Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απορία για περπάτημα


Recommended Posts

Συμφωνω με οσα σου λενε τα κοριτσια. Στην ηλικια σας δεν ειναι τοσο μικρος για να του κανει ορθοπεδικα κακο το να τον περπατας λιγο αλλα αυτο προυποθετει να εχει κατακτησει τα προηγουμενα αναπτυξιακα σταδια. Τα παιδια δυναμωνουν απο το κεφαλι προς τα κατω. Δεν μπορει να εχει δυναμωσει για περπατημα αν δεν ειναι αρκετα δυνατοι οι μυες για να τον στηριξουν να καθισει.  Βοηθας τους μυες να δυναμωσουν αφηνοντας τον κατω. Μπρουμητα λιγη ωρα, οταν γκρινιαξει ξαπλωσε τον-παλι κατω, για να προσπαθισει να γυρισει κλπ. Οι κινησεις που λες - για να πατησει, εμφανιζονται και πρωιμα γιατι ειναι αντανακλαστικες. Δεν σημαινει ομως οτι το παιδι ειναι ετοιμο, και γι αυτο παιχνιδια τυπου jumpero μπορει να αποδειχθουν πολυ επιβαρυντικα για τα παιδια. Ο γιατρος σου εξεταζει τον μυικο τονο του παιδιου και αφου δεν εντοπισε κατι  ολα καλα. Υπομονη, περισσοτερος χρονος κατω και κινητρο. Εκμεταλλευσου επισης και το οτι τα παιδια μιμουνται-μπουσουλα εσυ! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 166
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστώ! Με καλτσακια με αντιολισθητικο τον έχω μέσα στο σπίτι. Αλλά έτυχε να συζήτησω με κάποια γνωστη μου και επέμενε πως το πιο σωστό είναι ένα καλό παπούτσι ορθοπεδικό κτλ αλλά είχα την εντύπωση πως αν δεν υπάρχει επιβεβαιωμένο ιατρικό πρόβλημα δεν χρειάζεται!

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Ευχαριστώ! Με καλτσακια με αντιολισθητικο τον έχω μέσα στο σπίτι. Αλλά έτυχε να συζήτησω με κάποια γνωστη μου και επέμενε πως το πιο σωστό είναι ένα καλό παπούτσι ορθοπεδικό κτλ αλλά είχα την εντύπωση πως αν δεν υπάρχει επιβεβαιωμένο ιατρικό πρόβλημα δεν χρειάζεται!

Μου είχε πει ορθοπεδικός και παιδίατρος ότι αν το παιδί τείνει να περπατήσει περίεργα, π.χ. στις μύτες ή να γυρίζει το πόδι προς τα μέσα εκεί είναι καλύτερα να φορά συνεχώς παπουτσάκι.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Μου είχε πει ορθοπεδικός και παιδίατρος ότι αν το παιδί τείνει να περπατήσει περίεργα, π.χ. στις μύτες ή να γυρίζει το πόδι προς τα μέσα εκεί είναι καλύτερα να φορά συνεχώς παπουτσάκι.

Πραγματι συμφωνω σε αυτο,παιδακι φιλης που ηταν προωρο της ειπαν να προσεξει πολυ τα παπουτσια,να πιανουν κ τον αστραγαλο,κ επειδη πατουσε στις μυτες να φοραει παπουτσια κ στο σπιτι.αφου ειχε χρονισει κ στεκοταν μονος κ ηθελε να κανει βηματακια.αλλιως το ιδανικο ειναι ξυπολυτα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

εχω και εγω την γνωστη ερωτηση. παπουτσακι η καλτσακια; ττην τελευταια εβδομαδα αρχισε να τρβιεται απο τα επιπλα η μικρουλα, και πλεον τρβιεται ορθιο απο οτιδηποτε, και προσπαθει να κανει πλαγια βηματακια αλλα στηρηζεται απολυτα απο το επιπλο ακομα, το πολυ προσπαθει να παει στο διπλανο επιπλο. παταει μονο στης μυτες ακομα. η παιδιατρος μου ειπε να της βαλω παπουτσακια για να αισθανεται μεγαλητερη συγουρια, αλλα αυτα που ακουσα εγω οτι καλητερα να ειναι ξυπολυτο η με καλτσακια. τι υσχει τελικα:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Δωρα είπε:

εχω και εγω την γνωστη ερωτηση. παπουτσακι η καλτσακια; ττην τελευταια εβδομαδα αρχισε να τρβιεται απο τα επιπλα η μικρουλα, και πλεον τρβιεται ορθιο απο οτιδηποτε, και προσπαθει να κανει πλαγια βηματακια αλλα στηρηζεται απολυτα απο το επιπλο ακομα, το πολυ προσπαθει να παει στο διπλανο επιπλο. παταει μονο στης μυτες ακομα. η παιδιατρος μου ειπε να της βαλω παπουτσακια για να αισθανεται μεγαλητερη συγουρια, αλλα αυτα που ακουσα εγω οτι καλητερα να ειναι ξυπολυτο η με καλτσακια. τι υσχει τελικα:

Οταν ειχα παει την κορη μου σε εξειδικευμενο παιδοορθοπαιδικο για τον υπερηχο των ισχιων τον ειχα ρωτησει ακριβως αυτο. Ηταν απολυτος οτι το παιδι πρεπει να ειναι ξιπολυτο και ακομα καλυτερα ουτε καλτσες. Ο λογος ειναι πως πρεπει να λαμβανει ο εγκεφαλος του τα απτικα ερεθισματα απο τα πατουσακια. Ετσι θα μαθει να περπαταει και πιο σωστα και πιο γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Δωρα είπε:

εχω και εγω την γνωστη ερωτηση. παπουτσακι η καλτσακια; ττην τελευταια εβδομαδα αρχισε να τρβιεται απο τα επιπλα η μικρουλα, και πλεον τρβιεται ορθιο απο οτιδηποτε, και προσπαθει να κανει πλαγια βηματακια αλλα στηρηζεται απολυτα απο το επιπλο ακομα, το πολυ προσπαθει να παει στο διπλανο επιπλο. παταει μονο στης μυτες ακομα. η παιδιατρος μου ειπε να της βαλω παπουτσακια για να αισθανεται μεγαλητερη συγουρια, αλλα αυτα που ακουσα εγω οτι καλητερα να ειναι ξυπολυτο η με καλτσακια. τι υσχει τελικα:

Εμένα η δική μου παιδίατρος μου είπε έξω παπουτσάκια (γτ την κρατάμε απο το ενα χέρι κ περπατάει) και μέσα στο σπίτι με τις κάλτσες (λόγω καιρού,αλλιώς ξυπόλητη).Μόνο αν περπατάει έξω παπούτσια αλλιώς δε χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Δωρα είπε:

εχω και εγω την γνωστη ερωτηση. παπουτσακι η καλτσακια; ττην τελευταια εβδομαδα αρχισε να τρβιεται απο τα επιπλα η μικρουλα, και πλεον τρβιεται ορθιο απο οτιδηποτε, και προσπαθει να κανει πλαγια βηματακια αλλα στηρηζεται απολυτα απο το επιπλο ακομα, το πολυ προσπαθει να παει στο διπλανο επιπλο. παταει μονο στης μυτες ακομα. η παιδιατρος μου ειπε να της βαλω παπουτσακια για να αισθανεται μεγαλητερη συγουρια, αλλα αυτα που ακουσα εγω οτι καλητερα να ειναι ξυπολυτο η με καλτσακια. τι υσχει τελικα:

Εγώ όταν έκανε τα βηματακια που λες τον είχα χωρίς παπούτσια. Και ή παιδίατρος μ κ τα κορίτσια του φόρουμ αυτο μου συνέστησαν τότε! 

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητές μανούλες,

 θα ήθελα να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα για το περπάτημα. Απαγορεύεται να στηρίζετε όρθιο το παιδί για να το ωθήσετε να περπατήσει. Με το τρόπο αυτό πιθανόν να φορτίζετε τις αρθρώσεις του προτού αυτές να είναι έτοιμες. Για τον ίδιο λόγο δεν επιτρέπεται η χρήση περπατούρας. Όταν ο σκελετός και το νευρικό σύστημα είναι έτοιμα , το παιδί θα περπατήσει μόνο του. Εάν δεν έχει βαδίσει σε ηλικία 18 μηνών , τότε επισκέπτεστε τον Παιδοορθοπαιδικό και ενδεχομένως τον Παιδονευρολόγο. Μέσα στο σπίτι δεχόμαστε να περπατά ξυπόλητο αν θέλει (με κάλτσες). Στο δρόμο εννοείται θα φορά παπούτσια.

Ελπίζω να βοήθησα. Εϊμαι στη διάθεσή σας να απαντήσω σε οποιαδήποτε απορία σας. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια ο μπέμπης μου έχει αρχίσει να πιάνετε απο διαφορά και να προσπαθεί να σηκωθεί. Έχει αρχίσει να μπουσουλάει στα 4, ενώ σέρνεται ήδη πάρα πολύ γρήγορα κι όταν τον κρατάω σηκώνεται και περπατάει κανονικά. Ακόμα, απο μόνος του, δε μπορεί να σηκωθεί να κάτσει, μόνο όταν πιάνει τα χέρια μου σηκώνεται.

Τι λέτε, θα περπατήσει σύντομα;; είβαι 7 μηνών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, ΧρύσαΜ είπε:

Κορίτσια ο μπέμπης μου έχει αρχίσει να πιάνετε απο διαφορά και να προσπαθεί να σηκωθεί. Έχει αρχίσει να μπουσουλάει στα 4, ενώ σέρνεται ήδη πάρα πολύ γρήγορα κι όταν τον κρατάω σηκώνεται και περπατάει κανονικά. Ακόμα, απο μόνος του, δε μπορεί να σηκωθεί να κάτσει, μόνο όταν πιάνει τα χέρια μου σηκώνεται.

Τι λέτε, θα περπατήσει σύντομα;; είβαι 7 μηνών

Είναι κάτι καθαρά υποκειμενικό. Για να περπατήσει θα πρέπει να σηκωθεί πιάνοντας έπιπλα ή στο πάρκο και να αρχίσει μόνος του πλαγιά βήματα. Αυτό μπορεί να το κάνει άμεσα σε λίγες μέρες ή εβδομάδες ή και μήνες. Σύντομα πάντως από αυτά που περιγράφεις θα σταθεί μόνος του χωρίς να του δίνεις χέρια. Από εκεί και μετά μόνος του θα εξερευνήσει.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΧρύσαΜ είπε:

Κορίτσια ο μπέμπης μου έχει αρχίσει να πιάνετε απο διαφορά και να προσπαθεί να σηκωθεί. Έχει αρχίσει να μπουσουλάει στα 4, ενώ σέρνεται ήδη πάρα πολύ γρήγορα κι όταν τον κρατάω σηκώνεται και περπατάει κανονικά. Ακόμα, απο μόνος του, δε μπορεί να σηκωθεί να κάτσει, μόνο όταν πιάνει τα χέρια μου σηκώνεται.

Τι λέτε, θα περπατήσει σύντομα;; είβαι 7 μηνών

Όπως είπε η άλλη και κοπέλα είναι ανάλογα το παιδί. Αλλά μπορεί να τα κάνουν πολύ γρήγορα άλλα όχι. Εμένα πχ αυτό που λες το έκανε όταν ήταν 9 μηνών κ είχε αρχίσει κ να μπουσουλαει κανονικα. Μία άλλη γνωστή μου το παιδάκι της που είναι σε ίδια ηλικία δεν τα έκανε αυτά. Παρόλα αυτά το παιδάκι της περπάτησε γύρω στους 13 μήνες κ εμένα είναι 17 κ ακόμα με πιάνει απ το χέρι κ περπατάει σπάνια μόνη της!

Link to comment
Share on other sites

Καθε παιδι εχει τον χρονο του:) Αυτο που θα σου προτεινα ομως ειναι να μην του δινεις τα χερια και να μην τον περπατας. Ασ'τον μονο του να μαθει τις ικανοτητες του, ποτε τον παιρνει να προσπαθησει κι αλλο και ποτε οχι, πως να διαχειριζεται το σωμα του και τις δυναμεις του. Οταν νιωσει ετοιμος θα πιαστει απο κατι σταθερο και θα σηκωθει. Αργοτερα θα περπατησει στηριζομενος και μετα θα τολμησει τα πρωτα του ανεξαρτητα βηματα. Δινοντας του τα χερια σου, του δινεις την δυνατοτητα να περπατησει, ενω ακομη δεν εχει κατακτησει αλλα αναπτυξιακα σταδια, που προηγουνται της βαδισης και που ειναι θεμελιωδες να τα κατακτησει το σωμα (και το μυαλο) οταν νιωσει ετοιμο να το κανει. Εκτος των αλλων, αν μαθει να τον περπατας υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα να σου ζηταει να τον περπατας συνεχεια (κατι το οποιο ειναι πολυ κουραστικο και δεσμευτικο για σενα) και να αρνειται να περναει χρονο στο πατωμα, εξερευνωντας τις δικες του, προσωπικες δυνατοτητες.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Απο ποτε μετραει οτι περπαταμε, οταν κανει εστω και ενα βημα μονη της η οταν κανει περισσοτερα; Μεχρη στειγμης παρπαταει στηρηζομενη στα επιπλα αλλα απο επιπλο σε επιπλο δεν εχει παει ακομα θελει να πιανεται συνεχως απο κατι. Σηκωνεται στεκεται χωρις στηρηγμα, εκει εκανε ενα βηματακι μονη της και μετα επεσε στο ποπο. Γενηκως το βρηκαμε με το μποσουλημα.... Θα περπατησει συντομα, η περπαταει ηδη; Ειναι 11 μηνων...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Δωρα είπε:

Απο ποτε μετραει οτι περπαταμε, οταν κανει εστω και ενα βημα μονη της η οταν κανει περισσοτερα; Μεχρη στειγμης παρπαταει στηρηζομενη στα επιπλα αλλα απο επιπλο σε επιπλο δεν εχει παει ακομα θελει να πιανεται συνεχως απο κατι. Σηκωνεται στεκεται χωρις στηρηγμα, εκει εκανε ενα βηματακι μονη της και μετα επεσε στο ποπο. Γενηκως το βρηκαμε με το μποσουλημα.... Θα περπατησει συντομα, η περπαταει ηδη; Ειναι 11 μηνων...

Νομίζω θα το καταλάβεις όταν περπατήσει! Θα φύγει μόνη της. Εμένα έκανε δυο τρία βήματα από έπιπλο σε έπιπλο αλλά όχι πάντα και δεν τα θεωρούσα περπάτημα αλλά πρώτα βηματακια! Όταν περπατησε (13.5 μηνών) βάδιζε χωρίς ν κρατιέται  και δεν σταματουσε! 

  Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Δωρα είπε:

Απο ποτε μετραει οτι περπαταμε, οταν κανει εστω και ενα βημα μονη της η οταν κανει περισσοτερα; Μεχρη στειγμης παρπαταει στηρηζομενη στα επιπλα αλλα απο επιπλο σε επιπλο δεν εχει παει ακομα θελει να πιανεται συνεχως απο κατι. Σηκωνεται στεκεται χωρις στηρηγμα, εκει εκανε ενα βηματακι μονη της και μετα επεσε στο ποπο. Γενηκως το βρηκαμε με το μποσουλημα.... Θα περπατησει συντομα, η περπαταει ηδη; Ειναι 11 μηνων...

Όταν ήταν και η δικιά μου στην ηλικία σου είχα ακριβώς τις ίδιες απορίες με σένα.. Σηκωνόταν, στεκόταν, έκανε βηματακια όταν κρατιόταν από τα κάγκελα πχ της κούνιας κ πολλοί απ τον περίγυρο μου έλεγαν ότι θα περπατήσει σύντομα κ το ίδιο πίστευα κ εγώ... Μα έλα που η κόρη μου είναι 17 μηνών πλέον, έχει ήδη κάνει τα πρώτα της βήματα κ όχι μόνο 1+2 αλλά κ 15 αλλά δεν λέει να αφήσει το χέρι μου.. Οπότε κάνεις δεν μπορεί να σ πει ότι ναι σε μισό μήνα ή ένα μήνα θα περπατήσει γιατί τλκ το κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό κ μπορεί να σ πάρει κ από 1 μέρα έως κ μήνες!! Σ εύχομαι πάντως να ανήκει στην πρώτη περίπτωση.. Κ μία συμβουλή καθώς την πατησα.. Πότε μην δώσεις από μόνη σου το χέρι για να περπατησετε μαζί.. Μπορεί να μάθει έτσι κ επειδή θα φοβάται να μην σε αφήνει με τπτ μετά. Εγώ ενώ γενικά δεν της το έδινα, μία μέρα πήγαμε στην παιδίατρο κ μ είπε να την πιάσω απ τα χέρια για να δει αν θα κάνει βηματακια ευθεία (μέχρι τότε πήγαινε στα πλαγιά). Απ την επόμενη μέρα μ ζητούσε το χέρι μου κ 5 μήνες μετά περπατάμε ακόμα έτσι!

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Δωρα είπε:

Απο ποτε μετραει οτι περπαταμε, οταν κανει εστω και ενα βημα μονη της η οταν κανει περισσοτερα; Μεχρη στειγμης παρπαταει στηρηζομενη στα επιπλα αλλα απο επιπλο σε επιπλο δεν εχει παει ακομα θελει να πιανεται συνεχως απο κατι. Σηκωνεται στεκεται χωρις στηρηγμα, εκει εκανε ενα βηματακι μονη της και μετα επεσε στο ποπο. Γενηκως το βρηκαμε με το μποσουλημα.... Θα περπατησει συντομα, η περπαταει ηδη; Ειναι 11 μηνων...

Δώρα μου θεωρούμαι ότι περπατάει όπως περπατάμε κ εμείς,όταν δλδ δε στηρίζεται σε κάποιο έπιπλο κ όχι όταν πάει απο έπιπλο σε έπιπλο.Αν το κάνει αυτό όμως είναι σε καλό δρόμο κ πιθανόν να θέλει κάποια βοήθεια-κίνητρο για να παρει μπρος..Δοκίμασε αν έχεις κάποιο τραπέζι δραστηριοτήτων και παίζει να στέκεσαι κοντά της,σε απόσταση 2-3 βηματακια δικά της, και να της ζητάς να έρθει σε εσένα.Ακόμα κ αν στέκεται σε έπιπλο,σε φάση παιχνίδι δλδ.Εμένα έτσι πήρε θάρρος απο μονη της.

Link to comment
Share on other sites

On 8/5/2018 at 9:32 ΜΜ, ΧρύσαΜ είπε:

Κορίτσια ο μπέμπης μου έχει αρχίσει να πιάνετε απο διαφορά και να προσπαθεί να σηκωθεί. Έχει αρχίσει να μπουσουλάει στα 4, ενώ σέρνεται ήδη πάρα πολύ γρήγορα κι όταν τον κρατάω σηκώνεται και περπατάει κανονικά. Ακόμα, απο μόνος του, δε μπορεί να σηκωθεί να κάτσει, μόνο όταν πιάνει τα χέρια μου σηκώνεται.

Τι λέτε, θα περπατήσει σύντομα;; είβαι 7 μηνών

Μην τον σηκώνεις, δεν κάνει να τον περπατάς εσύ, ζορίζεται το σωματάκι του να κάνει κάτι που ακόμη δεν μπορεί. Το παιδί πρέπει πρώτα να κάτσει μόνο, να μάθει να σηκώνεται σιγά σιγά, να δυναμώσει, και μετά θα σταθεί και θα περπατήσει. Από το μπουσούλημα στο περπάτημα, υπάρχει απόσταση ακόμη, μη βιάζεστε.

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Elfer said:

Δώρα μου θεωρούμαι ότι περπατάει όπως περπατάμε κ εμείς,όταν δλδ δε στηρίζεται σε κάποιο έπιπλο κ όχι όταν πάει απο έπιπλο σε έπιπλο.Αν το κάνει αυτό όμως είναι σε καλό δρόμο κ πιθανόν να θέλει κάποια βοήθεια-κίνητρο για να παρει μπρος..Δοκίμασε αν έχεις κάποιο τραπέζι δραστηριοτήτων και παίζει να στέκεσαι κοντά της,σε απόσταση 2-3 βηματακια δικά της, και να της ζητάς να έρθει σε εσένα.Ακόμα κ αν στέκεται σε έπιπλο,σε φάση παιχνίδι δλδ.Εμένα έτσι πήρε θάρρος απο μονη της.

το δοκημσα αλλα εκατσε και ηρθε μπουσουλωντας.... παντως ειναι αυτοκολλητο αυτες της ημερες οποτε ισως προσπαθει παρει θαρρος ετσι...αλλιως θα το κανουμε στο επομενο αλμα....

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Δωρα είπε:

το δοκημσα αλλα εκατσε και ηρθε μπουσουλωντας.... παντως ειναι αυτοκολλητο αυτες της ημερες οποτε ισως προσπαθει παρει θαρρος ετσι...αλλιως θα το κανουμε στο επομενο αλμα....

Εγώ την αφησα 2-3 φορές ορθια στο πουθενά  χωρίς δλδ να έχει στήριγμα (εγώ στα 2-3 βηματακια μακριά) κ αναγκαστικά αφου ήθελε να έρθει κοντα μου προσπάθησε μονη της.Ετσι πήρε θάρρος κ τωρα τρέχει

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , Elfer είπε:

Εγώ την αφησα 2-3 φορές ορθια στο πουθενά  χωρίς δλδ να έχει στήριγμα (εγώ στα 2-3 βηματακια μακριά) κ αναγκαστικά αφου ήθελε να έρθει κοντα μου προσπάθησε μονη της.Ετσι πήρε θάρρος κ τωρα τρέχει

Καλά μην το λες ότι αναγκαστικά αυτό θα κάνει... Γιατί μπορεί να σκέφτεται "ωχ θέλω να πάω στη μαμά μ αλλά είναι λίγο μακριά κ φοβάμαι... Οπότε τσοοοουυυυυπ ας μπουσουλησω!!! :-P:-D εμένα πάντως όταν φοβάται αυτό κάνει!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mama16 είπε:

Καλά μην το λες ότι αναγκαστικά αυτό θα κάνει... Γιατί μπορεί να σκέφτεται "ωχ θέλω να πάω στη μαμά μ αλλά είναι λίγο μακριά κ φοβάμαι... Οπότε τσοοοουυυυυπ ας μπουσουλησω!!! :-P:-D εμένα πάντως όταν φοβάται αυτό κάνει!!

Χεχε καλα Ναι υπάρχει σαν ενδεχόμενο κ εμένα το είχε κάνει,αλλά όταν ερχόταν μπουσουλωντας (μιλάμε τώρα για 10 πόντους απόσταση) την έβαζα πάλι εκεί που ήταν κ της έλεγα ελα και την ενθάρρυνα να περπατήσει.Βέβαια για να λειτουργήσει πρέπει να είσαι απόλυτα σίγουρη ότι το παιδί μπορεί αλλιώς παιζει να φοβηθεί,εξαρτάται όμως κ απο το χαρακτήρα του παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Elfer said:

Εγώ την αφησα 2-3 φορές ορθια στο πουθενά  χωρίς δλδ να έχει στήριγμα (εγώ στα 2-3 βηματακια μακριά) κ αναγκαστικά αφου ήθελε να έρθει κοντα μου προσπάθησε μονη της.Ετσι πήρε θάρρος κ τωρα τρέχει

Δεν εχει ακομα αρκετη ισσοροπια για την αφησω χωρις στηρηγμα οταν το κανω καθεται κατω, μονη της σηκωνεται και στεκεται για μερικα δευτερολεπτα μονο το ρεκορ μας ειναι 13 δευτερολεπτα και μετα σωριαζεται κατω (στο ποπο).

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Δωρα είπε:

Δεν εχει ακομα αρκετη ισσοροπια για την αφησω χωρις στηρηγμα οταν το κανω καθεται κατω, μονη της σηκωνεται και στεκεται για μερικα δευτερολεπτα μονο το ρεκορ μας ειναι 13 δευτερολεπτα και μετα σωριαζεται κατω (στο ποπο).

Αρα απεχετε ακομη αρκετα απο το περπατημα. Πρωτα θα μαθει να στεκεται, μετα να περπατα. Υπομονη :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...