακτά διαστήματα τη θερμοκρασία (και με το χέρι - μάγουλα, κορμάκι, άκρα και με θερμόμετρο).

2) Παρατηρώντας για σημάδια δυσφορίας.

3) Σκεπάζοντας το με ένα σκέπασμα ακόμη ή δροσίζοντας το στο μέτωπο με ένα νωπό πανάκι (μόνο εάν το δέχεται και δεν το ενοχλεί), αναλόγως την περίπτωση.

Εννοείται αυτά να τα συζητήσετε πρώτα με τον παιδίατρο σας και κατόπιν να πράξετε.

 

Αυτό με τις 3 μετρήσεις δεν το ήξερα. Το μη ηλεκτρονικό που έχουμε νομιζω το πήρε ο άντρας μου πρόσφατα. Δεν ήξερα ότι μπορεί να μην είναι υδραργυρικό! Ευχαριστούμε για τις συμβουλές για τον πυρετό. Εμάς είναι 17 μηνών κ αρρώστησε μόνο μία φορά με πυρετο 14 μηνων κατακαλοκαιρο από την ασθένεια "αιφνίδιο εξάνθημα". Από εμβόλια, δόντια ή χειμωνιάτικη ιωση δεν έκανε ποτέ πυρετό. Μόνο συνάχι είχε πέρσι το χειμώνα, ίσως και λίγα δέκατα, ούτε που θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς αναγκαστικά χρησιμοποιούμε το θερμόμετρο που είναι για το κούτελο γιατί δε συνεργάζονται καθόλου τα δικά μου για να τους βάλω στη μασχάλη..... Αυτό που έχω δεν είναι κ τόσο αξιόπιστο αλλά μια εικόνα την έχω όταν ξέρω πως έχουν πυρετό. Δε ξέρω αν αυτά τα καινούργια που έχουν βγει τώρα λόγο του κορονοιου είναι ποιο αξιόπιστα... 

Αλλά γενικά συμφωνώ με τη samsympan κ εγώ ποτέ δε ξυπνάω τα παιδιά το βράδυ αν είναι άρρωστα ενώ τα βλέπω κ κοιμούνται ήσυχα, θεωρώ πως αυτός ο ύπνος από την κούραση που έχουν από την αρρώστια κατά τη διάρκεια της ημέρας τα ξεκουράζει... 

Link to comment
Share on other sites

Λετε δεν τα ξυπνάτε..κι αν έχουν πυρετο τα αφήνετε να ανεβάζουν? Εγω ουκ ολιγες ωρες εχω θερμομετρησει πχ στις 3 πμ κι έχει πχ 37,5 και μεσα σε μισή ωρα έχει ανεβει στο 38. Εγω παντως τα ξυπναω δινω σιροπι και μετα απο μια ώρα ξυπνητήρι για αλλαγμα γτ ειναι μουσκεμα και στο 3ωρο ξαναθερμομετρω. Κι εγω μασχάλης βαζω. Ποτε δεν εβαλα κανενα αλλο..απο μωρα δηλαδη.. Μπορεί σα μωρα να έκλαιγαν λιγο αλλα ελεγχόμενα,  κατάφερνα να το βαλω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Λετε δεν τα ξυπνάτε..κι αν έχουν πυρετο τα αφήνετε να ανεβάζουν? Εγω ουκ ολιγες ωρες εχω θερμομετρησει πχ στις 3 πμ κι έχει πχ 37,5 και μεσα σε μισή ωρα έχει ανεβει στο 38. Εγω παντως τα ξυπναω δινω σιροπι και μετα απο μια ώρα ξυπνητήρι για αλλαγμα γτ ειναι μουσκεμα και στο 3ωρο ξαναθερμομετρω. Κι εγω μασχάλης βαζω. Ποτε δεν εβαλα κανενα αλλο..απο μωρα δηλαδη.. Μπορεί σα μωρα να έκλαιγαν λιγο αλλα ελεγχόμενα,  κατάφερνα να το βαλω. 

Εγώ ναι αν κοιμούνται ήσυχα κ πυρετό να έχουν δε τα ξυπνάω έχω το θερμόμετρο που είναι για το κούτελο κ τα μετράω κ δε χρειάζεται να τα ξυπνήσω αλλά κ πάλι μέχρι 38,5 να έχουν αν κοιμούνται ήρεμα δε τα ξυπνάω εκτός αν αναπνέουν πολύ γρήγορα κ βλέπω πως δυσφορουν τότε εννοείται θα δώσω αντιπυρετικο... Αλλά τις ποιο πολλές φορές έχουν ξεκουραστεί από τον ύπνο που το πρωί ξυπνάνε σχεδόν απυρετα η με δέκατα.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, xaroumenh mama είπε:

Εγώ ναι αν κοιμούνται ήσυχα κ πυρετό να έχουν δε τα ξυπνάω έχω το θερμόμετρο που είναι για το κούτελο κ τα μετράω κ δε χρειάζεται να τα ξυπνήσω αλλά κ πάλι μέχρι 38,5 να έχουν αν κοιμούνται ήρεμα δε τα ξυπνάω εκτός αν αναπνέουν πολύ γρήγορα κ βλέπω πως δυσφορουν τότε εννοείται θα δώσω αντιπυρετικο... Αλλά τις ποιο πολλές φορές έχουν ξεκουραστεί από τον ύπνο που το πρωί ξυπνάνε σχεδόν απυρετα η με δέκατα.. 

Ναι αλλα ετσι δεν κοιμασαι εσυ! Καθεσαι ολη νυχτα ξυπνια να θερμόμετρεις καθε μισαωρο??

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Ναι αλλα ετσι δεν κοιμασαι εσυ! Καθεσαι ολη νυχτα ξυπνια να θερμόμετρεις καθε μισαωρο??

Όχι φυσικά φροντίζω κ αντιπυρετικο παίρνουν την ώρα που πάνε για ύπνο όταν είναι άρρωστα γύρω στις 8 συνήθως μετά στις 12 θερμόμετρω ο μεγάλος μέχρι τώρα δεν έπινε συροπι κ του έβαζα υπόθετο αν έχει υψηλό πυρετό θα του βάλω υπόθετο αν με αφήσει κ δε σφικτει να το βγάλει ο μικρός τουλάχιστον μέχρι τώρα κ με πυρετό ξυπνουσε τα βράδια για γάλα κ του έβαζα το αντιπυρετικο στο γάλα αν είχε υψηλό πυρετό κ το έδινα αν δε ξυπνουσε γενικά ξυπνάω εγώ τα βράδια κ πάω τουαλέτα η να πιω νέρο τουλάχιστον δύο φορές κ πάντα πηγενω κ τους ελέγχω αλλά για τα δικά μου δεδομένα ποτέ δε χρειάστηκε κ πάντα το πρωί ήταν σχεδόν απυρετοι..

Όταν είναι ανήσυχοι τα βράδια πάντα τους καταλαβαίνω κ σηκώνομαι είτε εγώ είτε ο άντρας μου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...