Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυσιολογικός τοκετός μετά από καισαρική (VBAC)


evelina_1983

Recommended Posts

Γεννησα Κυπρο σε δημοσιο νοσοκομειο. Εκει δε σε παρακολουθει ενας συγκεκριμενος αλλα οποιος εχει εφημερια και ουσιαστικα γεννας με μαιες και οχι με γιατρο. Μονο αν υπαρχει προβλημα φωναζουν γιατρο η οπως στην δικια μου περιπτωση που ηταν υψηλου κινδυνου με ξεγεννησε ο γιατρος. Πηγα με τρια εκατοστα διαστολη και σε 2-3 ωρες εφτασα τα 9εκ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

τελεια! μακαρι κι εμενα να εξελιχθει ετσι

δε σου ειπαν με το που πηγες να μπεις για κτ λογω προηγηθεισας κτ;

ή δεν το ανεφερες καν;

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα σας,

 

παρακολουθώ εδώ και καιρό το θέμα αυτό και ομολογώ οτι δεν ήξερα οτι μπορείς να γεννησεις φυσιολογικά μετά απο καισαρική.Το πρώτο μου παιδί το γέννησα με προγραματισμένη καισαρική σε δημόσιο νοσοκομείο λογω ισχιακής προβολής.Τώρα που είμαι έγκυος στο δεύτερο, ρώτησα τον ιδιώτη γιατρό μου αν αναλαμβάνει φ.τ μετά απο κ.τ, και μου ειπε, αν εσύ το ρισκάρεις να παθεις ρηξη μήτρας, εγώ σαν γιατρός δεν μπορώ να το ρισκάρω, γιατί ρισκάρω και το όνομά μου στο μέρος που είμαι(στην περίπτωση που πάθω κάτι).Μετά, ρώτησα και την γιατρό που με ξεγέννησε στο νοσοκομείο, και με λίγα λογια μου είπε οτι εδώ δεν το κάνουν οι ιδιωτικοί γιατροί που παίρνουν και τόσα λεφτά, θα το ρισκάρω εγώ που είμαι στο δημόσιο?οτι έχει κάνει φ.τ μετά απο κ.τ αλλά θέλει πολύ στενή παρακολούθηση κλπ.Με λίγα λόγια απ' οτι κατάλαβα, θέλει να τις τα στάξω για να το επιχειρήσει.Η αλήθεια είναι οτι γενικά φοβάμαι πολύ αυτό που άκουσα για ρήξη μήτρας, και οτι δεν επιτρέπεται επισκληρίδιοςΕσείς γενικά δεν φοβόσασταν, όσες το επιχειρήσατε?ή και εσείς που σκέφτεστε να το κάνετε?

Link to comment
Share on other sites

την πρωτη φορα δε φοβηθηκα ακολουθησα το ενστικτο μου που μου ελεγε οτι ολα θα πανε καλα

και τωρα ξεκινησα χωρις φοβο επειδη θα ειναι 2η φορα αλλα σημερα ψιλοαγχωθηκα

 

θα πρεπει να βρεις γιατρο που να πιστευει σε αυτο και οχι να 'υποχρεωσεις' κανεναν να το κανει γιατι μαλλον θα αποτυχει

ενημερωσου καλα και αποφασισε

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι οτι γενικά είμαι πολύ φοβιτσιάρα.και όταν μου είπε οτι δεν επιτρεπεται επισκληρίδιος και οτι υπάρχει περίπτωση ρήξης μήτρας, δεν ξέρω φοβάμαι πολύ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το θέμα είναι οτι γενικά είμαι πολύ φοβιτσιάρα.και όταν μου είπε οτι δεν επιτρεπεται επισκληρίδιος και οτι υπάρχει περίπτωση ρήξης μήτρας, δεν ξέρω φοβάμαι πολύ..

 

ειναι ο κι ο τροπος που τα παρουσιαζει ο καθενας αν δεν το πιστευει ο γιαυτρος λογικο ειναι να σε τρομαζει, πρεπει να μιλησεις με υποστηρικτες και να διαβασεις κυριως στα αγγλικα διαφορα αρθρα

αν το αποφασισεις εννοειται οτι δεν πρεπει να φοβασαι

επισης σε συτο θα βοηθησει να το κανεις σε μεγαλο νοσοκομειο ετσι ωστε να αισιθανεσαι ασφαλεια οτι αν κατι παει στραβα θα αντιμετωπιστει εγκαιρα

 

παντως κι εμενα σημερα ο γιατρος που με παρακολουθει και οχι αυτος που θα γεννησω με φοβισε με τον τροπο που μιλουσε και φαντασου οτι το εχω ξανακανει και ειμαι και πολυ ενημερωμενη και διαβασμενη αυτη τη φορα

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

baila όλα θα πάνε κατ' ευχήν. Εσύ είσαι και βετεράνα του είδους μη μασάς.

Να θυμίσω σε όσες το ξέρουν ήδη και να ενημερώσω και τις υπόλοιπες γιαυτό: http://parentscafe.gr/showthread.php?t=1955

 

Ελάτε εκεί να τα λέμε με την ησυχία μας.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

baila όλα θα πάνε κατ' ευχήν. Εσύ είσαι και βετεράνα του είδους μη μασάς.

Να θυμίσω σε όσες το ξέρουν ήδη και να ενημερώσω και τις υπόλοιπες γιαυτό: http://parentscafe.gr/showthread.php?t=1955

 

Ελάτε εκεί να τα λέμε με την ησυχία μας.

 

μακαρι!

οκ θα τα λεμε κι εκει

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν εκλεισα τις 38 εβδομαδες και πηγαινα στο δημοσιο νοσοκομειο με εστειλε η γιατρος στον διευθυντη και αυτος μου συστησε καισαρικη (στο πιο φιλικο προς φυσικους τοκετους νοσοκομειο) και το αιτιολογησε. Αρνηθηκα. Τι θα μου εκανε θα με εβαζε με το ζορι?? Ωραια, μου λεει αλλα θελω να υπογραψεις οτι σου προταθηκε καισαρικη και αρνηθηκες. Υπεγραψα. Δεν με φοβισε καθολου. Δεν το μετανιωσα καθολου. Ημουν πολυ ενημερωμενη για το ποσο ελαχιστες ηταν οι πιθανοτητες ρηξης. Στο ιδιο νοσοκομειο πολλοι γιατροι μου ειπανε οτι δεν ημουν ιδιατερη περιπτωση και οτι εχω καθε δικαιωμα να περιμενω και να κανω φυσιολογικο τοκετο και να περιμενω και μια και δυο εβδομαδες μετα την ΠΗΤ μου. Βρηκα μαιες πολυ υποστηρικτικες που απτην πρωτη ωρα που φανηκα στο νοσοκομειο και τους ειπα οτι ο διευθυντης μου ειπε για δυσαναλογια και οτι ειναι επικυνδυνο μου ειπαν με σιγουρια οτι θα γεννησω φυσιολογικα. "μη φοβασαι, θα γεννησεις φυσιολογικα" μου ελεγαν και θυμηθηκα τις μαιες στην ιδιωτικη κλινικη που γεννησα την πρωτη φορα που μου ελεγαν απτην αρχη "μη φοβασαι θα κανεις καισαρικη και θα ξεμπερδεψεις"

Και για να δωσω και λιγο θαρρος θα σας πω οτι συζητωντας με τις μαιες μου ειπαν οτι τοσα χρονια που εκαναν vbac σ αυτο το μεγαλο νοσοκομειο δεν ετυχε ουτε μια φορα ρηξη της μητρας. Ισως και γι αυτο να μην φοβουνταν καθολου για μενα. Φυσικα μου ειπαν οτι αν η γεννα εξελισσοταν επικυνδυνη η πολυωρη ανω του 12ωρου μπορει να χρειαζοταν καισαρικη.

Link to comment
Share on other sites

αχ πολυ χαρηκα με την απαντηση σου γιατι κι εγω σκεφτομαι να μη δεχτω καισαρικη αν παω σε εφημερευον

δε θα με βαλουν με το ζορι...

απλα φοβαμαι μη μου ασκησουν ψυχολογικη πιεση και με λυγισουν τελευταια στιγμη

παντως θα αισθανομαι μεγαλυτερη ασφαλεια να το κανω στο νοσοκομειο

ωραια... μου εδωσες θαρρος

για την ιστορια στο γιο μου αργησα παρα πολυ στο φτ και τελικα τα καταφερα

τωρα πιστευω οτι θα ειναι πολυ πιο ευκολο, εξαλλου οστραχηλος μου ειναι μαλακος εδω και πολυ καιρο

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια στη γερμανια παντως οπως κ σε ολες νομιζω τις ευρωπαικες χωρες ο ΦΤ μετα απο ΚΤ ειναι κατι που γινεται σε ολες τις γυναικες αν η εγκυμοσυνη δειχνει ειναι οκ απο θεμα θεσης εμβρυου κ αν η εγκυμοσυνη ειναι χωρις προβληματα!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικαιο Δημητρα. Στην Ελλαδα ομως, και στην Κυπρο (εξαιρουνται τα δημοσια νοσοκομεια της Κυπρου) οι γιατροι βολευονται με τις καισαρικες, κανονιζουν τα ραντεβου τους καλυτερα, παιρνουν καλυτερα λεφτα και οι περισσοτερες γυναικες το προτιμουν οποτε γιατι να το αλλαξουν? Εχω αρκετες γνωστες που προτιμησαν την καισαρικη επειδη φοβουνταν τον φυσιολογικο τοκετο. Baila χαιρομαι πολυ αν σου εδωσα λιγο θαρρος. Μη μασας. Θυμαμαι και απτα δικα μου οτι οι τελευταιες εβδομαδες αναμονης ειναι πολυ δυσκολες αλλα μη φοβασαι. Η φυση θα ενεργησει και ολα θα πανε καλα, κανεις δεν μπορει να σε εξαναγκασει στην καισαρικη. Αν κατι δεν παει καλα εισαι η πρωτη που θα ζητησεις την καισαρικη για την ασφαλεια του μωρου και την δικια σου, αν εχεις ομως μια κανονικη γεννα που ειναι το πιο πιθανο γιατι να κανεις καισαρικη.

 

Α περιμενε δηλαδή έκανες και αλλη μια φυσιολογικη γεννα μετα απο καισαρικη και αυτη ειναι η 2η φορα? δεν καταλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Ελα βρε κι αγχωνεσαι τωρα που ειναι η δευτερη φορα? Μολις γεννησα ο καταπληκτικος γιατρος που με ξεγεννησε μου ειπε "αντε και του χρονου παλι. Τωρα μπορεις να κανεις και 10 παιδια αν θελεις (του ειπα οτι θελω μεγαλη οικογενεια) η μητρα σου δοκιμαστηκε. Αν ηταν να παθεις ρηξη θα την παθαινες τωρα. Μη φοβασαι καθολου για την επομενη φορα."

Αυτα τα λογια απο ενα σπουδαιο επιστημονα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν εκλεισα τις 38 εβδομαδες και πηγαινα στο δημοσιο νοσοκομειο με εστειλε η γιατρος στον διευθυντη και αυτος μου συστησε καισαρικη (στο πιο φιλικο προς φυσικους τοκετους νοσοκομειο) και το αιτιολογησε. Αρνηθηκα. Τι θα μου εκανε θα με εβαζε με το ζορι?? Ωραια, μου λεει αλλα θελω να υπογραψεις οτι σου προταθηκε καισαρικη και αρνηθηκες. Υπεγραψα. Δεν με φοβισε καθολου. Δεν το μετανιωσα καθολου. Ημουν πολυ ενημερωμενη για το ποσο ελαχιστες ηταν οι πιθανοτητες ρηξης. Στο ιδιο νοσοκομειο πολλοι γιατροι μου ειπανε οτι δεν ημουν ιδιατερη περιπτωση και οτι εχω καθε δικαιωμα να περιμενω και να κανω φυσιολογικο τοκετο και να περιμενω και μια και δυο εβδομαδες μετα την ΠΗΤ μου. Βρηκα μαιες πολυ υποστηρικτικες που απτην πρωτη ωρα που φανηκα στο νοσοκομειο και τους ειπα οτι ο διευθυντης μου ειπε για δυσαναλογια και οτι ειναι επικυνδυνο μου ειπαν με σιγουρια οτι θα γεννησω φυσιολογικα. "μη φοβασαι, θα γεννησεις φυσιολογικα" μου ελεγαν και θυμηθηκα τις μαιες στην ιδιωτικη κλινικη που γεννησα την πρωτη φορα που μου ελεγαν απτην αρχη "μη φοβασαι θα κανεις καισαρικη και θα ξεμπερδεψεις"

Και για να δωσω και λιγο θαρρος θα σας πω οτι συζητωντας με τις μαιες μου ειπαν οτι τοσα χρονια που εκαναν vbac σ αυτο το μεγαλο νοσοκομειο δεν ετυχε ουτε μια φορα ρηξη της μητρας. Ισως και γι αυτο να μην φοβουνταν καθολου για μενα. Φυσικα μου ειπαν οτι αν η γεννα εξελισσοταν επικυνδυνη η πολυωρη ανω του 12ωρου μπορει να χρειαζοταν καισαρικη.

 

Κατ αρχάς είσαι απίστευτη που είχες τόσο θάρρος κ που δεν ψάρωσες. Μπράβο κ στις μαίες! Αυτός ο γιατρός γιατί δεν ήθελε να σε αφήσει να γεννήσεις φυσιολογικά; :roll:Πίστευε όντως ότι είναι επικίνδυνο ή μήπως είχε άλλους λόγους;:mad:

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελα βρε κι αγχωνεσαι τωρα που ειναι η δευτερη φορα? Μολις γεννησα ο καταπληκτικος γιατρος που με ξεγεννησε μου ειπε "αντε και του χρονου παλι. Τωρα μπορεις να κανεις και 10 παιδια αν θελεις (του ειπα οτι θελω μεγαλη οικογενεια) η μητρα σου δοκιμαστηκε. Αν ηταν να παθεις ρηξη θα την παθαινες τωρα. Μη φοβασαι καθολου για την επομενη φορα."

Αυτα τα λογια απο ενα σπουδαιο επιστημονα.

 

1000000000000000 ευχαριστω που σε βρηκα σημερα γιατι ειχα αρχισει να προβληματιζομαι:-)

αντε με το καλο κι ενα 3ο

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

Αλλους λογους τουλαχιστον οικονομικους δεν ειχε σιγουρα γιατι δεν πληρωνουμε ουτε σεντ τους γιατρους στα δημοσια στην Κυπρο δεν εχουμε φακελακια και τετοια. Αυτος ηθελε να εχει καλυμενα τα νωτα του. Αν μου συνεβαινε κατι πιθανον να εριχναν σε αυτον την ευθυνη και να κινδυνευε να χασει την δουλεια του. Οποτε και για καθαρα τυπικους λογους αν θες οφειλε να με βαλει να υπογραψω. Πολλοι γιατροι μου ελεγαν οτι ειναι επικυνδυνο και δεν πρεπει να το ρισκαρω και πολλοι μου ελεγαν να μην ανησυχω, οτι στην Γερμανια π.χ. που σπουδασαν και δουλεψαν ειναι συνηθισμενη πρακτικη. Τί να κανεις και εσυ η καημένη η εγγυος που εχεις τις ορμονες σου, το μωρο που κλωτσαει, τους συγγενεις που ανησυχουν και λενε διαφορα, τους γιατρους που λεει ο καθενας τα δικα του κι εχεις και τις δικες σου ανησυχιες και αγχη? Ακους το ενστικτο σου και εισαι αισιοδοξη οτι ολα θα πανε καλα.

 

BAILA στην προηγουμενη σου γεννα πως και γεννησες φυσιολογικα. Αργησες επιτηδες να πας? Η εξελικτηκε πολυ γρηγορα ο τοκετος?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ. Αν και δεν ακουγεται και σαν ευχη σε αυτη την φαση. Με μια ψιλοκαθυστερηση, και δυο μικρα 3 και 1μιση, ανυπομονω να δω περιοδο. :)

Αντε και εσυ με το καλο να κρατας στα χερια σου το μικρουλι. Και κοιτα να το απολαυσεις. Μην αγχωνεσαι. Αυτες οι στιγμες ειναι μαγικες και πρεπει να τις ζουμε χωρις φοβους και αγχη.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας κι από μένα. Μόλις έκλεισα τις 37 εβδ και περιμένω.Είχα ελάχιστο αιματάκι πριν 3 μέρες και η μαία μου χαρηκε πολύ ότι κάτι ξεκίνησε. Από τότε πολλές συσπάσεις και πόνος στη μέση άλλα τίποτε άλλο. Δύσκολη η ανάμονη.

Ηθελα να πω κάτι για τα νοσοκομεία της Θεσσαλονίκης.Το Ιπποκράτειο εφημερεύει τρεις συνεχόμενες μέρες για μαιευτικά περιστατικά αλλά μόνο μία από τις τρεις εφημερευει όλο το νοσοκομείο δηλαδη παθολογικό,χειρουργικό κτλ. Αυτό σημαίνει ότι το χειρουργείο δεν είναι πάντα διαθέσιμο όπως νομίζουν οι περισσότεροι. Αντίθετα μπορεί να τύχει να γεννησει κανείς σε ένα νοσοκομείο που θα είναι γενικά κλειστό (με ελαχιστους εφημερεύοντες κυρίως ειδικευόμενους) και να εφημερεύει μόνο μια γυναικολογική κλινικη. Στο Παπαγεωργίου αυτό δεν ισχύει,δηλαδή εφημερεύει καθε τέσσερις μέρες όλο το νοσοκομείο,όλες οι κλινικές ,όλα τα χειρουργεία κλπ.

Οι μονάδες εντατικής μπορουν να δεχτουν περιστατικό οποιαδήποτε μέρα ,αρκει να υπάρχει κρεβάτι.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ζητήσω συγνώμη από τις Θεσσαλονικιές μανούλες που είπα για τον γιατρό μου! Χθες το βράδυ κατάλαβα λάθος! Για την ακρίβεια άλλα διάβαζα κ άλλα καταλάβαινα! Οπότε άκυρο αυτό που είπα για τον γιατρό μου! :(

Link to comment
Share on other sites

γεια σου μπάλια μου!

είμαι η μαριαλ (έγεινα μαριάλ 2 μετά που με σβήσανε)

 

μη τους αφήσεις να σε πτοούν γλυκειά μου θα σκεύτεσαι ότι ο φυσιολογικός μετά καισαρική, στο εξωτερικό είναι κάτι σηνηθισμένο και θα ηρεμείς...:)

Link to comment
Share on other sites

Αλλους λογους τουλαχιστον οικονομικους δεν ειχε σιγουρα γιατι δεν πληρωνουμε ουτε σεντ τους γιατρους στα δημοσια στην Κυπρο δεν εχουμε φακελακια και τετοια. Αυτος ηθελε να εχει καλυμενα τα νωτα του. Αν μου συνεβαινε κατι πιθανον να εριχναν σε αυτον την ευθυνη και να κινδυνευε να χασει την δουλεια του. Οποτε και για καθαρα τυπικους λογους αν θες οφειλε να με βαλει να υπογραψω. Πολλοι γιατροι μου ελεγαν οτι ειναι επικυνδυνο και δεν πρεπει να το ρισκαρω και πολλοι μου ελεγαν να μην ανησυχω, οτι στην Γερμανια π.χ. που σπουδασαν και δουλεψαν ειναι συνηθισμενη πρακτικη. Τί να κανεις και εσυ η καημένη η εγγυος που εχεις τις ορμονες σου, το μωρο που κλωτσαει, τους συγγενεις που ανησυχουν και λενε διαφορα, τους γιατρους που λεει ο καθενας τα δικα του κι εχεις και τις δικες σου ανησυχιες και αγχη? Ακους το ενστικτο σου και εισαι αισιοδοξη οτι ολα θα πανε καλα.

 

 

Το πιθανότερο έτσι όπως το περιγράφεις είναι να πάθεις αμοκ!:mrgreen::mrgreen::lol: Μακάρι να μαι κ εγώ σαν εσένα όταν έρθει εκείνη η ώρα. :wink::D

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!

εμένα με έχει πιάσει φόβος ... για τον φυσιολογικό τοκετό

σήμερα το πρωί είχε ένα ντοκιμαντέρ με 3 περιπτώσεις τοκετού στη ΝΕΤ (ή ΕΤ1) και με έπιασε απελπισία!!

πριν 3 χρόνια γέννησα με κτ λόγω διαστολής 0 (ακόμη μετά κι από 5 προκλήσεις και 26 ώρες, αφού μου είχαν σπάσει τα νερά)

ο γιατρός μου όπως έχω ξαναπει είναι υπέρ του φτ.. αλλά έχω αρχίσει να φοβάμαι..

είμαι στην 32η εβδομάδα.. στην καισαρική δεν είχα καμία επιπλοκή, σηκώθηκα αμέσως, δεν πόνεσα σχεδόν καθόλου.. είχα όμως θέματα με το θηλασμό, που θέλω να πιστεύω οτι μετά από φτ δεν θα υπάρχουν..

είναι και οι ορμόνες της εγκυμοσύνης, αισθάνομαι απίστευτα μπερδεμένη αυτή τη στιγμή...

(τα γράφω για να απαντήσετε και να μου δώσετε κουράγιο!!!!!!)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...