Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυσιολογικός τοκετός μετά από καισαρική (VBAC)


evelina_1983

Recommended Posts

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα..ειμαι εγκυος 8+5 στο δευτερο παιδακι μου και μετα απο μια αναιτια καιαρικη στο πρωτο, θελω να κανω vbac. σκεφτομαι ακομα και τον τοκετο στο σπιτι, εγω παντως δεν ξαναμπαινω σε εκεινο το νοσοκομειο, που εζησα το απογειο της μαιευτικης βιας..εχω βρει το γυναικολογο Αναστασοπουλο Δημητριο, μαλιστα μου προτινε ο ιδιος αν θελω να γεννησω φυσιολογικα μαζι του. πηρα τετοια χαρα που δεν ρωτησα κατι, δεν πιστευα στ'αυτια μου! ομως θελω να ακουσω εμπειριες απο τον γιατρο, αν υπαρχουν, ειδικα για vbac και οσον αφορα τα λεφτα, φοβαμαι οτι η τιμη θα ειναι απαγορευτικη και θα ξανακανω καισαρικη στο αθλιο νοσοκομειο... :-( 

Ηρθες στις 16/4/2015 και εισαι απλα υπεροχη!!! Σ'αγαπαω καρδουλα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, meloula είπε:

καλησπερα..ειμαι εγκυος 8+5 στο δευτερο παιδακι μου και μετα απο μια αναιτια καιαρικη στο πρωτο, θελω να κανω vbac. σκεφτομαι ακομα και τον τοκετο στο σπιτι, εγω παντως δεν ξαναμπαινω σε εκεινο το νοσοκομειο, που εζησα το απογειο της μαιευτικης βιας..εχω βρει το γυναικολογο Αναστασοπουλο Δημητριο, μαλιστα μου προτινε ο ιδιος αν θελω να γεννησω φυσιολογικα μαζι του. πηρα τετοια χαρα που δεν ρωτησα κατι, δεν πιστευα στ'αυτια μου! ομως θελω να ακουσω εμπειριες απο τον γιατρο, αν υπαρχουν, ειδικα για vbac και οσον αφορα τα λεφτα, φοβαμαι οτι η τιμη θα ειναι απαγορευτικη και θα ξανακανω καισαρικη στο αθλιο νοσοκομειο... :-( 

 

To να γεννήσεις στο σπίτι μετά από καισαρική νομίζω ότι είναι ένα εντελώς παράλογο ρίσκο, και για το μωρό και για εσένα. Ακόμη και αν μένεις στο ίδιο τετράγωνο με μαιευτήριο.

Από εκεί και πέρα, θα σου έλεγα να ξεκινήσεις και με μία σοβαρή συζήτηση με το γιατρό σου, αφού καταγράψεις όλες σου τις απορίες, και φυσικά συζητήσεις ανοιχτά τα πάντα, όπως το ρίσκο, το πλάνο αντιμετώπισης επιπλοκών και φυσικά το κόστος.

Δεν καταλαβαίνω πάντως γιατί οι εναλλακτικές να είναι ένας γιατρός για VBAC συγκεκριμένος ή ένα "άθλιο" νοσοκομείο. Σε όποιο γιατρό και να καταλήξεις και το νοσοκομείο παίζει ρόλο και σαφώς θα πρέπει να κάνεις μία έρευνα και να επιλέξεις κάτι που να σε καλύπτει. Ο μόνος περιορισμός είναι ότι αν θες να δοκιμάσεις VBAC τα δημόσια μάλλον απορρίπτονται όλα.

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα από περιέργεια να δω ποιο είναι το τόσο χάλια νοσοκομείο και τώρα κοπέλα μου με μπέρδεψες εντελώς, γιατί βλέπω ότι 3 χρόνια πριν έγραφες ότι γέννησες ένα κοριτσάκι φυσιολογικά! 

 

meloula

Registered Users

 0

99 δημοσιεύσεις

Αναφορά δημοσίευσης σε συντονιστή

 

Δημοσιεύτηκαν Απρίλιος 16,2015

Με επιασαν οι πονοι χθες βραδυ 9 η ωρα 12 πηγα στο νοσοκομειο 12:20 γεννησα φυσιολογικα μια ζουζουνα 3.900 και 53 εκ! με πλουσιο μαλλακι σαν του αντρα μου! Να μας ζησει! <3:-D<3

 

Παράθεση

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, meloula είπε:

καλησπερα..ειμαι εγκυος 8+5 στο δευτερο παιδακι μου και μετα απο μια αναιτια καιαρικη στο πρωτο, θελω να κανω vbac. σκεφτομαι ακομα και τον τοκετο στο σπιτι, εγω παντως δεν ξαναμπαινω σε εκεινο το νοσοκομειο, που εζησα το απογειο της μαιευτικης βιας..εχω βρει το γυναικολογο Αναστασοπουλο Δημητριο, μαλιστα μου προτινε ο ιδιος αν θελω να γεννησω φυσιολογικα μαζι του. πηρα τετοια χαρα που δεν ρωτησα κατι, δεν πιστευα στ'αυτια μου! ομως θελω να ακουσω εμπειριες απο τον γιατρο, αν υπαρχουν, ειδικα για vbac και οσον αφορα τα λεφτα, φοβαμαι οτι η τιμη θα ειναι απαγορευτικη και θα ξανακανω καισαρικη στο αθλιο νοσοκομειο... :-( 

Η γέννα στο σπίτι πέραν ότι αποτελεί παρακινδυνευμένη απόφαση δική σου και του γιατρού που θα "αναλάβει" κάτι τέτοιο, δεν είναι δικαιολογία για να ενοχοποιείται το οποίο νοσοκομείο ή κλινική. Αν το πρόβλημα της προηγούμενης καισαρικης είναι ο χώρος απλά τον αλλάζεις ,γέννας δηλαδή σε κάποιο άλλο νοσοκομείο με γιατρό της εμπιστοσύνης σου. Ασφαλής γιατρός δεν είναι εκείνος που μας λέει αυτά που θέλουμε πάντα να ακούσουμε αλλά εκείνος που μας λέει εκείνα που δεν θέλουμε... Και σε περίπτωση γέννας (έπειτα από καισαρική μάλιστα) η λύση της γέννας στο σπίτι χωρίς καμία ασφάλεια είναι τουλάχιστον επιπόλαια και τραγική για την ίδια σου τη ζωή.

Καταλαβαίνω την απογοήτευση σου αλλά ψάξου λίγο με τους γιατρούς , αρκετοί είναι πρόθυμοι και διαθέσιμοι να σε ακούσουν και να σε συμβουλεύσουν ακίνδυνα!

3 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Έψαξα από περιέργεια να δω ποιο είναι το τόσο χάλια νοσοκομείο και τώρα κοπέλα μου με μπέρδεψες εντελώς, γιατί βλέπω ότι 3 χρόνια πριν έγραφες ότι γέννησες ένα κοριτσάκι φυσιολογικά! 

 

meloula

Registered Users

 0

99 δημοσιεύσεις

Αναφορά δημοσίευσης σε συντονιστή

 

Δημοσιεύτηκαν Απρίλιος 16,2015

Με επιασαν οι πονοι χθες βραδυ 9 η ωρα 12 πηγα στο νοσοκομειο 12:20 γεννησα φυσιολογικα μια ζουζουνα 3.900 και 53 εκ! με πλουσιο μαλλακι σαν του αντρα μου! Να μας ζησει! <3:-D<3

 

Παράθεση

:s

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, meloula είπε:

καλησπερα..ειμαι εγκυος 8+5 στο δευτερο παιδακι μου και μετα απο μια αναιτια καιαρικη στο πρωτο, θελω να κανω vbac. σκεφτομαι ακομα και τον τοκετο στο σπιτι, εγω παντως δεν ξαναμπαινω σε εκεινο το νοσοκομειο, που εζησα το απογειο της μαιευτικης βιας..εχω βρει το γυναικολογο Αναστασοπουλο Δημητριο, μαλιστα μου προτινε ο ιδιος αν θελω να γεννησω φυσιολογικα μαζι του. πηρα τετοια χαρα που δεν ρωτησα κατι, δεν πιστευα στ'αυτια μου! ομως θελω να ακουσω εμπειριες απο τον γιατρο, αν υπαρχουν, ειδικα για vbac και οσον αφορα τα λεφτα, φοβαμαι οτι η τιμη θα ειναι απαγορευτικη και θα ξανακανω καισαρικη στο αθλιο νοσοκομειο... :-( 

Εγω θα σου προτεινα να ψαξεις για γιατρους που υποστηριζουν τον φυσικο τοκετο και να συζητησεις μαζι τους για VBAC. Ισως αν υπαρχει και καποια ομαδα στο facebook που μπορει να σου δωσει συγκεκριμενα ονοματα ή ακομη και να απευθυνθεις στην ΕΥΤΟΚΙΑ. Καταλαβαινω την σκεψη σου για τοκετο στο σπιτι, αλλα θεωρω κι εγω οτι ειναι αρκετα παρακινδυνευμενο παρ'ολο που ειμαι υπερ αυτης της επιλογης σε φυσιολογικες εγκυμοσυνες. Ενημερωτικα πριν λιγο καιρο, κοπελα που ειχε κανει καισαρικη σε δημοσιο νοσοκομειο στην πρωτη εγκυμοσυνη (αναιτια κατα τα λεγομενα της), εμεινε εγκυος στο δευτερο και ηθελε να δοκιμασει VBAC. Δεν ειχε την δυνατοτητα για ιδιωτικο μαιευτηριο, εφτασε μεχρι το υπουργειο υγειας ζητωντας τους λογους που κανενα δημοσιο νοσοκομειο δεν συμβαδιζει με τα νεα μαιευτικα δεδομενα και εχουν σιγουρη την δευτερη καισαρικη και την παρεπεμψαν στον ιατρικο συλλογο, ο οποιος εκανε τη "παπια". Εν τελει, γεννησε στο σπιτι της ενα υγιεστατο αγορακι και δυστυχως ηταν μια αρκετα παρακινδυνευμενη επιλογη την οποια το ιδιο το συστημα την ωθησε να κανει, επειδη δεν υπηρχε οικονομικη δυνατοτητα για κατι διαφορετικο. Θελω να πω οτι παρ'ολο που πηγαν ολα καλα και γεννησε οπως ηθελε, φυσιολογικα και φυσικα, δεν ειναι σιγουρο οτι θα συμβει το ιδιο και με σενα. Παρ'ολο που τα ποσοστα ρηξης μητρας (αυτο που φοβουνται περισσοτερο στο VBAC) ειναι μικροτερα απο εναν φυσιολογικο τοκετο με προκληση, στην θεση σου δεν θα το ρισκαρα. Ευχομαι να βρεις τον γιατρο που θα σε στηριξει (αν εισαι Αθηνα σιγουρα υπαρχουν επιλογες. Εγω γνωριζω για την μαια Κωνσταντινα Νουσια του κεντρου μητροτητας eimaimaia.gr, οπου γινονται και σεμιναρια για VBAC) και να καταφερεις το VBAC:)

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Παρ'ολο που τα ποσοστα ρηξης μητρας (αυτο που φοβουνται περισσοτερο στο VBAC) ειναι μικροτερα απο εναν φυσιολογικο τοκετο με προκληση, 

Για να μην λεγονται ανακριβειες, να σημειωσω οτι ειναι λαθος αυτο που εγραψα. Απο την μια η προκληση τοκετου αποτελει επιβαρυντικο παραγοντα για ρηξη μητρας σε φυσιολογικο τοκετο, αλλα η συχνοτερη αιτια ειναι λογω τομης απο προηγουμενη καισαρικη (με τις πιθανοτητες να αυξανονται κατα πολυ με την προκληση με προσταγλανδινες στο VBAC) και ακολουθουν οι τομες απο αλλες παρεμβατικες μαιευτικες εγχειρισεις. Οποτε δεν ειναι μικροτερα τα ποσοστα στο VBAC απ'οτι σε φυσιολογικους τοκετους χωρις ουλες, αλλα ουτε εχουν και μεγαλη διαφορα (0,7% εναντι 0,07%).

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

. Οποτε δεν ειναι μικροτερα τα ποσοστα στο VBAC απ'οτι σε φυσιολογικους τοκετους χωρις ουλες, αλλα ουτε εχουν και μεγαλη διαφορα (0,7% εναντι 0,07%).

Το ένα ποσοστό είναι το δεκαπλάσιο του άλλου οπότε έχουν πολύ μεγάλη διαφορά θα έλεγα

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, meloula είπε:

καλησπερα..ειμαι εγκυος 8+5 στο δευτερο παιδακι μου και μετα απο μια αναιτια καιαρικη στο πρωτο, θελω να κανω vbac. σκεφτομαι ακομα και τον τοκετο στο σπιτι, εγω παντως δεν ξαναμπαινω σε εκεινο το νοσοκομειο, που εζησα το απογειο της μαιευτικης βιας..εχω βρει το γυναικολογο Αναστασοπουλο Δημητριο, μαλιστα μου προτινε ο ιδιος αν θελω να γεννησω φυσιολογικα μαζι του. πηρα τετοια χαρα που δεν ρωτησα κατι, δεν πιστευα στ'αυτια μου! ομως θελω να ακουσω εμπειριες απο τον γιατρο, αν υπαρχουν, ειδικα για vbac και οσον αφορα τα λεφτα, φοβαμαι οτι η τιμη θα ειναι απαγορευτικη και θα ξανακανω καισαρικη στο αθλιο νοσοκομειο... :-( 

Για τον συγκεκριμένο γυναικολόγο που ρωτάς δεν έχω άποψη καθώς δεν τον γνωρίζω τον άνθρωπο. Υποθέτω όμως ότι σου είπε ότι αναλαμβάνει vbac σε μαιευτήριο. 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Το ένα ποσοστό είναι το δεκαπλάσιο του άλλου οπότε έχουν πολύ μεγάλη διαφορά θα έλεγα

Σχεδον παντα, αν ο γιατρος δεν ειναι εξειδικευμενος ή δεν εχει καποια εμπειρια σε φυσιολογικο μετα απο καισαρικη, παρουσιαζει την ρηξη μητρας σαν πολυ συχνη επιπλοκη, ενω το ποσοστο δεν αγγιζει ουτε το 1%. Οποτε, ναι σε σχεση με εναν φυσιολογικο τοκετο και τις πιθανοτητες να γινει (που κι αυτες δεν αγγιζουν ουτε το 1%) τοτε θα ελεγα οτι δεν ειναι μεγαλη η διαφορα. Επικεντρωνομαι κυριως στην παραπληροφορηση των εγκυων οσον αφορα τις πραγματικες διαστασεις των ποσοστων της επιπλοκης και το πως αυτα παρουσιαζονται σαν να εχουν διαφορα αρκετων δεκαδων % λες και το VBAC ειναι συνωνυμο της ρηξης μητρας (που οντως ηταν παλιαιοτερα που η τομη ηταν καθετη, αλλα πλεον με την οριζοντια τομη και ειδικα αν ειναι διπλης συρραφης, ειναι σχεδον απιθανο να συμβει).

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Σχεδον παντα, αν ο γιατρος δεν ειναι εξειδικευμενος ή δεν εχει καποια εμπειρια σε φυσιολογικο μετα απο καισαρικη, παρουσιαζει την ρηξη μητρας σαν πολυ συχνη επιπλοκη, ενω το ποσοστο δεν αγγιζει ουτε το 1%. Οποτε, ναι σε σχεση με εναν φυσιολογικο τοκετο και τις πιθανοτητες να γινει (που κι αυτες δεν αγγιζουν ουτε το 1%) τοτε θα ελεγα οτι δεν ειναι μεγαλη η διαφορα. Επικεντρωνομαι κυριως στην παραπληροφορηση των εγκυων οσον αφορα τις πραγματικες διαστασεις των ποσοστων της επιπλοκης και το πως αυτα παρουσιαζονται σαν να εχουν διαφορα αρκετων δεκαδων % λες και το VBAC ειναι συνωνυμο της ρηξης μητρας (που οντως ηταν παλιαιοτερα που η τομη ηταν καθετη, αλλα πλεον με την οριζοντια τομη και ειδικα αν ειναι διπλης συρραφης, ειναι σχεδον απιθανο να συμβει).

 

Τι να σου πω, εμένα ο γιατρός μου όταν τον ρώτησα μου είπε 1 στα 200, που μου φάνηκε προσωπικά εξωφρενικά μεγάλο ποσοστό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας είμαι νέα στο φόρουμ... Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάνει κάποια από εσάς φυσιολογικο τοκετο μετα απο καισαρική στο Έλενα με διαφορά 2 χρόνια...αν ναι μπορείτε να μου πείτε με ποιον γιατρό? 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σχεδόν σίγουρη πως τα δημόσια δεν αναλαμβάνουν φυσ. τοκετούς μετά από καισαρικές. Αν το ξέρει κάποια σίγουρα ας το επιβεβαιώσει.

 

Εγώ θα ήθελα  αν έχει κάποια εμπειρία από VBAC με το γυναικολόγο Μπιλάλη!

Επεξεργάστηκαν by marakiz

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

στο ιατρείο Κύησης Υψηλού Κινδύνου του Έλενα, δηλώνεται μέσα από την ιστοσελίδα ότι επιχειρείται VBAC . Δεν γνωρίζουμε εάν αυτό αληθεύει, ή τα ποσοστά επιτυχίας καθώς αυτά δεν δημοσιεύονται (γενικά). 

δείτε στην δημοσίευση τηλέφωνα κλπ.  

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να αναζητήσετε τον φάκελο της καισαρικής σας στο νοσοκομείο που γεννήσατε, ή να ρωτήσετε το γιατρό για να σας πει εάν σας έκανε μονή ή διπλή συρραφή της μήτρας. Τα ποσοστά ρήξης μήτρας με μονή συρραφή είναι τα ίδια με ένα VBA2C. 

Τώρα για τον τοκετό στο σπίτι, προσωπικά τον θεωρώ ακραία ρομαντική επιλογή, και όχι, δε θα το έκανα ούτε ως δευτερότοκη με προηγούμενο φυσιολογικό. 

Δε χρειάζεται να γίνω μία στατιστική επειδή έχω ένα όραμα στο κεφάλι μου. 

Για τα δημόσια είχα ακούσει για ένα συγκεκριμένο γιατρό στο νοσοκομείο στα Χανιά. Επίσης έκανε ο Φαρμακίδης, αλλά πλέον έχει φύγει από το δημόσιο τομέα. 

Τέλος διάβασα για μια κοπέλα που πήγε με διαστολή 6 και τη ξεγέννησε ο ειδικευόμενος εδώ στην πόλη μου, επειδή δεν είχε χρήματα για ιδιωτικό. 

 

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα...Μου εχουν συστησει εναν γιατρο στον Πειραια.Τον Αρματα. Δεν εχω κλεισει ραντεβου ακομη γιατι θελω να μαθω αν ξερει καμια αν κανει vbac. Εκανα με αναιτια καισαρικη το πρωτο μου παιδι και τωρα ειμαι παλι εγκυος και δεν θελω να ξαναπερασω κατι τετοιο. Αν εχετε γνωμη για το συγκεκριμενο γιατρο,θα ηθελα να μου πειτε.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

γειά σας δείτε το άρθρο που βρίσκεται εδώ. http://parents.org.gr/health/a707

Εάν σας ενδιαφέρει η vbac υπάρχουν εδώ οι κατευθυντήριες οδηγίες (Ελλαδας και Αγγλίας) στις οποίες οι γιατροί μπορούν να συμβουλεύονται.   

Παρακαλούμε,

εφόσον κανένας γιατρός δεν δημοσιεύει τις στατιστικές του (είτε σε θέμα  VBAC είτε γενικά στους τοκετούς)

 κάθε "εμπειρία" σε τοκετούς VBAC μπορεί να είναι τυχαία ή σε αριθμό στατιστικά πολύ μικρή.

 

Αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχουν επαρκή κριτήρια που να μαρτυρούν ότι ο γιατρός που θα σας συστήσει ο οποιοσδήποτε  " είναι ικανός να κάνει VBAC".

Απο την στιγμή που δεν υπάρχει επίσης καμία τέτοια πιστοποίηση ή βεβαίωση είτε α) σε εκπαίδευση, είτε β) με βάση τις στατιστικές κ τους αριθμούς τοκετών VBAC,

δεν είναι λοιπόν ικανό να δοθεί σε κάποιο γιατρό αυτός ο θετικός χαρακτηρισμός αλλά και κάθε τέτοια λίστα ή σύσταση συγκεκριμένων γιατρών, ενδεχομένως να παραπληροφορεί. 

Θα θέλαμε να παρακαλέσουμε οποιονδήποτε διαθέτει στατιστικές (τοκετών & vbac) που επιθυμεί να δημοσιευτούν, θα τις δημοσιεύσουμε ευχαρίστως άμεσα. 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Στην ιστοσελιδα του Ελευσις στη Θεσσαλονικη, αναφερεται ποσοστο επιτυχιας Vbac 75% απο τον μαιευτηρα Νικο Παπανικολαου και απ'οτι πληροφορηθηκα απο μαιες που υποστηριζουν φυσικο τοκετο και vbac, η συγκεκριμενη ομαδα διενεργει οντως αρκετους φυσιολογικους τοκετους μετα απο καισαρικη.

 
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα! Θα με ενδιέφερε πάρα πολύ να μαθω αν κάποια κοπέλα έχει κάνει πετυχημένο vback ή προσπάθησε στο Έλενα με τον κ. ΚΟΛΛΙΟΠΟΥΛΟ Γεώργιο και αν είχε περιορισμούς στις βδομάδες η περίμενε να εξελιχθεί μόνος ο τοκετός, επίσης αν συνεργάζεται με μαία! Σας ευχαριστώ πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα!!

Υπάρχει κάποια που να γνωρίζει εαν αναλαμβάνουν vbac σε δημοσίο νοσοκομείο;;

Ρωτάω για Θεσσαλονίκη εαν κάποια έχει εμπειρία σχετικά. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vasilo είπε:

Καλησπέρα!!

Υπάρχει κάποια που να γνωρίζει εαν αναλαμβάνουν vbac σε δημοσίο νοσοκομείο;;

Ρωτάω για Θεσσαλονίκη εαν κάποια έχει εμπειρία σχετικά. 

Τα δημόσια νοσοκομεία στην Ελλάδα δυστυχώς δεν αναλαμβάνουν  vbac. 

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Τα δημόσια νοσοκομεία στην Ελλάδα δυστυχώς δεν αναλαμβάνουν  vbac. 

Πέφτω από τα σύννεφα! Νοt!

Σ' ευχαριστώ πολύ!

 

Επομένως θα ήθελα να μάθω αν κάποια έχει εμπειρία Θεσσαλονίκη (ιδιωτικά). Κάποιον γιατρό ή ο.τι μπορεί να μας βοηθήσει. 

Έκανα καισαρική στο 1ο, δεν είμαι έγκυος τώρα αλλά με ενδιαφέρει πολύ το θέμα γιατί πολύ σύντομα θα βάλω μπροστά για 2ο! Επίσης αυτή τη στιγμή προσπαθώ να βοηθήσω μια φίλη μου που θέλει να το προσπαθήσει Και νο1 κανόνας στα πάντα είναι η σωστή ενημέρωση. Ήδη η γραμμή του γιατρού της είναι ..."Ναι το στηρίζω" με ύφος θα σε ψήσω για καισαρική μέχρι το τέλος:p 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vasilo είπε:

Πέφτω από τα σύννεφα! Νοt!

Σ' ευχαριστώ πολύ!

 

Επομένως θα ήθελα να μάθω αν κάποια έχει εμπειρία Θεσσαλονίκη (ιδιωτικά). Κάποιον γιατρό ή ο.τι μπορεί να μας βοηθήσει. 

Έκανα καισαρική στο 1ο, δεν είμαι έγκυος τώρα αλλά με ενδιαφέρει πολύ το θέμα γιατί πολύ σύντομα θα βάλω μπροστά για 2ο! Επίσης αυτή τη στιγμή προσπαθώ να βοηθήσω μια φίλη μου που θέλει να το προσπαθήσει Και νο1 κανόνας στα πάντα είναι η σωστή ενημέρωση. Ήδη η γραμμή του γιατρού της είναι ..."Ναι το στηρίζω" με ύφος θα σε ψήσω για καισαρική μέχρι το τέλος:p 

 

Φίλη μου γέννησε με vbac το δεύτερο παιδί της με τον Παπανικολάου και έμεινε πολύ ευχάριστημενη. Γενικώς, κυκλοφορούν αντικροουμενες απόψεις για τον συγκεκριμένο αλλά η αλήθεια είναι ότι έχει μεγάλη εμπειρία με φυσιολογικό μετά από καισαρική, άρα κατέχει καλά το πεδιο. Γνωρίζω άλλους 2-3 στην Θεσσαλονίκη αλλά επειδή έχει λίγο καιρό που τα έψαχνα δεν θυμάμαι τα ονόματα, θα κοιτάξω τα αρχεια μου και θα επανέλθω ;-)

 
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Φίλη μου γέννησε με vbac το δεύτερο παιδί της με τον Παπανικολάου και έμεινε πολύ ευχάριστημενη. Γενικώς, κυκλοφορούν αντικροουμενες απόψεις για τον συγκεκριμένο αλλά η αλήθεια είναι ότι έχει μεγάλη εμπειρία με φυσιολογικό μετά από καισαρική, άρα κατέχει καλά το πεδιο. Γνωρίζω άλλους 2-3 στην Θεσσαλονίκη αλλά επειδή έχει λίγο καιρό που τα έψαχνα δεν θυμάμαι τα ονόματα, θα κοιτάξω τα αρχεια μου και θα επανέλθω ;-)

Τέλεια!! Ναι κοίτα τα!! :) ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...