Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυσιολογικός τοκετός μετά από καισαρική (VBAC)


evelina_1983

Recommended Posts

και μια ερωτηση,

κοριτσια τα τσαγακια αυτα τα παραγγελνατε απο το ιντερνετ ή απο φαρμακειο;

ξερω οτι μαλλον εχει απαντηθει ξανα αλλα δεν το θυμαμαι.....

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

v.polina κι εγώ δεν το συζητώ θα ανέβω θεσσαλονίκη (απο Βόλο) όταν με το καλό μείνω έγκυος..εδώ κανένας δεν κάνει vbac..επίσης ενδιαφέρομαι για τα τσαγάκια!!(έτσι για να προετοιμαζόμαστε,να μας ανέβει και η ψυχολογία;) )

[img]http://lb4m.lilypie.com/9e1Dp2.png[/img]
[img]http://lb2m.lilypie.com/aMfRp2.png[/img]
Link to comment
Share on other sites

irnadi μου, σου ευχομαι ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ για το μωρακι σου και την οικογενεια σου!!πολυ χαιρομαι που τα κατεφερες τελικα!!ΜΠΡΑΒΟ σου κοριτσι μου!!!κουραγιο και καλη επιτυχια στα υπολοιπα κοριτσια!!!

ΜΑΡΙΑΛ δε θελω ηττοπαθειες!!!!!!!!!!!!λυγιζουν οι αρχηγοι????

Link to comment
Share on other sites

και μια ερωτηση,

κοριτσια τα τσαγακια αυτα τα παραγγελνατε απο το ιντερνετ ή απο φαρμακειο;

ξερω οτι μαλλον εχει απαντηθει ξανα αλλα δεν το θυμαμαι.....

 

Kαι το Pregnancy Tea είναι αυτό εδώ:

 

http://www.wildrootbotanicals.com/html/pregnancy_tea.html

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια συγχωρέστε με αν έχει αναφερθεί αλλά απ ότι έχω διαβάσει μια ή δυο κοπέλες που κατάφεραν να γεννήσουν φυσιολογικά ματά από καισαρική, γέννησαν στο εξωτερικό. Η μια στην Κυπρο απ ότι θυμάμαι!!!

Θα ήθελα σας παρακαλώ να μου πείτε αν κάποια από εσάς ή κάποια γνωστή σας έκανε vbac στην Ελλάδα, σε ποιο μαιευτήριο έγινε αυτό και με ποιον γιατρό!! Δε νομίζω ότι είναι κακό να πείτε το όνομα! Ετσι κ αλλιώς μέχρι και fun club γιατρού υπάρχει στο φόρουμ!! Επίσης, καλό θα ήταν να αναφέρετε και το λόγο που είχατε κάνει καισαρική στο πρώτο.

Εύχομαι να βρεθούν κάποιες κοπέλες που τα καταφεραν εδώ...... Αχ για να δούμε......

 

Επίσης, έχοντας μαζεμένα τα στοιχεια γιατρού, μαιευτηρίου και αιτία πρώτης καισαρικής θα ξέρουμε πού θα απευθυνθούμε όσες ενδιαφερόμαστε και τί ελπίδες έχουμε!!!

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ vback?
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ΜΥΑΝGEL,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!!ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ!!!!!ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:P:p:p:p:p:D

Link to comment
Share on other sites

Irnadi να σου ζήσει, να είναι γερή και ευλογημένη.Να σε ρωτήσω γιατι θεώρησε καλό να κανεις επισκληρίδιο; Πίστευε ότι είχες κουραστεί σωματικά μετα από τρεις μέρες πόνων;

 

Κορίτσια η επόμενη ειναι η myangel,και μαλιστα σύντομα..

Καλή επιτυχία και με ένα γερό μωρακι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

vageor βλέπαμε σε κάθε σύσπαση να ρίχνει παλμούς η μικρή και αυτό γιατί εγώ ζοριζόμουν πολύ και δεν ανέπνεα σωστά. Ήταν προφανές οτι είχε και περιτύλιξη και συνέβαινε αυτό. Θεώρησε η γιατρός πως θα βοηθούσε και στο να διασταλεί πιο γρήγορα ο τράχηλος.

Πιστεύω πως με βοήθησε γιατί από κει και πέρα γέννησα μέσα σε μιαμιση ώρα.

Αν με ρωτούσες τώρα δεν θα την ξαναέκανα. Νομίζω πως μπορούσα να διαχειριστώ καλύτερα τον πόνο.

YBsep2.png

0VTqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Irnadi μου να σου ζήσει και μπράβο σου! Ελπίζω κι εύχομαι όλες όσες θέλουμε να το επιχειρήσουμε να έχουμε την τύχη σου!!!! Ά! Μαγνήσιο δεν έπαιρνα στην εγκυμοσύνη. Μόνο 1 ταμπλέτα ασβέστιο, ένα χάπι φολλικό οξύ και από τον πέμπτο μήνα 2 αμπούλες σίδηρο, γιατί είχα αιματοκρίτη κάτω από το όριο. {Αυτά μέχρι την πρόκληση [που κατέληξε σε καισαρική] και μου είπε η γυναικολόγος μου να συνεχίσω ασβέστιο και σίδηρο μέχρι το τέλος του θηλασμού [κατ'αυτήν 6 μήνες γιατί μετά δεν έχει νόημα να συνεχίσω...(αμ δε σφάξαμε, σκέφτομαι εγώ! )]} Irnadi, άν ήθελες, μπορούσες να έχεις το μωρό στη στήθος αμέσως; Κορίτσια, ξέρει καμία αν είναι εφικτό hbac;

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

irnadi να σου ζησει το μωρακι σου......

μας δινεις κουραγιο σε εμας που θελουμε να προσπαθησουμε να γεννησουμε φυσιολογικα....

πραγματικα αμα γυρνουσα το χρονο πισω θα αλλαζα αρκετα πραγματα......

δεν πειραζει ποτε δεν ειναι αργα.....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, ξέρει καμία αν είναι εφικτό hbac;

ο φυσιολογικός τοκετός μετά από καισαρική ενέχει κάποιους μικρούς αλλά υπαρκτούς κυνδίνους, μέσα σε ένα νοσοκομείο μπορούν να ανυχνευτούν και να αντιμετωπιστούν έγκαιρα με σχεδόν πάντα καμιά επίπτωση σε μητέρα και μωρό

στο σπίτι αυτή η ασφάλεια δεν υπάρχει

ο τοκετός στο σπίτι μετά από καισαρική ενέχει και την πιθανότητα του θανάτου, γιατί αν γίνει ρήξη δεν προλαβαίνουν να σου κάνουν καισαρική ...

εγώ προσωπικά ούτε θα το έκανα στον εαυτό μου ούτε θα το σύστηνα σε άλλον όσο ρομαντικό και αν ακούγεται, χρειάζεται μέτρο σε όλα τα πράγματα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

lucky-sylvester μόλις βγήκε η μικρή την έβαλαν αμέσως επάνω μου όπου και κάθησε σίγουρα ένα μισάωρο μέχρι να την πάρει ο παιδίατρος. Θήλασε αμέσως. Την αποχωρίστηκα μόλις ένα μισάωρο συνολικά για να την εξετάσουν-ζυγίσουν κλπ. Είχα και rooming in στην κλινική και ήταν πάντα δίπλα μου. Επιπλέον ζήτησα να μην την κάνουν μπανιο την 1η μέρα όπως και έγινε.

 

Να στε καλά όλες!

Εύχομαι κάθε γυναίκα να ζήσει αυτό που έζησα και γω!

YBsep2.png

0VTqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, εκτός από τον ήδη υπάρχοντα φόβο μου, ότι μπορεί στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου να έχω μία απόλυτη ένδειξη για καισαρική (το φοβάμαι πάααααρα πολύ), διαβάζω τώρα και αυτό:http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1855604#post1855604

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που γράφει η κοπέλα φαίνεται ότι ο γιατρός της δεν την παρακολουθούσε όπως έπρεπε. Θα μου πεις πώς θα ξέρω ότι δεν είναι ο γιατρός μου. Μάλλον από τις συστάσεις που πήρες από άλλες κοπέλες που γέννησαν μαζί του. Και πάλι ποτέ κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος για κανέναν.

 

Από την άλλη όταν διαβάζουμε έρευνες και αναφέρουν ποσοστά, καλό θα είναι να θυμόμαστε ότι τα ποσοστά αυτά είναι κάποια γυναίκα στις τόσες πολλές. Κάποια γυναίκα και κάποιο μωρό που είχαν όνομα και οικογένεια. ΌΜΩΣ όσο φριχτό κι αν ακούγεται αυτό έτσι είναι τα πράγματα. Δεν πηγαίνουν πάντα τα πράγματα κατ' ευχήν. Το παρήγορο είναι ότι αυτές οι γυναίκες και αυτά τα μωρά είναι πολύ λιγότερα από όοοολα τα υπόλοιπα. Αν σου τύχει κι αν μου τύχει δε θα με νοιάζει η στατιστική, θα με νοιάζει ο πόνος μου. Απλά σκεπτόμαστε θετικά και προσπαθούμε να βλέπουμε με ανοιχτά μάτια όσο είναι δυνατό να συμβαίνει κάτι τέτοιο.

 

Επίσης ελπίζω να μπορέσει αυτή η γυναίκα να βρει παρηγοριά.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις ευχές, όλα θα πάνε καλά! περιμένω με ανυπομονησία πια,,,,

πριν 2-3 μέρες μίλησε ο πατέρας μου, (75 περίπου ετών) με έναν φίλο του γυναικολόγο (αντίστοιχης ηλικίας) ο οποίος τον κατατρόμαξε... του είπε ότι απαγορεύεται φτ μετά από κτ, υπάρχουν πολλοί κίνδυνοι, οι νέοι γιατροί τώρα νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα, και πάει λέγοντας, με αποτέλεσμα οι γονείς μου να έχουν πάθει λαλά κι εγώ κι ο άντρας μου να προσπαθούμε να τους καθησυχάσουμε!!! :oops:

έψαξα λοιπόν και διάβασα τα εξής (με σκοπό να τα εκτυπώσω στον πατέρα μου να ηρεμήσει λίγο...)

http://www.eutokia.gr/2009-02-09-14-49-28/77--vbac-

(δεν ξέρω αν έχει ξανααναφερθεί, πάντως έχει χρήσιμες πληροφορίες) - σας φιλώ και σας εύχομαι καλό βράδι, και τα παιδάκια μας (κι όλου του κόσμου) να είναι γερά... :D

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ διάβασα το θέμα της κοπέλας που ανοίχτηκε και λυπήθηκα πολύ,

και αυτό που με κάνει να αναρωτιέμαι πραγματικά είναι το γιατί να ρισκάρει κανείς να κάνει φυσιολογικό τοκετό μετά από καισσαρική έστω και αν έχει 0.001 % πιθανότητα τα πάει κάτι στραβά;;;Εκτός δηλαδή του φυσιολογικού ποσοστού κινδύνου που υπάρχει σε οποιαδήποτε εγκυμοσύνη να προστεθεί και αυτό το 0.001% πραγματικά δεν το καταλαβαίνω;;; Εγώ γέννησα με φυσιολογικό τοκετό αλλά στο δεύτερο αν με αξιώσει ο θεός να αποκτήσω και μου πει ο γιατρός καισσαρική τότε θα κάνω καισσαρική ασυζητητή,αν μου πει φυσιολογικό πάλι ακόμα καλύτερα,αλλά γιατί να προστεθεί ενα ρίσκο παραπάνω σε μια κοπέλα που ήδη έχει γεννήσει με καισσαρική;;;

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ διάβασα το θέμα της κοπέλας που ανοίχτηκε και λυπήθηκα πολύ,

και αυτό που με κάνει να αναρωτιέμαι πραγματικά είναι το γιατί να ρισκάρει κανείς να κάνει φυσιολογικό τοκετό μετά από καισσαρική έστω και αν έχει 0.001 % πιθανότητα τα πάει κάτι στραβά;;;Εκτός δηλαδή του φυσιολογικού ποσοστού κινδύνου που υπάρχει σε οποιαδήποτε εγκυμοσύνη να προστεθεί και αυτό το 0.001% πραγματικά δεν το καταλαβαίνω;;; Εγώ γέννησα με φυσιολογικό τοκετό αλλά στο δεύτερο αν με αξιώσει ο θεός να αποκτήσω και μου πει ο γιατρός καισσαρική τότε θα κάνω καισσαρική ασυζητητή,αν μου πει φυσιολογικό πάλι ακόμα καλύτερα,αλλά γιατί να προστεθεί ενα ρίσκο παραπάνω σε μια κοπέλα που ήδη έχει γεννήσει με καισσαρική;;;

Γιωτούλα αν διαβάσεις ξανά την ιστορά της κοπέλας θα δεις ότι δεν ευθύνεται το vbac για αυτό που της συνέβη αλλά η ανευθυνότητα του γιατρού που την παρακολουθούσε. Ο,τι έγινε θα μπορούσε να συμβεί ακόμα και σε τοκετό χωρίς προηγηθείσα καισαρική και φυσικά θα μπορούσε να είχε διαγνωσθεί έγκαιρα από τό γιατρό αν εκείνος έδειχνε την απαραίτητη προσοχή. Επειδή μιλάς για ρισκο και για κινδύνους να σου πω ότι ο κίνδυνος από μία επαναλαμβανόμενη καισαρική είναι ακρως μεγαλύτερος από το vbac. Είναι πολύ εύκολο να μιλάς εκ του ασφαλούς όταν δεν έχεις περάσει από μία καισαρική και μάλιστα χωρίς καμία αιτία. Δεν έχεις ούτε καν να σκεφτείς την πιθανότητα του vbac. Για το λόγο αυτό μην κρίνεις όσες κοπέλες σκέφτονται να το κάνουν γιατί δεν είσαι ούτε στη θέση τους ολυτε έχεις να συνυπολογίσεις όσα αύτες οι κοπέλες.

Link to comment
Share on other sites

όχι προς θεού δεν θέλω να κρίνω ΚΑΝΕΝΑ

δεν το εννοούσα έτσι,πως κατάλαβες κάτι τέτοιο;πραγματικά αναρωτιόμουν.

Δεν ήξερα καν τι είναι το vbac και διάβασα

πολύ χθες βράδυ επί του θέματος σε πολλά sites

να ενημερωθώ. Το ότι δεν έχω περάσει καισσαρική (προς το παρόν γιατί ποτέ δεν ξέρεις) δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να καταλάβω το πόσο δύσκολο και επίπονο είναι να κάνεις καισσαρική ;) απλά όσα διάβασα χθες με

προβλημάτισαν...

Link to comment
Share on other sites

Γιωτούλα αν διαβάσεις ξανά την ιστορά της κοπέλας θα δεις ότι δεν ευθύνεται το vbac για αυτό που της συνέβη αλλά η ανευθυνότητα του γιατρού που την παρακολουθούσε. Ο,τι έγινε θα μπορούσε να συμβεί ακόμα και σε τοκετό χωρίς προηγηθείσα καισαρική και φυσικά θα μπορούσε να είχε διαγνωσθεί έγκαιρα από τό γιατρό αν εκείνος έδειχνε την απαραίτητη προσοχή. Επειδή μιλάς για ρισκο και για κινδύνους να σου πω ότι ο κίνδυνος από μία επαναλαμβανόμενη καισαρική είναι ακρως μεγαλύτερος από το vbac. Είναι πολύ εύκολο να μιλάς εκ του ασφαλούς όταν δεν έχεις περάσει από μία καισαρική και μάλιστα χωρίς καμία αιτία. Δεν έχεις ούτε καν να σκεφτείς την πιθανότητα του vbac. Για το λόγο αυτό μην κρίνεις όσες κοπέλες σκέφτονται να το κάνουν γιατί δεν είσαι ούτε στη θέση τους ολυτε έχεις να συνυπολογίσεις όσα αύτες οι κοπέλες.

Με κάλυψες απόλυτα Ελενα, ειδικά εκεί που αναφέρεσια ότι μία γυναίκα που δεν έχει κάνει ποτέ της καισαρική μιλάει εκ του ασφαλούς...Οι πιθανότητες να πάει κάτι στραβά, το έχουμε πει χίλιες φορές, υπάρχουν και σε πρώτη εγκυμοσύνη χωρίς καισαρική, αλλά και σε δεύτερη εγκυμοσύνη μετά από καισαρική, πριν ορισθεί ακόμα και η ημερομηνία της επαναληπτικής καισαρικής, ρήξη μήτρας μπορεί να συμβεί ακόμα και κατά τη διάρκεια πρώτης καισαρικής, ένα ποσοστό κινδύνου υπάρχει πάντα, οπότε ας μην βιαστούμε να αφορίσουμε την vbac με ένα μεμονωμένο περιστατικό!

Οι 3 λατρείες μου:

12,5 χρονών

10 χρονών

3 χρονών

Link to comment
Share on other sites

Με κάλυψες απόλυτα Ελενα, ειδικά εκεί που αναφέρεσια ότι μία γυναίκα που δεν έχει κάνει ποτέ της καισαρική μιλάει εκ του ασφαλούς...Οι πιθανότητες να πάει κάτι στραβά, το έχουμε πει χίλιες φορές, υπάρχουν και σε πρώτη εγκυμοσύνη χωρίς καισαρική, αλλά και σε δεύτερη εγκυμοσύνη μετά από καισαρική, πριν ορισθεί ακόμα και η ημερομηνία της επαναληπτικής καισαρικής, ρήξη μήτρας μπορεί να συμβεί ακόμα και κατά τη διάρκεια πρώτης καισαρικής, ένα ποσοστό κινδύνου υπάρχει πάντα, οπότε ας μην βιαστούμε να αφορίσουμε την vbac με ένα μεμονωμένο περιστατικό!

Δεν καταλαβαινω τον αφοριστικό λόγο σας..." μια γυναίκα που δεν έχει κάνει καισσαρική μιλάει εκ του ασφαλούς" δεν παύει αυτή η γυναίκα να είναι μαμά..

Δεν ξέρω δεν το συνεχίζω έτσι κι αλλιώς η όλη διαδικασία νομίζω έχει πολύ εγωκεντρικές ρίζες και κίνητρα και γι΄αυτό μάλλον ΕΓΩ και η κάθε εγώ που δεν έχουμε κάνει καισσαρική δεν μπορούμε να τις αντιληφθούμε,ίσως έχετε δίκιο..εγώ ως μητέρα ορμώμενη θέλησα να γίνει συζήτηση αλλα προφανώς έχει διαφορά το κίνητρο μας!

Καλή καρδιά :) το σώμα κάθε γυναίκας είναι δικό της

και μπορεί να το διαχειριστεί όπως εκείνη νομίζει!

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω τον αφοριστικό λόγο σας..." μια γυναίκα που δεν έχει κάνει καισσαρική μιλάει εκ του ασφαλούς" δεν παύει αυτή η γυναίκα να είναι μαμά..

Δεν ξέρω δεν το συνεχίζω έτσι κι αλλιώς η όλη διαδικασία νομίζω έχει πολύ εγωκεντρικές ρίζες και κίνητρα και γι΄αυτό μάλλον ΕΓΩ και η κάθε εγώ που δεν έχουμε κάνει καισσαρική δεν μπορούμε να τις αντιληφθούμε,ίσως έχετε δίκιο..εγώ ως μητέρα ορμώμενη θέλησα να γίνει συζήτηση αλλα προφανώς έχει διαφορά το κίνητρο μας!

Καλή καρδιά :) το σώμα κάθε γυναίκας είναι δικό της

και μπορεί να το διαχειριστεί όπως εκείνη νομίζει!

Δεν σε αφόρισα καλή μου..Κι εγώ στο πρώτο μου παιδάκι φυσιολογικό τοκετό είχα κάνει και μάλιστα όταν άκουγα κοπέλες που θέλουν να προσπαθήσουν για φ.τ μετά από κ.τ. μου φαινόταν περίεργο όπως κι εσένα τώρα..Στο δεύτερο παιδάκι που έκανα όμως καισαρική χωρίς να το θέλω καθόλου, μπήκα στο πετσί αυτών των γυναικών. Και δεν σε καταλαβαίνω όταν λες ότι η διαδικασία έχει εγωκεντρικές ρίζες και κίνητρα, ειλικρινά δεν σε καταλαβαίνω..Το κίνητρο όλων μας, σε διαβεβαιώνω ότι είναι ένα γερό μωράκι, αρκεί να γίνεται η προσπάθεια πρώτα να έρθει στον κόσμο όπως η φύση έχει προβλέψει..Αλλά στο τελευταίο θα συμφωνήσω κι εγώ, 100% μάλιστα, το σώμα της κάθε γυναίκας είναι δικό της!!!

Οι 3 λατρείες μου:

12,5 χρονών

10 χρονών

3 χρονών

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...