Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι θερμόμετρο χρησιμοποιείτε???


Τι θερμομετρο χρησιμοποιειτε?  

691

  1. 1. Τι θερμομετρο χρησιμοποιειτε?

    • Υδραργύρου
      370
    • Ηλεκτρονικό
      529
    • Αυτιού
      104
    • Μετώπου
      133


Recommended Posts

εμεις χρησιμοποιούμε τα παλια, καλά και αγαπημένα θερμόμετρα του υδραργύρου που κατ εμέ είναι τα μόνα αξιόπιστα..για τα θερμόμετρα πιπίλα δεν ξε΄ρω τι αξιοπιστία έχουν μιας και η μικρή δεν καταδέχεται να βάλει πιπίλα στο στόμα της, όσο για τα ηλεκτρονικά, του τυμπάνου και αυτά με τις υπέρυθρες δεν τους εχω καμία μα καμία εμπιστοσύνη αφού όσα έχω δουλέψει (ως νοσηλευτρια στο νοσοκομείο ) έχουν μεγάλες αποκλίσεις σε συγκριση με τον υδραργυρο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εμείς καταλήξαμε τελικά στο θερμόμετρο με υπέρυθρες μετώπου και είμαι πολύ ευχαριστημένη ιδιαίτερα το βράδυ που κοιμάται και δεν θέλω να τον ενοχλήσω. Οι οδηγίες είναι ξεκάθαρες για την χρήση του. Και δεν έχει αποκλίσεις. Και όταν έχω κάποια αμφιβολία για κάποια μέτρηση, την επαναλαμβάνω άλλες δύο φορές.

Lr4cp2.pngIP5up2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κι εγώ υποστηρικτής της ηλεκτρονικής πιπίλας!!!! Και μάλιστα επειδή έχουμε όλα τα είδη στο σπίτι, δοκίμασα στον εαυτό μου : στο ένα χέρι το θερμόμετρο υδραργύρου, στο άλλο το ηλεκτρονικό και στο στόμα την πιπίλα. Σε δύο λεπτά και ασχέτως μπιπ έδειξαν:

 

Πιπίλα 36,8

Υδραργύρου 36,8

Ηλεκτρονικό 36,7

 

Αυτό το έκανα γιατί μου έβαλαν ιδέες ότι δεν δείχνουν καλά. Ιδού η απόδειξη και θερμομετρώ πια ήσυχη. Οταν κυρίως το μικρό είναι άρρωστο, το πιο εύκολο πράγμα είναι να πιάσει την πιπίλα του.

Απλά ακολουθώ τις οδηγίες που λέει. Ας κάνει μπιπ, το αφήνω κι άλλο, π.χ. 2 λεπτά ακόμη και μετά βλέπω θερμοκρασία.

Περαστικά στα ζουζουνάκια μας!

Link to comment
Share on other sites

τι να πω δεν ξέρω. όταν γέννησα το πρώτο μου παιδί μας κάνανε δώρο το ηλεκτρονικό αυτιού braun, δεν κατάφερα να το χειριστώ σωστά? μου έβγαζε ότι `νάνε. Μετά είχαμε τα παραδοσιακά υδραργύρου του ενός λεπτού. κ τώρα ψήνομαι να πάρω από μια προσφορά με υπερυθρες μετώπου. θα δούμε τι δουλειά θα κάνει

Link to comment
Share on other sites

και μεις υδραργυρου εχουμε κ επειδη τα καταργουν τα βρηκα σε φιλη μπολικα και πηρα 3:lol:(ακραιο αλλα ηδη εσπασα ενα οποτε ηθελα να εχω στοκ) αλλα δεν ηξερα οτι υπαρχει κ πιπιλα! θα το ψαξω! :wink:

το ηλεκτρονικο το εχω αλλα μεχρι να δειξει θερμοκρασια τσαντιζεται το παιδακι μου γτ θελει κανενα 2-3λεπτο οποτε βαζω υδραργυρου που σε ενα λεπτο ειναι τζετ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

θα συμφωνήσω κι εγώ πως ο υδράργυρος είναι το μόνο 100% αξιόπιστο θερμόμετρο... υπολογίζω πως πρέπει να έχουμε χαλάσει τουλάχιστον 200-300 ευρώ σε θερμόμετρα αυτιού, μετώπου κλπ κλπ τα οποία κατέληξαν να γίνουν παιχνίδια του γιού μου. αν μη τι άλλο έχουν ωραίους ήχους και φωτάκια οπότε ο Αλέξης μου είναι πανευτυχής. κι εγώ επέστρεψα στον παλιό, καλό και δοκιμασμένο υδράργυρο για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ;)

Link to comment
Share on other sites

Υδραργυρος και μονο απο μασχαλη παιρνω θερμοκρασια......εγω προσωπικα....

 

 

Το μεν θερμομετρο υδραργυρου θεωρω οτι ειναι το πιο αξιπιστο κατα την γνωμη μου και η περιοχη μασχαλης το καλυτερο σημειο για να παρεις την πραγματικη θερμοτητα του σωματος.......

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Υδραργυρος και μονο απο μασχαλη παιρνω θερμοκρασια......εγω προσωπικα....

 

 

Το μεν θερμομετρο υδραργυρου θεωρω οτι ειναι το πιο αξιπιστο κατα την γνωμη μου και η περιοχη μασχαλης το καλυτερο σημειο για να παρεις την πραγματικη θερμοτητα του σωματος.......

Συμφωνώ!

Link to comment
Share on other sites

εμείς καταλήξαμε τελικά στο θερμόμετρο με υπέρυθρες μετώπου και είμαι πολύ ευχαριστημένη ιδιαίτερα το βράδυ που κοιμάται και δεν θέλω να τον ενοχλήσω. Οι οδηγίες είναι ξεκάθαρες για την χρήση του. Και δεν έχει αποκλίσεις. Και όταν έχω κάποια αμφιβολία για κάποια μέτρηση, την επαναλαμβάνω άλλες δύο φορές.

 

Kiki πόσο έκανε αυτό; Μου είχε πει ο παιδίατρος ότι αυτά τα χρησιμοποιούν στα νοσοκομεία, αλλά νόμιζα ότι είναι πολύ ακριβά.

u65Tp3.png

QACnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ξέρω ότι το υδραργύρου είναι το πιο αξιόπιστο. Αυτό χρησιμοποιεί κι ο παιδίατρος. Αλλά εμείς έχουμε πλέον καταλήξει στο ηλεκτρονικό γιατί έχουμε σπάσει κάνα δυο από τα άλλα κι έχω τρομάξει να μαζέψω τον υδράργυρο! Οπότε στο ηλεκτρονικό υπολογίζω μόνη μου και κάτι παραπάνω για να είμαι μέσα. Το βάζουμε στη μασχάλη μας.

u65Tp3.png

QACnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υδραργύρου δεν χρησιμοποίησα ποτέ στην μικρή μου.Τον φοβάμαι και δεν υπήρχε επίσης η πιθανότητα να καθίσει το παιδί να περιμένουμε την μέτρηση.Το θερμόμετρο αυτιού της braun έχουμε και μια χαρά δείχνει.Το επαναλαμβάνω κάνα δυο φορές για να είμαι σίγουρη αλλά βολεύει απίστευτα γιατί παίρνεις θερμοκρασία και στον ύπνο χωρίς να ξυπνάει το παιδί!

3ltxp3.png?NMdWW70Y

 

z9s1p3.png?zs5gAV1N

Link to comment
Share on other sites

κι εμεις ενα με υπερυθρες μετωπου της microlife εχουμε...

τα θεωρω απο τα πιο αξιοπιστα...κι εγω συνηθως κανω την μετρηση 2 φορες για ασφαλεια...

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τα θερμόμετρα υδραργύρου είναι τα πιο αξιόπιστα ,απλά πρέπει να τα προσέχουμε μη σπάσουν και να είμαστε πάντα μπροστά την ώρα που τα τοποθετούμε στα παιδιά μας.

Εμείς χρησιμοποιούμε τριών ειδών θερμόμετρα.Υδραργυρικά , ένα μετώπου με υπέρυθρες και ένα αυτιού.

Όταν θερμομετρούμε ειδικά τα παιδιά, τα θερμομετρούμε και με τα τρία θερμόμετρα και κοιτάμε αν υπάρχουν μικρές ή μεγάλες αποκλίσεις ή αν δείχνουν την ίδια θερμοκρασία.Πρακτικό μέτρο που έχει αποτέλεσμα.Μην ξεχνάτε να αλλάζετε μπαταρίες στα εκτός των υδραργυρικών, θερμόμετρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

ειμαι καινουργια μαμα και πηρα το θερμομετρο αυτιου τηs braun και του μετωπου FTN της MEDISANA. Δεν τα εχω χρησιμοποιησει ακομα σε πυρετο. Εσεις ποιο θερμομετρο εμπιστευεστε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειμαι καινουργια μαμα και πηρα το θερμομετρο αυτιου τηs braun και του μετωπου FTN της MEDISANA. Δεν τα εχω χρησιμοποιησει ακομα σε πυρετο. Εσεις ποιο θερμομετρο εμπιστευεστε;

 

Τα πιο αξιοπιστα, εγκυρα και σωστα θερμομετρα ειναι αυτα του υδραργυρου του ενος λεπτου και η μονη ενδεδειγμενη περιοχη για τον πυρετο ειναι η μασχαλη...

Εγω αυτο εχω και εμπιστευομαι...

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

ειμαι καινουργια μαμα και πηρα το θερμομετρο αυτιου τηs braun και του μετωπου FTN της MEDISANA. Δεν τα εχω χρησιμοποιησει ακομα σε πυρετο. Εσεις ποιο θερμομετρο εμπιστευεστε;

 

 

Εδώ και τρία χρόνια χρησιμοποιώ το Vicks μετώπου το οποίο θεωρώ ιδιαίτερα εύχρηστο και αξιόπιστο.

Link to comment
Share on other sites

προσφατα αγορασα το medisana και ειμαι αρκετα ικανοποιημενη. βεβαια τοσα χρονια χρησιμοποιω ηλεκτρονικο. στο σπιτι υπαρχει και το παλια κλασικο του λεπτου που ειναι υδραργυρου και το φιλαμε σαν θησαυρόγια τις περιπτωσεις υψηλου πυρετουή επιβεβαιωση .

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμείς χρησιμοποιούμε το microlife non contact nc100 είναι μετώπου και είμαι πολύ ευχαριστημένη...μετράει τα πάντα..εκτός από το μωρό και εμάς μετράει θερμοκρασία περιβάλλοντος, νερού στο μπανάκι, και γάλακτος στο μπιμπερό.Σύμφωνα με την παιδίατρο μας είναι πολύ καλό, απλά όταν δείχνει πάνω από 37,5 πυρετό στο μωρό καλό είναι να το επιβεβαιώνουμε και με ένα ψηφιακό για μεγαλύτερη σιγουριά...

Xxq5p2.pngaDstp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας, εμείς χρησιμοποιούμε ψηφιακά. Είχαμε ένα απλό της braun στη μασχάλη, αλλα ο μικρός δεν το θέλει πια.

έτσι αγοράσαμε ένα αυτιού. Το Σεπτέμβρη που αρρώστησε, το χρησιμοποιούσαμε και δεν έδειχνε να έχει πυρετό το παιδί. Βαζω το χέρι μου στο κούτελο του και ψηνόταν. Εβαλα το braun στη μασχάλη του με 1000 ζόρια και έδειξε 38,9. Έπαθα εγκεφαλικό!

το πήγα στην εταιρία και μου το αντικατέστησαν.

εβαλε το lidl μια προσφορά ψηφιακό θερμόμετρο, της ίδιας εταιρίας με αυτο του αυτιού που είχα, και το αγόρασα. Αυτό είναι και αυτιού αλλα και το σερνεις στο κούτελο και δειχνει θερμοκρασία.

μου έχει σπάσε τα νεύρα, γιατι αν πάρω θερμοκρασία σε πιο κρύο δωματιο δειχνει ότι να,ναι. Και σήμερα που είναι το μικρακι μου άρρωστο, πήγε ο αντρας μου και το χρησιμοποίησε στο αυτι και έδειξε 38,9. Του δινει depon αφου είχε πάθει πανικό. Πάω πιάνω το κουτελο του και του λέω ότι το παιδί είναι ζεστό αλλα όχι να ψήνεται. Τελικά τι είχε γίνει;

του πήρε θερμοκρασία απο το αυτι που είχε πλακωμένο!!!! Και γιαυτο έδειξε τόσο. Βάλαμε στο αλλο αυτάκι και έδειξε 37,2.

μου έχει σπάσει τα νεύρα η συγκεκριμένη εταιρία και θα πάω να τους τα πετάξω στη μούρη! Είναι και εδώ κοντά μου. Πείτε κανένα καλό θερμόμετρο. Είχα δει ένα για κουτελο της braun. Χωρίς να χρειάζεται να το σερνεις και όλες αυτές τις μπουρδες

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημερα σας!

Επειδη δεν ειμαι ικανοποιημενη πληρως απο κανενα αλλο θερμομετρο ,πλην του υδραργυρικου , θα ηθελα να ρωτησω... :

Ισχυει οτι τα υδραργυρου ειναι καρκινογονα και οτι εχει απαγορευτει η χρηση τους;

Εχω και φηφιακο και με αλκοολη , αλλα θελουν 5λεπτα για να δειξουν θερμοκρασια και δεν ξερω αν δειχνουν τελικα και τη σωστη...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...