Recommended Posts

12 ώρες πρίν, Gummy Bear είπε:

Το μωράκια μου 9.5 μηνών έχει αρχίσει  εδώ και 1 μήνα και κάτι και κάνει 3-5 βήματά μόνος του στο πάρκο η σε στρώματα χοντρά που βάζω γιατί έχουμε παρκέ πάτωμα και φοβάμαι μην χτυπήσει στο κεφάλι. Το θέμα είναι ότι σχέδιον τρέχει , τόσο γρήγορα πάει. Επειδή δεν μπορεί να περπατάει τελειώς μονός του, τον κρατάω από τις αμασχαλες ας το πούμε έτσι και περπατάμε όλοι το σπίτι και έξω όταν βγαίνουμε στο πάρκο να παίξουμε. Η απορία μου είναι δεν ξέρω πόση ώρα την ημέρα κάνει καλό να τον αφήνω με τη βοήθεια μου (κρατώντας τον) να περπατάει. Θέλω να να εκτονώνεται γιατί έχει ενέργεια και δεν μπορεί συνέχεια μεσά στον πάρκο, από την άλλη ανησυχώ λίγο μήπως αν περπατάει από τώρα πολύ κάθε μέρα, πάθουν τα ποδαράκια του. Μέχρι πριν 1 εβδομάδα περπατουσαμε 1 ώρα την ημέρα στο σπίτι αλλά με έπιασε η μέση μου από το σκυψιμο και τώρα το έχω ελαττώσει. 

Τι κάνατε εσείς κορίτσια? 

Καλησπέρα, οι μανούλες που απάντησαν , τα λένε σωστά. ΔΕΝ κρατάμε το παιδί ώστε να το υποβοηθήσουμε να βαδίσει. Το αφήνουμε να κάνει όσα βήματα μπορεί μόνο του. Την ενέργειά του θα την καταναλώσει με τον τρόπο που θα βρει το ίδιο. 

• Μου αρέσει 1

Ορθοπαιδικός Χειρουργός  

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ

Για να ρωτήσετε κάτι ή να διαβάσετε προηγούμενες ερωταπαντήσεις μου, πατήστε εδώ  

Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Δεν ξέρω αν είναι σωστό να κρατας απ τις μασχαλες το μωρό και να περπαταει τόσο πολύ! Αρχικά αν ήταν ετοιμο θα σηκωνόταν μόνο του να κάνει πλάγια βήματα στα έπιπλα ή θα σου έδινε το ένα χερακι ίσα ίσα για να νιώθει την ασφαλεια και όχι για να στηρίζεται εξ ολοκληρου στα χέρια σου. 

Διαμόρφωσε το χώρο κατάλληλα για μπουσουλημα και ας τον να εξασκηθεί. Θα μπουσουλα, θα προσπαθεί να σηκωθεί απ τα έπιπλα, θα κάνει πλάγια βηματακια, θα δυναμώσει τον κορμό και τα ποδαρακια του για να μπορέσει να στηρίξει μόνος το σώμα του. 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Το θέμα είναι ότι πιάνεται μόνος του από τα έπιπλα και σηκώνεται, παίρνει φόρα και αρχίζει και τρέχει χωρίς να θέλει να κρατηθεί ο ίδιος από κάπου... Όσο για το μπουσουλημα, δεν το κάνει καθόλου σχεδόν. Από την αρχή σηκώθηκε μόνος του στο πάρκο και αν και τον αφήνω να μπουσουλισει, σηκώνεται μόνος του. 

• Μου αρέσει 1

Just now, Gummy Bear είπε:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Το θέμα είναι ότι πιάνεται μόνος του από τα έπιπλα και σηκώνεται, παίρνει φόρα και αρχίζει και τρέχει χωρίς να θέλει να κρατηθεί ο ίδιος από κάπου... Όσο για το μπουσουλημα, δεν το κάνει καθόλου σχεδόν. Από την αρχή σηκώθηκε μόνος του στο πάρκο και αν και τον αφήνω να μπουσουλισει, σηκώνεται μόνος του. 

Αφου πιάνεται κ σηκωνεται φτιάξε τον χώρο κατάλληλο. Να υπάρχει κ μια συνέχεια με έπιπλα να μπορεί να πιαστεί. Δλδ αφήνει τα χέρια κ εχει ισορροπία; για πόσα βήματα μόνος; 

Η κορη μου από 9μ αρχισε να κάνει βήματα πιανομενη. Μπορει να ειμασταν εξω σε μια καφετέρια κ καρέκλα-καρέκλα να πήγαινε σε όλο τον χώρο, όση ώρα ειμασταν εξω, καπου μια ωρα. Σε εκεινη την φαση, ανά μια ωρα στο σπιτι μπορεί να έκανε μόνη 5-10βηματα πιανομενη(πιανομενη εννοω πάντα σε έπιπλα) 

Το πολυ στη θέση σου, να έπιανα το χερι του, για να του δώσω πιο αργό ρυθμό, αλλα για τέτοιες αποστάσεις. Από τον καναπέ στο τραπεζι, από το τραπέζι στο πάρκο κλπ. Κ συνέχεια θα επαναλαμβαινα "αργά" 

• Μου αρέσει 1
    • Ευχαριστώ! 1

z05y1ebwohf5jra3.pngkk3v7ypa2n0kj0uy.png

Πολλά παιδιά πρώτα περπατάνε και μετα μπουσουλαν ή δεν το κάνουν κ καθολου. Αν κάνει βηματα χωρίς να πιάνεται, στεκεται όρθιος με ισορροπία σημαίνει πως περπατάει! Αν τα βήματα είναι δύο τρία και πέφτει τότε είναι καλύτερο το ένα χερακι. Διαφορετικα δεν μαθαίνει να ισορροπεί, να κοντρολαρει τον κορμο, το βάρος του αφού τα εναποθέτει πάνω σου. 

• Μου αρέσει 1

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Πολλά παιδιά πρώτα περπατάνε και μετα μπουσουλαν ή δεν το κάνουν κ καθολου. Αν κάνει βηματα χωρίς να πιάνεται, στεκεται όρθιος με ισορροπία σημαίνει πως περπατάει! Αν τα βήματα είναι δύο τρία και πέφτει τότε είναι καλύτερο το ένα χερακι. Διαφορετικα δεν μαθαίνει να ισορροπεί, να κοντρολαρει τον κορμο, το βάρος του αφού τα εναποθέτει πάνω σου. 

Ακριβώς. Οποτε καλύτερα να φτιάξεις τον χώρο για να πηγαινει έτσι. Πχ πιάνεται σηκωνεται στο τραπεζι, κάνει βήματα προς τον καναπέ, μην είναι πάνω από μέτρο, αν δ φτάσει πέφτει στον πωπο, κ ξανασηκωνεται, αλλα  3-4βηματα,παλι κάτω. Με το να τον βοηθάς κρατώντας τον δ τον βοηθάς μακροπροθεσμα. Συν ότι έτσι δ καταλαβαινει ποτέ να σταματήσει. Κτ μαλακο κάτω για οταν πεφτει να εχεις

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Το θέμα είναι ότι πιάνεται μόνος του από τα έπιπλα και σηκώνεται, παίρνει φόρα και αρχίζει και τρέχει χωρίς να θέλει να κρατηθεί ο ίδιος από κάπου...

Αυτό είναι το θέμα. Να δει ότι δεν μπορεί να τρέχει. Αν πέσει μια-δυο φορές θα μάθει τα όρια των δυνατοτήτων του και λογικά θα αρχίσει να μπούσουλαει γιατί έτσι θα δει ότι μπορεί να μετακινείται με ασφάλεια. Όταν δυναμώσει και δει ότι μπορεί καλύτερα θα αρχίσει να δοκιμάσει να περπατήσει χωρίς να κρατάει, προσεκτικά και σταθερά, οχι με ταχύτητα. 

• Μου αρέσει 2

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Vicky86 κάνει περίπου 5 βήματα μόνος του και στέκεται και λίγο όρθιος μόνος του. 

Θα τον πάω λίγο πιο "χαλαρά" λοιπόν έχοντας υπόψη τις απόψεις σας, γιατί πιο πριν νόμιζα ότι θέλει να εκτονώνεται περπατώντας όπως σας περιέγραψα :unsure:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Vicky86 κάνει περίπου 5 βήματα μόνος του και στέκεται και λίγο όρθιος μόνος του. 

Θα τον πάω λίγο πιο "χαλαρά" λοιπόν έχοντας υπόψη τις απόψεις σας, γιατί πιο πριν νόμιζα ότι θέλει να εκτονώνεται περπατώντας όπως σας περιέγραψα :unsure:

Οποτε θα βαλεις έπιπλα σε αυτές τις αποστάσεις για να μπορεί να πάει μόνος. Κ οταν κουραζεται απλα θα καθεται κατω

• Ευχαριστώ! 1

On 22/11/2019 at 2:18 ΠΜ, Gummy Bear είπε:

Το μωράκια μου 9.5 μηνών έχει αρχίσει  εδώ και 1 μήνα και κάτι και κάνει 3-5 βήματά μόνος του στο πάρκο η σε στρώματα χοντρά που βάζω γιατί έχουμε παρκέ πάτωμα και φοβάμαι μην χτυπήσει στο κεφάλι. Το θέμα είναι ότι σχέδιον τρέχει , τόσο γρήγορα πάει. Επειδή δεν μπορεί να περπατάει τελειώς μονός του, τον κρατάω από τις αμασχαλες ας το πούμε έτσι και περπατάμε όλοι το σπίτι και έξω όταν βγαίνουμε στο πάρκο να παίξουμε. Η απορία μου είναι δεν ξέρω πόση ώρα την ημέρα κάνει καλό να τον αφήνω με τη βοήθεια μου (κρατώντας τον) να περπατάει. Θέλω να να εκτονώνεται γιατί έχει ενέργεια και δεν μπορεί συνέχεια μεσά στον πάρκο, από την άλλη ανησυχώ λίγο μήπως αν περπατάει από τώρα πολύ κάθε μέρα, πάθουν τα ποδαράκια του. Μέχρι πριν 1 εβδομάδα περπατουσαμε 1 ώρα την ημέρα στο σπίτι αλλά με έπιασε η μέση μου από το σκυψιμο και τώρα το έχω ελαττώσει. 

Τι κάνατε εσείς κορίτσια? 

Kρατώντας από το ένα χεράκι, οσο θέλει. Από τις μασχάλες, που σημαίνει ότι τον στηρίζεις ενώ δεν είναι έτοιμος, καθόλου.

• Ευχαριστώ! 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα