Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσες μέρες μετα τη συλληψη δείχνει η χοριακη;


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα, είμαι καινούρια στην παρέα.... Μετά από λήψη Κλομιφέν και μετά από υπόδειξη του γυναικολόγου είχαμε επαφή 10-11/12.... Β χοριακή πρέπει να κάνω σε δέκα μέρες??? Χτες όλη την ημέρα ανακατευόμουν και ένιωθα διαρκώς ότι πεινάω.... Αυτά τα συμπτώματα τι μπορεί να συμβαίνουν??? Άγχος δεν νομίζω να είναι γιατί έχουμε κλείσει πλέον έτος με φάρμακα, χειρουργεία και προσπάθειες...

Η β χοριακή αρχίζει να δείχνει κατά μέσο όρο δέκα περίπου μέρες μετά τη σύλληψη. Κάντη γύρω στα Χριστούγεννα δηλαδή. Τα συμπτώματα που είχες πάντως σίγουρα δεν σχετίζονται με τη σύλληψη. Τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης ξεκινούν συνήθως κατά την 6η εβδομάδα (μετρώντας από την πρώτη μέρα της τελευταίας σου περιόδου). Καλή επιτυχία!:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


KALHMERA KORITSIA EIMAI KAINOURGIA STHN PAREA SAS, EXV ENA MIKRO THEMA ,EKANA THN PROTH MOY SPERMATEXUSH STIS 2 DEKEMBRIOY EIXA DYO OARIA SHMERA EINAI LOGIKA H DEKATH MERA SYLHPSHS EKANA TEST EGHMOSINHS KAI BGHKE ARNHTIKO, TI NA KANV EXO APOGOHTEFTEI LIGO, NA KANO VORIAKH H NA PERIMENO LIGES MERES AKOMA? PERIODO PERIMENO KANONIKA THN PARASKEYH

SYGNOMH AN SAS KOYRASA, EYXARISTO

Θα συμφωνήσω με τη newbie. Περίμενε ακόμη μέχρι την μέρα που περιμένεις περίοδο και μην απογοητεύεσαι!!:-P

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σος χτες ηρθαμε σε επαφη με τον αντρα μου με προφυλακτικο και στο τελος ανακαλυψαμε οτι ειχε μεινει μεσα στον κολπο,υπαρχει περιπτωση να εμεινα εγκυος???Ειμαι σε γονιμες μερες αδιαθετησα 5/12,η χοριακη ποτε θα δειξει αν ειμαι οντως εγκυος???Ρωταω γιατι την παρασκευη πρεπει να κανω ενα μικρο χειρουργειο και δεν γινετε να το αναβαλω,αν ομως ειμαι εγκυος δεν θελω ουτε ναρκωση να παρω ουτε αντιβιωση

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

geia sas koritsiaaa eimai nea sthn parea, thelw na me diafwtisete se kati edw kai 4 mhnes prospathoume gia paidaki me ton antra mou, h teleftea mou periodos htan 11 Dekemvriou, eixame epafes stis 25,26,27 kai 29 tou mhna. niwthw pono xamhla sthn plath kai elaxisth zalada kapoies stigmes, den xerw mhpws ta megalopoiw exaitias ths epithymias mou gia mwraki, ti lete eseis?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα, να ρωτησω και εγω κατι?εχω σταθερη περιοδο εδω και 4 μηνες με τη βοηθεια των glucophage.25 Δεκεμβρίου περίμενα αλλά τίποτα!!Στις 28 εκανα χοριακή και βγήκε αρνητική.Σήμερα 31 και τίποτα ακόμη.Υπάρχει περίπτωση να είμαι εγγυος? Τί να κάνω?Η αλήθεια είναι ότι έχω απογοητευτεί!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια η χοριακη ανεβαινει 10-14 μερες μετα τη συλληψη.αυτο σημαινει οτι αν εχετε σταθερο κυκλο και κανατε εξεταση μετα απο αυτο το διαστημα των 10 ημερων χωρις θετικο αποτελεσμα,πιθανοτατα δεν ειστε εγκυες.αν δεν εχετε σταθερο κυκλο, μπορει οποτεδηποτε να εγινε η συλληψη οποτε μην απογοητευεστε.οσον αφορα στα συμπτωματα, εγω τουλαχιστον δεν ενιωθα τιποτα μεχρι τον 2 μηνα περιπου -γυρω στην 6η εβδομαδα που εγραψε και μια κοπελα παραπανω.παντως κοριτσια ειλικρινα μην απογοητευεστε!σε λιγες μερες προσπαθειστε ξανα!ειναι ευχαριστος ο αγωνας ετσι κ αλλιως ;)

το αγχος ειναι η χειροτερη παρεα σε αυτη τη διαδικασια.απολαυστε το και μη σκεφτεστε ημερες, εξετασεις και χοριακες (οσο γινεται)

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα κοριτσια ειμαι καινουργιο μελος και χαιρομαι πολυ! θα ηθελα και εγω να ρωτησω πριν 2 μηνες εκανα ελευθερα σεχ με τον συντροφο μου ηταν οι γονιμεσ μερεσ μου η περιοδοσ μου ηρθε με καθηστερηση 3 ημερων στισ 28/11/2011 μου ηρθε και τον επομενο μηνα στις 24/12 παρολα αυτα εγο αυτο το διαστημα αισθανομαι ζαλαδεσ μοθ εχει πεσει ο σιδηροσ και ο αιματοκρητης και εχω μια μικρη ενοχληση χαμηλα υπαρχει περιπτωση εγκυμοσυνησ λεω εγω τωρα αν και εχω περιοδο ασ με βοηθησει καποια να λυσω την απορια μου ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

geia sas koritsia...irthe i ora na kano tin erotisi mou

perimena periodo tin deutera 16/01 k exo kati roz ygra mono otan pao

toualeta.simera ekana test k vgike arnitiko

ti lete na kano xoriaki?h einai adikos kopos?

 

 

αν εχεις σταθερο κυκλο 28 ημερων φυσικα κ θα κανεις μια χοριακη, αν δεν εχεις σταθερο κυκλο θα περιμενεις καμια εβδομαδα.....

καλη επιτυχια:lol:

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια!θελω αν μπορειτε να με βοηθησετε σε κατι!4-01-2012 ηταν η τελευταια μου περιοδος!απο τοτε η επαφη με τον ανδρα μου γινεται ελευθερα γιατι θελουμε να αποκτησουμε μωρακι!το στηθος μου ειναι πρησμενο εδω και 10 μερες ενω εμενα μου πρηζεται 3-4 μερες πριν την περιοδο!υπαρχει πιθανοτητα εγκυμοσυνης?σημερα εκανα ενα τεστ εγκυμοσυνης αν και ειναι πολυ νωρις αλλα βγηκε αρνητικο!δεν ξερω βεβαια αν ειναι εγκυρα αυτα τα τεστ που δειχνουν αποτελεσμα σε 5 ημερες απο την συλληψη!μια χοριακη σημερα θα εδειχνε το σωστο αποτελεσμα?

Link to comment
Share on other sites

μαμά Χριστίνα είχα τελ περίοδο στις 5/12 η σύλληψη έγινε 17/12 και εγώ είχα συμπτώματα από 25/12 μην κάνεις τέστ και πήγαινε κατευθείαν για χοριακή.Πότε ήταν οι γόνιμες σου?

Link to comment
Share on other sites

μαμά Χριστίνα είχα τελ περίοδο στις 5/12 η σύλληψη έγινε 17/12 και εγώ είχα συμπτώματα από 25/12 μην κάνεις τέστ και πήγαινε κατευθείαν για χοριακή.Πότε ήταν οι γόνιμες σου?

χωρις να με κορο'ι'δεψετε δεν ξερω ποτε ηταν οι γονιμες μου!αλλα με τον αντρα μου η επαφη γινεται σχεδον καθε μερα οποτε.....λογικα εχω πεσει μεσα στις μερες αυτες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μαμά Χριστίνα είχα τελ περίοδο στις 5/12 η σύλληψη έγινε 17/12 και εγώ είχα συμπτώματα από 25/12 μην κάνεις τέστ και πήγαινε κατευθείαν για χοριακή.Πότε ήταν οι γόνιμες σου?

εκανα τεστ σημερα και δυστυχως με απογοητευσε γιατι εδειξε αρνητικο αλλα απο οτι διαβασα τελικα δεν ειναι και πολθ εγκθρα αυτα τα τεστ εδικα τα τεστ των 5 ημερων!με το στηθος που εχει πρηστει ειναι καλη ενδειξη?

Link to comment
Share on other sites

koritsia mu omorfa kalhspera!!!thelo th gnomh sas k thn vohthei sas!!!loipon,teleytaia periodo eixa stis 12/1 k eleytherh epafh :oops:stis 21/1 !! tora 22 meres meta thn teleytaia mou periodo (tis 3 teleytaies meres dld) exo kapoia symptomata opos koposh foverh ypnhlia,thelo na troo :roll:synexeia,polu prhksimo k pono sto stithos!!!k exei pristei k genikotera ligo to soma mou!!!den exo oute pono periodou oute tpt!!exo statherotato kuklo 28hmeron.lete na einai oorhksia k tpt aalllllooo:D:D:D:D:D:D????!!!!!!!ksexasa na sas po oti thn epomenh mera ths epafhs(sxedon 24 ores meta) phga toualeta k eida ligo vlena roz kai ta neyra mou k h diathesh mou htane smparalia!!!!!filia se oles!!eyxaristo prokatavolika!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ολα αυτα που περιγραφεις ειναι συμπτωματα εγγυημοσυνης. Αλλα δυστυχως ειναι και συμπτωματα περιοδου... Συνηθως το πιο αξιπιστο συμπτωμα ειναι η θερμομετρηση (αυξημενη θερμοκρασια κατα 0,2 0,3 μοναδες δηλ απο 36,8 εως 37,1) σε συνδυασμο με το αν νοιωθεις μια ελαφρυα ανακατωσουρα-αναγουλα (οταν ανεβαινει η β χοριακη εχουμε αναγουλες ανακατωσουρες που συνηθως ειναι ανεπαισθητες,ισα που τις νοιωθεις μεσα σου. Καποιες αλλες φορες μπορει να ειναι πιο εντονες)

Link to comment
Share on other sites

εγω που σημερα εκανα β χοριακη και βγηκε 36 τι να πω? και που μολις πριν 35 μερες εκανα αναγκαστικη εκτρωση στη 12η βδομαδα της εγκυμοσυνης μου γιατι ειχε προβλημα χρωμοσωμιακο το εμβρυο?

Πηρα τηλ το γιατρο μου και μου ειπε οτι αυτο ειναι ξεκινημα εγκυμοσυνης. Ηταν σιγουρος λεει οτι με καθαρισε καλα κι οτι δεν εχουν μεινει εμβρυικα στοιχεια μεσα μου... Τρεμω απο το φοβο μου μη ξαναπερασω τα ιδια παλι, μη ξανατρεχω για εκτρωση σε περιπτωση που απλα εχει μεινει υπολειμα μεσα μου... μακαρι να ειναι μια νεα εγκυμοσυνη... εχω παντως τα συμπτωματα , ψιλοανακατεμα και δεκατα 36,8... μακαρι να πανε ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

ολα αυτα που περιγραφεις ειναι συμπτωματα εγγυημοσυνης. Αλλα δυστυχως ειναι και συμπτωματα περιοδου... Συνηθως το πιο αξιπιστο συμπτωμα ειναι η θερμομετρηση (αυξημενη θερμοκρασια κατα 0,2 0,3 μοναδες δηλ απο 36,8 εως 37,1) σε συνδυασμο με το αν νοιωθεις μια ελαφρυα ανακατωσουρα-αναγουλα (οταν ανεβαινει η β χοριακη εχουμε αναγουλες ανακατωσουρες που συνηθως ειναι ανεπαισθητες,ισα που τις νοιωθεις μεσα σου. Καποιες αλλες φορες μπορει να ειναι πιο εντονες)

 

 

Η θερμομετρηση δυστυχως δεν ειναι καθολου αξιοπιστη μεθοδος. Το παρατηρησα οταν εκανα προσπαθειες να μεινω εγκυος αλλα και το μηνα που εμεινα εγκυος δεν ειχε καμια διαφορα. Ειναι βεβαια αναλογα στον οργανισμο. Αυτο μου ειπε ο γιατρος μου γιατι και εγω πιστευα πολυ στην θερμομετρηση.

Γενικοτερα τα συμπτωματα ειναι ιδια με της περιοδου.Τουλαχιστον ετσι εγινε σε εμενα.:-D

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

εγω που σημερα εκανα β χοριακη και βγηκε 36 τι να πω? και που μολις πριν 35 μερες εκανα αναγκαστικη εκτρωση στη 12η βδομαδα της εγκυμοσυνης μου γιατι ειχε προβλημα χρωμοσωμιακο το εμβρυο?

Πηρα τηλ το γιατρο μου και μου ειπε οτι αυτο ειναι ξεκινημα εγκυμοσυνης. Ηταν σιγουρος λεει οτι με καθαρισε καλα κι οτι δεν εχουν μεινει εμβρυικα στοιχεια μεσα μου... Τρεμω απο το φοβο μου μη ξαναπερασω τα ιδια παλι, μη ξανατρεχω για εκτρωση σε περιπτωση που απλα εχει μεινει υπολειμα μεσα μου... μακαρι να ειναι μια νεα εγκυμοσυνη... εχω παντως τα συμπτωματα , ψιλοανακατεμα και δεκατα 36,8... μακαρι να πανε ολα καλα

 

 

ολα καλα θα σου πανε μην ανησυχεις. Η χοριακη απο μονη της δειχνει εγκυμοσυνη! 35 μερες για να μην εχει κατεβει νομιζω ειναι πολλες. γραψε συντομα νεα σου για να σου ευχηθούμε!

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!

ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΓΧΟΣ ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΙ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ ΓΙΑ ΤΗΝ Β ΧΟΡΙΑΚΗ. 9 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΩΟΡΡΗΞΙΑ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΑΡΝΗΤΙΚΗ. ΛΕΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΜΑ Η ΟΡΜΟΝΗ ΑΝΕΒΕΙ? Η ΤΣΑΜΠΑ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ?? ΠΟΤΕ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΧΩ ΑΣΦΑΛΕΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ? ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ ΠΑΛΙ?(ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 11η ΜΕΡΑ)

PLEASE ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...