Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απορία για περπάτημα


Recommended Posts

Καλημέρα! εγώ ποτέ δεν την κράτησα απο τα χεράκια για να περπατήσει. 10 μηνών την άφηνα στο χαλί να πάιξει με τα παιχνίδια της και απλά πιανόταν απο τα έπιπλα και σηκωνόταν . Περπατούσε σαν τον κάβουρα απο έπιπλο σε έπιπλο ώσπου μετά τα πρώτα της γενέθλια διέσχισε το σαλόνι απο καναπέ σε καναπέ χωρίς να κρατηθεί. Στην προσπάθεια της να φτάσει ένα παιχνίδι της. Αφηρημένη εντελώς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 166
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια καλυμερα εγω θελω να ροτιςο αν το μωρο το μαθενουμε να περπαταει ξεπολιτο ι με παπουτσια ( ροταο γιατι ι κορι μου αρνειτε τα παπουτσια πιζματικα)

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλυμερα εγω θελω να ροτιςο αν το μωρο το μαθενουμε να περπαταει ξεπολιτο ι με παπουτσια ( ροταο γιατι ι κορι μου αρνειτε τα παπουτσια πιζματικα)

ασε την τοτε ξυπολητη κι εμενα ξυπολητος εμαθε να περπαταει!!

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια .. Αυτο που θα βοηθουσε να περπατησουν τα παιδακια σας ειναι κατι τετοιο http://www.comparestoreprices.co.uk/images/fi/fisher-price-laugh-&-learn-walk-n-drive-learning-car.jpg εμενα τον βοηθησε πολυ!! Και οτι περπατανε στισ μυτουλε η στεκονται δεν ειναι και τοσο καλο συζατηστε το με τον παιδιατρο σας!

 

pelagia μπορω να τα βρω και στην Ελλαδα αυτα τα αυτοκινητακια-περπατουρες???αν ναι που?

 

Thank you!!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν έρθει η ώρα το παιδί να περπατήσει θα περπατησει όταν αυτό είναι έτοιμο ο,τι κι αν κάνουμε ή δεν κάνουμε εμείς. Εγώ δεν έκανα τίποτα το ιδιαίτερο απλώς την έβαζα στο πάρκο της και σιγά σιγά άρχισε και σηκωνόταν. Μετά στο πάτωμα κρατιόταν από το τραπέζι και στεκόταν όρθια για πολύ ώρα (πάντα στις μύτες!!). Μετά άρχισε να στέκεται χωρίς να κρατιέται για λίγα δευτερόλεπτα ώσπου έκανε τα πρώτα βηματάκια μόνη της λίγες μέρες πριν τα πρώτα της γενέθλια. Θυμάμαι όμως ότι ο παιδίατρος μας είχε πει να μην την πιάνουμε πολυ και να την περπατάμε εμείς γιατί ζορίζονται τα πόδια νομίζω, καλύτερα να την αφήνουμε μόνη της. Πάντως είναι συγκινητικά τα πρώτα βήματα του μωρού...και μετά αρχίζει το τρέξιμο!!! :) :) :) :)

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειδαμε τον παιδιατρο.τον ρωτησα για το ξυπολυτος ή με παπουτσια και μου απαντησε πως καλυτερα με παπουτσια για να αισθανεται το ιδιο το παιδι ασφαλεια και σταθεροτητα στα ποδια του, μαλιστα τα παπουτσια να ειναι κλειστα πισω, να μην μενει φτερνα απεξω καθολου.

επισης, με ειδε που τον κρατουσα απο τα χερακια και περπατουσαμε και μου ειπε ενα κολπο: καποιος τον κραταει απο την πλατουλα του πισω του, ωσπου να σταθεροποιηθει και να κραταει την ισορροπια του ορθιος και ο αλλος (μαμα ή μπαμπας) στεκεται μπροστα του, στους 20-30 ποντους και του ανοιγει τα χερια και τον καλει.καποια στιγμη το μικρο θα τρεξει στο γονιο του, που τον προσκαλει.

(βεβαια αυτο απαιτει δυο γονεις για να γινει! αντε βρες τωρα τον μπαμπα :-P)

WEW9p3.png

 

 

gZ5Xp3.png

Link to comment
Share on other sites

scorpiaki το συγκεκριμένο αυτοκινητάκι-περπατούρα υπάαρχει στα κου κου.Πριν λίγες μέρες μας το έκαναν δώρο.

 

Ευχαριστω!!!

Ξερουμε περιπου τι τιμη εχει?

Link to comment
Share on other sites

Οχι scorpiaci δεν ξερω. Αλλά αν έχει στην περιοχή σου κου κου πας και για μια βόλτα και βλέπεις και άλλα και επιλέγεις.

 

Thanks....δυστυχως δεν εχει η πολη μου και θα πρεπει να παω σε αλλη,αλλα ισως να παμε μια βολτιτσα να δουμε....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα σε ολες

σαν χαζομαμα που ειμαι θελω να σας ρωτησω με αφορμη το θεμα σας, ποσο μηνων γυρισαν "βαρελακι¨, καθισαν, σηκωθηκαν μονα τους? ο δικος μου μου φαινεται οτι βιαζεται πολυ 3μηνων κ 2ημερων γυρισε απο μπρουμυτα ανασκελα ξανα κ ξανα σαν βαρελακι 6μηνων καθισε βαζοντας το χερακι του στο πλαι και μετα απο 1 βδομαδα χωρις καμμια βοηθεια, τον βαζω στο πατωμα κ δεν πεφτει μπουσουλαει κιολας! 6μηνων κ 13 ημερων σηκωθηκε μονος του στην πλατη του καναπε την επομενη σηκωνε κ το γονατο να σκαρφαλωσει πιο πανω κ την μεθεπομενη πιασμενος απ το τραπεζακι του σαλονιου εκανε τρια πλαγια βηματα. Οταν του κραταω τα χερια τρεχει δεν περπαταει με πολυ σταθερα βηματα!!!

περιττο να πω οτι σηκωνεται κ στην κουνια κ στο παρκο το οποιο επειδη εχει μεγαλο διχτυ και ηδη προσπαθει να σκαρφαλωσει θα πρεπει να αποσυρω.που θα το μαντρωνω το ταρζανακι μου??? Α! σημερα ειναι 6μηνων κ 20 ημερων. πειτε εσεις που τα βαζατε μεχρι να περπατησουν καλε???

 

χμμμ χαχαχα...γελαω γιατι ειναι σα να τα εγραψα εγω...ακριβως ετσι ηταν η πορεια του γιου μου.Ακριβως ομως....

Το αποτελεσμα ηταν 5 μηνων και 4 ημερων(αχ θυμαμαι την ακριβη ημερομηνια) να βγει εξω απο το παρκοκρεβατο(η θεση ηταν πανω) και να σκασει φαρδυς πλατυς στο πλακακι.

Ουτε στο νοσοκομειο δεν μπορεσαν να καταλαβουν πως το εκανε...

Τεσπα απο εκεινη τη στιγμη και μετα του εστρωσα ενα μεγαλο υπερδιπλο παπλωμα με παλωματοθηκη (για να την πλενω) στο πατωμα και υποτιθεται θα καθοταν εκει...εκεινος φυσικα αλωνιζε μπουσουλωντας, μεχρι και πανω στο τραπεζακι του σαλονιου, με απιστευτη ταχυτητα...

Μεγαλη προσοχη απο εδω και περα!!!

Και επισης..καλα κουραγια!Μη βιαζεσαι να περπατησει..ακου με που σου λεω..;)..

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ωχ ΩΧ τι μου λες τωρα ριτα79 στο τσακ για νοσοκομειο ημουν προχθες. μου επεσε 4 φορες στο μαρμαρο σαν το καρπουζι το κεφαλι του, αχρηστη μανα, διπλα του κ να μην τον προλαβαινω! σηκωνεται και αφηνει κ τα δυο χερια κ παρτον κατω. παει λεω το σακατεψα το μωρο αλλα με ηρεμησε η αδερφη μου ¨ολα τα μωρα πεφτουν βαλτου ενα παπλωμα κ κατσε κ εσυ μαζι του¨. ετσι εχει πιαστει ο κ...ς μου αλλα καποιες τουμπες τις προλαβαινω. στο παρκο τωρα σταματησε να σκαρφαλωνει αλλα το κουναει περα δωθε τοοοσο δυνατα που νομιζω οτι θα το φερει τουμπα. μα τι τρωγαμε στην εγυμοσυνη πια?? για πες ηρεμησε αργοτερα ο δικος σου ταρζαν η'.... περαστικα μας!

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

για πες ηρεμησε αργοτερα ο δικος σου ταρζαν η'.... περαστικα μας!

 

Δεν ηρεμουν ποτε....αν μη τι αλλο γινονται χειροτερα οσο μεγαλωνουν.....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ηρεμουν ποτε....αν μη τι αλλο γινονται χειροτερα οσο μεγαλωνουν.....

 

και ποιος το ειπε τοτε οτι τα ζωηρα μωρα γινονται ησυχα παιδια...ΕΕ?!!!!:confused:

τουλαχιστον μερα με την μερα ανακαλυπτει κ αλλες ανεξερευνητες γωνιες του σπιτιου αλλα ειναι πιο σταθερος κ εχουν μειωθει κατα πολυ οι τουμπες.

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να σας ρωτήσω από την στιγμή που τα παιδάκια σας άρχισαν να περπατάνε με την δική σας βοήθεια(κρατάμε τα χέρια τους κ κάνουν βήματα) πότε έκαναν βήματα χωρίς την βοήθεια σας. 

Εμείς αρχίσαμε κάπου στον 6 μηνα να κάνουμε βήματα με την βοήθεια μας βέβαια αλλά δεν τον έβαζα για πολύ γιατί μου έλεγαν δεν κάνει από τόσο μικρό. Βέβαια ο γιατρός μου είχε πει όταν το παιδί θέλει κ κάνει μόνο του βήματα κ δεν το πιέζεις εσύ να σταθεί όρθιο ή να το βάζεις εσύ να κάνει βήματα τότε δεν έχεις πρόβλημα! Κάπου στον 7 μήνα αρχίσαμε να τον κρατάμε όρθιο να στέκεται στα πόδια του κ να κάνει βήματα πιο συχνά αφού ξανά μίλησα με τον γιατρό κ τον είδε ότι θέλει να περπατάει. Όταν είναι αγκαλιά μας κλωτσάει κ μας σπρώχνει με τα χέρια για να τον κατεβάσουμε γιατί θέλει να περπατήσει. Σε λίγες μέρες κλείνουμε τον 8 κ αναρωτιέμαι πότε θα κάνει μόνο του βήματα;;,

Κάποιες φορές(σπάνια ομως) κατεβάζει τα χέρια του όταν τον πιάνω σαν να θέλει να κάνει βήματα μόνος του. Αλλά φοβάμαι κ τον κρατάω.

Να σας πω ότι δεν μπορεί να σηκωθεί όταν κρατιέται από έπιπλο ή από αλλού. Όταν είναι καθιστός κ θέλει να περπατήσει προσπαθεί να σηκωθεί αλλά δεν μπορεί. Τον τραβάω εγώ προς τα πάνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η κορη μου απο 7μηνων στεκοταν ορθια κ μαλιστα πιανοταν κ σηκωνοταν μονη.στον 9ο μπουσουλησε.δ θυμαμαι ακριβως αλλα αν τη βαζαμε 7-8ο να κανει βηματακια θα ηταν λιγα ετσι για παιχνιδι.στον 9ο το ζητουσε.10μηνων πιανομενη αλωνιζε ολο το σπιτι,πιανοταν απο τα επιπλα,χωρις εμας,11μηνων εξω βολτες με ενα χερι κ μια βδομαδα μετα τα πρωτα γενεθλια περπατουσε πλεον αυτονομα

Ο μικρος ειναι λιγο πιο αργος,αλλα περιμενω να δω ως θα εξελιχθει για να εχω πληρη αποψη

Μπουσουλαει ο δικος σου;απο τη στιγμη που το ζηταει καλο κουραγιο κ αλωνιστε το σπιτι

Αν μαθει να σηκωνεται μονος ακομη καλυτερα.αλλα γενικα πιστευω θα περπατησετε νωρις,ως τον 10ο

Εγω αυτο που ειδα να βοηθαει ειναι να μην εχει ολο το σαλονι αδειο πχ,αλλα να εχει επιπλα να πιανει,πχ βολικη αποσταση απο καναπε-τραπεζακι,καμια πολυθρονα αποτην αλλη

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , λιλουμ είπε:

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να σας ρωτήσω από την στιγμή που τα παιδάκια σας άρχισαν να περπατάνε με την δική σας βοήθεια(κρατάμε τα χέρια τους κ κάνουν βήματα) πότε έκαναν βήματα χωρίς την βοήθεια σας. 

Εμείς αρχίσαμε κάπου στον 6 μηνα να κάνουμε βήματα με την βοήθεια μας βέβαια αλλά δεν τον έβαζα για πολύ γιατί μου έλεγαν δεν κάνει από τόσο μικρό. Βέβαια ο γιατρός μου είχε πει όταν το παιδί θέλει κ κάνει μόνο του βήματα κ δεν το πιέζεις εσύ να σταθεί όρθιο ή να το βάζεις εσύ να κάνει βήματα τότε δεν έχεις πρόβλημα! Κάπου στον 7 μήνα αρχίσαμε να τον κρατάμε όρθιο να στέκεται στα πόδια του κ να κάνει βήματα πιο συχνά αφού ξανά μίλησα με τον γιατρό κ τον είδε ότι θέλει να περπατάει. Όταν είναι αγκαλιά μας κλωτσάει κ μας σπρώχνει με τα χέρια για να τον κατεβάσουμε γιατί θέλει να περπατήσει. Σε λίγες μέρες κλείνουμε τον 8 κ αναρωτιέμαι πότε θα κάνει μόνο του βήματα;;,

Κάποιες φορές(σπάνια ομως) κατεβάζει τα χέρια του όταν τον πιάνω σαν να θέλει να κάνει βήματα μόνος του. Αλλά φοβάμαι κ τον κρατάω.

Να σας πω ότι δεν μπορεί να σηκωθεί όταν κρατιέται από έπιπλο ή από αλλού. Όταν είναι καθιστός κ θέλει να περπατήσει προσπαθεί να σηκωθεί αλλά δεν μπορεί. Τον τραβάω εγώ προς τα πάνω.

 

Αντί να τον κρατάτε συνέχεια για να περπατήσει, καλύτερα είναι να τον αφήσετε στο πάτωμα να συρθεί/μπουσουλήσει, ώστε να κατακτήσει το πιάνομαι & σηκώνομαι και μετά να παει π.χ. γύρω-γύρω από ένα τραπέζι πιανόμενος. Αυτό είναι το πρώτο βήμα, μετά όταν πάρει θάρρος και είναι έτοιμος, θα αφήσει κάποια στιγμή τα χέρια και θα προσπαθήσει να φύγει αυτόνομα.

 

Πάντως, μην περιμένεις ότι ξαφνικά μια μέρα το παιδί θα αρχίσει να περπατάει και αυτό ήταν, γίνεται πολύ σταδιακά, μπορεί να κάνει 2-3 βήματα και μετά να θέλει στήριγμα, σιγά-σιγα θα αυξήσει τα βήματα και μετά θα έρθει το αυτόνομο περπάτημα.

 

Τα δικά μου (και τα δύο) τον 9 μήνα πιάνονταν και σηκώνονταν, στον χρόνο ίσως μπορούσαν να κάνουν 2-3 βήματα μόνα τους και εντέλει περπάτησαν κανονικά 13 μηνών.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τη Deena πως καλύτερο είναι να μην τον κρατάτε συνέχεια για να περπατά, αλλά να κατακτά μόνο του με τη δική του προσπάθεια και κατά σειρά αυτά που μπορεί να κάνει. Προσωπικά δεν τον περπάτησα καθόλου όταν δεν στηριζόταν μόνος του, αν το ήθελε πολύ τον κρατούσα από τις μασχάλες και τον πήγαινα, δεν κάνει καλό ορθοπεδικά να "κρέμονται" τα χεράκια του (ελπίζω να δίνω σωστή εικόνα). Όσο προσπαθεί μόνο του λιλουμ για το κάθε στάδιο, τόσο θα δυναμώνει το σώμα του, θα αποκτά αυτοπεποίθηση κλπ. 

 

Ο δικός μου τον 10ο μήνα αλώνιζε μέσα στο σπίτι από έπιπλο σε έπιπλο, 11 μηνών πρωτοέκανε ξαφνικά 2-3 βήματα μόνος του και σε μια εβδομάδα περπατούσε κανονικά και κάθε μέρα όλο και πιο σταθερά.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρος μου 7 μηνων μπουσουλησε, γυρω στον ογδοο επιανε επιπλα και σηκωνοταν και 10μηνων περπατησε ανεξαρτητα.  Δεν τον βοηθησα ποτε να περπατησει η να σηκωθει. Τον αφησα να τα κανει μονος του οταν ενιωθε ετοιμος και ηταν παντα προσεκτικος γιατι ηξερε μεχρι που τον παιρνει. Νομιζω οτι οταν τα κραταμε ορθια  να περπατησουν ενω δεν ειναι ετοιμα,δημιουργουν λαθος εντυπωση για τις ικανοτητες τους. Αυτο που λες "Κάποιες φορές(σπάνια ομως) κατεβάζει τα χέρια του όταν τον πιάνω σαν να θέλει να κάνει βήματα μόνος του. Αλλά φοβάμαι κ τον κρατάω."  σε τετοια ηλικια το εχω δει μονο σε παιδακια που τα υποστηριζαν. Ενω αν τον αφηνες εξ'ολοκληρου στις δυνατοτητες του το πιο πιθανο ειναι να μην το επιχειρουσε, τουλαχιστον μεχρι να μαθει να σηκωνεται στηριζομενος σε επιπλα.

Τα μονο που εκανα ηταν να "αδειασω" σχεδον το σαλονι για να εχει χωρο και να παρω ενα ξυλινο καροτσακι(σαν καροτσα που βαζουν και παιχνιδια) που το σπρωχνουν και τους βοηθαει στο περπατημα. Πραγματικα πιστευω οτι τον βοηθησε να αποκτησει ισορροπια γρηγοροτερα. Μακρια απο περπατουρες, δεν προσφερουν τιποτα, γυμναζουν λαθος μυες και ειναι επικινδυνες.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω και εγω με την deena και marakiz...καλο θα ειναι να το αφησεις το μωρο στο πατωμα μονο του να γνωρισει τον εαυτο του και τις δυναμεις του.. και εφοσων δεν μπορει να σηκωθει ακομα μονος του πιανοντας τα επιπλα σημενει πως η μεσουλα του δεν ειναι ετοιμη ακομα να κρατησει ολο το βαρος του σωματος του...!!προσωπικα η δικη μας παιδιατρος μας ειχε πει οτι μεχρι να μπορει να σηκωνετε μονος του να μην του κανουμε βηματα εμεις.. εμενα ο δικος μου ξεκινησε να σερνετε στο πατωμα μετα που χρονισε και τοτε καταφερε να σηκωνετε μονος του κρατοντας τα επιπλα μπουσουλισε γυρω στους 15 μηνες και περπατησε μονος του 18 μηνων....!!!! αα και κατι αλο που μου ελεγε συνεχεια η παιδιατρο μεχρι να μαθει να περπαταει τελειος μονος του να μην του βαλω καθολου παπουτσια...!!!

Link to comment
Share on other sites

Θελω να τονίσω ότι ποτέ δεν τον πίεσα να κάνει βήματα. Μόνος του άρχισε. Στην αρχή τεντωμένα πόδια κ μόνος του προσπαθούσε να κάνει βήματα. Μπρούμυτα δεν θέλει καθόλου. Τον αφήνω στο πάτωμα κ από καθιστή θέση γυρνάει πέφτει για να αρπάξει κανένα παιχνίδι γυρναει μπρούμυτα κ κλαίει. Έχω προσπαθήσει να τον κάνω να κατσει μπρούμυτα με παιχνίδια αλλά κλαίει.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, λιλουμ είπε:

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να σας ρωτήσω από την στιγμή που τα παιδάκια σας άρχισαν να περπατάνε με την δική σας βοήθεια(κρατάμε τα χέρια τους κ κάνουν βήματα) πότε έκαναν βήματα χωρίς την βοήθεια σας. 

Εμείς αρχίσαμε κάπου στον 6 μηνα να κάνουμε βήματα με την βοήθεια μας βέβαια αλλά δεν τον έβαζα για πολύ γιατί μου έλεγαν δεν κάνει από τόσο μικρό. Βέβαια ο γιατρός μου είχε πει όταν το παιδί θέλει κ κάνει μόνο του βήματα κ δεν το πιέζεις εσύ να σταθεί όρθιο ή να το βάζεις εσύ να κάνει βήματα τότε δεν έχεις πρόβλημα! Κάπου στον 7 μήνα αρχίσαμε να τον κρατάμε όρθιο να στέκεται στα πόδια του κ να κάνει βήματα πιο συχνά αφού ξανά μίλησα με τον γιατρό κ τον είδε ότι θέλει να περπατάει. Όταν είναι αγκαλιά μας κλωτσάει κ μας σπρώχνει με τα χέρια για να τον κατεβάσουμε γιατί θέλει να περπατήσει. Σε λίγες μέρες κλείνουμε τον 8 κ αναρωτιέμαι πότε θα κάνει μόνο του βήματα;;,

Κάποιες φορές(σπάνια ομως) κατεβάζει τα χέρια του όταν τον πιάνω σαν να θέλει να κάνει βήματα μόνος του. Αλλά φοβάμαι κ τον κρατάω.

Να σας πω ότι δεν μπορεί να σηκωθεί όταν κρατιέται από έπιπλο ή από αλλού. Όταν είναι καθιστός κ θέλει να περπατήσει προσπαθεί να σηκωθεί αλλά δεν μπορεί. Τον τραβάω εγώ προς τα πάνω.

Τα μωρά δεν τα σηκώνουμε όρθια να τα περπατάμε. Και τα κοκκαλά τους επιβαρύνει αν γίνεται συνέχεια και δεν τα βοηθά να μάθουν μόνα. Στην ηλικία που είναι τώρα ο μικρός σου, θα αρχίσει να σηκώνεται μόνος στηριζόμενος σε έπιπλα. Αλλά χρειάζεται κίνητρο (ας πούμε ένα παιχνιδάκι στον καναπέ ενώ αυτός είναι στο πάτωμα), υπομονή, και να μην τον βοηθάτε. Σε καμία περίπτωση δεν τον τραβάς, τον αφήνεις να μάθει μόνος, όταν είναι έτοιμος. Μπορεί σε μία βδομάδα, μπορει και σε 2-3 μήνες. Μετά, όταν μάθει να περπατά στηριζόμενος, κάπου στους επόμενους μήνες θα περπατήσει μόνος.Εχει περιθώριο μέχρι τους 18 μήνες πριν αρχίσεις να αγωνιάς, είναι πολύ μικρός.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, λιλουμ είπε:

Κάποιες φορές(σπάνια ομως) κατεβάζει τα χέρια του όταν τον πιάνω σαν να θέλει να κάνει βήματα μόνος του. Αλλά φοβάμαι κ τον κρατάω.

 

Εννοειται χωρις πιεση! Αλλα επειδη οι κινησεις του βαδισματος γινονται αντανακλαστικα μεχρι καποια ηλικια, δεν σημαινει οτι ειναι ετοιμος να περπατησει. Απλα επειδη τον κρατας ορθιο και οι πατουσες αγγιζουν το πατωμα, ειναι επομενο να προσπαθησει να κανει βηματα. Αλλα αναπτυξιακα δεν εχει φτασει εκει ακομη, γι'αυτο λεω καλυτερα να τον αφησεις να το βρει μονος του, με την σειρα που πρεπει να γινει: μπουσουλημα, σηκωμα, περπατημα υποστηριζομενος, περπατημα ανεξαρτητα. Ετσι, θα αισθανεται κι αυτος πιο σιγουρος, γιατι θα εχει τον πληρη ελεγχο του σωματος του και του πως να διαχειριστει το κεντρο βαρους του, γνωριζοντας μεχρι που μπορει να φτασει και ποτε ειναι ετοιμος να πειραματιστει με καινουρια κατορθωματα.

 
Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινίσω πως το "μωρό περπατά με βοήθεια" δεν σημαίνει "το περπατάμε". Αναφέρεται σε μωρά που σηκώνονται όρθια, στέκονται χωρίς να στηρίζονται και απλά τα ενθαρρύνουμε κρατώντας το χεράκι. Εχετε μήνες για να φτάσετε εκεί, μην το ζορίζετε το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...