Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι θερμόμετρο χρησιμοποιείτε???


Τι θερμομετρο χρησιμοποιειτε?  

691

  1. 1. Τι θερμομετρο χρησιμοποιειτε?

    • Υδραργύρου
      370
    • Ηλεκτρονικό
      529
    • Αυτιού
      104
    • Μετώπου
      133


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια! Γεννησαμε πριν 15 μερες και τωρα ειμαστε σπιτι και περναμε πολυ ωραια. Ο μπεμπης μας ειναι κουκλος και ολο τρωει και κοιμαται. Ελπιζω να κρατησει για καιρο. Στο θεμα μας τωρα. Απο τις αλλαγες των δωρων για το μωρακι μας πηραμε μια πιπιλα ηλεκτρονικο θερμομετρο μονο 11 ευρω απο ενα μαγαζι με γκατζετακαι γα μωρα και παιδια. Κριμα που δεν το ειχαμε ανακαλυψει οταν ψωναζαμε ενα σκασμο πραγματα για το μωρο μας. Το λενε URSAFE και ειναι στο ψυχικο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν ήξερα ότι υπάρχουν τόσα είδη θερμομέτρου. Εμείς αγοράσαμε από τα jumbo ένα ψηφιακό. Μόνο που αν κάνεις δεύτερη μέτρηση δείχνει διαφορετική θερμοκρασία κι ας είναι απευθείας μετά την πρώτη. Το ίδιο και με όλες αυτές που θα ακολουθήσουν.. Τι να πω!!! Όσες μετρήσεις κάνεις τόσες διαφορετικές θερμοκρασίες θα πάρεις πάντα προς τα πάνω...

Link to comment
Share on other sites

ηλεκτρονικο κ υδραργυρο.μονο που τωρα ο υδραργυρος ειναι υπο εξαφανιση.τα αποσυρουν.λογο επικυνδινοτητας αμα σπασει.υπαρχει ομως κ αυτο που εχει ενα μπλε καλυμα στον υδραργυρο κ αμα σπασει το παιρνεις κ το πετας,δεν σκορπιζει.ειναι πιο αξιωπιστο πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια! Γεννησαμε πριν 15 μερες και τωρα ειμαστε σπιτι και περναμε πολυ ωραια. Ο μπεμπης μας ειναι κουκλος και ολο τρωει και κοιμαται. Ελπιζω να κρατησει για καιρο. Στο θεμα μας τωρα. Απο τις αλλαγες των δωρων για το μωρακι μας πηραμε μια πιπιλα ηλεκτρονικο θερμομετρο μονο 11 ευρω απο ενα μαγαζι με γκατζετακαι γα μωρα και παιδια. Κριμα που δεν το ειχαμε ανακαλυψει οταν ψωναζαμε ενα σκασμο πραγματα για το μωρο μας. Το λενε URSAFE και ειναι στο ψυχικο

καταρχας να σας ζησει το μωρακι σας να ειναι γερο κ δυνατο.συγνωμη που σε ρωταω αλλα εχεις ρωτησει τον παιδιατρο για το θερμομετρο αυτο?ειναι ευκολο κ συμφωνω,αλλα οταν ρωτησα την παιδιατρο για το συγγεκριμενο με απετρεψε λεγοντας πως δεν ειναι ασφαλες για το παιδι,γιατι μπορει να κοπει η πιπιλα μπροστα κ να το καταπιει το παιδι,δεν ξερω αν αυτο που ειναι απο μεσα ειναι υδραργυρος παντως για αυτο μου ελεγε.κ παλι συγνωμη που στο αναφερω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τον εχω ρωτησει. Δηλαδη του το έδειξα όταν ηρθε για να δει το μωρο στο σπίτι. Η πιπιλα είναι απο σιλικονη οπότε δεν κοβεται (γενικα μου ειχαν πει να παρω πιπιλες σιλιλκονης και οχι λατεξ) και μεσα δεν έχει υδραργυρο (που έχει απαγορευτει) αλλα εναν αισθητηρα. Επιπλεον δεν το χρησιμοποιείς για κανονικη πιπιλα. Μόνο τη μετρηση παιρνεις και μετα τη βγάζεις. Αλλα το μωρακι δεν ταλαιπορείται. Του άρεσε πολυ σαν γκατζετακι. Βεβαια αυτός έχει ένα με αισθητηρα απο μακρυα σαν τις καμερες στα αεροδρομια αλλα είναι πανακριβο (πάνω από 100Ε)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Babakoita έχεις κάνει μέτρηση; Ειναι αξιόπιστο; Σαν ιδέα μου φαίνεται καλη, και σίγουρα είναι πιο εύκολο να βαλεις μια πιπίλα απ' ότι ένα θερμόμετρο. Εγώ πάντως ένα ηλεκτρονικό που έχω δείχνει εντελώς λάθος θερμοκρασία. Τωρα περιμένω να μου έρθει από αμαζον ένα με υπέρυθρες. Πάντως έχω κρατήσει και το κλασικό του υδραργύρου που είναι το μόνο αξιόπιστο. Το φυλάω πως και πως, γιατί δυστυχώς αν σπάσει (πέρα των άλλων θεμάτων) δεν θα μπορέσω να το αντικαταστήσω.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να συνεχίσει να του αρέσει το θερμόμετρο πιπίλα γιατί εμένα τα δικά μου μετά από λίγο την πέταγαν γιατί δεν τους άρεσε. αγόρασε και κανένα άλλο για καλό και για κακό για να το έχεις στο σπίτι

Link to comment
Share on other sites

εμεις εχουμε ενα ψηφιακο αλλα οπως ειπε και μια κοπελα πιο πανω διαφορετικες μετρησεις αλλες θερμοκρασιες.αφου ειδα και αποειδα πηγα πηρα ενα με γαλιο λεει που ειχε κ 10 ευρωπουλα και ειναι 5λεπτο.που να κατσουν το βαζω εγω και μετριεμαι γιανα αποσβεσω:lol:.ψαχνω ενα λεπτου με υδραργυρο που τα λεει καλα αλλα μου ειπαν οτι καταργηθηκαν ηταν επικυνδυνα λενε.8-)8-):cool:αλλα τωρα για να δουμε τον πυρετο σκοτωνομαστε εδω μεσα:rolleyes:

ggHRp3.png fkuPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το μωρακι μου δεν εχει αρρωστησει ακομα ευτυχως, οποτε δεν το εχω τσεκαρει σε περιπτωση πυρετου, αλλα του το εχω βαλει και εδειξε 36,5 ενω το υδραργυρου 36,6. Στο σπιτι εχουμε και το παραδοσιακο του υδραργυρου αλλα ποτε δεν ξερεις ποτε θα σπασει και δε θα βρισκουμε αλλο. Παντως το μαγαζι (URSAFE) απ'όπου το πηραμε ηταν πολυ κυριλε και σοβαρο οποτε φανταζομαι οτι και τα προιοντα του ειναι αντιστοιχα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

μηπως καποια μανουλα εχει αγορασει προσφατα το θερμοφοκους απο κανα φαρμακειο?? το ψαχνω και δεν το βρισκω πουθενα,εκανα παραγγελια μεσω ενος site,αλλα θα το εχουν το φεβρουαριο...μηπως το πηρε καποια προσφατα να μου πει απο που??

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτήσω αυτούς που έχουν το thermofocus. Πού ακριβώς μετράτε τη θερμοκρασία; Στο κέντρο του μετώπου και ανάμεσα από τα φρύδια και τα μαλλιά, όπως λένε οι οδηγίες ή κάπου αλλού; Το δικό έχει τρελές αποκλίσεις από μέτρηση σε μέτρηση και πολύ μεγάλες σε σχέση με δύο υδραργύρου που έχω. Π.χ. μετράω τρεις φορές με το thermofocus και μου δείχνει 37.2, 37.5 και 37.8. Βάζω τα υδραργύρου και μου δείχνουν 38.2. Άλλη μέρα μετράω 3-4 φορές με το thermofocus και μου δείχνει 36.9-37.1. Βάζω τα υδραργύρου και μου δείχνουν 38.1. Θεωρώ ότι έχει κάποιο πρόβλημα το θερμόμετρο, αλλά πριν επικοινωνήσω με την εταιρεία θα ήθελα και τη γνώμη σας. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Και εμείς ηλεκτρονικό χρησιμοποιούμε και γινόταν ο κακός χαμός για να καθίσει η ζουμπούρλο να μετρηθούμε. Τσιρίδες, κλάματα, τα νεύρα μου κρόσια. Χάλια σας λέω. Τα ίδια τραβάμε κάθε φορά που επισκεπτόμαστε την παίδιατρο. Άλλο δράμα. Ξεκινάμε από το σπίτι μοιριολογώντας και φτάνουμε στην αποκορύφωση του δράματος με το μπούμε μέσα στο ιατρείο. Βέβαια τώρα τελευταία αγοράσαμε από ένα κατάστημα με παιχνίδια το βαλιτσάκι του γιατρού και έχουμε μία σχετική εξικοίωση και με το γιατρό, και με το στηθοσκόπιο και με το θερμόμετρο.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια,πειτε μου μια καλη μαρκα ηλεκτρονικου ...εχω παρει ενα απο φαρμακειο και δειχνει παντα πολυ μικροτερη θερμοκρασια απο την πραγματικη.Αν βαλω εγω αυτη τη στιγμη θα δειξει οτι εχω 35 βαθμους...μονο του υδραργυρου εμπιστευομαι αλλα ξερω οτι δεν ειναι ασφαλες αμα σπασει και εχουν αποσυρθει.Ξερετε κανενα αξιοπιστο ηλεκτρονικο;

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είχαμε πάρει ένα ηλεκτρονικό από το φαρμακείο.

Ήταν ακριβούτσικο αλλά ο φαρμακοποιός μας είπε ότι το εμπιστευόταν με κλειστά μάτια. Ήταν καταπληκτικό. Το ακουμπάς στο τέλος του φρυδιού για μόλις 2 δευτερόλεπτα και δείχει τη θερμοκρασία. Αν είναι πάνω από 38,2 κοκκινίζει και κάνει μπιπ.

Τα παιδιά ούτε που το καταλάβαιναν. Το είχαμε χιλιοτσεκάρει με υδραργυρου και πάντα ήταν σωστό. Μόλις πριν λίγες μέρες μας χάλασε :(:(:(:(. Θα δούμε αν φτιάχνεται.

Πάνω γράφει microlife FR100. Μάλλον αυτή είναι η μάρκα του.

Αχρείαστα να ΄ναι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Από προσωπική εμπειρία, το θερμόμετρο πιπίλα δεν μας βόλεψε και πολύ. Δεν θυμάμαι καν να σας πω την μάρκα.

 

Τώρα, σχετικά με τα ηλεκτρονικά θερμόμετρα, αντιμετωπίζω κι εγώ τό ίδιο πρόβλημα σε σχέση με του υδραργύρου (διαφορά θερμοκρασίας). Το συγκεκριμένο που αναφέρεις, το έχετε δοκιμάσει ? Με ενδιαφέρει πργαματικά και θα εκτιμούσα την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία' date=' το θερμόμετρο πιπίλα δεν μας βόλεψε και πολύ. Δεν θυμάμαι καν να σας πω την μάρκα.

 

Τώρα, σχετικά με τα ηλεκτρονικά θερμόμετρα, αντιμετωπίζω κι εγώ τό ίδιο πρόβλημα σε σχέση με του υδραργύρου (διαφορά θερμοκρασίας). Το συγκεκριμένο που αναφέρεις, το έχετε δοκιμάσει ? Με ενδιαφέρει πργαματικά και θα εκτιμούσα την απάντηση.[/quote']

Εγώ προσωπικά έχω αναφέρει λίγο πιο πάνω ποιο είχαμε.

Αυτά δεν τα ξέρω. Είδα ότι κάποιες ενδιαφέρονται για θερμόμετρο πιπίλα και έβαλα την προσφορά που μου ήρθε με μέιλ.

Δεν ξέρω δηλ, να σου πω αν τα συγκεκριμένα είναι καλά ή όχι.

Γράφουν ότι έχουν 3 χρόνια εγγύηση. Αν τα έχει πάρει κάποιος ας απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πρίν λίγες μέρες πήρα ένα θερμόμετρο αυτιού.Νομίζω οτι είναι η καλύτερη αγορά μετά του υδραργήρου(δυστυχώς δεν βγάζουν πια του λεπτού).Σε 1" βγάζει θερμοκρασία.Το σύγκρινα με υδραργύρου,μετώπου,ηλεκτρονικό,πιπίλα(όπως βλέπετε τα έχω όλα).

Επειδή θεωρώ ποιό αξιόπιστο του υδραργύρου,τα σύγκρινα όλα με αυτό και ναι του αυτιού ήταν ίδιο με του υδραργύρου,σε όλες τις μετρήσεις.Εκτός απο γρήγορο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 months later...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Σε καταπληκτική τιμή πήρα αυτό από το AMΑΖΟΝ (όπως και όλα τα πράγματα που αφορούν το μωρό μας) http://www.amazon.co.uk/Braun-ThermoScan-IRT4520-Ear-Thermometer/dp/B0001D0LMS/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1350311865&sr=8-1

 

και είμαι απίστευτα ευχαριστημένη μιας και μόλις σε 3 δευτερόλεπτα σου δίνει ακριβέστερη μέτρηση πυρετού του μωρού.

Στέλνει και δωρεάν στην Ελλάδα οπότε όταν το βρήκα σε ελληνικό e-φαρμακείο (ας μη λέμε ονόματα για δυσφήμιση) στα 75 ευρώ, καταλαβαίνετα ότι στην τιμή των 28 λιρών μου φάνηκε σχεδόν ΔΩΡΟ!

 

Διαβάστε τις κριτικές και θα καταλάβετε για πόσο τεράστια διαφορά μιλάμε σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα θερμόμετρα που υπάρχουν στο εμπόριο και που τελικά κάποια είναι και πολύ επικίνδυνα για τα μωρά μας.

 

Αχρείαστα να είναι!

Link to comment
Share on other sites

Σε καταπληκτική τιμή πήρα αυτό από το AMΑΖΟΝ (όπως και όλα τα πράγματα που αφορούν το μωρό μας) http://www.amazon.co.uk/Braun-ThermoScan-IRT4520-Ear-Thermometer/dp/B0001D0LMS/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1350311865&sr=8-1

 

και είμαι απίστευτα ευχαριστημένη μιας και μόλις σε 3 δευτερόλεπτα σου δίνει ακριβέστερη μέτρηση πυρετού του μωρού.

Στέλνει και δωρεάν στην Ελλάδα οπότε όταν το βρήκα σε ελληνικό e-φαρμακείο (ας μη λέμε ονόματα για δυσφήμιση) στα 75 ευρώ, καταλαβαίνετα ότι στην τιμή των 28 λιρών μου φάνηκε σχεδόν ΔΩΡΟ!

 

Διαβάστε τις κριτικές και θα καταλάβετε για πόσο τεράστια διαφορά μιλάμε σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα θερμόμετρα που υπάρχουν στο εμπόριο και που τελικά κάποια είναι και πολύ επικίνδυνα για τα μωρά μας.

 

Αχρείαστα να είναι!

Και εμεις αυτο εχουμε... Το πηρα πριν λιγους μηνες απο Γερμανια περιπου 50 ευρω. Οι παιδιατροι στην Γερμανια παντως το συστηνουν με κλειστα ματια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά έχω αναφέρει λίγο πιο πάνω ποιο είχαμε.

Αυτά δεν τα ξέρω. Είδα ότι κάποιες ενδιαφέρονται για θερμόμετρο πιπίλα και έβαλα την προσφορά που μου ήρθε με μέιλ.

Δεν ξέρω δηλ, να σου πω αν τα συγκεκριμένα είναι καλά ή όχι.

Γράφουν ότι έχουν 3 χρόνια εγγύηση. Αν τα έχει πάρει κάποιος ας απαντήσει.

 

κορίτσια εγώ που έχω θερμόμετρο πιπίλα είμαι πολύ απογοητευμένη. καταρχας κάνει πολύ ώρα και κατα δεύτερον έχει απόστευτη απόκλιση με το ηλεκτρονικό που της βάζω κατω απο την μασχαλίτσα της. πχ το ηλεκτρονικό μου δείχνει 36,4 η πιπίλα 37,8 (δηλαδή δείχνει πυρετό) και άντε πάλι να βάλου και ένα αυτιού για να δω τι ισχύει και τελικά ισχυει της μασχάλης.. αφήστε πολύ μπέρδεμα

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα εδώ http://www.goldendeals.gr/deals/30euros-fto-psifiako-thermometro-medisana

ότι έχουν σε προσφορά αυτό το θερμόμετρο.

Δεν το έχω αγοράσει, ούτε μπορώ να το προτείνω απλά είδα την προσφορά και επειδή η MEDISANA είναι καλή εταιρεία, σκέφτηκα να σας το γνωστοποιήσω.

Εγώ είμαι ευχαριστημένη από της BRAUΝ όπως έγραψα παλαιότερα οπότε δεν το αλλάζω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...