Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

15 MHNΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥΛΕΙΠΩ ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΩ


Recommended Posts

:D εμείς οι 2 έχουμε θέμα φαίνεται

 

I know !!

είναι ψύχωση, είναι ανταγωνισμός, είναι ζήλια, είναι χαζομάρα, είναι βλακεία...?

πάντως ότι και να'ναι καλό δεν είναι

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


DALIA μου τότε νομίζω ότι μάλλον το σημαντικότερο ρόλο παίζει ο ανταγωνισμός με την πεθερά. Δεν το πας παιδικό σταθμό? Εγώ είδα μεγάλη διαφορά με τον παιδικό πάντως και στο παιδί και σε εμένα. Είχα αρχίσει και αισθανόμουν και εγώ ανταγωνισμό με την κυρία που το κρατούσε...

 

ναι φέτος πήγαμε....

όταν τα πράγματα για'μένα ήταν καλύτερα...

στην αρχή για 2 βδομάδες ( τόσο κράτησε η προσαρμογή του ) δυσκολεύτηκα πάρα πολύ αλλά γενικότερα ήμουν πολύ καλύτερα από τα άλλα χρόνια που τον κρατούσε αποκλειστηκά η πεθερά μου..φέτος τον πέρνανε στις 13 και ήταν εκεί μέχρι τις 16...τώρα τον κρατάει μέχρι να πάρουμε την καλοκαιρινή άδεια...

 

δεν ξέρω ρε παιδιά όσο και να ξέρω και να έχω συνηδειτοποιήσει ότι είμαι λάθος, με πονάει πολύ....

φαντάζομαι τι θα περνούσα αν δεν είχα και καλές σχέσεις με την πεθερά μου...το πιο πιθανό να σταματούσα τη δουλειά με όποιο κόστος

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

ναι φέτος πήγαμε....

όταν τα πράγματα για'μένα ήταν καλύτερα...

στην αρχή για 2 βδομάδες ( τόσο κράτησε η προσαρμογή του ) δυσκολεύτηκα πάρα πολύ αλλά γενικότερα ήμουν πολύ καλύτερα από τα άλλα χρόνια που τον κρατούσε αποκλειστηκά η πεθερά μου..φέτος τον πέρνανε στις 13 και ήταν εκεί μέχρι τις 16...τώρα τον κρατάει μέχρι να πάρουμε την καλοκαιρινή άδεια...

 

δεν ξέρω ρε παιδιά όσο και να ξέρω και να έχω συνηδειτοποιήσει ότι είμαι λάθος, με πονάει πολύ....

φαντάζομαι τι θα περνούσα αν δεν είχα και καλές σχέσεις με την πεθερά μου...το πιο πιθανό να σταματούσα τη δουλειά με όποιο κόστος

 

Δεν ξέρω τελικά τι είναι καλύτερο είναι μεγάλο θέμα συζήτησης, αλλά ίσως με την πεθερά όσο καλές σχέσεις και να έχεις δεν παύει να είναι πεθερά. Εγώ είμαι Θεσσαλονικιά που κατέβηκα στην Αθήνα και όπως καταλαβαίνεις εδώ δεν υπάρχει ούτε μαμά ούτε πεθερά διαθέσιμη οπότε εγώ δεν είχα και περιθώρια επιλογής. Με την πεθερά μου πάλι έχω πολύ καλές σχέσεις αλλά είμαστε μακριά και αγαπημένες. Δεν ξέρω τι θα γινόταν αν θα μου κρατούσε τον μικρό. Βέβαια είναι γεγονός ότι όσο μεγαλώνει ο μικρός τα πράγματα βελτιώνονται γενικά. Εγώ θα σου πρότεινα πάντως με την καινούργια χρονιά να τον πας περισσότερες ώρες στον παιδικό. Τρεις ωρίτσες την ημέρα είναι λίγες. Εγώ προσωπικά αισθάνομαι καλύτερα που ξέρω ότι τις ώρες που είμαι εγώ στη δουλειά ο μικρός παίζει με άλλα παιδάκια και δεν είναι μόνος του με την κυρία που τον κρατάει. Εγωιστικό ίσως αλλά έτσι αισθάνομαι....

Ήρθες!!!!! 21/4/2008

Ήρθαν και τα ζουζούνια μου 4/8/2012

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια οταν φεύγω το πρωι για δουλεια λίγες είναι οι φορες που ο μικρος φεύγει πολύ λιγες...... γιατί? Οταν παλι γυρίζω στο σπίτι και τυχαίνει να τον κραταει η πεθερά μου (τριτη και παρασκευή) χαίρεται (όχι όσο θα ήθελα) και οταν φεύγει η πεθερά μου κλαιει. Πρέπει να σας πω ότι περα του πρωινού που το κραταει η μανα μου και η πεθερα μου την υπολοιπη μερα και τα σ/κ ασχολουμαι αποκλειστικά με το παιδι και μου έχει αδυναμία ιδιίατερα το βράδυ δεν μπορεί χωρίς εμένα......... το πρωι δεν πινει το γάλα του οταν ειμαι εγώ σπίτι θα το πιει ολο.. Αλλα γιατί ρε γαμώτο δεν μου δείχνει οτι στενοχωριέται όταν φεύγω? :-(:-( και εγω μανουλα ειμαι και στενοχωριεμαι οταν βλεπω τον μικρό απλά να με χαιρεταει

 

μου θυμηζεις εμενα

μας πιανει ο εγωισμος ισως κ ζηλεια

κ καλα εγω ειμαι η μαμα . κ ειμαι πανω απο ολους

καθε φορα που γυρνουσα απο την δουλεια περιμενα αντιδραση κ αν δεν ηταν η αναμενομενη με χαλουσε αφανταστα....αν κ λενε οτι το υγειες για ενα παιδι ειναι να προσαρμοζεται με ολα τα ατομα που το αφηνεις, εγω ηθελα να με αναζητουν οταν ελλειπα

 

μην σε στεναχωρει, μεγαλωνοντας που θα μιλαει κ θα εκφραζετε θα σου φυγει αυτη η ανασφαλεια, οχι εντελως αλλα σιγουρα θα ελλατωθει σημαντικα...θα δεις..θα εχεις αλλη επαφη με το παιδι κ δεν θα τα βλεπεις ετσι...πιστεψε με

εχω κ εγω την ιδια τρελλα με τα παιδια οπως εσενα κ σε καταλαβαινω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν μάλλον θα πρέπει να πάμε γρήγορα για δεύτερο τότε. :wink: Αν παρατηρήσεις οι μανούλες με 1 παιδάκι είναι ίσως υπερβολικές ( ανάμεσα σε αυτές περιλαμβάνω και τον ευατό μου ) γιατί πως να το κάνουμε? όταν έχεις ένα είναι ένα και τελείωσε. Είναι όλη σου η ζωή και περιστρέφεσαι γύρω του όλη την μέρα κάθε μέρα. Όταν έρχεται δεύτερο παιδάκι νομίζω ότι κάπως εξισορροπείται η κατάσταση. Είναι και καλοκαιράκι έρχονται διακοπές, κορίτσια σκεφτείτε το !!

Ήρθες!!!!! 21/4/2008

Ήρθαν και τα ζουζούνια μου 4/8/2012

Link to comment
Share on other sites

Θα έπρεπε να χαίρεσαι που συμβαίνει αυτό, αφού το παιδί δείχνει ότι θα περάσει καλά με τις γιαγιάδες του.

 

συμφωνω !!!!!!!! για φαντασου να χτυπιοτανε και να σκιζοτανε η καρδια σου καθε φορα που εφευγες .....

 

 

Μπραβο που περναει καλα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρία μου μην στενοχωριέσαι τα μωράκια μας κρατούν στην μνήμη τους εικόνες που δεν έχουν με κανέναν άλλον απλά είναι λογικό μερικές φορές να συμπεριφέρονται έτσι με τους άλλους γιατί εμείς είμαστε κάπως ''δεδομένες'' για αυτά.Θα σου πώ το εξής,εμένα ο δικός μου είναι 14 μηνών,μέχρι τον χρόνο ήταν απίστευτα βολεψάκιας:D:D:Dόπου πέρναγε καλά μόλις ερχόταν η ώρα να φύγουμε,κλάμααααα και ας ήμουν όλη μέρα μαζί του να κάνω τον κλόουν!!!!ειδικά στις γιαγιάδες λύσσαγε μιλάμε,ούτε αγκαλιά δεν με ήθελε.Έλεγα ρε γμτ τι γίνεται?δεν θέλει να γυρίσει σπίτι?:(συνηδειτοποίησα λοιπόν ότι ήταν απόλυτα λογικό να φέρεται έτσι γιατί όποτε πηγαίναμε να τον πάρουμε συνήθως ήταν αργά κ έπρεπε να κοιμηθεί οπότε μόλις φτάναμε σπίτι μπάνιο κ ύπνο.Οπότε το αλλάξαμε αρχίσαμε να τον παίρνουμε πιο νωρίς και όταν φτάναμε σπίτι πρώτα παίζαμε και μετά ύπνο.Τώρα...όπου πάμε με ένα μαμά είναι όλη την ώρα και πολλές φορές ούτε στον μπαμπά του που λατρεύει δεν κάθεται!!!άν με ρωτήσεις με το πρώτο ψιλοστενοχωριόμουν αλλά με το δεύτερο...ψιλοκουράζομαι:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ισως με πειτε τρελλη αλλα εγω ρε κοριτσια εχω αλλο θεμα. Η κορη μου θηλαζε αποκλειστικα ενα χρονο οποτε οτι ειχε σχεση με το φαει και τον υπνο ηταν αποκλειστικα δικη μου υποθεση. Τωρα τελευταια εχει αλλαξει νε μεν το γαλα το πινει μονο με μενα αλλα δεν θελει πια να την κοιμιζω εγω. Κλαιει σπαραζει για να την κοιμησει ο πατερας της. Ξερω και εκεινος το θελει αλλα με ποναει που με απορριπτει και δεν με θελει. Εκλαιγα πως αλλαξε μεχρι προτεινος ημουν το παν για εκεινη και τωρα σπαραζει στο κλαμα γιατι θελει τον μπαμπα της. Η πεθερα μου πεταξε την αλλη φορα οτι εχει αδυναμια στον μπαμπα της και κοπηκα. Η αληθεια ειναι πως δεν της χαλαει κανενα χατηρι σε αντιθεση με εμενα που την εχω ολη την ημερα και λογικα της φωναζω οταν πρεπει. Το ξερω ειναι παραλογο στην τελικη ειναι ο πατερας της αλλα ποναω στην απορριψη απο οτι αγαπαω περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι οι κορες!παρτο αποφαση:P η δικια μου τρελαινεται για τον μπαμπα της!οταν ειναι σπιτι ο μπαμπας της δε ξεκολλαει απο διπλα του.εγω απλα υπαρχω για να γεμιζω τον χωρο:mrgreen: ο δε μικρος ειναι ο κλασσικος αντρας μαμακιας οπως ολοι:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ημουν και εγω μωρο. Ολα για τον μπαμπα αλλα τωρα στην ηλικια που ειμαι θαυμαζω την μανα μου περισσοτερο απο τον καθενα. Με αυτο το πραγμα ζω που θα παει θα γινει μανουλα και τοτε θα με καταλαβει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έγραφα να κέρδιζα το τζόκερ και να το έπιανα! 2 μέρες τώρα όταν φεύγω το παιδί άλλος άνθρωπος! στενοχωριέται και κλαιει δεν πινει το γάλα του δεν τρωει παρα μονο όταν έρχομαι σπιτι εγώ του το δίνω και κουρνιάζει στην αγκαλιά μου. Παίζει ρόλο μαλλον το οτι την προηγούμενη εβδομάδα ειχα μια εβδομάδα άδεια και την περάσαμε όλη παρέα και με ευχαριστήθηκε. Αλλα ρε κορίτσια όπως έχω ξαναγράψει οι μόνες ώρες που λείπω απο το σπίτι ειναι μονο το πρωι και ειναι μονο 8 όλες τις άλλες ώρες ασχολούμαι αποκλειστικά μαζί του όταν γυρίζω. Μαλλον έγινε αυτό που έγραψα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ετσι ειναι οι κορες!παρτο αποφαση:P η δικια μου τρελαινεται για τον μπαμπα της!οταν ειναι σπιτι ο μπαμπας της δε ξεκολλαει απο διπλα του.εγω απλα υπαρχω για να γεμιζω τον χωρο:mrgreen:

Αυτο ακριβως συμβαινει ,με τον γιο μου!!!;);););)Μπαμπακιας μεγαλος:DΔεν συμβαινει μονο στα κοριτσακια τελικα!Ισως αργοτερα αλλαξει!

Ελπιζω οταν με το καλο ερθει ενα δευτερο παιδακι να εχει σε μενα την μιση αδυναμια που εχει ο μπεμπης στον μπαμπα του γιατι κοριτσια...ζηλευω!με την καλη εννοια παντα!:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...