Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυσιολογικός τοκετός μετά από καισαρική (VBAC)


evelina_1983

Recommended Posts

εννοειται!! ο ονταν ειναι η το 80% της δυναμης μου!! εχω σκαναρει το βιβλιο του ''καισαρικη τομη και φυσικος τοκετος''' αν το θελεις!! :)

 

Ναι! Πώς μπορώ να το έχω? Χρειάζεσαι mail?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΜΑΜΑ-ΑGΑ, πότε έχεις ΠΗΤ, αν δεν κάνω λάθος πρέπει να κοντεύεις πια? Τι σου είπε η γιατρός σου τελικά, θα περιμένει να εξελιχθεί από μόνος του ο τοκετός και μετά βλέπετε ή κάτι άλλο?

 

Nαι έχω μπει στο μήνα μου πια..μεχρι τελος του μήνα..αλλά θα δούμε.

 

Τηλεφωνικα μου είπε οτι θα περιμένει να αρχίσει ο τοκετός. Αλλά εχω μεθαύριο και ραντεβου να με εξετάσει να δούμε.

Παίζει ρόλο και το μέγεθος του μωρού, μου το είχε πει από την αρχή, αν και δεν νομίζω οτι αυτό είναι τεράστιο.Βεβαια το προηγούμενο μου vbac ηταν το μωρο 4+ κιλά, οπότε δεν με αγχώνει τοσο το μέγεθος ,όσο η θέση.

 

 

Επίσης βρε κορίτσια , όταν κανω τις ασκησούλες με πόδια -λεκάνη ψηλά, η να πέσω στα 4 , με πιάνουν κράμπες! το παθαίνει καμια άλλη???

Ξέρετε γιατί συμβαίνει αυτό??? Είναι καλό η κακό?

Μιρελάκι μήπως εσύ ξέρεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nαι έχω μπει στο μήνα μου πια..μεχρι τελος του μήνα..αλλά θα δούμε.

 

Τηλεφωνικα μου είπε οτι θα περιμένει να αρχίσει ο τοκετός. Αλλά εχω μεθαύριο και ραντεβου να με εξετάσει να δούμε.

Παίζει ρόλο και το μέγεθος του μωρού, μου το είχε πει από την αρχή, αν και δεν νομίζω οτι αυτό είναι τεράστιο.Βεβαια το προηγούμενο μου vbac ηταν το μωρο 4+ κιλά, οπότε δεν με αγχώνει τοσο το μέγεθος ,όσο η θέση.

 

 

Επίσης βρε κορίτσια , όταν κανω τις ασκησούλες με πόδια -λεκάνη ψηλά, η να πέσω στα 4 , με πιάνουν κράμπες! το παθαίνει καμια άλλη???

Ξέρετε γιατί συμβαίνει αυτό??? Είναι καλό η κακό?

Μιρελάκι μήπως εσύ ξέρεις?

 

οι κραμπες γενικα ειναι συνηθισμενες

κι εγω εχω ...παιζει και η αγυμνασια,,, :P

υπαρχουν ασκησουλες εμενα με βοηθησαν παρα πολυ σχεδον δεν εχω τιποτα τωρα

πιανεις το πελμα με το χερι και το φερνεις προς το σωμα σου να νιωσεις τη γαμπα να τεντωνει

μπορεις να το κανεις και βαοντας κοντρα στον τοιχο

εγω το κανω και το βραδυ με κοντρα στον αντρα μου!

θες αυτο (οχι σταση σωματος μονο για να σου δειξω το πελμα βαζω τη φωτο!!)

 

 

 

επισης καλη ασκαση ειναι κι αυτη

 

 

χαχαχαχαχαχ!!! πλακα κανω.... :)

Link to comment
Share on other sites

οι κραμπες γενικα ειναι συνηθισμενες

κι εγω εχω ...παιζει και η αγυμνασια,,, :P

υπαρχουν ασκησουλες εμενα με βοηθησαν παρα πολυ σχεδον δεν εχω τιποτα τωρα

πιανεις το πελμα με το χερι και το φερνεις προς το σωμα σου να νιωσεις τη γαμπα να τεντωνει

μπορεις να το κανεις και βαοντας κοντρα στον τοιχο

εγω το κανω και το βραδυ με κοντρα στον αντρα μου!

θες αυτο (οχι σταση σωματος μονο για να σου δειξω το πελμα βαζω τη φωτο!!)

 

 

 

επισης καλη ασκαση ειναι κι αυτη

 

 

χαχαχαχαχαχ!!! πλακα κανω.... :)

 

 

xaxa μιρελακι...αγυμνασία σίγουρα υπάρχει...αστα να πάνε..

 

αλλά κραμπες στην κοιλιά με πιάνουν!! δηλαδη με πιανει πονος σε ενα σημειο , υστερα από τις ασκήσεις για να γυρίσει το μωρό, και δεν μπορω να κουνηθώ ..όυτε να σηκωθώ μόνη μου! Και εκεί φοβαμαι και σταματάω..

 

μια φιλη μου ειπε οτι με την κραμπα στην κοιλια θα αναγκαστει να γυρισει, αλλα δεν το βρηκα πουθενά αλλου αυτο και δεν ξερω αν στεκει...

Link to comment
Share on other sites

Ωρέ τι κράμπες; μήπως είναι συσπάσεις;

 

 

Oxi miriki Μου...δεν ειναι συσπάσεις. Δυστυχώς τις ξέρω καλά , ειχα σε 2 εγκυμοσυνες full..στο κρεβατι ημουνα να φανταστεις ..

Ειναι ,πως οταν τρεχεις και λαχανιαζεις δεν σε πιανει ενας σαν πονος στην κοιλια η καπου εδω μπροστα τελοσπαντων , η στα πλευρα..

 

Ε κατι τετοιο και συμβαινει οταν ειμαιπολυ ρα ανασκελα, η με τα ποδια ψηλα (για αν γυρισει το μωρο) η στα τεσσερα..(παλι για να γυρισει)

 

ΔΕν ξερω πως αλλιως να το εξηγησω, θεωρουσα πως ειναι κραμπα την κοιλια..

Link to comment
Share on other sites

mirellaki, λείπει η 28-29 και είναι μέχρι την 61.

Δεν ξέρω αν είναι από λάθος ή επειδή δεν τα έχεις, γι'αυτό σου το λέω, όχι για να σε πρήξω!:P

Και τα 4 mail ίδια μου φαίνονται, εκτός αν κάνω κάτι ποντιακό και δεν το έχω πάρει χαμπάρι :confused:

 

Κορίτσια,τι σημαίνει προσωρινά μη ενεργός λογαριασμός?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mirellaki, λείπει η 28-29 και είναι μέχρι την 61.

Δεν ξέρω αν είναι από λάθος ή επειδή δεν τα έχεις, γι'αυτό σου το λέω, όχι για να σε πρήξω!:P

Και τα 4 mail ίδια μου φαίνονται, εκτός αν κάνω κάτι ποντιακό και δεν το έχω πάρει χαμπάρι :confused:

 

Κορίτσια,τι σημαίνει προσωρινά μη ενεργός λογαριασμός?

 

καλα κανεις!!

προσπαθουσα ωρες και μου ελεγε οτι δεν εστειλε κανενα,,, δεν ηξερα οτι ηρθαν καποια... αυτο κανω παλι τωρα...

ειναι 4 μερη

πες μου τι εγινε οταν το δεις..

πιστευω οτι τα εστειλε ολα αυτη τη φορα!!

Link to comment
Share on other sites

xaxa μιρελακι...αγυμνασία σίγουρα υπάρχει...αστα να πάνε..

 

αλλά κραμπες στην κοιλιά με πιάνουν!! δηλαδη με πιανει πονος σε ενα σημειο , υστερα από τις ασκήσεις για να γυρίσει το μωρό, και δεν μπορω να κουνηθώ ..όυτε να σηκωθώ μόνη μου! Και εκεί φοβαμαι και σταματάω..

 

μια φιλη μου ειπε οτι με την κραμπα στην κοιλια θα αναγκαστει να γυρισει, αλλα δεν το βρηκα πουθενά αλλου αυτο και δεν ξερω αν στεκει...

 

δεν το καταλαβα σορυ!!

δεν ξερω τι μπορει να ειναι και δεν εχω νιωσει και ποτε συσπασεις για να σου πω..

αν ειναι σαν καψιμο, στην προετοιμασια μας εχουν πει πως ειναι καποιος μυς η τενοντας που ζορισαμε απο λαθος κινηση γιαυτο πρεπει να προσεξουμε πως σηκωνομαστε, ναναι σωστες οι ασκησεις κτλ

εγω το παθαινω μερικες φορες που κανω αποτομες κινησεις με τη μικρη στο παιχνιδι κτλ

Link to comment
Share on other sites

καλα κανεις!!

προσπαθουσα ωρες και μου ελεγε οτι δεν εστειλε κανενα,,, δεν ηξερα οτι ηρθαν καποια... αυτο κανω παλι τωρα...

ειναι 4 μερη

πες μου τι εγινε οταν το δεις..

πιστευω οτι τα εστειλε ολα αυτη τη φορα!!

 

 

Λείπουν μόνο οι σελ.82-83 από το ODENT 2

και δεν καταφέρνω να ανοίξω καθόλου το ODENT 4, δεν ξέρω γιατί.

Με το πάσο σου, μέχρι να διαβάσω την αρχή έχουμε καιρό (αν και απ'ότι είδα οι πρώτες σελίδες ρουφιούνται στην κυριολεξία! Δεν ξέρω αν δυσκολεύει μετά)

Είσαι super, ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

Μήπως ξέρετε για γιατρό που κάνει Vbac στη Λάρισα ή ακόμα και Θεσσαλονίκη, από εμπειρία σας ή που τώρα επισκέπτεστε, γιατί δεν μπορώ να βγάλω άκρη από παλιότερες δημοσιεύσεις ακόμα και αν αυτό το θέμα έχει συζητηθεί αλλά έχει απαντηθεί με πμ!

Έχω γεννήσει με καισαρική μετά από 5 ώρες ωδινών, διαστολή 0, κεχρωσμένο αμνιακό υγρό και αν και οι παλμοί της μικρής ήτανε μια χαρά, ο γιατρός έκρινε να προχωρήσει σε καισαρική την 41+1 βδομάδα.

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Για Θεσσαλονικη ξερω τους εξης:

Α.Μαμοπουλος, Α.Μπουζακη, Ν.Παπανικολαου, Α.Παπανικολαου.

Μονο μια επισκεψη μπορει να σε πεισει ποιος σου αρεσει ως γιατρος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, ο μπέμπης 3 κιλά και κάτι και μια χαρά, αλλά η μουρίτσα του ήταν φάτσα κάρτα στον υπέρηχο, δεν λέει να στρίψει! Πήρε 1 κιλό σε 18 μέρες, είναι λογικό ή να αρχίσω να φοβάμαι τώρα μην παραείναι μεγάλος για vbac? Και κάτι που δεν έχω καταλάβει... σε οπίσθια προβολή, αν τελικά το μωρό δεν καταφέρει να γυρίσει, πάμε για ΚΤ ή όχι ??????? :confused::confused::confused: Ουφ!!!!

 

ΜΑΜΑ-ΑGA τι γίνεται? Μήπως γέννησες?

Mirellaki, πώς τα πας?

ΜΑΡΙΑΛ όλα καλά :?::?::?::?::?:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, ο μπέμπης 3 κιλά και κάτι και μια χαρά, αλλά η μουρίτσα του ήταν φάτσα κάρτα στον υπέρηχο, δεν λέει να στρίψει! Πήρε 1 κιλό σε 18 μέρες, είναι λογικό ή να αρχίσω να φοβάμαι τώρα μην παραείναι μεγάλος για vbac? Και κάτι που δεν έχω καταλάβει... σε οπίσθια προβολή, αν τελικά το μωρό δεν καταφέρει να γυρίσει, πάμε για ΚΤ ή όχι ??????? :confused::confused::confused: Ουφ!!!!

 

ΜΑΜΑ-ΑGA τι γίνεται? Μήπως γέννησες?

Mirellaki, πώς τα πας?

ΜΑΡΙΑΛ όλα καλά :?::?::?::?::?:

 

 

Η οπίσθια θεση σαφώς και δεν είναι ένδειξη καισαρικής, πολλά μωρά γυρίζουν στη σωστή θέση κατά τον τοκετό. Επίσης ούτε το βάρος στον υπέρηχο πρέπει να σας αποθαρρύνει, αφενός γιατί η ακρίβειά του υπερήχου δεν είναι μεγάλη οπότε μπορεί να πέφτει έξω, αφετέρου γιατί δεν ξέρει κάνεις ποιες είναι οι δυνατότητές της πυέλου μέχρι να δοκιμαστεί στον τοκετό. Μπορεί ακομα και ένα μεγαλο μωρό να περνάει άνετα από την πύελό σας, δεν είναι δυνατό κάνεις να το προδικάσει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Θέλω τόσο πολύ τον vbac που αρχίζω και φοβάμαι (δεν έχω ιδέα για την διαδικασία του ΦΤ γιατί δεν πρόλαβα να την ζήσω)...

...και μάλλον πνίγομαι σε μια κουταλιά νερό!

Η αλήθεια είναι ότι πρέπει να αρχίσω να ηρεμώ λίγο προς το τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Θέλω τόσο πολύ τον vbac που αρχίζω και φοβάμαι (δεν έχω ιδέα για την διαδικασία του ΦΤ γιατί δεν πρόλαβα να την ζήσω)...

...και μάλλον πνίγομαι σε μια κουταλιά νερό!

Η αλήθεια είναι ότι πρέπει να αρχίσω να ηρεμώ λίγο προς το τέλος.

 

Γαρδουμπακι καλησπερα!

 

ποσων εβδομαδων εισαι και ειναι 3 κιλα??

 

μην το σκεφτεσαι καλυτερα, εδω και μωρα πανω απο 4 κιλα και εχουν βγει χωρις ουτε ενα ραμμα...ειμαστε ελαστικες οι γυναικες , εκτος αν ειναι τα κόκαλα στενα στην λεκανη , αλλα θα στο ειχαν ηδη πει!

 

 

εγω δεν εχω γεννησει..το μωρο γυριζει και ξαναγυριζει...τελευταια φορα ηταν με κεφαλι κατω...αλλα πολυ ψηλα, που σημαινει οτι μπορει να ξαναγυρισει(ουτε να το σκεφτομαι δεν θελω!) και τελοσπαντων δεν θελει να βγει...

 

περπατημα συνεχεια λεει ο γιατρος! αλλα απο το πολυ περπατημα με πονανε οι κληδωσεις εκει που ενωνου ποδια και λεκανη...ανοιγει η μητρα λεει ο γιατρος...παντως ουτε να κοιμηθω καλα μπορω,δεν ξερω!

 

εσεις πως κοιμαστε βρε κοριτσια????

 

και μου λεγανε πως μετα το 2 μωρο τα υπολοι πα βγαινουν πιο γρηγορα! αλλα τελικα δεν στεκει! το δευτερο απο τις 36 εβδομαδες ειχε θεση και ειχε κατεβει κιολας..38 ειχε εμπεδωθει!

 

αυτο τιποτα!

 

 

γεννησε καμια????

 

 

 

γαρδουμπακι να ξερεις πως στο εξωτερικο , στο 3 τριμηνο σηνηθως δεν σου λενε καν βαρος μωρου για να μην σε αγχωσουν..οποτε ξεχνα το!! μια χαρα θα τα πας!!

Link to comment
Share on other sites

το μωρο γυριζει και ξαναγυριζει

Άντε, είδες που γυρίζει? Εγώ πιστεύω μια χαρά θα τα πας, θα τον βρει τον δρομο το μπεμπακι σου

 

εσεις πως κοιμαστε βρε κοριτσια????

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

γεννησε καμια????

Απο εσενα περιμενα νεα να σου πω τη αληθεια.

 

 

γαρδουμπακι να ξερεις πως στο εξωτερικο , στο 3 τριμηνο σηνηθως δεν σου λενε καν βαρος μωρου για να μην σε αγχωσουν..!

Απο υπερηχο 37+2, απο περιοδο 36+3

Ενταξει, μεσογειακη κατασκευη, εχω χωρο και για κεφαλα!:-P:razz::-P

Link to comment
Share on other sites

Μιας και είναι να γεννήσουμε (αλλά και όσες σκοπεύουν να μείνουν έγκυες), δείτε και αυτό, μόλις το ξέθαψα και με έχει προβληματίσει. Απλά για να το έχετε υπόψιν σας μήπως και γνωρίζετε κάτι να απαντήσετε στο αντίστοιχο θέμα.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=127453

Link to comment
Share on other sites

Γαρδουμπακι καλησπερα!

 

ποσων εβδομαδων εισαι και ειναι 3 κιλα??

 

μην το σκεφτεσαι καλυτερα, εδω και μωρα πανω απο 4 κιλα και εχουν βγει χωρις ουτε ενα ραμμα...ειμαστε ελαστικες οι γυναικες , εκτος αν ειναι τα κόκαλα στενα στην λεκανη , αλλα θα στο ειχαν ηδη πει!

 

 

εγω δεν εχω γεννησει..το μωρο γυριζει και ξαναγυριζει...τελευταια φορα ηταν με κεφαλι κατω...αλλα πολυ ψηλα, που σημαινει οτι μπορει να ξαναγυρισει(ουτε να το σκεφτομαι δεν θελω!) και τελοσπαντων δεν θελει να βγει...

 

περπατημα συνεχεια λεει ο γιατρος! αλλα απο το πολυ περπατημα με πονανε οι κληδωσεις εκει που ενωνου ποδια και λεκανη...ανοιγει η μητρα λεει ο γιατρος...παντως ουτε να κοιμηθω καλα μπορω,δεν ξερω!

 

εσεις πως κοιμαστε βρε κοριτσια????

 

και μου λεγανε πως μετα το 2 μωρο τα υπολοι πα βγαινουν πιο γρηγορα! αλλα τελικα δεν στεκει! το δευτερο απο τις 36 εβδομαδες ειχε θεση και ειχε κατεβει κιολας..38 ειχε εμπεδωθει!

 

αυτο τιποτα!

 

 

γεννησε καμια????

 

 

 

γαρδουμπακι να ξερεις πως στο εξωτερικο , στο 3 τριμηνο σηνηθως δεν σου λενε καν βαρος μωρου για να μην σε αγχωσουν..οποτε ξεχνα το!! μια χαρα θα τα πας!!

 

 

οι κλειδωσεις εκει πονανε επειδηανοιγει η λεκανη

πρεπει να χαιρεσαι που το νιωθεις :D σημαινει οτι το σωμα σου ετοιμαζεται για τη γεννα

δεν εχει σχεση ο πονος αυτος με το περπατημα

 

οταν μιλατε με το μωρακι σας να του λετε να παει πισω κεντρο και κατω

εκει ειναι η σωστη θεση για να γεννηθει

και οχι ανασκελα ! μπροστα η κοιλιτσα

ολες θα τα καταφερουμε ;):):-):D

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα κοριτσια!!!

 

εχουμε κάποιο νέο?? καμια γέννα???

 

εγω τίποτα ακόμη, μου εδωσε αλλη μια εβδομαδα να περιμενω και μετα συζηταμε για δαχτυλικη αποκολλήση , για να μην μεγαλωσει και το μωρο πολυ...

δεν ειμαι σιγουρη κιολας..θα δειξει!!

 

οσες περιμενετε πωσ τα πατε???

 

εγω περπαταω , οδηγαω , κανω δουλειες, σηκωνω το μικρο..τα παντα..και ενω με πιανουν πονακια, απο πόνους γεννας τίποτα!!!

τι άλλο να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα κοριτσια!!!

 

εχουμε κάποιο νέο?? καμια γέννα???

 

εγω τίποτα ακόμη, μου εδωσε αλλη μια εβδομαδα να περιμενω και μετα συζηταμε για δαχτυλικη αποκολλήση , για να μην μεγαλωσει και το μωρο πολυ...

δεν ειμαι σιγουρη κιολας..θα δειξει!!

 

οσες περιμενετε πωσ τα πατε???

 

εγω περπαταω , οδηγαω , κανω δουλειες, σηκωνω το μικρο..τα παντα..και ενω με πιανουν πονακια, απο πόνους γεννας τίποτα!!!

τι άλλο να κάνω?

Με το καλο! Λιγο εμεινε ακομα! Θα εχουμε γεννητουρια σε λιγο δηλαδη; Αληθεια, ποσων εβδομαδων εισαι;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...