Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι θερμόμετρο χρησιμοποιείτε???


Τι θερμομετρο χρησιμοποιειτε?  

691

  1. 1. Τι θερμομετρο χρησιμοποιειτε?

    • Υδραργύρου
      370
    • Ηλεκτρονικό
      529
    • Αυτιού
      104
    • Μετώπου
      133


Recommended Posts

Καλημερα σας!

Επειδη δεν ειμαι ικανοποιημενη πληρως απο κανενα αλλο θερμομετρο ,πλην του υδραργυρικου , θα ηθελα να ρωτησω... :

Ισχυει οτι τα υδραργυρου ειναι καρκινογονα και οτι εχει απαγορευτει η χρηση τους;

Εχω και φηφιακο και με αλκοολη , αλλα θελουν 5λεπτα για να δειξουν θερμοκρασια και δεν ξερω αν δειχνουν τελικα και τη σωστη...

 

Χαρουλα τα καλύτερα ειναι τα ψηφιακά που βαζουν στο αυτι (όπως της Braun) και η θερμοκρασία εμφανίζεται αμεςως

Εδώ όλοι οι γιατροι, νοσοκομεία κλινικές τα χρησιμοποιουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Thanks αγαπημενη babycute!

Να σε ρωτησω και κατι αλλο: οταν το μωρακι ειναι ζωηρο δεν ειναι λιγο επικινδυνο το θερμομετρο στο αυτακι;Εδω με το ζορι το κραταμε στη μασχαλη....φαντασου στο αυτι!Βεβαια , με τις μπατονεττες καλα τα παμε ,δεν διαμαρτυρεται , μπορω να πω οτι της αρεσει κιολας .... αλλα και παλι δεν ξερω.....

Link to comment
Share on other sites

Εμείς τελικά αγορασαμε ένα medisana που έκανε εισαγωγή το lidl και το πήραμε μόνο 12,99?. Ειναι και αυτιού και για μέτωπο. Για το αυτι ειναι παρα πολύ καλό και αξιόπιστο. Και πολύ γρήγορο. Με το που το βαζεις δειχνει αμεσως θερμοκρασία. Όλα τα αυτιού έχουν συγκεκριμένα πράγματα που πρέπει να κάνεις. Να μην το βαζεις απο το αυτι που πλακώνει το παιδάκι κλπ.

ψηφιακά και θα σωθείτε. Ούτε να γδύνεις τα μωρα, ούτε να τα κρατάς και να περιμένεις. Τίποτα. Το βαζεις και δειχνει αμεσως.

Link to comment
Share on other sites

Thanks αγαπημενη babycute!

Να σε ρωτησω και κατι αλλο: οταν το μωρακι ειναι ζωηρο δεν ειναι λιγο επικινδυνο το θερμομετρο στο αυτακι;Εδω με το ζορι το κραταμε στη μασχαλη....φαντασου στο αυτι!Βεβαια , με τις μπατονεττες καλα τα παμε ,δεν διαμαρτυρεται , μπορω να πω οτι της αρεσει κιολας .... αλλα και παλι δεν ξερω.....

 

Ναι ολα ειναι επικίνδυνα οταν το μωρο ειναι ζωηρό :-)

Αλλα αυτο δεν παει πολυ βαθιά μεςα.. Της Braun ειδικά ειναι χοντρό αυτο που μπαινει στο αυτί.. Το πρόβλημα ειναι η τιμή :-(

Πιστοποιημένη θερμοκρασία παίρνεις οταν βάζεις θερμόμετρο στον πρωκτο (οι παλιές το κάνανε συνέχεια :oops:) αλλα σκέφτεσαι καθε φορά που ηταν άρρωστα να το κάναμε; Οπότε το δεύτερο καλύτερο ειναι το αυτί

Το μέτωπο και η μασχαλη ερχονται μετα :-)

Link to comment
Share on other sites

Τα θερμόμετρα αυτιού έχουν τους εξής περιορισμούς: σε πολύ μικρά μωράκια δε χωράνε στον έξω ακουστικό πόρο και δείχνουν χαμηλότερη θερμοκρασία. Αλλά, ακόμα και σε ενήλικα, αν δε βάλεις το θερμόμετρο βαθιά, δε θα δείξει. Έχω δει με τα μάτια μου και τις 2 περιπτώσεις. Βέβαια, όταν εφαρμόζουν καλά, είναι σούπερ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα θερμόμετρα αυτιού έχουν τους εξής περιορισμούς: σε πολύ μικρά μωράκια δε χωράνε στον έξω ακουστικό πόρο και δείχνουν χαμηλότερη θερμοκρασία. Αλλά, ακόμα και σε ενήλικα, αν δε βάλεις το θερμόμετρο βαθιά, δε θα δείξει. Έχω δει με τα μάτια μου και τις 2 περιπτώσεις. Βέβαια, όταν εφαρμόζουν καλά, είναι σούπερ.

 

Μπορει αλλα μάλλον εξαρτάται και απο μαρκα

Εμεις είχαμε ενα μετώπου αλλα οταν ο μικρός ηταν δυο βδομαδων έπρεπε να τον παμε στα επείγοντα του βάλανε αυτο του αυτιού της Braun απο εκει το μάθαμε - και μάλιστα είδαμε διάφορα την ίδια στιγμή ανάμεσα στου μετώπου και του αυτιού

Οτι γιατρο και αν ρωτήσαμε/συναντηςαμε σε νοσοκομεία ιατρεία κλπ εδώ τουλαχιςτον χρησιμοποιούσαν του αυτιού και μάλιστα αυτη τη μάρκα

Αλλα το ξαναλέω δυστυχώς ειναι ακριβό εδώ το πήρα 50 ευρώ αλλα νομίζω ελλαδα το βρίσκεις 40

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

τα υδραργυρικα ειναι πιο γρηγορα αλλα ειναι εξαιρετικα βλαβερα για το περιβαλλον γι'αυτο καταργηθηκαν.δοκιμασα μασχαλης ηλεκτρονικο αλλα πλεον η μικρη αντιδρα και κλαιει.κατεληξα στην πιπιλα της microlife η οποια ειναι αρκετα γρηγορη.να ξερετε ομως οτι η θερμοκρασια στοματος παντα ειναι λιγο πιο ψηλη απο αυτη του μετωπου κ της μασχαλης.δηλ αν δειχνει 37.5 η πιπιλα στη μασχαλη θα δειχνει 36,7 περιπου.αυτο ομως δε σημαινει οτι δειχνει λαθος η πιπιλα.απλα στο στομα παντα εχει μεγαλυτερη θερμοκρασια.γι'αυτο και πυρετος με την πιπιλα θεωρειται πανω απο 37,8.το καλυτερο παντως ειναι αυτο που βολευει καθε μητερα αρκει να διαβαζει τις οδηγιες χρησης.:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Πήρα της microlife ένα θερμομετρο ψηφιακο του αυτιου. Ως στιγμης είμαι πολύ ικανοποιημενη. Τα υδραργυρου εχουν απαγορευτεί και αν σπασουν μεσα στο δωματιο του παιδιου θα θεσουν σε κινδυνο την υγεια του. Ουτε ως ενηλικες δεν πρεπει να τα χρησιμοποιούμε. Εχουν αποσυρθεί από όλα τα νοσοκομεια της χώρας.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ναι μακρια απο τα υδραργυρικα... καλα καναν και τα σταματησαν γιατι εσπαγαν το ενα μετα το αλλο και δεν ειχαμε σκεφτει ποτε που πηγαινε αυτος ο υδραργυρος!! (στο σωμα, στα ρουχα κτλ...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ ότι το θερμόμετρο υδραργύρου είναι το πιο έγκυρο αλλά επειδή είναι και εξίσου πολύ επικίνδυνο από τότε που έκανα παιδάκι το αποθήκευσα σε ένα από τα πιο ψηλά ντουλάπια μου μην ξέροντας τι να το κάνω μιας και το να το πετάξω στα σκουπίδια είναι και αυτό επικίνδυνο! Χρησιμοποιώ ηλεκτρονικό θερμόμετρο πλέον, έχετε δίκιο δεν είναι πολύ έγκυρο... αυτό που κάνω εγώ είναι να το βάζω 2 - 3 φορές την ίδια ώρα ώστε να τσεκάρω την θερμοκρασία. Μου δώσατε όμως πολλές ιδέες και για άλλα θερμόμετρα ώστε να βρω κάποιο καλύτερο.

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

εμεις πηραμε ένα ηλεκτρονικο για το μετωπο αλλα όταν χρειαστηκε να δω ποσο ακριβως ηταν η θερμοκρασια της χρησιμοποιησα το υδραργυρικο,,,το καλυτερο δε το συζητω

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εμένα αρρώστησε πριν μια εβδομάδα για πρώτη φορά το παιδάκι μας & χρησιμοποίησα υδραργύρου, ηλεκτρονικό και μετώπου...

Το μετώπου με τρέλανε!!!! Το ηλεκτρονικό ήταν πιο σωστό και το απόλυτα έγκυρο ήταν φυσικά του υδραργύρου.

Η πλάκα είναι πως του μετώπου το πήρα για να τη θερμόμετρο πιο εύκολα τη νύχτα, αλλά δεν είχα καμία εμπιστοσύνη.

Είμαι σίγουρη πως λειτουργεί εξαιρετικά καλά, υπό προϋποθέσεις, τις οποίες δεν έχουμε πάντα...

Link to comment
Share on other sites

Υδραργυρου χρησιμοποιω, τα πιο παλια και τα πιο αξιοπιστα τελικα. Δυο της ομρον ηλεκτρονικα αγορασα κανενα δεν μου λεγε ακριβως τη θερμοκρασια και ειχα αλλαξει ποσες φορες τις μπαταριες

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Διαφημίσεις

Ούτε Υδραργύρου, ούτε Ηλεκτρονικό! Χρησιμοποιώ ένα που μοιάζει με του υδραργύρου αλλά περιέχει μία άλλη ΑΚΙΝΔΥΝΗ ΟΥΣΙΑ, είναι πλαστικό και είναι πολύ αξιόπιστο από όσο το έχω τσεκάρει όταν έκανα συνδυασμούς μαζί με τα άλλα θερμόμετρα. Το αγόρασα από είδη φαρμακευτικού εξοπλισμού και μάλλον θα πάω να πάρω κι άλλο γιατί φοβάμαι μήπως δεν το βρίσκω αν πάθει κάτι αυτό που έχω.

Link to comment
Share on other sites

Danel

Αυτο το θερμόμετρο που λες εχει και πράσινο χρωμα πανω;

Και πισω εκτος απο κατι αλλα γράφει και ECOLOGIGO?

 

Έχει πράσινη γραμμή μέσα στο θερμόμετρο και από πίσω έχει μία ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ. Δεν ξέρω αν στο κουτί έγραφε ecologigο. Η μάρκα του αρχίζει από "Gera...". Αυτό που λες είναι αξιόπιστο?

Link to comment
Share on other sites

Με μια μετάφραση που εκανα γτ ξερω τελεια αγγλικά, :-) γράφει mercury free =χωρις υδράργυρο!

Η γραμμη ειναι μπλε μεσα και η μάρκα mas... Ai....

Ναι ειναι αξιόπιστο αλλα δεν ειχα πάρατειρησει πως εχει διάφορα απο του υδραργύρου!

Τυχαία το αγόρασα!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Μιας και έχουμε πυρετό σήμερα...δεν μπορω να της βάλω θερμόμετρο με τπτ στη μασχάλη.Κλαιμε κάθε φορά.Το θερμόμετρο πιπιλα ουτε να το φτυσει(της το δίνω να παιζει όσο της έχω το άλλο στη μασχάλη μηπως και ξεχαστεί).Αυτό το θερμόμετρο μετωπου που αναφέρθηκε στη πρωτη σελιδα το βρίσκουμε σε όλα τα φαρμακεία;

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...