Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μου αρπάζει το παιδί μέσα απο τα χέρια!!


katerinakriti

Recommended Posts

Εγώ πάντως που προσπάθησα με τρόπο να της πω ότι δεν χρειάζεται να κουνάει τον μπέμπη, νομίζοντας πως το είπα γιατί ενδιαφερόμουν για κείνη μου είπε:" Μην ανησυχείς! Δεν κουράζομαι! Ίσα ίσα με χαλαρώνει!" :-D:-D

 

Καλημερα κοριτσια, καλη εβδομαδα.

Αυτο το "με τροπο" δεν πιανει , πιστεψτε με.Δε χαμπαριαζουν και το παιζουν και χαζες και καλα.Στα μουτρα θελει να λες οτι θελεις για να μη σε βγαζουν και τρελη μετα.

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλε κοριτσια τι εχασα τωρα μια μερα

 

η ρενα μας ειναι η δασκαλα μας παρτε το χαμπαρι κ δεν θα χασετε

 

εχετε δικιο σε αυτο που γραψατε η πρωτη φορα ειναι δυσκολη χα χα

ετσι να την καταλαβουν....οτι δεν παιζουμε.....να δουν που βαδιζουν επιτελους μην κολλατε...τον πρωτο χρονο εγω που δεν ειχα μπει καλα καλα στο κλιμα των πεθερικων...εβλεπα ακουγα διαφορα αλλα τα προσπερνουσα...τα κρατουσα μεσα μου....μετα απο λιγο νασου ο χειμαρος......χυμα στην μουρη οτι με πειραζε

τι λες καλε που θα σκασω εγω...αλλοι να σκασουν...

 

γιαυτο οτι σας ενοχλει το λετε

 

Ακριβως αυτο.Προκειμενου να σκαω εγω και να συγχιζομαι.....ας σκανε αυτες.Δε καταλαβα......κουμαντο θα με κανει? Εδω στη μανα μου δεν επιτρεπω να ανακατευτει......ποσο μαλλον στην πεθερα μου.

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια αυτό το θέμα είναι το μόνιμο πλήγμα στον γάμο μου...

Η δικιά μου κρατούσε το νεογέννητο μωρό μου στην αγκαλιά της 2 ώρες μετά την καισαρική και δεν μου το έδινε να το θηλάσω. "Φοβάμαι να σου το δώσω μην τυχόν και σου πέσει αφού εσύ δεν ξέρεις πως κρατάνε τα μωρά."

Ο γιος της να κάνει την πάπια. Μου ερχόταν να ουρλιάξω. Ώσπου ήρθε η μαία και της είπε κοφτά να μου δώσει το παιδί για να το θηλάσω. "Μα έχει μικρά βυζιά η νύφη μου και δεν έχει γάλα. Εγώ ξέρω ότι στα νεογέννητα δίνουν ζαχαρόνερο στην αρχή και μετά ξένο γάλα για να τα πιάσει." Εγώ την έγραψα κανονικά και ξεκίνησα να θηλάζω με την βοήθεια της μαίας και εκείνη κόντευε να σκάσει. Δεν μπορω να καταλάβω αν ζήλευε ή αν όντως φοβόταν ότι κάνω κακό στο μωρό. Επί ένα χρόνο που θήλασα το μωρό μου έκανε πόλεμο νεύρων μέσω του γιου της ο οποίος έκανε ότι του έλεγε. Στο τηλέφωνο χτυπιόταν και έκλαιγε λέγοντας ότι της λείπει το μωρό ΜΟΥ και δεν μπορεί χωρίς αυτό (μένει επαρχία). Ο άντρας μου που την λατρεύει επιρεάστηκε τόσο πολύ που μου ζήτησε να στείλουμε το παιδί στην πεθερά μου μόλις σαραντήσει για να το μεγαλώσει αυτή. Έγινα Τούρκος όπως καταλαβαίνετε και τους το έκοψα μαχαίρι.

Έχω τραβήξει πάρα πολλά από αυτή την γυναίκα και τα πράγματα έχουν καλυτερέψει από την στιγμή που έγκυος στο 2. παιδί τους τα είπα έξω από τα δόντια σε δημόσιο χώρο και ξεφτυλίστηκαν. Στον γιο της μάλιστα είπα να μην ξανάρθει στο σπίτι και να πάει επιτέλους να ζήσει με την μανούλα του. Ακολούθησαν άλλες 3 σκηνές τέτοιου τύπου όπου την έβρισα κι όλας και από τότε έχει μαζευτεί καπως. Φοβάται βλέπεις τα δημόσια ρεζιλίκια η βλαχάρα.

Για αυτό κορίτσια όπως είπε και η rena τα λέμε έξω από τα δόντιά και τις βάζουμε στην θέση τους εμείς γιατί από τους άντρες μας μην περιμένετε τίποτα. Ο δικός μου ξέρω ότι με αγαπάει αλλά προτιμάει να πληγώνει εμένα παρά την μανούλα του.

Link to comment
Share on other sites

Ο άντρας μου που την λατρεύει επιρεάστηκε τόσο πολύ που μου ζήτησε να στείλουμε το παιδί στην πεθερά μου μόλις σαραντήσει για να το μεγαλώσει αυτή.

 

 

Θελεις να πεις οτι ο αντρας σου μετα απο αυτη την ατακα εξακολουθει να ζει?

Και μαλιστα μαζι σου?

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια αυτό το θέμα είναι το μόνιμο πλήγμα στον γάμο μου...

Η δικιά μου κρατούσε το νεογέννητο μωρό μου στην αγκαλιά της 2 ώρες μετά την καισαρική και δεν μου το έδινε να το θηλάσω. "Φοβάμαι να σου το δώσω μην τυχόν και σου πέσει αφού εσύ δεν ξέρεις πως κρατάνε τα μωρά."

Ο γιος της να κάνει την πάπια. Μου ερχόταν να ουρλιάξω. Ώσπου ήρθε η μαία και της είπε κοφτά να μου δώσει το παιδί για να το θηλάσω. "Μα έχει μικρά βυζιά η νύφη μου και δεν έχει γάλα. Εγώ ξέρω ότι στα νεογέννητα δίνουν ζαχαρόνερο στην αρχή και μετά ξένο γάλα για να τα πιάσει." Εγώ την έγραψα κανονικά και ξεκίνησα να θηλάζω με την βοήθεια της μαίας και εκείνη κόντευε να σκάσει. Δεν μπορω να καταλάβω αν ζήλευε ή αν όντως φοβόταν ότι κάνω κακό στο μωρό. Επί ένα χρόνο που θήλασα το μωρό μου έκανε πόλεμο νεύρων μέσω του γιου της ο οποίος έκανε ότι του έλεγε. Στο τηλέφωνο χτυπιόταν και έκλαιγε λέγοντας ότι της λείπει το μωρό ΜΟΥ και δεν μπορεί χωρίς αυτό (μένει επαρχία). Ο άντρας μου που την λατρεύει επιρεάστηκε τόσο πολύ που μου ζήτησε να στείλουμε το παιδί στην πεθερά μου μόλις σαραντήσει για να το μεγαλώσει αυτή. Έγινα Τούρκος όπως καταλαβαίνετε και τους το έκοψα μαχαίρι.

Έχω τραβήξει πάρα πολλά από αυτή την γυναίκα και τα πράγματα έχουν καλυτερέψει από την στιγμή που έγκυος στο 2. παιδί τους τα είπα έξω από τα δόντια σε δημόσιο χώρο και ξεφτυλίστηκαν. Στον γιο της μάλιστα είπα να μην ξανάρθει στο σπίτι και να πάει επιτέλους να ζήσει με την μανούλα του. Ακολούθησαν άλλες 3 σκηνές τέτοιου τύπου όπου την έβρισα κι όλας και από τότε έχει μαζευτεί καπως. Φοβάται βλέπεις τα δημόσια ρεζιλίκια η βλαχάρα.

Για αυτό κορίτσια όπως είπε και η rena τα λέμε έξω από τα δόντιά και τις βάζουμε στην θέση τους εμείς γιατί από τους άντρες μας μην περιμένετε τίποτα. Ο δικός μου ξέρω ότι με αγαπάει αλλά προτιμάει να πληγώνει εμένα παρά την μανούλα του.

κοριτσάκι μου η πεθερά σου παίρνει το όσκαρ κακίας!έχω φρίξει!αλλά κι ο άντρας σου πια??έλεος δηλαδή!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ζεί και νομίζει ότι βασιλεύει :wink:

Αυτό το σκηνικό έγινε πριν 4 χρόνια περίπου και τότε ήμουν ακόμα πολύ υπομονετική και συγχωρούσα εύκολα. Από τότε που βγήκε η σκύλα από μέσα μου έχουν αλλάξει το πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη δηλαδή αλλά ο άντρας σου μην είναι λίγο μαμάκιας; Εγώ τι να σας πω προσπαθώ να της τα λέω ευγενικά και αν δεν καταλαβαίνει της παίρνω το μωρό.. Εγώ στο μαιευτήριο είχα τη μάνα μου πάνω από το κεφάλι μου την ώρα που θήλαζα να μου ζουμπάει το βυζί για να βγεί το γάλα γιατί λεει δεν ρούφαγε. Εκεί τη διαολόστειλα ναι! Να μεγαλώσει αυτή το παιδί σου;;;;;; Γιατί εσύ κουλή είσαι πες της; Και ο άντρας σου να συμφωνεί; Δηλαδή κάνατε το παιδί για σας ή για τη μαμά του;

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια αυτό το θέμα είναι το μόνιμο πλήγμα στον γάμο μου...

Η δικιά μου κρατούσε το νεογέννητο μωρό μου στην αγκαλιά της 2 ώρες μετά την καισαρική και δεν μου το έδινε να το θηλάσω. "Φοβάμαι να σου το δώσω μην τυχόν και σου πέσει αφού εσύ δεν ξέρεις πως κρατάνε τα μωρά."

Ο γιος της να κάνει την πάπια. Μου ερχόταν να ουρλιάξω. Ώσπου ήρθε η μαία και της είπε κοφτά να μου δώσει το παιδί για να το θηλάσω. "Μα έχει μικρά βυζιά η νύφη μου και δεν έχει γάλα. Εγώ ξέρω ότι στα νεογέννητα δίνουν ζαχαρόνερο στην αρχή και μετά ξένο γάλα για να τα πιάσει." Εγώ την έγραψα κανονικά και ξεκίνησα να θηλάζω με την βοήθεια της μαίας και εκείνη κόντευε να σκάσει. Δεν μπορω να καταλάβω αν ζήλευε ή αν όντως φοβόταν ότι κάνω κακό στο μωρό. Επί ένα χρόνο που θήλασα το μωρό μου έκανε πόλεμο νεύρων μέσω του γιου της ο οποίος έκανε ότι του έλεγε. Στο τηλέφωνο χτυπιόταν και έκλαιγε λέγοντας ότι της λείπει το μωρό ΜΟΥ και δεν μπορεί χωρίς αυτό (μένει επαρχία). Ο άντρας μου που την λατρεύει επιρεάστηκε τόσο πολύ που μου ζήτησε να στείλουμε το παιδί στην πεθερά μου μόλις σαραντήσει για να το μεγαλώσει αυτή. Έγινα Τούρκος όπως καταλαβαίνετε και τους το έκοψα μαχαίρι.

Έχω τραβήξει πάρα πολλά από αυτή την γυναίκα και τα πράγματα έχουν καλυτερέψει από την στιγμή που έγκυος στο 2. παιδί τους τα είπα έξω από τα δόντια σε δημόσιο χώρο και ξεφτυλίστηκαν. Στον γιο της μάλιστα είπα να μην ξανάρθει στο σπίτι και να πάει επιτέλους να ζήσει με την μανούλα του. Ακολούθησαν άλλες 3 σκηνές τέτοιου τύπου όπου την έβρισα κι όλας και από τότε έχει μαζευτεί καπως. Φοβάται βλέπεις τα δημόσια ρεζιλίκια η βλαχάρα.

Για αυτό κορίτσια όπως είπε και η rena τα λέμε έξω από τα δόντιά και τις βάζουμε στην θέση τους εμείς γιατί από τους άντρες μας μην περιμένετε τίποτα. Ο δικός μου ξέρω ότι με αγαπάει αλλά προτιμάει να πληγώνει εμένα παρά την μανούλα του.

Κι η δικια μου τα ιδια θελει..να της παμε το παιδι να το μεγαλωσει κι εμεις να δουλευουμε δτα χωραφια της..λες και μεγαλωσε τα δικα της για να μεγαλωσει το δικο μου..15 ημερων ηταν το παιδι και μου το πηρε απ τα χερια και το αφησε,αφου το κουνησε καλα καλα μεχρι να βγαλει οσο με κοπο ειχα καταφερει να το θηλασω,στην ακρη ακρη του κρεβατιου μου και σαν να μην εφτανε αυτο οταν πηγα να το παρω μην πεσει,με εσπρωξε και μ εβγαλε εξω απ το δωματιο και καθοταν στην πορτα για να μη μπω..της φωναξα και μ αφησε..απολογισμος ολου αυτου:εγω μες στα νευρα ξαναθηλαζα το μωρο,η πεθερα θιγμενη για 2 εβδομαδες,μ εκανε βουκινο σε ολο το χωριο της και σαν να μην εφταναν ολα αυτα οταν την επιασα και της ειπα πως δεν ηθελα να γινουν ολα αυτα μου ειπε οτι σε ολους οσους το ειπε της εδωσαν δικιο και οτι το παιδι μου ειχε ικτερο και το αφησε εκει που το αφησε για να το πιασει ο ηλιος και δεν ηθελε να μου το πει για να μη με στεναχωρησει..μου κανε και χαρη δηλαδη!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη δηλαδή αλλά ο άντρας σου μην είναι λίγο μαμάκιας; Εγώ τι να σας πω προσπαθώ να της τα λέω ευγενικά και αν δεν καταλαβαίνει της παίρνω το μωρό.. Εγώ στο μαιευτήριο είχα τη μάνα μου πάνω από το κεφάλι μου την ώρα που θήλαζα να μου ζουμπάει το βυζί για να βγεί το γάλα γιατί λεει δεν ρούφαγε. Εκεί τη διαολόστειλα ναι! Να μεγαλώσει αυτή το παιδί σου;;;;;; Γιατί εσύ κουλή είσαι πες της; Και ο άντρας σου να συμφωνεί; Δηλαδή κάνατε το παιδί για σας ή για τη μαμά του;

 

Είναι πάρα πολύ μαμάκιας. Αλλά έχει και καλά στοιχεία για αυτό και είμαι μαζί του. Όταν γεννήθηκε το πρώτο παιδί τον έβλεπα ότι είχε τύψεις κι ενοχές απένταντί στους γονείς του επειδή μένουν μακριά και δεν μπορούν να βλέπουν το παιδί όποτε θέλουν. Είχαν και οι δύο εμμονή με το εγγόνι τους. Βλέπεις εκεί που μένουν δεν έχουν κάποιο εγγόνι κοντά και ο γιος τους για να τους κάνει να χαρούν τους έδινε ελπίδες ότι θα τους πάει το δικό μας μωρό. Τα θυμάμαι και μου γυρίζει το μυαλό.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κορίτσια κάνοντας τον "δικηγόρο του διαβόλου" έχω να παρατηρήσω τα εξής:

 

1ον Μπράβο στις κοπέλες που τα λένε χύμα και τσουβαλάτα στις πεθερές χωρίς να περιμένουν απο αυτές κάτι. Δλδ μου κρατάς το παιδί αλλά όταν έρχομαι εγώ κλείνει η πόρτα. Αν δεν θέλεις την πεθερά σου (και 99% έχεις δίκιο) βρες άλλο τρόπο για να φροντίζεις το παιδί σου.

 

2ον Οι μαμάδες μας συνήθως είναι και πεθερές σε κάποιες άλλες κοπέλες. Σε μας, λόγω σιχτιρίσματος, είναι μαζεμένες. Όταν όμως ξεφέυγουν με την νύφη τους, τους μιλάτε ή κάνετε τους κινέζους:?:

Εγώ την μάνα μου δεν μπορώ να την μαζέψω:oops::oops::oops:

Είσαι όλη μου η ζωή!!!!!

line_m122_beg_17_time_1168750800_text_cf20c1ebe5eee1ede4f1dceaeff220eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως κορίτσια κάνοντας τον "δικηγόρο του διαβόλου" έχω να παρατηρήσω τα εξής:

 

1ον Μπράβο στις κοπέλες που τα λένε χύμα και τσουβαλάτα στις πεθερές χωρίς να περιμένουν απο αυτές κάτι. Δλδ μου κρατάς το παιδί αλλά όταν έρχομαι εγώ κλείνει η πόρτα. Αν δεν θέλεις την πεθερά σου (και 99% έχεις δίκιο) βρες άλλο τρόπο για να φροντίζεις το παιδί σου.

 

2ον Οι μαμάδες μας συνήθως είναι και πεθερές σε κάποιες άλλες κοπέλες. Σε μας, λόγω σιχτιρίσματος, είναι μαζεμένες. Όταν όμως ξεφέυγουν με την νύφη τους, τους μιλάτε ή κάνετε τους κινέζους:?:

Εγώ την μάνα μου δεν μπορώ να την μαζέψω:oops::oops::oops:

 

"Έγινα νύφη φταίει η πεθερά ,έγινα πεθερά φταίει η νύφη" βγάζετε άκρη?Εγώ πάντως που έχω 2 αγόρια θέλω να πιστεύω πως όταν παντρευτούν και κάνουν δικά τους παιδιά (λέμε τώρα) δε νομίζω ότι θα κάτσω να τα μεγαλώσω.Αυτοί τα κάνανε να βρουν τρόπο να τα μεγαλώσουν όπως κλείστηκα εγώ να κλειστούν και οι ίδιοι τους.Αντε το πολύ-πολύ να τα κρατήσω για να πάνε καμιά βόλτα.Αφήστε που για πρακτικούς λόγους δε θα γίνετε γιατί θα είμαι και 65-70 χρονών βασίζεσε ?εγώ όχι.

Έχω και εγώ ζωή να κάνω τις εκδρομές μου,τις βόλτες μου,τα ταξίδια μου και τόσα άλλα που θα έχω παραμερίσει όσο θα είναι τα παιδιά μικρά δλδ τι μέχρι το τέλος θα τρέχω?όχι.Επειδή οι πεθερές μας δεν έχουν με τι να ασχοληθούν βγάζουν το άχτι τους σε μας.Ξέρετε όταν αρχίζουν οι φιλενάδες τους να λένε " εγώ μεγάλωσα τα παιδιά της κόρης μου η άλλη του γιου της" και αυτές τίποτα τρελαίνονται δεν ξέρουν τι να πουν.

Μακάρι να μην γίνουμε σαν αυτές και το φυσάμε μετά και δεν κρυώνει.Επειτα θα δημιουργήσουμε το site "πεθερές vs νύφες" και θα ψάχνουμε να βρούμε τα δίκια μας.:!::!:

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

Εχω πει πολλες φορες........καθε κατεργαρης στον παγκο του.

Καλως ή κακως οταν σου μεγαλωνουν το παιδι , ειτε ειναι μανα είτε πεθερά , αποκτανε δικαιωματα και δεν μπορεις να πεις και κουβεντα.Γι αυτο και καποια πραγματα ξεκαθαριζονται απο την αρχη.Απο τους αντρες σας μην περιμενετε να καταλαβουν ποτε ποσο κακο κανουν οι "μανουλες" τους.Η δικια μου πεθερα ειναι τοσο πανουργα και ο αντρας μου τοσο χαζοβιολης που τον παταει στο φιλοτιμο και χαμπαρι δεν παιρνει.

Εγω εχω ξεκαθαρισει απο τωρα πως το παιδακι μου , οταν ερθει με το καλο , γερο να ειναι , δεν προκειτε να μεγαλωσει με την γιαγια.Οπως και εχω δηλωσει και θα το τηρησω (την ξερουν την μουρλα μου), οτι μεχρι να σαραντησω δεν δεχομαι στο σπιτι κανεναν απολυτως και ειδικα ανθρωπους μεγαλης ηλικιας ( ο νοων , νοειτο).Εχω επισης πει, πολλες φορες πως αν τολμησει να μου αρπαξει ποτε το παιδι , θα της κοψω τα χερια, και πιστεψτε με δεν χαμπαριαζω απο τετοια εγω.Οσο προσπαθουσα να ειμαι καλη μαζι της και να κραταω ισορροπιες , ολο προβληματα ειχα.

Οσον αφορα τον αντρα μου.....αν δεν καταλαβαινει (που ευτυχως, απο ενα σημειο και μετα την πηρε τουλαχιστον χαμπαρι, ασχετα αν τον τρεχει ακομη), οπως ειπε και η macena ας παει να ζησει με την καλη του την μανουλα.Εγω ειδα και αποειδα και τελικα του ξεκαθαρισα οτι οσο δεν ασχολειτε η μανα του μαζι μου , δεν ασχολουμαι κι εγω, οτι θα της μιλαω και θα της φερομαι οπως ακριβως μου μιλαει και μου φερεται και αυτη και τελος κατι που τηρω εδω και ενα χρονο, μπορει να πηγαινει οσο συχνα θελει να την βλεπει και να της κανει ολες τις αγγαρειες που του ζηταει αλλα στο σπιτι μας θα ερχεται μοναχα αν θελησω να την καλεσω εγω.Ετσι για να μην μπερδευομαστε.Τελος ......της φερομαι οντως αναλογα αλλα στον γιο της δεν λεω κουβεντα γι αυτην (ετσι εβγαλε τα ματια της μονη της και επειτα απο 2-3-10 φορες που ειπε λογια για μενα στον γιοκα της, το μονο που του ειπα ηταν "ωραια μανουλα να σου κατηγορει συνεχεια τη γυναικα σου....ετσι μας αγαπαει ? τι προσπαθει να κανει ? να μας βαλει διαβαλματα ? μια χαρα το πιασε ο δικος μου), γιατι οπως εχω ξαναπει ......εγω ειμαι μεγαλυτερη ρουφιανα απο αυτην .........:P:p:p:p

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

Καλημερα κοριτσια. Εχω κι εγω αναλογο προβλημα. Εχει τυχει πολλες φορες να ερθει η πεθερα μου κι ενω τον εχω αγκαλια να απλωσει τα χερια και να τον παρει. Ή πχ να ερθει η ωρα μας για φαγητο και να λεει "τωρα θα φαμεεε". Κανω εγω γαλα, εκεινη καθεται του βαζει σαλιαρα και μου απλωνει το χερι για να της δωσω το μπιμπερό. Ποτέ δε μιλούσα...ελεγα ρα παραπονα μου στον αντρα ωσπου λιγες μερες πριν πανω στο τραπέζι εγινε μια συζήτηση επι του θεματος την οποια τη ξεκινησε ο αντρας μου. Και πανω στα νευρα μου (λογικο λογω της στιγμης) της μιλησα καπως νευρικά για να τη θυμίσω καποιες περιπτωσεις γιατι ελεγε οτι δε θυμαται και οτι εκεινη δεν εκανε ετσι στα πεθερικα της. Δεν απαγορευσα κατι, απλως ζητησα να ειναι πιο διακριτική. Και μου κρατησε μουτρα (απολυτως φυσιολογικό) γιατι λεει της μιλησα νευρικα. Να σημειώσω οτι απο την αρχη μου ελεγε οτι ηθελε να ειμαστε σαν φιλες και εγω της μιλουσα οπως σε μια φιλη - οχι ακριβως αλλα ειχα θαρρος καποιες φορές- γιατι εκεινη μου το ζητησε. Να της ζητήσω συγγνωμη; Αλλα επειδη τη ξερω θα ξεκινησει να μου λεει οτι δε σεβομαι κτλ κι αν παλι δε ζητησω συγγνωμη θα λεει οτι δε ζητησα. Ειναι πολυ περιεργος χαρακτήρας. Εγω απλως ηθελα να μπουν καποια πραγματα ατη θεση τους και οχι να κοψουμε και το "γεια". Ερχοταν εδω με τις ωρες σε καθε της ρεπο με αποτελεσμα να ειναι ο μοναδικος λογος τσακωμου με τον αντρα μου. Τι μου προτείνετε; 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, MariaRk95 είπε:

Καλημερα κοριτσια. Εχω κι εγω αναλογο προβλημα. Εχει τυχει πολλες φορες να ερθει η πεθερα μου κι ενω τον εχω αγκαλια να απλωσει τα χερια και να τον παρει. Ή πχ να ερθει η ωρα μας για φαγητο και να λεει "τωρα θα φαμεεε". Κανω εγω γαλα, εκεινη καθεται του βαζει σαλιαρα και μου απλωνει το χερι για να της δωσω το μπιμπερό. Ποτέ δε μιλούσα...ελεγα ρα παραπονα μου στον αντρα ωσπου λιγες μερες πριν πανω στο τραπέζι εγινε μια συζήτηση επι του θεματος την οποια τη ξεκινησε ο αντρας μου. Και πανω στα νευρα μου (λογικο λογω της στιγμης) της μιλησα καπως νευρικά για να τη θυμίσω καποιες περιπτωσεις γιατι ελεγε οτι δε θυμαται και οτι εκεινη δεν εκανε ετσι στα πεθερικα της. Δεν απαγορευσα κατι, απλως ζητησα να ειναι πιο διακριτική. Και μου κρατησε μουτρα (απολυτως φυσιολογικό) γιατι λεει της μιλησα νευρικα. Να σημειώσω οτι απο την αρχη μου ελεγε οτι ηθελε να ειμαστε σαν φιλες και εγω της μιλουσα οπως σε μια φιλη - οχι ακριβως αλλα ειχα θαρρος καποιες φορές- γιατι εκεινη μου το ζητησε. Να της ζητήσω συγγνωμη; Αλλα επειδη τη ξερω θα ξεκινησει να μου λεει οτι δε σεβομαι κτλ κι αν παλι δε ζητησω συγγνωμη θα λεει οτι δε ζητησα. Ειναι πολυ περιεργος χαρακτήρας. Εγω απλως ηθελα να μπουν καποια πραγματα ατη θεση τους και οχι να κοψουμε και το "γεια". Ερχοταν εδω με τις ωρες σε καθε της ρεπο με αποτελεσμα να ειναι ο μοναδικος λογος τσακωμου με τον αντρα μου. Τι μου προτείνετε; 

Προσωπικά δεν μπορώ να πάρω θέση στο αν θα ζητήσεις συγνώμη ή όχι. Δεν θα ηθελα να εκφερω γνώμη για θέματα μιας άλλη οικογενειας. Πιστεύω πως όταν ηρεμισεις και δεις αποστασιοποιημένα το γεγονός θα βρεις τον τρόπο να χειριστείς την κατάσταση.

 

  Αυτό που ήθελα να πω είναι πώς στην αρχή είναι λογικό (δεν ξέρω πόσο είναι το παιδάκι σου) να μας ενοχλεί όταν μας παίρνουν το μωρακι μας. Υπάρχει μία αίσθηση κτητικοτητας ως προς το παιδί σαν να μην θέλουμε να το μοιραστουμε εμείς οι μαμαδες. Απ την άλλη κάποιες γιαγιάδες θέλουν να μονοπωλησουν το ενδιαφέρον του παιδιού, να το φροντισουν παρεμβατικα παραγκωνιζοντας την μητέρα. 

  Με τον καιρό, οι ορμόνες καταλαγιάζουν, ο καθένας  ισορροπεί  στο νέο του ρόλο και αν υπάρχει καλή διάθεση οι διαφορές λύνονται. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 30 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Αυτό που ήθελα να πω είναι πώς στην αρχή είναι λογικό (δεν ξέρω πόσο είναι το παιδάκι σου) να μας ενοχλεί όταν μας παίρνουν το μωρακι μας. Υπάρχει μία αίσθηση κτητικοτητας ως προς το παιδί σαν να μην θέλουμε να το μοιραστουμε εμείς οι μαμαδες. Απ την άλλη κάποιες γιαγιάδες θέλουν να μονοπωλησουν το ενδιαφέρον του παιδιού, να το φροντισουν παρεμβατικα παραγκωνιζοντας την μητέρα. 

  Με τον καιρό, οι ορμόνες καταλαγιάζουν, ο καθένας  ισορροπεί  στο νέο του ρόλο και αν υπάρχει καλή διάθεση οι διαφορές λύνονται. 

 

Ένοιωθα κ εγώ έτσι ακριβώς με τη διαφορά ότι είχα το θηλασμό οπότε απλά σε εκείνη την ηλικία δεν μπορούσε να την ταϊσει κάποιος άλλος. Τα συναισθήματα αυτά μου έβγαιναν είτε για τη μαμά μου είτε για την πεθερά μου,με τη διαφορά ότι οι γονείς μου μένουν σε άλλη πόλη και η πεθερά μου ειναι κοντά και κατ'επέκταση την είχα και την έχω συνέχεια στο σπίτι. Όπως είπε και η @Mama_Anesti_ είναι νωρίς και θα έχεις έντονη την κτητικοτητα για το παιδί. Επειδή έχω έρθει όπως σου είπα στη θέση σου εχω ζητήσει συγγνώμη για τον τρόπο μου αλλά όχι για αυτά που είπα. Εξήγησα ότι λόγω κούρασης κλπ έχω νεύρα και δεν έπρεπε να το πω έτσι,εννοούσα όμως αυτά που είπα. Με τον καιρό διαχωρίζονται οι ρόλοι και ταυτόχρονα οι μαμάδες μαλακωνουμε και δίνουμε κ λίγο χώρο στις γιαγιάδες. Δεν μπορώ σου πω τι να κάνεις γτ ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός,εγώ πάντως έτσι έπραξα.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, MariaRk95 είπε:

Καλημερα κοριτσια. Εχω κι εγω αναλογο προβλημα. Εχει τυχει πολλες φορες να ερθει η πεθερα μου κι ενω τον εχω αγκαλια να απλωσει τα χερια και να τον παρει. Ή πχ να ερθει η ωρα μας για φαγητο και να λεει "τωρα θα φαμεεε". Κανω εγω γαλα, εκεινη καθεται του βαζει σαλιαρα και μου απλωνει το χερι για να της δωσω το μπιμπερό. Ποτέ δε μιλούσα...ελεγα ρα παραπονα μου στον αντρα ωσπου λιγες μερες πριν πανω στο τραπέζι εγινε μια συζήτηση επι του θεματος την οποια τη ξεκινησε ο αντρας μου. Και πανω στα νευρα μου (λογικο λογω της στιγμης) της μιλησα καπως νευρικά για να τη θυμίσω καποιες περιπτωσεις γιατι ελεγε οτι δε θυμαται και οτι εκεινη δεν εκανε ετσι στα πεθερικα της. Δεν απαγορευσα κατι, απλως ζητησα να ειναι πιο διακριτική. Και μου κρατησε μουτρα (απολυτως φυσιολογικό) γιατι λεει της μιλησα νευρικα. Να σημειώσω οτι απο την αρχη μου ελεγε οτι ηθελε να ειμαστε σαν φιλες και εγω της μιλουσα οπως σε μια φιλη - οχι ακριβως αλλα ειχα θαρρος καποιες φορές- γιατι εκεινη μου το ζητησε. Να της ζητήσω συγγνωμη; Αλλα επειδη τη ξερω θα ξεκινησει να μου λεει οτι δε σεβομαι κτλ κι αν παλι δε ζητησω συγγνωμη θα λεει οτι δε ζητησα. Ειναι πολυ περιεργος χαρακτήρας. Εγω απλως ηθελα να μπουν καποια πραγματα ατη θεση τους και οχι να κοψουμε και το "γεια". Ερχοταν εδω με τις ωρες σε καθε της ρεπο με αποτελεσμα να ειναι ο μοναδικος λογος τσακωμου με τον αντρα μου. Τι μου προτείνετε; 

Καταρχάς θεωρώ απαράδεκτη συμπεριφορά γιαγιάδων με το ζόρι η αδιάκριτα να "εισβάλουν" στην σχέση μαμάς και μωρού μέσα από καθημερινες ρουτίνες. Η σχέση αυτή χτίζεται και μέσω των αναγκών του μωρού και χρειάζεται χρόνος μεταξύ των δύο. Υπάρχει πρόδηλη διαφορά μεταξύ "Θέλεις να το ταισεις" που μπορεί να πει η μαμά προς την γιαγιά και μεταξύ "Απλώνω και το παίρνω από τα χέρια της μαμάς".

Το πρώτο είναι απόλυτα κατανοητο ,το δεύτερο είναι παραβίαση.

Είναι δικαίωμα σου να θέλεις εσύ να ταιζεις η να αλλάζεις το μωρό σου και μπορείς να το κατοχυρώσεις λέγοντας της τξεκάθαρα. Όταν το μωρό  είναι έτοιμο η γιαγιά μπορεί να το πάρει αγκαλίτσα να παίξει και να το χαρεί.

Δεν είναι παράλογο να μην θέλεις να σε καπέλωνουν ούτε επίσης ότι έχεις ανάγκη να μοιραστείς εσύ στιγμές με το μωρό σου.

Στο θέμα της συγγνώμης, δεν γνωρίζω την μεταξύ σας σχέση αλλά γιατί να απολογηθείς;; Έκανες κάτι μεμπτό;; Πείραξες κάποιον;; Να το πεις έτσι για τα μάτια;; Για ποιον λόγο;;

Ασέβεια δηλαδή τι εννοείται;; Μια μαμά που θέλει η ίδια να ταισει το μωρό της η μία γιαγιά που με το έτσι θέλω αρπάζει το μωρό για να της γίνει το γούστο;; Μην τρελαθώ τώρα...

Εκείνη είναι εκείνη και λίγο θα πρέπει να σε αφορά τι έκανε στα πεθερικά της και εσύ είσαι εσύ που θα κάνεις ότι βγαίνει από μέσα σου με το μωρό σου. Δεν βρίσκω λόγο να καταπίεζεσαι.

Για να μην παρεξηγηθω δεν λέω να την απομόνωσεις αλλά όρια θα πρέπει να μπουν.

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...