Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυχενικη διαφάνεια και διάρκεια! Καλά μας δουλεύουν;;;


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια! Λοιπόν σχετικά με την αυχενική θέλω να πω κι εγώ τη δική μου εμπειρία... μένω Θεσσαλονίκη και μου συνέστησαν τον Καρύδα για να κάνω και αυχενική και papp-A, τα οποία κόστισαν συνολικά 170 euro. Από τη στιγμή που μπήκα στο ιατρείο ώς τη στιγμή που βγήκα μεσολάβησαν ακριβώς 20 λεπτά. Δεν περίμενα καθόλου, όμως βγαίνοντας ήταν μια κοπέλα (όχι έγκυος ήταν για απλή εξέταση όπως είπε) εκεί η οποία είπε πως είχε ραντεβού ακριβώς την ίδια ώρα με μένα!! Να λοιπόν προς τι η βιασύνη.. Η πρώτη φώτο υπερηχου που εχω με την τελευταία έχουν διαφορά 12 λεπτά. Γενικά δεν έμεινα ευχαριστημένη ούτε από τη διάρκεια του υπέρηχου, ούτε από τις μετρήσεις που έγιναν (είδα στο Fetal Medicine ότι υπάρχουν κι άλλες μετρήσεις που πρέπει να γίνονται και δεν τις έκανε) αλλά ούτε και από τη διαδικασία της εξέτασης, αφού μου ταρακουνούσε και μου πίεζε πάρα πολύ την κοιλιά. Επίσης η γραμματέας του είναι στον κόσμο της εντελώς! Άλλα της λες, άλλα καταλαβαίνει κι άλλα κάνει. Για β' επιπέδου έκλεισα σε άλλο κέντρο, όχι μόνο εξαιτίας των παραπάνω αλλά και επειδή διαπίστωσα από τις λίστες του FMF ότι είναι πιστοποιημένος ΜΟΝΟ για αυχενική και ΟΧΙ για β΄επιπέδου και σε επόμενη ελπίζω εγκυμοσύνη ούτε απ' έξω δεν θα περάσω.

llssp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 860
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια! Λοιπόν σχετικά με την αυχενική θέλω να πω κι εγώ τη δική μου εμπειρία... μένω Θεσσαλονίκη και μου συνέστησαν τον Καρύδα για να κάνω και αυχενική και papp-A, τα οποία κόστισαν συνολικά 170 euro. Από τη στιγμή που μπήκα στο ιατρείο ώς τη στιγμή που βγήκα μεσολάβησαν ακριβώς 20 λεπτά. Δεν περίμενα καθόλου, όμως βγαίνοντας ήταν μια κοπέλα (όχι έγκυος ήταν για απλή εξέταση όπως είπε) εκεί η οποία είπε πως είχε ραντεβού ακριβώς την ίδια ώρα με μένα!! Να λοιπόν προς τι η βιασύνη.. Η πρώτη φώτο υπερηχου που εχω με την τελευταία έχουν διαφορά 12 λεπτά. Γενικά δεν έμεινα ευχαριστημένη ούτε από τη διάρκεια του υπέρηχου, ούτε από τις μετρήσεις που έγιναν (είδα στο Fetal Medicine ότι υπάρχουν κι άλλες μετρήσεις που πρέπει να γίνονται και δεν τις έκανε) αλλά ούτε και από τη διαδικασία της εξέτασης, αφού μου ταρακουνούσε και μου πίεζε πάρα πολύ την κοιλιά. Επίσης η γραμματέας του είναι στον κόσμο της εντελώς! Άλλα της λες, άλλα καταλαβαίνει κι άλλα κάνει. Για β' επιπέδου έκλεισα σε άλλο κέντρο, όχι μόνο εξαιτίας των παραπάνω αλλά και επειδή διαπίστωσα από τις λίστες του FMF ότι είναι πιστοποιημένος ΜΟΝΟ για αυχενική και ΟΧΙ για β΄επιπέδου και σε επόμενη ελπίζω εγκυμοσύνη ούτε απ' έξω δεν θα περάσω.

 

 

Να ήξερες μετά από έρευνα που έκανα στην Αθήνα πόσοι δεν είναι πιστοποιημένοι ούτε για αυχενική, ούτε για β επιπέδου και όμως την κάνουν......πάααααααααρα πολλοί. Πάντως να το ψάξεις καλά για την β επιπέδου αν ακούσεις κι εκεί για κανένα τεταρτάκι μην το σκεφτείς καθόλου, φύγε πριν πετάξεις άδικα τα λεφτά σου και δεν πάρεις και σαφείς απαντήσεις. Καλημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγω που το έκανα στο κέντρο της Σούκα (έλειπε και το έκανε ο Πιλάλης) κρατησε περίπου 35' για διδυμα και περίπου 10 λεπτα μας εξηγουσε την περιπτωση μας (μονοχωριακά δίδυμα) κοστος 200Ε (χωρίς PAPP-A).Ευτυχώς όλα καλα!!

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγω που το έκανα στο κέντρο της Σούκα (έλειπε και το έκανε ο Πιλάλης) κρατησε περίπου 35' για διδυμα και περίπου 10 λεπτα μας εξηγουσε την περιπτωση μας (μονοχωριακά δίδυμα) κοστος 200Ε (χωρίς PAPP-A).Ευτυχώς όλα καλα!!

 

Στο Λητώ πήγες;;; Εγώ εκεί πλήρωσα130 ευρώ και για τα δύο χωρίς papp-a.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Και σε εμάς η εξέταση αυχενικής διαφάνειας είχε διάρκεια 10 λεπτά (μετά από 1 ώρα αναμονής) σε πιστοποιημενο γιατρό, κ μάλιστα είχα ακούσει τα καλύτερα γι'αυτόν στο φορουμ (οτι κάνει 30-45 λεπτά, είναι αναλυτικός κ.ά)..Τι να πω τα πάντα τελικά είναι σχετικά...

Είναι να σου κάτσει!

Ldp5p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητα μελη τουforum εγω εκανα ολες τις εξετασεις στον γιατρο μου.edit admin λεγεται,και απο οτι διαβασε πατε και αλλες σε αυτον .για την αυχενικη 80ε και για τοΒ επιπεδου 150ε.Η εξεταση ειναι οντωσ 45 λεπτα οπως και η αυχενικη.στον υπεριχο Β επιπεδου καναμε 1,5 ωρα.ειναιπολυ προσεκτικος,εχει χιουμορ,και σου δειχνει την ιδια προσοχη παντα.και δεν εχει αναμονη πανω απο10 λεπτα

SHjup3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, πριν πάτε σε οποιονδήποτε γιατρό για αυχενική, υπέρηχο β-επιπέδου ή doppler βεβαιωθείτε ότι είναι πιστοποιημένος για αυτά. Η πιστοποίηση δίνεται μόνο από το fetal medicine foundation. Αν μπείτε στη σελίδα του έχει όλους τους γιατρούς που έχουν την πιστοποίηση για το καθένα από τα παραπάνω ξεχωριστά.

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυχενικη διαφανεια , Β επιπεδου και doppler to ekana στο γιατρο μου Αποστολος Μπυρος λεγεται και η εξεταση ειναι τουλαχιστον 45 λεπτα.Σου εξηγει τα παντα με λεπτομερεια

Σου δινει παντα dvd

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στην Ειρηνη ειχα παει στον Καμινοπετρο, 1 μιση ωρα εξεταση και τα ειδαμε ΟΛΑ. στον μπεμπη πηγα σε πασιγνωστο ιδ.μαιευτηριο με υποτιθεται πολυ καλο γιατρο, ο οποιος με κρατησε μεσα 4 ολοκληρα λεπτα... !!! βαζει το μηχανημα, λεει κατι μεσα απο τα δοντια του, ολα καλα, ανοιγει την πορτα, φευγει... μενω ξαπλωμενη, περιμενω..περιμενω... μπαινει μια κοπελα "τελειωσατε" μου λεει.. "μα... μα..." φευγει... εμεινα γεματη ανασφαλεια να κοιταζω την πορτα..:roll:

Link to comment
Share on other sites

στην Ειρηνη ειχα παει στον Καμινοπετρο, 1 μιση ωρα εξεταση και τα ειδαμε ΟΛΑ. στον μπεμπη πηγα σε πασιγνωστο ιδ.μαιευτηριο με υποτιθεται πολυ καλο γιατρο, ο οποιος με κρατησε μεσα 4 ολοκληρα λεπτα... !!! βαζει το μηχανημα, λεει κατι μεσα απο τα δοντια του, ολα καλα, ανοιγει την πορτα, φευγει... μενω ξαπλωμενη, περιμενω..περιμενω... μπαινει μια κοπελα "τελειωσατε" μου λεει.. "μα... μα..." φευγει... εμεινα γεματη ανασφαλεια να κοιταζω την πορτα..:roll:

 

 

Άσε γιατί θυμάμαι τα δικά μου, 7 λεπτά σε δίδυμα, αυτός ήταν και ο λόγος που άνοιξα το θέμα για να ενημερωθούν κι άλλες και να μην δεχθούν ποτέ ξανά τέτοια κοροϊδία. Απορώ πως δεν τους έκανα μήνυση. Έτσι μου ερχόταν να πάω στην Ιατρική Μητέρας Εμβρύου στην Λαμψάκου και να κάνω τέτοια φασαρία.....να πάρω πίσω και τα 200 ευρώ. Αλλά τους τα χαρίζω μπας και γίνουν άνθρωποι.....που μας βλέπουν σαν ένα κομμάτι κρέας και μας εκμεταλλεύονται.

 

Τελικά πήγα για επανάληψη στον Αναγνωστόπουλο στο Λητώ.....ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

Και στα 2 παιδιά έκανα αυχενική στο ΠΡΟΓΕΝΕΣΙΣ με την κα Καραναστάση, εξειδικευμένη εμβυολόγο. Και στα 2 κράτησε 45 λεπτά και ήταν πάρα πάρα πολυ καλή. Και κόστισαν γύρω στα 120 με 140 ευρώ. Δε θυμάμαι ακριβώς γιατι μπερδεύω τις τιμές με τη Β΄επιπέδου.

Link to comment
Share on other sites

αυχενικη διαφανεια μου εκανε η γιατροςμου ,κρατησε οσο ενας κανονικος υπερηχος,γυρω στα δεκα λεπτα,δεν γνωριζω εαν ειναι πιστοποιημενη,δεν με ενδιαφερει,το αποτελεσμαηταν καλο,αλλωστε στο Β φαινονται ολα,δεν πληρωσα τπτ..

NJMAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα πολύ κακή εμπειρία με την αυχενική. Εκτός από το ότι περίμενα 4 ώρες (ω ναι) γιατί είχαν καθυστέρηση τα ραντεβού και ότι ο γιατρός με πέθανε στους πόνους γιατί πίεζε πολύ, στο τέλος χωρίς να μου δώσει εξηγήσεις, μου είπε να ξαναπάω σε μια βδομάδα να με δει γιατί λέει, έβλεπε το ρινικό οστό, αλλά δεν ήταν σίγουρος (!!!) και μου έβγαζε και μια αυχενική πολύ ψηλή. Ευτυχώς η γιατρός μου που την εμπιστεύομαι πολύ μου είπε να πάω κι αλλού και στην επόμενη γιατρό ούτε περίμενα, ούτε πόνεσα και όλα ήταν μια χαρά και με το οστό και με την αυχενική. Άσε που βλέπω τώρα ότι ο κύριος δεν είναι εκπαιδευμένος, ενώ η δεύτερη που πήγα είναι. Και να προσθέσω ότι ήταν και πιο φτηνή.

Γι'αυτό πρέπει να έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά γιατί η εκμετάλλευση είναι μεγάλη.

Πάντως η εξέταση ΠΡΕΠΕΙ να γίνεται από ειδικό γιατί μπορούμε να προλάβουμε πολλά! Φανταστείτε το μωρό να έχει κάτι και επειδή ο γιατρός δεν ξέρει την τύφλα του, να μην το δει!

6Jmep3.png

 

8nxrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυχενικη διαφανεια μου εκανε η γιατροςμου ,κρατησε οσο ενας κανονικος υπερηχος,γυρω στα δεκα λεπτα,δεν γνωριζω εαν ειναι πιστοποιημενη,δεν με ενδιαφερει,το αποτελεσμαηταν καλο,αλλωστε στο Β φαινονται ολα,δεν πληρωσα τπτ..

και γω μια απο τα ιδια....εξαλλου το ελεγχουμε και με τις αιματολογικες εξετασεις...κ οπως και να εχει και κατι να μην παει καλα τι σημαινει???οτι θα μουν διαθετημενη να το αποχωριστω???με τιποτα....

gKlgp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια σε μενα η αυχενικη κρατησε 20-25 λεπτα περιπου κ ολα ηταν καλα

το μονο που με εξοργισε ηταν οταν ειπα στην κοπελα(γραμματεα) να κλεισω απο τωρα ραντεβου για β-επιπεδου,γιατι ειναι δυσκολο να βρεις ραντεβου σε αυτην εχει αρκετο κοσμο μου ειπε

ε!κατσε να δουμε κ το αποτελεσμα τoy papp-a να δουμε κ αν προχωρησει η κυηση μην το κλεινουμε τζαπα:shock::shock::shock:

δεν της ειπα τιποτα, οι αλλες εγκυες που περιμεναν γουρλωσαν τα ματια κ με κοιτουσαν.

οταν το ειπα αυτο στον γιατρο μου μου ειπε οτι ειναι καινουρια εκει κ μαλλον λιγο χαζη

ευτηχως τα αποτελεσματα του papp-a ηταν πολυ καλα γιατι πραγματι ειχα ανυσηχησει μηπως ειχε δει κατι (γιατι ηταν κ αυτη μεσα στην εξεταση)κ γιαυτο το ειπε

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

ελεος εγω εκεινη την στιγμη θα την εκανα καταγγελια δεν ειχε κανενα δικαιωμα ν σου πει αν προχωρησει η κυση . ελεος ντροπη . η μια σφαλιαρα θα της εδινα ακου εκει ,.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ξέρει καμιά αν υπάρχει κάποια σελίδα στο ιντερνετ με τους γιατρούς που είναι πιστοποιημένοι για αυχενική διαφάνεια; Θα κάνω την αυχενική σε 10 μέρες στον γιατρό μου αλλά δεν ξέρω αν είναι πιστοποιημένος.

XkK0p3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια σε μενα η αυχενικη κρατησε 20-25 λεπτα περιπου κ ολα ηταν καλα

το μονο που με εξοργισε ηταν οταν ειπα στην κοπελα(γραμματεα) να κλεισω απο τωρα ραντεβου για β-επιπεδου,γιατι ειναι δυσκολο να βρεις ραντεβου σε αυτην εχει αρκετο κοσμο μου ειπε

ε!κατσε να δουμε κ το αποτελεσμα τoy papp-a να δουμε κ αν προχωρησει η κυηση μην το κλεινουμε τζαπα:shock::shock::shock:

δεν της ειπα τιποτα, οι αλλες εγκυες που περιμεναν γουρλωσαν τα ματια κ με κοιτουσαν.

οταν το ειπα αυτο στον γιατρο μου μου ειπε οτι ειναι καινουρια εκει κ μαλλον λιγο χαζη

ευτηχως τα αποτελεσματα του papp-a ηταν πολυ καλα γιατι πραγματι ειχα ανυσηχησει μηπως ειχε δει κατι (γιατι ηταν κ αυτη μεσα στην εξεταση)κ γιαυτο το ειπε

Aπαραδεκτη συμπεριφορα.

δεν θα ηθελα ουτε απο εξω να περασω

SHjup3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυχενικη κάτω από 25λεπτο, θα πρέπει να μας παραξενευει.Ποτέ προλαβαίνει να κάνει τις μετρήσεις,

Επίσης, εγώ δεν θα ήθελα να την κάνω στο Ιατρειο του γιατρού μου. Καλύτερα σε μια μεγάλη μονάδα. Υπάρχουν γιατροί που ειδικεύονται σε τέτοια υπερηχογραφηματα σε μεγάλα νοσοκομεία. Καλύτερα σε αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

ελεος εγω εκεινη την στιγμη θα την εκανα καταγγελια δεν ειχε κανενα δικαιωμα ν σου πει αν προχωρησει η κυση . ελεος ντροπη . η μια σφαλιαρα θα της εδινα ακου εκει ,.

να σαι σιγουρη οτι αν δεν ημουν εγκυος θα της την εχωνα τη σφαλιαρα της αλλα δεν ηθελα να ταραχτω γιατι οποτε ταραζομαι μετα εχω πονακια κ φοβαμαι ε!δεν θα ταραξω κ το μωρο μου για μια ηληθια το κακο εδω στην πατρα που βρισκομαι ειναι οτι υπαρχουν 3-4 κεντρα που την κανουν αυτη την εξεταση

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

Aπαραδεκτη συμπεριφορα.

δεν θα ηθελα ουτε απο εξω να περασω

οταν εχεις αναγκη θα πας τι να κανεις, οπως εγραψα απο πανω δεν υπαρχουν πολλα κεντρα εδω που τις κανουν αυτες τις εξετασεις

η γιατρο που κανει την εξεταση αυτη ειναι πολυ καλη οποτε θα αγνοησω την βλαμενη που εχει για γραμματεα

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ξέρει καμιά αν υπάρχει κάποια σελίδα στο ιντερνετ με τους γιατρούς που είναι πιστοποιημένοι για αυχενική διαφάνεια; Θα κάνω την αυχενική σε 10 μέρες στον γιατρό μου αλλά δεν ξέρω αν είναι πιστοποιημένος.

 

 

Καλησπέρα. Θα μπεις στη σελιδα http://www.fetalmedicine.com/fmf/online-education/01-11-136-week-scan/ και θα πατησεις δεξιά που λέει List of registrans, θα επιλέξεις χώρα και θα σου βγάλει ποιοι είναι πιστοποιημένοι

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...