Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυσιολογικός τοκετός μετά από καισαρική (VBAC)


evelina_1983

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις


Διαφημίσεις

miriki θα 'ηθελα να μάθω με ποιόν γιατρό,σε πιό νοσοκομείο,πόσο κόστισε και γενικά την διαδικασία.Ευχαριστώ

 

γενικά αν δεις το θέμα υπάρχει μια λίστα η οποία όμως πλέον απότι βλέπω δεν ανανεώνεται αναρωτιέμαι γιατί? από τη στιγμή που ο κανονισμός του Parents δεν απαγορεύει να δημοσιεύονται τα ονόματα

Link to comment
Share on other sites

Amalthia και EVAnet συγχαρητήρια, να σας ζήσουν τα μωράκια σας... Επιτέλους, και ο κος Μιχαλόπουλος σε αυτή τη λίστα, αν και κάνει καιρό τώρα επιτύχημένα vbac.

baila-επιτυχής(2η φορά)-Αλέξης Παπανικολάου-Θεσ/νίκη

dimitrak-επιτυχής-Γρηγόρης Γκριμπίζης-Θεσ/νίκη

nena-επιτυχής

nancy_pan-επιτυχής

elliz-επιτυχής

katpend-επιτυχής

evi mik-επιτυχής-Απόστολος Μαμόπουλος-Θεσ/νίκη

angela kgr-επιτυχής-Μαρίνος Τσιριγώτης-Αθήνα

vageor-επιτυχής-Απόστολος Μαμόπουλος-Θεσ/νίκη

irnadi-επιτυχής-Αγγελική Μπουζάκη-Θεσ/νίκη

artesio-επιτυχής-Δερετζής Χαράλαμπος-Δράμα

elenanikou-επιτυχής-Αγγελική Μπουζάκη-Θεσ/νίκη

supermamaka (2η φορά)-επιτυχής-Γκουτζιούλης Φώτης-Θεσ/νίκη

ΜΑΡΙΑΛ 2επιτυχής

barbiεπιτυχής-Γιαννίκος Λάμπρος -Αθήνα

aleca2g-επιτυχής -Ευστ. Μητσάκης-Θεσ/νίκη

poubaki- επιτυχής-Δημήτρης Μπιλάλης-Αθήνα

anti1980-επιτυχής-Αγ. Μπουζάκη-Θεσ/νικη

Fabiana-επιτυχής-Αγ. Μπουζάκη-Θεσ/νικη

ΚΑΤΕ1982-επιτυχής-Αγ. Μπουζάκη-Θεσ/νικη

Πενουλα-επιτυχής

v.polina-επιτυχής-Γιαννίκος Λάμπρος Αθήνα

Labrinoula-επιτυχής-Γιαννίκος Λάμπρος Αθήνα

verak- επιτυχής- Αγ. Μπουζάκη-θεσ/νικη

mpourmpoulithras-επιτυχής-Γιαννίκος Λ. Αθήνα

bouboukatsi-επιτυχής-Γιαννίκος Λ. Αθήνα

Garouf-επιτυχής-Γιαννίκος Λ. Αθήνα

@marilou-επιτυχής - Γιαννίκος Λ. Αθήνα

MAMA-AGA -επιτυχής (3η φορά)

mirellaki- επιτυχής - Isabel Rosas Alcantara Αθήνα-Μ.Γκόσμα (μαία)

ΜΑΡΙΑΛ - επιτυχής (2η φορά)

Γαρδουμπάκι- επιτυχής - Γιαννίκος Λ. Αθήνα

Super Mummy - επιτυχής- Γιαννίκος Λ.- Έλντα Λατη (μαία) - Αθήνα

two_girls-επιτυχής- Γιαννίκος Λ.- Αθήνα

sofiateli-επιτυχής-Απ. Μαμόπουλος-Θεσ/κη

mamamin - επιτυχής - Γιαννίκος Λ. -Αθήνα

nitsa_ge-επιτυχής - Βαγγ. Δημητρίου -Π.Λάζου (μαία)- Αθήνα

Αlfie - επιτυχής - Δ.Μπιλάλης - Ε.Χρηστακου(μαία) - Αθήνα

Μyrtog - επιτυχής - Άρης Καραγιαννίδης

EVAnet - επιτυχής - Γ.Μιχαλόπουλος - Αγγ.Κλήμου - Αθήνα

 

tinoula-επαναληπτική καισαρική

spyni-επαναληπτική καισαρική-Αρίστη Προκοπίου-Αθήνα

galat-επαναληπτική καισαρική (προγραμματισμένη)

myangel-επαναληπτικη καισαρική-Απόστ. Μαμόπουλος-Θεσ/νίκη

alcyon-επαναληπτικές καισαρικές-Ε. Μαντούδης-ΙΑΣΩ, Αθήνα

Lemag-επαναληπτικη καισαρική-Δημήτρης Μπιλάλης-Αθήνα

cesilia-επαναληπτικη κτ (δυστοκία)-Αλ. Παπανικολάου-Θεσ/νίκη

Wonderland-επαναληπτικη καισαρική (δυστοκία)

fwfw-επαναληπτικη καισαρική-Τριανταφύλλου Π. (δυστοκία)-Αθήνα

Zaxarenia-επαναληπτικη καισαρική (δυστοκία)-Κρήτη

Katerina+Α.Μαμόπουλος-Θεσ/νίκη

βάλια 27-επαναληπτικη καισαρική- Γιαννίκος Λ. Αθήνα

mlne-επαναληπτικη καισαρική-Μπουζάκη Αγγ.-θεσ/νικη

efrossyni-επαναληπτική καισαρική-Γιαννίκος Λ. - Αθήνα

filoudaki- επαναληπτική καισαρική- Γιαννίκος Λ. - Αθήνα

Amarilis81 - επαναληπτική κτ - Ταντανάσης Χάρης - Αθήνα

 

eliza k- άγνωστη έκβαση τοκετού- ΠΗΤ 21/12/12- Μπουζάκη- θεσ/νικη

zazou_v-άγνωστη έκβαση τοκετού- ΠΗΤ 27/05/13-Γιαννίκος Λ. Αθήνα

tangobsession- άγνωστη έκβαση τοκετού- ΠΗΤ 21/09/13-Γιαννίκος Λ.

 

η τελευταία λίστα 12-08-2014 απλά την βάζω πιο μπροστά. και γενικά αν θέλουν τα κορίτσια που έχουν κάνει vbac να την συμπληρώσουμε με ονόματα

Link to comment
Share on other sites

η τελευταία λίστα 12-08-2014 απλά την βάζω πιο μπροστά. και γενικά αν θέλουν τα κορίτσια που έχουν κάνει vbac να την συμπληρώσουμε με ονόματα

 

Κι εγώ με τη Ρόσας.

 

Η λίστα δεν έχει νόημα ακριβώς, με την έννοια του ότι ένα ονομα από μόνο του δεν λέει κάτι. Είναι μια καλή αρχή, αλλά δε διασφαλίζει ότι όντως ο γιατρός είναι υποστηρικτικός. Κάποια vbac έχουν γίνει τυχαία (δεν αναφέρομαι στης λίστας απαραίτητα γιατί δε γνωρίζω πρόσωπα και πράγματα) και κάποια άλλα έχουν γίνει με τόσο τραυματικό τρόπο που δεν ξέρω καν αν αξίζει.

 

Η ομάδα στο facebook που αναφέρθηκε δίνει τη δυνατότητα για πολύ καλή ενημέρωση, με επιστημονική τεκμηρίωση, με ιστορίες γυναικών και τοκετών, με πληροφορίες για γιατρούς, μαίες, βοηθούς μητρότητας από την εμπειρία των γυναικών. Φτιάξτε ένα λογαριασμό και παρακολουθήστε την ομάδα, αξίζει τον κόπο.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με τη Ρόσας.

 

Η λίστα δεν έχει νόημα ακριβώς, με την έννοια του ότι ένα ονομα από μόνο του δεν λέει κάτι. Είναι μια καλή αρχή, αλλά δε διασφαλίζει ότι όντως ο γιατρός είναι υποστηρικτικός. Κάποια vbac έχουν γίνει τυχαία (δεν αναφέρομαι στης λίστας απαραίτητα γιατί δε γνωρίζω πρόσωπα και πράγματα) και κάποια άλλα έχουν γίνει με τόσο τραυματικό τρόπο που δεν ξέρω καν αν αξίζει.

 

Η ομάδα στο facebook που αναφέρθηκε δίνει τη δυνατότητα για πολύ καλή ενημέρωση, με επιστημονική τεκμηρίωση, με ιστορίες γυναικών και τοκετών, με πληροφορίες για γιατρούς, μαίες, βοηθούς μητρότητας από την εμπειρία των γυναικών. Φτιάξτε ένα λογαριασμό και παρακολουθήστε την ομάδα, αξίζει τον κόπο.

καλημέρα!

εγώ πάλι θεωρώ ότι και η λίστα έχει νόημα. έκτος από το να μπει στην λίστα η κάθε κοπέλα έχει γράψει και το μήνυμα της εδώ. αν έγινε τυχαία θα γίνει μια φορά , δύο φορές...μέχρι εκεί όμως. αν όμως είναι πολλές κοπέλες που γέννησαν με τον ίδιο γιατρό ,δεν γίνεται να είναι τυχαία.

είμαι μέλος στην ομάδα του FB ¨όμως με προβληματίζουν κάποια πράγματα εκεί.

Link to comment
Share on other sites

εγω ελπίζω να διατηρηθεί ενεργή και η λίστα και το Forum. καθώς το facebook σε υποχρεώνει να έχεις το πραγματικό σου όνομα, στις ομάδες δε γίνεσαι δεκτός αν δεν έχεις "πραγματικό" προφιλ με κάμποσους φίλους, και δε θέλω να ξέρει η κάθε γνωστή / συνάδελφος/γειτόνισσα ή εχθρός μου αν προσπαθώ για παιδί, αν είμαι έγγυος, αν έχει πρόβλημα γονιμότητας ο άντρας μου, πώς είναι τα κακά του παιδιού μου και πού σκοπεύω να γεννήσω ή τι προβλήματα έχω στη με τον εργοδότη μου.

Στην ομάδα στο facebook μπορείς να πάρεις πληροφορίες για γιατρούς και να διαβάσεις ιστορίες για πετυχημέναν ή λιγότερο πετυχημένα vbac αλλά μέχρι εκεί.

Γενικά στο Facebook υπάρχει τεράστιος όγκος παραπληροφόρησης μαζί με την όποια evidence based ενημέρωση.

να πω εδω ότι εκτός από το facebook μπορει κανεις να βρει και στο pinterest εκατονταδες αρθρα σχετικά με το θέμα.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς όμως ο κόσμος δεν γράφει πια στα forum (ή καλύτερα στα fora) και προτιμάει τις ομάδες του facebook.

Καταλαβαίνω την ένσταση αλλά έχουν φύγει όλοι και έχουν πάει στο facebook.

PVxKp2.png

MrMwp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω ελπίζω να διατηρηθεί ενεργή και η λίστα και το Forum. καθώς το facebook σε υποχρεώνει να έχεις το πραγματικό σου όνομα, στις ομάδες δε γίνεσαι δεκτός αν δεν έχεις "πραγματικό" προφιλ με κάμποσους φίλους, και δε θέλω να ξέρει η κάθε γνωστή / συνάδελφος/γειτόνισσα ή εχθρός μου αν προσπαθώ για παιδί, αν είμαι έγγυος, αν έχει πρόβλημα γονιμότητας ο άντρας μου, πώς είναι τα κακά του παιδιού μου και πού σκοπεύω να γεννήσω ή τι προβλήματα έχω στη με τον εργοδότη μου.

Στην ομάδα στο facebook μπορείς να πάρεις πληροφορίες για γιατρούς και να διαβάσεις ιστορίες για πετυχημέναν ή λιγότερο πετυχημένα vbac αλλά μέχρι εκεί.

Γενικά στο Facebook υπάρχει τεράστιος όγκος παραπληροφόρησης μαζί με την όποια evidence based ενημέρωση.

να πω εδω ότι εκτός από το facebook μπορει κανεις να βρει και στο pinterest εκατονταδες αρθρα σχετικά με το θέμα.

 

συμφωνώ απόλυτα!!! και εγώ ούτε μια φώτο του παιδιού μου στο fb δεν έχω βάλει ....και δεν μπορώ να καταλάβω την λογική που έχουν κάποιες ομάδες να μη δέχονται τα λιγότερα ενεργά προφίλ. στο κάτω κάτω αν γράφω "βλακείες" μετά ας με διαγράψουν. εκτός από αυτά με ενοχλεί ο "φανατισμός" που υπάρχει στην ομάδα. π.χ. ανεβάζουν φωτογραφίες - ρεπορτάζ με μια γέννα ισχιακού vbac μωρού. μη γράψει καμία κοπέλα ότι δεν θα μπορούσε να το ρισκάρει, πέφτουν να την φάνε αμέσως .

το άλλο θέμα με την ομάδα είναι ότι ρωτώντας για vbac έλαβα καμία 20αριά μηνύματα για πετυχημένα. αν θεωρούμε ότι παγκοσμίως έχει 70% επιτυχία θα έπρεπε να λάβω και περίπου 6 ιστορίες με μη πετυχημένα vbac. άρα από κάπου μπάζει... ενώ εδώ βλέπεις στην λίστα επιτυχημένα αυτά , επαναληπτική καισαρική αυτά και ονόματα δίπλα.

άλλο ένα ενοχλητικό στοιχείο είναι ότι ενώ εδώ η μισή λίστα είναι ο Γιαννίκος στην Αθήνα , δεν υπήρχε καμία να μου στείλει μήνυμα για αυτόν στην ομάδα. Αλήθεια γιατί?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα στην ομαδα του fb ποτε δεν μου έχουν στειλει ονόματα γιατρων παρολο που ρωταω όταν βγει καποιο πετυχημενο vbaC. Δεν έχω παρει καθόλου πληροφορίες.

Αντίθετα εδώ καποιες κοπέλες με πληροφόρησαν αναλυτικά και τις ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εμενα στην ομαδα του fb ποτε δεν μου έχουν στειλει ονόματα γιατρων παρολο που ρωταω όταν βγει καποιο πετυχημενο vbaC. Δεν έχω παρει καθόλου πληροφορίες.

Αντίθετα εδώ καποιες κοπέλες με πληροφόρησαν αναλυτικά και τις ευχαριστω

 

να κάνεις ένα post ξεχωριστό , ρωτώντας και εξηγώντας , ότι έχεις στείλει μηνύματα στις κοπέλες από τα αρχεία και δεν απαντάνε. και εγώ έστελνα και δεν απαντούσαν. αλλά με σχόλια από κάτω απαντούσαν ή στέλνοντας π.μ. να στέλνεις και στο post σχόλιο ότι η τάδε έχεις π.μ. μερικές φορές πάνε στα άλλα και δεν τα βλέπουν

Link to comment
Share on other sites

Εμενα στην ομαδα του fb ποτε δεν μου έχουν στειλει ονόματα γιατρων παρολο που ρωταω όταν βγει καποιο πετυχημενο vbaC. Δεν έχω παρει καθόλου πληροφορίες.

Αντίθετα εδώ καποιες κοπέλες με πληροφόρησαν αναλυτικά και τις ευχαριστω

 

Μήπως έχουν πάει στον φάκελο "άλλα";

PVxKp2.png

MrMwp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

nataalex, εγώ είμαι μέλος και στην ομάδα του fb.

Είμαι μέλος από το 2013, όταν έμεινα έγκυος στο δεύτερο και ενδιαφερόμουν για vbac και νομίζω μπορώ να σου απαντήσω σε ορισμένες από τις απορίες σου.

Καταρχήν, εγώ που είμαι μέλος 3 χρόνια έχω δει εκεί μέσα και πάρα πολλές αποτυχημένες προσπάθειες για vbac που κατέληξαν σε καισαρική. Δεν είναι στημένη η ομάδα, αυτό είναι σίγουρο. Αν και κάποια στιγμή υπήρξαν κάποιοι επαγγελματίες υγείας που προσπάθησαν να προβληθούν μέσα από αυτήν.

Όταν ένα vbac καταλήγει σε επαναληπτική καισαρική συνήθως μπαίνει η μαμά είτε σ' εκείνη την ομάδα, είτε εδώ στο forum και ενημερώνει (εξ ου και η λίστα) λίγες μέρες ή εβδομάδες μετά που ακόμα είναι ζεστό. Μετά όμως δε συνεχίζει να συμμετέχει το ίδιο και είναι και λογικό. Ειδικά στην ομάδα του fb που ασχολείται μόνο με το vbac. Εδώ στο forum υπάρχει κι άλλη θεματολογία που μπορεί να ενδιαφέρει μια μαμά και είναι πιο λογικό να συνεχίσει να μπαίνει.

Αυτός είναι ένας από τους λόγους που δε θα λάβεις πολλά μηνύματα από μαμάδες με αποτυχημένα vbac στην ομάδα του fb. Πολύ απλά οι μαμάδες εκείνες δε συμμετέχουν πια το ίδιο στην ομάδα.

Η ομάδα εκεί επίσης τηρεί αρχείο με τις επιτυχίες και τις αποτυχίες πάντως, μπορείς να το βρεις νομίζω στα Αρχεία ή να ρωτήσεις μια διαχειρίστρια. Το ξέρω σίγουρα γιατί έστειλα κι εγώ τα στοιχεία μου να συμπεριληφθούν και κατά καιρούς το ποστάρουν κιόλας για να φανούν τα ποσοστά επιτυχίας (που νομίζω είναι γύρω στα 80%). Δεν αναφέρεται όμως δίπλα στο κάθε όνομα μαμάς το όνομα του γιατρού για ευνόητους λόγους.

 

Για τα προφίλ που λέτε μου κάνει εντύπωση...Εγώ δεν είχα καθόλου προφίλ στο facebook, εφτιαξα ένα μόνο και μόνο όταν έμεινα έγκυος για να ενημερωθώ για το vbac. Χωρίς φίλους, χωρίς φωτό, χωρίς τίποτα. Με δέχτηκαν μια χαρά. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει το πράγμα από το 2013.

 

Όσον αφορά τον κ.Γιαννίκο ήταν ένας από τους πρώτους που έκαναν vbac στην Αθήνα. Το topic αυτό είναι αρκετά παλιό και όντως πριν μερικά χρόνια ήταν πολύ περιζήτητος για vbac επειδή ήταν σχεδόν ο μοναδικός που αναλάμβανε. Είναι καμιά 4-5ετία όμως τώρα που έχουν εδραιωθεί στην Αθήνα 2-3 ακόμα γιατροί για vbac και κερδίζουν τον Γιαννίκο στα σημεία. Με πμ μπορώ να σου πω περισσότερα αν θες μιας κι εγώ επισκέφθηκα και τον Γιαννίκο ανάμεσα σε άλλους πριν καταλήξω στον γιατρό μου. Οι γιατροί αυτοί έχουν πάρει ένα σημαντικό κομμάτι της πελατείας του Γιαννίκου καλώς ή κακώς. Όντως δηλαδή στην ομάδα ακούγεται το όνομά του πολύ πολύ λιγότερο, αλλά αυτό συμβαίνει γιατί ειδικά την τελευταία 3ετία εμφανίστηκαν περισσότερες εναλλακτικές - και καλύτερες κατά τη γνώμη μου. Σου το λέω έγκυρα γιατί το παρακολούθησα να συμβαίνει. Όταν πρωτομπήκα λάμβανα πληροφορίες για τον Γιαννίκο, γινόντουσαν και δημοσιεύσεις γι' αυτόν (δεν είχαν απαγορευτεί ακόμα τότε τα ονόματα να αναφέρονται δημοσίως), και τα είδα σιγά σιγά να αραιώνουν όταν έκαναν την εμφάνισή τους άλλα ονόματα με πιο εντυπωσιακά "διαπιστευτήρια".

Για να πω ένα απλό παράδειγμα, μια λεπτομέρεια ανάμεσα σε άλλες...πχ ο Γιαννίκος συνήθως κάνει την εμφάνισή του προς το τέλος, ενώ το μεγαλύτερο μέρος του τοκετού το βγάζεις με τη μαία. Οταν λοιπόν άρχισαν στην ομάδα να σκάνε δημοσιεύσεις για τον Χ γιατρό που ήταν 25 ώρες στο προσκεφάλι της μαμάς, είναι λογικό τα βλέμματα να στράφηκαν προς τα εκεί.

Σίγουρα θα μπαίνουν και επιτήδειοι για διαφήμιση και ψαρεμα πελατών αλλά όσο το έχω παρακολουθήσει δε γίνεται τουλάχιστον με δόλιο τρόπο από την πλευρά της διαχείρισης και εχω δει και περιπτώσεις που "αποπέμφθηκαν" με τρόπο όταν τις κατάλαβαν.

 

Υπάρχει πάντως στην ομάδα λίστα με τους γιατρούς σε Αθήνα και άλλες πόλεις που αναλαμβάνουν vbac. Μπορείτε να ζητήσετε να σας τη στείλουν. Μετά θα κάνετε αναζήτηση με το όνομα του κάθε γιατρού και θα βρειτε παλαιότερες δημοσιεύσεις, από τότε που αναφέρονταν ακόμα τα ονόματα δημοσίως. Θα κάνετε μια αρχή έτσι στη συγκέντρωση πληροφοριών.

Link to comment
Share on other sites

η τελευταία λίστα 12-08-2014 απλά την βάζω πιο μπροστά. και γενικά αν θέλουν τα κορίτσια που έχουν κάνει vbac να την συμπληρώσουμε με ονόματα

 

Καλησπέρα, είμαι σχεδόν καινούργια στην παρέα σας, όμως θα ήθελα και εγώ να προστεθώ στη λίστα για vbac, καθώς και εγώ όταν ήμουν έγκυος βρέθηκα σε αντίστοιχη θέση... έψαχνα να αποφασίσω σε ποιον γιατρό θα πρέπει να πάω, που να βρω υποστήριξη, από που να ενημερωθώ. Και σας ευχαριστώ όλους στο forum γιατί με βοηθήσατε.

 

Έτσι λοιπόν το Μάρτιο που μας πέρασε γέννησα την κορούλα μου φυσιολογικά στη Θεσσαλονίκη με γιατρό την Ελένη Ξανθοπούλου και μαία την Ειρήνη Αβραμίδου.

Αν μπορώ να βοηθήσω και εγώ με τη σειρά μου κάποια κοπέλα θα το ήθελα πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπερα..ειμαι μελλουσα μητερα και υστερα απο την απαραδεκτη συμπεριφορα του πρωην ιατρου μου,αποφασισαμε να αλλαξουμε ιατρο αλλα δεν ξερουμε ποιον να προτιμησουμε..Μας προτειναν τους κυριους:γεωργουλα-ιασω,καπελακης-ελενας και σαλακο-αρεταιειο..εσεις ποιον προτεινετε;επισης,γνωριζετε εαν ο κυριος ελευθεριαδης εκτος απο υπερηχογραφιστης,εργαζεται και ως μαιευτηρας σε καποιο νοσοκομειο;

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα @chryssapan! Του συγκεκριμενους δεν τους εχω ακουσει. Για δημοσιο η ξαδερφη μου ειχε προσωπικη εμπειρια με τον κ.αλεξοπουλο.Ο μπιλαλης αναλαμβανει σε συνεργασια με ευτοκια και προσφατα η κα isabel rosas (την οποια σκεφτομαι) καταφερε vback δυδιμων !!!! Ελπιζω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα!

Είχε καμία από εσάς που πετύχατε vbac πόνους στην τομή της καισαρικής?

Όχι στον τοκετό, εκτός και κατά τη διάρκεια της εκγυμοσύνης.

Είναι δυσχερής ένδειξη, τι πιστεύετε?

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλους,

 

είμαι κι εγώ ενα επιτυχημένο vbac (γεννησα πρίν απο 11 μήνες) . Αυτο που θα ήθελα να πω σε οσες γυναίκες το σκέφτονται, είναι οτι αξίζει να το τολμήσουν, ακόμα κι αν δεν τα καταφέρουν, η προσπάθεια ειναι σημαντική. Επίσης μή τρελαίνεστε με όλα αυτά που διαβάζετε στο ίντερνετ και πιθανών να σας αποτρέψουν. Αν αφαιθείτε σε έμπειρα χέρια όλα θα πάνε μια χαρα! Να σκέφτεστε μόνο οτι κάνετε το πιο φυσικό πράγμα στον κόσμο με τον τρόπο που έχει προβλέψει η φύση.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλους,

 

Έχω διαβάσει όλες τις σελίδες κι απ' αυτό το θέμα κι από το άλλο το κλειδωμένο καθώς κι ότι λινκ έχουν τα ποστ. Η ομάδα στο FB κάνει πολλές μέρες να αποδεχτεί τα νέα αιτήματα και θέλω να μάθω ποιοι γιατροί στο δημόσιο αναλαμβάνουν vbac & vba2c. Είμαι ήδη στην 28η εβδομάδα, δεν θέλω να τρέχω τελευταία ώρα.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Έχω διαβάσει όλες τις σελίδες κι απ' αυτό το θέμα κι από το άλλο το κλειδωμένο καθώς κι ότι λινκ έχουν τα ποστ. Η ομάδα στο FB κάνει πολλές μέρες να αποδεχτεί τα νέα αιτήματα και θέλω να μάθω ποιοι γιατροί στο δημόσιο αναλαμβάνουν vbac & vba2c. Είμαι ήδη στην 28η εβδομάδα, δεν θέλω να τρέχω τελευταία ώρα.

 

Πρέπει να ζήτήσει κάποιο μέλος να μπείτε στην ομάδα. Στείλτε μήνυμα στις διαχειρίστριες.

PVxKp2.png

MrMwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...