Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυσιολογικός τοκετός μετά από καισαρική (VBAC)


evelina_1983

Recommended Posts

Αλλά αν κι εσύ που δεν έφτανες ποτέ μεχρι το τέλος κοντεύεις τώρα στο τέταρτο παιδί, τι να πω; Πρέπει να το έχουν τα άστρα φέτος... μα όλες μας από 40+ ????. Ούτε συνεννοημένες να ήμασταν.

κλείνω τις 39 αύριο....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια!!!

 

Γέννησα κι εγώ το γιο μου με καισαρική τον Ιούνιο...Ακόμα δεν εχω καταλήξει αν ηταν επιβεβλημένη ή οχι...μάλλον προς το οχι κλίνω βέβαια, αφού μπήκα με πρόκληση την 39η εβδομάδα χωρίς ουσιαστικό λόγο Τέλοσπάντων, αν και για ενα διάστημα ενιωθα πολύ χαλια με το θεμα, πιστεύω οτι εχω αρχίσει κ το αφήνω πίσω μου σιγά σιγά. Μ'ενδιαφέρει πολύ να προσπαθήσω για vbac στο επόμενο, για το οποίο λεμε να ξεκινήσουμε προσπάθειες το καλοκαίρι...Εχω ενημερωθεί αρκετά πιστεύω, ειμαι κ στην ομάδα στο facebook κ φτάνω στο θεμα που με απασχολεί...

 

Αποφάσισα να αλλάξω γυναικολόγο φυσικά κ πήγα στον παλιό μου τον οποίο ειχα αλλάξει λόγω μεγάλης απόστασης (μετακόμισα πριν καποια χρόνια...) Αυτός είναι υπέρμαχος του φυσιολογικού, καμαρώνει οτι το ποσοστό των καισαρικών του ειναι πολύ χαμηλό, γενικά ειναι φοβερός επιστήμονας, ανθρωπος με Α, ηρεμος κλπ κλπ...πήγα λοιπόν, συζητήσαμε, μου ειπε οτι θα προσπαθήσουμε για vbac στο επόμενο, με ηρέμισε σε πολλούς τομείς, μου εδωσε να διαβάσω κ μια ερευνα που εκανε με διάφορους άλλους κ μαιες πάνω στο vbac, ολα τέλεια! Είπα πως βρηκα το γιατρό μου κ εμεινα ησυχη...

 

Μιλωντας με μια φίλη μου που ειναι εγκυος κ πάει σ'αυτόν, μου ειπε πως η αμοιβή του ειναι 2.300 (:shock::shock::shock:) κ 500 για τη μαία...Το μαιευτήριο βέβαια ξεχωριστά...Α! κ αυτες ειναι τιμές κρίσης είπε!

 

Βρε κορίτσια, εγώ δε μπορώ να δώσω τοσα πολλά!Μου φάνηκαν αδικαιολόγητα πολλά! Εντάξει, ειναι σουπερ γιατρός, νιώθεις άνετα κ σιγουρα μαζί του αλλά, πώς να το κάνουμε, το οικονομικό ειναι απαγορευτικό! Αρχισα λοιπόν πάλι να ψαχνω γιατρό...:?

 

Να ζητήσω μια χάρη? Οσες καταφέρατε ή επιχειρήσατε vbac (στην Αθήνα) πόσο σας κόστισε? Εντάξει, θελω να ζησω το φυσιολογικό τοκετό αλλά γιατί θα πρέπει να τον πληρώσω χρυσό? Θα μπορούσατε να μου στείλετε πμ με ονομα γιατρού κ αμοιβή? Ξέρω πως ισως ακούγεται μπακαλίστικο, αλλά στην εποχή που ζούμε ειναι σημαντικό...:oops:

Συγνώμη για το σεντόνι...Ευχαριστώ!

 

υγ: Καλή επιτυχία σε οσες περιμένουν κ φυσικά ολες να χαιρεστε τα παιδάκια σας!!!!!!

2sEbp3.png1qpAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!

 

Γέννησα κι εγώ το γιο μου με καισαρική τον Ιούνιο...Ακόμα δεν εχω καταλήξει αν ηταν επιβεβλημένη ή οχι...μάλλον προς το οχι κλίνω βέβαια, αφού μπήκα με πρόκληση την 39η εβδομάδα χωρίς ουσιαστικό λόγο Τέλοσπάντων, αν και για ενα διάστημα ενιωθα πολύ χαλια με το θεμα, πιστεύω οτι εχω αρχίσει κ το αφήνω πίσω μου σιγά σιγά. Μ'ενδιαφέρει πολύ να προσπαθήσω για vbac στο επόμενο, για το οποίο λεμε να ξεκινήσουμε προσπάθειες το καλοκαίρι...Εχω ενημερωθεί αρκετά πιστεύω, ειμαι κ στην ομάδα στο facebook κ φτάνω στο θεμα που με απασχολεί...

 

Αποφάσισα να αλλάξω γυναικολόγο φυσικά κ πήγα στον παλιό μου τον οποίο ειχα αλλάξει λόγω μεγάλης απόστασης (μετακόμισα πριν καποια χρόνια...) Αυτός είναι υπέρμαχος του φυσιολογικού, καμαρώνει οτι το ποσοστό των καισαρικών του ειναι πολύ χαμηλό, γενικά ειναι φοβερός επιστήμονας, ανθρωπος με Α, ηρεμος κλπ κλπ...πήγα λοιπόν, συζητήσαμε, μου ειπε οτι θα προσπαθήσουμε για vbac στο επόμενο, με ηρέμισε σε πολλούς τομείς, μου εδωσε να διαβάσω κ μια ερευνα που εκανε με διάφορους άλλους κ μαιες πάνω στο vbac, ολα τέλεια! Είπα πως βρηκα το γιατρό μου κ εμεινα ησυχη...

 

Μιλωντας με μια φίλη μου που ειναι εγκυος κ πάει σ'αυτόν, μου ειπε πως η αμοιβή του ειναι 2.300 (:shock::shock::shock:) κ 500 για τη μαία...Το μαιευτήριο βέβαια ξεχωριστά...Α! κ αυτες ειναι τιμές κρίσης είπε!

 

Βρε κορίτσια, εγώ δε μπορώ να δώσω τοσα πολλά!Μου φάνηκαν αδικαιολόγητα πολλά! Εντάξει, ειναι σουπερ γιατρός, νιώθεις άνετα κ σιγουρα μαζί του αλλά, πώς να το κάνουμε, το οικονομικό ειναι απαγορευτικό! Αρχισα λοιπόν πάλι να ψαχνω γιατρό...:?

 

Να ζητήσω μια χάρη? Οσες καταφέρατε ή επιχειρήσατε vbac (στην Αθήνα) πόσο σας κόστισε? Εντάξει, θελω να ζησω το φυσιολογικό τοκετό αλλά γιατί θα πρέπει να τον πληρώσω χρυσό? Θα μπορούσατε να μου στείλετε πμ με ονομα γιατρού κ αμοιβή? Ξέρω πως ισως ακούγεται μπακαλίστικο, αλλά στην εποχή που ζούμε ειναι σημαντικό...:oops:

Συγνώμη για το σεντόνι...Ευχαριστώ!

 

υγ: Καλή επιτυχία σε οσες περιμένουν κ φυσικά ολες να χαιρεστε τα παιδάκια σας!!!!!!

Πραγματικα ΠΟΛΛΑ χρηματα :shock: !!! Απιστευτο!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου γεννησαμε!!

φυσικα, στο σπιτι μας...υπεροχα μαγευτικα..

μολις συνελθω θα σας τα γραψω ολα

θα ηθελα μονο στη λιστα να γραφτει και το ονομα της μαιας μας ,μαρια γκοσμα

ηταν μαζι με τη γιατρο μου την ιζαμπελ οι αγγελοι μου..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια μου γεννησαμε!!

φυσικα, στο σπιτι μας...υπεροχα μαγευτικα..

μολις συνελθω θα σας τα γραψω ολα

θα ηθελα μονο στη λιστα να γραφτει και το ονομα της μαιας μας ,μαρια γκοσμα

ηταν μαζι με τη γιατρο μου την ιζαμπελ οι αγγελοι μου..

 

Να σου ζήσει mirellaki!!!

τελεια!!

πως τα κατάφερες στο σπιτι βρε θηρίο...???

 

συγχαρητήρια..ανυπομονώ να ακούσω λεπτομέρειες!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου γεννησαμε!!

φυσικα, στο σπιτι μας...υπεροχα μαγευτικα..

μολις συνελθω θα σας τα γραψω ολα

θα ηθελα μονο στη λιστα να γραφτει και το ονομα της μαιας μας ,μαρια γκοσμα

ηταν μαζι με τη γιατρο μου την ιζαμπελ οι αγγελοι μου..

 

Αχ να σας ζήσει mirellaki μου!!!Χίλιες ευχές!!Σε είχα στο μυαλό μου συνέχεια αυτές τις μέρες. Ήμουν σίγουρη πως θα τα καταφέρεις ;) Καλούς θηλασμούς :D!

Περιμένω με ανυπομονησία την ιστορία σου όταν φυσικά θα συνέλθεις.:D

EPBrp3.pngpFYfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Μιρελλάκι, ήσουν τέρας υπομονής :P:p:p

Να σου ζήσει. Ένα τεράστιο φιλί στο μωράκι σου.

Και όταν γράψεις, πες και πως σας αντιμετώπισε το μεγαλύτερο αδερφάκι.

Καλά μεγαλώματα :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια γέννησα και γω όλα πήγαν τέλεια...:D

 

μιρελλάκι να σου ζήσει....

 

α και να μην ξεχνιόμαστε ο θεός να χει καλά τον άγιο άνθρωπο που ανακάλυψε την επισκληρίδιο.....

Link to comment
Share on other sites

μιρελλακι και μαριαλ να σας ζησουν τα μωρακια σας!!!!!τι ομορφα!!!!!ολο πετυχημενα vbac ειμαστε στην ομαδα!!!!!με το καλο κοριτσια και οι υπολοιπες!!!!!

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια γέννησα και γω όλα πήγαν τέλεια...:D

 

μιρελλάκι να σου ζήσει....

 

α και να μην ξεχνιόμαστε ο θεός να χει καλά τον άγιο άνθρωπο που ανακάλυψε την επισκληρίδιο.....

 

Να σου ζήσει ΜΑΡΙΑΛ! Πάντα γερό και καλότυχο! Αχ τι ωραία!!Μπράβο βρε κορίτσια!Παίρνουμε κουράγιο!Φεβρουάριος ο μήνας των vbacs :lol::lol::lol:.

EPBrp3.pngpFYfp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου γεννησαμε!!

φυσικα, στο σπιτι μας...υπεροχα μαγευτικα..

μολις συνελθω θα σας τα γραψω ολα

θα ηθελα μονο στη λιστα να γραφτει και το ονομα της μαιας μας ,μαρια γκοσμα

ηταν μαζι με τη γιατρο μου την ιζαμπελ οι αγγελοι μου..

Να σας ζησει :P ! ΝΑ ειναι γερο! Σιγουρα ανυπομονω για την ιστορια σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εντάξει, θελω να ζησω το φυσιολογικό τοκετό αλλά γιατί θα πρέπει να τον πληρώσω χρυσό?

 

Αν το καλοσκεφτεί κανείς είναι σαν η παρέμβαση να κοστολογείται φτηνότερα από τη φυσική διαδικασία! :confused: Όπως και να το δεις, είναι παράλογο.

Φοβάμαι ότι αν το VBAC κοστολογείται ακριβότερα από την καισαρική αυτό το μόνο που επιτυγχάνει είναι να διαιωνίζει το μύθο ότι πρόκειται για κάτι εξωτικό...

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια γέννησα και γω όλα πήγαν τέλεια...:D

 

μιρελλάκι να σου ζήσει....

 

α και να μην ξεχνιόμαστε ο θεός να χει καλά τον άγιο άνθρωπο που ανακάλυψε την επισκληρίδιο.....

 

 

Mαριαλ να σου ζησει και εσένα!!!

 

ΟΛο επειτυχυμενα vbac εχουμε κορίτσια!! τέλεια!!!

αντε και στις υπόλοιπες!!!

 

Και θα συμφωνήσω μαζί σου απόλυτα!!!

να ειναι καλά αυτός που ανακάλυψε την επισκληρίδιο!!!

χαχα...εγώ δεν την πάλευα χωρις αυτη..

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Μάριαλ, να σου ζήσει κι εσένα το 4ο μπουμπουκάκι σου.

Μου δίνετε όλες κουράγιο. Ελπίζω να πω σύντομα το ίδιο.

Εγώ από σήμερα στην παράταση.

Link to comment
Share on other sites

Μιλωντας με μια φίλη μου που ειναι εγκυος κ πάει σ'αυτόν, μου ειπε πως η αμοιβή του ειναι 2.300 (:shock::shock::shock:) κ 500 για τη μαία...Το μαιευτήριο βέβαια ξεχωριστά...Α! κ αυτες ειναι τιμές κρίσης είπε!

Από τον τρόπο που το περιγράφεις έχω την εντύπωση ότι αυτή δεν είναι η τιμή του για vbac ειδικά, αλλά γενικά η κοστολόγηση της δουλειάς του, άσχετα από τον τρόπο του τοκετού.

Μόλις γεννήσω πάντως θα σου στείλω πμ για να έχεις εικόνα για τα έξοδα. Ελπίζω σε λίγες μέρες ;)

Link to comment
Share on other sites

αυτη ειναι η ιστορια μου λοιπον..

http://gunaikakaimama.blogspot.gr/2013/02/hvbac.html

 

αφιερωμενη σε ολες μας!!!

 

Απίστευτη ιστορία Μιρελλακι!!!

 

εχω μείνει άφωνη κυρίως γιατι δεν μπορώ και δεν θέλω να φανταστω ποσο πόναγες...με 2-3 πονουσ δυνατους στο νοσοκομείο και ηθελα να ουρλιαξω..

 

τι να πω??!!

 

μπραβο και πάλι μπράβο!!!

 

να σου ζήσει !!!

Link to comment
Share on other sites

αυτη ειναι η ιστορια μου λοιπον..

http://gunaikakaimama.blogspot.gr/2013/02/hvbac.html

 

αφιερωμενη σε ολες μας!!!

 

Να σου ζήσει! πολύ όμορφη ιστορία... Μου έκανε τρομερή εντύπωση το ότι έβγαλες -τράβηξες ουσιαστικά μόνη σου το κεφαλάκι. Μου δείχνει πόσο πολύ το βίωνες όλο αυτό κ πόσο συγκεντρωμένη κ αφοσιωμένη ήσουν. Και το περίνεο άθικτο που αποδεικνύει ότι έγιναν όλα ήρεμα κ με φροντίδα. Μπράβο! Να χαίρεσαι την οικογένεια σου!

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Πήγα να γράψω κάτι, αλλά ξαφνικά συνειδητοποιώ ότι δεν υπάρχει κάτι να γράψω... όσα και να πω θα μειώσουν την ένταση αυτής της εμπειρίας. Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου Μιρελλάκι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...