Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εσύ θες παιδί και ο/η σύντροφος δεν θέλει...Τι κάνεις?


papapete

Recommended Posts

Συμφωνώ μαζί σου αλλά όταν υπάρχει είδη ένα παιδί και ο ένας πρέπει να σέβεται τη γνώμη του άλλου, ...και οι δύο πρέπει να σκεφτούν και το πρώτο παιδί που (γνώμη μου) χρειάζεται ένα αδελφάκι. Αν δεν συντρέχουν σοβαροί λόγοι βρίσκω εγωιστικό να κάνουν ένα παιδι τα ζευγάρια. Δηλαδή τι? πήραμε τον τίτλο γίναμε γονείς και τέλος? δεν πάει έτσι....

 

και γω δεν θέλω προς το παρόν δεύτερο παιδί...ενώ ο άντρας μου θέλει...

 

αλλά είμαι τόσο πιεσμένη , όχι οικονομικά, αλλά επαγγελματικά με θέμα ωραρίων που δεν θέλω να κάνω δεύτερο και να μου το μεγαλώσει νταντά ή παιδικός...

 

ήδη τρέχω για να προλάβω στο πεντάλεπτο το σχολικό που μου την φέρνει στο σπίτι..

εννοείται βοηθεια από συγγενή καμμιά...

 

δλδ είμαι εγωίστρια??

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 303
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

με όλο το σεβασμό θεωρώ ότι είστε εγωίστριες, γιατί δεν ρωτάτε τί θέλει το παιδί, τί θέλει ο σύζυγος. σκέφτεστε ότι έτσι είναι καλύτερα για όλους, για το παιδί, για το σύζυγο ή για εσάς;

χωρίς να τους ρωτήσετε; κρίνετε εσείς για αυτούς; με ποιό δικαίωμα;

όσο κρίνεις εσύ- όποια εσύ,ετσι;- ως μάνα για το καλό του παιδιού, τόσο κρίνει κι εκείνος για το καλό του παιδιού, αν το παιδί μόνο του δεν μπορεί να εκφραστεί.

που εδώ που τα λέμε και όταν δεν μιλάει ακόμα ηλικιακά, όταν το βλέπεις πως χοροπηδάει όταν βλέπει πιτσιρίκια, όταν το βλέπεις να τσιρίζει, τραγουδάει, χορεύει, αγκαλιάζει, φιλάει άλλα παιδάκια, όταν το βλέπεις να φωτίζεται ολόκληρο στη θέα άλλων παιδιών, για ποιανού το καλό μιλάμε;

και γιατί θεωρείτε ότι γνωρίζετε τα θέλω του συζύγου ότι πρέπει να μείνουν πίσω, επειδή δεν θέλετε εσείς 2ο παιδί;

πραγματικά γιατί αρνείστε, και ο Στεφ μαζί, δεν το καταλαβαίνω, γιατί βρίσκω τα επιχειρήματα προφάσεις.

για να μη θεωρήσετε ότι κάνω επίθεση σε κάποια από εσάς να σας μετάφερω τους προβληματισμούς του άντρα μου. κυρίως οικονομικοί, δεύτερον χρονικοί, τρίτον η κούραση από την κλεισούρα και η κούραση από το τρέξιμο της καθημερινότητας.

μπούρδες! συγχύστηκα. πάω για τσιγάρο!:mad:

προχθες γύρισε και μου είπε" ξέρω τί θέλεις, και θα το κάνουμε" κοιτώντας με με νόημα στα μάτια, σοβαρός αλλά και ευαίσθητος και δείχνοντας την Χρύσπα.

"θα ξεκινήσουμε;" τον ρωτάω με γουρλωμένα μάτια, χωρίς ανάσα.:shock::o:)

"όχι βέβαια, θα πάμε εκδρομή τα τρία μας τα Χριστούγεννα"

:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

άποψή σου σεβούλα...

 

όταν η μικρή θα μπορεί να εκφραστεί και μου ζητήσει αδερφάκι ίσως το δω διαφορετικά...

 

όσο για τον άντρα μου, αν έλειπα και εγώ από το πρωί μέχρι τις 9 το βράδυ σε δουλειές, και έβλεπα το παιδί, φαγωμένο , πλυμένο και χορτασμένο από διασκέδαση καθημερινά όχι ένα άλλά δέκα παιδιά έκανα έτσι!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

και εγώ θα ήθελα πολλά παιδιά αλλά με τα σημερινα οικονομικά δεδομένα είναι αδύνατον:( αυτό εννοώ

προφάσεις τα βρίσκω αυτά. και ούτε εσένα θέλω να προσβάλω ούτε καμία κοπέλα, ειλικρινά. αλλά με πονάει πολύ το ζήτημα.:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αδερφή μου έχει ένα 3χρονο παιδάκι. Δεν σκέφτεται ακόμα για 3ο, γιατί δουλεύουν και οι 2 πολλές ώρες, έχουν πολλά έξοδα όπως όλοι μας με αποτέλεσμα να είναι το παιδί κάθε μέρα σχεδόν με τις γιαγιάδες. Αν κάνουν και 2ο, δεν θα είναι άδικο γι'αυτο να μεγαλώνει με τις γιαγιάδες; Δεν μπορώ να τους προσάψω εγωισμό λοιπόν...

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

άποψή σου σεβούλα...

 

όταν η μικρή θα μπορεί να εκφραστεί και μου ζητήσει αδερφάκι ίσως το δω διαφορετικά...

 

όσο για τον άντρα μου, αν έλειπα και εγώ από το πρωί μέχρι τις 9 το βράδυ σε δουλειές, και έβλεπα το παιδί, φαγωμένο , πλυμένο και χορτασμένο από διασκέδαση καθημερινά όχι ένα άλλά δέκα παιδιά έκανα έτσι!

η μικρή σου είναι ήδη 2 χρόνων και κάτι. σίγουρα μπορεί να σου δείξει πώς αισθάνεται με άλλα παιδάκια. το μετράς αυτό;

 

αν ο άντρας σου λείπει στη δουλειά, γιατί αυτή είναι η δουλειά του και πάλι το καταλαβαίνω. αν όταν γυρίζει, είναι αδιάφορος για σας, τότε θα είχες δίκιο. αν δουλεύει για να είναι μακριά σας, κι αυτό παίζει ενίοτε, πάλι θα σε καταλάβαινα.

αν όμως ο άνθρωπός σου, όταν γυρίζει κατάκοπος μετά από τόσες ώρες και σας δίνεται, τότε δεν καταλαβαίνω την άρνησή σου. ειλικρινά θα ήθελα να μου πεις τί σε μπλοκάρει, για να βοηθήσω τον άντρα μου.

φιλικά Ειρήνη μου.

 

τσιγάρο δεν έκανα ακόμη, κατανόηση please!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το αναβάλω...γιατί ξέρω ότι θα ζοριστούμε ξανά...όσες είναι μανούλες ξέρουν ποια είναι τα ζόρια...

Αλλά όταν πάλι σκέφτομαι τη σχέση μου με τον αδερφό μου αναθεωρώ, θέλω το παιδί μου να έχει ένα αδερφάκι όπως έχω και εγώ, να μοιράζεται χαρές και λύπες και να έχει κάποιον δικό του όταν εμείς θα φύγουμε από τον μάταιο τούτο κόσμο!

Link to comment
Share on other sites

προφάσεις τα βρίσκω αυτά. και ούτε εσένα θέλω να προσβάλω ούτε καμία κοπέλα, ειλικρινά. αλλά με πονάει πολύ το ζήτημα.:(

εμένα με πονάει να μην μπορώ να παρέχω τα απαραίτητα στα παιδιά μου. Δεν προσβάλομαι, εξάλλου έχω είδη δύο παιδια και ανοιχτό καθε ενδεχόμενο να κάνω και αλλο απλως σε αυτή τη χρονική στιγμή οικονομικά ΔΕΝ γινεται, μας χτήπησε η κρίση πολύ άσχημα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αδερφή μου έχει ένα 3χρονο παιδάκι. Δεν σκέφτεται ακόμα για 3ο, γιατί δουλεύουν και οι 2 πολλές ώρες, έχουν πολλά έξοδα όπως όλοι μας με αποτέλεσμα να είναι το παιδί κάθε μέρα σχεδόν με τις γιαγιάδες. Αν κάνουν και 2ο, δεν θα είναι άδικο γι'αυτο να μεγαλώνει με τις γιαγιάδες; Δεν μπορώ να τους προσάψω εγωισμό λοιπόν...

3 χρόνων και γιατί δεν το στέλνουν παιδικό;

προφάσεις φίλη μου!

και η δική μου αδερφή έβρισκε δικαιολογίες του κ... ότι φοβάται τη γέννα, ότι φοβάται μήπως και το 2ο βγει γκρινιάρικο, απαιτητικό κλπ εγωιστικές δικαιολογίες.

τώρα είμαστε στον 4ο μήνα!:-D

μια απόφαση είναι και ξεκινάει από την καρδιά για να περάσει στο μυαλό!:wink:

Link to comment
Share on other sites

η μικρή σου είναι ήδη 2 χρόνων και κάτι. σίγουρα μπορεί να σου δείξει πώς αισθάνεται με άλλα παιδάκια. το μετράς αυτό;

 

αν ο άντρας σου λείπει στη δουλειά, γιατί αυτή είναι η δουλειά του και πάλι το καταλαβαίνω. αν όταν γυρίζει, είναι αδιάφορος για σας, τότε θα είχες δίκιο. αν δουλεύει για να είναι μακριά σας, κι αυτό παίζει ενίοτε, πάλι θα σε καταλάβαινα.

αν όμως ο άνθρωπός σου, όταν γυρίζει κατάκοπος μετά από τόσες ώρες και σας δίνεται, τότε δεν καταλαβαίνω την άρνησή σου. ειλικρινά θα ήθελα να μου πεις τί σε μπλοκάρει, για να βοηθήσω τον άντρα μου.

φιλικά Ειρήνη μου.

 

τσιγάρο δεν έκανα ακόμη, κατανόηση please!

 

όχι δεν είναι αδιάφορος..αλλά την ώρα που γυρίζει την φιλάει και η μικρή πάει για ύπνο...

 

όλες τις καθημερινές δραστηριότητες τις κάνω εγώ...να μαγειρέψω, να την πάω βόλτα, να την κάνω μπάνιο κλπ...

και ο χρόνος που μας μένει για παιχνίδι δεν είναι και πολύς...

αν είχα άλλο ένα μωρό τώρα τι θα έκανα??

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Η αδερφή μου έχει ένα 3χρονο παιδάκι. Δεν σκέφτεται ακόμα για 3ο, γιατί δουλεύουν και οι 2 πολλές ώρες, έχουν πολλά έξοδα όπως όλοι μας με αποτέλεσμα να είναι το παιδί κάθε μέρα σχεδόν με τις γιαγιάδες. Αν κάνουν και 2ο, δεν θα είναι άδικο γι'αυτο να μεγαλώνει με τις γιαγιάδες; Δεν μπορώ να τους προσάψω εγωισμό λοιπόν...

όπως μεγαλώνει το πρώτο θα μεγαλώσει και το δευτερο.

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν είναι αδιάφορος..αλλά την ώρα που γυρίζει την φιλάει και η μικρή πάει για ύπνο...

 

όλες τις καθημερινές δραστηριότητες τις κάνω εγώ...να μαγειρέψω, να την πάω βόλτα, να την κάνω μπάνιο κλπ...

και ο χρόνος που μας μένει για παιχνίδι δεν είναι και πολύς...

αν είχα άλλο ένα μωρό τώρα τι θα έκανα??

τα ίδια επί δύο. Και είναι πάρα παρα παρα πολυ δύσκολο, αλλά αξίζει χίλια τα εκατο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όχι δεν είναι αδιάφορος..αλλά την ώρα που γυρίζει την φιλάει και η μικρή πάει για ύπνο...

 

όλες τις καθημερινές δραστηριότητες τις κάνω εγώ...να μαγειρέψω, να την πάω βόλτα, να την κάνω μπάνιο κλπ...

και ο χρόνος που μας μένει για παιχνίδι δεν είναι και πολύς...

αν είχα άλλο ένα μωρό τώρα τι θα έκανα??

θα έπαιρνες διπλή χαρά, γιατί θα παίζατε μαζί τα τρία σας! θα μαγείρευες την ίδια ώρα, θα πηγαίνατε βόλτα την ίδια ώρα, θα τα έκανες μπάνιο με τη σειρά, μη σου πω και τα δυο στην μπανιέρα, όπως μας θυμάμαι με την αδερφή μου που μας είχε η μάνα μου με τα παπάκια μας, κοιμόμασταν μαζί, παίζαμε και ξεμαλλιαζόμασταν μαζί...

άρνικολ, εσείς είστε και πολλές αδερφές, για πες εσύ πώς πέρασες ως παιδί, η μαμά σου κουραζόταν φαντάζομαι πολύ, αλλά η χαρά της πολύτεκνης μάνας;

κι εμείς μιλάμε για το 2ο!:-(

Link to comment
Share on other sites

Εγω culte μου σε καταλαβαινω γιατι και εμενα ο αντρας μου οταν γυρναει ο Μαριος ηδη κοιμαται, δεν μπορω να πω τον αγαπαει και προσπαθει αλλα πανω απο δυο ωρες την ημερα δεν τον βλεπει και για ολα φροντιζω εγω.

 

Εγω δευτερο παιδι για πολλους λογους δεν μπορω να κανω αλλα σκεφτομαι οτι και να μπορουσα δεν θα το αποφασιζα τουλαχιστον μεχρι να παει τριων χρονων ο Μαριος. Δεν ξερω αν το δικο μου παιδι ειναι ζορικο αλλα πραγματικα δεν θα τα εβγαζα περα με τιποτα.

 

Δεν θα μπορουσα να ανταποκριθω με τιποτα στον τροπο που θα ηθελα να μεγαλωνει ενα παιδι.

Link to comment
Share on other sites

Kαλά, μακροπρόθεσμα δεν ξέρω τι θα έλεγε... Αλλά έτσι όπως έχει μάθει, μια χαρά είναι, στα όπα-όπα τον έχουν!:-D:-D

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

Δηλ. το να σκέφτεσαι το καλό του 2ου παιδιού είναι εγωισμός;

είναι εγωισμός να λες σκέφτομαι το καλό του παιδιού, όταν το βλέπεις να χαίρεται με παιδάκια και το αφήνεις μοναχοπαίδι.

το ρώτησες το παιδί τί θέλει; και αν δεν μπορεί να πει, δεν μετράς τη χαρά του με τα παιδάκια;

αργότερα μπορεί να είναι πολύ αργά. αυτό το ρίσκο όταν το παίρνεις δεν είναι εγωιστικό;

σίγουρα με το ζόρι δεν γίνεται παιδί. αλλά και η απόφαση να επιλέγεις εσύ και ο σύζυγος να ακολουθεί κα ιτο παιδί να προσαρμόζεται στ θέλω σου είναι εγωιστικό καθαρά.

το πρώτο το κάναμε με λογική;

με καρδιά το αποφασίσαμε το πρώτο, με καρδιά το θέλω και το 2ο και το 3ο!

οικονομική κρίση και μπαρμπούτσαλα!

δεν έχω φτώχεια στην καρδιά μου κι ας μου λείπουν πολλά υλικά και απολαύσεις! θα γίνω όμως πιο πλούσια όταν τα δυο ματάκια που κοιτάζω να με κοιτάζουν χαρούμενα γίνουν πιο φωτεινά, όταν δεν κοιτάζονυ μόνο τον μπαμπά και τη μαμά, αλλά και το αδερφάκι της, να το αγκαλιάζει, να το φιλάει....

Link to comment
Share on other sites

Εγω culte μου σε καταλαβαινω γιατι και εμενα ο αντρας μου οταν γυρναει ο Μαριος ηδη κοιμαται, δεν μπορω να πω τον αγαπαει και προσπαθει αλλα πανω απο δυο ωρες την ημερα δεν τον βλεπει και για ολα φροντιζω εγω.

 

Εγω δευτερο παιδι για πολλους λογους δεν μπορω να κανω αλλα σκεφτομαι οτι και να μπορουσα δεν θα το αποφασιζα τουλαχιστον μεχρι να παει τριων χρονων ο Μαριος. Δεν ξερω αν το δικο μου παιδι ειναι ζορικο αλλα πραγματικα δεν θα τα εβγαζα περα με τιποτα.

 

Δεν θα μπορουσα να ανταποκριθω με τιποτα στον τροπο που θα ηθελα να μεγαλωνει ενα παιδι.

αυτή ακριβώς ήταν η δικαιολογία της αδερφής μου. ότι το παιδί της είναι ζόρικο.

βρε κορίτσι μου, ένα παιδί όταν είναι μόνο του γίνεται καλομαθημένο στα δικά του, στο εγώ του, στα θέλω του. όταν συνυπάρχει με το αδερφάκι του, προσαρμόζεται στη συνύπαρξη, το εγώ γίνεται εμείς, μοιράζεται τις επιθυμίες του, τους φόβους του, ικανοποιείς τις ανάγκες του με πρόγραμμα, μαθαίνει να αγαπάει, να σέβεται, να περιμένει, να ακούει, ...

αν είναι μοναχοπαίδι, παραχαϊδεύεται και σε καλό δεν βγαίνει σίγουρα!

παρατείνεις τους κακούς τρόπους!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, άσε τα χρήματα... Το χρόνο που θα τον βρείς ρε Σεβούλα; Έτσι σκεφτόμουν κι εγώ και έκανα το 2ο χωρίς να το σκεφτώ πολύ και κοντεύω να κλατάρω. Και 3ο θέλω, δε λέω, αλλά αργότερα, ΠΟΛΥ αργότερα!Α!Και σε πληροφορώ ότι αισθάνομαι πολλές τύψεις απένταντι στον 2ο γιό μου, γιατί τον παραμελώ σε σχέση με τον πρώτο. Ούτε την αγκαλιά μου έχει χορτάσει, ούτε το παιχνίδι, ούτε την προσοχή μου γενικότερα...όχι ότι δε θέλω φυσικά, αλλά δεν έχω χρόνο και τα βλέπω και λίγο πιο ψυχρα τα πράγματα...

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...