Recommended Posts

On 14/11/2019 at 7:45 ΜΜ, Elena_f είπε:

Καλησπερα σας ,

εχω ενα μωρακι 2 μηνων και δεν μπορει να ενεργηθει. Συμφωνα παντα με τον παιδιατρο του βαζω υποθετα γλυκερινης η του ερεθιζω τον ποπο με λαδι και θερμομετρο να αημειωθει οτι τα κακα του δεν ειναι σκληρα ειναι μαλακα σαν κρεμα και κιτρινα !το μωρο μου θηλαζει αλλα παιρνει και συμπληρωμα .εχει καποια καμια αντιστοιχη εμπειρια εχω αγχωθει πολυ και ο παιδιατρος λεει υπομονη! Του εδινα το humana 1 οταν εμφανιστηκε το θεμα αλλαξαμε σε humana ac αλλα τιποτα και χτες μας ειπε ο παιδιατρος να δοκιμασουμε το frizolac comfort!

Τι θα πει δεν μπορεί να ενεργηθει; Τα θηλάζοντα μπορεί να ενεργούνται 10 φορές τη μέρα ή μία φορά κάθε 10 μέρες, και όλα τα ενδιάμεσα. Δυσφορεί; Πονάει; 

Η μένει π.χ. για 2 εβδομάδες χωρίς να ενεργείται; Δυσκοιλιότητα και μαλακές κενώσεις, δεν πάνε μαζί, οπότε μήπως τζάμπα αγωνιάς;

Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια, θα ήθελα τη συμβουλή σας.  Το μωράκι μου είναι 5 μηνών κι έχει πρόβλημα δυσκοιλιότητας. Λόγω της ιδιαιτερης κατάστασης που ζούμε δεν μπορώ να το πάω σε γαστρεντερολογο, μόλις όμως είναι δυνατό, τον Ιούνιο φαντάζομαι, θα είναι η πρώτη μας έξοδος ,μεχρι τότε σας ρωτάω τι μπορώ να κάνω. Ζορίζεται πολύ να ενεργηθει, οι κενωσεις της είναι το πολύ μια φορά την ημέρα και σκληρές σαν σβολους. Ο παιδίατρος μας συνέστησε : frisolac comfort και duphalac σιρόπι για δυσκοιλιότητα. Στην αρχή για 3-4 μέρες με το frisolac είχε κανονικές κενωσεις αλλά τώρα πάλι τα ίδια παρότι πίνει και το ειδικό σιροπακι. Επίσης έχει 1 μήνα που ξεκίνησε και φρουτοκρεμα και μάλιστα της βάζω και δαμάσκηνο (μας σύστησε ο παιδίατρος) αλλά χωρίς αποτέλεσμα. 

1 ώρα πρίν, Sansa είπε:

Καλημέρα κορίτσια, θα ήθελα τη συμβουλή σας.  Το μωράκι μου είναι 5 μηνών κι έχει πρόβλημα δυσκοιλιότητας. Λόγω της ιδιαιτερης κατάστασης που ζούμε δεν μπορώ να το πάω σε γαστρεντερολογο, μόλις όμως είναι δυνατό, τον Ιούνιο φαντάζομαι, θα είναι η πρώτη μας έξοδος ,μεχρι τότε σας ρωτάω τι μπορώ να κάνω. Ζορίζεται πολύ να ενεργηθει, οι κενωσεις της είναι το πολύ μια φορά την ημέρα και σκληρές σαν σβολους. Ο παιδίατρος μας συνέστησε : frisolac comfort και duphalac σιρόπι για δυσκοιλιότητα. Στην αρχή για 3-4 μέρες με το frisolac είχε κανονικές κενωσεις αλλά τώρα πάλι τα ίδια παρότι πίνει και το ειδικό σιροπακι. Επίσης έχει 1 μήνα που ξεκίνησε και φρουτοκρεμα και μάλιστα της βάζω και δαμάσκηνο (μας σύστησε ο παιδίατρος) αλλά χωρίς αποτέλεσμα. 

βαζεις το ζουμακι απο ξερο δαμασκηvο?  ρωτα αv μπορεις vα προσθεσεις ακτιvιδιο. Επισης ρωτα κ αv σου επιτρεπει χαμομυλι εμεvα μου ειχε επιτρεψει κ ροφημα χαμομηλιου αυτα τα kiderde . επισης στα φρουτα μηv βαζεις μπαvαvα καθολου κ τα αχλαδια vα ειvαι ωριμα αv ειvαι σκληρα κ αγουρα τηv επιδειvωvουv τηv κατασταση. Γεvικα μολις ξεκιvαvε στερεες τροφες υπαρχει προβλημα με τα κακα σχεδοv παvτα αλλα σιγα σιγα θα φτιαξει παλι.

• Μου αρέσει 1

Just now, ninaki80 είπε:

βαζεις το ζουμακι απο ξερο δαμασκηvο?  ρωτα αv μπορεις vα προσθεσεις ακτιvιδιο. Επισης ρωτα κ αv σου επιτρεπει χαμομυλι εμεvα μου ειχε επιτρεψει κ ροφημα χαμομηλιου αυτα τα kiderde . επισης στα φρουτα μηv βαζεις μπαvαvα καθολου κ τα αχλαδια vα ειvαι ωριμα αv ειvαι σκληρα κ αγουρα τηv επιδειvωvουv τηv κατασταση. Γεvικα μολις ξεκιvαvε στερεες τροφες υπαρχει προβλημα με τα κακα σχεδοv παvτα αλλα σιγα σιγα θα φτιαξει παλι.

Βασικά μου είπε ένα ξερό δαμάσκηνο σε λίγο νερό όλο το βράδυ για να φουσκώσει και μετά το βάζω ολόκληρο στη φρουτοκρεμα, ναι κι εμένα μου φάνηκε παράξενο. Για τα αχλάδια δεν το ήξερα, θα φροντίσω να παίρνω ώριμα. Για ακτινιδιο θα τον ρωτήσω σήμερα κιόλας. Ευχαριστώ πολύ 

Λίγο πολύ όταν ξεκινάνε οι στέρεες υπάρχει πρόβλημα δυσκοιλιότητας,προφανώς η δυσκοιλιότητα προκύπτει από τα σκληρά κακα κατά τα άλλα ενεργείται μια φορά την ημέρα,εμείς ξεκινήσαμε στέρεες στον 6 μέχρι τον 7 έκανε κακα καθε δυο με τρεις ημέρες ,μετά επανήλθε στο μια φορά την ημέρα 

• Μου αρέσει 1

Τωρα προέκυψε η δυσκοιλιοτητα με τις στερεες η είχε πάντα; 

Οταν κάνει κακα πως ειναι; τις μέρες που δ κανει δείχνει να πονάει; 

Το μήλο επίσης δημιουργεί προβλημα

Το αχλαδι συνηθως βοηθαει, ειδικα το ωριμο

Κ για αργότερα βρωμη, πράσινα λαχανικά, αρκετό λάδι στο μεσημεριανό. Πολυ νερο

• Μου αρέσει 1

z05y1ebwohf5jra3.pngkk3v7ypa2n0kj0uy.png

Just now, vicky86 είπε:

Τωρα προέκυψε η δυσκοιλιοτητα με τις στερεες η είχε πάντα; 

Οταν κάνει κακα πως ειναι; τις μέρες που δ κανει δείχνει να πονάει; 

Το μήλο επίσης δημιουργεί προβλημα

Το αχλαδι συνηθως βοηθαει, ειδικα το ωριμο

Κ για αργότερα βρωμη, πράσινα λαχανικά, αρκετό λάδι στο μεσημεριανό. Πολυ νερο

Από 2 μηνών είχε πρόβλημα με τις κενωσεις,δεν ήταν καθημερινές και συχνά έκανε κάθε 3-4 μέρες μέχρι και βδομάδα. Έπινε επίσης ειδικό γάλα. Δυσκοιλιότητα θεωρώ ότι έχει πλέον εφόσον είναι σκληρά (αν και ο παιδίατρος εξαρχής το ονόμασε δυσκοιλιότητα). Νερό της δίνω μετά την φρουτοκρεμα, δυστυχώς δεν το δέχεται και το βγάζει. Θα κόψω και το το μήλο όπως μου πρότεινες να δω αν καλυτερεύει. Ευχαριστώ 

Just now, Sansa είπε:

Από 2 μηνών είχε πρόβλημα με τις κενωσεις,δεν ήταν καθημερινές και συχνά έκανε κάθε 3-4 μέρες μέχρι και βδομάδα. Έπινε επίσης ειδικό γάλα. Δυσκοιλιότητα θεωρώ ότι έχει πλέον εφόσον είναι σκληρά (αν και ο παιδίατρος εξαρχής το ονόμασε δυσκοιλιότητα). Νερό της δίνω μετά την φρουτοκρεμα, δυστυχώς δεν το δέχεται και το βγάζει. Θα κόψω και το το μήλο όπως μου πρότεινες να δω αν καλυτερεύει. Ευχαριστώ 

Εμενα είχε ο μικρος θέμα, δ θα έλεγα δυσκοιλιοτητα γτ οποτε έκανε κακα(ανά 5μερες περίπου) ήταν μαλακά. Επίσης δ πονουσε ιδιαίτερα τις μέρες που δ εκανε

Αυτό ισχύει κ πριν τους 6μ που μόνο θηλαζε

Ενώ μας βοηθούσαν αυτά που σου είπα, ακομη κ αν δ ετρωγε πατατα, ρυζι δ αλλαζε κτ, εγω του εδινα από όλα. Κ μπανανα κ μηλο δλδ, γτ δ ειχα δει διαφορα

Το ξεπέρασε μετά τους 18μ

Τωρα για γαλα σκονη, ξερω μόνο ότι υπάρχουν ειδικά. Κ κάποιοι κάνουν τα γαλα με χαμομηλονερο

• Μου αρέσει 1

z05y1ebwohf5jra3.pngkk3v7ypa2n0kj0uy.png

Καλημέρα @Sansa, 

Να του βάζεις και το νεράκι από το δαμάσκηνο στην φρουτόκρεμα. Εγώ θα σου έλεγα να μουλιάζεις 2 δαμάσκηνα και να βάζεις αυτό το νεράκι.

Όχι μήλα, ούτε μπανάνα, ούτε σκληρά αχλάδια.

Ναι στο ακτινίδιο,  στο χυμό πορτοκάλι, στο μαλακό ροδάκινο (το καλοκαίρι). Και λίγο μέλι, αν επιτρέπεται σε αυτήν την ηλικία. 

Όσον αφορά τα λαχανικά,  η πατάτα και το καρότο δεν βοηθάνε στη δυσκοιλιότητα. Ρώτα αν μπορείς να του δίνεις βρασμένο κουνουπίδι και μπρόκολο (αλεσμένο εννοείται, με ωμό λάδι πάντα). Επίσης μπορεί να φάει ντομάτα ? αν ναι, να του βάζεις ντομάτα τριμμένη (ωμή) στο φαγάκι του. Αρακά (βρασμένο και αλεσμένο) μπορεί να φάει ? Να ρωτήσεις τον/την παιδίατρο. Ο αρακάς βοηθάει πολύ πάντως. 

Και όπως λέει κ μία φίλη πιο πάνω,  συστήνεται η βρώμη, έχει αρκετές φυτικές ίνες. 

Ο γιος μου από βρεφάκι (από μερών) είχε δυσκοιλιότητα και τώρα, 7 ετών πια, ακόμη ταλαιπωρείται. Όλα αυτά τα χρόνια το αντιμετωπίζουμε με φάρμακα για αρκετό καιρό και τώρα προσπαθούμε μόνο με διατροφή και άσκηση.  Χρειάζεται κίνηση συνεχόμενη στα πόδια.  Εννοείται ότι έχουμε πάει κ σε παιδογαστρεντερολόγους. 

Μόνο το καλοκαίρι που μας πέρασε δεν είχε θέμα, γιατί σε καθημερινή βάση κολυμπούσε και έκανε ποδήλατο. 

Σου παραθέτω και μία συζήτηση που είχα ανοίξει παλαιότερα, ρίξε μια ματιά (αγνόησε φυσικά τις αναφορές στην ομοιοπαθητική, που τελικά ποτέ δεν κάναμε).

• Μου αρέσει 1

18 ώρες πρίν, annoulen είπε:

Καλημέρα @Sansa, 

Να του βάζεις και το νεράκι από το δαμάσκηνο στην φρουτόκρεμα. Εγώ θα σου έλεγα να μουλιάζεις 2 δαμάσκηνα και να βάζεις αυτό το νεράκι.

Όχι μήλα, ούτε μπανάνα, ούτε σκληρά αχλάδια.

Ναι στο ακτινίδιο,  στο χυμό πορτοκάλι, στο μαλακό ροδάκινο (το καλοκαίρι). Και λίγο μέλι, αν επιτρέπεται σε αυτήν την ηλικία. 

Όσον αφορά τα λαχανικά,  η πατάτα και το καρότο δεν βοηθάνε στη δυσκοιλιότητα. Ρώτα αν μπορείς να του δίνεις βρασμένο κουνουπίδι και μπρόκολο (αλεσμένο εννοείται, με ωμό λάδι πάντα). Επίσης μπορεί να φάει ντομάτα ? αν ναι, να του βάζεις ντομάτα τριμμένη (ωμή) στο φαγάκι του. Αρακά (βρασμένο και αλεσμένο) μπορεί να φάει ? Να ρωτήσεις τον/την παιδίατρο. Ο αρακάς βοηθάει πολύ πάντως. 

Και όπως λέει κ μία φίλη πιο πάνω,  συστήνεται η βρώμη, έχει αρκετές φυτικές ίνες. 

Ο γιος μου από βρεφάκι (από μερών) είχε δυσκοιλιότητα και τώρα, 7 ετών πια, ακόμη ταλαιπωρείται. Όλα αυτά τα χρόνια το αντιμετωπίζουμε με φάρμακα για αρκετό καιρό και τώρα προσπαθούμε μόνο με διατροφή και άσκηση.  Χρειάζεται κίνηση συνεχόμενη στα πόδια.  Εννοείται ότι έχουμε πάει κ σε παιδογαστρεντερολόγους. 

Μόνο το καλοκαίρι που μας πέρασε δεν είχε θέμα, γιατί σε καθημερινή βάση κολυμπούσε και έκανε ποδήλατο. 

Σου παραθέτω και μία συζήτηση που είχα ανοίξει παλαιότερα, ρίξε μια ματιά (αγνόησε φυσικά τις αναφορές στην ομοιοπαθητική, που τελικά ποτέ δεν κάναμε).

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Πολλά από αυτά που γράφεις ακόμα δεν μπορεί να τα φάει. Πριν 2 βδομάδες ξεκίνησε φρουτοκρεμα, ακόμα σε λαχανικά δεν έχουμε περάσει. Έχεις δίκιο για την κίνηση, της κουνάω συχνά τα ποδαρακια(σαν ποδήλατο δηλαδή).  Εύχομαι να το ξεπεράσουμε και το δικό σου παιδάκι. Μπορεί τελικά να είναι και κληρονομικό, Ο σύζυγος μου είχε από μικρός δυσκοιλιότητα. 

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Δεν έχω διαβάσει όλα τα προηγούμενα ποστ, εμένα τον βοήθησε τελικά πολύ το frisolac AC, δεν είναι γάλα αμιγώς για δυσκοιλιότητα είναι υποαλλεργικο, ταυτόχρονα με αποχή για κάποιο διάστημα από γαλακτοκομικά

. Στην περίπτωση μας υπήρχε υποψία (χωρίς να αποδειχθεί ποτέ) για αλλεργια στην πρωτεϊνη του γάλακτος με μόνη εκδήλωση τη δυσκοιλιότητα. Είναι κάτι συνηθισμένο σε μωρά ως ενός ετους.Εμένα την εκδήλωσε περίπου 6 μηνών πριν δεν είχε θέμα και είχα δοκιμάσει τα πάντα, από σιρόπι ντουφαλακ μέχρι να βάλω πιο πολλές φυτικές ίνες στην διατροφή χωρίς κανένα αποτέλεσμα . Στην περίπτωση μου είχα μπλέξει με άσχετο παιδίατρο και το ίδιο παιδογαστρεντερολο που θεωρώ πως μας ταλαιπώρησαν πάρα πολύ, εύχομαι να βρεις νωρίτερα την άκρη.

• Μου αρέσει 1

@Sunshine8 καλημέρα . Εγώ έχω προς το παρόν ακομα εμπιστοσύνη στον παιδίατρο μας αλλά φυσικά αν δω ότι κάνει λάθη, θα τον αλλάξω. Τώρα για το θέμα της αλλεργίας στο γάλα δεν το είχα σκεφτεί καθόλου, ούτε ο γιατρός μας είπε αυτή τη πιθανότητα. Της δίνουμε frisolac comfort εδώ κι ένα μήνα κι εφόσον δεν έχει αποτέλεσμα θα δω μήπως δοκιμάσουμε κι αυτό που πρότεινες. Ευχαριστώ πολύ 

Ναι το frisolac comfort το είχα δοκιμάσει κι εγώ όπως και το novalac it IT . Δεν είχαν αποτέλεσμα. Το πρώτο που  σου δίνουν είναι και συμβουλές για αλλαγή στη διατροφή, δεν είναι λάθος αυτο. Καλά κάνεις και τον εμπιστεύεσαι, εγώ το ανέφερα γιατί πραγματικά στην πάροδο του χρόνου είδα πολλά λάθη ακόμα και σε άλλα θέματα και πιστεύω πως έπρεπε να έχω αλλάξει νωρίτερα κιόλας. Πάντως ανέφερε του το θέμα αν υπάρχει τέτοια πιθανότητα αλλεργίας να πάρεις μια γνωμη εφόσον δεν βλέπεις βελτίωση, συνήθως οι ξεκάθαρες αλλεργίες εκδηλώνονται από τη γέννηση με αίμα στα κακά, αλλα υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις που εκδηλώνονται αργότερα με άτυπα συμπτώματα. Εγώ τελικά πήγα και σε δεύτερο παιδογαστρεντερολο γιατι ταλαιπωρήθηκαμε για μήνες (πραγματικά είχα μπλέξει με γιατρούς-περιπτωση) που μου έδωσε πιο σωστές οδηγίες, βρίσκεται στην Ηλιούπολη αν χρειαστείς να σου στείλω τα στοιχεία του. Ελπίζω να είναι κάτι πιο απλο στην περίπτωση σας! Επίσης να ξέρεις αυτά τα υποαλλεργικα γάλατα (πριν το frisolac AC έπινε ένα που λεγόταν althera) συνταγογραφουνται σε παιδιατρικά νοσοκομεία γιατί είναι λίγο πιο ακριβά έως πολύ πιο ακριβά κάποια, εγώ την πιο απλή διαδικασία την είχα βρει στο Ασκληπιείο Βούλας και πληρώνεις μετά μια μικρή διαφορά ανα κουτί στο φαρμακείο. Εύχομαι πάντως να είναι κάτι απλό!  Επίσης αν δοκιμάσεις το frisolac AC με οδηγίες του παιδιάτρου πιστεύω το σωστό είναι να σας κόψει και τα γαλκτομικα για λίγο, το συγκεκριμένο γάλα έχει μερικώς υδρολυμενη την πρωτεϊνη του αγελαδινού γάλακτος, δεν έχει νόημα να την στερείται από εκεί και να τρώει πχ γιαούρτι ή κρέμες με γάλα, υπάρχουν κάποιες εναλλακτικές πχ κρέμες χωρίς γαλα. Βέβαια όλα αυτά εφόσον τα εγκρίνει και ο παιδίατρος σας και με δικές του οδηγίες .

• Μου αρέσει 1

Ευχαριστώ πολύ, δεν είχα ξανακούσει να συνταγογραφουνται τα ειδικά γάλατα. Μήπως παλιότερα και πλέον όχι; Δυστυχώς δεν μπορούμε να κόψουμε ακόμα τα γαλακτοκομικά εφόσον μόνο φρουτοκρεμα τρώει και τα άλλα γεύματα είναι γάλα.  Είναι 5 μηνών. Αν δεν σου κάνει κόπο, στείλε μου μήνυμα με τα στοιχεία του γιατρού, κοντά στην Ηλιούπολη είμαι και είχα σκοπό να πάμε μόλις χαλαρώσουν τα μέτρα για τον ιό. Εσένα το παιδάκι σου πλέον ξεπέρασε τη δυσκοιλιότητα; 

@Sansa Στην εισαγωγή των στερεών , σε κάποια παιδάκια, θέλει χρόνο το γαστρεντερικό σύστημα πάντως να ανταπεξέλθει. Η μικρή μου ας πούμε όταν είχαμε εισάγει τα φρούτα , κ τα λαχανικά λίγο αργότερα, έκανε 4-5 φορές κακά την ημέρα (κανονικά όχι διάρροια) και μου είχε πει ο παιδίατρος να της δώσω 2 εβδομάδες να δούμε , και όντως επανήλθε. 

Διαφημίσεις

Νομίζω πάντα συνταγογραφουνταν, μιλάω για τα καθαρά υποαλλεργικα (πχ frisolac AC, althera κλπ) όχι για το comfort. Οποίο έχει το χαρακτηριστικό αυτοκόλλητο του φαρμακευτικού σκευάσματος συνταγογραφειται.

Ελπίζωνα μη χρειαστεί βέβαια. Το καλό είναι ότι πας μια φορά που μπορείς να 'φας'  μια ολόκληρη μέρα γιατί θέλει συνταγογράφηση από τον διευθυντή του τμήματος, μπορεί να χρειαστεί να περιμένεις, θέλει και σφραγίδα ελεγκτή κλπ αλλά οι συνταγές είναι τρίμηνες κ αν σου γράψουν πχ 6 κουτιά το μήνα αμέσως έχεις 18 κουτιά. Οπότε χρειάζεται να πας 1-2 φορές όλες και όλες (ανάλογα την ηλικία του παιδιού βεβαία και πόσο γάλα πίνει)γιατί τα περισσότερα παιδιά το ξεπερνούν μέχρι το χρόνο συνήθως. Ναι εμένα το ξεπέρασε περίπου όταν ήταν ενός έτους, οπότε και βάλαμε σιγά σιγά πάλι γαλακτοκομικά. Δεν είχε κανένα άλλο σύμπτωμα, κατά τα άλλα ήταν υγιέστατο παιδι, μόνο επίμονη δυσκοιλιότητα.Τα υπόλοιπα τα έτρωγε εκείνο το διάστημα εκτός απο ψάρι και αυγό νομίζω. Γενικά ήμουν συνέχεια σε επικοινωνία με τον γιατρό και μου έλεγε τι να βγάλω τι να προσθέσω κλπ. Και οι γιατροί το πάνε λίγο ψάχνοντας στα θέματα με τις αλλεργίες, είναι λίγο περίεργα. Πάντως το frisolac ac θεωρείται ότι έχει λίγο καλύτερη γεύση από τα υπόλοιπα της ίδιας κατηγορίας και είναι από τα πιο οικονομικά της κατηγορίας. Δεν διαφέρει και πολύ σε τιμή από το συμβατικό frisolac αν θυμάμαι καλά. Για την ώρα προσπάθησε να βάλεις φρούτα που να βοηθούν το γαστρεντερικό με τις οδηγίες του παιδιάτρου, αν συμφωνεί και αυτός να δοκιμάσεις το frisolac AC και όταν ξεκινήσετε τις κρεμες αν θυμάμαι καλά μια λεγεται sinlac που δεν έχει γάλα και έχει καλη γεύση, υπάρχει μια της Humana με μήλο, υπάρχουν και πολλές κρέμες δημητριακών χωρίς γάλα αλλά πολλοί παιδίατροι βάζουν τα σιτηρά μετά τον 7ο -8ο, δεν ξέρω τι θα σου συστήσει ο δικός σου. Θα σου στείλω με πμ τα στοιχεία του γιατρού.

Εμένα ξεκίνησε 6 μηνών όταν έβαζα σιγά σιγά στέρεες, εσενα ξεκίνησε με τα φρούτα; Ελπίζω να μην είναι το σενάριο που λέω , όχι ότι είναι κάτι σοβαρό, απλά να θέλει λίγο χρόνο να προσαρμοστεί το γαστρεντερικό. Και το ακτινίδιο βοηθάει πολύ , ρωτά αν μπορείς να δώσεις γιατί κάποιοι παιδίατροι το καθυστερούν και αυτό, επίσης και το ρόφημα χαμομηλιού αυτό που έχουν σε κόκκους σε σούπερ μάρκετ για μωρά πάνω των 6 μηνων. Αλλά για εμένα επειδή είχα δοκιμάσει παρά πολλά πράγματα,ο χρόνος περνούσε και το παιδί ζοριζοταν και ακόμα και με το ντουφαλακ και πολλές αλλαγές στη διατροφή δεν είχε καμία βελτίωση, δώστου τώρα λίγο χρόνο αλλά έχε και στο πίσω μέρος του μυαλού σου την πιθανότητα της αλλεργίας.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα