Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τσιμπηματα απο κατω...εσωτερικα


Recommended Posts

ναι αυτα λεμε.μην ανησυχεις δεν ειναι αυτο το σημαδι τοκετου.απλα θελει λιγο ξεκουραση τη στιγμη που το αισθανεσαι.απολυτα φυσιολογικο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εμενα παντως με πιανει ανεξαρτητα απο την ωρα, δηλ. οχι μονο βραδινες ωρες που ειμαι πιο κουρασμενη αλλα και πρωινα που θεωρητικα ειμαι πιο ξεκουραστη...θελω να πιστευω και εγω οτι θα πανε ολα καλα για ολες μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα,

είμαι 36 εβδομάδων και 4 ημερών και εγώ εδώ και αρκετό καιρό νοιώθω αυτό τον διαπεραστικό πόνο από κάτω αρκετές φορές την ημέρα.σε μια φίλη που έχει ήδη 2 παιδιά που το ανέφερα μου είπε οτι το ποιό πιθανό είναι οτι ανοίγουν τα κόκαλά μου στη λεκάνη και ετσι προετοιμάζεται το σώμα για την γέννα.εγώ πάλι λέω βρε μήπως ανοίγει κάνας τράχηλος ?πάντως το σίγουρο είναι οτι αυτοί οι πόνοι θεωρούνται απόλυτα φυσιολογικοί! εμένα άλλο με καιεί βασικά το οποίο δεν ξέρω αν έχει σχέση με τους πόνους.χθες εκανα υπερηχο dopler και το αμνιακό υγρό είναι στα κατώτατα φυσιολογικά επίπεδα κ ο ιατρός είπε πολύ ξεκούραση κ οτι αυτό συμβαίνει όσο πλησιάζουμε στο τέλος.βρε μήπως λέω τα χάνω σιγά σιγά από κάτω(εξου κ οι πονοι)κ δεν έχω πάρει χαμπάρι??τί να πω? τη Δευτέρα ή Τρίτη θα ξαναπάω στον ιατρό κ θα δούμε! η αλήθεια είναι οτι τα ε΄χω παίξει γιατί φοβάμαι μη σπάσουν τίποτα νερά κ "στεγνωσει" το μωρο ή αν μειωθεί κ άλλο το αμνιακό υγρό μή προκύψει καισαρική(την οποία δε θέλω καθόλου).

ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΑΓΓΕΛΕ ΜΟΥ!!!:-P

Link to comment
Share on other sites

αποκλειεται να χανεις υγρα,θα το ειχες καταλαβει.ειναι σα να κανεις τσισα πανω σου αλλα δε μπορεις να τα κρατησεις με τιποτα.ξεκουραση κ πολλα υγρα!αντε πλησιαζεις λιγο εμεινε ακομα!με το καλοοο!:P

Link to comment
Share on other sites

Dimitra83 και εγω αυτό λεω δε μπορει αλλα απ την αλλη ιατρος δεν ειμαι. την Δευτερα με Τριτη θα εχω νεοτερα.ελπιζω να πανε ολα καλα για ολες μας.σ ευχαριστω.

ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΑΓΓΕΛΕ ΜΟΥ!!!:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και από εμένα,

είμαι 36 εβδομάδων και 4 ημερών και εγώ εδώ και αρκετό καιρό νοιώθω αυτό τον διαπεραστικό πόνο από κάτω αρκετές φορές την ημέρα.σε μια φίλη που έχει ήδη 2 παιδιά που το ανέφερα μου είπε οτι το ποιό πιθανό είναι οτι ανοίγουν τα κόκαλά μου στη λεκάνη και ετσι προετοιμάζεται το σώμα για την γέννα.εγώ πάλι λέω βρε μήπως ανοίγει κάνας τράχηλος ?πάντως το σίγουρο είναι οτι αυτοί οι πόνοι θεωρούνται απόλυτα φυσιολογικοί! εμένα άλλο με καιεί βασικά το οποίο δεν ξέρω αν έχει σχέση με τους πόνους.χθες εκανα υπερηχο dopler και το αμνιακό υγρό είναι στα κατώτατα φυσιολογικά επίπεδα κ ο ιατρός είπε πολύ ξεκούραση κ οτι αυτό συμβαίνει όσο πλησιάζουμε στο τέλος.βρε μήπως λέω τα χάνω σιγά σιγά από κάτω(εξου κ οι πονοι)κ δεν έχω πάρει χαμπάρι??τί να πω? τη Δευτέρα ή Τρίτη θα ξαναπάω στον ιατρό κ θα δούμε! η αλήθεια είναι οτι τα ε΄χω παίξει γιατί φοβάμαι μη σπάσουν τίποτα νερά κ "στεγνωσει" το μωρο ή αν μειωθεί κ άλλο το αμνιακό υγρό μή προκύψει καισαρική(την οποία δε θέλω καθόλου).

Αυτα τα τσιμπηματα τα ειχα κι εγω και ο γιατρος μου ειχε πει οτι προκαλουνται απο το μωρο το οποιο κατεβαινει στην μικροτερη περιοχη της μητρας (ή καπως ετσι τελος παντων δεν θυμαμαι ακριβως τα λογια του)..εγω τα ειχα 2 μηνες πριν γεννησω..

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα!

Ειμαι στην 24w+5d και χθες το απογευμα και το βραδυ ενιωσα 3-4 φορες απο ενα τσιμπηματακι εσωτερικα.Δεν ηταν παρα πολυ δυνατος ο πονος.Πιο πολυ σαν ενοχληση,σαν μια γραμμη πονου.Αγχωθηκα βεβαια,μπηκα στο forum και ειδα τα post που υπαρχουν στο θεμα αυτο ειναι ομως λιγο πιο παλια(οποτε μαλλον καποια απο τις κοπελες που τα εγραψαν δεν θα δουν το δικο μου post) και θα ηθελα σας παρακαλω αν γνωριζει καποια να μου απαντησει..Oι περισσοτερες εχουν αναφερει οτι ειναι φυσιολογικα,επισης τα εχουν νιωσει σε πιο μεγαλες εβδομαδες.Εγω μιλησα με τον γιατρο μου κ μου ειπε οτι ειναι συσπαση ενος σημειου της μητρας(μυομητριο νομιζω πως το ανεφερε..) και οτι αν ξανασυμβει να παρω μαγνησιο 1 ανα 12ωρο.Ποσο φυσιολογικο ειναι αν πρεπει να παρω μαγνησιο??Απλα προληπτικα??Φοβαμαι μη γινει τιποτα και αρχισω να εχω συσπασεις κ αλλα συμπτωματα τοοοσο νωρις...:( Αα!Να αναφερω οτι εχω κανει κ μια τραχηλεκτομη αλλα ο τραχηλος μου την προηγουμενη Πεμπτη ειχε μηκος 31mm.(Μια χαρα ειπε ο γιατρος) Ευχαριστω...:confused:

OiM1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Ειμαι στην 24w+5d και χθες το απογευμα και το βραδυ ενιωσα 3-4 φορες απο ενα τσιμπηματακι εσωτερικα.Δεν ηταν παρα πολυ δυνατος ο πονος.Πιο πολυ σαν ενοχληση,σαν μια γραμμη πονου.Αγχωθηκα βεβαια,μπηκα στο forum και ειδα τα post που υπαρχουν στο θεμα αυτο ειναι ομως λιγο πιο παλια(οποτε μαλλον καποια απο τις κοπελες που τα εγραψαν δεν θα δουν το δικο μου post) και θα ηθελα σας παρακαλω αν γνωριζει καποια να μου απαντησει..Oι περισσοτερες εχουν αναφερει οτι ειναι φυσιολογικα,επισης τα εχουν νιωσει σε πιο μεγαλες εβδομαδες.Εγω μιλησα με τον γιατρο μου κ μου ειπε οτι ειναι συσπαση ενος σημειου της μητρας(μυομητριο νομιζω πως το ανεφερε..) και οτι αν ξανασυμβει να παρω μαγνησιο 1 ανα 12ωρο.Ποσο φυσιολογικο ειναι αν πρεπει να παρω μαγνησιο??Απλα προληπτικα??Φοβαμαι μη γινει τιποτα και αρχισω να εχω συσπασεις κ αλλα συμπτωματα τοοοσο νωρις...:( Αα!Να αναφερω οτι εχω κανει κ μια τραχηλεκτομη αλλα ο τραχηλος μου την προηγουμενη Πεμπτη ειχε μηκος 31mm.(Μια χαρα ειπε ο γιατρος) Ευχαριστω...:confused:

 

μην αγχωνεσαι κοριτσσακι μου!!!θα πανε ολα καλα!!νομιζω πως αυτο που περιγραφεις ειναι κατι σα συσπασουλα και για αυτο το λογο σου συνεστησε μαγνησιο...δεν ειναι τοσο επικινδυνο το μαγνησιο...επισης καλο ειναι οσο μπορεις βεβαια να ξεκουραζεσαι...ειχα προωρες συσπασεις και εγω για αρκετο διατημα, οπου τις αντιμετωπισα με μαγνησιο και ξαπλα!!καλη συνεχεια και να πανε ολα καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

spyni, ευχαριστω πολυ για την απαντηση..επειδη ξαναενιωσα σημερα ενα τσιμπηματακι τελικα ξεκινησα παλι το μαγνησιο..για να ειμαι σιγουρη..Ελπιζω να πανε ολα καλα! :)

OiM1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...