eimaikapoia

περι piercing-θέλω γνώμες γονιών και εφήβων

Recommended Posts

Ε λοιπόν, το ίδιο συνέβει σε μένα!Δεν έκανα καμία ραγάδα στην κοιλιά, μόνο στην τρύπα από το σουλαρίκι. Και μου έκανε εντύπωση, αλλά δεν μπορούσα να φανταστώ ότι φταίει η τρύπα για αυτό. Το ξέρεις από κάπου εξακριβωμένα αυτό?Γιατί δεν το έχω ξανακούσει, αλλά 2 στα 2 μου κάνει εντύπωση...

νομιζω οτι ειναι απο αυτο .... αλλιως θα καναμε κ καμια εξτρα!!!!!

Διαφημίσεις

fistikaki με πεθανες τωρα γιατι καλε μετα τα 30να μην κανουμε τατου???????

εγω ειμαι 31 κ θελω να παω να γραψω τα ονοματα των παιδιων μου,δεν εκανα μεχρι τωρα γιατι δεν μ αρεσαν,αλλα τωρα μου την εχει βαρεσει να κανω κατω στην μεση χαμηλα,κ να γραψω απο την μια το ονομα της κορης μου,κ απο την αλλη του γιου μου

Εγώ το τατουάζ το έκανα στα 35...:mrgreen:

εμενα παντως οταν μια τρυπα ή ενα τατοο γινεται συνειδητα δε με ενοχλει εφοσον ειναι και καλαισθητο.

εγω εκανα τρυπα στη μυτη μολις στα 28 αφου σαραντισα και ειχα παει στο ικα να παρω τα χρηματα του τοκετου στο γυρισμο την εκανα.πηγα σπιτι και ο συζηξ ενθουσιαστηκε.οταν με ειδε ο πατερας μου μου ειπε 'καλοριζικη" εχει συνηθισει απο την αδερφη μου την τρελλιαρα.:Dοταν με ειδε η πεθερα ειπε 'μανα πραμα και να κανεις τετοια;' :evil:και της λεει και ο συζηξ θα της βαλω χαλκα με αλυσιδα να μη την χανω...:lol:

και το τατοο μεσα στο χειμωνα θα το κανω απλα περιμενω να τελειωσω με τη διαιτα.;)

παντως στο παιδι μου δε θα απαγορευα τιποτα,απλα θα το συμβουλευα και μεσα απο τη συζητηση θεωρω οτι υπαρχει χρυση τομη.;)

εμενα τα αφτιαμου ειναι τρυπημενα παο κατω μεχρι πανω...ποτ εδενιεπαν κατι οι γονει ςμου ,τις ανοιξα στα 14,οταν ξεκινησ ανα βαφω τα μαλλι αμου.ημου νπολυ αψογο παιδι και καλημαθητρια,δενεχει νακανει με αλητειες το θεμα δηλαδη για μενα,οταν εκανα στη μυτη στα 18 ομπαμαπςμου φρικαρε γιατι το εκανα κρυφα και προσπαθησα νατο κρυψω,μεχρι τοτε ανοιγα την τρυπα μονημου και τημοταν εγ=φευγα απο το σπιτι γιαναβαλω το σκουλαρικι,καιμολιο ςγυρνουσ ατο εβγαζα,κι αυτη εκλεινε κα ιπαλι καλα που απεφυγα τις μολυνσεις,,,,η τρυπα στημυτη ειν αιτρυπα βεβαι ακαι οχι piercing...αλλα με τα σκουλαρικι αστη γλωσσ ακαι το σαγονι διαφωνωκαθετα ειναι καθαρα και μονο εστια μολυνσης,θελει ιδιαιτερη προσοχη και φροντιδα....τατου σκεφτομαι να χτυπησω σ εολη τη ραχοκοκαλια μετα τη γεννα,ηταν κατι που με επιανε και φοβομουν μην το βαρεθω,,,ελπιζω να μην ξανα αλλαξω γνωμη,με τα παιδι αμου δνε ξερω πως θα ειμαι ,σιγουρα οχι στη γλωσσ αη στο σαγονο τρυπ ακαι τατου οχι καπου φανερ αγι αυτα γιατι αν τα βαρεθουν....δυσκολα τα πραγματα...μολυ αρεσουν τα δικαριτικια και οχι αυτοι που για μαγκια πανε και κανουν το σωμα τους κινητο καρτουν....

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Καλή είσαι και του λόγου σου. Λοιπόν εγώ αυτά τα θεωρώ αλητίες της δεκάρας. Και εσύ ρε Βασιλική 35 χρονώ δε ντρέπεσαι?? έτσι θα μεγαλώσεις τα παιδιά σου??? Ας έκανε η κόρη μου κάτι τέτοιο και καλύτερα να την έθαβα παρά να έβλεπα κάτι τέτοιο.

μωρε τι μας λες!που θα προτιμουσα να θαψω το παιδι μου (αν ειναι δυνατον!) απο το να κανει τατουαζ!κ το λεω εγω που ειμαι 27 ετων ουτε ενα τατουαζ εχω ουτε καν μια τρυπα στα αυτια!ο τροπος που μιλας ειναι απαραδεκτος!αν μια μανα εχει τατουαζ δε την κανει αχρηστη!υπαρχουν πολλες μανες χωρις τατουαζ που πεταξαν τα μωρα τους στα σκουπιδια!η εκφραση σου δειχνει ατομο τριτοκοσμικο με ελλειψη μορφωσης! δε θα μου αρεζε να δω στο παιδι μου 15 τρυπες κ τατουαζ διασπαρτα αλλα δε θα το προτιμουσα κ πεθαμενο! ποιος θα επρεπε να ντρεπεται αραγε?μια μανα που απλα εχει ενα τατουαζ η ενας πατερας(αν εισαι αντρας κ αν εισαι κ πατερας) που θελει την κορη του πεθαμενη!!!!:evil::evil::evil::evil::evil:

Ραφαελα 10/10/2005 Αλεξανδρος 22/01/2008 Νεφελη 28/10/2010 Β+Δ 04/10/2001

Εμένα προσωπικά δε μου αρέσουν ούτε οι πολλές τρύπες ούτε τα τατού. Μια τρυπίτσα σε κάθε αφτί, μέχρι εκεί. Ουτε στη κουλτούρα μου ούτε στο στυλ μου είναι τα τατου και το πιρσινγκ. Δε νομίζω οτι προσδίδει κάτι το να τρυπίσω τη φάτσα μου ή τη κοιλιά μου. Προσωπικά πάντα.

Καλή είσαι και του λόγου σου. Λοιπόν εγώ αυτά τα θεωρώ αλητίες της δεκάρας. Και εσύ ρε Βασιλική 35 χρονώ δε ντρέπεσαι?? έτσι θα μεγαλώσεις τα παιδιά σου??? Ας έκανε η κόρη μου κάτι τέτοιο και καλύτερα να την έθαβα παρά να έβλεπα κάτι τέτοιο.

:shock::shock::shock::shock::shock::shock:

:roll::roll::roll::roll::roll::roll:

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

συγνωμη....το να 'την εθαβες' δεν το θεωρεις αλητεια??????

η ευτυχία 12/7/2006 η ολοκλήρωση 18/11/2009

αστο αλεκα μου...ειναι η γνωστη περιπτωση του ατομου με τα 100 προφιλ...απεξω την παθαμε πια!

Ραφαελα 10/10/2005 Αλεξανδρος 22/01/2008 Νεφελη 28/10/2010 Β+Δ 04/10/2001

? Ας έκανε η κόρη μου κάτι τέτοιο και καλύτερα να την έθαβα παρά να έβλεπα κάτι τέτοιο.

ετσι οπως το θετεις ειμαι της αντιθετης αποψης

κσλυτερα να κανει καποιες υπερβολες και καποιες αλητειες παρα να την εθαβα

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

328e.jpg328ep3.png

Διαφημίσεις

Αν ήτανε να ντραπώ , όχι δεν θα το έκανα.Ίσα ίσα είμαι πολύ περήφανη για αυτό , σκέφτομαι μάλιστα και να το μεγαλώσω .Πάντα μου άρεσαν τα τατουάζ.Και ευχαριστώ τον άντρα μου που ήτανε μαζί μου , μαζί διαλέξαμε και το σχέδιο.

Έχω δύο αγόρια και προς το παρόν τους κάνω τατουάζ με αυτοκολλητάκια , όποτε μου το ζητήσουν.Ο μεγάλος μου γιος όταν με ρώτησε αν θα τον άφηνα να κάνει τατουάζ , του είπα και βέβαια , αλλά θεωρώ ότι πρέπει πρώτα να τελειώσει το σχολείο και να πάει φαντάρος.Αυτό και μόνο για να είναι πιο συνηδειτοποιημένος και να μην κάνει υπερβολές που αργότερα θα μετανιώσει.Αλλά και πιο νωρίς να μου το ζητήσει,το μόνο που θα έκανα θα ήτανε να ΄προσπαθήσω να τον πείσω να ξεκινήσει με ένα μικρό σε΄σημείο που να κρύβεται.Μπορεί κάποια στιγμή να μην του αρέσει πια ή να μετανιώσει.

Το μόνο πράγμα που θα φοβόμουνα για το παιδί μου θα ήτανε να γίνει ναρκομανής και τεμπέλης.Αλλά και για αυτά δεν θα τον έθαβα.Για όλα τ΄άλλα είμαι μαζί του.

Την καλημέρα μου.

Μικρή μου, θα σου πω και εγώ την άποψη μου και την εμπειρία μου. Σωστό… πολύ σωστό, αυτό που είπες ότι όταν δεν αφήνουν οι γονείς τέτοιους είδους πράγματα δημιουργούν απωθημένα στα παιδιά που ίσως να τα κάνουν κρυφά ή να τα κάνουν όταν θα είναι ενήλικα πλέον.

Και εγώ όταν στα 15 έκανα 2η τρύπα στα αυτιά, έγινε χαμός στο σπίτι και από τότε φοβόμουν για το παραμικρό. Γιʼ αυτό και όταν έγινα 20 και απομακρύνθηκα από το σπίτι για σπουδές κλπ. σιγά - σιγά, έκανα πολλά τρελά. Τρύπες σε διάφορα σημεία του αυτιού, στον αφαλό, στη γλώσσα, στα χείλι… μόνο στη μύτη δεν είχα κάνει… αλλά την έκανα και αυτή, πριν λίγες μέρες (ναι, ναι… τώρα στα 30 μου!!!:mrgreen:). και φυσικά tattoo, οπού και αυτό το χόμπι συνεχίζεται.

Παρόλα αυτά, δεν είμαι και υπέρ όλων αυτών… αν ήμουν τώρα 20, θα έκανα μόνο μια τρύπα στη μύτη, άντε και καμία περίεργη στο αφτί… όσο για τα tattoo… αν δεν είσαι απόλυτα, μα απόλυτα σίγουρη γιʼ αυτό που θες, για το σημείο που το θες, για τον άνθρωπο που θα σου το κάνει… καλύτερα να το αφήσεις. Έχω κάνει 5 (και μόνο για το ένα από αυτά είμαι πολύ υπερήφανη, γιατί μου ταιριάζει και ομορφαίνει το σώμα μου. Για όλα τα υπόλοιπα, θα γύριζα το χρόνο πίσω…

Δε ξέρω πόσο χρονών είσαι. Αν είσαι ανήλικη, ο σωστός tattoo maker και ο σωστός piercer, δε θα σε αφήσουν να κάνεις τίποτα. Αν πάλι είσαι ενήλικη, σκέψου καλά, πάρα πολύ καλά τι θέλεις. Για σένα. Όχι για τους γονείς σου. Οι γονείς θυμώνουν και ξεθυμώνουν. Θα το δουν, θα θυμόσουν για λίγο και μετά θα το ξεχάσουν. Εσύ όμως θα τα έχεις για πάντα επάνω σου.

Και εννοείται ότι όλα αυτά δεν έχουν καμία σχέση με ναρκωτικά, αλητείες και δε συμμαζεύεται… σε χαρακτηρίζουν μεν, σαν άνθρωπο, αλλά δε ζούμε και στη δεκαετία του70…

0sShp3.png

PGnvp2.png

Όλες οι νέες τάσεις τρομάζουν στην αρχή τους γονείς.Θυμάμαι κάποτε ήταν αλητεία η δεύτερη τρύπα στα αυτιά ή το ένα σκουλαρίκι.Όι γονείς μου μου απαγόρευαν ακόμα και τα μακριά σκουλαρίκια.Αλλά εγώ βέβαια τα φορούσα κρυφά και ένιωθα πολύ όμορφα που ήμουνα της μόδας!!!(μια φορά μάλιστα ξέχασα να τα βγάλω και τις έφαγα).

Και εμένα με τρόμαζε στην αρχή το piercing μου άρεσε μόνο η τρύπα στη μύτη και μέχρι εκεί.(την μύτη την έχω τρυπίσει δύο φορές αλλά στάθηκα ατυχη , μου μάζευε πύον και το άφησα).Τώρα μου αρέσει φοβερά στο φρύδι και στο άνω χειλος.Αν ήμουν πιο νέα θα έκανα.

Έχω κάνει τρύπα στον ομφαλό την ίδια μέρα που έκανα και το τατουάζ μου , πάντα μου άρεσε.Μετά την δεύτερη εγκυμοσύνη μου όμως η κοιλιά μου χάλασε λιγάκι και δεν φοράω πια σκουλαρίκια , γιατί δεν μου αρέσει που διπλώνει η κοιλιά μου όταν κάθομαι.Είχα καλούς κοιλιακούς κάποτε..Και είχα πάρει κάτι ωραία σκουλαρικάκια...

MA ο γιος μου ειναι 4,5 ετων και βλεπει ενα παιδακι στο κολυμβητηριο 8 χρονων που εχει tatoo και θελει...τρελλαθηκα...

φανταστειτε τωρα να μου το ζητησει στα 15 του...τι θα κανει η μανα?το τατοο δεν μου αρεσει...για μια τρυπουλα δεν θα εκανα θεμα..οχι ομως ακραια πραγματα εννοω 2-3 στη γλωσσα κλπ...

βεβαια προσπαθω να του εξηγησω οτι η ανθρωποι ξεχωριζουν απο το μυαλο τους και οχι απο την εμφανιση τους ...αν ο λογος ειναι να ξεχωρισει δεν το πετυχαινει ετσι...

και εμενα ο γιος μου τεσσαρων χρονων θελει συνεχεια ταττου γιατι εχω και εγω και ο μπαμπας του....σου λεει ειναι οικογενειακο το θεμα....του ζωγραφιζουμε κατι τις και του περναει ο καυμος.....Αν θελει πριν ενηλικιωθει και δεν μπορεσω να του αλλαξω γνωμη θα συμβιβαστω με κατι μικρο και 'ανωδυνο'

η ευτυχία 12/7/2006 η ολοκλήρωση 18/11/2009

Διαφημίσεις

Εγώ δεν έχω πρόβλημα με piercing και tattoo όταν γίνονται συνειδητά και χωρίς υπερβολές!Συγκεκριμένα από μωρό ήθελα ταττού γιατί είχε ο πατέρας μου ωστόσο ακόμα δεν έχω κάνει γιατί δεν βρήκα κάτι να μου ταιριάζει,έχω τρυπούλα στον αφαλό που δεν χτυπάει άσχημα και όταν φοράς ρούχα,δεν φαίνεται καθόλου και έχω πολλά σκουλαρίκια στα αφτιά (3 στο ένα και 5 στο άλλο) αλλά λόγω του ότι φοράω μικροσκοπικά στρασάκια,και έχω μακριά μαλλιά,δεν φαίνεται σχεδόν καθόλου!!Αλλά σίγουρα φρικάρω όταν βλέπω νεολαία με σκουλαρίκια στην μύτη,γλώσσα,φρύδια,αφτιά και δεν συμμαζέυεται!!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Eχεις μαυρα χαλια,καυμενε μου....

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

Αλβερτος Αινσταιν

οταν μπανεις σε ενα φορουμ που υπαρχουν γυναικες που εχουν χασει παιδια και γραφουν τις ιστοριες τους εδω δεν πρεπει να χρησιμοποιεις τετοιες εκφρασεις.ισως ομως να εισαι ο γνωστος αγνωστος του φορουμ,οποτε δε μου φαινεται περιεργο τι εκφρασειςχρησιμοποιεις.απλαεγω ξερω οτι ο καθενας ειναι αξιος της μοιρας του.

Ο Χριστος και η ΠΑΝΑΓΙΑ...Βρε Πατροκλε λεγονται αυτα τα πραγματα??Ο Θεος ελπιζω να εχει κλειστα τα αυτια του...

ουτε ο παπους μου που ειναι 80 δεν εχει τετοιεσ αποψεις ρε πατροκλε μπας και εισαι 82 και οχι 28??

Καλημέρα!

Θα συμφωνήσω με τις περισσότερες κοπέλες παραπάνω, μου αρέσουν τα tattoo όπως και τα piercing αρκεί να γίνονται με μέτρο.

Όσο ήμουν μαθήτρια είχα κάνει μόνο πολλές αλλαγές στα μαλλιά μου και 3τρύπες (2 χαμηλά και η 3η ψηλά) στο ένα αυτί και 2 στο άλλο.

Πηγαίνοντας φοιτήτρια άρχισα να βλέπω τα piercing σε χείλη, γλώσσες κ.τ.λ. και μου άρεσαν (όσο δεν ήταν υπερβολικά).

Αποφάσισα τότε να κάνω ένα κάτω απ'τα χείλη (ανάμεσα πιγούνι -χείλη). Δεν με πόνεσε καθόλου (παρότι είχα πάει τρεμάμενη). Πιο πολύ πόνεσε όταν είχα κάνει στα αυτιά.

Λίγους μήνες αργότερα (νομίζω 5) το βαρέθηκα, με ενοχλούσε κιόλας (τότε δεν είχαν βγάλει αυτά τα μικρά που κυκλοφορούν τώρα) και έτσι το εγκατέλειψα.

Έκανα όμως τρύπα στη μύτη! Επίσης σπαστικό για κάποιον που κρυολογεί κάθε τρεις και λίγο....:mrgreen:

Κανά εξάμηνο αργότερα κι ενώ μπήκα στο νοσοκομείο να αφαιρέσω τις αμυγδαλές ο γιατρός εκεί μου είπε ότι καλύτερα ήταν αυτό που είχα κάτω απ' τα χείλη παρά αυτό τη μύτη και αν είχα στα αυτιά (γιατί τότε είχα πλέον μόνο 2τρύπες στα αυτιά). Συγκεκριμένα μου είπε ''σήμερα έκανα 2 καυστηριάσεις στα αυτιά και ακόμα 3 ή 4 (δε θυμάμαι καλά) στη μύτη, στα χείλη είναι πιο δύσκολο να μολυνθείς'' :shock:

Τσπ, για να μην τα πολυλέω, το έβγαλα και της μύτης! Την επόμενη άνοιξη έκανα πλέον το tattoo μου (ετών 21) για το οποίο δεν έχω μετανιώσει στιγμή! Κάποια στιγμή ήθελα να κάνω και 2ο αλλά δεν έβρισκα κάτι που να με εκφράζει απόλυτα οπότε το άφησα...μελλοντικά ίσως βρω αυτό που θέλω!:-D

4BMSp3.pngzHf1p3.png

ποσο θα θελα να μαι κορη σου, να δεις τι θα παθαινες και θα λεγες κι ευχαριστω.. :twisted:

Καλημερα..δεν ξερω τι εχει αποφασισει η κοπελα για το piercing αλλα θα ηθελα να της πω οτι η τρυπα ναι μεν κλεινει αλλα δεν φευγει..επειδη διαβασα οτι ελεγε οτι δεν ειναι σαν τα tatoo που δεν φευγουν..ειχα piercing στο προσωπο(κατω χειλος δεξια) και την εκανα στα 16,5..τωρα που ειμαι στα 21 και εχουν περασει σχεδον 2 χρονια που εχω βγαλει το σκουλαρικι,η τρυπα παρολο που εχει κλεισει,φαινεται..

εκτος απο αισθητικης αποψης το piercing εχει κι αλλα κακα..μπορει να παθεις μολυνση αν το σκουλαρικι δεν διατηρειται τελειως καθαρο..(εγω το εβγαζα και το καθαριζα 2 φορες την ημερα) δεν θα πρεπει να το ακουμπας με βρωμικα χερια κ.α.

αλλο κακο επισης σημαντικο και ο λογος που εγω εβγαλα το σκουλαρικι..ημασταν στο λεοφορειο με μια φιλη μου,και οπως φρεναρε ο οδηγος αποτομα,ειχαν πιαστει τα (σγουρα) μαλλια της φιλη μου στο σκουλαρικι και οπως αυτη εφυγε μπροστα τραβηχτηκε..δε μπορεις να φανταστεις πονο..νομιζα οτι θα βγει και θα μου σκισει και τα χειλη..επισης αλλο σκηνικο,μια κοπελα η οποια ειχε σκουλαρικι στον αφαλο εβγαλε αποτομα την μπλουζα της και μαζι μ αυτην και το σκουλαρικι κι εκοψε τον αφαλο της..μην κοιτας μονο την αισθητικη του θεματος αλλα ολες τις πλευρες..το δυσκολο δεν θα ειναι να πεισεις τους γονεις σου,το δυσκολο θα ειναι να μην παθεις κατι..

αχ κατι τετοια ελεγε κι ο πατερας μου..κι οταν εκανα την τρυπα πηγε και μου πηρε σκουλαρικι με στρας για να φαινεται πιο ωραιο..

επισης κατι τετοιες ακραιες συμπεριφορες εχουν μερικοι γονεις και μετα αναρωτιουνται τι εκαναν λαθος και το παιδι τους πηρε τον "στραβο δρομο"..

αν δεν αφησεις το παιδι να βγει απ την πορτα(φανερα),θα βγει απ το παραθυρο(κρυφα) ελεγε η γιαγια μου..και ο οποιος καταλαβε καταλαβε..

Εμένα προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ το Piercing...έχω κι εγώ αρκετές (πολλές θα έλεγα καλύτερα) και ακομά και τώρα που έχω γίνει μαμά εξακόλουθώ να τις έχω με διακριτικά σκουλαρικάκια...σίγουρα δεν έχω πρόβλημα να κάνει το παιδί μου τρύπες όπου θέλει...και στην τελική αν το μετανιώσει στο μέλλον βγάζει το σκουλαρικάκι και τέλος!!! Αν και από προσωπική εμπειρία νομίζω πως δεν μετανιώνεις για τις τρύπες..υπάρχουν άλλα πράγματα στην ζωή μας να μετανιώσουμε (αυτό είναι το λιγότερο) ....Αυτά...μπορείτε να με κράξετε τώρα... :)))))

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα