Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

καλημερα,εχω ενα μπεμπακο 28 ημερων,εχουμε αλλαξει 4 γαλατα,το νοβαλακ που μας εδιναν στο νοσοκομειο το εβγαζε,ο γιατρος μας εδωσε το HUMANA μας εκανε κατι ψιλοκολικους,το αλλαξαμε με το υποαλλεργικο κ το παιδι σφαραζε απο το κλαμα ακομα κ οταν επινε γαλα,εδειχνε κ να πειναει συνεχεια!!εδω κ 3 μερες μας το αλλαξε κ μας εδωσε τo guigoz,δεν εχουμε καθολου πονακια,ησυχασε το παιδι ομως δειχνει να μην του αρεσει η γευση,εχει ελλατωσει τα ml που ετρωγε σχεδων στο μισο,οταν πειναει ξεκιναει να φαει με ορεξη αλλα τελικα τρωει πολυ λιγο,θελω να σας ρωτησω,θα το συνηθησει η θα αλλαξουμε παλι γαλα?σας εχει τυχει να μην του αρεσει το γαλα στα μωρα σας?τρωνε καθολου η το βγαζουν αμεσως?

evitaki

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα ελπίδα,

Το νοβαλακ γενικα είναι πολύ καλό γάλα. Εγώ βέβαια παίρνω αυτό για τους κολικούς (το οποίο είναι και πιο ελαφρύ για το στομάχι). το HUMANA μας έκανε και εμάς κολικούς. Το guigoz απο ότι έχω ακούσει είναι γευστικό. Δοκιμάζω και η ίδια μου τα γάλατα για να δώ την γεύση τους. Φυσικα και εάν δεν τους αρέσει η γεύση δεν τρώνε καλά. Απλά μην το αλλάζεις ακόμα γιατί απλά μπορεί να μην τρώει απο την ζέστη. Αστο να το δείς καμμία δεκαριά μερες. Επίσης να σου πω ότι τα γάλατα στο τέλος τα άλλαζα μόνη μου γιατί τα περισσότερα έχουν τα ίδια συστατικά απλα η γεύση τους αλλάζει και γενικά είναι πως θα κάτσει σε κάθε παιδί. Και να ξέρεις ότι πρέπει να δοκιμάζεις τουλάχιστον ένα κουτί απο κάθε γάλα για να δείς αντιδράσεις. Να ελέγξεις και τις θηλές του μπιμπερό. Ποιά μπιμπερό χρησιμοποιείς?

Lr4cp2.pngIP5up2.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σου kiki,εχω της avent κ της cicco!λες να το δεχτει το γαλα?μερικες φορες δειχνει οτι δεν εχει χορτασει αλλα οταν του δινω συμπληρωμα δεν το τρωει κ κανει μια εκφραση αηδιας:confused::confused::confused:

evitaki

Link to comment
Share on other sites

κάνε λίγο υπομονή. Περίμενε δύο μέρες ακόμα. Εάν συνεχίζει να αηδιάζει τότε άλλαξε. Μην πετάς το κουτί βέβαια. Μπορείς να το κρατήσεις σίγουρα για τρείς εβδομάδες ανοικτό. Δοκίμασε και το aptamil . Εμένα δεν το ήθελε αλλά ξέρω παιδάκια που το τσακίζουν. Είναι εύπεπτο αρκετά. Εγώ να σου πω ότι όταν έγινε 30 ημερών άνοιξα λίγο τις θηλές. Της AVENT έχω την ρυθμιζόμενη ροή για 3+ οπότε δεν ξέρω πως είναι αυτή που έχεις τώρα. Αλλά της chicco που είχα για 0+ δεν τρέχαν και το μωρό γκρίνιαζε γιατί δυσκολευόταν. Ποια ροή έχεις και πιο μπουκάλι συγκεκριμένα?

Lr4cp2.pngIP5up2.png
Link to comment
Share on other sites

το 0+ κ για τα δυο,το κακο ειναι οτι ο αντρας μου ειναι κατα το να αλλαξουμε απο μονοι μας το γαλα,αν δεν πει ο γιατρος δεν γινετε τιποτα!!!!!δουλευει πολλες ωρες την ημερα κ δεν βλεπει πως τρωει ο μικρος,απο την αλλη ποσα γαλατα να αλλαξουμε ποια!!!

evitaki

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλά και εμενα ο άντρας μου εάν δεν πάρει το οκ απο τον γιατρό δεν κάνουμε τιποτα. Αλλά επειδή τον κρατάει αρκετές ώρες καταλαβαίνει πια τα ζόρια. Εαν σου πω πόσα άλλαξα εγώ θα τα παίξεις. Ξεκινάω

*frisolac απο την κλινική (του έφερε κολικούς)

*sanilac για κολικούς (δυσκοιλιότητα)

*novalac για κολικούς (δεν το δοκίμασα αρκετα και το απέρριψα γρήγορα , αυτό ήταν το λάθος μου)

*humana (κολικούς)

*humana ar (αυτό είναι για παλινδρόμηση απλά βοηθάει και στα παιδιά που έχουν κολικούς, του έφερε διάρροια)

*aptamil (δεν του άρεσε)

*ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΗΞΑΜΕ στο ΝΟVALAC AC k NOVALA IT (είναι για ειδικό για δυσκιλιότητα).

 

τις θηλές μου είπε ο γιατρός να της ανοίξω. Ρώτα τον αμα θές. Μπορείς να πάρεις μια θηλή να δοκιμάσεις που είναι για 0+ με μέτρια ροή γιατί τώρα σίγουρα έχεις την μικρή ροή.

Lr4cp2.pngIP5up2.png
Link to comment
Share on other sites

τωρα εφαγε 75 ml κ εδειχνε να θελει κ αλλο,οταν πηγα να του δωσω με το ζορι εφαγε αλλα 5 ml,αν δεν του αρεσε θα ετρωγε εστω αυτα τα 75 με 80 ml?

evitaki

Link to comment
Share on other sites

Οταν κανεις την αλλαγη του γαλακτος, αφηνεις να περασει τουλαχιστον μια εβδομαδα?

 

Τις αλλαγες πως τις κανεις? Το σωστο ειναι να γινεται σταδιακα.

Δλδ την 1η μερα βαζεις 1 μεζουρα απο το καινουργιο γαλα και τις υπολοιπες απο το παλιο, την 2η μερα 2 μεζουρες και τις υπολοιπες απο το παλιο κοκ.

Link to comment
Share on other sites

το πρωτο το αλλαξαμε οταν γυρισαμε απο το νοσοκομειο,το δευτερο μετα απο 20 μερες κ το τριτο μετα απο μια εβδομαδα.δεν ηξερα οτι επρεπε να ανακατευω τα γαλατα,εχω 2 μερες που το αλλαξα να το κανω απο σημερα?

evitaki

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι τωρα δεν υπαρχει λογος να το κανεις αυτο.

 

Αυτο το κανουν για να ειναι πιο ευκολη η μεταβαση απο το ενα γαλα στο αλλο.

 

Ελπιζω να πηγαινετε πιο καλα, ασε λιγο το παιδι να ηρεμησει, να συνηθισει το καινουργιο γαλα!!

 

Φιλικα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ που είχα ρωτήσει πολλούς γιατρούς για το πως θα γίνεται η μετάβαση, γιατί και η μαμά μου μου ειχε πει ότι πρέπει να γίνεται σιγά, όλοι μου είχαν απαντήσει πως μπορώ κατευθείαν να αλλάξω το γάλα.

 

πως είναι το μωρό?

Lr4cp2.pngIP5up2.png
Link to comment
Share on other sites

τωρα τρωει αλλα ζοριζεται σε καθε ταισμα να τα κανει η να κανει πριτσακια κ ποναει πολυ....τι να κανω πια????????

evitaki

Link to comment
Share on other sites

α!κ κανει κατι ηχους σαν να εχει φλεμμα!!!!εβγαλε κ κατι σπυρακια στο προσωπο!!πριν λιγο πηρα τον γιατρο να ερθει να τον δει!!!σημερα κλεινουμε 1 μηνα ζωης:):):):)

evitaki

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμένα τα έκανε αυτα. Τα σπυράκια μου είχε πει ότι είναι φυσιολογικά και το φλέμμα επίσης. αλλά να σου πω την αλήθεια εγώ σχεδόν ανά 15 ημέρες τον πήγαινα στον γιατρό. Ετσι για να είμαι σίγουρη.

Lr4cp2.pngIP5up2.png
Link to comment
Share on other sites

πειτε μου λιγο μηπως ειναι κολοικοι?οταν τρωει προσπαθει παντα να τα κανει,λοιπον τα κανει δεν τα κανει σταματαει το φαγητο κ ζοριζεται με πολυ κλαμα,μετα δεν συνεχιζει το φαγητο με αποτελεσμα να πειναει συνεχεια κ χθες που τον ζυγισε ο γιατρος ειδαμε οτι δεν εχει παρει το βαρος που επρεπε.....

evitaki

Link to comment
Share on other sites

μιας και τελευταια ασχολουμαι με τους κολικους γιατι δυστυχως μας επιασαν και εμας , αν το μωρακι αγκομαχαει κιολας τοτε σιγουρα ειναι κολικοι ...

12/7/10 my princess was born !!!

Link to comment
Share on other sites

πειτε μου λιγο μηπως ειναι κολοικοι?οταν τρωει προσπαθει παντα να τα κανει,λοιπον τα κανει δεν τα κανει σταματαει το φαγητο κ ζοριζεται με πολυ κλαμα,μετα δεν συνεχιζει το φαγητο με αποτελεσμα να πειναει συνεχεια κ χθες που τον ζυγισε ο γιατρος ειδαμε οτι δεν εχει παρει το βαρος που επρεπε.....

 

Ελπίδα μου ο γιατρός τι σου είπε?

Lr4cp2.pngIP5up2.png
Link to comment
Share on other sites

ασε που για να του πάρω ούρα είδα και έπαθα. Πολυ γέλιο . Στο τέλος μας κατουρούσε έξω. Σαν να μας έλεγε "καλα να πάθετε που με παιδεύεται" και ξάνα απο την αρχή τον ουροσυλλέκτη.

Lr4cp2.pngIP5up2.png
Link to comment
Share on other sites

μου εδωσε το frezy lac που ειναι βιολογικο,μακαρι να μην εχει τιποτα αλλα ποναει σχεδον ολη μερα....ασε που νομιζω οτι ουτε απο αυτο το γαλα του αρεσει η γευση.....

evitaki

Link to comment
Share on other sites

άκουσα ότι ειναι καλό γάλα. Υπομονή . Αφού θα βγούν το απόγευμα τα αποτελέσματα μην αγχώνεσαι. Εάν είναι όλα οκ τότε προφανώς είναι κολικοί. Τσέκαρε να δεις εάν έχει αέρια. Εαν ισχύει αυτό, τότε την ώρα που τον πιάνουν τα κλάματα βάλτον κοντά στον απορροφητήρα να ακούει τον θόρυβο. Συνήθως στα περισσότερα μωρά πιάνει. Εγώ μέχρι και πιστολάκι ανοιγόκλεινα για να σταματήσει το έντονο κλάμα. Ευτυχώς που μου το είπαν αυτό και σώθηκα. Δες για τα αποτελέσματα και πες μας.

Επίσης την ώρα του φαγητού που κλαίει να τον σταματάς για λίγο και να τον κρατάς όρθιο και να ακουμπάει η κοιλίτσα του στον ώμο σου. Μετά απο λίγο ξαναδοκίμασε, θέλω να πιστεύω ότι θα ηρεμήσει και θα φάει.

Lr4cp2.pngIP5up2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...