Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μου αρπάζει το παιδί μέσα απο τα χέρια!!


katerinakriti

Recommended Posts

βρε κοριτσια

μα γιατι να γινονται ολα αυτα κ θα ειναι ολα τοσο απλα να γινουν να ειναι κ ολαι ευχαριστημενοι κ χαρουμενοι που βλεπουν ο ενας τον αλλο...

απο χθες τα σκεφτομαι συνεχεια, λες κ η κατερινα ηταν στο μυαλο μου μολις ειδα σημερα το θεμα..

συγνωμη που παρεμβαινω συνεχεια αλλα ειμαι πολυ φορτισμενη σημερα με το συγκεκριμενο θεμα

σκεφτομαι κ λεω ειμαστε εμεις τοσο λαθος τελικα απ[εναντι τους? υπερβολικες?

η μηπως αυτοι εχουν μαθει με καποια στανταρ στην ζωη τους κ μεχρι εκει ειμαστε , χωρις να κανουν υποχωρησεις κ να κατανοουν τις νυφαδες τους...δεν ξερω πια...

κ καλη να εισαι παλι θα σε τσαλωπατησουν

να τους την λες κακια θα σε πουν ...

δεν ξερω πια την μεση λυση

 

Μη το ψάχνεις, δεν υπάρχει...

 

και για να συνοψίσουμε: μια φορά θα αρπάξει η πεθερά το μωρό, την επόμενη δεν θα έχει χέρια για να το πάρει._

(εμότικον με τσεκούρι ακρωτηριάζει πεθερά)

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

βρε κοριτσια

μα γιατι να γινονται ολα αυτα κ θα ειναι ολα τοσο απλα να γινουν να ειναι κ ολαι ευχαριστημενοι κ χαρουμενοι που βλεπουν ο ενας τον αλλο...

απο χθες τα σκεφτομαι συνεχεια, λες κ η κατερινα ηταν στο μυαλο μου μολις ειδα σημερα το θεμα..

συγνωμη που παρεμβαινω συνεχεια αλλα ειμαι πολυ φορτισμενη σημερα με το συγκεκριμενο θεμα

σκεφτομαι κ λεω ειμαστε εμεις τοσο λαθος τελικα απ[εναντι τους? υπερβολικες?

η μηπως αυτοι εχουν μαθει με καποια στανταρ στην ζωη τους κ μεχρι εκει ειμαστε , χωρις να κανουν υποχωρησεις κ να κατανοουν τις νυφαδες τους...δεν ξερω πια...

κ καλη να εισαι παλι θα σε τσαλωπατησουν

να τους την λες κακια θα σε πουν ...

δεν ξερω πια την μεση λυση

 

Δεν υπαρχει μεση λυση με αυτα κοπελα μου. Εγω χωρις να εχω κυνηγησει να ειμαι καπως (απλα ετσι μου εβγαινε παντα με τα πεθερικα και σε προηγουμενες σχεσεις), ειμαι ΠΑΝΤΑ τυπικα ψυχρη απεναντι τους. ΔΕΝ μπορει να μου βγει πιο ζεστο. Δεν γινεται. Τελος. Ειμαι εκει βεβαια για οτι χρειαζονται αλλα μεχρι εκει. Κο και Κα τους λεω και δεν εχω πολλα πολλα. Και το ξερουν. Ακριβως λοιπον λογω αυτης μου της αποστασης (που δεν γινεται επιτιδες το ξαναλεω) δεν εχουν ανοιγματα και εκεινοι απεναντι μου. Οποτε κατι τετοιο οπως το παραπανω δεν υπηρχει ποτε περιπτωση να γινει. Συμβουλες δεν εχω να δωσω γιατι ειναι προσωπικες οι σχεσεις και καθε περιπτωση διαφορετικη. Αλλα για μενα αν μπορεις να επιλεξεις καλυτερα να επιλεξεις την τυπικοτητα. Κραταει αποστασεις και οι αποστασεις κρατουν καλες τις σχεσεις......δεν ξερω αν γινομαι κατανοητη.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

αντε να γελασουμε κ λιγο

 

αχ!! παναγια μου δεν νομιζω να καταντησουμε κ εμεις ετσι

η πεθερα εχει στρωσει (η δικια μου) την εχει καταλαβει

ο πεθερος ειναι ο κολλημενος....αυτος το βιολι του

 

καλη δυναμη σε ολες

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει μεση λυση με αυτα κοπελα μου. Εγω χωρις να εχω κυνηγησει να ειμαι καπως (απλα ετσι μου εβγαινε παντα με τα πεθερικα και σε προηγουμενες σχεσεις), ειμαι ΠΑΝΤΑ τυπικα ψυχρη απεναντι τους. ΔΕΝ μπορει να μου βγει πιο ζεστο. Δεν γινεται. Τελος. Ειμαι εκει βεβαια για οτι χρειαζονται αλλα μεχρι εκει. Κο και Κα τους λεω και δεν εχω πολλα πολλα. Και το ξερουν. Ακριβως λοιπον λογω αυτης μου της αποστασης (που δεν γινεται επιτιδες το ξαναλεω) δεν εχουν ανοιγματα και εκεινοι απεναντι μου. Οποτε κατι τετοιο οπως το παραπανω δεν υπηρχει ποτε περιπτωση να γινει. Συμβουλες δεν εχω να δωσω γιατι ειναι προσωπικες οι σχεσεις και καθε περιπτωση διαφορετικη. Αλλα για μενα αν μπορεις να επιλεξεις καλυτερα να επιλεξεις την τυπικοτητα. Κραταει αποστασεις και οι αποστασεις κρατουν καλες τις σχεσεις......δεν ξερω αν γινομαι κατανοητη.......

εμεις μενουμε πανω-κατω με τυπικοτατες σχεσεις να φανταστεις οτι καφεδακια κ πανω κατω δεν υπαρχουν εξαρχης του γαμου...

προσπαθω να τους επιβληθω οσο μπορω στο θεμα των παιδιω, αλλα τον αερα τον παιρνουν οταν συναντιομαστε καπου εξω, εκει που ειναι κ αλλα ατομα μπροστα κ δεν μπορεις να εισαι τοσο ανετη οσο θα ηθελες σε αυτα που εχεις να πεις,

αν εμενα καπου μακρυα δεν θα με πειραζε τοσο, γιατι ποσες φορες θα τους εβλεπα πια ..το πανω κατω ομως ειναι θανατηφορο, σαν να χτυπας καρτα οποτε ανεβαινεις κ οποτε κατεβαινεις, ξετρυπωνουν σαν τα μυρμηγκια απο τις πορτες ...δηθεν τυχαια.....

ποσο θα αντεξεις πια......................εμενα?"

:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

καλα και εγω αν πω κατι για τα πεθερικα ειμαι εγω η παραξενη ....τι να πεις!!!

συμφωνω με τα κοριτσια...μην κανεις φασαρια απλα πες..

γιατι τον παιρνετε τοσο αποτομα?πειτε μου και θα σας τον δωσω....μπορει κατα λαθος να τον πονεσουμε...

η αν δεν θελεις εκεινη τη στιγμη να τον δωσεις,με το που τη βλεπεις να ορμαει κατα πανω σας σηκω και κανε τον μικρο βολτα στην αγκαλια σου...:mrgreen:

 

 

 

ουτε πολυ αγρια ουτε πολυ χαλαρα........της κανεις μια σοβαρη κουβεντα οπως λεει η κοπελα πανω

 

'Γιατι τον τραβατε τοσο αποτομα? Θελετε να παθει καμμια εξαρθρωση το παιδι? Ζητηστε τον αν θελετε να τον κρατησετε, δεν χρειαζεται να τον κομματιασουμε........λες και μαζευουμε καρβελια απο συσσιτιο στην κατοχη!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις μενουμε πανω-κατω με τυπικοτατες σχεσεις να φανταστεις οτι καφεδακια κ πανω κατω δεν υπαρχουν εξαρχης του γαμου...

προσπαθω να τους επιβληθω οσο μπορω στο θεμα των παιδιω, αλλα τον αερα τον παιρνουν οταν συναντιομαστε καπου εξω, εκει που ειναι κ αλλα ατομα μπροστα κ δεν μπορεις να εισαι τοσο ανετη οσο θα ηθελες σε αυτα που εχεις να πεις,

αν εμενα καπου μακρυα δεν θα με πειραζε τοσο, γιατι ποσες φορες θα τους εβλεπα πια ..το πανω κατω ομως ειναι θανατηφορο, σαν να χτυπας καρτα οποτε ανεβαινεις κ οποτε κατεβαινεις, ξετρυπωνουν σαν τα μυρμηγκια απο τις πορτες ...δηθεν τυχαια.....

ποσο θα αντεξεις πια......................εμενα?"

:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:

πανω κατω?????!!!!!!!!!!!!!!!!

αχ κοπελα μου....δεν υπαρχει χειροτερο!!!!!!!

εμενα μου πεταξε σαν ιδεα να χτισουμε κοντα στα πεθερικα...και του λεω αν θελεις να χωρισουμε κανενα προβλημα.......

ευτυχωσ καταλαβε οτι η προταση ηταν χαζη!!!

δεν θα αντεχα με τιποτα!!!!καλυτερα ενοικιο και την ησυχια μου,παρα να μπαινοβγαινουν δηθεν τυχαια!!!

τυπικες σχεσεις και τελος λεμε!!!!!!!!!!

φυγε!!!!πανε αλλου!!!!(εχεις και τον θειο!!!!!!!!!!!)

 

stay away freak!!!!:lol::lol::lol: (το σκεφτομαι για τα πεθερικα μου αυτο)

Link to comment
Share on other sites

πανω κατω?????!!!!!!!!!!!!!!!!

αχ κοπελα μου....δεν υπαρχει χειροτερο!!!!!!!

εμενα μου πεταξε σαν ιδεα να χτισουμε κοντα στα πεθερικα...και του λεω αν θελεις να χωρισουμε κανενα προβλημα.......

ευτυχωσ καταλαβε οτι η προταση ηταν χαζη!!!

δεν θα αντεχα με τιποτα!!!!καλυτερα ενοικιο και την ησυχια μου,παρα να μπαινοβγαινουν δηθεν τυχαια!!!

τυπικες σχεσεις και τελος λεμε!!!!!!!!!!

φυγε!!!!πανε αλλου!!!!(εχεις και τον θειο!!!!!!!!!!!)

 

stay away freak!!!!:lol::lol::lol: (το σκεφτομαι για τα πεθερικα μου αυτο)

κοπελια τα εχω παιξει

στην αρχη ελεγα που θα παει θα το αντιμετωπισω...ολα τα παλευουμε σε αυτη την ζωη...αλλα πιστεψε με ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!!!

κ ο αερας που αναπνεεις ειναι βαρυς σε πνιγει...

δεν γινεται να φυγουμε ..το εχω πει απεξω απεξω κ ψιλο ισια...παρολιγο να με φαει...." εσυ επρεπε να βρεις καποιον που δεν εχει γονεις κ οικογενεια" ηταν η απαντηση, οτι ειμαι στιφιαρα κ δεν θελω κανεναν....χα χα χα

ειναι μεχρι να φτασω στα ορια κ να πω " αντε απο εδω πια"

το παλευω το παλευω μεχρι ποτε δεν ξερω......μια μερα θα κανω το μπουμ να ησυχασω απο ολους

ο θειος ε?

αλλο πακετο αυτο ...θα γραψω στο δικο μου θεμα για αυτο....σημερα ειναι παλι εκει αχ παναγια μου που γιορταζες κ χθες δωσε ενα τελος σε ολα αυτα......εχουν μαζευτει πολλες πικρες εκει

μαλλον πρεπει να την κανω με ελαφρια .......

Link to comment
Share on other sites

είχαμε εξελίξεις:με είδε ο άντρας μου σαλταρισμένη με το όλο θέμα και έπιασε και της μίλησε!η απάντηση?"μα γιατί, έτσι κάνω με όλα τα εγγόνια μου όποτε θέλω τα παίρνω"!!!!!!! ο άντρας μου της είπε οτι πλέον θα παίρνει το παιδί ΜΟΝΟ αν με ρωτήσει και της πω ναι. δεν της καλοήρθε αλλά δεν πειράζει. αν δεν το τηρήσει θα αναλάβω πιο δραστικά μέτρα εγώ

Link to comment
Share on other sites

Παλι καλα που μιλησε εκεινος...ειναι πολυ καλυτερο αυτο απο το να αναγκαζεσαι να μιλας εσυ.Οσο για την απαντηση της...τι να πω...απλα προβλεψιμη.Αυτο το "εγω ετσι κανω με ολα τα εγγονια" και το "εγω μεγαλωσα 3 παιδια και ξερω" ειναι συνηθως οι μονιμες ατακες των γιαγιαδων ειτε ειναι μαμαδες μας ειτε πεθερες.

 

Μπορει να τη δεις λιγο στραβωμενη για μια δυο μερες αλλα μη σκας θα της περασει.Πολυ πιθανο να το ξανακανει...αλλα αφου εχεις τον αντρα σου με το μερος σου μη σκας.

Link to comment
Share on other sites

είχαμε εξελίξεις:με είδε ο άντρας μου σαλταρισμένη με το όλο θέμα και έπιασε και της μίλησε!η απάντηση?"μα γιατί, έτσι κάνω με όλα τα εγγόνια μου όποτε θέλω τα παίρνω"!!!!!!! ο άντρας μου της είπε οτι πλέον θα παίρνει το παιδί ΜΟΝΟ αν με ρωτήσει και της πω ναι. δεν της καλοήρθε αλλά δεν πειράζει. αν δεν το τηρήσει θα αναλάβω πιο δραστικά μέτρα εγώ

 

τα ορμονικα μου!!!τι ειπε η γυναικα????????????πωωωωπωωωωω!!!λοιπον ΜΙΑ φορα να το κανει τωρα αναλαμβανεις εσυ.ο αντρας σου μιλησε.τελος απο τη δικη του πλευρα.αν το ξανακανει σημαινει οτι εχει γραμμενο κ το παιδι της κ εσενα.κ ασε τις ευγενειες κατα μερος!:evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τωρα θα της κοπει για λιγο καιρο η φορα....

και εγω πιστευω οπως η νικη81, θα ειναι για λιγο καιρο στραβωμενη.....

εσυ ομως να φερεσαι κανονικα,μην παιρνεις υφος νικητριας γιατι θα το παρει αλλιως μετα...

Link to comment
Share on other sites

δε με νοιάζει αν θα στραβώσει , με νοιάζει να μη μου ξαναπάρει το παιδί απο την αγκαλιά μου. σκοπεύω να μαι τυπικά ευγενική αλλά αν το ξανακάνει θα κοπούν οι ευγένειες!ευχαριστω για όλα κορίτσια

Link to comment
Share on other sites

αχ κοριτσια τλκ ολες εχουμε τα ιδια προβληματα.εμενα η δικια μο πεθερα το εκανε συχνα αυτο στην συνειφαδα μου.εκει που ον ειχε αγκαλια πηγαινε κ τον επαιρνε.αλλα κ η συνειφαδα μου ειναι μια ποντια.....δεν τον αφηνε ποτε οποτε η πεθερα σταματησε να τον τραβαει.το παιδι μεγαλωσε(2 χρονων) πλεον αλλα και παλι προσπαθει να κανει πραγματα εναντια σε αυτα που λεει η συνειφαδα.αλλα το κορυφαιο ειναι οταν παει να τον ταισει.ο μικρος δεν θελει αυτην αλλα την μαμα του.κ της κακοφαινεται σιγουρα.εγω γεννησα πριν 4 μηνες.εμενα δεν μου το εκανε αυτο ισως γιατι εχει καταλαβει οτι δεν τον δινω.απλα προχθες που πηγαμε πηγε να το κανει.ο μικρο κοιμοταν και οταν κατεβηκα απο το αμαξι ξυπνησε.ηρθε αυτη διπλα και του μιλουσε φωναχτα(αυτο παλι δεν μπορω να το καταλαβω.μολις ξυπναν αυτοι τους αρεσει να ε εχουν καποιον απο πανω να φωναζει????????????:evil:).και πηγε να μου τον παρει.οποτε και εγω με θρασος της λεω αστον μολις ξυπνησε.και μαζευτηκε η κυρια.μεχρι που καθησαμε και να ξυπνησει για τα καλα το μωρο δεν της τον εδωσα.δεν ξερω εμενα μου εχουν κανει πολλα αλλα κανουν την παπια και δυστυχως δεν ειμαι ατομο που εχω υπομονη.αλλα σε αυτους δεν ανοιγω το στομα μου.ειναι κ ο συζυγος που δεν θελω να τον στεναχωρησω,αλλα τελευταια καταλαβαινω οτι κ εκεινον τον πειραζουν καποια πραγματα που γινονται και τους τα λεει αλλα η απαντηση τους ειναι πως παει για λιγο να τους δει και ολο μαλωνει.δεν τους εχω ακουσει ποτε να τον υποστηριζουν,ολο τα αλλα του αδερφια εχουν δικιο,ολο οι αλλοι εχουν αναγκη...εμεις εχοτμε μαλλον απ'ολα....τα σιχαθηκα ολα.πραγματικα.ευτυχως δεν τους εχω και πολυ κοντα..ε υ τ υ χ ω ς!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν ειναι μονο η δικια μου μητερα που το κανει αυτο. Με εκνευριζει αφανταστα και τις το εχω πει επανειλλημενα οτι με ενοχλει, αλλα δεν καταλαβαινει. Ακαθεκτη συνεχιζει!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

είχαμε εξελίξεις:με είδε ο άντρας μου σαλταρισμένη με το όλο θέμα και έπιασε και της μίλησε!η απάντηση?"μα γιατί, έτσι κάνω με όλα τα εγγόνια μου όποτε θέλω τα παίρνω"!!!!!!! ο άντρας μου της είπε οτι πλέον θα παίρνει το παιδί ΜΟΝΟ αν με ρωτήσει και της πω ναι. δεν της καλοήρθε αλλά δεν πειράζει. αν δεν το τηρήσει θα αναλάβω πιο δραστικά μέτρα εγώ

μπραβο βρε κοπελα

χαρηκα πολυ που ο συζηγος επραξε ετσι

προσεξε τωρα πολυ την δικη σου συμπεριφορα..τωρα που τον εχεις με το μερος σου μην τα χαλασεις ολα...ευγενικη με ολους μεχρι την επομενη φορα...γιατι θα υπαρξει

ασε την να στραβωσει εσυ το παιδακι σου θα κοιτας μονο

ξυδακι.....ολες ετσι κανουν κ μετα που το προσπαθουν κ το ξαναπροσπαθουν το παιρνουν επιτελους αποφαση

Link to comment
Share on other sites

μπραβο βρε κοπελα

χαρηκα πολυ που ο συζηγος επραξε ετσι

προσεξε τωρα πολυ την δικη σου συμπεριφορα..τωρα που τον εχεις με το μερος σου μην τα χαλασεις ολα...ευγενικη με ολους μεχρι την επομενη φορα...γιατι θα υπαρξει

ασε την να στραβωσει εσυ το παιδακι σου θα κοιτας μονο

ξυδακι.....ολες ετσι κανουν κ μετα που το προσπαθουν κ το ξαναπροσπαθουν το παιρνουν επιτελους αποφαση

ναι , αυτό θα κάνω. δεν έχω παράπονο ο άντρας μου με υποστήριξε. όσο για το ξυδάκι ..έχω μπόλικο στο σπίτι γιατί το χρησιμοποιώ ως απολυμαντικό:lol::lol:!αγωνιστικούς χαιρετισμούς και κουράγιο σε όλες τις ομοιοπαθούσες!!

Link to comment
Share on other sites

Δοξα το Θεο εχω τα πεθερικα μακρυα (καμια ωρα δηλαδη αλλα καλα ειναι):lol::lol::lol: και μιας κ οι σχεσεις μας ειναι απο κακες εως κακιστες βλεπουν τα παιδια μου μια φορα το τριμηνο... δεν χρειαζεται παραπανω..

Οταν φυσικα τα βλεπουν κανουν οτι χαιρονται αλλα ξερω οτι τα εχουν γραμμενα κανονικα κ δεν τα αγαπανε κ αυτο το αποδεικνυει περιτρανα το οτι μεχρι τα 3 του ο γιος μου οταν τους εβλεπε εκλαιγε με μαυρι δακρυ (ενω ηταν κοινωνικοτατο παιδακι κ πηγαινε σε ολο τον κοσμο ακομα κ σε αγνωστους)

Παρολα αυτα τις ελαχιστες φορες που βλεπουν τα παιδια τις χαζομαρες τους τις κανουν οπως πχ η πεθερα χτυπησε το χερι του γιου μου επειδη τραβηξε το ποδι του μωρου :shock:.. αλλα την περιελαβε ο γιος της κ της τα εχωσε καταλληλως... οταν του ειπα οτι αυτο το κανει για 2η φορα (το ειχε ξανακανει μια φορα που δεν ηταν παρον ο αντραςμου κ τοτε της τα ειχα χωσει εγω) πηγε πηρε ενα κουζινομαχαιρο κ αν δεν τον προλαβαιναμε ο πεθερος κ εγω θα της ειχε κοψει το χερι)

Αλλο που εκαναν την τελευταια φορα που μας ειδαν ηταν να πιεζουν το παιδι να δεχτει να το παρουν μια μερα στο σπιτι τους .. αφου το ειπαν 2-3 φορες τους ειπα πολυ αυστηρα οτι πριν προτεινουν το οτιδηποτε στο παιδι απο κατι τοσο σοβαρο ως κ το να του δωσουν τσιχλα, θα πρεπει πρωτα να με εχουν ρωτησει κ να εχουν παρει την συγκαταθεση μου...

η πεθερα εριξε ενα ψευτικο χαμογελο με μια δοση ειρωνια κ ειπε "δεν θα τον αφησεις να ερθει"

Οποτε της εριξα κ εγω ενα επισης φαρμακερο χαμογελο κ της απαντησα "οταν ενηλικιωθει μπορει να πηγαινει οπου θελει.. μεχρι τοτε ΟΧΙ.. δεν νομιζω οτι θα τον αφησω"

καλα ξεμπερδεματα με τις δικες σας...

Παντως θελει τσαμπουκα το θεμα γιατι αυτες δεν καταλαβαινουν απο ευγενειες..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

ναι , αυτό θα κάνω. δεν έχω παράπονο ο άντρας μου με υποστήριξε. όσο για το ξυδάκι ..έχω μπόλικο στο σπίτι γιατί το χρησιμοποιώ ως απολυμαντικό:lol::lol:!αγωνιστικούς χαιρετισμούς και κουράγιο σε όλες τις ομοιοπαθούσες!!
θα σου δωσω μια τελευταια συμβουλη ...μην τυχον κ δεις οτι ο αντρας σου σε υποστηριζει και αρχισεις να λες για τους γονεις του μπουρου μπουρου με το παραμικρο...γιατι εγω ετσι εκανα ..οτι με πειραζε το ελεγα αμεσως κ το εχασα το τρενο.......απο χθες ειμαστε στα μαχαιρια κ αιτια τα καραγκιοζηλικια τους..φτασαμε λιγο πριν τον χωρισμο ...ειναι το μπουμεραγκ που σου ελεγα....ολα με τροπο κ διπλωματια κ ολα θα ερθουν οπως τα θες

 

καλη δυναμη κοπελα μου

Link to comment
Share on other sites

Όλες έτσι είναι Κατερίνα μου... Πεθερές και μαμάδες.

Για να μην λέμε υπερβολές, υπάρχει και ένα 10% διακριτικών ανθρώπων που όσοι τους έχουν στις οικογένειές τους, είναι απλά πολύ τυχεροί.

 

Πάντως, οι περισσότερες έχουν αυτή την κτητικότητα που λέμε.

Δεν υπάρχει πιο εκνευριστική έκφραση από το κλασσικό: "Έχω μεγαλώσει και εγώ 2 παιδιά, πριν από εσένα"!!! Όταν το ακούω αυτό από την μαμά μου, την πεθερά κ.τ.λ. γίνομαι ΕΞΑΛΛΗ.

Τι θα πει "Έχω μεγαλώσει και εγώ 2 παιδιά, πριν από εσένα"??? Εσύ μεγάλωσες τα παιδιά σου πριν 30-35 χρόνια, από τότε ΚΑΙ πολλά έχουν αλλάξει ΚΑΙ εσύ η ίδια είσαι 30-35 χρόνια μεγαλύτερη και εν πάση περιπτώσει "ΕΣΥ" μεγάλωσες τα δικά "ΣΟΥ", άσε λοιπόν και εμένα να μεγαλώσω τα δικά μου...

 

Είναι πολύ λεπτές οι ισορροπίες και για να είμαι ειλικρινής πολλές είναι οι φορές που σκέπτομαι μήπως είμαι υπερβολική με πολλά πράγματα, μήπως τις αδικώ λιγάκι...

Τελικά όμως καταλήγω, πως δε μπορώ να είμαι συνέχεια με ιδρωμένες παλάμες κάθε φορά που παίρνουν την μικρή αγκαλιά και πλησιάζουν τα κάγκελα στο μπαλκόνι για να δουν... τα αυτοκινητάκια που περνάνε από κάτω, ούτε μπορώ να ανέχομαι να ουρλιάζουν κυριολεκτικά "αγάπηηηηηηηηηη μου ξύπνησες?" κάθε φορά που το παιδί ξυπνάει.

 

Οι μανάδες (και οι πατεράδες) βάζουν τους κανόνες που θα μεγαλώσουν τα παιδιά τους και πρέπει να τηρούνται από ΟΛΟΥΣ, είτε το θέλουν είτε όχι. Και αν το να τηρούν τους κανόνες μας, σημαίνει γιʼ αυτούς «με προσβάλλεις» ή «δεν με υπολογίζεις», δεν πειράζει θα το αντέξω… Ξυδάκι (ή μαλλόν Balsamico που είναι και πιο grande…)

I LOVE LOVE LOVE MY LOVEs!!!

kk3v338aind9kxn9.png

 

kk3v94dfbst5o12x.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω τα πολλα θαρρετα τα εχω κοψει...ειχαμε κακες σχεσεις με την πεθερα ,τωρα που γεννηθηκε ο μικρος οποτε τον βλεπουν μου ζαλιζουν το κεφαλι.τωρα που ξεκινησε να τρωει στερεες την ειχα πανω απο το κεφαλι μου και εκανε ενα σωρο καραγκιοζιλικια στο παιδι και του αποσπουσε την προσοχη κι εγω εψαχνα να βρω το στοχο.τελικα μια δυο μου την εδωσε και της ειπαι..ευγενικα αλλα το πηρε το μην.

Αφηστε που ειχαν την εντυπωση οτι θα τους στελνω το μωρο να μενει μαζι τους στο χωριο (7 ωρες δρομος) και μολις το ξεκθαρισα οτι δεν προκειται να παει πουθενα χωρις εμενα χαλαστηκαν....τι να κανουμε ξυδι...

να μην χαριζεστε σε θεματα των παιδιων.ευγενικα μεν αλλα οπου δεν χωραει ευγενια να τα λετε να την καταλαβουν.πως θα γινει...

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

θα σου δωσω μια τελευταια συμβουλη ...μην τυχον κ δεις οτι ο αντρας σου σε υποστηριζει και αρχισεις να λες για τους γονεις του μπουρου μπουρου με το παραμικρο...γιατι εγω ετσι εκανα ..οτι με πειραζε το ελεγα αμεσως κ το εχασα το τρενο.......απο χθες ειμαστε στα μαχαιρια κ αιτια τα καραγκιοζηλικια τους..φτασαμε λιγο πριν τον χωρισμο ...ειναι το μπουμεραγκ που σου ελεγα....ολα με τροπο κ διπλωματια κ ολα θα ερθουν οπως τα θες

καλη δυναμη κοπελα μου

να σου πώ την αληθεια, με αφορμή αυτό το γεγονός είπα στον άντρα μου όολα τα παράπονα που είχα μαζέψει τόσο καιρό. δε μου είπε τίποτα γιατί είδε ότι έχω δικιο αλλά δε σκοπεύω να συνεχίσω να του λέω για τους δικούς του αν δε γίνει κάτι άλλο. έχεις δίκιο σ'αυτο που λες, αν του παραπονιέμαι με το παραμικρό θα χάσω το δίκιο μου !καλή δύναμη και σε σένα κοπέλα μου και όλα να φτιάξουν γρήγορα!

Link to comment
Share on other sites

[quote name=αγγελακια;

συγνωμη που παρεμβαινω συνεχεια αλλα ειμαι πολυ φορτισμενη σημερα με το συγκεκριμενο θεμα

σκεφτομαι κ λεω ειμαστε εμεις τοσο λαθος τελικα απ[εναντι τους? υπερβολικες?

η μηπως αυτοι εχουν μαθει με καποια στανταρ στην ζωη τους κ μεχρι εκει ειμαστε ' date=' χωρις να κανουν υποχωρησεις κ να κατανοουν τις νυφαδες τους...δεν ξερω πια...

κ καλη να εισαι παλι θα σε τσαλωπατησουν

να τους την λες κακια θα σε πουν ...

δεν ξερω πια την μεση λυση[/quote]

αν σκεφτειτε οτι τα πεθερικα μας ειναι ηλικιας απο 55-60 και πανω θα καταλαβετε οτι τις νυφες τους τις βλεπουν μονο σαν μηχανημα αναπαραγωγης και οτι δεν πρεπει να εχει λογο και αποψη οπως γινοταν παλια και με τις ιδιες τους.δλδ ηταν και σαν δουλες οτι πει η πεθερα αυτο ηταν το σωστο μην υπολογιζετε το γεγονος οτι ηρθαν στην πολη εχει αλλαξει και η νοοτροπια τους τωρα βγαζουν τα αποθημενα τους γιάυτο συμπεριφερονται και ετσι .απλα θελει διπλωματια με αυστηρο τονο και δε χρειαζεται να το γνωριζει ο συζυγος γιατι ως γνωστον για τη μανα του μιλαμε.....:mad:

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

το παν ειναι η σχεση με τον συζηγο...μην κανεις το δικο μου λαθος να πεις κατι κακο για τους γονεις του ..θα γυρισει μπουμεραγκ....καταπιετα κ με διπλωματια ολα θα τα καταφερεις

 

εγώ πάλι δεν είμαι της διπλωματίας, τους τα λεω έξω από τα δόντια χύμα και τσουβαλάτα, και στους γονείς και στα αδέρφια του!!!!!!

....κι αν δεν του αρέσει του συζύγου ας επιστρέψει στην "οικογενειακή του στέγη" - που προς Θεού δεν έχω παράπονο, άλλωστε δεν είναι στραβός τα βλέπει κι εκείνος, απλώς έχει βρει την εύκολη λύση, μιλάω εγώ!!! Έτσι κι αλλιώς τον τίτλο της κακιάς τον έχω δεν αλλάζει!!! συν το ότι αν δεν τα πω θα σκάσω!!!!!!!!

 

Στο θέμα της αγκαλίας, τις πρώτες μέρες από το μαιευτήριο έμεινε η μαμά μου μαζί μας!! Εγώ φοβόμουν να πιάσω το μωρό, μπάνιο, άλλαγμα όλα με την καθοδήγησή της (κανένα παράπονο), όταν την θήλαζα μετά την έπαιρνε αγκαλιά και της χάιδευε την πλάτη και ρευόταν!! Έλα που αυτό έγινε συνήθιο και την έπαιρνε αγκαλιά και την έκανε να ρευτεί όλη την ώρα...........:lol: :lol: :lol: ακόμα και πεινασμένη. Έτσι λοιπόν χαριτολογόντας και με διπλωματία - όπως πολλές αναφέρατε - της λεω "Μαμά κανόνισε γιατί θα στην δώσω να την πάρεις μαζί σου να την ρεύεις 24ώρες το 24ώρο!"!!!

 

εκεί που θα τρέξει η μαμά μου να μου αρπάξει στην κυριολεξία το παιδί είναι άμα το παιδί έχει χτυπήσει και το έχω πιάσει πρώτη εγώ!!!!!! και αυτό είναι κάτι που το δέχομαι με ιδιαίτερη ανακούφιση οφείλω να ομολογήσω, γιατί εγώ δεν είμαι σε θέση να λειτουργήσω εκείνη την ώρα!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

 

… Ξυδάκι (ή μαλλόν Balsamico που είναι και πιο grande…)

 

όχι χρυσή μου και Balsamico, είναι πανάκριβο, από το Dia ή το lidl που το έχουν φθηνό :lol: :lol:

 

Εμένα η πεθερά μου το πρώτο το πήρε αγκαλιά και το πρωτοείδε δηλαδή ....στη βάφτιση!!!!

Το δεύτερο ήταν άρρωστη και της τον πήγαμε να τον δει περίπου 4-5 μηνών!!!

Το τρίτο ........δεν θα το δει!!!!!!!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Παντως κακα τα ψεμματα...αλλο ειναι η μαμα και αλλο η πεθερα.Και οι δυο τις ιδιες βλακειες κανουν και λενε πολλες φορες αλλα αλλιως χειριζεσαι τη μανα σου.Προσωπικα στη μανα μου δεν κολλαω να τηςπω το οτιδηποτε...μπορει να τσακωθουμε,να ουρλιαζουμε ,να μου σπασει τα νευρα,να μη μιλιομαστε και για κανα 3ωρακι αλλα μανα μου ειναι στο τελος θα τα βρουμε.Με την πεθερα ειναι το θεμα που πρεπει να προσεξεις και τι θα πεις και πως θα το πεις.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...