Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυσιολογικός τοκετός μετά από καισαρική (VBAC)


evelina_1983

Recommended Posts

ειλικρινά δεν ξέρω τι είναι αυτό που με φοβίζει - με τρομάζει να πω καλύτερα.. ίσως να έχω χάσει απλά την ψυχραιμία μου, γιατί συνειδητά έχω ζητήσει να κάνω φυσιολογικό (ή και φυσικό) τοκετό, αν όλα είναι καλά, για το λόγο αυτό τώρα έχω και δική μου μαία.

σαν να με πλακώνει η φόρτιση όλου αυτού του εγχειρήματος, σας να μην μπορώ να αντέξω το συναίσθημα .. (κουφό???) - ελπίζω να είναι συναισθηματικό μπλοκάρισμα εξαιτίας τως ορμονών και να φύγει γρήγορα απ το μυαλό μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ειλικρινά δεν ξέρω τι είναι αυτό που με φοβίζει - με τρομάζει να πω καλύτερα..

θα σου πω τα κακά μιας δεύτερης καισαρικής... έτσι θα μπορέσεις να ζυγίσεις τι φοβάσαι περισσότερο τελικά...

 

επιπλοκές καισαρικής:

 

Άμεσες μετεγχειρητικές επιπλοκές:

- Τριπλασιασμός του κινδύνου θανάτου της μητέρας σε σχέση με το φυσιολογικό τοκετό

- Επιπλοκές που σχετίζονται με τη νάρκωση

Οι επιπλοκές εξαρτώνται από το είδος της νάρκωσης (γενική νάρκωση, ραχιαία ή επισκληρίδιος)

- Τραυματισμοί παρακείμενων οργάνων (ουρητήρας , κύστη , έντερο)

-Μετεγχειρητικός ειλεός

- Εν τω βάθει θρόμβωση και εμβολή

Απώτερες επιπλοκές:

- Συχνές αποβολές και πρόωροι τοκετοί σε επόμενες εγκυμοσύνες

- Κίνδυνος ρήξης της ουλής σε επόμενη εγκυμοσύνη

- Αύξηση της συχνότητας ανώμαλης πρόσφυσης πλακούντα σε επόμενη κύηση, για της γυναίκες που υποβλήθηκαν σε καισαρική στην πρώτη κύηση

- Δυσκολία επίτευξης δεύτερης εγκυμοσύνης (κύηση μετά από ένα χρόνο προσπαθειών) 12 % για όσες γυναίκες γέννησαν με καισαρική τομή στην πρώτη εγκυμοσύνη, και 7 % για όσες γυναίκες κατά την πρώτη κύηση γέννησαν φυσιολογικά

- Εφταπλασιασμός του κινδύνου για εμφάνιση επιλόχειου κατάθλιψης των γυναικών που γέννησαν με καισαρική

Επιπλοκές που αφορούν το νεογνό:

- Τριπλασιασμός του κινδύνου θανάτου του νεογνού, που γεννήθηκε με καισαρική τομή, στις πρώτες 28 μέρες της ζωής του, σε σχέση με όσα γεννήθηκαν με φυσιολογικό τοκετό

- Αυξημένη πιθανότητα αλλεργιών, στα μωρά αλλεργικών μητέρων, λόγω της ανώμαλης αποίκησης του εντέρου κατά την καισαρική γέννα

- Μειωμένη απόκριση του ανοσολογικού συστήματος των νεογνών, που γεννήθηκαν με καισαρική, μέχρι την ηλικία των 6 μηνών

- Διαφορετικά επίπεδα ηπατικών ενζύμων των νεογνών που γεννήθηκαν με καισαρική σε σχέση με όσο γεννήθηκαν κολπικά

- Έντονα μικρότερα ποσοστά θηλασμού κατά τη νεογνική και βρεφική ζωή του παιδιού, 2% σε μελέτη του Marfinπου δημοσιεύθηκε το 1975

- Αύξηση του κινδύνου για εμφάνιση άσθματος κατά την παιδική και ενήλικη ζωή κατά 3,23 των ατόμων που γεννήθηκαν με καισαρική τομή

- Διαφορετική γαστρική οξύτητα των νεογνών που γεννήθηκαν με καισαρική

- Χαμηλότερα επίπεδα γλυκόζης στο νεογνό

- Σύνδεση του αυτισμού με τον τρόπο γέννας και του άγκπαρ σκορ

 

 

αν όλα πάνε καλά και γεννήσεις φυσιολογικά θα έχεις, τα εξής μεταξύ άλλων, καλά:

 

- δεν θα έχεις πλαφόν στις γέννες, και στα μεσοδιαστήματα των κυήσεων (όσα μωρά θες θα κάνεις και δεν θα έχεις το άγχος, αντέχει η μήτρα μου)

- θα μειώσεις τις πιθανότητες για επιπλοκές σε επόμενη κύηση (υπογονημότητα, επιποματικός πλακούντας, αποβολές, πρόωρος τοκετός, ρήξη μήτρας κ.α.)

- θα θηλάσεις ευκολότερα

- θα μπορείς να φροντίζεις άνετα και το μεγαλύτερο παιδί σου αμέσως μετά το μαιευτήριο

- θα παρεις τα πάνω σου πολύ γρήγορα

- θα έχεις αισθανθεί το μεγαλείο του φυσιολογικού τοκετού

- θα έχεις θέσει τις βάσεις για τη μελλοντική υγεία του παιδιού σου

- θα πάρεις πολύ λιγότερα φάρμακα κατά τη λοχεία

- θα νιώσεις γρηγορότερα δεμένη με το μωρό σου

 

- πρόσθεσε εσύ ότι άλλο επιθυμείς στη λίστα, τους λόγους που αρχικά επιθύμησες το φυσιολογικό τοκετό.....

Link to comment
Share on other sites

α σούπερ τώρα φοβάμαι ΚΑΙ την καισαρική!!

ασφαλώς αστειεύομαι, έτσι; :P 1000 ευχαριστώ για όλα αυτά που γράφεις,,,

τα ξέρω πραγματικά όλα αυτά,,, ευελπιστώ ότι κατ' αρχάς θα μου περάσει αυτό το συναίσθημα, και κατά δεύτερον ότι όλα θα πάνε καλά και θα γεννήσω φυσιολογικά..

νομίζω κυρίως συμπαράσταση μου λείπει!

 

τα θέματα με τον θηλασμό: θεωρώ ότι λόγω καισαρικής + καμίας βοήθειας από μαία + άγχος + γιαγιάδες "δεν το βλέπεις το παιδί ότι δεν χορταίνει??" = αποτυχία (θήλασα αποκλειστικά μόνο 45 μέρες). Πραγματικά πιστεύω (έχοντας δει αντίστοιχα βίντεο και διαβάζοντας) ότι αρχικά η καισαρική και μετά όλα τα άλλα (τα οποία ξέρω αυτή τη φορά πως να αντιμετωπίσω, με τη βοήθεια της μαίας και λόγω εμπειρίας), ήταν λόγοι που με έκαναν να θηλάσω τόσο λίγο. Ευελπιστώ ότι και σε αυτό το θέμα θα τα καταφέρουμε καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

αν λυσεις ολα τα αλλα....κυριως παπουδογιαγιαδοθειες...δε νομιζω να σου γινει εμποδιο αυτη τη φορα η καισαρικη, αν τελικα κανεις καισαρικη....

 

καλη επιτυχια ! :)

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν λυσεις ολα τα αλλα....κυριως παπουδογιαγιαδοθειες...δε νομιζω να σου γινει εμποδιο αυτη τη φορα η καισαρικη, αν τελικα κανεις καισαρικη....

 

καλη επιτυχια ! :)

 

thanx!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Irnadi μου??? Κοριτσάκι μου είσαι και εσύ εδώ??? Ακόμα βρε συ να γεννήσεις???

 

Χαίρομαι πολύ που σας ξαναβρίσκω!!! Δε ξέρω βέβαια κατά πόσο θα κρατήσει αυτή η χαρά…

 

Να σας πω και εγώ τα δικά μου νέα…

 

Πήγα πριν μια εβδομάδα στην καινούρια γυναικολόγο μου(η οποία αναλαμβάνει vbac) για τεστ παπ και κάνοντας μου υπέρηχο μου είπε ότι η τομή μου είναι άριστη. Μαζί λοιπόν με την καλή υγεία μου, το καλό ιστορικό μου και με μια καλή εγκυμοσύνη, είμαι πολύ καλή περίπτωση για vbac. Το μόνο που μου τόνισε είναι να μην βάλω πάρα πολλά κιλά. Έκανα και τον προγεννητικό μου έλεγχο και τώρα είμαι έτοιμη από εδώ και πέρα για να συλλάβω!!! Εύχομαι να σας πω σύντομα ευχάριστα νέα!!!

 

Γενικά η γυναικολόγος μου, μου έδωσε πολλή δύναμη και νιώθω περήφανη για τον εαυτό μου, που άφησα πίσω μου τις δυσάρεστες αναμνήσεις και κοιτάζω τώρα μπροστά!!!

 

Irnadi είναι όντως πολύ καλώς άνθρωπος η Αγγελική. Μου απάντησε πολύ ξεκάθαρα σε ότι και αν την ρώτησα και γενικότερα έφυγα με τις καλύτερες εντυπώσεις από το ιατρείο της!!!

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαίρομαι πολύ ΜΑΡΙΑΛ μου, που ξαναμαζευόμαστε!!!!!!!!!! Μακάρι να έμπαινε ξανά στην παρέα μας και η yogamama… :-(

 

Κατά τη άποψη μου, είναι από τα ποιο σημαντικά θέματα στο forum και το χρειάζονται πολλές γυναίκες…. Και πιστεύω πως δεν είναι θέμα για το parents café….

Λυπάμαι πολύ που το βλέπουν έτσι οι «υπεύθυνοι» αυτού του forum… Τριγύριζα μέρες στο forum προσπαθώντας να βρω ένα θέμα να διαβάσω και να συμμετέχω και τραβούσα τα μαλλιά μου από αυτά που διάβαζα….

 

Και αν μείνω και εγώ έγκυος, όπως το υπολογίζω (σύντομα ελπίζω), θα μου είναι απαραίτητη η παρέα σας και οι γνώσεις σας επάνω σε αυτό το θέμα…

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 χρόνια γέννησα με κτ λόγω διαστολής 0 (ακόμη μετά κι από 5 προκλήσεις και 26 ώρες, αφού μου είχαν σπάσει τα νερά)

ο γιατρός μου όπως έχω ξαναπει είναι υπέρ του φτ.. αλλά έχω αρχίσει να φοβάμαι..

είμαι στην 32η εβδομάδα.. στην καισαρική δεν είχα καμία επιπλοκή, σηκώθηκα αμέσως, δεν πόνεσα σχεδόν καθόλου.. είχα όμως θέματα με το θηλασμό, που θέλω να πιστεύω οτι μετά από φτ δεν θα υπάρχουν..

 

Καλημέρα!!!

 

αγαπητή myangel,

σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και να γεννήσεις φυσιολογικά. Όσον αφορά τον θηλασμό και την κ.τ. νομίζω ότι δεν ισχύει: γνωστή γέννησε και τα 3 της παιδιά φυσιολογικά και δεν κατάφερε να θηλάσει κανένα, ενώ άλλες 3 με κ.τ. και θηλάζανε αποκλειστικά για 6 μήνες.

Εγώ δεν θήλασα το πρώτο παιδί λόγω ανεπάρκειας πληροφόρησης. Το δεύτερο, ενώ πηρε στην αρχή πολύ ξένο γάλα λόγω του ότι δεν τρεφότανε καλά, είχα πολύ λίγο γάλα τις πρώτες μέρες και παρουσίασε χαμηλό ζάχαρο και φοβηθήκαμε, με τον καιρό, και με βοήθεια από τις κοπέλες του Θηλασμού, του δίνω μόνο ένα μπουκάλι την ημέρα (και αυτό γιατί η παιδίατρός μου δεν είναι πολύ υπέρ του αποκλειστικού θηλασμού και πάλι δίνω πολύ λιγότερο από ότι λέει). Ανεξάρτητα, λοιπόν, από τον τρόπου που θα γεννήσεις, επιχείρησε τον θηλασμό. Στο ποστ του θηλασμού προσφέρουν ανεκτίμητη βοήθεια!!!

 

Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι: Τα δύο μου παιδιά τα γέννησα με Κ.Τ. Το πρώτο λόγω ανεπάρκειας πληροφόρησης και επιμονής του γιατρού και μικρής αποκόλλησης.

Το δεύτερο έψαξα διακριτικά για vbac αλλά διαπίστωσα ότι δεν γινότανε λόγω ενός μικροβίου που έχω (hpv) και έχει πολλούς κινδύνους για το μωρό αν γεννηθεί φ.τ. Ξέρετε εσείς κάτι;;;; Γιατι σκεφτόμαστε για τρίτο και πολύ θα ήθελα να το γεννήσω φυσιολογικά αυτή τη φορά...

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι αν θελεις να θηλασεις το μωρο σου θα το θηλασεις αλλα με καισαρική είναι πιο δυσκολα τα πραγματα, λόγω στάσης, αφου δεν μπορεις τις πρωτες μερες να κατσεις καλα να σκυψεις, πονας πολύ και ειναι δυσκολο να ακουμπησεις το μωρο στην κοιλια για να θηλασεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

 

αγαπητή myangel,

σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και να γεννήσεις φυσιολογικά. Όσον αφορά τον θηλασμό και την κ.τ. νομίζω ότι δεν ισχύει: γνωστή γέννησε και τα 3 της παιδιά φυσιολογικά και δεν κατάφερε να θηλάσει κανένα, ενώ άλλες 3 με κ.τ. και θηλάζανε αποκλειστικά για 6 μήνες.

Εγώ δεν θήλασα το πρώτο παιδί λόγω ανεπάρκειας πληροφόρησης. Το δεύτερο, ενώ πηρε στην αρχή πολύ ξένο γάλα λόγω του ότι δεν τρεφότανε καλά, είχα πολύ λίγο γάλα τις πρώτες μέρες και παρουσίασε χαμηλό ζάχαρο και φοβηθήκαμε, με τον καιρό, και με βοήθεια από τις κοπέλες του Θηλασμού, του δίνω μόνο ένα μπουκάλι την ημέρα (και αυτό γιατί η παιδίατρός μου δεν είναι πολύ υπέρ του αποκλειστικού θηλασμού και πάλι δίνω πολύ λιγότερο από ότι λέει). Ανεξάρτητα, λοιπόν, από τον τρόπου που θα γεννήσεις, επιχείρησε τον θηλασμό. Στο ποστ του θηλασμού προσφέρουν ανεκτίμητη βοήθεια!!!

 

Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι: Τα δύο μου παιδιά τα γέννησα με Κ.Τ. Το πρώτο λόγω ανεπάρκειας πληροφόρησης και επιμονής του γιατρού και μικρής αποκόλλησης.

Το δεύτερο έψαξα διακριτικά για vbac αλλά διαπίστωσα ότι δεν γινότανε λόγω ενός μικροβίου που έχω (hpv) και έχει πολλούς κινδύνους για το μωρό αν γεννηθεί φ.τ. Ξέρετε εσείς κάτι;;;; Γιατι σκεφτόμαστε για τρίτο και πολύ θα ήθελα να το γεννήσω φυσιολογικά αυτή τη φορά...

Μαριλίνα καταρχήν να χαίρεσαι το μωράκι σου (γιατί βλέπω ότι είναι φρέσκο μωράκι μόλις 5 μηνών)!

Κατα δεύετερον να σε ρωτήσω αν είχες όταν γέννησες κονδυλώματα ή απλώς είχες τον ιό hpv στο αίμα σου από προηγούμενη λοίμωξη (γιατί είναι ιός και όχι μικρόβιο και μένει για πάντα στο αίμα μας). Στο λέω γιατί αν είχες παλαιότερη λοίμωξη και όχι ενεργά κονδυλώματα στον τράχηλο ή οπουδήποτε αλλού κακώς έκανες καισαρική. Εγώ στο πρώτο μου παιδάκι εμφάνισα κονδυλώματα ένα χρόνο πριν γεννήσω, τα αφαίρεσα με κωνοειδή εκτομή και ένα χρόνο μετά γέννησα φυσιολογικότατα χωρίς προβλήματα...

Τέλος πάντων ότι έγινε έγινε, τώρα θα ξέρεις ότι αυτός δεν είναι λόγος καισαρικής, και εννοείται ότι όταν μείνεις έγκυος στο τρίτο με το καλό (περίμενε όμως κανένα χρόνο για να είσαι σίγουρη για την αντοχή της τομής σου) μπορείς ασφαλώς να επιχειρήσεις vba2c όπως λέγεται. Σε όλες τις χώρες του κόσμου είναι αποδεκτό να κάνεις προσπάθεια μετά και από 2 καισαρικές (νομίζω ότι από 3 και πάνω είναι απαγορευτικό) γιατί οι πιθανότητες ρήξης της μήτρας είναι απειροελάχιστα περισσότερες σε σχέση με μία προηγηθείσα καισαρική και είναι σφαλέστατη πρακτική αν ο γιατρός γνωρίζει βέβαια και είναι εκπαιδευμένος στο θέμα. Νομίζω ότι στην αθήνα θα βρεις γιατρούς εκπαιδευμένους αρκεί να το ψάξεις καλά, και μάλιστα ξεκίνα από τώρα να το ψάχνεις..Μπορώ αν θέλεις να σου πω με πμ ένα-δύο ονόματα που έχω έρθει σε επαφή κι εγώ να ρωτήσω για vba2c και μου απάντησαν θετικά, αλλά δεν μπορώ να σου εγγυηθώ γι'αυτούς γιατί δεν τους ξέρω προσωπικά...

Αυτά, και καλώς ήρθες στο θέμα μας!

Οι 3 λατρείες μου:

12,5 χρονών

10 χρονών

3 χρονών

Link to comment
Share on other sites

Μαννίνα ότι έγραψες για το hpv σαφώς και υσχίει αλλά για φυσιολογικό μετά από δύο καισαρικές ο κίνδυνος για ρήξη μήτρας διπλασιάζεται !!!

 

στον εαυτό μου θα το επυχηρούσα αλλά δεν θα το σύστηνα σε άλλον...

σε αντίθετα με το φυσιολογικό μετά από μία καισαρική που είμαι δεινός υποστηρικτής

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαννίνα ότι έγραψες για το hpv σαφώς και υσχίει αλλά για φυσιολογικό μετά από δύο καισαρικές ο κίνδυνος για ρήξη μήτρας διπλασιάζεται !!!

 

στον εαυτό μου θα το επυχηρούσα αλλά δεν θα το σύστηνα σε άλλον...

σε αντίθετα με το φυσιολογικό μετά από μία καισαρική που είμαι δεινός υποστηρικτής

Ναι μπορεί να διπλασιάζεται όπως λες, αλλά και πάλι απειροελάχιστος κίνδυνος είναι (δηλαδή από 0.2% πάει σε 0.5% περίπου ή κάπου τόσο τέλος πάντων, όταν δεν γίνεται πρόκληση τοκετού πάντα, έτσι). Δηλαδή αν θέλεις ο κίνδυνος ρήξης να πέσει στο 0% δεν πρέπει να πρτοχωράς καθόλου σε νέα εγκυμοσύνη, έτσι κι αλλιώς, για να είσαι σίγουρη! Πάντως σε όλες τις προηγμένες χώρες του κόσμου συστήνεται στη γυναίκα να προχαωραέι σε φ.τ είτε μετά από 1 ή 2 καισαρικές...Και ναι ευτυχώς υπάρχουν γιατροί που το υποστηρίζουν και εδώ στην Ελλάδα, και ναι ευτυχώς υπάρχουν και στην Ελλάδα γυναίκες που έχουν κάνει φ.τ. μετά από 2 κ.τ.! Μαριλίνα αν το θες πολύ όμως, ψάξτο!

Οι 3 λατρείες μου:

12,5 χρονών

10 χρονών

3 χρονών

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσάκια μου, παλιά και νέα στην παρέα!

Δεν το πιστεύω ότι ξαναγράφω εδώ, δεν περίμενα να ανοιξει το ίδιο θέμα πάλι. Χαίρομαι απιστευτα! Ελπίζω να είστε όλες καλά και σε όσες εγκυμονούν καλή λευτεριά!:D

Εγώ δεν είμαι ακόμη έγκυος, αλλά αν όλα πάνε καλά μετά το Μάρτη μας βλέπω να προσπαθούμε! Ωστόσο, προβληματίζομαι ακόμα σχετικά με το που θα πάω (να γεννήσω με το καλό).

Ο γιατρός μου, αν θυμάστε, μου είχει πει ότι αναλαμβάνει, αλλά δεν είμαι 100% σίγουρη και ακόμα και αν εκείνος θέλει πολύ φοβάμαι ότι η κλινική δεν θα του το επιτρέψει (Μητέρα).

Έπειτα είναι και το οικονομικό στη μέση...πολλά τα λεφτά σε ιδιωτική κλινική (για το γιατρό χαλάλι βέβαια, τ'αξίζει). Και φυσικά είναι και το θέμα ασφάλειας που απασχολεί και τις περισσότερες απ' ότι βλέπω.

Οπότε σκέφτομαι να πάω στο νοσοκομείο, οκ...αλλά δε γνωρίζω κανένα γιατρό εκεί (σε κανένα από τα δύο νοσοκομεία του Ηρακλείου) πόσο μάλλον να αναλαμβάνει και τέτοια περίπτωση (φ.τ. μετά από κ.τ.)

Οπότε τι κάνω; Μια λύση είναι να ανέβω Αθήνα, στο Έλενα π.χ. όπου είναι ο Ροσόλυμος (που φυσικά μόνο ακουστα έχω από εδώ).

Αλλά είναι εξαιρετικά δύσκολο με το παιδί κάτι τέτοιο.

Να πηγαίνω στο νοσοκομείο για τις εξετάσεις μου κτλ και όταν με το καλό έρθει η ώρα να το καθυστερήσω όσο μπορώ και να πάω για γέννα; Και αν μου πουν για κ.τ. εξαρχής να αρνηθώ (υπογράφοντας); Έτσι το έκανε η Νένα; (αν δεν κάνω λάθος με το όνομα)

Τα'χω χαμένα...σίγουρα κανείς δε μπορεί να μου εγγυηθεί την επιτυχία (εννοώ vbac) αλλά θέλω να έχω το δικαίωμα να το προσπαθήσω ως το τέλος.

Αυτά! Συγχαρητήρια και πάλι σε όσες προσπάθησαν και συνεχίζουν να προσπαθούν!:D

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλες!!

'Εχουν περάσει σχεδόν 9 μήνες από την ημέρα που ήρθε το λουκουμάκι μου,η νεραιδούλα μου στην ζωή μας!!!!!!

Μου ήταν πολύ δύσκολο να συζητώ τον τοκετό μου(κ.τ) γιατί σχεδόν κάθε φορά που το σκεφτόμουνα,ειδικά όταν ήμουν μόνη στο σπίτι έκλαιγα...

'Οσο περνούσε όμως ο καιρός και είχα το κοριτσάκι μου δίπλα μου έλεγα "Θεέ μου γερό να'ναι το παιδάκι μου και όλα τα παιδάκια του κόσμου και για μένα δεν με νοιάζει.Πραγματικά όλες οι μανούλες είτε με φ.τ. είτε με κ.τ έχουμε κάνει ""μικρά θαυματάκια""

Παρόλ'αυτά ανακουφίστηκα πάααρα πολύ όταν είδα αυτό το θέμα στο forum.Θα'θελα πολύ να συζητώ με μανούλες που έχουν τα ίδια θέλω(για την επόμενη γέννα) και περίπου το ίδιο ιστορικό γέννας(κ.τ).

Έκανα καισαρική μετά από τεχνιτούς πόνους περίπου μετά από ένα εικοσιτετράωρο.'Εφτασα μέχρι 4 διαστολή..Οι γιατροί είπαν ότι δεν μπορούν να περιμένουν άλλο και ότι πρέπει να κάνω καισαρική.Απ'την στιγμή που κατάλαβα ότι θα κάνω καισαρική έκλαιγα ασταμάτητα μέχρι να ακουμπήσουν το κεφαλάκι του μωρού μου στο κεφάλι μου.

Θέλω πάάάάάάάρρα πολύ να προσπαθήσω φ.τ στο δεύτερο παιδάκι μου που ελπίζω να μην αργήσει πολύ.'Ομως έχω ένα πρόβλημα..Μένω Καβάλα και απ'ότι φαινεται δεν αναλαμβάνει κανένας vbac.Μπορώ όμως να βρώ γυναικολόγο και κλινική ή μαιευτήριο κοντά στην Καβάλα φτάνει να είναι γυναικολόγος-άνθρωπος και να έχει αρκετή εμπειρία στον vbac.Please όσες έχουν κάνει vbac ή γνωρίζουν γυναικολόγο και κλινική ή μαιευτήριο κοντά στην Καβάλα π.χ Θεσ/νίκη στείλτε μου π.μ ή πειτε μας στο forum.:)

To λουκουμάκι μου μέρα με τη μέρα γεμίζει την ζωή μου μαγικά:P

Link to comment
Share on other sites

αγαπητή eliza k, το γεγονός ότι είχες φτάσει μέχρι τέσσερα διαστολή είναι πολύ ενθαρυντικό για να επιχυρήσεις φυσιολογικό μετά από καισαρική

να προσέξεις το μεσοδιάστημα των κυήσεων (από 18 μήνες και πάνω)

τι ηλικία έχεις;

 

για γιατρούς θεσσαλονίκη, άντι για πες στο κορίτσι τι έχεις βρει...

Link to comment
Share on other sites

24 ώρες είναι το περιθώρειο που σου δίνουν αφού έχουν σπάσει τα νερά σου - κι εγώ έκανα καισαρική στις 26 αλλά με διαστολή 0.

από ότι μου είπαν κάποιες φίλες, αν είχα μαία δικιά μου, ίσως και να γεννούσα με φτ (σε 2 πανομοιότυπες περιπτώσεις, οι μαίες κατάφεραν να προκαλέσουν διαστολή)

ένας από τους γιατρούς που ενθαρρύνει το φτ μετά από κτ (Αφού έχει περάσει καποιο χρονικό διάστημα, και είσαι σε καλή κατάσταση, κλπ κλπ) είναι ο Μαμόπουλος Απόστολος - εγώ αυτόν έχω και πάω για φτ τώρα, πρώτα ο Θεός (γέννησα πριν 3 χρόνια περίπου)

πάντως δεν έκλαψα όταν έκανα καισαρική παρόλου που ήθελα πολύ να γεννήσω φυσιολογικά - ήξερα ότι εκείνη τη στιγμή δεν υπήρχε άλλος τρόπος και ήθελα ένα υγιές μωρό, δεν υπήρχε λόγος να το διακινδυνεύσω παραπάνω - μάλιστα πήρε και αντιβίωση γιατί πέρασαν 24ώρες χωρίς αμνιακό ..

σου εύχομαι όλα να σου πάνε καλά! και εγώ αν για κάποιο λόγο ξανακάνω καισαρική, δεν θα το δω σαν ήττα... πάλι νίκη θα είναι!!!

;)

Link to comment
Share on other sites

'Eχεις απόλυτο δίκιο my angel αλλά δεν ήταν καθόλου στο πεδίο σκέψεων μου για την γέννα μου η καισαρική και απ'ότι έλεγαν και οι γιατροί ακόμη και όταν έσπασαν τα νερά μου (θα έχεις έναν φ.τ)!Οπότε ήταν πολύ ξαφνικό.Παρολ'αυτά και γω δεν το βλ'επω σαν ήττα.

Άντι σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου και με το καλό!

Μαριάλ νομίζω ότι διαστολή 4 είναι ενθαρυντική όπως λες αλλά δεν ξερω αν είναι ενθαρυντικό ότι έφτασα μέχρι εκεί με τεχνιτούς πόνους που στον vbac δεν είναι καλό να γίνουν..Είμαι 27 χρονών και η μικρή μου είναι 9 μηνών.

Εκτός από την κυρία Αγγελική ξέρουμε κανέναν άλλο γυναικολόγο??()

To λουκουμάκι μου μέρα με τη μέρα γεμίζει την ζωή μου μαγικά:P

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κορίτσια.Σας γράφω πολύ συντομα για να σας πω με πολύ μεγάλη χαρα ότι γέννησα τα ξημερώματα της Δευτέρας ένα υγιέστατο μωράκι με φυσιολογικό τοκετό μετά απο την καισαρική μου και σήμερα είμαστε ήδη στο σπίτι μας!! Ο τοκετός ήταν δύσκολος γατί το παιδί είχε οπίσθια θέση και ήταν τελικά μεγάλο( 3900) αλλά με την βοήθεια της μαίας και του γυναικολόγου όλα πήγαν παρα πολύ καλά.

Αξιζει όσες το θέλετε να το δοκιμάσετε. Η εμπειρία ήταν τόσο συγκλονιστική που δεν είμαι ακόμα σε θέση να την εκφράσω.

Σας ευχαριστώ όλες για την υποστήριξη..

Link to comment
Share on other sites

να σου ζησει και να το χαιρεσαι!!!!

περιμενουμε οποτε εχεις χρονο να μας γραψεις για την εμπειρια σου.....

παιρνω πολυ δυναμη οταν διαβαζω τετοιες καταληξεις,συγκινουμαι παααρα πολυ...

και παλι να σου ζησει κοριτσακι μου,να ειναι γερος και δυνατος....

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...