Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σας εχει υποτιμησει ο αντρας σας???


andrian

Recommended Posts

Αν εξαιρεσουμε οτι εκτος απτην μανα του αυτος που μαγειρευει καλυτερα ειναι, ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ, μονο ο εαυτος του...

αν εξαιρεσουμε πως χαλαω τις μπλουζες του στο πλυσιμο, δεν σιδερωνω καλα τα πουκαμισα του κτλ κτλ

....χαχαχαχαχα

οχι δεν νομιζω πως εχει συνειδητοποιησει τι εχω προσφερει σαυτον και στην οικογενεια μας και στο σπιτι μας τα τελευταια 12 χρονια, απτην στιγμη που τα φτιαξαμε.

 

Προσπαθω να τελειωσω μια σχολη στο πανεπιστημιο και εχω παρει 4 χρονια αδειας για τα παιδια. Ποτε δεν συνειδητοποιησε πως εκανα εγω πισω στην επαγγελματικη μου σταδιοδρομια προκειμενου να κραταμε σημερα τα αγγελουδακια μας αγκαλια. Χαιρεται που εχουμε τα παιδακια μας αλλα δεν εχει καταλαβει πως χρειαστηκαν απτην δικη μου πλευρα καποιες θυσιες.

Οταν μαλωνουμε και θυμωνει μου κοπαναει πως δουλευει αυτος και μονο. Τις παραλληλες δουλειες part time που ειχα εγω...ολη την εβδομαδα στην σχολη και τα παιδια και τα ΣΚ να δουλευω....δυστυχως το ξεχναει πολλες φορες....

Ειμαι σε περιεργη φαση τωρα τελευταια και το μονο που θελω ειναι να ειναι ευτυχισμενα τα παιδακια μου. Εχουμε τον μεγαλο με καποιο ελαφριας μορφης αυτισμο αλλιως...ισως να ειχα κανει ενα βημα προς την πορτα.

Απτην αλλη τον αγαπω αλλα δεν ξερω αν θελω να συνεχιστει ετσι αυτη η κατασταση.

....ουφ ειναι πολλα ισως τα γραψω σε αλλο ποστ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ..ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ (ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΟΛΟΙ) ΑΝΤΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΩΜΕΝΟΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ "ΑΝΤΡΕΣ".ΕΤΣΙ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΡΙΧΝΟΥΝ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥΣ ΑΝΕΒΑΖΟΥΝ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ. ΚΑΛΩΣ Η ΚΑΚΩΣ ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΡΕΦΤΗΚΑΜΕ ΤΟ ΞΕΡΑΜΕ. ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΡΑΓΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥΣ. ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΠΑΙΡΝΩ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΜΟΥ. Π.Χ ΟΣΟ ΚΑΘΟΜΟΥΝ ΜΕ ΑΔΕΙΑ ΕΓΚ. ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΤΙ ΚΑΝΩ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΠΟΥ ΚΟΥΡΑΖΟΜΑΙ ΚΤΛ. 3 ΜΕΡΕΣ ΑΦΗΣΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΤΗΝ ΜΟΙΡΑ ΤΟΥ. ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΤΙΠΟΤΑ..ΚΑΙ ΕΙΔΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ. ΓΕΝΙΚΑ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΟΠΛΙΜΕΝΤΑ.. ΤΑ ΚΑΝΩ ΕΓΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ. ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ ΒΟΗΘΑΕΙ ΠΟΛΥ. ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΞΕΡΩ ΕΓΩ ΠΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΜΑΙ Κ ΤΙ ΑΞΙΖΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ Κ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΜΕ ΕΠΗΡΕΑΣΕΙ. ΒΕΒΑΙΑ Η ΤΣΑΤΙΛΑ, ΤΣΑΤΙΛΑ ΟΤΑΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ, ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ, ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΜΕΣΩΣ.:-)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είμαι μιά απο εσάς με ίδιο πρόβλημα.μέχρι πριν ανοίξει την επιχειρηση του ο άντρας μου ήταν ο πιο γλυκός,τρυφερός,σύζηγος.με στήριζε μου έδινε αυτοπεποίθηση και σιγουριά.

Για να μην τα πολυλογώ,απο υπέροχη σύζυγος,νοικοκυρά,μητέρα,οικονόμα,με την δουλειά που έστω και με όσα πέρνω βοηθάω στο σπίτι(είμαι Δ.Υ)και πάλι καλά που δεν δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα,.......Εγινα η άχρηστη, ανοικοκύρευτη,οτι πω το λέω με δόλο και σκοπό,και που σιγά τα λεφτά που πέρνεις(με τα οποία σας πληροφορώ έχει ξελασπώσει άπειρες φορές),σπάταλη(περίμενα τις εκπτώσεις να ντυθώ σαν άνθρωπος,γυρνούσα σαν την κυρούλα με μια παλιοφούστα η μόνη που μου έκανε μετά την εγκυμοσύνη),που εκείνος δουλεύει όλη μέρα για να φέρει λεφτά κι εγω τι κάνω? κάθομαι στο σπίτι και το ξύνω!!!!

Που δεν τον σκέφτομαι καθόλου και είναι μόνος(Εχουμε να πάμε διακοπές απο το 2006,σκέφτομαι να πάρω και μια κρέμα για να μη τον επιβαρύνω οικονομικά,έχουμε να βγούμε,δεν θυμάμε κι εγώ απο πότε).

αποτέλεσμα? όλη την ώρα τσακωνόμαστε.Μόλις πώ μια κουβέντα αρχίζει και φωνάζει.Φορτώνω κι εγώ γιατί πόσο να μη μιλάω και γίνεται του μ@@@ το πανυγήρι.

Παρόλα αυτά κάνω υπομονή γιατί ξέρω οτι πιέζετε τόσο και δεν έχει που να ξεσπάσει.με τόσα δάνεια και τη δουλεία να πηγένει κατα διαόλου.....να δώ πόσο θα αντέξω.

Link to comment
Share on other sites

Την οικονομική πίεση ο άντρας δεν μπορεί να την αντέξει. Αν πιέζεται οικονομικά ο δικός μου όλα του φταίνε. Και ναι με έχει υποτιμήσει για την εμφάνισή μου. Όχι όταν ημασταν ανύπαντροι (τότε ήμουν φαίνεται κούκλα κι ας ήμουν παχουλή), αλλά μετά που παντρευτήκαμε. Σηκώθηκα σε έναν γάμο να χορέψω έναν χωρό και τον ρωτάω "Χόρεψα καλά?" και μου απαντάει "Μμ, έχεις χοντρά μπράτσα και μεγάλη πλάτη", λες και τον ρώτησα για την εμφάνιση. Από τότε (πάνε 3 χρόνια) δεν ξανασηκώνομαι από την καρέκλα μου στους γάμους. ΄Τώρα με παρακαλάει να σηκωθώ να χορέψουμε αλλά δεν το κάνω. Μου κόπηκαν τα φτερά.Αν σου λένε τέτοια αυτοι που σε αγαπούν, τι να περιμένεις από τους ξένους?

τι λες τωρα ρε κοριτσαρα???σοβαρα ετσι σου ειπε???απιστευτο!!!καλα εννοειτε οτι καποια στιγμη θα το ειχα αναφερει το ποσο πολυ θα με πληγωνε κατι τετοιο!!!γιατι δεν του ειπες οτι σε προσβαλε με αυτον τον τροπο??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν αρχίσεις και πέφτεις στα μάτια του συντρόφου σου, κοίτα βαθιά μέσα σου να δεις που βρήκε το περιθώριο και σφήνωσε... γιατί συνήθως όταν η δική μας αυτοπεποίθηση πιάνει πάτο, αφήνουμε περιθώριο στους άλλους να μας υποτιμούν...

Δόξα τον Θεό δεν έχω αισθανθεί έως σήμερα να με υποτιμά ο σύντροφός και πατέρας των παιδιών μας. Αντίθετα, πιστεύω πως ξέρει ότι όσα προσφέρω εγώ στο σπίτι (όχι από οικονομικής άποψης, αλλά τα υπόλοιπα) εκείνος δεν μπορεί με τίποτε κι ας μην το παραδέχεται ανοιχτά...

 

..υποκλινομαι..;)

Link to comment
Share on other sites

Ειδικα τωρα τελευταια ναι το κανει. Ουτε η μαγειρικη μου δεν του αρεσει πλεον. Αυτα που φτιαχνω τον αρρωσταινουν, εχω γινει σαν ζωων και μου το κουτσολεει κιολας. Αυτος λεει οτι το κανει επειδη το λεω απο μονη μου και οτι αν εχω εγω τετοια αποψη για μενα πως θα εχει αυτος καλυτερη. Και γενικα δεν μου κανει ουτε ενα κοπλιμεντο ουτε για εμενα ουτε για αυτα που κανω.....τι να σας πω......οταν του ανεφερα δε οτι η μικρη παει παιδικο του χρονου με το καλο και υγεια να εχουμε και θα ψαξω για δουλεια στην οποια παρεπιτωντως εχω αρκετα βαρυ βιογραφικο με μεγαλες εταιρειες τι γυρισε και μου ειπε. Ε, δεν χρειαζεται και απαραιτητα να δουλεψεις. Τα βγαζουμε περα. Εγω τι να υποθεσω. Οτι δεν με θελει στην δουλεια? Γιατι?............

:eek::mad: Οι άντρες δε δέχονται την επαγγελματική επιτυχία που μπορεί να έχουν οι σύζυγοί τους. Μέχρι να παντρευτούμε, τον έβλεπα πως δεν είχε πίστη στις επαγγελματικές μου ικανότητες. Δε με υποβίβαζε, απλά προσπαθούσε να με αποθαρρύνει. Όταν παντρευτήκαμε διαπίστωσα και κυρίως μπροστά σε φίλους και συγγνείς, προσπαθεί να δείξει πως έχω κάνει πράγματα στη ζωή μου και πόσο πολύ συνεισφέρω. Όσον αφορά την εμφάνισή μου ποτέ δε με έχει υποβιβάσει κι απορώ πως το δέχεσαι!!!!! Εάν έχεις πάρει κάποια κιλά, δεν είναι γιατί τρως σα βόδι και βλέπεις τηλεόραση, αλλά γιατί του έκανες ένα παιδί!!!!!! Το παιδί δε το 'χες 9 μήνες στα αυτιά σου, αλλά στην κοιλιά σου. Αυτό το 'χει καταλάβει ο κανακάρης σου ;;;;; Κι όταν νιώθεις άσχημα με την εμφάνισή σου είναι υποχρέωσή του να σε ανεβάσει κι οχι να σε κάνει να πιάσεις πάτο.... Κυνήγησε τα όνειρά σου!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη ρε παιδιά…….σταματήστε να μιλάτε λες και εμείς οι άντρες είμαστε ο εχθρός. Δεν υπάρχουν άντρες και γυναίκες υπάρχουν ΑΝΘΡΩΠΟΙ οι οποίοι μπορεί να σέβονται μπορεί όχι, μπορεί να μιλάνε άσχημα μπορεί όχι. Καταλαβαίνω ότι με την μητρότητα βιώνετε πολλές και διάφορες καταστάσεις αλλά δώστε και κανένα ελαφρυντικό και σε εμάς. Τα ότι δεν εκφραζόμαστε όλοι με τον ίδιο τρόπο δεν μας κάνει άκαρδους. Απλά….ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ. Από μικρά παιδιά θυμάμαι τη μάνα μου να λέει σε εμένα και την αδελφή μου "ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΤΕ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΣΑΣ ΥΠΟΒΙΒΑΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΨΕΤΕ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΥΠΟΒΙΒΑΣΕΙ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ...¨"

Ζωή, όσο με πληγώνεις ΤΟΣΟ με πωρώνεις!

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη ρε παιδιά…….σταματήστε να μιλάτε λες και εμείς οι άντρες είμαστε ο εχθρός. Δεν υπάρχουν άντρες και γυναίκες υπάρχουν ΑΝΘΡΩΠΟΙ οι οποίοι μπορεί να σέβονται μπορεί όχι, μπορεί να μιλάνε άσχημα μπορεί όχι. Καταλαβαίνω ότι με την μητρότητα βιώνετε πολλές και διάφορες καταστάσεις αλλά δώστε και κανένα ελαφρυντικό και σε εμάς. Τα ότι δεν εκφραζόμαστε όλοι με τον ίδιο τρόπο δεν μας κάνει άκαρδους. Απλά….ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ. Από μικρά παιδιά θυμάμαι τη μάνα μου να λέει σε εμένα και την αδελφή μου "ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΤΕ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΣΑΣ ΥΠΟΒΙΒΑΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΨΕΤΕ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΥΠΟΒΙΒΑΣΕΙ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ...¨"

Είναι παρήγορο να διαπιστώνεις ότι υπάρχουν μητέρες που εμφυσούν στα παιδιά τους τέτοια μηνύματα.

VxpTp3.png

lewJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι παρήγορο να διαπιστώνεις ότι υπάρχουν μητέρες που εμφυσούν στα παιδιά τους τέτοια μηνύματα.

 

Και εγω ετσι μεγαλωσα με αυτη την νοοτροπια. Αλλα ξερεις οταν εισαι ηδη κατω και σε χτυπανε και απο πανω, ειδικα αυτοι που σε αγαπανε αυτο λεει πολλα. Οχι μονο για σενα αλλα και για αυτους. Οσο για σενα ταχυδρομε, δεν τα εβαλε κανενας με τους αντρες. Απλα τυχαινει να ειναι περισσοτερες γυναικες εδω μεσα και λεμε τον πονο μας. Αν θες ανοιξε αντιστοιχο τοπικ να λεει 'Σας υποτιμουν οι γυναικες σας?' θα γινει και εκει μια αντιστοιχη συζυτηση.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To προβλημα δεν ειναι με τους παλιομοδιτες αντρες...εκει τουλαχιστον ηξερες πως αν πας στην κουζινα δεν θα ερθει απο πισω σου να συνεχιζει την μουρμουρα. Το προβλημα ειναι με τους συγχρονους και προοδευτικους. Που εχουν την ψευδαισθηση πως μονο αν ριξεις τοσες κουταλιες ...θα σου πετυχει η σαλτσα...να μην αφηνεις το καπακι ανοιχτο οταν βραζεις ρυζι και αλλες τετοιες αρλουμπες!!!

Και που οταν ανοιγεις τα φτερα σου και καταφερνεις κατι μουτρωνουν γιατι...πολυ απλα φοβουνται μην πραγματι πραγματοποιησεις καποτε τα ονειρα σου....που χιλιες μια σου λενε πως δεν μπορεις ενω εσυ γινεσαι χαλι για την οικογενεια.

Για την εμφανιση μου ποτε δεν τολμησε να πει κατι, γιατι πολυ απλα αν κοιταξει στο καθρεφτη θα καταλαβει πως δεν του παει να μιλησει.

Εγω τον αγαπω ετσι πως ειναι. Αυτος ετσι πως θα ηθελε να ημουν.

Το προβλημα μου ειναι...πως θα ηθελε να ημουν;

Μενω σπιτι....τι κανεις; εχεις τοσα χρονια σπουδες; δεν καταφερες τιποτα; ολο για τους αλλους λες και εσυ τι εκανες στην ζωη σου;

Σου εκανα δυο κληρονομους να διαιωνισουν το ειδος απτο σοι σου!!!

Αχ τα νευρα μου

Link to comment
Share on other sites

Σου εκανα δυο κληρονομους να διαιωνισουν το ειδος απτο σοι σου!!!

Αχ τα νευρα μου

 

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ Θεικη ατακα λεμε ομως.......:lol::lol::lol::lol::lol:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

οτι σπερνεις θα θερισεις .......................

 

αν επιτρεψεις εναν ανθρωπο και πολυ περισσοτερο τον ιδιο σου τον αντρα να σε μειωση εστω και μια φορα θα το ξανακανει και θα φτασει και σε εσχατο σημειο.

σε οποια κατασταση εισαι ,ειτε ειναι αυτη ψυχολογικη ειτε ειναι επαγγελματικη αν εσυ η ιδια δεν νοιωθεις σιγουρη και ασφαλεις πως περιμενεις και ο αλλος που ειναι διπλα σου να σε στηριξη.

 

ολες λιγο πολυ εχουμε και τις αποτυχιες μας αλλα ας μην το βαζουμε κατω και μας πιανει ηττοπαθεια.ψηλα το κεφαλι και προχοραμε και να δειτε πως ακομα και στην χειροτερη κατασταση να ειμαστε δεν θα τολμηση ποτε να πει κατι αρνητικο ,ισια ισα θα ειναι και πολυ περιφανος που μεσα σε ολα αυτα εμεις ειμαστε ακομα ορθιες.

 

Βεβαια καταλαβαινω πως ειμαστε και εμεις πολυ ευαισθητες καμια φορα, και περιμενουμε ενα καλο λογο απο τον συντροφο μας για να μας αναιβασει για να νοιωσουμε καλυτερα ,αλλα αν δουμε εστω και την παραμικρη ενδειξη οτι δεν προκειτε να το κανει μην τους δινετε το δικαιομα ουτε στο ελαχιστο να σας υποτιμουνε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως δεν εχω σκοπο μια ζωη να προσπαθω να αποδειξω ποσα μπορω και τι αξιζω. Και για να ειμαι ειλικρινης και γω σιγουρα καπου τον εχω πληγωσει με λογια μου μου ισως να του εχω ριξει και το ηθικο ισως τον εχω υποτιμησει κιολας...τι ισως δηλ. που ...ολα μες στην ζωη ειναι.

Οταν ακουω πως οχι εμενα δεν με υποτιμαει ποτε ή εγω ποτε δεν τον υποτιμησα...μου θυμιζει...ελλ. ταινια του 60...που δεν εχει καμια σχεση με την ωμη πραγματικοτητα.

Πως να το κανουμε ο σουρεαλισμος ειναι στο μεδουλι μιας σχεσης!

Link to comment
Share on other sites

α και κατι ακομη για να νοιωσει καποιος σιγουρος για τον εαυτο του κτλ κτλ...πρεπει να σκεφτεται ΜΟΝΟ τον εαυτο του. Αν σκεφτομουν και εγω τοσα χρονια μονο τον εαυτο μου ναι θα ειχα κανει καρριερα και δεν θα ειχε κανενας να πει τιποτα για την επαγγελματικη μου σταδιοδρομια. Και ο συζυγος μου αν σκεφτοτανε μονο τον εαυτο του θα ειχε κανει καρριερα και θα ειχε μαζεψει και ενα ματσο money.

Αλλα οι θυσιες ειναι της ζωης το προβλημα ξερεις ποιο ειναι;

 

Απλα...οταν θυμωνουμε να μην ανοιγουμε τον βοθρο της ψυχης μας...γιατι αυτο ραγιζει μια σχεση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω παντως δεν εχω σκοπο μια ζωη να προσπαθω να αποδειξω ποσα μπορω και τι αξιζω. Και για να ειμαι ειλικρινης και γω σιγουρα καπου τον εχω πληγωσει με λογια μου μου ισως να του εχω ριξει και το ηθικο ισως τον εχω υποτιμησει κιολας...τι ισως δηλ. που ...ολα μες στην ζωη ειναι.

Οταν ακουω πως οχι εμενα δεν με υποτιμαει ποτε ή εγω ποτε δεν τον υποτιμησα...μου θυμιζει...ελλ. ταινια του 60...που δεν εχει καμια σχεση με την ωμη πραγματικοτητα.

Πως να το κανουμε ο σουρεαλισμος ειναι στο μεδουλι μιας σχεσης!

Εξαρτάται πάντα και πώς μας ''υποτιμάει'' ο άλλος. Εγώ όπως είπα, στην αρχή της σχέσης μας με κάθε τρόπο προσπαθούσε να με αποθαρρύνει να προχωρήσω, ίσως γιατί έβλεπε τι δυνατότητές μου κι αυτό τον τρόμαζε! Τώρα όμως μιλάει με τα καλύτερα, όσον αφορά τη δουλειά μου, πλην βέβαια κάποιων εξαιρέσων του τύπου : ''Πολλά είναι αυτά που παίρνεις για τη δουλειά που προσφέρεις. Αλλά ΔΥ είσαι τί να περιμένει κανείς''. Ξεχνώντας πως πολλά πράγματα από τη δουλειά μου περνάνε από τα χέρια μου και πως εγώ τουλάχιστον δεν είμαι ο κλασικός ΔΥ. Προσωπικά, δε τον έχω υποτιμήσει ποτέ, πάντα τον θαύμαζα κι εάν έκανα τόσα πολλά όσον αφορά την εκπαίδευσή μου, είναι γιατί τον θαύμαζα για τα δικά του επιτεύγματα κι ήθελα να κάνω όσα έκανα κι ακόμη περισσότερα!!!! ( αλλά αυτό δε του το 'χω πεί ΠΟΤΕ κι ούτε πρόκειται ):twisted:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι και οι ιδιοι οι γονεις κανουν μεγαλα λαθη οσον αφορα τη συμπεριφορα απεναντι στα παιδια τους με αποτελεσμα ο συζυγος ή η συζυγος του παιδιου τους να λαμβανει αρνητικα μηνυματα και να τα εκμεταλλευεται.

Λογω δουλειας εχω παρατηρησει αυταρχικες μητερες που αναλαμβανουν εξ ολοκληρου την ανατροφη των εγγονιων τους κανοντας υποδειξεις 24 ωρες το 24ωρο με υπαινιγμους και υποδειξεις οτι το η κορη τους δεν τα καταφερνει. Μαμαδες που ειναι στα ποδια του ζευγαριου συνεχως τονιζοντας ποσο καλες, εξυπνες, καθαρες, οικονομες, ηταν στα νιατα τους σε αντιθεση με την τσαπατσουλα, καλομαθημενη, αδιαφορη και σπαταλη κορη τους. Ολη αυτη η διαθεση τους να φανουν χρησιμες και απαραιτητες ακομη και μετα το γαμο του παιδιου τους δινει λαβες στο συζυγο να συνεχιζει ολη αυτη τη διαδικασια. Αν η ιδια η μητερα ή ο πατερας ενος ατομου ολη μερα τονιζει το ποσο εργατικος, νοικοκυρης και δημιουργικος ήταν και το ποσο προσεφερε στα "αχρηστα" παιδια του που ακομη περιμενουν βοηθεια απο αυτον τοτε τι περιμενεις να κανει ο συζυγος. Αν οι ιδιοι οι γονεις δεν μπορουν να μπουν στη λογικη να μη μειωνουν με τη συμπεριφορα τους το παιδι τους πως θα το κανει ενας ανθρωπος που αν μη τι αλλο εχει και αυτος τα δικα του απωθημενα και συμπλεγματα ?

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική πείρα έχω να πω ότι ένας καλός λόγος ειδικά από τον άνθρωπό μας σε μια δύσκολη στιγμή είναι βάλσαμο!

Αντίθετα όταν κάποιος είναι στο χείλος του γκρεμού και ακούει και αρνητικά σχόλια είναι σα να του δίνεις μια να γκρεμοτσακιστεί τελείως!

Φυσικά και πάνω στα νεύρα μας πολλές φορές μπορεί να πούμε κάτι βαρύ και να μετανιώσουμε...αλλά αν αυτό γίνεται συστηματικά τότε κάτι δεν πάει καλά!

Δε θα μπορούσα να δεχτώ ποτέ τον άντρα μου ηθελημένα να με υποβιβάζει και να με μειώνει όπως δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνω και εγώ. Και αν κάποια στιγμή μπορεί να του ξεφύγει κάτι τότε σίγουρα θα του επισημάνω πόσο με πείραξε το συγκεκριμένο (αυτό έχει τύχει). Αλλά μέχρι εκεί...γιατί στη σχέση θα πρέπει να υπάρχει και σεβασμός!

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική πείρα έχω να πω ότι ένας καλός λόγος ειδικά από τον άνθρωπό μας σε μια δύσκολη στιγμή είναι βάλσαμο!

Αντίθετα όταν κάποιος είναι στο χείλος του γκρεμού και ακούει και αρνητικά σχόλια είναι σα να του δίνεις μια να γκρεμοτσακιστεί τελείως!

 

Αυτο λεω......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Λογω δουλειας εχω παρατηρησει αυταρχικες μητερες που αναλαμβανουν εξ ολοκληρου την ανατροφη των εγγονιων τους κανοντας υποδειξεις 24 ωρες το 24ωρο με υπαινιγμους και υποδειξεις οτι το η κορη τους δεν τα καταφερνει. Μαμαδες που ειναι στα ποδια του ζευγαριου συνεχως τονιζοντας ποσο καλες, εξυπνες, καθαρες, οικονομες, ηταν στα νιατα τους σε αντιθεση με την τσαπατσουλα, καλομαθημενη, αδιαφορη και σπαταλη κορη τους. Ολη αυτη η διαθεση τους να φανουν χρησιμες και απαραιτητες ακομη και μετα το γαμο του παιδιου τους δινει λαβες στο συζυγο να συνεχιζει ολη αυτη τη διαδικασια.

 

συμφωνω απολυτα!και ακομη οταν βαλλεσαι κι απο τους δικους σου ανθρωπους,οσο κι αν δεν το παραδεχεσαι καπου χανεις την αυτοπεποιθηση σου.καπου σε καποια γωνια του μυαλου φυτρωνει το ζιζανιο''βρε μηπως και στ'αληθεια ειμαι μια χαμενη?''Αυτο το εισπραττει ο συζυγος -ισως να απολογουμαστε πιο συχνα απο οσο πρεπει ή να αντιδρουμε πολυ πονεμενα

στο καθε τι..κι αν μας βλεπουν ετσι καπως πιο ευκολα θα παρουν τον αερα να το πουν και το παραπανισιο τους...καποτε μια παραδοσιακη κυρια με ειχε συμβουλεψει''ο αλλος να αισθανεται παντα οτι έχεις πλατες'' ,ποσο δικιο ειχε!

Link to comment
Share on other sites

.... Αλλά μέχρι εκεί...γιατί στη σχέση θα πρέπει να υπάρχει και σεβασμός!

 

Θα συμφωνησω απολυτα! Χωρις σεβασμο βουλιαζει το καραβι. Αλλα για να υπαρχει σεβασμος πρεπει να υπαρχει κατανοηση. Για να υπαρχει κατανοηση πρεπει ο αλλος να χει ερθει εστω και νοητικα στην θεση σου. Για να ερθει ο αλλος στην θεση σου πρεπει να μην διακατεχεται απο εμπαθεια και αρνητισμο. Για να το κανει αυτο πρεπει να σαγαπαει...Αγαπη με την ιδανικη εννοια της λεξεως.

Υστερα απο 33 χρονια μπορω πλεον να πω πως η μοναδικη αυθεντικη και γνησια αγαπη ειναι αυτη του παιδιου και της μανας και αυτο παλι με ορους.

Γιατι οταν μεγαλωνουν τα παιδια και ενηλικιωνονται μπαινουν στην μεση και λογια και συμπεριφορες και τα γιατι και αλλοιωνονται πολλα....ποσο μαλλον σε μια σχεση ανδρος γυναικος.

Εμενα παλι μια παραδοσιακη γυναικα μου ειχε πει, ο αντρας σου να σε ξερει απο την μεση και κατω. Τοτε στο φουλ ερωτευμενη σκεφτομουν ...τι λεει...εμεις μοιραζομαστε τα παντα ειμαστε ενα δεν μπορει να ανασανει ο ενας χωρις τον αλλον.

Βρε μια χαρα ανασαινουμε και χωρις τον αλλον...και πολυ καλα τα ελεγε..γιατι αν ανοιξεις την καρδια σου και δει καποιος ευαισθητα σημεια πεστε το κακια πεστε το ελλειψη αληθινης αγαπης πεστε το εγωισμο πεστε το κομπλεξ πεστε το απωθημενο...πεστε το οπως θελετε...πεστε το αφελεια....θα ρθει εκεινη η ηλιθια στιγμη και θα σε ακουμπησει εκει που πονας και μετα...ραγιζει το γυαλι.

Κολλαει παλι...αλλα ρ α γ ι ζ ε ι!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω απολυτα! Χωρις σεβασμο βουλιαζει το καραβι. Αλλα για να υπαρχει σεβασμος πρεπει να υπαρχει κατανοηση. Για να υπαρχει κατανοηση πρεπει ο αλλος να χει ερθει εστω και νοητικα στην θεση σου. Για να ερθει ο αλλος στην θεση σου πρεπει να μην διακατεχεται απο εμπαθεια και αρνητισμο. Για να το κανει αυτο πρεπει να σαγαπαει...Αγαπη με την ιδανικη εννοια της λεξεως.

Υστερα απο 33 χρονια μπορω πλεον να πω πως η μοναδικη αυθεντικη και γνησια αγαπη ειναι αυτη του παιδιου και της μανας και αυτο παλι με ορους.

Γιατι οταν μεγαλωνουν τα παιδια και ενηλικιωνονται μπαινουν στην μεση και λογια και συμπεριφορες και τα γιατι και αλλοιωνονται πολλα....ποσο μαλλον σε μια σχεση ανδρος γυναικος.

Εμενα παλι μια παραδοσιακη γυναικα μου ειχε πει, ο αντρας σου να σε ξερει απο την μεση και κατω. Τοτε στο φουλ ερωτευμενη σκεφτομουν ...τι λεει...εμεις μοιραζομαστε τα παντα ειμαστε ενα δεν μπορει να ανασανει ο ενας χωρις τον αλλον.

Βρε μια χαρα ανασαινουμε και χωρις τον αλλον...και πολυ καλα τα ελεγε..γιατι αν ανοιξεις την καρδια σου και δει καποιος ευαισθητα σημεια πεστε το κακια πεστε το ελλειψη αληθινης αγαπης πεστε το εγωισμο πεστε το κομπλεξ πεστε το απωθημενο...πεστε το οπως θελετε...πεστε το αφελεια....θα ρθει εκεινη η ηλιθια στιγμη και θα σε ακουμπησει εκει που πονας και μετα...ραγιζει το γυαλι.

Κολλαει παλι...αλλα ρ α γ ι ζ ε ι!

 

ΠΟΛΥ ωραια τα λες.......μπραβο.......:-(

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Κανεις λαθος, ετσι επιβεβαιωνονται οι κομπλεξικοι και ανασφαλεις (αντρες ή γυναικες). Αυτος που σε αγαπαει δεν σε μειωνει ποτε, ουτε σου χτυπαει δυσκολες καταστασεις που εχεις περασει.

Εμενα, να απαντησω και στο θεμα, δεν με εχει μειωσει ποτε. Οταν μαλωνουμε μπορει να λεμε διαφορα αλλα ειναι της στιγμης και το ξερουμε και οι 2. Παντα με στηριζει, ειδικα στο θεμα της δουλειας, αν δεν τον ειχα διπλα μου θα ειχα σαλταρει!!!

 

Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό η υποτίμηση είναι χαρακτηριστικό των ανθρώπων που οι ίδιοι νιώθουν ανασφαλείς και δεν έχει σχέση με το φύλο αλλά με την οικογένεια που σε μεγαλώνει....Ευτυχώς υπάρχουν κάποιοι που δεν έχουν καμία ανάγκη να σε υποβιβάσουν γιατί απλά νιώθουν πολύ καλά με τον εαυτό τους..λίγοι βέβαια αλλά υπάρχουν.

 

Και εμένα με στηρίζει αφάνταστα σε οτιδήποτε κάνω και θέλει να με βλέπει να εξελίσσομαι σε όλους τους τομείς...:-D

 

 

Μην αφήνετε κανέναν να σας μειώνει δεν αξίζει σε κανέναν άνθρωπο να του φέρονται μ' αυτόν τον τρόπο!

 

Όσο για την αγάπη του παιδιού και της μάνας Ellemphriem επίτρεψέ μου να διαφωνήσω γιατί είναι πολλές οι περιπτώσεις μανάδων που δεν αγαπούν πραγματικά τα παιδιά τους γιατί δεν έχουν μάθει να το κάνουν και τα χρησιμοποιούν για την κάλυψη αναγκών τους..Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η πραγματική αγάπη είτε ανάμεσα σε μάνα και παιδί είτε ανάμεσα σε ενήλικες είναι εφικτή. Προϋποθέτει όμως ανάμεσα σε άλλα να έχεις γνωρίσει σε βάθος και να έχεις αγαπήσει τον ίδιο τον εαυτό σου...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η πραγματική αγάπη είτε ανάμεσα σε μάνα και παιδί είτε ανάμεσα σε ενήλικες είναι εφικτή. Προϋποθέτει όμως ανάμεσα σε άλλα να έχεις γνωρίσει σε βάθος και να έχεις αγαπήσει τον ίδιο τον εαυτό σου...

 

Δεν θα συμφωνησω πως δηλ. ο μοναδικος τροπος για να φτασεις στην αληθινη αγαπη ειναι ο εγωισμος μας και ο εαυτος μας και η αγαπη δηλ προς το εγω μας.

 

Μιας και πιστευω στα λογια του Χριστου που και αλτρουιστικα να το δεις παλι στο ιδιο συμπερασμα καταληγεις. Μονο διαμεσου του αλλου μπορεις να φτασεις στην αγαπη.

 

Μονο αν κρυψεις το εγω σου μπορεις να αφησεις χωρο στην καρδια και την ζωη σου για να βρει μια γωνια και το εσυ και να γινουμε "εμεις"

 

Αυτα τα ...να αγαπας τον εαυτο σου...ειναι μοντερνες ψευτοψυχοπαρολες που αν μην τι αλλο υποβιβαζουν την ιδια την αγαπη!

 

Και κατι ακομη...μια μικρη παρακληση δηλ. ...με δυο και τρεις σειρες που γραφει η Α ή η Β κοπελα εδω μεσα ας μην κρινουμε την σχεση της.

Και εγω εχω πει στον δικο μου οτι εχει παχυνει, δεν σημαινει πως ηθελα να τον υποβιβασω ή να τον υποτιμησω. Απλα του το ειπα ετσι ωμα γιατι μονο ετσι εκρουσα το κουδουνακι κινδυνου...τα...με τροπο ειναι ψιλα γραμματα...ιδιως για του ανδρες.

 

Ολα αυτα τα λογια καμια φορα σε μια σχεση ειναι οπως το ιστορικο ανεκδοτο με την κλανια και τους πραγματικους φιλους.

Αυτος που σε αγαπα σκυβει το κεφαλι...οι αλλοι γελανε

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...