Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυσιολογικός τοκετός μετά από καισαρική (VBAC)


evelina_1983

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Διαβαζω για το μαγνήσιο....το έπαιρνα κι εγώ, δε θυμάμαι αν ήταν το trofocart, ούτε για πόσο καιρό το πήρα. Αν δε κάνω λάθος το ξεκίνησα κάπου στον 6ο μέχρι τέλος. Λογικά, αφού είναι για να μην κάνεις συσπάσεις, ίσως να πρέπει να κοβεται νωρίτερα...τι να πω!:roll:

 

Όσο για το διάστημα μεταξύ κ.τ. και επόμενης εγκυμοσύνης ο γιατρός μου μου είχε αναφέρει τους 18 μήνες ως το καλύτερο (όπως αναφέρει και Η Μαριαλ). Αλλά όπως ξέρουμε πολύ καλά, στο εξωτερικό τουλάχιστον γεννανε και με 12 μήνες διαφορά φ.τ. και κ.τ.. Που σημαίνει στους 3 μήνες περίπου νέα εγκυμοσύνη!!!:D

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλή χρονιά σε όλες!!

Και πολλά πολλά συγχαρητήρια σε όλες τις μανούλες που επιχείρησαν vbac.

Επικοινώνησα με την κ.Μιλένα Ρούζκοβα.Λογικά μέσα στον μήνα θα την γνωρίσω και από κοντά.Από το τηλ μου φανηκε καλός άνθρωπος και απ'ότι κατάλαβα αγαπά αυτό που κάνει και χαίρεται πολύ που υπάρχουν μανούλες σαν και εμάς!

Κάτι άλλο όμως έχω να ρωτήσω..Έπαιρνε κάποια μαγνήσιο σε εγκυμοσύνη της(trofocart?)?Kαι αν ναι για πόσο καιρό??

καλησπέρα,

 

εγώ επαιρνα μαγνήσιο καθ'όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και για αρκετό καιρό μετά (για τις κράμπες). επίσης έπαιρνα και βιταμίνες.

 

επίσης, έχω κάνει δύο καισαρικές. η πρώτη γιατί το μωρό όταν πίεζα για να βγει σταματούσε η καρδούλα του, και την έκανα την εγχείρηση με την αναισθησία για να γεννήσω φυσιολογικά... τα ένιωθα όλα μέσα που έκανε η γιατρός, ήταν μία εμπειρία..

η δεύτερη, προγραμματισμένη και δύο εβδομάδες πριν την "ώρα" της κανονικής γέννας. αυτό δεν μου πολυάρεσε, που μου έβγαλε το παιδί δύο βδομάδες πριν, αλλά δεν έχω το κουράγιο να κάνω όλες αυτές τις εξετάσεις για να γεννήσω φυσιολογικά αν θα κάνω και τρίτο.

 

έχω "δικαίωμα" άλλο ένα παιδί, η γιατρός μου λέει δεν κάνει τέταρτο.

 

αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο γιατρός μου είπε οτι για vbac μένεις έγκυος τουλάχιστο 9 μήνες μετά την καισαρική! δηλ με το καλό, 18 μήνες μετά την καισαρική γεννάς φυσιολογικά.
να μείνεις έγκυος όταν ξανανιώσεις το σώμα σου έτοιμο και δυνατό, εμένα μου είχε πει 6 μήνες μετά τη γέννα (καισαρική) αλλά εγώ δεν ένιωθα έτοιμη καθόλου. νομίζω είναι σχετικό, αλλά εσύ θα το νιώσεις.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

 

εγώ επαιρνα μαγνήσιο καθ'όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και για αρκετό καιρό μετά (για τις κράμπες). επίσης έπαιρνα και βιταμίνες.

 

επίσης, έχω κάνει δύο καισαρικές. η πρώτη γιατί το μωρό όταν πίεζα για να βγει σταματούσε η καρδούλα του, και την έκανα την εγχείρηση με την αναισθησία για να γεννήσω φυσιολογικά... τα ένιωθα όλα μέσα που έκανε η γιατρός, ήταν μία εμπειρία..

η δεύτερη, προγραμματισμένη και δύο εβδομάδες πριν την "ώρα" της κανονικής γέννας. αυτό δεν μου πολυάρεσε, που μου έβγαλε το παιδί δύο βδομάδες πριν, αλλά δεν έχω το κουράγιο να κάνω όλες αυτές τις εξετάσεις για να γεννήσω φυσιολογικά αν θα κάνω και τρίτο.

 

έχω "δικαίωμα" άλλο ένα παιδί, η γιατρός μου λέει δεν κάνει τέταρτο.

 

αυτά!

 

 

Να σε ρωτήσω γιατί σου ειπε οχι άλλο?Υπάρχει κάποιο πρόβλημα διότι εγω που γεννησα 2 με καισαρικές και περιμένω το τρίτο μου είπε οτι πλέον μέχρι και 6 μπορεις να κάνεις και μάλιστα εχω γνωστη που εκανε το εκτο με καισαρική.

Τα παιδακια μου ειναι η ζωη μου ολη.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα happymammy, και με το καλό το μωράκι σου!

 

Δεν ξέρω γιατί, δεν μου εξήγησε. Γενικά δεν την ρωτάω πολλά, είναι πολύ καλή γιατρός αλλά είναι και πολύ κοφτή οπότε κι εγώ λέω μόνο "ναι"... χωρίς πολλά-πολλά. Μου το ανακοίνωσε με στυλ "εγώ δεν κάνω πάνω από τρεις" (εννοώντας ότι άλλοι γιατροί κάνουν), δεν θέλει να ρισκάρει μάλλον, δεν ξέρω.

Το μόνο που τη ρώτησα ήταν αν θα ήταν ΟΚ αν θα ήταν δίδυμα στην τρίτη εγκυμοσύνη και μου είπε κανένα πρόβλημα, την εγχείρηση δεν κάνει 4η φορά.

Πάντως , έχω ακούσει κι εγώ και για πέμπτη καισαρική.

Σημειώνω ότι δεν βρίσκομαι στην Ελλάδα αλλά στο Βέλγιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aλήθεια δεν είχα ιδέα οτι είσαι στο Βέλγιο.Μου φαίνεται τόσο παράξενο όμως.Τι να πώ κούκλά μου?Πραγματικά με τους γιατρους μερικές φορές δε μπορείς να βγ'αλεις άκρη.Εχούν την δικι'α τους 'αποψη.Να χαίρεσαι και εσύ την οικογενειά σου.

Τα παιδακια μου ειναι η ζωη μου ολη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έπαιρνα καθόλου μαγνήσιο. Ουτε στην πρώτη ούτε στη δευτερη εγκυμοσύνη.

Την ώρα της γεννας με αφήναν και να περπατάω και να κάθομαι και να ξαπλώνω αλλά πονούσα περισσότερο όταν ήμουν όρθια, ένιωθα το ΄βαρος του μωρού και τον πόνο περισσότερο οπότε βολευόμουνα καθιστή στο κρεβάτι ή πλάγια ξαπλωμένη. Στην ώρα της εξώθησης όμως ήταν κάθετοι οι γιατροί και μου είπαν ότι θα γεννήσω με εμβρυουλκό. Εσπρωχνα και γω λίγο μέχρι να φανεί το μωρό αλλά μετά το τραβήξανε. Δεν με πείραξε καθόλου ίσα ίσα που τελείωσα πιο γρήγορα. Μου είπαν ότι είναι σημαντικό να μην σπρώχνω για vbac γιατί σε εκείνη τη στιγμή φοβούνταν μια ρήξη. Τώρα δεν ξέρω αν σε ένα επόμενο παιδί χρειαστεί πάλι με εβρυουλκό. Θα προτιμήσω να μην γίνει πάλι έτσι, να είναι εντελώς φυσική η γέννα αλλά και να συμβεί δεν με πείραξε πολύ την πρώτη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Τα κατάφερα και είμαι πολύ πολύ περίφανη γιαυτό!!!!!!!

Όλα ήταν μαγικά. Πέρασα 3 δύσκολα βράδια στο σπίτι με πόνους στο 10λεπτο και τελικά στις 2/1 το πρωί ξεκίνησα για την κλινική. Η διαδικασία ήταν απλά υπέροχη. Το μόνο ίσως σκιερό σημείο ήταν το γεγονός οτι έκανα επισκληρίδιο με διαστολή 7 και έτσι καθηλώθηκα στο κρεβάτι για κάποιο διάστημα γιατί θεώρησε η γιατρός πως θα ήταν το καλύτερο. Φυσικά όμως δε μένω καθόλου σε αυτό...

Οι εξωθήσεις κράτησαν μόλις 10 λεπτά και μέσα σε συνολικά 5 ώρες από τη στιγμή που έφτασα στην κλινική είχα στα χέρια μου το κοριτσάκι μου.

Η στιγμές δεν περιγράφονται με λόγια. Ακόμη και σήμερα δεν το πιστεύω οτι το έζησα και όποτε το θυμάμαι κλαίω.

Μακάρι όλες οι κοπέλες που το επιθυμούν να τα καταφέρουν!

 

Σήμερα μετά από 4 ημέρες απλά πετάω!!!

Έχω τη μικρούλα μου στα χέρια μου, είμαι ακμαιότατη ,περπατάω κανονικά και μπορώ να κάνω τα πάντα. Δεν χρειάστηκε να κάνω ράμματα ούτε και να με σκύσουν. Είχα μια καταπληκτική μαία στο πλάι μου και μια γιατρό άγγελο.

Δεν ξέρω τί άλλο να σας πω γιατί γράφω και κλαίω. Είναι όλα τόσο έντονα....

 

Σας ευχαριστώ όλες πολύ για τις ευχές σας και σας στέλνω όλη μου τη θετική ενέργεια για να το προσπαθήσετε.

YBsep2.png

0VTqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Επίσης εγώ αυτήν τη φορά δεν έπαιρνα μαγνήσιο. Μόνο φολλικό οξύ. Συσπάσεις είχα από την 20η εβδοαμάδα και μάλιστα πολλές αλλά τελικά γέννησα στις 41w+4d.

Όλα σχετικά είναι...

 

Στην πρώτη εγκυμοσύνη έπαιρνα τα πάντα. Μέχρι και ασπιρίνη :shock::shock::shock:

Αυτή τη φορά δεν πήρα τίποτα παραπάνω από αυτό που έπρεπε. Ούτε καν σίδηρο.

 

Όσο για τις στάσεις που λέτε. Εγώ θα γεννούσα όρθια αλλά τελικά λόγω επισκληριδίου γέννησα στην κλασική στάση με τα πόδια στο μπουμ.

Στάσεις πήρα πολλές κατά τη διάρκεια των συστολών και κυρίως δίπλα στο κρεβάτι.

Όταν είσαι απλά ξαπλωμένη δεν μπορείς να διαχειριστείς με τίποτα τον πόνο. Είναι η προσωπική μου εκτίμηση μετά από 3 βράδια πόνων.

YBsep2.png

0VTqp2.png

Link to comment
Share on other sites

irnadi είμαι πολύ περήφανη για εσένα :P :p

 

3 βράδυα πόνων; κοριτσάκι μου είσαι αστέρι....

 

ζηλεύω αρκετά και με έχουν πιάσει τα άγχη μου ότι δεν θα τα καταφέρω (μέχρι και εφιάλτες βλέπω ότι κάνω καισαρική τελικά)...

 

καλή χρονιά σε όλους....

 

artesio περιμένουμε....

 

(και μετά η σειρά μου)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πάντος ούτε και γω παίρνω τίποτα (μόνο φυλικό στην αρχή της εγκυμοσύνης)

 

ενώ στις προηγούμενες έπαιρνα, κάθε μέρα: 1 χάπι ασβέστιο, 1 χάπι φυλλικό, 1 αμπούλα μαγνήσιο, 2 φιαλάκια σίδηρο, 1 πρεπαρ για τις συσπάσεις, 1 φακελάκι βιταμίνη c, και 1 πολυβιταμίνη ....

σύνολο: 8 φάρμακα τη μέρα..... έλεος πραγματικά ούτε ετοιμοθάνατη να μουνα

 

και σημειοτέο ότι ο αιματοκρίτης μου είναι καλύτερος από ποτέ... και φυσικά δεν υποφέρω από αιμοροίδες από τις οποίες είχα δυνοπαθήσει στις υπόλοιπες κυήσεις

Link to comment
Share on other sites

Irnadi μου γλυκιά! Και πάλι συγχαρητήρια! 3 βράδια με πόνους;;;;!!!!!!!!! Πως άντεξες; Δε φοβήθηκες; Εϊναι τόσο συγκινητικό όλο αυτό που περιγράφεις....μακάρι να καταφέρνουν όλες οι κοπέλες να το βιώνουν...και ειδικά εξ αρχής (χωρίς προηγούμενη κ.τ.). Χίλια μπράβο!!! Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου και να είστε πάντα γεροί και αγαπημένοι!

Αλήθεια, οι συγγενείς σου (ειδικά ο άντρας σου και οι γονείς σου) πως νιώθουν; Θα πρέπει να είναι, εκτός από χαρούμενοι, και πολύ υπερήφανοι!

Η κορούλα σου πως δέχτηκε το μωράκι;

 

Μαριάλ...εφιάλτες; τς τς τς, θα σε μαλώσω! Όλα θα πάνε τέλεια! Δε θελουμε άγχος! Ξουτ άγχος, ξούτ!!!:mrgreen:

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

irnadi συγχαρητήρια!!χίλια μπράβο για το θάρρος σου!!να σσας ζήσει!και γώ θέλω να σε ρωτήσω δεν φοβήθηκες ;έσπασαν τα νερά πως έγινε;να ρωτήσω και κάτι ακόμη που μάλλον θα το έχεις αναφέρει αλλά δεν το είδα,στην πρώτη γέννα είχες κάνει καθόλου διαστολή,είχε "μνήμη" το σώμα;με καίει το θέμα γιατί δεν είχα κάνει καθόλου διαστολή(να σημειώσω οτι έπαιρνα και μαγνήσιο και ασβέστιο και prepar στον όγδοο:evil:) και η γυναικολόγος μου είχε πεί οτι λόγω στενού τραχήλου και λεκάνης κτλ δεν υπήρχε περίπτωση να γεννούσα φυσιολογικά..

 

επίσης συγχαρητήρια και στην γιατρό σου!

[img]http://lb4m.lilypie.com/9e1Dp2.png[/img]
[img]http://lb2m.lilypie.com/aMfRp2.png[/img]
Link to comment
Share on other sites

Ζαχαρένια μιλούσα κάθε μέρα με τη μαία και γενικά είμασταν σε στενή επαφή. Τα 2 πρώτα βράδια τα πράγματα ήταν σχετικά καλύτερα. Το 3ο βράδυ όμως γεννούσα. Έφτασα στην κλινική με διαστολή σχεδόν στο 4. Τώρα που το σκέφτομαι έκανα καλά γιατί το πέρασα στο σπιτάκι μου...

Το πρώί έτσι κιαλλίως είχα ραντεβού στην κλινική οπότε απλά περίμενα να έρθει η ώρα για να ξυπνήσω τον άντρα μου και να φύγουμε.

 

Fabiana στην 1η γέννα δεν έκανα καθόλου διαστολή. Ο τράχηλός μου ήταν τόσο πίσω και ψηλά που δεν μπορούσαν να τον βρουν για να μου βάλουν το υπόθετο της πρόκλησης. Τα πρεπαρ τα έπαιρνα με τις χούφτες μέχρι και τη μέρα πριν γεννήσω :evil: :evil: :evil:.

Τα θυμάμαι και βράζω.

YBsep2.png

0VTqp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Rosie να σαι καλά!!!

Είχα το και τη δική σας βοήθεια όμως!!!;) ;) ;)

 

Για πες, τις μέρες που είχες συσπάσεις στο τέλος έπαιρνες το Red Raspberry Leaf tea;

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Rosie το έπινα σκέτο πλέον χωρίς το pregnancy tea. 'Επινα και πολύ νερό με κανέλα.Βέβαια δε μας έκανε τη χάρη η μικρή να βγει νωρίτερα αλλά νομίζω οτι όλα με βοήθησαν έστω και στο ελάχιστο.

 

fabiana 22,5 μηνες διαφορά είχα.

 

ngeo23 να σαι καλά! Με το καλό ένα γερό μωράκι.

YBsep2.png

0VTqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ε, λοιπόν μου φαίνεται ότι το 11 θα είναι η χρονιά vbac! Συγχαρητήρια irnadi! Και για το κουράγιο σου και για την ευτυχή εξέλιξη.

 

Νομίζω πάντως ότι θα φοβόμουν να περιμένω. Για να καταλάβεις εμένα έφυγε το βύσμα και οι πρώτοι πόνοι με έπιασαν στις 4 το πρωί και στις 10π.μ. ήταν ανά πέντε λεπτά και κρατούσαν αρκετά. 12.30 είχα τελεία διαστολή. Όταν έρθει εκείνη η ώρα μάλλον θα πάρω μαία εσωτερική, όπως κάνουν κάποιοι με τις νταντάδες.... (ναι ναι ξέρω, καθόλου υπερβολική δεν είμαι :oops: )

 

Το μαγνήσιο το έκοψα στον όγδοο και τα πρεπάρ μόλις μπήκα στον ένατο. Επίσης από περπάτημα μόνο τρεις ημέρες και ξεκίνησε ο τοκετός (38 εβδομάδες νταν).

Και βρε κορίτσια λύστε μου μια απορία γιατί πια θα σκάσω. Μετράμε την ΠΗΤ από την ημέρα της σύλληψης έτσι. Πώς τη βρίσκουμε αυτή εν τέλει. Με άλλα λόγια δεν μετράμε από την τελευταία περίοδο και βασιζόμαστε στο υπερηχογράφημα; Γιατί εμένα ο μικρός φαινόταν κατά μία εβδομάδα μεγαλύτερος από το δεύτερο υπερηχογράφημα και μετά και αν ισχύει αυτό τότε γέννησα στις 39 εβδομάδες και όχι στις 38.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Irnadi! Ευχομαι να σας εχω κι εγω ευχαριστα οταν με το καλό ερθει η ωρα μου! Μαγνησιο εδωσε και σε μένα πριν απο μια βδομάδα που πήγα και είμαι στον 8ο. Δε θα πάρω άλλο!

FKg5p3.png LQCpp3.png
Link to comment
Share on other sites

Rosie το έπινα σκέτο πλέον χωρίς το pregnancy tea. 'Επινα και πολύ νερό με κανέλα.Βέβαια δε μας έκανε τη χάρη η μικρή να βγει νωρίτερα αλλά νομίζω οτι όλα με βοήθησαν έστω και στο ελάχιστο.

 

Ναι, σκέτο πρέπει να πίνεται κατά τη διάρκεια του τοκετού.

Και επίσης πρέπει να γίνεται πολύ δυνατό, δεν θυμάμαι αν στο είχα αναφέρει παλαιότερα.

Εγώ πήγα στο μαιευτήριο μ' ένα θερμό γεμάτο τσαγάκι και ένα μπουκαλάκι με νερό με Rescue Remedy!

 

Το Pregnancy Tea πάντως προσφέρει πολύτιμα θρεπτικά συστατικά σε μια έγκυο με φυσικό τρόπο και όχι με χημικό όπως τα περισσότερα πολυβιταμινούχα σκευάσματα που κυκλοφορούν.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

συγκινουμαι πολυ οταν διαβαζω το τοπικ μας,χαιρομαι απιστευτα που τα καταφεραν τα κοριτσια μας και μας δινουν κι εμας τοσο κουραγιο και δυναμη!!!!!

στις λεχωνιτσες μας λοιπον ευχομαι να χαιρονται τα μωρακια και τις οικογενειες τους,να σας ζησουν τα αγγελουδια σας και συγχαρητηρια για τον φυσιολογικο τοκετο σας!!!!!!!!

στις κοπελες που βρισκονται στην προσπαθεια,στελνω ολη μου την θετικη ενεργεια για μια καλη εκβαση τοκετου,πανω απο ολα με ενα υγιεστατο μωρακι!!!!!

και σε ολες εμας που σκεφτομαστε για μια επομενη εγκυμοσυνη,κοριτσια κρατηστε σημειωσεις!!!!δεν θα μας πιασουν παλι στον υπνο με μαγνησια,χαπακωματα κλπ....

τσαγακια λοιπον,και ολες οι πολυτιμες πληροφοριες για τα πρωτοκολλα της vbac και του φυσικου/φυσιολογικου τοκετου,και σωστη επιλογη γιατρου!(κοιτα που εγω τωρα ψηνομαι να ανεβω θεσ/νικη για να γεννησω...χιχιχι)

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...