Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

περι piercing-θέλω γνώμες γονιών και εφήβων


Recommended Posts

Όταν είσαι στην εφηβεία θέλεις να κάνεις κάτι για να ξεχωρίσεις,κάτι δικό σου.. Πολλά παιδιά(έφηβοι) θέλουν ένα piercing,μια τρύπα,ένα σκουλαρίκι..

Γιατί όλοι οι γονείς είναι τόσο επιφυλακτικοί με το θέμα piercing?

δεν πρόκειται να γίνουμε αλήτες και αλήτισσες με μια τρύπα,δεν πρόκειται να γίνουμε φρικιά,δεν έχει καμία σχέση το piercing με το κάπνισμα,τις κακές παρέες και τα ναρκωτικά,μα γιατί το έχετε πάρει τόσο στραβά?Άλλοι το κάνουν για μόδα,άλλοι για έκφραση.. δεν είναι κάτι σαν το tattoo που δε μπορείς να το βγάλεις απο πάνω σου,όταν το βαρεθείς βγάζεις το σκουλαρίκι και μέσα σε ελάχιστο χρόνο η τρύπα έχει γίνει παρελθόν.Το να μολυνθείς είναι το ίδιο εύκολο με το να μην πάθεις τίποτα-απλά διαλέγεις τον σωστό piercer,οκ τα piercing έχουν κινδύνους,δεκτό, όμως τι καταφέρνεις με το να απαγορεύεις σε έναν έφηβο να κάνει κάτι?του μένει αποθημένο.. ή απλά πηγαίνει και το κάνει χωρίς την άδειά σου(τη δικιά σου μαμά-μπαμπά),έχω φίλους και φίλες που έχουν τρύπες κρυφά απο τους δικούς τους μήνες τώρα και δεν έχει καταλάβει κανείς τίποτα,δεν ξέρω..αν ήμουν μάνα δε θα μ'αρεσε να με κοροϊδεύει το παιδί μου,γι'αυτο και δεν κάνω piercing κρυφά απο τους δικούς μου,επειδή δε το θέλω εγώ δε νιώθω άνετα,υπάρχει κάποιος γονιός που απαγόρευσε στο παιδί του να κάνει piercing (ή ακόμα και που του επέτρεψε) ή κάποιος έφηβος που έχει ή θέλει να αποκτήσει piercing?κάποιος που έχει κάποια γνώμη πάνω στο θέμα τέλος πάντων..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 180
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

δε με χαλαει το piercing, σε νεους ενηλικους ανθρωπους..

 

στα πιτσιρικια στραβωνω λιγο..

 

οπως και με τα τατους -τα οποια μ αρεσουν πολυ- θεωρω οτι υπαρχει η σωστη ηλικια για να γινουν.... μετα τα 18, και πριν τα 30...

 

δεν πιστευω οτι ενα πιτσιρικακι με σκουλαρικι στο φρυδι ή στον αφαλο ειναι αλητακι... καμια σχεση.. αλλα δεν μου κολλαει πολυ σαν εικονα......

 

νομιζω πως θα ειχα ειχα προβλημα να εκανε η κορη μου, αν ηταν ας πουμε, 15..

αν ηταν 20..... θα της το πληρωνα κι ολας, λολ!!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν ήμουν μικρή-κάπου 10 χρονών-ήθελα τρύπα στα αυτιά...Η μαμά μου δε με άφηνε. Τελικά μου την έκανε η θεία μου (αδερφή του μπαμπά μου), με καβγάδες με τη μαμά μου.

 

Στην εφηβεία ήθελα δεύτερη τρύπα στο αυτί, επίσης δε με άφηνε...Οπότε την έκανα κρυφά και όταν το διαπίστωσε, έγινε της μουρλής!

 

Μεγαλώνοντας έκανα μια τρύπα στον αφαλό και τατουάζ. Η κόρη μου τα βλέπει αυτά ήδη και τα πιάνει, γελάει και νομίζω θα μεγαλώσει νομίζοντας ότι είναι κάτι πολύ φυσιολογικό.

 

Αν και έχουν περάσει χρόνια από την τρύπα στον αφαλό, δεν βγάζω το σκουλαρίκι, παρά μόνο μετά τον έκτο μήνα της εγκυμοσύνης μου. Μετά που γέννησα, το έβαλα τη δεύτερη μέρα...

 

Ποτέ δε θεώρησα ότι είμαι αλήτισσα, ποτέ δεν κάπνισα,ποτέ δεν πίνω, δεν πήρα ναρκωτικά, αυτό που πάντα έλεγε η μαμά μου δηλ. για "αυτούς" τους ανθρώπους. Μάλιστα πάντα οι παρέες μου ήταν ήσυχα παιδιά και ας μην έχουν κάνει ό,τι κι εγώ-σιγά δηλ. τι έχω κάνει...

 

Όταν και αν η κόρη μου ζητήσει κάτι, θα το συζητήσουμε, θα της μιλήσω και .... ό,τι θέλει ας κάνει...Ειλικρινά η αλητεία και το κάπνισμα δεν έχουν καμία σχέση με αυτά!Άσε που μέχρι να μεγαλώσει, θα είναι το ΠΙΟ φυσιολογικό πράγμα όλο αυτό!

 

Σε απασχολεί κάτι συγκεκριμένο?

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

fistikaki,εγώ σαν έφηβη που της αρέσουν απίστευτα πολύ οι τρύπες,τα τατού και τα περίεργα μαλλιά όσο περίεργο κ αν φαίνεται κ όσο και αν όλοι μεταξύ 13-17 θα θελαν τρελά ένα τατου το βρίσκω ανόητο να γίνει πριν τα 18-19 για τον απλούστατο λόγο ότι αργά ή γρήγορα θα το μετανιώσεις.Babystar έχω τρύπες στα αφτιά(έχω επίσης μια φίλη που ο πατέρας της δεν την αφήνει να τα τρυπήσει λόγω.. θρησκείας λέει :S δεν κάνει να πονάμε το σώμα μας..λέει..)Θέλω μια τρύπα στο πρόσωπο,δεν έχω γονείς που είναι στα άκρα,είναι φυσιολογικοί νομίζω,όμως δε το έχω συζητήσει μαζί τους ακόμα..

Link to comment
Share on other sites

Καλα ολα αυτα αλλα με μετρο

τι εννοω μου αρεσουν τα τατουαζ

θα ηθελα και 2-3 να κανω και εγω

αλλα σε ολο το σωμα με αγριευει το θεαμα

 

ετσι λοιπον την ιδια αποψη εχω και για τα σκουλαρικια

μου αρεσει πολυ στην μυτη στα αυτια αντε αν εχει πολυ καλο σωμα ο-η αλλη να το δω και στην κοιλια

σε αυτα τα σημεια θα αφησω και την κορη μου μετα τα δεαοκτο ας κανει οτι θελει αφου βρει δουλεια

 

αλλα τα πολλα τατουαζ σε ολο το σωμα η τα πολλα σκουλαρικια σε ολο το σωμα με αγριευουν και δεν θα ηθελα να δω τετοιες υπερβολες στην κορη μου

γνωμη μου παντα

 

επισης για αυτο που λες με τα τατου υπαρχουν και τα τατουαζ χενας κρατανε 3-6 μηνες και φευγει

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν έχεις αντιπαράθεση με τους δικούς σου, δοκίμασε να τους εξηγήσεις ότι ένα piercing δεν είναι δα και τόσο τρομερό. Εξήγησέ τους ότι μετά από κάποιον καιρό που θα σου περάσει η τρέλλα, βγάζεις το σκουλαρίκι και η τρύπα κλείνει και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Ενώ το τατουάζ έχει ολόκληρη ιστορία για να το αφαιρέσεις, αν κάποτε δεν το θέλεις άλλο. Αν κάνεις πάντως κάτι τέτοιο, φρόντισε να στο κάνει κάποιος επαγγελματίας με όλους τους κανόνες υγιεινής.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

κ εγω δεν εχω προβλημα με 1,2 αντε το πολυ 3 τατου,κ 2-3 σκουλαρικια αλλα εννοειται οτι δεν αντεχω το θεαμα να βλεπω σκουλαρικι στη γλωσσα στο φρυδι κ στον αφαλο.με αηδιαζει πως το λενε.επισης τα πολλα μπιχλιμπιδια τατουαζ κ σωρο απο τρυπες κ σκουλαρικια οπως κ το στυλ ιμο η γκοθικ τα θεωρω καρναβαλια!κ οχι δεν ειμαι μπουζουξου.ειμαι ροκου κ μεταλλου :twisted::twisted: αλλα δε μαρεσει η καρναβαλοποιηση!δεν θεωρω οτι οποιος ειναι ετσι παιρνει ναρκωτικα.καμια σχεση.απλα δε μαρεσει σαν εικονα!

Link to comment
Share on other sites

δε μιλάω για υπερβολές,για μια τρύπα στο πρόσωπο μιλάω..

 

εξαρταται σε πιο σημειο:rolleyes: αν η κορη μου ηθελε να τρυπησει το σαγονι της δε θα ημουν κ η πιο ηρεμη μανα του κοσμου!:P

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα μου φενεται δεν μας φτιαχνει η μας χαλαει αυτο που φοραμε αλλα το αντιθετο δεν φοβαμαι τα σκουλαρικια οπου και να ειναι αλλα φοβαμαι . και βεβαια οχι να φτασουμε στα ακρα οπως βλεπω κατι σουρωτηρια που με ανατριχιαζουν .εγω ειχα 6 στα αυτια και μια στη μυτη και αναθεμα αν βαζω ποτε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απο μικρη μου αρεσαν ολα αυτα!ηθελα να κανω τρυπα στη μυτη,η μαμα μου ανενδοτη.σαν σημερα θυμαμαι που πηγαιναμε σουπερ μαρκετ και ενω ειχα κανει την τρυπα μια βδομαδα εφτασα στο σημειο να της την δειξω εγω γιατι η μαμα μου δεν ειχε παρει χαμπαρι(φορουσα σκουλαρικι απο διαφανες πλαστικο και δεν φαινοταν)τελικα της αρεσε.τελικα το εβγαλα γιατι ολο πιανοταν στις κουβερτες και το εχανα στον υπνο μου.εκανα piercing στον αφαλο και μετα στην γλωσσα παλι δεν ειπε τιποτα.εχω 6 τατοο συνολικα αλλα μονο το ενα μπορεις να το δεις αν δεν ειμαι με μαγιο.το σκουλαρικι στη γλωσσα το εβγαλα μετα απο ενα χρονο αφου το ειχα κανει και το σκουλαρικι στον αφαλο στον εβδομο μηνα της εγκυμοσυνης μου.ολα αυτα ομως τα εκανα μετα τα 22.αν αυριο μεθαυριο μου πει ο γιος μου για ταττοο και piercing δε θα ειμαι αντιθετη,ΑΛΛΑ... να φτασει σε μια ηλικια που θα ξερει τι κανει και γιατι το κανει.οχι απλα για να ταιριαζει με τους εφηβους φιλους του.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου πω για μενα.

 

εχω στο παρελθον βαλει σκουλαρικια σε ,μυτη ,χειλη ,φρυδι, αφαλο κ αυτια εννοειται .....

 

οχι ολα μαζι ...μη φανταστειτε.

 

 

θελω ομως να σου πω οτι ενα μικρο σημαδακι μενει.

 

τα χειροτερα που εχω κανει ειναι οι εναλλαγες στο χρωμα των μαλλιων μου,,,,, κατι που κοστιζει .... σε τριχες κ ποιοτητα!!!!!

 

το χειροτερο ειναι στον αφαλουλη μου ,που με την εγκυμοσυνη ,φουσκωσε η κοιλια μου κ ειχε σαν αποτελεσμα μια ωραιοτατη ραγαδιτσα αναμεσα στις δυο τρυπουλες.....

πραγμα που δε θα υπηρχε αν δεν ειχα κανει τρυπα εκει.

η κοιλιτσα μου θα ηταν "τσιλικη " μιας κ δεν εκανα ραγαδες λογω εγκυμοσυνης στην κοιλια .

 

 

ευχομαι το παθημα μου κατι να σου πει και να μη κανεις τρυπα στον αφαλο .... ;)

Link to comment
Share on other sites

τίποτα δε με χαλάει όταν δεν αγγίζει την υπερβολή.....

μου αρέσει να βλέπω τους νέους να κάνουν πράγματα που τους εκφράζουν, αρκεί όλα αυτά να είναι συνειδητά (όσο γίνεται στην εφηβεία)....

 

θα θέλα να έρθει το παιδί μου και να μου πει "θέλω να κάνω τρύπα στη μύτη, στη γλώσσα ή όπου αλλού γι αυτό και γι αυτό το λόγο".... θα σήμαινε πως το είχε σκεφτεί καλά κι ήταν έτοιμο για κάτι τέτοιο....

 

για τα τατού τι να πω;;;;; τα λατρεύω!!!!!!!!!!!

απλά φοβάμαι να κάνω..... όμως το τατού όταν γίνει θα πρέπει να γίνει επειδή αλήθεια το γουστάρεις κι επειδή κάτι συμβολίζει για σένα......

 

επίσης δε μου αρέσουν καθόλου οι γονείς που απαγορεύουν κάτι στα παιδιά τους μόνο και μόνο για να το απαγορεύσουν, χωρίς να το σκεφτούν, χωρίς να το συζητήσουν, χωρίς να ανταλλάξουν απόψεις με το παιδί....... το να πεις ένα "όχι" ξερό, για μένα δε λέει τίποτα.....

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις αντιπαράθεση με τους δικούς σου, δοκίμασε να τους εξηγήσεις ότι ένα piercing δεν είναι δα και τόσο τρομερό.

Δε το έχω συζητήσει καν για την τρύπα, θα βγάλω ένα σεβαστό μέσο όρο στο πρώτο 3μηνο και μετά:rolleyes:

lenaki και η θεία μου είχε τρύπα στον αφαλό,έβγαλε το σκουλαρίκι,γέννησε και μετά το ξαναέβαλε και δεν είχε τίποτα..

Link to comment
Share on other sites

και γω σαν αγριο νιατο εκανα διαφορεσ τρυπεσ κ κουρεματα κ να μην πω για το ντυσιμο κ ο αντρασ μου χειροτεροσ παρολο που ταχουμε τα χρονακια μασ ακομα διατηρουμε αρκετα απτα παλια μασ σουβενιρ γιατι κ μασ εκφραζουν κ ειναι κ ενα κομματι απο τα πιο σημαντικα τησ ζωησ μασ δεν εχω κανενα προβλημα ουτε σαν εκπαιδευτικοσ ουτε ωσ γονιοσ ο καθενασ να υιοθετει την εικονα που του αρεσει εκει που θα εκανα κουβεντα με τον γιο μου ειναι το τατου για να ξερει οτι μενει για παντα συνηθωσ τα ακραια υποχωρουν με το περασ τησ εφηβειασ τωρα αν μιλαμε για εντελωσ φρικαλεεσ επιλογεσ τοτε καποιο προβλημα κρυβεται.....:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ εγώ πάλι δεν θέλω να πιστέψω ότι έχω μεγαλώσει μάλλον, πάντως το σουβενίρ που πήρα φέτος απο τις διακοπές μας ήταν μια τρύπα στο άνω χείλος και μου αρέσει όταν θα περάσουν και οι βδομάδες και θα βάλω το μικρό σκουλαρηκάκι πιστέυω ότι θα είναι τέλεια.Η μαμά μου πάλι ως μαμά άρχισε ότι είσαι παλαβό κοριτσάκι μου αφού το παιδί σου είπαμε θα βάλει σκουλαρήκια εσύ εκανες κι αλλή τρύπα? (γιατι έχω και αλλά Piercing σε διάφορα σημεία.)

Αφού το παιδί μου δεν ήθελε αμαρτία δεν ήταν να πάει χαμένο το ραντεβού???Οτάν μεγαλώσει η μικρή μου και αποφασίσει ότι κάτι τέτοιο την εκφράζει θα φροντίσω να την κατευθύνω και φυσικά για το tatoo θα ήθελα να περιμένει να ωριμάσει πρώτα και μετά.

Link to comment
Share on other sites

eimaikapoia είμαι 19 και σ'ένα μήνα γεννάω. Θέλω απεγνωσμένα να κάνω τρύπα στη μύτη, αλλά ούτε οι γονείς μου με άφηναν και στο σύντροφό μου πάλι δεν αρέσουν! Το προ-προηγούμενο καλοκαίρι έκανα κρυφά μια, όμως κατάφερα να την κάνω να κλείσει το ίδιο βράδυ :Ρ, κι έτσι το είπα στους δικούς μου αργότερα και μ'άγριοκοίταξαν. Το λόγο που δε θέλουν, ακόμα δεν τον έχω καταλάβει...μήπως το μετανιώσω αργότερα, είναι κάτι που το έχουν πολλοί, είναι επικίνδυνο για την υγεία... Όμως εγώ μια μέρα θα το ξανακάνω! Στο γιό μου τώρα...εχμμμ... δεν είναι και το πιο ωραίο πράγμα, από δική μου αισθητική, το πιρσιγκ σ'έν'αγόρι και τα τατουαζ, παρ'όλο που μ'αρέσουν αν είναι διακριτικά, δεν εμπιστεύομαι κανέναν στο θέμα υγειηνής. Δε θα του επέτρεπα τίποτε από τα δύο με ευκολία...

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρία μου: Από τη μητέρα μου δεν είχα πρόβλημα για να κάνω όσες τρύπες ήθελα στα αυτιά μου, πράγμα που έκανα. Ωστόσο επιειδή ήμουν άγριο νιάτο έκανα τατουάζ (δυστυχώς στα μπράτσα) στα δεκαεπτά μου. Η μαμάκα μου ούρλιαζε, τι άλλο να έκανε. Στα είκοσι τα έβγαλα -επειδή δεν με εξέφραζαν πλέον- με πλαστική και έχω 4 ουλές στα μπρατσάκια μου, που είναι και τροφαντούλια. Μέχρι τα 25 έκανα και άλλα τατουάζ, αλλά σε σημείο που δεν φαίνονται αν δεν θέλω να τα δείξω.

Τα παιδιά μου (11,5 και 9 ετών) με ρωτάνε αν θα τους αφήσω να κάνουν και αυτά και τους είπα ότι φυσικά και θα τους αφήσω, αλλά τους συμβουλεύω για μετά τα 25, να μην την πατήσουν όπως κι εγώ...

 

Πάντως, τη σήμερον ημέρα, τα τατουάζ δεν είναι δείγμα περιθωριοποίησης όπως ήταν κάποτε, αντιθέτως έχουν γίνει εντελώς μόδα. Δεν ξέρω πάλι αν είναι καλό και αυτό....

2 παιδιά-Σύζυγος-Δουλειά-Πανεπιστήμιο-Σπίτι

Ωχ θεέ μου, βάλε το χεράκι σου.....

Link to comment
Share on other sites

fistikaki με πεθανες τωρα γιατι καλε μετα τα 30να μην κανουμε τατου???????

εγω ειμαι 31 κ θελω να παω να γραψω τα ονοματα των παιδιων μου,δεν εκανα μεχρι τωρα γιατι δεν μ αρεσαν,αλλα τωρα μου την εχει βαρεσει να κανω κατω στην μεση χαμηλα,κ να γραψω απο την μια το ονομα της κορης μου,κ απο την αλλη του γιου μου

Link to comment
Share on other sites

Εγω σκουλαρικια εχω μονο στα αυτια...εχω 4 τρυπες αλλα μονο εκει.οι δικοι μου ποτε δε μου ειπαν τπτ που τις εκανα.Τατοο δεν εχω...αν και ενα μικρουλι δε θα με χαλαγε.

Στα μαλλια μου εχω αλλαξει τα φωτα..ειδικα μεχρι να τελειωσω το σχολειο...αλλαζα χρωμα καθε λιγο.Ειδικα η μαμα μου παντα εδειχνε κατανοηση και μαλιστα με κοροιδευε κιολας και μου ελεγε "αντε να τελειωσεις το σχολειο να περασει και αυτη η εφηβεια να ηρεμησεις κι εσυ να ηρεμησουν και τα καημενα τα μαλλακια σου".

 

Και ειχε απολυτο δικιο τελικα ...γιατι ολα αυτα ειναι κλασσικα συμπτωματα εφηβειας.Και ναι τωρα στα 29 μου καταλαβαινω απολυτα οτι και τα σκουλαρικια και τα τατοο και ολα αυτα δε σε αλλαζουν σαν ανθρωπο ουτε εχουν καμια ιδιαιτερη σημασια.Συγκεκριμενα τα εχω βαρεθει κιολα και πλεον δε φοραω κανενα σκουλαρικι.

 

Ομοιως το οτι πολλοι γονεις αντιδρουν...και ειδικα γονεις μιας παλαιοτερης γενειας..και αυτο φυσιολογικοτατο ειναι...χασμα γενεων λεγεται.

Link to comment
Share on other sites

Και γω στα νιάτα μου έκανα 4 τρύπες στο ένα αυτί, 1 στο άλλο...Μία τρύπα στη μύτη όταν πήγα φοιτήτρια την οποία κ έβγαλα όταν πια βαρέθηκα να ψάχνω το ψείρα-σκουλαρίκι κάτω από τα μαξιλάρια κ μέσα στα σεντόνια. Τέλος χτύπησα και ένα τατοο όταν τελείωσα το μεταπτυχιακό μου! Μια πεταλουδίτσα στην κοιλιά μου που όταν πια έφτασα να είμαι ετοιμόγεννη είχε γίνει σα γύπας...Ευτυχώς ξανασυρρικνώθηκε!.. Περιττό να σας πω ότι για το τατοο δεν είχα πει τπτ στους δικούς μου για να μη φρικάρουν. Στις πρόβες λοιπόν του νυφικού μου...εεεε...η μάνα μου το είδε...Είχε πολύ κουλ αντίδραση! Είμασταν κ σε ξένο σπίτι...Άρχισε να κάνει το σταυρό της κ να λέει ψιθυριστά "τί είναι αυτό το έντομο παιδάκι μου στην κοιλιά σου?????"

 

Προφανώς δε θεωρώ κανέναν αληταριό λόγω σκουλαρικιών κ τατοο! Και φυσικά αν η κόρη μου θελήσει κάποια στιγμή να κάνει κάτι, μακάρι να μου το πει να την πάω εγώ η ίδια (να είμαι κ σίγουρη για τους κανόνες υγιεινής). Απλά εύχομαι να μην κάνει υπερβολές. Αλλά και να κάνει....Καλά να'ναι!

 

Ξερω γω κάτι σκουλαρικάδες...μάλαμα!!! Και κάτι κουστουμάτους...για πολλούς κλότσους!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω στο οτι πρεπει να γινονται ολα με μετρο.. Δεν θεωρω κακο να εχει καποιος τρυπες ή τατου, απλα πιστευω πως ειναι καλυτερα να τις κανει οταν θα εχει πληρη συναισθηση του τι θελει..

Και στο λεω αυτο εγω που απο αντιδραση (γιατι η μανα μου ουρλιαζε) εκανα 5 τρυπες στο ενα αυτι, 4 στο αλλο, μια στη μυτη και αλλη μια στον αφαλο...

Μολις μπηκα στα 19 τα εβγαλα ολα και κρατησα ενα μικρο "διαμαντακι" στη μυτη. Οι υπολοιπες τρυπες εκλεισαν μεν, αλλα φαινονται...

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

na σου πω και εγω τη γνωμη μου....εγω ειχα σκουλαρικι στον αφαλο...το εβαλα οταν ημουν 20 και το εβγαλα οταν ημουν 29 που εμεινα εγκυος στο πρωτο μου παιδακι....η τρυπα δεν εκλεισε τελειως αλλα δεν φαινεται και ευκολα...πολυ δυσκολα θα ελεγα. Ραγαδα γιοκ. Θυμαμαι οτι ηθελα να κανω και στη μυτη και πηγα, αλλα τελευταια στιγμη το μετανιωσα. Δεν ηθελα σημαδι στο προσωπο μου. Η αδερφη μου εκανε και δεν της εμεινε τελικα σημαδι, αν και εχει ακομη το σκουλαρικακι (ετων 35 παρακαλω).

Τατου εχω δυο και περιμενω να κανω και το τριτο τωρα....φροντισα να κανω τατου σε σημεια που δεν πολυξεχειλωνουν και να ειναι και διακριτικα....γιατι οσο να'ναι η υπερβολη ειναι ασχημη. Και για το τι ειναι υπερβολη τωρα, μπορει να διαφωνεις σε δεκα χρονια....Παντως για τα τατου μου δεν εχω μετανιωσει, ειναι πολυ ωραια, και καθε ενα μου θυμιζει ωραις πραγματα....Τωρα θελω να κανω ενα που να εχει σχεση με τα παιδια μου.

Για τιποτα απο ολα αυτα δεν ρωτησα τους γονεις μου, αφενος ημουν ενηλικη και αφετερου θα μου ελεγαν οχι ετσι και αλλιως...

Οι καιροι ομως αλλαζουν...θα επετρεπα στο παιδι μου να κανει κατι αν ηθελε και ηταν πανω απο 16. Θα προσπαθουσα να το πεισω να περιμενει λιγο αλλα αν δεν τα καταφερνα δεν θα ελεγα οχι. Απλα θα του διευκρινιζα τους όποιους κινδυνους και φυσικα θα προσπαθουσα να το πεισω να μην κανει κατι υπερβολικο.

Σαν εφηβη ισως θα ηταν καλυτερα να εκφραζοσουν οσο ανατρεπτικα και αν ηθελες μεσω του ντυσιματος ή του μαλλιου που ειναι κατι που αλλαζει ευκολα, παρα μεσω κατι που εχει μονιμα αποτελεσματα. Γιατι δεν θα εισαι εφηβη για παντα και ισως μετα 'τηνδεις' λιγο διαφορετικα. Αν επιμενεις ομως, κανε κατι μικρο.

Link to comment
Share on other sites

το χειροτερο ειναι στον αφαλουλη μου ,που με την εγκυμοσυνη ,φουσκωσε η κοιλια μου κ ειχε σαν αποτελεσμα μια ωραιοτατη ραγαδιτσα αναμεσα στις δυο τρυπουλες.....

πραγμα που δε θα υπηρχε αν δεν ειχα κανει τρυπα εκει.

η κοιλιτσα μου θα ηταν "τσιλικη " μιας κ δεν εκανα ραγαδες λογω εγκυμοσυνης στην κοιλια .

 

Ε λοιπόν, το ίδιο συνέβει σε μένα!Δεν έκανα καμία ραγάδα στην κοιλιά, μόνο στην τρύπα από το σουλαρίκι. Και μου έκανε εντύπωση, αλλά δεν μπορούσα να φανταστώ ότι φταίει η τρύπα για αυτό. Το ξέρεις από κάπου εξακριβωμένα αυτό?Γιατί δεν το έχω ξανακούσει, αλλά 2 στα 2 μου κάνει εντύπωση...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν μου αρεσουν τα σκουλαρικια στα φρυδια, γλωσσα, προσωπο γενικα και αφαλο (εκει ειδικα επειδη εχω ενα θεματακι, ανατριχιαζω!!!!!).

Στα αυτια και στην μυτη (μικρο διακριτικο) μου αρεσουν παρα πολυ.

Εγω εχω μονο στα αυτι συνολια 5 τρυπες. Την δευτερη την εκανα μονη μου στα 16 μου (αφου ειχε αρνθει ο πατερας μου) και εφαγα μια ωραιοτατη σφαλιαρα που ακομη την θυμαμαι.

Η κορη μου, μου ειχε ζητησει να κανει δευτερη τρυπα γυρω στα 8 της χρονια :-)) .

Φυσικα και δεν εκανε.

Οταν και αν βρεθω σε αυτη την θεση (τατου, τρυπες γενικοτερα), θα μιλησω στα παιδια μου και ελπιζω να παρουν την καλυτερη αποφαση.

Δεν ειμαι κατα αλλα θα πρεπει να σκεφτουν και τις συνεπειες γιατι ενας ρατσισμος εναντι των εφηβειων και των μεγαλυτερων με τατου και piercing υπαρχει, οσο και αν δεν θελουμε να το δουμε.

Δεν θα ηθελα μια νεανικη τρελα να τους κλεισει πορτες στην μετεπειτα ζωη τους.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...