Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυσιολογικός τοκετός μετά από καισαρική (VBAC)


evelina_1983

Recommended Posts

Κορίτσια,

ένας μπέμπης 53 εκ., 4540γρ.

ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τα καταφέραμε.

Θα σας γράψω λεπτομέρειες μόλις μπορέσω. Ευχαριστώ για όλη την υποστήριξη, ήταν αυτό που με βοήθησε μέχρι το τέλος.

 

 

Μπράβο βρε γαρδουμπάκι!!!!

 

Χαίρομαι τόσο πολύ!!! συγκινούμε κάθε φορά που βλέπω τέτοια νέα!!

ασε που μας άγχωσες στο τέλος, αλλά χαλάλι σου...:-)

 

...και ολόκληρο παλικάρι γέννησες εσύ!!

να τον χαίρεσαι και καλούς θηλασμούς!!

 

φιλια!

ανυπομονώ για την ιστορία σου!

 

υ.γ. τελικά γέννησες στα γενέθλια σου??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια,

ένας μπέμπης 53 εκ., 4540γρ.

4540 :shock: τύφλα να χουν οι μελέτες.......

καλέ αυτό δεν είναι μπέμπης είναι ολόκληρο παιδί.....

το δικό μου (που είναι πλέον ενώς μηνού σχεδόν) είναι μόλις 4100....

 

ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

συγχαρητήρια πρώτα σε σένα.... μετά στο μωράκι σου.....

και ενα ξεχωριστο μπραβο στον κυριο Λάμπρο το Γιαννίκο :-D

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,

ένας μπέμπης 53 εκ., 4540γρ.

ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τα καταφέραμε.

Θα σας γράψω λεπτομέρειες μόλις μπορέσω. Ευχαριστώ για όλη την υποστήριξη, ήταν αυτό που με βοήθησε μέχρι το τέλος.

 

συγχαρητηρια!!!!!να σου ζησει και να τον χαιρεσαι,ολοκληρο μωρο,σου βγηκε ετοιμο 3 μηνων!!!!!μπραβο πολλα μπραβο!!!!!

(μα ποσο χαιρομαι που υπαρχει αυτος ο γιατρος....!!!!!)

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γαρδουμπακι συγκινηθηκα πολυ με την ιστορια σου!!! Η αληθεια ειναι ειχαμε αγχωθει ολοι... μεχρι που πηγα στο Γιαννικο χθες και ρωτουσα για σενα (κι ετσι εμαθα μια ωρα αρχιτερα οτι ολα πηγαν καλα!!!:P) Σου ευχομαι καθε ευτυχ`ια, ας ειναι καλα το μωρακι σου και τυχερο! Μωρο παιδαρος!!! Να το χαιρεσαι!Περιμενουμε την περιγραφη του τοκετου σου μολις μππορεσεις! φιλια!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είμαστε λοιπόν… Όπως ξέρετε, Τετάρτη παίρνω το ομοιοπαθητικό για να μαλακώσει ο τράχηλος, κάτι νιώθω να γίνεται αλλά τίποτα. Πάω 90 λεπτά περπάτημα. Το βράδυ γιατρός, ραντεβού για Κυριακή. Το μόνο που ζητούσα πια δεν ήταν ένας ΦΤ αλλά να ξεκινήσει ο τοκετός μόνος του, να μου δώσει σημάδι το μωρό ότι ήταν έτοιμο, κι ας ακολουθούσε ΚΤ. Πέμπτη αγωνία, περπάτημα. Παρασκευή άλλο ομοιοπ. για εμπέδωση, περπάτημα. (Ο άντρας μου είπε ʽφτάνει πια, θα εξαντληθείςʼ). Πριν φύγω για γιατρό, κάπου διάβασα στο διαδίκτυο για γρήγορη διαστολή τραχήλου με αφέψημα κανέλλας. Δεν ήξερα αν ταίριαζε στην όμοιο, διάβασα να απαγορεύεται μόνο στις οδοντόκρεμες. Βράζω σε νερό ένα στικ για 15ʼ και το πίνω. Έκανα ό,τι να΄ναι! Στον γιατρό από διαστολή τίποτα. Ραντεβού φιξ στις 8-9 το πρωί Κυριακής στο μαιευτήριο. Μετά το γιατρό σινεμά. Συσπάσεις όπως πάντα, λίγο πιο δυνατές. Δεν έδωσα σημασία. Σάββατο πρωί στις 3 πηγαίνω τουαλέτα και βλέπω αιματάκι. Μπααα, λέω, τίποτα δεν θα είναι. Ξαπλώνω αλλά αρχίζει ένα μούδιασμα περιόδου. Σηκώνομαι και αρχίζω να μετράω, συσπάσεις στο 3λεπτο. Περιμένω μέχρι τις 5, παίρνω το γιατρό, φτάνω στο μαιευτήριο στις 6 παρά με διαστολή 5. Μέχρι να κάνουν NST και να με ετοιμάσουν πήγε 7, μου λέει η μαία για επισκληρίδιο, θα περιμένω τον γιατρό της λέω (εξυπνοπούλι εγώ, ταʼθελα και ταʼπαθα!). Από εκεί και πέρα έχασα την αίσθηση της ώρας. Η μαία μου έσπασε τα νερά, με αποτέλεσμα οι συσπάσεις από υποφερτές 100στάρες να γίνουν ανυπόφορες 50άρες. Γεννούσα στʼαλήθεια! Όταν ήρθε ο γιατρός είχα διαστολή 6, μου κάνουν μια μικρή δόση επισκληριδίου, διαστολή 8, πολύ σύντομα σχεδόν τέλεια διαστολή, σε ελάχιστό χρόνο τέλεια, ξεκινάμε τις εξωθήσεις. «Μην σπρώχνεις!!!» Έγιναν όλα τόσο γρήγορα που τον έψαχναν για την περινεοτομή, πού να φανταστεί κι αυτός. Η μαία δεν πίστευε στα μάτια της, ήταν και μεγάλο το παιδί και η ανησυχία εμφανής. Εκεί είπα «πάει, η μήτρα μου αιμορραγεί σίγουρα». Αλλά τελικά ο μπεμπάκος ήταν επιτέλους έτοιμος να βγει! Και όσο με έραβε ο γιατρός, τον κρατούσα στην κοιλιά μου και ο άντρας μου μας χάιδευε και τους δύο.

Αυτή η εμπειρία ήταν μεγάλο μάθημα για μένα. Όπως είπα στον άντρα μου φεύγοντας από το γιατρό το προηγούμενο βράδυ απογοητευμένη, έμαθα πολλά για το σώμα μου όλους αυτούς τους μήνες. Τουλάχιστον θα φρόντιζα η κόρη μου να είναι πιο προετοιμασμένη όταν θελήσει να γίνει μανούλα. Γιατί κακά τα ψέματα, ένιωθα μέσα μου πως αν πήγαινα με πρόκληση δεν θα ήμουν ανάμεσα σε αυτές που τα καταφέρνουν. Τώρα θηλάζουμε ακατάπαυστα (το 3ο 24ωρο πήρε 100γρ όταν τα άλλα μωράκια ακόμα έχαναν βάρος!)… ααα, και είναι πολύ ήρεμος και αγκαλίτσας. Περιττό να πω πόσο με βοήθησε η ανταλλαγή απόψεων και γνώσεων στο φόρουμ. Εκτός του ότι δεν θα είχα βρει τον κατάλληλο γιατρό για μένα, θα το είχα βάλει κάτω πολύ γρήγορα λόγω έλλειψης πραγματικής συμπαράστασης, από αυτούς δηλαδή που μπορούσαν να καταλάβουν ότι δεν μαζοχιζόμουν απλά όλους αυτούς τους μήνες. Ήμασταν το θέμα της κλινικής όσο μείναμε μέσα, λόγω βάρους και VBAC, αλλά με ένοιαζε τόσο λίγο αυτό σε σχέση με το ότι η κοπέλα δίπλα μου που έκανε ΚΤ ξέρει ότι στο δεύτερο μπορεί να προσπαθήσει φυσιολογικά γιατί το είδε με τα μάτια της σε μένα. Πεισματάρα με έλεγαν, αλλά είδαν όλοι την διαφορά στο υπερτελοιόμηνο αυτό μωρό σε σχέση με την ξαφνιασμένη μικρούλα των 38 εβδομάδων που είχα κάνει πριν από 21 μήνες. Και κάτι τελευταίο, δεν ξέρω αν το νιώσατε κι εσείς… Νιώθω ότι τώρα αγαπώ την κόρη μου περισσότερο από πριν, ίσως γιατί αφαιρέθηκε επιτέλους από την ανάμνηση του τοκετού το αρνητικό κομμάτι που τόσο με ταλαιπώρησε τότε ψυχικά και σωματικά, το ΄γιατί΄ της κοροϊδίας του τότε γιατρού μου, τα δεκάδες ΄γιατί΄ που δημιουργήθηκαν στην πορεία και με οδήγησαν στον σωστό δρόμο για να απαλύνω τις αναμνήσεις που με πονούσαν και να αγαπήσω την τομή στο σώμα μου, αυτή που εν τέλει με έφερε κοντά στην κόρη μου και με έκανε να γίνω για πρώτη φορά «μάνα». Σας ευχαριστώ από τα βάθη της καρδιάς μου. Και σταματώ εδώ γιατί θα μου κοπεί το γάλα από την συγκίνηση.

Καλή επιτυχία στα κορίτσια που ακολουθούν στο VBAC και... ανανεώστε την λίστα, είμαι λίγο άχρηστη σε αυτά:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πραγματικα μου εδωσες θαρρος κι ελπιδα! Αληθεια,την κορουλα σου ποσο την γεννησες; Ηταν κι αυτη μεγαλη; Ποση διαφορα ειχαν οι 2 γεννες και ποσων εβδομαδων ησουν;Και κατι τελευταιο,την Κυριακη αν δεν ξεκινουσαν οι πονοι θα επελεγες καισαρικη ή προκληση;

Να τον χαιρεσαι!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα!

 

Είμαι καινούργια στο φορούμ και ελπίζω να μάθω να το χειρίζομαι σωστά...

Έχω μια καισαρική και εγώ στο ενεργητικό μου εξαιτίας της μη εξέλιξης του τοκετού. Τουλάχιστον αυτό γράφει το χαρτί του νοσοκομείου. Είμαι 10 βδομάδων και ήδη έχω επιλέξει τον κ. Γιαννίκο σαν γιατρό μου, και έχουμε ξεκινήσει την παρακολούθηση αυτής της εγκυμοσύνης!!

Σαν μια γενική ημερομηνία (είναι πολυ νωρίς ακόμα) μας έχει πει τελη Σεπτέμβρη, αρχές Οκτώβρη..... 24 μήνες από την πρώτη μου γέννα.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Μακάρι να έχουν όλες οι κοπέλες μια επιτυχημένη VBAC γέννα!!

Καλώς σας βρήκα λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα!

 

Είμαι καινούργια στο φορούμ και ελπίζω να μάθω να το χειρίζομαι σωστά...

Έχω μια καισαρική και εγώ στο ενεργητικό μου εξαιτίας της μη εξέλιξης του τοκετού. Τουλάχιστον αυτό γράφει το χαρτί του νοσοκομείου. Είμαι 10 βδομάδων και ήδη έχω επιλέξει τον κ. Γιαννίκο σαν γιατρό μου, και έχουμε ξεκινήσει την παρακολούθηση αυτής της εγκυμοσύνης!!

Σαν μια γενική ημερομηνία (είναι πολυ νωρίς ακόμα) μας έχει πει τελη Σεπτέμβρη, αρχές Οκτώβρη..... 24 μήνες από την πρώτη μου γέννα.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Μακάρι να έχουν όλες οι κοπέλες μια επιτυχημένη VBAC γέννα!!

Καλώς σας βρήκα λοιπόν!

Με το καλο! Μακαρι ολα να πανε οπως επιθυμεις και να διαβαζουμε και τη δικη σου ιστορια vbac ;) στο μελλον!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γαρδουμπάκι μας συγκίνησες όλους! ΤΕλικά μέσα από την ιστορία σου μάθαμε ότι το βιμπακ θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ και ΠΙΣΤΗ. Και τελικά ότι θέλουμε πάρα πολύ όλο το σύμπαν θα συνομωτήσει για να το πετύχουμε! Πάντως είδες που σου έλεγα ότι θα γεννήσεις εύκολα?:P δεν τον προλαβαίνανε τον μπέμπη!!! χι,χι!!! Πάντως επειδή έχω κι εγώ τον ίδιο γιατρό ήθελα να σου κάνω κάποιες ερωτήσεις:

1. Σε ποιο μαιευτήριο γέννησες? Δεν ξέρω καθόλου από μαιευτήρια. Έλεγα να επιλέξω το Γαια αλλά δεν έχω ακούσει κατι/ Επίσης ήθελα να μου πεις αν έχει κρυφές χρεώσεις.πχ. μου έδωσαν τιμή 1000 ευρώ, να υπολογίζω και σε άλλα που θα μου βγάλουν στην πορεία?

2. Την επισκληρίδειο την είχες επιλέξει εσύ ούτως ή άλλως από πρίν, την αποφάσισες μόνη σου εκείνη τη στιγμή ή σου προτάθηκε από το μαιευτικό τιμ ως κάτι που θα βοηθήσει;

3. Τα νερά γιατί στα έσπασαν και δεν άφησαν να σπάσουν μόνα τους?

4.Θα σε ρωτούσα και για την περινεοτομή αλλά με 4,5 κιλά παιδί τα λόγια είναι περιττα!!!:P

Όταν έχεις χρόνο απάντησέ μου σε παρακαλώ. Θα με ενδιέφερε και οποιαδήποτε άλλη απάντηση από άλλες κοπέλες που είχαν εμπειρία βιμπακ! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Γαρδουμπάκι να σου ζήσει το αγοράκι σου, να είναι γερό και καλότυχο!!!!!!!!!! Έχω κι εγώ τον ίδιο γιατρό και πάω για vbac με ΠΗΤ 27 Μάη. Θα με ενδιέφεραν κι εμένα οι πληροφορίες που ζητά η Super mummy. Θα ήθελα να σε ρωτήσω επίσης αν είχες δική σου μαία κι αν πιστεύεις ότι χρειάζεται. Στάσεις κατά τη διάρκεια των συσπάσεων μπορούσες να αλλάζεις; και κάτι άλλο που με προβλημάτισε..ο γιατρός που ήταν; αν χρειαστεί επείγουσα καισαρική τι γίνεται..θα μας προλάβει;!; Α! και κάτι άλλο, τελικά την ένεση βιταμίνης Κ την έκανες; Έχουμε πολλά ερωτήματα κι εσύ τώρα έχεις τα δικά σου..ελπίζω το μωράκι σου να είναι συνεργάσιμο κι η μικρή σου να αντιμετώπισε με χαρά τον ερχομό του.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είμαστε λοιπόν… Όπως ξέρετε, Τετάρτη παίρνω το ομοιοπαθητικό για να μαλακώσει ο τράχηλος, κάτι νιώθω να γίνεται αλλά τίποτα. Πάω 90 λεπτά περπάτημα. Το βράδυ γιατρός, ραντεβού για Κυριακή. Το μόνο που ζητούσα πια δεν ήταν ένας ΦΤ αλλά να ξεκινήσει ο τοκετός μόνος του, να μου δώσει σημάδι το μωρό ότι ήταν έτοιμο, κι ας ακολουθούσε ΚΤ. Πέμπτη αγωνία, περπάτημα. Παρασκευή άλλο ομοιοπ. για εμπέδωση, περπάτημα. (Ο άντρας μου είπε ʽφτάνει πια, θα εξαντληθείςʼ). Πριν φύγω για γιατρό, κάπου διάβασα στο διαδίκτυο για γρήγορη διαστολή τραχήλου με αφέψημα κανέλλας. Δεν ήξερα αν ταίριαζε στην όμοιο, διάβασα να απαγορεύεται μόνο στις οδοντόκρεμες. Βράζω σε νερό ένα στικ για 15ʼ και το πίνω. Έκανα ό,τι να΄ναι! Στον γιατρό από διαστολή τίποτα. Ραντεβού φιξ στις 8-9 το πρωί Κυριακής στο μαιευτήριο. Μετά το γιατρό σινεμά. Συσπάσεις όπως πάντα, λίγο πιο δυνατές. Δεν έδωσα σημασία. Σάββατο πρωί στις 3 πηγαίνω τουαλέτα και βλέπω αιματάκι. Μπααα, λέω, τίποτα δεν θα είναι. Ξαπλώνω αλλά αρχίζει ένα μούδιασμα περιόδου. Σηκώνομαι και αρχίζω να μετράω, συσπάσεις στο 3λεπτο. Περιμένω μέχρι τις 5, παίρνω το γιατρό, φτάνω στο μαιευτήριο στις 6 παρά με διαστολή 5. Μέχρι να κάνουν NST και να με ετοιμάσουν πήγε 7, μου λέει η μαία για επισκληρίδιο, θα περιμένω τον γιατρό της λέω (εξυπνοπούλι εγώ, ταʼθελα και ταʼπαθα!). Από εκεί και πέρα έχασα την αίσθηση της ώρας. Η μαία μου έσπασε τα νερά, με αποτέλεσμα οι συσπάσεις από υποφερτές 100στάρες να γίνουν ανυπόφορες 50άρες. Γεννούσα στʼαλήθεια! Όταν ήρθε ο γιατρός είχα διαστολή 6, μου κάνουν μια μικρή δόση επισκληριδίου, διαστολή 8, πολύ σύντομα σχεδόν τέλεια διαστολή, σε ελάχιστό χρόνο τέλεια, ξεκινάμε τις εξωθήσεις. «Μην σπρώχνεις!!!» Έγιναν όλα τόσο γρήγορα που τον έψαχναν για την περινεοτομή, πού να φανταστεί κι αυτός. Η μαία δεν πίστευε στα μάτια της, ήταν και μεγάλο το παιδί και η ανησυχία εμφανής. Εκεί είπα «πάει, η μήτρα μου αιμορραγεί σίγουρα». Αλλά τελικά ο μπεμπάκος ήταν επιτέλους έτοιμος να βγει! Και όσο με έραβε ο γιατρός, τον κρατούσα στην κοιλιά μου και ο άντρας μου μας χάιδευε και τους δύο.

Αυτή η εμπειρία ήταν μεγάλο μάθημα για μένα. Όπως είπα στον άντρα μου φεύγοντας από το γιατρό το προηγούμενο βράδυ απογοητευμένη, έμαθα πολλά για το σώμα μου όλους αυτούς τους μήνες. Τουλάχιστον θα φρόντιζα η κόρη μου να είναι πιο προετοιμασμένη όταν θελήσει να γίνει μανούλα. Γιατί κακά τα ψέματα, ένιωθα μέσα μου πως αν πήγαινα με πρόκληση δεν θα ήμουν ανάμεσα σε αυτές που τα καταφέρνουν. Τώρα θηλάζουμε ακατάπαυστα (το 3ο 24ωρο πήρε 100γρ όταν τα άλλα μωράκια ακόμα έχαναν βάρος!)… ααα, και είναι πολύ ήρεμος και αγκαλίτσας. Περιττό να πω πόσο με βοήθησε η ανταλλαγή απόψεων και γνώσεων στο φόρουμ. Εκτός του ότι δεν θα είχα βρει τον κατάλληλο γιατρό για μένα, θα το είχα βάλει κάτω πολύ γρήγορα λόγω έλλειψης πραγματικής συμπαράστασης, από αυτούς δηλαδή που μπορούσαν να καταλάβουν ότι δεν μαζοχιζόμουν απλά όλους αυτούς τους μήνες. Ήμασταν το θέμα της κλινικής όσο μείναμε μέσα, λόγω βάρους και VBAC, αλλά με ένοιαζε τόσο λίγο αυτό σε σχέση με το ότι η κοπέλα δίπλα μου που έκανε ΚΤ ξέρει ότι στο δεύτερο μπορεί να προσπαθήσει φυσιολογικά γιατί το είδε με τα μάτια της σε μένα. Πεισματάρα με έλεγαν, αλλά είδαν όλοι την διαφορά στο υπερτελοιόμηνο αυτό μωρό σε σχέση με την ξαφνιασμένη μικρούλα των 38 εβδομάδων που είχα κάνει πριν από 21 μήνες. Και κάτι τελευταίο, δεν ξέρω αν το νιώσατε κι εσείς… Νιώθω ότι τώρα αγαπώ την κόρη μου περισσότερο από πριν, ίσως γιατί αφαιρέθηκε επιτέλους από την ανάμνηση του τοκετού το αρνητικό κομμάτι που τόσο με ταλαιπώρησε τότε ψυχικά και σωματικά, το ΄γιατί΄ της κοροϊδίας του τότε γιατρού μου, τα δεκάδες ΄γιατί΄ που δημιουργήθηκαν στην πορεία και με οδήγησαν στον σωστό δρόμο για να απαλύνω τις αναμνήσεις που με πονούσαν και να αγαπήσω την τομή στο σώμα μου, αυτή που εν τέλει με έφερε κοντά στην κόρη μου και με έκανε να γίνω για πρώτη φορά «μάνα». Σας ευχαριστώ από τα βάθη της καρδιάς μου. Και σταματώ εδώ γιατί θα μου κοπεί το γάλα από την συγκίνηση.

Καλή επιτυχία στα κορίτσια που ακολουθούν στο VBAC και... ανανεώστε την λίστα, είμαι λίγο άχρηστη σε αυτά:lol::lol::lol:

 

 

μπραβο κοριτσι μου!!μπραβο!!

καλους θηλασμους!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πραγματικα μου εδωσες θαρρος κι ελπιδα! Αληθεια,την κορουλα σου ποσο την γεννησες; Ηταν κι αυτη μεγαλη; Ποση διαφορα ειχαν οι 2 γεννες και ποσων εβδομαδων ησουν;Και κατι τελευταιο,την Κυριακη αν δεν ξεκινουσαν οι πονοι θα επελεγες καισαρικη ή προκληση;

Να τον χαιρεσαι!!!!!!!!!!

Η κόρη μου ήταν 38+1, 2770γρ., ο μπέμπης 42 εβδ, 4540γρ.

Έχουν 21 μήνες διαφορά, θεωρητικά θα είχαν 20 μήνες.

Εννοείται πως θα δοκίμαζα με πρόκληση πριν καταλήξω σε καισαρική, απλά το νιώθω πως θα ήμουν στο 50% που δεν θα τα κατάφερνε, δεν ξέρω γιατί.

Άντε Nuvola, και στα δικά σου κοπέλα μου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοπελλες,

Σας παρακαλω παααααρα πολυ εαν καποια γνωριζει γυναικολογους στην Κυπρο που αναλαμβανει vbac?

Ευχαριστω παααρα πολυ

Δες το μηνυμα 2487. Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

1. Σε ποιο μαιευτήριο γέννησες? Δεν ξέρω καθόλου από μαιευτήρια. Έλεγα να επιλέξω το Γαια αλλά δεν έχω ακούσει κατι/ Επίσης ήθελα να μου πεις αν έχει κρυφές χρεώσεις.πχ. μου έδωσαν τιμή 1000 ευρώ, να υπολογίζω και σε άλλα που θα μου βγάλουν στην πορεία?

2. Την επισκληρίδειο την είχες επιλέξει εσύ ούτως ή άλλως από πρίν, την αποφάσισες μόνη σου εκείνη τη στιγμή ή σου προτάθηκε από το μαιευτικό τιμ ως κάτι που θα βοηθήσει;

3. Τα νερά γιατί στα έσπασαν και δεν άφησαν να σπάσουν μόνα τους?

4.Θα σε ρωτούσα και για την περινεοτομή αλλά με 4,5 κιλά παιδί τα λόγια είναι περιττα!!!:P

1. Στο Γαία, για οποιαδήποτε επιπλέον χρέωση σε ρωτούν. Εγώ, επειδή έχω παιδίατρο στη οικογένεια δεν έκανα επιπλέον εξετάσεις στο μωρό. Πλήρωσα 1100 συνολικά για 3κλινο, 1023 για 3διανυκτ. + 77 για τις βασικές του μωρού (G6PD, φαινυλκετονουρία, κλπ), αλλά ήμουν σε 2κλινο λόγω rooming in. Πάντως στο Λητώ που είχα ρωτήσει είχε μόνο 100 ευρώ διαφορά, προσοχή γιατί λένε τις τιμές χωρίς ΦΠΑ. Αλλά δεν ξέρω αν ο γιατρός είναι και εκτός Γαία, νομίζω πως όχι πια. Η επισκλ. είναι μέσα στην τιμή, μένει ίδια και να μην την κάνεις. Εμένα δεν μου έκανε ίκτερο, της διπλανής που μπήκε στην λάμπα της στοίχισε κάτι παραπάνω, γύρω στα 230 ευρώ αλλά και με κάποιες εξετάσεις του μωρού (νομίζω για τα μεταβολικά νοσήματα).

2.Εκείνη τη στιγμή που άρχισα να πονάω πολύ. Την προτείνουν (και άργησα αλλά κατάλαβα το γιατί :shock:) αλλά σε ρωτούν αν θες

3.Πιστεύω ότι επειδή ήταν μεγάλο το μωρό και δεν είχε μπει στον πυελικό σωλήνα για να επισπεύσει τον τοκετό. Τότε άρχισαν και οι πραγματικοί πόνοι. Δεν χρησιμοποίησε κάτι για να το κάνει, την διαστολή έλεγξε, απλά επέμεινε λίγο παραπάνω! Στην αρχή τσαντίστηκα, αλλά επειδή ήταν πολύ καλή η μαία (προϊσταμένη) πιστεύω ότι τελικά ήξερε τι έκανε. Από εκεί κι έπειτα γέννησα πολύ γρήγορα.

4.Ασ'τα να πάνε!!!!!!!! Αλλά και πάλι, καμιά σχέση με την ΚΤ.

 

Καλό VBAC Super Mummy, μπορεί να βοήθησε και η γιόγκα σου, πού ξέρεις!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σε ρωτήσω επίσης αν είχες δική σου μαία κι αν πιστεύεις ότι χρειάζεται. Στάσεις κατά τη διάρκεια των συσπάσεων μπορούσες να αλλάζεις; και κάτι άλλο που με προβλημάτισε..ο γιατρός που ήταν; αν χρειαστεί επείγουσα καισαρική τι γίνεται..θα μας προλάβει;!; Α! και κάτι άλλο, τελικά την ένεση βιταμίνης Κ την έκανες; Έχουμε πολλά ερωτήματα κι εσύ τώρα έχεις τα δικά σου..ελπίζω το μωράκι σου να είναι συνεργάσιμο κι η μικρή σου να αντιμετώπισε με χαρά τον ερχομό του.

Καλά, η κόρη μου δεν παίζεται, μόλις κάνει να κλάψει το νινί, μου φωνάζει θυμωμένα "μαμά, μπεμπέ, κέι (κλαίει)" για να τρέξω να το πάρω.:)

Η μαία της βάρδιας ήταν εξαιρετική, συνέχεια από πάνω να μου λέει τι να κάνω. Είχα ρωτήσει μια άλλη κοπέλα με VBAC περί μαίας στο Γαία κι εκείνη μου είχε πει να μην πάρω δική μου, είχε τις ίδιες εντυπώσεις.

Ως προς την στάση, η μαία με έβαλε πλαγιομπρούμυτα (πλάγια, με το κάτω πόδι ίσιο και το επάνω λυγισμένο, με το γόνατο να ακουμπάει μπροστά από το άλλο στο στρώμα) για να βοηθηθεί το μωρό και μετακινούσαν τον καρδιοτοκογράφο... και πράγματι, εμπεδώθηκε αμέσως. Αν κρατούσε παραπάνω ο τοκετός δεν ξέρω αν θα με άφηναν να αλλάζω στάσεις, πιστεύω πως ναι αν μπορούσαν να έχουν πάντα τον καρδιοτοκογράφο συνδεδεμένο, αυτό είναι βασικό για το vbac.

Ο γιατρός πηγαινοερχόταν, ήταν εκεί δυο λεπτά πριν ο άνθρωπος, απλά ο τοκετός εξελίχθηκε πολύ γρήγορα, αφού όταν είδε η μαία ότι ήθελα να σπρώξω γούρλωσε τα μάτια της δύσπιστα, σαν να έλεγε "είναι δυνατόν?" Με τρεις εξωθήσεις βγήκε ο μπέμπης.

Όσο για την βιταμίνη Κ, την έκανα. Οι έρευνες που διάβασα δεν είχαν επιβεβαιωθεί από τις επόμενες έρευνες και ο σύζυγος δεν ήταν πρόθυμος να ρισκάρει. Είχα προμηθευτεί από το φαρμακείο το Κονάκιον μήπως το χορηγούσα δια στόματος, αλλά δεν μπόρεσα να καταλήξω ως προς την κατάλληλη δοσολογία, οι παιδίατροι δεν με βοήθησαν καθόλου. Κι ενώ ήθελε να το συζητήσει ο άντρας μου και με τον παιδίατρο στο μαιευτήριο, έγιναν όλα τόσο γρήγορα που το ξέχασε. Το μόνο που ζήτησα ήταν να μην τον κάνουν μπάνιο μέχρι να τους πω εγώ και το σεβάστηκαν. Πάντως παραμένει μεγάλο το ερωτηματικό ως προς αυτό. Στις οδηγίες επάνω γράφει οτι χορηγείται ενδοφλέβια, στα μωρά όμως το κάνουν ενδομυικά. Ο θεός βοηθός, όποιες προλαβαίνετε ψάξ'τε το λίγο παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Όσες πάτε για vbac, αν ενδιαφέρεστε υπάρχει ομιλία στην Άνω Γλυφάδα την Κυριακή 31/3/13 από 2 γιατρούς, είναι αναρτημένη στην ομάδα vbac στο facebook, είναι για 40 άτομα με σειρά προτεραιότητας.

 

Nuvola δεν μου έβαλαν ωκυτοκίνη

Link to comment
Share on other sites

Γαρδουμπάκι ευχαριστούμε που βρήκες το χρόνο να μας απαντήσεις.

Χαίρομαι που η μικρή σου πήρε τόσο καλά τον ερχομό του μικρού. Έχει πολύ πλάκα που το μικρό μας γίνεται το μεγάλο μας και "βοηθάει" κιόλας :) Κι εμένα η κόρη μου με τον μικρούλη θα έχουν την ίδια διαφορά ηλικίας με τα δικά σου (21 μήνες), γι΄αυτό σε ρώτησα. Ίσως τελικά να είναι καλύτερα που είναι κοντά κοντά.

Όσο για τις μαίες, ευτυχώς που έχουμε την πρόσφατη δική σου εμπειρία γιατί είναι κάτι που με προβληματίζει. Τα χρήματα φυσικά δεν μου περισσεύουν αλλά σκεφτόμουν μήπως θα ήταν καλό να έχω μια ανεξάρτητη μαία που συνεργάζεται με το γιατρό. Απ΄ότι λες δε χρειάζεται.

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σου. Αυτό το forum με έχει βοηθήσει πολύ και σε πρακτικό και σε ψυχολογικό επίπεδο, από τη λήψη της απόφασης να προσπαθήσω για vbac, μέχρι την επιλογή γιατρού και την αντιμετώπιση της κάθε μου φοβίας κυρίως με το προσωπικό σας παράδειγμα. Ειδικά με την περίπτωσή σου επειδή έχουμε πολλά κοινά ως περιπτώσεις είχα "ταυτιστεί". Έμπαινα συνεχώς να δω αν γέννησες κι αν όλα πήγαν καλά. Άσε τις χαρές και τις φωνές μου όταν διάβασα τα ευχάριστα. Ο άντρας μου ακόμα με κοροϊδεύει :)

Link to comment
Share on other sites

Γαρδουμπάκι ευχαριστούμε που βρήκες το χρόνο να μας απαντήσεις.

Χαίρομαι που η μικρή σου πήρε τόσο καλά τον ερχομό του μικρού. Έχει πολύ πλάκα που το μικρό μας γίνεται το μεγάλο μας και "βοηθάει" κιόλας :) Κι εμένα η κόρη μου με τον μικρούλη θα έχουν την ίδια διαφορά ηλικίας με τα δικά σου (21 μήνες), γι΄αυτό σε ρώτησα. Ίσως τελικά να είναι καλύτερα που είναι κοντά κοντά.

Όσο για τις μαίες, ευτυχώς που έχουμε την πρόσφατη δική σου εμπειρία γιατί είναι κάτι που με προβληματίζει. Τα χρήματα φυσικά δεν μου περισσεύουν αλλά σκεφτόμουν μήπως θα ήταν καλό να έχω μια ανεξάρτητη μαία που συνεργάζεται με το γιατρό. Απ΄ότι λες δε χρειάζεται.

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σου. Αυτό το forum με έχει βοηθήσει πολύ και σε πρακτικό και σε ψυχολογικό επίπεδο, από τη λήψη της απόφασης να προσπαθήσω για vbac, μέχρι την επιλογή γιατρού και την αντιμετώπιση της κάθε μου φοβίας κυρίως με το προσωπικό σας παράδειγμα. Ειδικά με την περίπτωσή σου επειδή έχουμε πολλά κοινά ως περιπτώσεις είχα "ταυτιστεί". Έμπαινα συνεχώς να δω αν γέννησες κι αν όλα πήγαν καλά. Άσε τις χαρές και τις φωνές μου όταν διάβασα τα ευχάριστα. Ο άντρας μου ακόμα με κοροϊδεύει :)

Ποτε γεννας με το καλο;
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...