Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι θερμόμετρο χρησιμοποιείτε???


Τι θερμομετρο χρησιμοποιειτε?  

691

  1. 1. Τι θερμομετρο χρησιμοποιειτε?

    • Υδραργύρου
      370
    • Ηλεκτρονικό
      529
    • Αυτιού
      104
    • Μετώπου
      133


Recommended Posts

Καλησπερα!Εμεις εχουμε ηλεκτρονικο αυτιου το οποιο το πληρωσαμε 65 ευρω αλλα δε το εμπιστευομαι γιατι οσες φορες το βαλεις στο αυτι καθε φορα δειχνει κι αλλη τιμη...Το τυπου υδραργηρικο ειναι τα καλυτερα βεβαια αλλα και τα πιο δυσχρηστα....πλεον εχουνε αντικαταστησει τον υδραργηρο με αλλο υλικο για να μην ειναι επικυνδηνο οποτε μη το φοβαστε τοσο οσο παλιοτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μετά απο μεγάλη αναζήτηση θερμομετρου που να συμπίπτει με αυτό του υδραργήρου... βρήκα επιτέλους ένα μετώπου που μετράει με μεγάλη ακρίβεια και δείχνει πάντα το ίδιο (με ελάχιστη απόκλιση) Σας στέλνω τη σελίδα που το πήρα:

http://www.pharmacy4u.gr/product_info.php?products_id=11345

Είχα πρόβλημα με τα άλλα καθώς η μικρή δεν καθόταν με τίποτα να τη μετρήσω. Με αυτό σώθηκα... δεν την ακουμπάω καθόλου και μετράει με ακρίβεια! ΦΟΒΕΡΟ !!!

Sk6Gp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Έπεσα τυχαία πάνω σε μια διαφήμιση για θερμόμετρο ΙR ( http://www.healthybaby.gr/eshop/gia-ton-pureto-tou/4.html ) κ άρχισα να το ψάχνω γιατί μου άρεσε η ιδέα! Το έχει καμια μανούλα αυτό το θερμόμετρο;

Είδα πως οι περισσότερες είστε ικανοποιημένες με το Thermofocus. Διάβασα στην αρχή αυτού του θέματος πως τα θερμόμετρα με υπέρυθρες για να θεωρηθούν ακριβή πρέπει κάθε φορά να το έχεις στην ίδια απόσταση.... κ τώρα έρχεται η ώρα της χαζής ερώτησης... ετοιμαστείτε... :)

Αν το ακουμπήσουμε στο μέτωπο κάνει; Ή πρέπει να είναι σε απόσταση; Μη γελάτε σας παρακαλώ!!! :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Εγω ηλεκτρονικο η υδραργυρου αφου το δευτερο δειχνει καλυτερα οπως εχω παρατηρησει...Οσο για το IR δε θα χρησιμοποιουσα τετοια τεχνολογια με τσιπακια και υπερυθρες στο παιδι καθως το δουλευω στη δουλεια μου σε καρτες και επιφυλασσομαι απο τους κινδυνους που επιφερει...

Link to comment
Share on other sites

Αααααχ... πόσο έχω προβληματιστεί με τα θερμόμετρα!!!! Το ηλεκτρονικό που έχω έχει μεγάλη απόκλιση με του υδραργύρου. Επίσης το άλλο πρόβλημα που έχω είναι ότι αυτό του υδραργύρου είναι του 5λεπτου κ δεν κάθεται τόση ώρα η μικρή! Αύριο θα δούμε τον παιδίατρο κ θα συζητήσουμε κ για το θερμόμετρο να δούμε τί θα μας πει! :confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αααααχ... πόσο έχω προβληματιστεί με τα θερμόμετρα!!!! Το ηλεκτρονικό που έχω έχει μεγάλη απόκλιση με του υδραργύρου. Επίσης το άλλο πρόβλημα που έχω είναι ότι αυτό του υδραργύρου είναι του 5λεπτου κ δεν κάθεται τόση ώρα η μικρή! Αύριο θα δούμε τον παιδίατρο κ θα συζητήσουμε κ για το θερμόμετρο να δούμε τί θα μας πει! :confused:
Εγω εχω του υδραργυρου του λεπτου...εσυ μαλλον εχεις τα παλια τα μεγαλα του 5λεπτου!
Link to comment
Share on other sites

γραφουνε στις οδηγιες ποση αποκλιση εχουν τα ηλεκτρονικα?

δεν μου περασε ποτε στην σκεψη οτι τα ηλεκτρονικα δειχνουν λαθος(μονο οταν εξαντλειτε η μπαταρια φυσικα)

τωρα που αρχισαμε τα εμβολια το χριαζομαι και βαζω το ηλεκτρονικο

λετε να ειχε πυρετο και να μην το καταλαβαμε???

(τι χαζη που ειμαι)

θα ρωτησω στο φαρμακειο για σιγουρια

 

Ακόμη και αν γράφει απόκλιση (+- 0,2 βαθμούς π.χ.) Να μην τα εμπιστεύεσαι... Έχω στο εργαστήριο διακριβωμένα θεμρόμετρα και υπάρχει διαφορά ( δεν μπορεί άλλωστε εγώ να έχω πάντα 35,4....)

Το ίδιο πρόβλημα ισχύει και με τα ηλεκτρονικά πιεσόμετρα....

Εγώ έχω καταλήξει (μετά από 3 ηλεκτρονικά) σε υδραργυρικό λεπτού. Ο παιδίατρος μου έχει ένα μετώπου (μάλλον με υπέρυθρες) που μετράει άψογα...

Με την πρώτη ευκαιρία θα το αλλάξω πάντως..

Link to comment
Share on other sites

Ναι katerina26, το παλιό του 5λεπτου έχω. Είχα κ ένα του λεπτού αλλά έχει εξαφανιστεί!!! Ψάχνω κ στα φαρμακεία για κανένα ξεχασμένο αλλά τίποτα!

 

mkarigoula, ξέρεις τί μάρκα είναι το θερμόμετρο που έχει ο παιδίατρός σου;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν τα υδραργύρου μου χαλάσανε, άρχισα να χρησιμοποιώ ηλεκτρονικό! Ενώ στην αρχή ήταν οκ, μετά από ένα διάστημα διαπίστωσα ότι μου έβγαζε αρκετά διαφοροποιημένες τιμές, όταν ξαναμετρούσα μετά από 2-3 λεπτά! Επειδή δε το παιδί φαινόταν να έχει πυρετό και το θερμόμετρο έδειχνε αρκετά πιο χαμηλή μέτρηση, μόλις πήγα στο χωριό και ο πατέρας μου είχε εφεδρικό θερμόμετρο υδραργύρου του λεπτού, το "άρπαξα" και έκτοτε χρησιμοποιώ αυτό!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και εγώ το ίδιο. Μόνο του υδραργύρου εμπιστεύομαι. Έχω ένα ηλεκτρονικό του αυτιού, ένα του μετώπου και ένα ηλεκτρονικό της braun. Κανένα απ' αυτά δεν δείχνει την πραγματική θερμοκρασία του παιδιού. Αυτό της Braun είναι λίγο πιο αξιόπιστο, αλλά προτιμώ να χρησιμοποιώ του υδραργύρου για να είμαι σίγουρη. Του αυτιού αν δεν χρησιμοποιείς κάθε φορά καινούργιο ανταλλακτικό, δείχνει άλλα αντί άλλων. Του μετώπου αν το ακουμπήσεις σε άλλο σημείο, το ίδιο.

Ευτυχώς τώρα μεγαλώσαμε και δεχόμαστε του υδραργύρου. Πιο μικρό όμως τράβαγα πολύ ζόρυ για να το θερμομετρήσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλησπέρα και από εμένα. Έχω τον ίδιο προβληματισμό για τα θερμόμετρα, η μικρή μου είναι 16 μηνών, η παιδίατρος μου έχει πει ότι όντως του υδραργύρου είναι το ποιο αξιόπιστο θερμόμετρο αλλά δεν κατάφερα να το χρησιμοποιήσω καθώς κουνιέται πολύ και κλαίει και φοβάμαι μη σπάσει...

 

Το αποτέλεσμα? Σήμερα, με μέτρηση ηλεκτρονικού θερμομέτρου, 37,5 στη μία μασχάλη, 38,4 στη δεύτερη και 39,6 (!) στον ποπό.... Έχουμε και ιστορικό σπασμών από τον μπαμπά μας, τα είδα όλα με τις διαφορές στις μετρήσεις.

Διάβασα τα ποστ, τελικά αυτό το Thermofocus είναι αξιόπιστο?

 

Ευχαριστώ...

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είχαμε πάρει και εμείς ένα ηλεκτρονικό θερμόμετρο αλλά ο παιδίατρος δεν το εμπιστεύεται:rolleyes:.Μου είπε καλύτερα υδραργύρου και η αλήθεια είναι πως τρέμω όποτε του το βάζω:?.Αλλά το ηλεκτρονικό δεν έδειχνε πάντα την ίδια θερμοκρασία:confused:...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

Μήπως ξέρει κάποιος αν τα θερμόμετρα μετώπου με υπέρυθρες είναι ασφαλή? Θέλω να πω μήπως επιβαρύνουμε τα παιδιά μας με ακτινοβολία ή οι υπέρυθρες είναι ακίνδυνες?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν ξέρω να σου πώ αν είναι ακίνδυνα (φαντάζομαι πως δεν είναι) αλλά απο προσωπική εμπειρία θα σου πω οτι μόνο το απλό θερμόμετρο του λεπτού δείχνει σωστό αποτέλεσμα. Συγκεκριμένα 8α σου πω χθές του έβαλα του μετώπου και έδειξε 36.5, του αυτιού 37.8 το ηλεκτρονικό 37.2 και του λεπτού 38.1!!!!!! καταλαβαίνεις δλδδ! καλούτσικο είναι κ του αυτιού (το χρησιμοποιούν πολύ και στα νοσοκομεία). Και να σου πω δεν έχω κάτι οικονομικό το πλήρωσα αδρά του μετώπου είναι γνωστής φίρμας εργαλείο.....ΔΗΛΑΔΗ απο χθες έχουμε πυρετό με τέτοια κάψα που κάνει :( :(

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

μιας και ο δικός μου μπόμπιρας δεν κάθεται για να του βάλω θερμόμετρο , πρόσφατα στο σχολείο μου αγοράσαμε το ηλεκτρονικό για το μετωπο και ψηνομαι να το αγοράσω μόλις πληρωθώ μιας και η τιμή του είναι λιγο τσιμπιμένη . κοστίζει περί τα 40 ευρόπουλα , που δεν είναι και λίγα. πάντως πέρνει θερμοκρασία σε 30''!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

τι ηλεκτρικα, τι υπερυρθρα μετωπου....

υδραργυρου κ παλι υδραργυρου.

 

με σφαιρες τα ψαχνω!!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...