Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυχενικη διαφάνεια και διάρκεια! Καλά μας δουλεύουν;;;


Recommended Posts

Καραμελακι, τι κανεις;;

Εκλεισες ραντεβου για την αυχενικη;

Εγω θα την κανω την τριτη που μας ερχεται.

Θα ειμαι 11w4d.

Μου ειπαν απο το κέντρο οτι η εξεταση γινεται εφοσον το μωρακι ειναι πανω απο 45 χιλιοστα.

Εχω άγχος γμτ. Μαζι γινεται και η αιματος papp-a, της οποιας τα αποτελεσματα θα βγουν την επομενη μερα, οπως μου ειπαν.

Ο υπερηχος γινεται κανονικα στην κοιλια και σε σπανιες περιπτωσεις αν χρειαστει σου κανουν και κολπικο. Αυτο το τελευταιο το ακουσα.

Αν δεν ισχυει ας με διαψευσει καποια αλλη κοπελα.

Μεχρι τωρα εκανα υπερηχους ανα 2 βδομαδες, και τωρα μεχρι την αυχενικη κλεινω 3 βδομαδες και νιωθω μια ανασφαλεια που εχω περισσοτερο καιρο να δω καρδουλα!

Ελπιζω να μας πανε ολα καλα!

Πολυ καλα Αιγοκερακι μου εσυ;

Χθες πήγα και τα είδα μεγάλωσαν και οι καρδούλες τους χτυπούν δυνατά έχουν πολλούς παλμούς.

Σε δυο εβδομάδες θα πάω για αυχενικη διαφάνεια θα είμαι 10 εβδομαδων

Papp-a τι δείχνει;

Ο γιατρός μου είπε ότι δεν κάνει καλό να γίνονται συχνά υπεριχος για να μην κουράζεται η καρδούλα τους.

Όλα καλά θα μας πάνε μέ υπομονη και χωρίς άγχος φυσικα γιατι κάνουμε κακό στα μωράκια μας

bsglp2.png[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 860
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όπως τα γράφει η osin, να κοιτάτε αν είναι πιστοποιημένος ο υπερηχογράφος και να προσθέσω μόνο πως η κολπική εξέταση έχει να κάνει με τη μέτρηση του τραχήλου, ειδικά στην περίπτωση σου με τα πολλά εμβρυάκια είναι πολύ σημαντική. Καλή επιτυχία!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζετε για πιο λόγο στην αυχενικη διαφάνεια σε τι βοηθάει τον γλυκό μισή ώρα πριν την εξέταση;

Μου είπε οτι θα διαρκέσει πάνω από μια ώρα η εξέταση

bsglp2.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζετε για πιο λόγο στην αυχενικη διαφάνεια σε τι βοηθάει τον γλυκό μισή ώρα πριν την εξέταση;

Μου είπε οτι θα διαρκέσει πάνω από μια ώρα η εξέταση

 

Καλησπερα Καραμελάκι! Συνηθως τρως μια σοκολάτα πριν γιατί λένε προκαλεί υπερκινητικότητα στα εμβρυα ώστε να αλλάζουν θέσεις και να μπορέσουν να τα μετρήσουν... Εγώ με διδυμα εμεινα 2,5 ωρες στο μαιευτήριο γιατί το ένα το χρυσό μου δε γύριζε με τίποτα! Καλή επιτυχία! Να είναι γερά τα τριδυμάκια σου!!!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλή μέρα!!!!!!!

Εγώ και στα τρία κορίτσια μου διάρκεια της αυχενικής ήταν μιση ώρα και κάτι!!!!!!!

Τώρα την άλλη εβδομάδα θα ξανά κάνω είμαι στην 12 εβδομάδα ω στο τέταρτο παιδάκι και πάλι την ίδια διάρκεια μου είπαν!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

κοριτσια καλησπερα την αλλη εβδομαδα εχω κλεισει κι εγω ραντεβου στον παφιλη για αυχενικη διαφανεια..και αγχωνομαι λιγο..μπορειτε να μου πειτε τη διαδικασια κ εαν εχει παει καποια στον παφιλη?????

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι καθόλου!

 

Είναι μια πολύ ευχάριστη εξέταση και θα δεις το μικράκι σου αναλυτικότατα. Δεν έχει κάποια ειδική διαδικασία, ότι σου είπαν από το γραφείο του. Αν θυμάμαι καλά, διαρκεί περίπου μια ώρα, υπέρηχο κάνεις μόνο απλά ο γιατρός ξέρει και παίρνει τις μετρήσεις που χρειάζονται ώστε να υπολογίσει μεταξύ άλλων πιθανότητες για χρωμοσωμικές ανωμαλίες. Θα μάθετε το βάρος του μωρού, το μήκος του, πόσο γρήγορα χτυπάει η καρδούλα του και αν είστε τυχεροί ίσως μάθετε και το φύλο του (αν το θέλετε βέβαια).

 

Ο γιατρός είναι εξαιρετικά λεπτομερής στη δουλειά του, σου εξηγεί την παραμικρή λεπτομέρεια και σε κάνει να νιώθεις ασφαλής. Έκανα όλες τις εξετάσεις εκεί (αυχενική, β επιπέδου, ντόπλερ) και έμεινα πολύ ευχαριστημένη και από τον ίδιο τον γιατρό αλλά και από την γραμματεία του.

 

Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!!και εγω μολιαλλς σημερα εκανα την αυχενικη διαφανεια κ ευτυχως ολα ειναι παρα πολυ καλα κ φυσιολογικα μου ειπε ο γιατρος.αυριο περιμενω και τα αποτελεσματα της εξετασης αιματος.!:Dκρατησε περιπου μιση ωρα αν δεν κανω λαθος κ το μωρακι ηταν σ πολυ καλη θεση!!μας ειπε κιολας οτι κατα 90% εινσι αγορακιιι:D:D:Dαλλα να μην το δεσουμε κ κομπο.εκει μπερδευτηκα λιγο...αυτο τι σημαινει?οτι μπορει κ να εκανε λαθος?το ποσοστο 90% δεν ειναι καπως μεγαλο για 13η εβδομαδα κυησης?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα!!!και εγω μολιαλλς σημερα εκανα την αυχενικη διαφανεια κ ευτυχως ολα ειναι παρα πολυ καλα κ φυσιολογικα μου ειπε ο γιατρος.αυριο περιμενω και τα αποτελεσματα της εξετασης αιματος.!:Dκρατησε περιπου μιση ωρα αν δεν κανω λαθος κ το μωρακι ηταν σ πολυ καλη θεση!!μας ειπε κιολας οτι κατα 90% εινσι αγορακιιι:D:D:Dαλλα να μην το δεσουμε κ κομπο.εκει μπερδευτηκα λιγο...αυτο τι σημαινει?οτι μπορει κ να εκανε λαθος?το ποσοστο 90% δεν ειναι καπως μεγαλο για 13η εβδομαδα κυησης?

 

Καλησπέρα! Το πιθανότερο είναι να ισχύει! Απλώς το φύλο είναι σχηματισμένο ξεκάθαρα τη 18η εβδομάδα όπου γίνεται επιβεβαίωση! Σε εμας πάντως μεσα έπεσε στην αυχενική ο γιατρός! Με το καλό!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Το πιθανότερο είναι να ισχύει! Απλώς το φύλο είναι σχηματισμένο ξεκάθαρα τη 18η εβδομάδα όπου γίνεται επιβεβαίωση! Σε εμας πάντως μεσα έπεσε στην αυχενική ο γιατρός! Με το καλό!

 

Σε ευχαιστω πολυυυ:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Να συμπληρωσω κι εγω χαριν στατιστικής...Η αυχενικη μου κρατησε περιπου 1.30 ωρα. Ειναι αληθεια οτι θα εκανε λιγοτερη ωρα αν το μπεμπακι επαιρνε καποια σωστη θεση, αλλα παρα το σκουντηγμα που εφαγε, μας ζορισε πολυ να κατσει σε μια πολυ συγκεριμένη, που πρεπει να κανεις μετρηση της αυχενικης (απ' οτι καταλαβα το " πρωτοκολο" τους υπαγορευει μετρησεις σε διαφορες θέσεις του εμβρυου). Ηταν πολυ ωραια παντως.

Β επιπεδου μας πηρε 2,30 ωρες, οχι οτι τον δυσκολεψε κατι, απλα μεχρι να μετρησει ολα αυτα που επρεπε να μετρησει... περασε η ωρα. Καρδια, νεφροι, στομαχι, βραχιονες, κεφαλι, ποδια και τοσα αλλα.

Οσον αφορα το φύλο, και σε μας το ειδε τοτε, δηλαδη στη 12η εβδομαδα, και φυσικα αν ειναι αγορι ειναι πανω απο απο 90% σιγουροι, γιατι φαινεται το πουλι τους! Εμας μας το εδειξε κιολας, δε χρειαζεται να εχει κανεις εξειδικευμενες γνωσεις για να το καταλαβει. Ειχε και τοτε πολυ πλακα.

Παντως, οπως και να γινεται η εξεταση, σημασια εχει τα παιδια μας να ειναι καλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Kαλησπέρα σε όλες. Είμαι στην 11η εβδομάδα, πρώτο μωρό, μετά από εξωσωματική και, όπως καταλαβαίνετε, διάβασα όοολο το θέμα για να ξέρω τι μου γίνεται. Χάρη σε εσάς ανακάλυψα τη λίστα με τους πιστοποιημένους γιατρούς και σας ευχαριστώ! Δεν είναι να έχεις απόλυτη εμπιστοσύνη στους γιατρούς, τελικά. Ο γιατρός της εξωσωματικής μού "έφερε" την εγκυμοσύνη και να 'ναι καλά ο άνθρωπος, αλλά για την αυχενική μού είπε να πάω σε πιστοποιημένο γιατρό και με έστειλε στον επικεφαλής της Λαμψάκου, ο οποίος δεν είναι πιστοποιημένος! Επίσης, ο απλός γυναικολόγος που με παρακολουθεί γιατί είμαι από επαρχία, μου είπε ότι κάνει την αυχενική διαφάνεια κι ας μην είναι ούτε αυτός πιστοποιημένος! Καταλαβαίνετε, λοιπόν, τι μπουμπούλια μού μπήκαν! 

Βρήκα τελικά 2 γιατρούς στα Ιωάννινα, που είναι πιο κοντά σ'εμένα. Ο ένας είναι ο Πλαχούρας Ιωάννης, όχι ο Νικόλαος το μεγάλο όνομα, ο οποίος έχει όλες τις επιμέρους πιστοποιήσεις. Ο άλλος είναι ο Μακρυδήμας, ο οποίος έχει το δίπλωμα από το fmf και είναι μεγάλο όνομα. Υπάρχει κάποια που έχει εμπειρία από Ιωάννινα να με βοηθήσει;; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και από εμενα. Χτες έκανα αυχενική διαφάνεια. Κράτησε γύρω στα 15 λεπτά το περισσοτερο.Στην ουσία ο γιατρος κανει μετρήσεις. Για να μετρησει την αυχενικη διαφανεια χρειαζονται 5 δευτερόλεπτα . Κανει ζουμ με τον υπερηχο και τραβάει μια γραμμη με το ποντικι από την μια στην άλλη και αυτή είναι η μετρηση της αυχενικης. Επισης κοιταει αν εχει ρινικο οστο το μωρο, όλα του τα ακρα και μετραει σακους , κεφαλι, σωμα , ακουει καρδια κτλ. Όλα αυτά χωρις ερωτοαπαντησεις και συζητηση γιατι τα λεμε μετα στο γραφειο του. Οπότε μην ταράζεστε και ιδιαιτερα με την ωρα αρκει να εχει κανει ολες τις κινησεις σωστα.

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά για Αυχενικη μου ακούγεται λίγο... Συνήθως κάνουν σχολαστική μέτρηση και παράλληλα εξηγούν στους γονείς τι βλέπουν. Είναι ο πρώτος μεγάλος και σοβαρός υπέρηχος που κοστίζει και ένα σεβαστό ποσό και δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό να σε ξεπεταξει σε 15 λεπτά...

Τόσο κρατούσε ο μηνιαίος στον γυναικολόγο, όχι στον εξειδικευμένο...

Link to comment
Share on other sites

Mετα απο 3 παιδια και οντως σοβαρα προβληματα σε εγκυμοσυνες, που ο πανακριβος "ειδικος" δεν διεκρινε με τους πολυωρους υπερηχους, και μας εφερνε ξανα και ξανα, αλλα ο γιατρος του δημοσιου νοσοκομειου που δεν ζητησε ποτε χρηματα, ειδε πολυ περισσοτερα πραγματα στα 10 λεπτα, και μετα απο πολλες συζητησεις με γιατρους, η εντυπωση μου ειναι οτι αν η εξεταση κραταει ωρες, μαλλον το πορτοφολι του γιατρου ειναι αυτο που ωφελειται (πως να δικαιολογησεις την πανακριβη αμοιβη σου, για 15 λεπτα; ). Προσωπικα, θα ημουν πια πολυ επιφυλακτικη με τον γιατρο που θελει ωρες, οχι με αυτον που σε λιγο χρονο εχει ολοκληρωσει την εξεταση.

Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αφορά Αυχενικη και β επιπέδου (δεν αναφέρω την ντοπλερ) γίνεται πλέον από γιατρούς πιστοποιημένους ακριβώς για αυτό τον λόγο. Στην πλειοψηφία τους οι γιατροί αυτοί έχουν κάνει εξειδίκευση πάνω σε αυτό ,οι περισσότεροι Αγγλία (εκεί βρίσκεται και ο Κ.Νικολαιδης που εισήγαγε και την Αυχενικη) συνεπώς αν και λιγότεροι υπερέχουν σ αυτό το κομμάτι από έναν απλό γυναικολόγο - μαιευτήρα που μπορεί να είναι καλός στην δουλειά του αλλά δεν είναι ούτε πιστοποιημένος ούτε και εξειδικευμένος σ αυτό τουλάχιστον το κομμάτι. Πολλοί από αυτούς τους γιατρούς αν όχι όλοι δεν κάνουν γέννες ,ειδικεύονται μόνο στις μεγάλους υπερήχους (εξ ου και το κόστος). Ο υπέρηχος είναι τέχνη ,είναι σχολή ολόκληρη δεν μπορούν και δεν θέλουν όλοι να ασχοληθούν περαιτέρω πέρα από τα βασικά (που και σ' αυτά μπορεί να μην είναι καλοί). Αν το έμβρυο βρίσκεται σε κατάλληλη θέση η εξέταση όντως μπορεί να είναι σύντομη αν δεν είναι όμως και η εξέταση είναι και πάλι σύντομη ο γιατρός είναι επικίνδυνα ακατάλληλος.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Mετα απο 3 παιδια και οντως σοβαρα προβληματα σε εγκυμοσυνες, που ο πανακριβος "ειδικος" δεν διεκρινε με τους πολυωρους υπερηχους, και μας εφερνε ξανα και ξανα, αλλα ο γιατρος του δημοσιου νοσοκομειου που δεν ζητησε ποτε χρηματα, ειδε πολυ περισσοτερα πραγματα στα 10 λεπτα, και μετα απο πολλες συζητησεις με γιατρους, η εντυπωση μου ειναι οτι αν η εξεταση κραταει ωρες, μαλλον το πορτοφολι του γιατρου ειναι αυτο που ωφελειται (πως να δικαιολογησεις την πανακριβη αμοιβη σου, για 15 λεπτα; ). Προσωπικα, θα ημουν πια πολυ επιφυλακτικη με τον γιατρο που θελει ωρες, οχι με αυτον που σε λιγο χρονο εχει ολοκληρωσει την εξεταση.

Ακριβως. Αυτο λεω και εγω παραπανω. Το θεμα ειναι το αποτελεσμα και οχι ποσο κρατησε η εξεταση. Αλλοι ειναι πιο εμπειροι και πιο ικανοι και μπορουν να διακρινουν πραγματα πιο γρηγορα και αλλοι οχι. Ασε που παιζει ρολο και το ποσο καινουριο και καλο ειναι το μηχανημα υπερηχου. Δεν ειναι μαγνητικη να εχει στανταρ χρονο. Ασε που τον συγκεκριμενο γιατρο τον εμπιστευομαι με ματια κλειστα καθως στον ανδρεα συγγρο και ο επιμελητης γυναικολογιας στο θριασιο με εβγαλαν αρρωστη πιο παλια με αφροδισιο ενω πηγα σε εκεινον και τελικα ηταν ενας απλος μυκητας candida. Μου εκοψαν 10 χρονια απο την ζωη μου χωρις να εχω τιποτα. Εγω πληρωσα στο πολυιατρικο που ειναι δικο του 180 ευρω και μου εκανε τον υπερηχο της αυχενικης, γενικη ουρων, ολες τις αιματολογικες, τεστ παπανικολαου, nt & papp-test , κυτταρολογικη εξεταση κολπικου τραχιλικου επιχρυσματος και ειδικη ληψη ενδοτραχηλικου σωληνα μητρας.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα..απορω..γινονται τετοια πραγματα...10 λεπτα αυχενικη...δηλαδή δουλεια τους ειναι ας δωσουν την αναλογη σημασια...για ανθρωπακι μιλαμε...ευχομαι τα καλυτερα σε ολες...εγβ την αλλη βδομαδα παω για αυχενικη...ξερει καμμια σας τον κ.στεφανο παπαδοπουλο????ειναι στο ρεα..κ μ τον συστησε ο γιατρος μ...εχετε καποια γνωμη???

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα. 

Έχω κάνει αυχενική στο embryocare και στα δυο μου παιδιά και κράτησε ώρες... Όχι ότι με εξέταζαν ώρες, αλλά για να μπορέσει ο γιατρός να δει τα όργανα, την ανατομία και όλα αυτά που προβλέπονται από το πρωτόκολλο του FMC, πήγαινα...ερχόμουν...έτρωγα γλυκά...έκανα πηδηματάκια... όσα χρειάστηκαν για να γυρίσει το μωρό στις θέσεις που θέλαμε. Να μη σας πω για τη Β' επιπέδου... Πήγα τρεις* φορές μέσα σε μια εβδομάδα γιατί το μωρό είχε τα χέρια γροθιές και ο γιατρός δεν μπορούσε να διακρίνει και τα 10 δάχτυλα... Τόσο ψείρας! Απίστευτη ταλαιπωρία αλλά αξίζει με το παραπάνω. 

 

*δεν χρειάζεται να διευκρινίσω ότι πλήρωσα μόνο την πρώτη....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα, θελω να ρωτησω για την Κυρια Ψ..... στη θεσσαλονικη για αυχενικη α'. Εχουμε κλεισει ραντεβου οταν το μωρακι ειναι 13 + 3. Διαρκει ωρα η εξεταση(ειναι σχολαστικη;);καποια με αναλογη εμπειρια στην παραπανω γιατρο; ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

On 25/5/2019 at 8:47 ΜΜ, **nikos** είπε:

Καλησπερα, θελω να ρωτησω για την Κυρια Ψ..... στη θεσσαλονικη για αυχενικη α'. Εχουμε κλεισει ραντεβου οταν το μωρακι ειναι 13 + 3. Διαρκει ωρα η εξεταση(ειναι σχολαστικη;);καποια με αναλογη εμπειρια στην παραπανω γιατρο; ευχαριστω πολυ.

Καλησπερα..η κ ψαρρα με εξετασε οταβ ημουν εγκυοσ στο 1ο μου παιδακι κ τωρα παλι πριν ενα μηνα εκανα αυχενικη γιατι περιμενω το 2ο..

Εχω αριστεσ εντυπωσεισ..αν κ ειμαι στα 38 η αυχενικη βγηκε πολυ καλη το ιδιο κ το pappa test..κ δεν με προωθησε για αμνιο( λογο ηλικιασ το αναφερω)..κ ελπιζω να μην χρειαστει κ αργοτερα.

Η εξεταση διαρκει κανα μισαωρο πανω κατω..αν ειναι σε καλη θεση το μωρο..κ ψαχνει τα παντα..ειναι σχολαστικη..

Καλη επιτυχια..με το καλο το μωρακι σασ!!!

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, tzenaki1982 είπε:

Καλησπερα..η κ ψαρρα με εξετασε οταβ ημουν εγκυοσ στο 1ο μου παιδακι κ τωρα παλι πριν ενα μηνα εκανα αυχενικη γιατι περιμενω το 2ο..

Εχω αριστεσ εντυπωσεισ..αν κ ειμαι στα 38 η αυχενικη βγηκε πολυ καλη το ιδιο κ το pappa test..κ δεν με προωθησε για αμνιο( λογο ηλικιασ το αναφερω)..κ ελπιζω να μην χρειαστει κ αργοτερα.

Η εξεταση διαρκει κανα μισαωρο πανω κατω..αν ειναι σε καλη θεση το μωρο..κ ψαχνει τα παντα..ειναι σχολαστικη..

Καλη επιτυχια..με το καλο το μωρακι σασ!!!

σας ευχαριστω πολυ. και εμενα η συζυγος στα 37 ειναι . ελπιζω να πανε ολα καλα.

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...