Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυσιολογικός τοκετός μετά από καισαρική (VBAC)


evelina_1983

Recommended Posts

γεια σας κορίτσια.Σας γράφω πολύ συντομα για να σας πω με πολύ μεγάλη χαρα ότι γέννησα τα ξημερώματα της Δευτέρας ένα υγιέστατο μωράκι με φυσιολογικό τοκετό μετά απο την καισαρική μου και σήμερα είμαστε ήδη στο σπίτι μας!! Ο τοκετός ήταν δύσκολος γατί το παιδί είχε οπίσθια θέση και ήταν τελικά μεγάλο( 3900) αλλά με την βοήθεια της μαίας και του γυναικολόγου όλα πήγαν παρα πολύ καλά.

Αξιζει όσες το θέλετε να το δοκιμάσετε. Η εμπειρία ήταν τόσο συγκλονιστική που δεν είμαι ακόμα σε θέση να την εκφράσω.

Σας ευχαριστώ όλες για την υποστήριξη..

Μπράβο κοπέλα μου! Τα κατάφερες και να σου ζήσει το μωράκι!

Οι 3 λατρείες μου:

12,5 χρονών

10 χρονών

3 χρονών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας. Myangel και μένα ο γιατρός μου είναι ο Μαμόπουλος που υποστήριξε πάρα πολύ αυτ'η την προσπάθεια. Είναι πολύ ενημερωμένος για το πρωτόκολλο (είμαι και γω γιατρός συνάδελφος και πάντα μου τεκμηρίωνε αυτό που υποστήριζε) και τελικά αποδείχτηκε και αρκετά εναλλακτικός στην πράξη. Να φανταστείς με ρώτησε αν θέλω υποκλυσμό(ειπα όχι) ,δεν του ήταν απαραίτητο το ξύρισμα (δεν έγινε), με ρώτησε άν θέλω να γεννήσω πανω στο κρεβατι και όχι στο μπουμ..

Ηταν πολύ ψυχραιμος και ευγενικός..

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι ότι αισθάνομαι κι εγώ τυχερή που τον έχω γιατρό. είναι επαγγελματίας, και το καλύτερο είναι ότι σέβεται τις επιλογές μου... τον ρώτησα χτες αν μπορώ να γεννήσω σε άλλη στάση πλην της οριζόντιας (όρθια ή στα τέσσερα) και μου είπε όπως θέλεις, (αν ήταν άλλος ούτε θα απαντούσε)

μου ξεκαθάρισε τις πιθανότητες για φτ (είναι 60%) κι από εκεί και πέρα του έχω ΠΛΗΡΗ εμπιστοσύνη

θα ήθελες να μου πεις που γέννησες? (αν θέλεις στείλε μου πμ)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@vageor Συγχαρητήρια! Να είστε όλοι σας γεροί κι ευτυχισμένοι.

πάλι πρωτοπόρα η συμπρωτεύουσα. Έχω αρχίσει και το σκέφτομαι σοβαρά αν με το καλό έρθει εκείνη η ώρα να μετακομίσω.....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια Vageor. Να σου ζησει το μωρακι σου. Ετσι μπραβο, να γινομαστε πολλές εμεις οι VBACιτισες μπας και καταφερουμε να αλλαξουμε το συστημα "μια φορα καισαρική παντα καισαρική".

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγχαρητήρια vageor! Να σου ζήσει και να είστε πάντα ευτυχισμένοι! Myangel είναι 60% σε όλες τις γυναίκες οι πιθανότητες;

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια vageor! Να σου ζήσει και να είστε πάντα ευτυχισμένοι! Myangel είναι 60% σε όλες τις γυναίκες οι πιθανότητες;

 

όχι μου είπε 60% επειδή είχα 0 διαστολή μετά από 5 προκλήσεις, σπασμένα νερά, και το παιδί ήταν πολύ ψηλά

αν ήταν άλλος ο λόγος, π.χ. ισχυακή προβολή ή κάτι άλλο, αλλάζει (προς το παραπάνω)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά!

vageor συγχαρητήρια, να χαίρεσαι το νέο μέλος της οικογένειας! Να είστε πάντα καλά!

Ιρναδάκι και Μπάιλα, περιμένουμε νεα σας με το καλό! Όλα να πάνε καλά!:D

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χρόνια πολλά σε όλες!!!

 

Εύχομαι τα καλύτερα στην Vageor και στο μωράκι της!!!

 

Μετά ποιές έχουν σειρά??? Η Irnadi και η baila??? Είμαι σίγουρη ότι και στις δυο σας θα πάνε όλα καλά!!!

 

Irnadi μου τσαγάκια πίνεις??? Η Αγγελική τι σου έχει πει???

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μαρία περιμένω ακόμη.

Έχω ήδη μπει στον 10ο και συνεχίζω!:D :D :D

 

κοριτσακι μου,Χρονια πολλα και κυριως καλα!!Και σε ολες σας ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ!!!!

Πως τα πας???

Αντε θα εχεις το καλυτερο δωρο φετος απο τον Αγιο Βασιλη!!!Ανυπομονω για τα νεα σου!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κορίτσια.Σας γράφω πολύ συντομα για να σας πω με πολύ μεγάλη χαρα ότι γέννησα τα ξημερώματα της Δευτέρας ένα υγιέστατο μωράκι με φυσιολογικό τοκετό μετά απο την καισαρική μου και σήμερα είμαστε ήδη στο σπίτι μας!! Ο τοκετός ήταν δύσκολος γατί το παιδί είχε οπίσθια θέση και ήταν τελικά μεγάλο( 3900) αλλά με την βοήθεια της μαίας και του γυναικολόγου όλα πήγαν παρα πολύ καλά.

Αξιζει όσες το θέλετε να το δοκιμάσετε. Η εμπειρία ήταν τόσο συγκλονιστική που δεν είμαι ακόμα σε θέση να την εκφράσω.

Σας ευχαριστώ όλες για την υποστήριξη..

 

πω, πω!!τωρα διαβασα για το δικο σου!!!

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ κοπελια μου!να σου ζησει το παιδακι σου και να το καμαρωνεις παντα γελαστο!!!

κοριτσια, παιρνετε κουραγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια χρόνια πολλά σε όλες!Γνωστή μου στην Ολλανδία γέννησε φυσιολογικά μετά απο καισαρική (που είχε κάνει στην Ελλάδα) αφου είχαν περάσει 2 χρόνια απο την πρώτη γέννα,κανονικά με επισκληρίδιο και μετά απο 3 ώρες την έστειλαν σπίτι της με το μωρό και της παρείχε το κράτος γυναίκα (στο σπίτι) να την φροντίζει και να την βοηθάει και αυτή και το μωρό τις πρώτες μέρες και όλα μια χαρά...επίσης μου κάνει εντύπωση η επισκληρίδιος που της έκαναν (ενώ ξέρουμε οτι δεν επιτρέπεται).Γιατί να είμαστε τόσο πίσω..

[img]http://lb4m.lilypie.com/9e1Dp2.png[/img]
[img]http://lb2m.lilypie.com/aMfRp2.png[/img]
Link to comment
Share on other sites

η δικιά μου γυναικολόγος πάντως όταν της ανέφερα για vbac όταν πήγα για τεστ παπ και την ρώτησα για να ξέρω αν θα συνεχίσω μαζί της όταν ξαναμείνω έγκυος μου είπε 'θες να πας χαμένη και συ και το παιδί;'

[img]http://lb4m.lilypie.com/9e1Dp2.png[/img]
[img]http://lb2m.lilypie.com/aMfRp2.png[/img]
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να είμαστε τόσο πίσω..

Γιατί δεν έχουμε μάθει να ζητάμε από τους γιατρούς μας τίποτε! Καθόμαστε και συμμορφωνόμαστε σε ό,τι μας πουν και τρώμε την τρομοκρατία χωρίς αντιστάσεις. Γιαυτό.

Ο γιατρός, όπως και ο κάθε επαγγελματίας πρέπει να είναι συνεργάτης. Όχι να μας τρίβει το πτυχίο του στα μούτρα εκφοβίζοντάς μας για να καλύψει τα κενά του. (Όπως καταλάβατε πάλι έχω εκνευριστεί με το θεματάκι μας. Νιώθω εγκλωβίσμένη τελείως).

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά! Επειδή είμαι καινούρια σε αυτό το θέμα, ήθελα να ρωτήσω επειδή δεν προλαβαίνω να διαβάσω όλα τα προηγούμενα ποστ: υπάρχουν κάπου συγκεντρωμένες οι προϋποθέσεις για vbac για να τις διαβάσω; εννοώ, ο χρόνος από την προηγούμενη γέννα, το βάρος του εμβρύου ίσως ή κάτι άλλο; γέννησα το καλοκαίρι με καισαρική λόγω ισχιακής προβολής και με ενδιαφέρει. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...