Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σας εχει υποτιμησει ο αντρας σας???


andrian

Recommended Posts

Δεν θα συμφωνησω πως δηλ. ο μοναδικος τροπος για να φτασεις στην αληθινη αγαπη ειναι ο εγωισμος μας και ο εαυτος μας και η αγαπη δηλ προς το εγω μας.

 

Μιας και πιστευω στα λογια του Χριστου που και αλτρουιστικα να το δεις παλι στο ιδιο συμπερασμα καταληγεις. Μονο διαμεσου του αλλου μπορεις να φτασεις στην αγαπη.

 

Μονο αν κρυψεις το εγω σου μπορεις να αφησεις χωρο στην καρδια και την ζωη σου για να βρει μια γωνια και το εσυ και να γινουμε "εμεις"

 

Αυτα τα ...να αγαπας τον εαυτο σου...ειναι μοντερνες ψευτοψυχοπαρολες που αν μην τι αλλο υποβιβαζουν την ιδια την αγαπη!

 

Και κατι ακομη...μια μικρη παρακληση δηλ. ...με δυο και τρεις σειρες που γραφει η Α ή η Β κοπελα εδω μεσα ας μην κρινουμε την σχεση της.

Και εγω εχω πει στον δικο μου οτι εχει παχυνει, δεν σημαινει πως ηθελα να τον υποβιβασω ή να τον υποτιμησω. Απλα του το ειπα ετσι ωμα γιατι μονο ετσι εκρουσα το κουδουνακι κινδυνου...τα...με τροπο ειναι ψιλα γραμματα...ιδιως για του ανδρες.

 

Ολα αυτα τα λογια καμια φορα σε μια σχεση ειναι οπως το ιστορικο ανεκδοτο με την κλανια και τους πραγματικους φιλους.

Αυτος που σε αγαπα σκυβει το κεφαλι...οι αλλοι γελανε

 

Η αγάπη για τον εαυτό μας δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τον εγωισμό σαν έννοια. Το αντίθετο. Μάλλον το παρεξήγησες...Αν το ψάξεις λίγο παραπάνω θα καταλάβεις τι εννοώ...Δεν αντικρούει σε τίποτα τα λόγια του Χριστού...

 

Επίσης εγώ συγκεκριμένα δεν έκρινα ούτε χαρακτήρισα τη σχέση κανενός, απλά είπα κάτι που είναι πραγματικότητα πως δηλαδή όποιος νιώθει καλά με τον εαυτό του δεν έχει την ανάγκη να μειώσει κανέναν...και πως σε κανέναν δεν αξίζει να τον μειώνουν...Δε νομίζω πως διαφωνεί κανείς σε αυτά...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

τι λες τωρα ρε κοριτσαρα???σοβαρα ετσι σου ειπε???απιστευτο!!!καλα εννοειτε οτι καποια στιγμη θα το ειχα αναφερει το ποσο πολυ θα με πληγωνε κατι τετοιο!!!γιατι δεν του ειπες οτι σε προσβαλε με αυτον τον τροπο??

Του το είπα μετά από 3 χρόνια, δηλαδή τώρα τελευταία και το έχει σκυλομετανιώσει, αφού έχουν προηγηθεί και άλλα περιστατικά. Για παράδειγμα, μου είχε πει κάποτε ότι στη δουλειά δε με σέβονται τόσο πολύ επειδή είμαι παχουλη, και αυτό πάλι πριν τρια χρόνια. Και μη φανταστείτε ότι είμαι καμια βουβάλα. Μιλάμε για λίγα κιλά παραπάνω. Απλά θα συμφωνήσω με κάποια άλλα κορίτσια ότι δυστυχώς πολλοί άνθρωποι (αντρες ή γυναίκες) έτσι επιβεβαιώνονται, ιδίως όταν η δική τους η ζωή είναι άνω κάτω.

 

αυτός ειναι μοντελο δηλαδη..?!

 

Όχι φυσικά. Αλλά δεν το ξέρεις? Καθένας κοιτάει τα σκ@@@ του άλλου και όχι τα δικά του.

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η αγάπη για τον εαυτό μας δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τον εγωισμό σαν έννοια. Το αντίθετο. Μάλλον το παρεξήγησες...Αν το ψάξεις λίγο παραπάνω θα καταλάβεις τι εννοώ...Δεν αντικρούει σε τίποτα τα λόγια του Χριστού...

 

Επίσης εγώ συγκεκριμένα δεν έκρινα ούτε χαρακτήρισα τη σχέση κανενός, απλά είπα κάτι που είναι πραγματικότητα πως δηλαδή όποιος νιώθει καλά με τον εαυτό του δεν έχει την ανάγκη να μειώσει κανέναν...και πως σε κανέναν δεν αξίζει να τον μειώνουν...Δε νομίζω πως διαφωνεί κανείς σε αυτά...

 

Σωστά γιατί ο Χριστός είπε "αγάπα τον πλησίον σου σαν τον εαυτό σου". Πώς θα αγαπήσεις τον άλλον αν δεν αγαπάς τον εαυτό σου?

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομη...μια μικρη παρακληση δηλ. ...με δυο και τρεις σειρες που γραφει η Α ή η Β κοπελα εδω μεσα ας μην κρινουμε την σχεση της.

Και εγω εχω πει στον δικο μου οτι εχει παχυνει, δεν σημαινει πως ηθελα να τον υποβιβασω ή να τον υποτιμησω. Απλα του το ειπα ετσι ωμα γιατι μονο ετσι εκρουσα το κουδουνακι κινδυνου...τα...με τροπο ειναι ψιλα γραμματα...ιδιως για του ανδρες.

 

Ολα θελουν τροπο, δεν ειναι ΤΙ λες αλλα ΠΩΣ το λες. Γιατι να του πεις "παχυνες" και να τον κανεις να νιωσει 500κιλα και να μην κανονισεις αναλογα την διατροφη ΣΑΣ χωρις να πεις τιποτα.. δεν θελουμε να υποβιβαζουμε και να υποτιμουμε αλλα επειδη δεν γινεται εκ των πραγματων να γνωριζουμε πώς ακριβως σκεφτεται και νιωθει ενα ατομο, μπορει και να το πραττουμε ασυναισθητα. Ο,τι ακουγεται καλο στα δικα μας αυτια δεν ειναι οπωσδηποτε το ιδιο και για τους αλλους.

"παχυνες" ή "αγαπη μου να αρχισουμε να τρωμε λιγο πιο υγιεινα γιατι μεγαλωνουμε και πρεπει λιγο να προσεχουμε;"

 

χόρευε η κοπελα κι ο αλλος κοιταγε τα μπρατσα της..μα ειναι δυνατόν? η γυναικα σου ειναι ρε φιλε, ολοκληρη την παντρευτηκες, το εξω και το μεσα. οχι τα μπρατσα!

Επεξεργάστηκαν by Agkalia
διορθωση
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νασια μου!

ψηλα το κεφαλι!δες τι σου ειχα απαντησει και στο ποστ 17 στη σελιδα 1!:mrgreen:

γενικα αυτο με την εμφανιση εμενα μου τι δινει!ο.κ το καταλαβαινω να φρονριζουμε τον εαυτο μας ,να μην αφηνομαστε με τη λογικη του...''δεσιματος ου γαιδαρου''...αλλα τι. όλα απο αυτο εξαρτωνται ρε γμτ?

αγαπη λεγεται αυτο?

το βλεπω μερικες φορες.χανω κιλα, φοραω κανενα ωραιο ρουχο,τοιμαζομαι..καμαρωνει ο αλλος σα γυφτικο σκεπαρνι...''αφου εισαι ομορφη στο προσωπο γιατι αδικεις τον εαυτο σου ?και αγαπες και λουλουδια...δηλαδη του λεω αμα δεν ημουνα ομορφη στο προσωπο δε θ'αξιζα να μ'άγαπας?και οι κοπελες που δεν ειναι ,παει, να παψουν να ελπιζουν? κι αμα γερασω,τοτε τι θα γινει ,τις ομορφες θα κοιτας παλι?

και ενταξει τα κιλα ,να χαθουν ,ειναι και θεμα υγειας...αλλα πρωτον με την αγαπη σου πρεπει να στηριξεις τον ανθρωπο σου σε αυτο το δυσκολο αγωνα(κοριτσια μην κρινεται οσες ειστε λεπτες κι απλα με τις γεννες βαλατε καποια κιλα..ο ανθρωπος ο ανεκαθεν παχουλος ειναι αλλου παπα ευαγγελιο και ειναι τιτανιος αγωνας να αλλαξει οριστικα!)δευτερον το να χασεις βαρος δε σημαινει οτι εγινες απαραιτητα και κορμαρα,δεν εχουμε ολοι τις προδιαγραφες,ουτε το χρημα και το χρονο να το κανουμε αυτοσκοπο!τοτε δηλαδη παλι δε θα μπορουμε να χορεψουμε και να κολυμπησουμε για τα μπρατσα και τις γαμπες μας?ε αιντε απο δω...

Link to comment
Share on other sites

νασια μου!

ψηλα το κεφαλι!δες τι σου ειχα απαντησει και στο ποστ 17 στη σελιδα 1!:mrgreen:

γενικα αυτο με την εμφανιση εμενα μου τι δινει!ο.κ το καταλαβαινω να φρονριζουμε τον εαυτο μας ,να μην αφηνομαστε με τη λογικη του...''δεσιματος ου γαιδαρου''...αλλα τι. όλα απο αυτο εξαρτωνται ρε γμτ?

αγαπη λεγεται αυτο?

το βλεπω μερικες φορες.χανω κιλα, φοραω κανενα ωραιο ρουχο,τοιμαζομαι..καμαρωνει ο αλλος σα γυφτικο σκεπαρνι...''αφου εισαι ομορφη στο προσωπο γιατι αδικεις τον εαυτο σου ?και αγαπες και λουλουδια...δηλαδη του λεω αμα δεν ημουνα ομορφη στο προσωπο δε θ'αξιζα να μ'άγαπας?και οι κοπελες που δεν ειναι ,παει, να παψουν να ελπιζουν? κι αμα γερασω,τοτε τι θα γινει ,τις ομορφες θα κοιτας παλι?

και ενταξει τα κιλα ,να χαθουν ,ειναι και θεμα υγειας...αλλα πρωτον με την αγαπη σου πρεπει να στηριξεις τον ανθρωπο σου σε αυτο το δυσκολο αγωνα(κοριτσια μην κρινεται οσες ειστε λεπτες κι απλα με τις γεννες βαλατε καποια κιλα..ο ανθρωπος ο ανεκαθεν παχουλος ειναι αλλου παπα ευαγγελιο και ειναι τιτανιος αγωνας να αλλαξει οριστικα!)δευτερον το να χασεις βαρος δε σημαινει οτι εγινες απαραιτητα και κορμαρα,δεν εχουμε ολοι τις προδιαγραφες,ουτε το χρημα και το χρονο να το κανουμε αυτοσκοπο!τοτε δηλαδη παλι δε θα μπορουμε να χορεψουμε και να κολυμπησουμε για τα μπρατσα και τις γαμπες μας?ε αιντε απο δω...

 

 

Δεν γεννηθήκαμε όλες sklenarikova......:roll: Αλλά τι να πεις στους άνδρες.........

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω πως κανενας δεν εχει το δικαιωμα να μας υποτιμα.

Σιγουρα δεν του το ειπα ετσι ΠΑΧΥΝΕΣ απλα το ειπα με τροπο. ...αν θυμαμαι καλα του ειπα σαν να εβαλες λιγα παραπανισια κιλα πρεπει λιγακι να προσεχουμε.

Για την σωστη διατροφη δεν το συζητω...! Φροντιζω παντα να μαγειρευω σωστα και υγειινα με πληθωρα λαχανικων και λιγους υδατανθρακες. Επισης αποφευγω τον συνδυασμο υδατανθρακων με πρωτεινες κρεατων κτλ...Αλλα αν του βαλω στο πιατο οσπρια θα σηκωθει και θα κανει ενα σουπερ ντουπερ σαντουιτς με λουκανικο.

 

Ειδατε λοιπον που εμμεσως...λετε και εσεις πως φταιει αυτοματως η γυναικα για την διατροφη του συζυγου;

Μωρο δεν ειναι. Περπαταει. Και θα παει και στην κουζινα και το ψυγειο θα ανοιξει και τα ντουλαπια. Τι φταιει δηλ η δικη μου μαγειρικη σε αυτο; Που αν δει φακες παθαινει αναφυλαξια...

Οσο για τα αλλα...σιγουρα τον αγαπαμε τον εαυτο μας.

Απλα ηθελα να πω πως να μην βαζουμε πιο πανω τον εαυτο μας και την βολεψια μας και με του ψηλου πηδημα μαζευουμε βαλιτσες...συνηθιζεται τελευταιως...

 

Εκτος αυτου εξαρταται και απτον χαρακτηρα του αλλου. Αν ειναι ο αλλος ευθυς ειναι ευθυς δεν γεννηθηκαμε ολοι διπλωματες....ουτε ειμαστε ολες γλυκητατα κοριτσακια με μπεμπιστικη ναζιαρικη φωνη ...πως να το κανουμε δηλ;

 

 

Και μιας και συζηταμε για υποτιμηση. Εγω πχ θεωρω υποτιμηση και οταν θα βγουμε μαζι εξω πχ για ψωνια στα μαγαζια και πεσει το βλεμμα του καπου αλλου.( Επισημανση τωρα //>χωρις αυτο να σημαινει πως ο αντρας μου ξενοκοιταει!)

Συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες. Και ...μενα εχει πεσει το ματι μου αλλου...χωρις κατι πονηρο...απλα ειδα κατι ωραιο και κοιταξα.

Αλλα ενταξει αν σαν γυναικα συνοδευομαι και παρατηρησω πως πεφτει αλλου το βλεμμα του...το θεωρω υποτιμηση.

 

Γιαυτο σας λεω...αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου.

 

Αλλα μαλλον πρεπει σαυτο το τοπικ να ξεχωρισουμε κατι....αλλο καποιες κουβεντες ή πραξεις μας που πληγωσαν τον αλλον και αλλο να αναγκαζεται καποιος στην σχεση του να ειναι παντα υπο και να δεχεται λεκτικη κακοποιηση καθημερινως του στυλ σε βριζω καθημερινα.

Αλλα αν δεν κανω λαθος το τοπικ ξεκινησε με ενα θεμα...μου ειπε πως δεν εχω ωραιο σωμα.

 

Εγω την ειλικρινεια δεν την θεωρω υποτιμηση. Απλα ο αλλος μπορει να ειναι ατσουμπαλος στον τροπο που τα λεει. Αυτο ομως δεν ειναι παντα καταδικαστεο ιδιως αν ειναι γενικως ετσι ευθυς στην συμπεριφορα του. Αν απτην αλλη ερθει μετα η κουμπαρα και αρχιζει να της κανει ολο κομπλιμεντα...ε τοτε....αλλαζει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειδατε λοιπον που εμμεσως...λετε και εσεις πως φταιει αυτοματως η γυναικα για την διατροφη του συζυγου;

Μωρο δεν ειναι. Περπαταει. Και θα παει και στην κουζινα και το ψυγειο θα ανοιξει και τα ντουλαπια. Τι φταιει δηλ η δικη μου μαγειρικη σε αυτο;

ο για τα αλλα...σιγουρα τον αγαπαμε τον εαυτο μας.

δε φταιει! αλλα μεταξυ σοβαρου και αστειου να μην φερνεις και παχυντικα πραγματα στο σπιτι!γιατι να υπαρχει το λουκανικο στο ψυγειο?σε καθε περιπτωση βεβαια δε φταις εσυ,οπως το λες ειναι ενηλικας.παντως να ξερεις οτι πολυ ανθρωποι με τασεις πολυφαγιας εκ φυσεως...οταν ειναι αγχωμενοι ή πικραμενοι ή υπαρχει καποιο προβλημα στην οικογενεια απαλυνουν τον πονο τους με το φαγητο!κακως -κακιστα αλλα συμβαινει...

Απλα ηθελα να πω πως να μην βαζουμε πιο πανω τον εαυτο μας και την βολεψια μας και με του ψηλου πηδημα μαζευουμε βαλιτσες...συνηθιζεται τελευταιως...

σωστη 100%

Εκτος αυτου εξαρταται και απτον χαρακτηρα του αλλου. Αν ειναι ο αλλος ευθυς ειναι ευθυς δεν γεννηθηκαμε ολοι διπλωματες....ουτε ειμαστε ολες γλυκητατα κοριτσακια με μπεμπιστικη ναζιαρικη φωνη ...πως να το κανουμε δηλ;

οι ζουζουνιες και τα ναζια κατα τη γνωμη μου δεν ειναι απαραιτητες και απο μια ηλικια και περα προσωπικα μου φαινονται και αστειες...

αλλο όμως η ευθυτητα αλλο η ελλλειψη τακτ και η αδυναμια να λογοκρινει κανεις τον εαυτο του εκει που πρεπει!για πιο λογο ν' αναφερεις και να κριτικαρεις-με ολη σου την ειλικρινια -κατι που δεν αλλαζει?σε τι θα βοηθησεις τον αλλο αν τοπυ πεις ''γερασες'',''εχεις μεγαλη μυτη'' ,''δεν εχεις ωραια ποδια'',''εισαι κοντος'',''εισαι χαζη'', ''δεν τα καταφερνεις καλα εκει''?αν αγαπας καποιον τον αποδεχεσαι οπως ειναι!το παχος πες ειναι αλλο θεμα ,γιατι αλλαζει, αλλα οπως εγραψα και παραπανω αλλαζει σχετικα. ειναι παραλογο να περιμενεις ενας γεματος ανθρωπος να γινει μοντελο για να μη σου χαλαει εσενα την αισθητικη σου οταν χορευει ή ειναι με το μαγιω!

κι αν σου ρθε φιλε η σκεψη ''πώς ειναι ετσι'' να μην την κανεις μεγαλοφωνα!αυτο δεν ειναι ελλειψη ειλικρινιας ειναι αγαπη!

Και μιας και συζηταμε για υποτιμηση. Εγω πχ θεωρω υποτιμηση και οταν θα βγουμε μαζι εξω πχ για ψωνια στα μαγαζια και πεσει το βλεμμα του καπου αλλου.( Επισημανση τωρα //>χωρις αυτο να σημαινει πως ο αντρας μου ξενοκοιταει!)

Συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες. Και ...μενα εχει πεσει το ματι μου αλλου...χωρις κατι πονηρο...απλα ειδα κατι ωραιο και κοιταξα.

Αλλα ενταξει αν σαν γυναικα συνοδευομαι και παρατηρησω πως πεφτει αλλου το βλεμμα του...το θεωρω υποτιμηση.

και φαντασου να σου κανε το ειλικρινες σχολιο ''δε μπορουσες κι εσυ να εισαι ετσι?'',γιατι απο το μυαλο του μπορει να περασε...ευθυ θα τον χαρακτηριζες ή κατι αλλο?

 

Εγω την ειλικρινεια δεν την θεωρω υποτιμηση. Απλα ο αλλος μπορει να ειναι ατσουμπαλος στον τροπο που τα λεει. Αυτο ομως δεν ειναι παντα καταδικαστεο ιδιως αν ειναι γενικως ετσι ευθυς στην συμπεριφορα του. Αν απτην αλλη ερθει μετα η κουμπαρα και αρχιζει να της κανει ολο κομπλιμεντα...ε τοτε....αλλαζει

 

!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο πρώην σύζυγός μου ήταν μάστορας στην υποτίμηση. Είχαμε σπουδάσει στην ίδια σχολή, σε διαφορετικά τμήματα βέβαια, αλλά εκείνος έλεγε πως ήταν φοιτητής ενώ εγώ "σπουδάστρια". Αργότερα αυτός δούλευε πάνω στο αντικείμενο που σπούδασε, με πενιχρό μισθό, που τον τον έδιναν μάλιστα όποτε τους κάπνιζε. Εγώ δούλευα σε ένα σούπερ μάρκετ, στο οποίο κατέληξα να γίνω διευθύντρια. Έπαιρνα τα διπλάσια χρήματα και παραπάνω από αυτόν, και παρ'όλα αυτά έλεγε "και σιγά, τι κάνεις εσύ? Και οι Αλβανοί ξέρουν να κουβαλάνε". Βέβαια μια χαρά επωφελούνταν από τον μισθό μου, το σούπερ μάρκετ ήταν καλό όταν ερχόταν η μέρα της πληρωμής. Αυτά είναι μερικά από τα "πετυχημένα" που έλεγε και μαζί με κάτι άλλα εξίσου "πετυχημένα" τον έκαναν πρώην.

Για καλή μου τύχη, συνάντησα τον τωρινό(και παντοτινό) σύζυγό μου, ο οποίος όχι μόνο θαυμάζει αυτά που έχω πετύχει στη ζωή μου, αλλά με εκτιμά απεριόριστα και μου το δείχνει, και επίσης με παροτρύνει με τον γλυκύτερο τρόπο για να πάω μπροστά. Έχω βγάλει το συμπέρασμα πλέον πως αυτοί που υποτιμούν τους άλλους, και ακόμα περισσότερο τη σύζυγό τους (που υποτίθεται πως λατρεύουν) είναι άκρως κομπλεξικά άτομα και έχουν πρόβλημα αυτοσεβασμού προτίστως. Μερικοί, όπως ο πρώην μου, που καταλάβαινε πως δεν είχε πετύχει κάτι ιδιαίτερο στη ζωή του, είχε σκοπό του να μειώνει εμένα για να βαυκαλίζεται πως είναι κάτι παραπάνω ο ίδιος.

Μην αφήνετε κανέναν να σας τη λέει. Ας γίνουν πρώτα αυτοί τέλειοι, κι ας το ζητήσουν μετά κι από'σας.:wink:

Link to comment
Share on other sites

το λουκανικο υπαρχει στο ψυγειο γιατι ο ανδρας μου ως ενηλικα ξερει να ψωνιζει και μονος του, δεν θα τρεχω σαν την νταντα απο πισω του να πεταω τα λιπαρα απτο ψυγειο.

 

Δηλ. θεωρεις πως εχουμε προβλημα στο σπιτι επειδη παχυνε ε; Η επειδη παχυνα εγω...σε συγκριση με τα 23 μας που και εκει δεν ημασταν μοντελα...

Τι να πω; Αν εχω ή οχι προβλημα στο σπιτι μου το ξερω εγω και ο αντρας μου μονο. Το γεγονος οτι με πληγωνει ή τον πληγωνω με λεγομενα μας πανω στην τρελα των νευρων δεν σημαινει πως εχουμε προβλημα.

Αλλα να συμπεραινεις κατι τετοιο απο ενα λουκανικο ε;χιχιχιχχιιχχιχιχι

 

Και για να λυσω και την απορια σου τι θα του ελεγα αν μου ελεγε δεν μπορουσες και εσυ να εισαι ετσι...θα γυρνουσα προς την αλλη και θα του απαντουσα γιατι και συ δεν εισαι οπως εκεινος.

Εχω ακουσει πολλα ηλικιωμενα ζευγαρακια να λεει ο ενας στον αλλον...τι μαζι θα βγουμε; Θα ημαστε σαν το ζευγαρι της Αγ. Παρασκευης. Κατι μεταξυ σοβαρου και αστειου...

Κακα τα ψεματα αλλα μεγαλωνουμε αλλαζουμε...και σε μια πολυχρονια σχεση πρεπει να υπαρχουν και τα περιθωρια οχι μονο να αγαπας τον εαυτο σου αλλα να τον αφηνεις να ειναι αυτος που ειναι χωρις να πρεπει να κανεις αυτο που λεει το lifestyle της εποχης.

και ναι του ειπα παχυνες αλλα ποιος σου ειπε πως δεν μου αρεσει ετσι ο μπουλουκακος μου;

Ειδες λοιπον που δεν μπορεις να κρινεις απο δυο τρια λεγομενα σε ενα τυχαιο τοπικ στο διαδικτυο καποιον ανθρωπο και μια σχεση.

Το οτι παχυνες του το ειπα για λογους υγειας οχι για λογους αισθητικης!

Εκει διαφερουν οι αποψεις μας, καταλαβες;

Link to comment
Share on other sites

Ο πρώην σύζυγός μου ήταν μάστορας στην υποτίμηση. Είχαμε σπουδάσει στην ίδια σχολή, σε διαφορετικά τμήματα βέβαια, αλλά εκείνος έλεγε πως ήταν φοιτητής ενώ εγώ "σπουδάστρια". Αργότερα αυτός δούλευε πάνω στο αντικείμενο που σπούδασε, με πενιχρό μισθό, που τον τον έδιναν μάλιστα όποτε τους κάπνιζε. Εγώ δούλευα σε ένα σούπερ μάρκετ, στο οποίο κατέληξα να γίνω διευθύντρια. Έπαιρνα τα διπλάσια χρήματα και παραπάνω από αυτόν, και παρ'όλα αυτά έλεγε "και σιγά, τι κάνεις εσύ? Και οι Αλβανοί ξέρουν να κουβαλάνε". Βέβαια μια χαρά επωφελούνταν από τον μισθό μου, το σούπερ μάρκετ ήταν καλό όταν ερχόταν η μέρα της πληρωμής. Αυτά είναι μερικά από τα "πετυχημένα" που έλεγε και μαζί με κάτι άλλα εξίσου "πετυχημένα" τον έκαναν πρώην.

Για καλή μου τύχη, συνάντησα τον τωρινό(και παντοτινό) σύζυγό μου, ο οποίος όχι μόνο θαυμάζει αυτά που έχω πετύχει στη ζωή μου, αλλά με εκτιμά απεριόριστα και μου το δείχνει, και επίσης με παροτρύνει με τον γλυκύτερο τρόπο για να πάω μπροστά. Έχω βγάλει το συμπέρασμα πλέον πως αυτοί που υποτιμούν τους άλλους, και ακόμα περισσότερο τη σύζυγό τους (που υποτίθεται πως λατρεύουν) είναι άκρως κομπλεξικά άτομα και έχουν πρόβλημα αυτοσεβασμού προτίστως. Μερικοί, όπως ο πρώην μου, που καταλάβαινε πως δεν είχε πετύχει κάτι ιδιαίτερο στη ζωή του, είχε σκοπό του να μειώνει εμένα για να βαυκαλίζεται πως είναι κάτι παραπάνω ο ίδιος.

Μην αφήνετε κανέναν να σας τη λέει. Ας γίνουν πρώτα αυτοί τέλειοι, κι ας το ζητήσουν μετά κι από'σας.:wink:

 

ναι ναι τρεξτε χωριστε κοριτσια...:-D

Link to comment
Share on other sites

Ο πρώην σύζυγός μου ήταν μάστορας στην υποτίμηση. Είχαμε σπουδάσει στην ίδια σχολή, σε διαφορετικά τμήματα βέβαια, αλλά εκείνος έλεγε πως ήταν φοιτητής ενώ εγώ "σπουδάστρια". Αργότερα αυτός δούλευε πάνω στο αντικείμενο που σπούδασε, με πενιχρό μισθό, που τον τον έδιναν μάλιστα όποτε τους κάπνιζε. Εγώ δούλευα σε ένα σούπερ μάρκετ, στο οποίο κατέληξα να γίνω διευθύντρια. Έπαιρνα τα διπλάσια χρήματα και παραπάνω από αυτόν, και παρ'όλα αυτά έλεγε "και σιγά, τι κάνεις εσύ? Και οι Αλβανοί ξέρουν να κουβαλάνε". Βέβαια μια χαρά επωφελούνταν από τον μισθό μου, το σούπερ μάρκετ ήταν καλό όταν ερχόταν η μέρα της πληρωμής. Αυτά είναι μερικά από τα "πετυχημένα" που έλεγε και μαζί με κάτι άλλα εξίσου "πετυχημένα" τον έκαναν πρώην.

Για καλή μου τύχη, συνάντησα τον τωρινό(και παντοτινό) σύζυγό μου, ο οποίος όχι μόνο θαυμάζει αυτά που έχω πετύχει στη ζωή μου, αλλά με εκτιμά απεριόριστα και μου το δείχνει, και επίσης με παροτρύνει με τον γλυκύτερο τρόπο για να πάω μπροστά. Έχω βγάλει το συμπέρασμα πλέον πως αυτοί που υποτιμούν τους άλλους, και ακόμα περισσότερο τη σύζυγό τους (που υποτίθεται πως λατρεύουν) είναι άκρως κομπλεξικά άτομα και έχουν πρόβλημα αυτοσεβασμού προτίστως. Μερικοί, όπως ο πρώην μου, που καταλάβαινε πως δεν είχε πετύχει κάτι ιδιαίτερο στη ζωή του, είχε σκοπό του να μειώνει εμένα για να βαυκαλίζεται πως είναι κάτι παραπάνω ο ίδιος.

Μην αφήνετε κανέναν να σας τη λέει. Ας γίνουν πρώτα αυτοί τέλειοι, κι ας το ζητήσουν μετά κι από'σας.:wink:

 

ΜΠΡΑΒΟ κοπελα μου! Να σου ζησει κι η κουκλιτσα σου και να ειστε παντα ευτυχισμενοι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αντε, να καθομαστε να τρωμε τις προσβολες και να λεμε κι ευχαριστω..."τιμη μου αντρουλη μου που με προτιμας για τις επικριτικες -πλην παντα καλοπροαιρετες- προσβολες σου!" :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη ρε παιδιά…….σταματήστε να μιλάτε λες και εμείς οι άντρες είμαστε ο εχθρός. Δεν υπάρχουν άντρες και γυναίκες υπάρχουν ΑΝΘΡΩΠΟΙ οι οποίοι μπορεί να σέβονται μπορεί όχι, μπορεί να μιλάνε άσχημα μπορεί όχι. Καταλαβαίνω ότι με την μητρότητα βιώνετε πολλές και διάφορες καταστάσεις αλλά δώστε και κανένα ελαφρυντικό και σε εμάς. Τα ότι δεν εκφραζόμαστε όλοι με τον ίδιο τρόπο δεν μας κάνει άκαρδους. Απλά….ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ. Από μικρά παιδιά θυμάμαι τη μάνα μου να λέει σε εμένα και την αδελφή μου "ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΤΕ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΣΑΣ ΥΠΟΒΙΒΑΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΨΕΤΕ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΥΠΟΒΙΒΑΣΕΙ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ...¨"

 

Συμφωνώ μαζί σου, φίλε μου! και μένα και τα αδέρφια μου, έτσι όπως εσένα και την αδερφή σου με μεγάλωσαν οι γονείς μου. Δυστυχώς, με έχουν υποβιβάσει αρκετές φορές στη ζωή μου.....στο σχολείο, στο Πανιπιστήμιο, στη δουλειά...δεν μπορούσαν αν αντιδράσω σε όλες τις προσβολές (πόσες φορές να μείνεις άνεργη πια! ). Από το σύντροφο μου, όμως, δεν δέχομαι την υποτιμήση, ΜΕ ΚΑΜΙΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ! Αντίστοιχα, κάποιες φορές που έχει θεωρήσει ο καλός μου, ότι κάποια δικά μου λόγια ήταν υποτιμητικά απέναντί του (ακούσια, γιατί εγώ τον σύντροφό μου τον θαυμάζω και τον καμαρώνω και τον φτύνω και για να μην μου τον ματιάξουν :mrgreen: ) του εξήγησα το σκεπτικό μου και ζήτησα και συγνώμη όταν έσφαλα.

Οι σχέσεις, πρέπει να βασίζονται στον αμοιβαίο σεβασμό. Και ναι, όταν από τον σύντροφο δεν εισπράττουμε τη συμπεριφορά που μας αξίζει (σημ: σε ΚΑΝΕΝΑ πλάσμα δεν αξίζει υποτιμητική συμπεριφορά, ούτε και στο σκουλήκι που σέρνεται στο δρόμο), την ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ και αν δούμε ότι δεν παίρνουμε ανταπόκριση, όσο λυπηρό και αν είναι, πρέπει να φεύγουμε από τη σχέση. Έχω φύγει εγώ από σχέση, που όλοι (γονείς, τρίτοι) με έβριζαν πως άφησα τέτοιο κελεπούρι! Ο πρώην, δε, όταν χωρίσαμε μου πέταξε με αγάπη " τέτοιο μπάζο που είσαι, δεν θα γυρίσει κανένας να σε κοιτάξει, μόνη σου θα μείνεις μια ζωή " :mad:.

Κελεπούρι, ε? :lol: Και όμως, έμεινα μόνη μου για κάποιο διάστημα (χωρίς σύντροφο) και ΠΕΤΟΥΣΑ στην κυριολεξία. Τέρμα η υποτίμηση, τέρμα οι πρσβολές, τέρμα οι κακίες.....και μετά βρήκα το σωστό άτομο. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Αντε, να καθομαστε να τρωμε τις προσβολες και να λεμε κι ευχαριστω..."τιμη μου αντρουλη μου που με προτιμας για τις επικριτικες -πλην παντα καλοπροαιρετες- προσβολες σου!" :rolleyes:

 

προς Θεου! Ποιος ειπε κατι τετοιο;

Link to comment
Share on other sites

Αντε, να καθομαστε να τρωμε τις προσβολες και να λεμε κι ευχαριστω..."τιμη μου αντρουλη μου που με προτιμας για τις επικριτικες -πλην παντα καλοπροαιρετες- προσβολες σου!" :rolleyes:

 

Υποθέτω, ότι εννοείς το αντίθετο, έτσι? :wink:

Αν ναι, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Και μου αρέσει πολύ και το nick σου. Ακαλιές πρέπει να δίνουμε στο σύντροφό μας και να εισπράττουμε και από αυτόν, και όχι προσβολές και επικρίσεις.

Για να μην παρεξηγηθώ, ούτε εγώ είμαι άνθρωπος που του αρέσει να του χρυσώνουν το χάπι, να μου λένε δηλαδή οι δικοί μου άνθρωποι συνέχεια ψεμματάκια για να μην με φέρουμ σε δύσκολη θέση....Θέλω να μου λένε την αλήθεια! Ας πούμε φέτος που πήρα δέκα κιλά, ο άντρας μου μου την έλεγε τακτικά για το βάρος, αλλά το θέμα δεν είναι ΤΙ λες, αλλά ΠΩΣ το λες....άλλο να σου λέει ο άλλος "μην τρως, βρε βουβάλα" και άλλο να σου λέει "ε, μην το φας ΚΑΙ αυτό, αφού είπες ότι θα κάνεις δίαιτα" :lol:.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω; Αν εχω ή οχι προβλημα στο σπιτι μου το ξερω εγω και ο αντρας μου μονο. Το γεγονος οτι με πληγωνει ή τον πληγωνω με λεγομενα μας πανω στην τρελα των νευρων δεν σημαινει πως εχουμε προβλημα.

Αλλα να συμπεραινεις κατι τετοιο απο ενα λουκανικο ε;χιχιχιχχιιχχιχιχι

 

τωρα φαιη μου μου φαινεται οτι υποτιμας εμενα και τη νοημοσυνη μου!:rolleyes:

που κολλαει το λουκανικο? ειπα οτι οι ανθρωποι παρατρωνε πολλες φορες απο αγχος ,στεναχωρια ή προβληματα στην οικογενεια...

και δεν το συμπερανα αυτο απο το λουκανικο αλλα απο αυτα που μονη σου εγραψες παραπανω...συγγνωμη αν σε μπερδεψα με αλλη,εσυ δεν ανεφερες πως θα ησουν ενα βημα απο την πορτα αν δεν υπηρχε καποιο θεμα με το παιδι?και επειδη εχω περασει αντιστοιχη κατασταση με τον μεγαλο μου-και ευτυχως ήταν λαθος η διαγνωση και επροκειτο για κατι πιο απλο-ξερω οτι τετοια θεματα ακομη κι αν αποφευγουμε να τα συζητησουμε

δεν περνανε στο ντουκου...εμενα τοτε που μου ειπαν ''ασπεργκερ''-και ειμαι εκπαιδευτικος και ξερω τι σημαινει- ημουν εγκυος στο τριτο και απο υποτασικη που ημουν ανεβηκε η πιεση στο 16.5 και μου πηραν το παιδι ένα μηνα νωριτερα! οχι να τσακισω κανενα μπακλαβα παραπανω !

χιλια συγγνωμη αν καταλαβα λαθος ή αν σε μπερδεψα με αλλη κοπελα!

και συγγνωμη αν εσυ που ξερεις την οικογενεια σου ,βλεπεις οτι ειπα μια βλακεια και μιση.αυτα τα εχουν οι συζητησεις μεταξυ αγνωστων ,εξ ιδιων κρινουμε τα αλλοτρια...αλλα παλι για να συμμετεχουμε σε αυτες τις συζητησεις, κατι θα μας δινουν μαλλον...:P

σε διαβεβαιω παντως ο,τι κι αν γραφω δεν το γραφω για να κανω πνευμα και να τη λεω δεξια αριστερα-ο,τι γραφω το γραφω απο ενδιαφερον...

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι τρεξτε χωριστε κοριτσια...:-D

 

Καλά, όχι κι έτσι! Εγώ είπα πως ο τύπος αυτός είχε κι άλλα πολλά θέματα, τόσα που ο υποβιβασμός και η υποτίμηση δεν ήταν και από τους πρώτους λόγους για να χωρίσω. Αλλά σίγουρα, έπαιξαν κι αυτά τον ρόλο τους..

Link to comment
Share on other sites

Καλά, όχι κι έτσι! Εγώ είπα πως ο τύπος αυτός είχε κι άλλα πολλά θέματα, τόσα που ο υποβιβασμός και η υποτίμηση δεν ήταν και από τους πρώτους λόγους για να χωρίσω. Αλλά σίγουρα, έπαιξαν κι αυτά τον ρόλο τους..

 

Για μένα ο υποβιβασμός και η υποτίμηση, είναι πάρα πολύ σοβαροί λόγοι από μόνοι τους για ένα διαζύγιο.

Έχετε προσέξει ποτέ τι λέει το παραδοσιακό τραγούδι "Σήμερα γάμος γίνεται"?

.....¨γαμπρέ, τη νύφη να αγαπάς, να μην τηνε μαλλώνεις....σαν τον βασιλικό στη γη, να τηνε καμαρώνεις". :wink:

Ποιος είπε ότι η ελληνική παράδοση, προτείνει τον υποβιβασμό της γυναίκας- συντρόφου?

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω, ότι εννοείς το αντίθετο, έτσι? :wink:

Αν ναι, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Και μου αρέσει πολύ και το nick σου. Ακαλιές πρέπει να δίνουμε στο σύντροφό μας και να εισπράττουμε και από αυτόν, και όχι προσβολές και επικρίσεις.

Για να μην παρεξηγηθώ, ούτε εγώ είμαι άνθρωπος που του αρέσει να του χρυσώνουν το χάπι, να μου λένε δηλαδή οι δικοί μου άνθρωποι συνέχεια ψεμματάκια για να μην με φέρουμ σε δύσκολη θέση....Θέλω να μου λένε την αλήθεια! Ας πούμε φέτος που πήρα δέκα κιλά, ο άντρας μου μου την έλεγε τακτικά για το βάρος, αλλά το θέμα δεν είναι ΤΙ λες, αλλά ΠΩΣ το λες....άλλο να σου λέει ο άλλος "μην τρως, βρε βουβάλα" και άλλο να σου λέει "ε, μην το φας ΚΑΙ αυτό, αφού είπες ότι θα κάνεις δίαιτα" :lol:.

 

:):wink:

Κι εγω θελω και λεω αληθειες αλλα με γλυκο τροπο, στεναχωριεμαι διαφορετικα.

Πηρα 20 κιλα στην εγκυμοσυνη και τα εχασα πολυ μα παααααρα πολυ δυσκολα. Κατα τη διαρκεια του "αγωνα" μου δεν ετρωγα τιποτα ολη μερα και το βραδυ αδειαζα το ψυγειο :lol:

Μπουταρες, κοιλαρες, μπρατσαρες.. χμ.. τα ελεγα πρωτη για να μη μου τα πουν οι αλλοι. Ο αντρας μου ελεγε "εμενα μ αρεσεις περισσοτερο ετσι, ζουμερη!" ενταξει, δεν το εννοουσε αλλα με εκανε να νιωθω καλα και το ριχναμε στην πλακα..

 

Υπαρχουν απειροι τροποι να πεις την αληθεια, γιατι να διακινδυνευσω να πληγωσω -εστω και στο ελαχιστο- καποιον..

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι τυχερη, ειμαστε μαζι 12 χρονια, απο τα 22 μου και 27 του, τοτε που ημασταν φοιτητες στο εξωτερικο....δεν υπαρχει μερα που να μην μου εχει δειξει το θαυμασμο του. ¨Οχι λογια, δε αρεσουν σε κανεναν μας....αλλα το βλεπω στα ματια του. Και εγω τον θαυμαζω, αυτο δεν ειναι ο ερωτας?

Για να συμβαινει αυτο ομως κραταμε καποια πραγματα για τον εαυτο μας όπως ειπε και η Φαιη. Δεν 'κρυβουμε' πραγματα, απλα προστατευουμε τη σχεση μας απο ανουσιες σκεψεις και καταστασεις. Ακομη και στην καθημερινοτητα μας δεν ειμαστε 'χυμα'...δεν ειναι ας πουμε ο ενας στην τουαλεττα και μπαινει ο αλλος (κατι που βλεπω συχνα σε ζευγαρια)....ή δεν κανω αποτριχωση μπροστα στα μουτρα του

Να μου πεις 'ναι αλλα δεν σε κουραζει το να εισαι προσεχτικη συνεχως?'..οχι γιατι δεν το προσπαθω, μου βγαινει μονο του, ετσι μου αρεσει να ζω. Και για καλη μου τυχη το ιδιο αρεσει και σε εκεινον.

Βεβαια στην εγκυμοσυνη που δεν ημουν προσεχτικη (γιατι ετσι μου αρεσε) και εγινα σαν την αρκουδα και τις δυο φορες, η ευγενεια του δεν του επετρεψε να μου πει οτιδηποτε...και εγω απο την πλευρα μου εκανα και κανω φιλοτιμες προσπαθειες να εχω μια αξιοπρεπη εμφανιση. Γιατι κακα τα ψεμματα...προσπαθεια θελει και απο τους δυο....

Και επισης μας αρεσει και στους δυο ο ανθρωπος που εχουμε διπλα μας να ειναι δημιουργικος και για αυτο χαιρομαστε με τις επιτυχιες του καθενος στην δουλεια μας.

Πιστευω οτι για να σε υποτιμαει ο αλλος υποτιμας εσυ τον εαυτο σου και παραδεχεσαι μεσα σου ότι εχει δικιο, για αυτο και νομιζεις δεν θα βρεις καποιον αλλον ανθρωπο ή οτι δεν μπορεις να ζησεις μονη σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν αρχίσεις και πέφτεις στα μάτια του συντρόφου σου, κοίτα βαθιά μέσα σου να δεις που βρήκε το περιθώριο και σφήνωσε... γιατί συνήθως όταν η δική μας αυτοπεποίθηση πιάνει πάτο, αφήνουμε περιθώριο στους άλλους να μας υποτιμούν....

 

Ωστοσο για μενα εκει ειναι το θεμα, να σε στηριξει οταν εχεις πιασει πατο, να σε στηριξει οταν εσυ αρχιζεις να υποτιμας τον εαυτο σου, αλλιως αν ψαξει να σφηνωσει για να σε ριξει κι αλλο ποια η ουσια? Ευτυχως εμενα μεχρι τωρα αυτο κανει, με στηριζει. Ενταξει, μονο για το νοικοκυριο και το μαγειρεμα μου τη λεει, αλλα εκει εχει δικιο, αυτος θα ηταν αν δε δουλευε πολυ καλυτερος στο νοικοκυριο απο μενα, αλλα αυτα μου τα λεει και γελαμε και οι δυο, οχι υποτιμητικα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...